Mager Courant ICING Tweede Blad. Uit onze Omgeving. LANGENDIJK PERMUNT WIERINGEN Z IJ P E HARENKARSPEL Wasscherij S. Krom. Alkmaar. BARSINGERHORN ANNA PAULOWNA Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Slecht weer boven Frankrijk. De mijnramp in Saarbriicken De troonrede in het Bulgaarsche parlement. Opzienbarende vrijspraken in Frankrijk. Spoorwegongelukken. Donderdag 30 October 1930 73ste Jaargang. No. 8757 NOORDSCHARWOUDE. Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Dinsdagavond half 8 trad voor de leden van boven genoemd instituut in de bovenzaal van Concordia te Noordscharwoude op. Dr. C. H. Ketner uit Den Helder, met het onderwerp: },De toekomst van den Godsdienst". Nadat door den voorzitter, den heer J. v. d. Abeele, woorden van hartelijk welkom waren gesproken tot de aanwezigen en de pers en inzonder tot den spreker van dezen avond, deelde spr. mede, dat de geringe op komst niet haar oorzaak vond in den spreker, doch wel in het onderwerp. Voorts deelde spr. mede, dat na.de lezing gelegenheid bestond om Dr. Ketner vragen te stellen. Hierna tverd het word verleend aan den spreker, die zijn rede aanvangt met er op te wijzen, dat de lezing een religieus onderwerp betreft. De vraa.g: „Wat is de toekomst van den Godsdienst", wordt geheel verschil lend beoordeeld. Aan den eenen kant voorspelt men, dat deze geheel zal verdwijnen, zich beroepende op theorieën en feiten. Wat het laatste betreft, beroept men zich op een toenemend percentage dat niet be hoort tot een kerkgenootschap volgens de statistieken der volkstelling. Aan den anderen kant beweert men, dat de gods dienst andere vormen zal aannemen. Spr. merkt op, dat voorspellingen steeds gevaarlijk zijn. Indien men eenzelfde nauwkeurige kennis bezat als betreffende de natuurverschijnselen, zooals de voorspellingen van zons- en maansverduisteringen, die langs wetenschappelijken weg worden berekend, dan zou dit ook kunnen op maatschappelijk en geestelijk gebied en zal men zich terstond kunnen vergewissen in den loop der dingen. Vervolgens gaat spr. in den breede na de meerdere ontwikkeling van den godsdienst vanaf het ontstaan, vanaf de primitieve bevolking tot aan de hervorming. Hoe, tot aan dit tijdstip, het demonisme, dat men in alles demonen zag, het vereeren van voorwerpen, die ren, meer en meer werd verdrongen en men kwam tot aan den een Goden-gidsdienst, het Christendom, het Brahmashisme en het Israëlitische Geloof. Veel is er getwist over de vraag of er volkeren bestaan, die geen godsdienst hebben. Dit punt zal spr. wegens de uitge breidheid laten rusten. Hoe meer de godsdienst tot ont wikkeling kwam, des te grooter werd de critiek, die er toe leidde den godsdienst geheel te verwerpen. Voorts wijst spr. er op dat er thans religieuse stroo mingen zijn, die zich geheel los gemaakt hebben van den godsdienst en zich toch religieus noemen. Bekende schrijvers, zooals Kees Meijer, Warmee, Dr. van Zenden, De Ligt en J. Havelaar, staan deze voor, doch in op vatting is er onderling groot verschil. Of dit nu een godsdienst genoemd kan worden of niet, men kan ook zeggen, "dat' er voor den godsdienst iets anders in de' plaats komt. Hoe zal het nu in de toekomst zijn? Spr. merkt op, dat in den loop van 40 jaren de sta tistieken hebben uitgewezen, dat het percentage, niet ■behoorend tot een kerkgenootschap, van 0.3 in 1879 tot 8 procent in 1920 is gestegen. Vooral in de groote ste den groeit dit percentage het sterkste en is het groot ste by de mannen van middelbaren leeftijd. De traditio- neele kerkelijke godsdienst zal zich op den duur niet kunnen handhaven, hetgeen n»t alleen is gebaseerd op de genoemde cijfers. Spr. stelt nu de vraag: „Wat zal er overblijven in de plaats van den godsdienst". De meest practische mensch beperkt zich tot hetgeen het meest voor de hand ligt en bezit dus geen religieusen aanleg. De nieuwe godsdienst zal zijn „Universeel", een aparte godsdienst, zonder andere te bestrijden of te betwisten, geen leerstellingen, niet trachten waarheden te formuleeren, doch over te laten aan de wetenschap. Een ieder dus een vrije opvatting. Spr. behandelt hier voor verschillende secten, die ook hierin van waarde kunnen zijn. Door de aanwezigen werden hierna nog eenige vra gen gesteld, welke door den spr. op volkomen bevredi gende wijze werden beantwoord. Na een woord van dank aan den spr. voor de zeer interessante lezing, de aanwezigen en de pers voor hun tegenwoordigheid, sluit de voorzitter dezen avond. - ZUIDSCHARWOUDE. De Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeni- ging vergaderde gisteravond ten lokale van den heer P. Kramer. De voorzitter de heer S. Timmerman, verwelkomt de vrij goed bezette samenkomst, welke de eerste is na het 25-jarig jubileum. Do secretaris, de lieer M. Piersma, leest de notulen, welke na een paar vragen ongewijzigd worden goed gekeurd. Medegedeeld werd, dat van de Kamer van Koophan del bericht is ingekomen, dat de leden bij Mr. Eecen te Oudkarspel gratis rechtskundig advies kunnen be komen. Van den heer J. H. Keizer, was eene dankbetuiging ingekomen voor de bloemenhulde, hem ter gelegen heid van zijn huwelijk gebracht. De voorzitter zcide, dat het bestuur gemeend heeft, deze hulde te moeten betuigen, daar de heer Keizer zich in den loop der jaren veel aan de veieeniging had laten gelegen lig gen. Verder deelde de voorzitter mede, dat aan de Phi- lipsfabrieken verzocht was om a. d. Langendijk een 2-g. Lichtavond te willen demonstreeren. De secretaris had daarna een vertegenwoordiger dier firma gehad. Het onderhoud beantwoordde aan het doel, althans de Philipsfabrieken waren bereid aan het verzoek gevolg tc geven en zoo zal op 6 of op 13 November a.s. een demonstratie in Concordia gehouden worden; licht beelden van voorheen zullen een scherp contrast vor- nien met de moderne verlichting, wat vooral zeer dui delijk uitkomt op het gebied der étalageverlichting. De Hanze en de Christelijke Middenstandsvereeniging *m!en worden uitgenoodigd, terwijl in Ons Weekblad een algemeen? oproeping zal worden geplaatst voor niet-leden winkeliers enz. •Na gehouden stemming werden als nieuwe leden in geschreven: Th. Beenken, wed. van Does, A. Cornelis- fen- C- Rootjes, allen te Oudkarspel en Jb. Vijzelaar te Broek op Langendijk. tt öllr0flenc,e bestuursleden: S. Timmerman, voor zitter, K. Timmerman en Jb. de Bakker, leden, wer den met overgroote meerderheid van stemmen herko- namen de herbenoeming aan. De voorzitter dankt de herkozen bestuursleden, terwijl de heer Jn. Keuer den voorzitter namens de vergadering harte lijk dank zeide voor hetgeen hij voor de vereeniging noeft gedaan en feliciteerde de vereeniging met de we- deraanneming door den voorzitter. (Applaus.) -. rekening van den penningmeester, den heer ~rr- Ojthoff, gaf de volgende eindcijfers aan: Ontvang- »Jndirect vorig jaar f 807.25; uitgaven 1 «03.91, kassaldo f 97.34. Rondvraag. De heer Jb. Smit wees op den cursus opleiding winkelpersoneel te Alkmaar en zou gaarne willen, dat aan den Langendijk een cursus werd gehouden in lakschrift. Na bespreking werd goedgevonden, dat pogingen hiertoe zullen worden gedaan en men zich in verbinding zal stellen met de Kamer van Koophandel te Alkmaar. De heer Bouman bracht het volgende ter sprake: le. Is een spaarfonds, uitgaande van de Langendij ker Winkeliers-, Nering- en Vakverecniging wcnsche- lijk? 2e. Is, in verband met deze vraag, dan het te genwoordige cadeau-systeem aanbevelenswaardig? Genoemde heer stelde voor eene commissie te benoe men, waaraan gevolg werd gegeven en door den voorzitter werden nu de volgende heeren aangewe zen: K. Stam en W. C. Bouman te Zuidscharwoude, en Bakker te Noordscharwoude. Deze commissie zal met een afgerond voorstel komen nog voor de Maart verga dering. De heer K. Molenaar zag gaarne de vergoeding van den penningmeester iets verhoogd. Na bespreking werd besloten, het te laten zooals het nu is. De heer Jb. Bakker, Noordscharwoude, zou ter be- voegder plaatse pogingen willen doen, om een bij zonder of goedkooper tarief te krijgen voor elec- trisch licht voor den winkelstand. Gezien het wei nig resultaat van reeds eerder in deze richting ge dane pogingen, werd besloten een gunstiger gelegen heid af te wachten. Genoemde heer vestigde de aandacht er op, dat met St. Nicolaas niets voor reclame vanwege de L. W. N. en V. gedaan wordt. De wenschelijkheid hier voor werd door de vergadering ingezien en eene commissie van voorbereiding benoemd, nl. de heeren J. Schoenmaker, Zuidscharwoude, Jb. Bakker, Noord scharwoude, Piersma, Oudkarspel, v. d. Pol, Broek op Langendijk. De heer K. Stam wilde bij de Lichthedrijven aan dringen om met St. Nicolaas goed licht te verschaf fen. Hiertoe werd besloten. Nog vroeg de heer Stam inlichtingen aangaande advertentie-contract van het Weekblad. De voorzitter verwees hem naar de betreffende commissie en sloot met dank deze belangrijke vergadering der winke liers. Het beste dagelijksche midclej ter opwekkin q en verfrissching. De onderbaas Zijlmans, werkzaam bij de Amster- damsche Ballast-Maatschappij, geraakte j.1. Dinsdag namiddag zoo met zijn vingers bekneld tusschen 'n bak, dat drie vingers ernstig beschadigd werden, w.o. van één een gedeelte werd afgeknepen. Nadat hij bij den dokter verbonden was, kon hij zich huiswaarts be geven. In de vacature, die ontstaan is wegens vertrek van den heer Cuperus, is voor tijdelijk aan de christe lijke school benoemd te Den Oever de heer J. Kos te Huizen N.-H. Naar men ons mededeelde, is het personeel, be nevens de pasagiers van de IJselmeer, varende van Den Oever naar Medemblik, verleden Zaterdag aan een groot gevaar ontsnapt, daar de ketel vlak bij Me demblik ging verzakken. Een en ander had een groote ramp kunnen veroorzaken, door het groote gevaar dat aanwezig was, dat de ketel had kunnen springen. De 'boot is voorloopig buiten dienst gesteld. De Marthavereeniging, in samenwerking met de Driehoekmeisjes, zullen in November op een nader vast te stellen datum, in gebouw Land in Zicht, een openbare feestavond organiseeren. Muziek, zang, too- neelstukjes enz., zullen ten gheoore worden gebracht. Woensdagmorgen 9 uur is in den Wieringermeer- polder in en nabij kamp 5 onder de grondarbeiders een wilde staking uitgebroken. De oorzaak ligt hierin dat jn dit kamp minder loon werd betaald dan in de andere kampen. Een deputatie uit de arbeiders heeft een onderhoud gehad met de directie, doch kon den niet tot een regeling komen. De directie zal he den een nader onderzoek instellen, om daarna op nieuw te onderhandelen. De groote kraan, vroeger werkzaam bij de M.A.Z. te de Haukes en geplaatst op een groot daarvoor speciaal schip, heeft aldaar gedaan met werk en is in eigendom overgegaan aan de Mij. te Rotterdam. Het schip, wat te breed is om door de sluizen in groot vaarwater te komen, moet nu door twee bok ken op de zijde worden gelicht om door de sluizen te kunnen varen. De bovenbouw en de kraan moe ten daarom worden afgesloopt, waar men heden me de bezig is. Een laag beton van pl.m. 75 c.M. dikte wat dienst deed als ballast, moet ook worden ver wijderd. Voorwaar een heel stuk werk. Dinsdag bracht oud-minister Colijn in gezelschap van eenige ingenieurs e.d. een bezoek aan den drooggelegden Wieringermeerpolder. Vanaf Haukes werd gevaren naar Sluis I, waar dat werk werd be zichtigd. Het gezelschap gebruikte de lunch in de cantine nabij Sluis I. Het circus Robertl, dat gedurende 4 dagen van Zater dag tot Dinsdag j.1. voorstellingen gaf te Hippolytushoef, gaat heden haar tenten opslaan te Den Oever om daar voorstellingen te geven. De landelijke rijvereenlging „Wieringen" ls toegetre den als lid bij de Ned. Federatie van Landelijke Rijver- eenigingen. BURGER VLOTBRUG. In 't café de Nys had een biljartseance plaats door den heer Soliën, uit Rotterdam. Deze prof. speelde 500 ca ramboles cadre met 400 voorgift. In een keurig spel met snel tempo maakte hij in 5 beurten 556caramboles met als hoogste serie 358. Zijn tegenpartij, wat logisch gerede neerd geen tegenpartij voor hem was, ondanks de voor gift, sad in 5 series 14 punten, waaronder 2 poedels, Ook zooals later bleek was Soliën bijzonder thuis met over den band spelen. Het publiek heeft zeer genoten en allen gingen vol lof over dezen sterken biljartmeester naarhuis. DIRKSHORN. Dinsdagmiddag hal in de Schagerwaard een motor ongeluk plaats, dat zich ernstig liet aanzien, maar dat nog al goed afliep. De motorrijder D. K. reed met zijn motor onder een met kool beladen wagen, doch had het geluk, er met eenige ontvellingen en een gebroken lan taarn af te komen. De uiterste voorzichtigheid op den weg zij aanbevo len! Aangezien de wijkzuster Lanjouw alhier ter vervolma king harer kennis aangaande t.b.c. bestrijding, nog een maand aan een Consultatie-bureau dient werkzaam te zijn, is door het bestuur van de afd. Harenkarspel Witte Kruis tot tydelijk wijkverpleegster benoemd zuster Stut voet uit Zwolle. Eén briefkaartopdebus en.. Uw wasch wordt gehaald en KEURIG verzorgd thuis- gebracht. v Aan het bestuur der Rijvereenlging „Bucephalus" al hier is door B. en W. vergunning verleend tot het houden eener verloting. BREEZAND. Op Vrijdag 31 October zal ter herdenking van de daad van een Luther enz., gesproken worden over de Kerk hervorming. Het geheel zal door lichtbeelden worden afgewisseld. Zie adv. VRIJDAG 31 OCTOBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Dirkshorn, nam 7 uur, Ds de Leeuw. Hervormings rede. Julianadorp, nam. 7% uur, Ds. Damsté. Herdenking der Kerkhervorming. Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Herdenking Kerkhervorming. Zangkoor. Coll. Schoorl, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Onderwerp: Kerkher vorming toen en nu. Westerland, nam. IVt uur, Ds. Van Beek. Licht beelden over de Kerkhervorming. EVANGELISATIE te: Breezand, nam. 7% uur, Lichtbeelden. Kerkhervorming. ZONDAG 2 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Collecte Gustaaf Adolf Vereen. Doop. Dirkshorn, geen Samenkomst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer R. C. Frank. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Julianadorp, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Avondmaal. Huisduinen, geen dienst wegens vacature. Warmenhuizen, voorm 10 uur. Ds Zillinger Molenaar. Godsdienstoefening voor kinderen. Anna Paulowna, nam. 7 uur, Ds. Vorstman. Herden king Hervorming. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Baar. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. TinholL Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt Burgerbrug, nam. 7 uur, Ds. Witkop. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van de Poel. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Hoogwoud, voorm. 10 uur. Ds. Hamilton. - Hervorming. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp. geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Dr. Kooi, van Amsterdam. Maandcollecte. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. uur, Preeklezen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Cand. Jonker. Nam. 3 uur, Leesdienst Den Oever, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 3 uur, Cand. Jonker. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer L. Schut, van Winschoten. Nam. 7 uur, de heer L. Schut Zware sneeuwjachten en stormen. Sche pen in nood. Een minister „Ingesneeuwd". Al heel vroeg heeft in Frankrijk dit jaar de zomert?) voor den winter moeten wijken. Uit tal van deelen van het land komen berichten over hevige koude en dichten sneeuwval. In Savoje heerscht vinnige kou en te Modane ls de thermometer tot onder nul ge<|pald, nadat er een zware sneeuwstorm had gewoed. De Col du Galibier en de Col du Petiti-Saint-Bernard zijn onbegaanbaar. Uit Marseille wordt gemeld, dat de Noordwester storm nog steeds aanhoudt. Het water in de rivieren is sterk gestegen en de draaibruggen zijn voor het ver keer te land gesloten. Tal van schepen zijn voor de kust in moeilijkheden geraakt. Ook op de kust van Finistère woedt een vinnige Noordwester, zoodat geen schepen Douarnenez hebben kunnen verlaten. De „Oeuvre" maakt melding van een ernstige aan varing, die voor Kaap Finistère zou zijn voorgevallen. Het s.s. „Dunarea", aan den Franschen staat toebe- hoorend, werd nadat het Oran had verlaten met be stemming naar Bayonne om twee uur in den ochtend geramd door een onbekend gebleven schip. Dit schip stiet na een verkeerde manoeuvre te hebben gemaakt tegen stuurboord van de Dunarea" en sloeg een gat van acht meter lengte en drie meter diepte. Het onbe kende schip verdween ijlings zonder hulp te bieden. De „Dunarea" zond noodseinen uit, die door het Italiaan- sche s.s. „Spes" werden opgevangen, dat steun verleen de. Daarna werd de gehavende ..Dunarea' door de Ne- derlandsche sleepboot „Wittezee" naar Saint-Jean-de- Luz gesleept De sneeuwbuien in de dep. van de Loire en Puy-de- Dóme hebben den hoogen commissaris voor het toeris me, Gaston-Gérard. leelijk parten gespeeld. De com missaris (hij maakt deel uit van het ministerie) maakt een Inspectiereis en had zich te Romain-le-Puy opge houden. Ondanks de waarschuwingen stond hij er op per auto over den bergpas van Forez door te reizen. Even buiten Noirétable gekomen werd het gezelschap door een sneeuwjacht overvallen met het gevolg, dat de wagen van het Kamerlid Etlenne Fourère. die voor op reed, in een greppel viel en met moeite er uit kon worden gehaald. Bij het dorp Chamba, op 1200 meter hoogte, lag de sneeuw dertig centimeter dik. Weer viel de auto van den heer Fougère in een greppel, doch dit maal kon hij er niet uit komen. De geheele stoet auto's was geblokkeerd. In "een dichten sneeuwstorm reed men toen het donker begon te worden naar Feurs terug, waar de minister den trein pakte naar Parys in plaats van het diner bij te wonen, dat te Noirétable te zijner eere was aangericht. Plechtige uitvaart in de mijnkapel. Gistermorgen om 9 u. 15 is in de mijnkapel te May- bach de rouwdienst voor de slachtoffers van de mijn ramp begonnen. De kleine kapel was geheel met zwart krip behangen, het altaar was met bloemen versierd. De kapel was geheel gevuld. Vooraan zaten de nagelaten betrekikngen der slachtoffers, naast hen de vertegenwoordigers van het rijk. De mis werd door den dorpsgeestelijke opgedragen. De bisschop van Trier, Bornewasser, hield cle predikatie. Hij her innerde o.a. aan het woord van den Heiligen Augus- tinus: er is geen lijden zoo groot, dat ons scheiden kan van de liefde van Jezus Christus. Treurmuziek on gezang verhoogden de indrukwekkendheid der plechtigheid. Om half elf begon in de groote zaal van het mijn- gebouw de eigenlijke rouwplechtigheid. Kr waren 95 kisten in drie rijen opgesteld; 20 stonden iets afge zonderd, daar de daarin gelegde lijken nog niet zijn herkend. De zaal is vol met rouwdragenden. Nadat een koor had gezongen hield bisschop Bornewasser een rede, waarna nog spraken de Fransche minister van arbeid, die een krans neerlegde en Wilton, pre sident van de regeringscommissie, die toezegde dat de regeeringscommissie alles zou doen om de nage laten betrekkingen der slachtoffers over de maat schappelijke lasten heen te helpen. Hij hoopte dnt de gekwetsten spoedig zouden genezen en riep de dooden tenslotte een „Glückauftoe. Nadat minister van Guerard de lijkrede had ge houden. heeft nog een vertegenwoordiger van de Christelijke vnkvereeniging van mijnwerkers het woord gevoerd. De lijkkisten naar de dorpjes vervoerd. Gistermiddag zijn de lijkkisten van de slachtof fers der mijnramp in het Saargebied naar hun plaat sen van bestemming overgebracht. Gister en van daag zouden de slachtoffers in de dorpjes hunner in woning begraven worden. De Fransche overheid had geen toestemming gegeven voor een plechtige alge- meene uitvaart, maar de kisten stonden in een der directie-gebouwen op baren en een der kameraden heeft uit aller naam een woord van afscheid en troost gesproken, waarin hij tevens aandrong op be tere beschermende maatregelen voor de veiligheid der mijnwerkers. Een opzienbarende socialistische interpel latie over 's konings huwelijk. V.D. verneemt uit Sofia: Bij de opening van het parlement, werd door den minister-president als vertegenwoordiger van koning Boris, de troonrede voorgelezen. Daarin wordt gecon stateerd. dat in het binnenland rust heerscht en dat de betrekkingen met het buitenland goed zijn. Er wor den maatregelen aangekondigd tor verzachting van de economische crisis en mededeeling wordt gedaan van het huwelijk des koning met prinses Giovanna van Savoye, dochter van den koning van Italië. Nauwelijks waè de troonrede voorgelezen en be tuigde het Huis door applaus zijn instemming, of enige arbeidersafgevaardigden verhieven zich van hun banken en eiSchten invrijheidstelling van wegens revolutionnaire propaganda in gevangenschap verkee- rende arbeidersleiders, waardoor in het Huis groote beweging ontstond. De socialistische fractie heeft in de Sobranja (de Bulgaarsche Tweede Kamer) een interpellatie inge diend in verband met het huwelijk van koning Boris. Daarbij wordt beweerd, dat de koning artikel 38 der Bulgaarsche grondwet heeft overtreden door te belo ven, dat de uit heg huwelijk geboren kinderen in het katholieke geloof zullen worden gevoed. De bedoeling der socialistische fractie is, naar aanleiding van deze interpellatie, de verhouding tot Italië ter sprake te brongen en een duidelijk antwoord van de regeering uit te lokken, of het huwelijk van koning Boris een wijziging in de buitenlandsche politiek ten gevolge zal hebben. Monsterachtige daden van rampspoedige moeders. Het hof van assiesen der Selne heeft een vrouw vrij gesproken, die haar drie kindererf en haor man door gasvergiftiging van het leven heeft beroofd, Het was de bedoeling van de vrouw geweest ook aan het eigen leven een eind te maken, maar toen de buren, door de sterke gaslucht gewaarschuwd, de deur van haar woning met geweld openden, vonden zij de vrouw, hoewel geheel bedwelmd, nog levend. De vorige week heeft het hof een moeder vrijgesproken die haar twee kinderen door gasvergiftiging van het leven had beroofd, en, evenals de vrouw, van yrïe wii hierboven spraken, ook zichzelf het leven had willen be nemen. De medewerker van de Figaro, die verslag geeft van de zaken, die te Parijs voor den rechter komen en deze daden van de rampspoedige moeders monsterachtig vindt, zegt: Wat een wonderlijke, zelfzuchtige liefde van een moeder, die, omdat ze den moed om het leven te dragen niet kan of niet wil hebben, met zich In het graf de kleine wezens wil sleepen, die toch recht hebben op het bestaan dat men hun heeft gegeven. De medewerker van de Figaro waarschuwt, dat men niet op een goeden dag gedwongen mag worden boven den ingang van het hof van assiesen de woorden te schrijven, welke den titel vormen van een van De Qulncey's' essay's: „moord beschouwd als een der schoone kunsten." Treinbotsing btf Ulm. Twee dooden, drio gewonden. Dinsdagavond om half acht Is tusschen de stations Giengen aan de Brenz en Herbrechtingen op de lijn Ulm- Aalen de goederentrein No. 8556 in botsing gekomen met een leegen personentrein. De conducteur en de machi nist van den goederentrein werden gewond, de eerste licht de tweede zwaar. Van den personentrein werd een conducteur en de machinist gedood en de stoker zwaar gewond. De gewonden werden onmiddellijk naar het naastbij- zijnde ziekenhuis vervoerd. Reeds om negen uur was een hulptrein op de plaats des onheils. Het onderzoek na&r de oorzaak is in vollen gang. Trein in Zuid-Frankrijk gederailleerd. Vier dooden. Het B.T.A. seint uit Bordeaux: De express Genève—Bordeaux is bij Perigueux door onbekende oorzaak gederailleerd. Vier personen werden gedood; eenige gewond.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5