Schager Courant Aardbeving in Midden-Italie. Raad Wieringen. Vijfde Blad. Zaterdag 1 November 1930 73ste Jaargang. No. 8758 De eerste aardschok voorafgegaan door een hevigen knal. Verscheidene huizen in gestort. V. D. vernam Donderdag uit Rome: Hedenmorgen is Ancona opgeschrikt door aardschok ken, die ook in de geheele provincie zijn waargenomen en in vele dorpen groote schade hebben aangericht. Bijzonderheden omtrent de gevolgen der aardbeving in de provincie ontbreken, omdat de verbinding met vele plaatsen is verbroken. Te Ancona werd de eerste schok waargenomen he denmorgen om zes minuten over acht. De schok werd voorafgegaan door een hevigen knal, alsof een kanon schot gelost werd. Een gedeelte van den marmeren voorgevel van het provinciale gouvernementsgebouw kwam naar beneden en viel in stukken op het pla veisel van de Piazza di Roma, De toren van de kerk van het Heilig Sacrament stortte gedeeltelijk in. Ook vele huizen stortten in en aan andere gebouwen werd groote schade aangericht Uit de provincie wordt even eens gemeld, dat vele huizen ernstig beschadigd zijn. Ook te Rome heeft men den schok, zij het dan ook zeer zwak, waargenomen. De seismografen van het meteorologisch instituut te Rome registreerden te 8.13 uur een schok, op ongeveer 1775 mijl afstand, en een golvende beweging, die ongeveer twintig minuten aan hield. Men gelooft, dat het centrum van de aardbeving zich in de Adriatische Zee bevindt. Rome, ^0 Oct. Uit Ancona wordt nader gemeld, dat de aardbeving gevoeld is van Ravenna tot de kust van de Marken. Zeer sterk werd de schok waargenomen te Fabriano, bekend om de daar gevestigde papier industrie. Slachtoffers maakte de aardbeving ook echter hier niet. Alle telefoonverbindingen van An cona, Fano and Macreta in de richting van Rome zijn nog verbroken. Een ramp van grooten omvang? Twee en twintig dooden. Later meldde Reuter uit Rome: In Senigallia en omgeving werden twintig personen gedood; te Ancona twee dooden en zestig gewonden. In de provincie Marken is veel schade aangericht. Reeds 25 dooden en ongeveer 100 gewonden. Volgens het laatste bericht van Donderdagavond was op dat oogenblik het aantal dooden tot 25 geste gen, terwijl er ongeveer 100 gewonden waren. Het mi litair hospitaal moest ontruimd worden, daar het door de aardbeving beschadigd was. De zieken werden in tenten ondergebracht De gemeente Fornetto is ernstig geteisterd. De meeste groote gebouwen hebben daar schade geleden. De pier in de haven vertoont tal van scheuren. Een Amerikaansch stoomschip is door de zeebeving, die op de aardschokken volgde, tegen de kade geworpen. Vliegtuigen maken verkenningsvluchten boven de geteisterde gebieden. Mussolini laat zich voort durend op de hoogte houden van het verloop der ber gingswerkzaamheden. De ramp van grooter omvang dan men aanvankelijk dacht In de avonduren is gebleken, dat de ramp een groo ter omvang heeft aangenomen, dan men aanvankelijk dacht. Het aantal der dooden is gestegen tot 60, dat der bewonden wordt op 200 geschat. In het ziekenhuis van Ancona zijn meer dan 100 zwaar gewonden bin nengebracht. Ook uit Pesaro en Fano wordt zware materieele schade gemeld. De gevolgen van de aardbeving vertoonden zich in het bijzonder in de kuststreek. Het hevigst heeft het plaatsje Senigallia, geleden, waarin ook blijkens de be richten van het seismografisch instituut te Rome het centrum schijnt te hebben gelegen. Hier alleen zijn 20 dooden en een aantal huizen ingestort. De meeste ge bouwen zijn zwaar beschadigd. Een geluk is het, dat een groot deel der bevolking onmiddellijk langs de kust zich op het veld bevond. Langs de kust zijn de meeste boeren- en visschershutten ingestort. De bevol king is voorloopig in tenten ondergebracht. De aardbeving heeft zich echter ook voortgeplant naar verder gelegen plaatsen en in het bijzonder in de provincie Ancona en Macerato is er groote materieele schade aangericht. In Ancona zijn vier menschen ge dood en twaalf gewond. Een aantal huizen zijn gevaar lijk gescheurd. Uit Falconara werden twee dooden en twee gewonden gemeld, twee dooden uit het plaatsje Foruita. In veertien andere plaatsen uit de provincie Ancona wordt alleen materieele schade gemeld. Bo vendien zijn in Pisa acht en in Fano zes, in Mondolfo twee en in Costanes twee Inwoners door vallend ge steente gewond. Wonder boven wonder is ondanks de schade, die aan den spoorwegdam is aangericht, het niet tot storing van het treinverkeer gekomen: daaren tegen zijn de telefonische en telegrafische verbindingen verbroken. De seismografische toestellen te Rome registreerden een beving van 20 minuten. De schokken werden ge voeld in alle havensteden langs de Adriatische Zee tot ln Triëst en Fiume. Treinen met hulpmiddelen zijn naar het aardbevingsgebied vertrokken. VERZACHTING VAN DRANKVERBOD IN DE V. S.? Groeiend aantal voorstanders. Uit New York wordt gemeld: In verband met het feit, dat bijna drievierde van de kandidaten voor beide Huizen van het Congres tegen het alcoholverbod zijn gekant, verwacht men in sommige kringen, dat de verkoop van wijn en bier zal worden vrij gegeven en dat de verkoop van sterkedrank onder staats toezicht zal worden gesteld. Zooals bekend, zullen begin November de verkiezingen plaats hebben voor het ge heele Huis van Afgevaardigden en voor een derde deel van het aantal zetels van den Senaat. VECHTPARTIJ IN EEN DUITSCHE GEMEENTERAAD. Ook de burgemeester slaat er op V.D. verneemt uit Koningsbergen: Donderdag is het in den gemeenteraad alhier tot een hevig handgemeen gekomen tusschen de afgevaardigden Bij de debatten over een communistisch voorstel sprong plotseling de communistische fractieleider Schutz op Magistratsrat Schulz toe en gaf hem eenige oorvegen. De burgemeester en anderen sprongen den aangevallene te hulp, waarop een algemeen handgemeen ontstond, waarbij harde klappen vielen. De politie, die ten slotte van het tumult in kennis was gesteld, behoefde niet meer in te grijpen, daar inmid dels de zitting was opgeheven. ERNSTIG VLIEGONGELUK OP ROME S VLIEGVELD. Op het vliegveld van Rome heeft Donderdag een ern stig ongeluk plaats gehad. De directeur van de Italiaansche luchtvaartmaat schappij Trans-Adriatica, Renato Morandi, maakte juist een fotografische opname van het groote Junkersvlieg- tuig G 38, toen een schoolvliegtuig landde en bij het uit- loopen over het veld Morandi omversloeg. Morandi werd op slag gedood. Zijn broer had kort te voren in het Junkersvliegtuïg plaatsgenomen, om daar mede een rondvlucht te maken. Ten teeken van rouw werden alle vluchten terstond gestaakt Vergadering van den Raad op Donderdag 30 Oc- tober 1930, des middags 2 uur. De Raad is voltallig. Voorzitter de heer L. C.Kolff, Burgemeester, Secre taris de heer C. F. van Duin. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van de laatste drie vergaderingen worden gelezen. Ze worden onveran derd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende in gekomen stukken: Dankbetuiging van den heer C. Duinker voor tle gratificatie ad f 100: proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, bij den kassier en bij don ad ministrateur van de Zeegras-exploitatie, waaruit bleek dat alles in de beste orde werd bevonden; bericht van Ged. Staten dat zij goedkeuren de verordening bepa lende het aantal scholen en de plaats van die scholen (ook d-ic te Don Oever), terwijl zij tevens mededeeling doen van een bezwaarschrift van W. Jannes c.s. Blijkens de staten der Zeegras-exploitatie zijn ver kocht: in de maand Augustus 1050, en ih September 3653 pakken. Verbetering van den hoofdweg. De heer Ir. G. P. Nijhoff heeft bij B. en W. inge diend zijn rapport betreffende den toestand der hoofd wegen in deze gemeente, tevens bevattende zijn ad vies omtrent de wijze waarop eene afdoende verbete ring van die wegen zal kunnen worden verkregen. Eén exemplaar van dat rapport is aan alieiRa&dsleden toegezonden. Inmiddels hebben B. en W., naar zij vertrouwen, met instemming van den Raad. zich opnieuw gewend tot de Regeering met een verzoek in de belangrijke kosten, die dit plan zullen vorderen, een Rijkssub sidie te willen verleenen. De resultaten van dezen stap meenen B. en W. te moeten afwachten, alvorens een definitief voor stel in deze aangelegenheid bij den Raad in te die nen. De laatstelijk aan de wegen aangebrachte voor zieningen doen de hoop koesteren, dat althans tot het voorjaar de weg voor het verkeer voldoende bruik baar zal blijven. Door „Volksonderwijs" wordt op spoed aangedron gen wat den schoolbouw te Den Oever betreft. De heer Oden vraagt hoever deze zaak gevorderd is. De Voorzitter deelt mede, dat de rekening opgezon den is naar den rijksbouwkundige. Deze «tukken worden voor kennisgeving aangeno men. Toetreding als buitengewoon lid tot den A.N.W.B. Naar aanleiding van het ingekomen schrijven van het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, hou dende de uitnoodiging de gemeente als buitenge woon lid tot den Bond te doen toetreden, schijnt het B. en W. overbodig toe het groote nut dezer vereeni- ging in het licht te stellen. Ieder, die zich op de hoogte stelt van hare omvangrijke en zoo doeltref fende bemoeiingen op het gebied van het verkeers wezen, zal de overtuiging hebben gekregen, dat haai de verzorging van dit groote algemeene belang wel is toevertrouwd en zij zich in den loop der jaren tot eene onmisbare instelling heeft ontwikkeld. Waar hare bemoeiingen zich voor een groot deel uitstrekken op een terrein, waarop ook de overheids organen zich bewegen B. en W. wijzen o.m. op het bevorderen van de veiligheid op de openbare wegen schijnt het B. en W. voor de gemeente een zede lijke plicht toe haar werk te steunen. Zij stellen daarom voor de gemeente als buitengewoon lid tot den Bond te doen toetreden met. ingang van het jaar 1931, tegen eene contrihutie van f25 'sjaars. Corform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verzoek afd. Wieringen der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken om subsidie. Het ten vori<?en j~re aan de afdeeling Wieringen der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken ten behoeve van haar propaganda werk verleend subsidie ad f20.—, achten B. en W. nuttig besteed, zoodat zij voorstellen aan het op nieuw door haar gedaan verzoek te voldoen om ook voor het jaar 1931 dat bedrag beschikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. Vervoerkosten wegens het bezoeken der school voor buitengewoon lager onder wijs te Den Helde?. Met betrekking tot het verzoek van het Bestuur der Vereeniging „Volksonderwijs", afdeeling Wierin gen, deelen B. en W. den Raad mede, dat het in deze aangelegenheid door hen ingenomen standpunt geen wijziging heeft ondergaan. Het is h.i. niet mogelijk, zoo schreven B. en W. in hun voordracht van 26 Augustus j.1., no. 20, voor een ongelimiteerd aantal leerlingen de bedoelde vervoerkosten ten laste der ge meente te nemen. Deze meening zijn B. en W. nu ook nog toegedaan, zoodat zij voorstellen het verzoek af te wijzen. De heer P. Kooij zegt nog dezelfde motieven te heb ben als vorig maal, toen spreker inwilliging van het verzoek van .Volksonderwijs" heeft be pleit. Spr. deelt mede, dat de vervoerkosten per week, per kind bedragen f4.en het schijnt van met de autobus van Prins f 2.50. Onvermogende ouders kun nen die kosten niet betalen en spr. zou het betreuren ais die kinderen later aan de liefdadigheid zouden zijn overgeleverd. De bedoeling van „Volksonderwijs" behoeft spr. hier niet uiteen te zetten en spr. wijst er op dat de raadsleden die lid van „Volksonderwijs" zijn, voor dit verzoek dienen te stemmen. De heer M. Kooij vraagt naar het getal kinderen, die dat onderwijs zouden moeten volgen. De Voorzitter zegt, dat er op 't oogenblik 2 aanvra gen zijn, maar misschien zijn er wel meer, doch dat zij, gezien het besluit van den den Raad, de aanvrage niet hebben ingezonden. De heer Oden zegt, dat de vraag van „Volksonder wijs is alle kinderen te doen vervoeren voor reke ning van de gemeente. Spr. heeft vorig maal voorge steld het te beperken tot die kinderen, wier ouders een inkomen hebben beneden f 1200, doch ook dat voorstel heeft geen genade kunnen vinden. Spr. denkt dat dit toch ook de bedoeling van „Volksonderwijs" wel is. De Voorzitter zegt dat die 2 aanvragen van minder- gegoeden zijn. De heer Jn. Lont deelt mede, niet van standpunt te zijn veranderd. Als het verzoek van „Volksonder wijs" werd ingewilligd, weten we niet waar de ge meente blijft Hoeveel menschen zijn er niet die een inkomen beneden f 1200 jbben en hoeveel kinderen zouden wel niet aan het onderwijs de-ïlntmn? Het wordt te kostbaar. De heer Lub zegt dat we in de gelukkige omstan digheid verkceren, dat er weinig kinderen zijn die voor het onderwijs in aanmerking zullen komen. Spr. bedoelt dan wat den geestestoestand betreft, niet wat het inkomen der ouders betreft. Spr. vraagt of de heer Jn. Lont dan veel kinderen weet op te noemen. De heer Jn. Lont zegt dat dit afhangt van het oor deel van deskundigen en we weten wel hoe dat gaat. De heer P. Kooij zegt, dat de kinderen eerst dooi den dokter en het hoofd der school worden onder zocht. Als de kinderen werkelijk niets kunnen leeren, zullen ze dit onderwijs niet volgen. Spr. is van oor deel dat in dezen de finantieele kwestie geen rol speelt, het belang van de kinderen weegt zwaarder Het voorstel van B. en W. om af te wijzen het verzoek van „Volksonderwijsvrij vervoer voor achterlijke kinderen wordt in stemming gebracht het wordt aangenomen mei 7 tegen 4 stemmen, tegen stemden de hoeren P. Ivooij. Lub. Oden en M. Kooij. De heer Oden verzoekt stemming over zijn voor stel om de vervoerkosten wel voor rekening der ge meente te nemen, als de ouder3 der betrokken kin deren een inkomen hebben beneden f 1200. De heer Lnb ondersteunt dit voorstel. De heer M. Kooij zegt, een ander voorstel te hel) ben, nl. dat elk geval op zichzelf zal worden beoor deeld. Spr. wil geen grens stellen, wat het inkomen betreft. De heer Kaan zegt. een dergelijk idee vorig maal ook naar voren te hebben gebracht. De Voorzitter zegt, dat dit ook vorig maal is be sproken, maar alles toen is afgestemd. Het voorstel-Oden wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen, voor stemden de heeren P. Kooij, Lub, Oden, M. Kooij en Tijsen. Geneeskundig schooltoezicht. Naar aanleiding van het verzoek d.d. 6 October j.1. van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering .van het onderwijs in Oost-Wieringen, deelen B. en W. net volgende mede: Inderdaad is in de instructie van den gemeente-ge neesheer in art. 3 eene bepaling opgenomen, dat hij een geregeld toezicht zal houden op den gezondheids toestand van de schoolgaande kinderen en daartoe eens per kwartaal de drie scholen moet bezoeken. Deze bepaling is, sedert hare invoering in 1909, vrij wel een doode letter gebleven. Dit behoeft echter niet te verwonderen, indien men nagaat welk een omvang rijke taak aldus op de schouders van den daarmede belasten geneesheer wordt gelegd en daarbij het ge ringe salaris vergelijkt hetwelk door hem wordt ge noten. De invoering van een goed georganiseerd genees kundig schooltoezicht is al jarenlang een veel ge uite wensch, niet alleen in deze doch ook in andere gemeenten, doch de vervulling van dien wensch is steeds afgestuit op de hoogc daaraan verbonden kosten. Daarnaast is men het er in deskundige krin gen over eens geworden, dat de uitvoering van dat toezicht behoort te worden opgedragen aan een arts, die zich aan dit werk speciaal kan wijden. Dat het instituut der schoolartsen op het platteland weinig ingang heeft gevonden, is dus gercedelijk te verklaren. De beteekenis van het geneeskundig school toezicht erkennen B. en W. ten volle en daarom be hoeft het geen betoog, dat door hen zeer wordt toege juicht het initiatief, genom. door de afdeeling Noord holland van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten, lot Tiet verkrijgen van samenwerking op dit gebied. Het door deze vereeniging opgezette plan, waarbij ver moedelijk gerekend kan worden niet alleen op een provinciale doch ook op Rijkssubsidie, beoogt de Noordhollandsche gemeenten tot districten samen te voegen, in elk waarvan een of meer schoolartsen zul len worden samengesteld. De onderhandelingen zijn thans zoover gevorderd, dat waarschijnlijk de ge meente Den Helder te zamen met 4 andere gemeen ten, waaronder Wieringen, con district zullen vor men. Zoodra die onderhandelingen in een definitief stadium zijn gekomen, zuil* voorstellen bij den Raad worden ingediend. Uit het vorenstaande volgt, dat de door adressant gevraagde daadwerkelijke toepassing van de tegen woordige bepaling'in de instructie van den gemeente geneesheer. tot onvoldoende resultaten zal leiden, ten zij de Raad er toe zou willen overgaan de aan dat ambt verbonden jaarwedde zeer aanzienlijk te verhoo- gen. B. en W. zijn echter van oordeel, dat het geen aan beveling verdient op dit oogenblik te besluiten tot in voering van een plaatselijk toezicht, omdat dit of to duur wordt, of van te weinig beteekenis zal zijn. Zij stellen daarom voor, in afwachting van de op te richten districtsschoolartsendiensten in Noordhol land in den bestaanden toestand voorloopig geen ver andering te brengen en hun op te dragen hiervan me-' dedeeling te doen zoowel aan de adresseerende ver eeniging als aan de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. In het verzoek werd gevraagd om geregeld genees kundig toezicht en de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs acht het gewenscht dat het on derzoek metterdaad geschiedt. Een algeheel onder zoek wordt evenwel te bezwaarlijk geacht en daar om wordt het wel wenschelijk geoordeeld, dat dooi den genesekundige bij het hoofd der school wordt gc- informeerd, waarna, als er gevallen zich voordoen, dusdanige kinderen kunnen worden onderzocht. De werklooze gemeentegeneesheer. De heer P. Kooij zegt, dat uit het adres blijkt dat de schoolarts niet in de school is geweest en ook niet voldaan heeft aan het in artikel 3 bepaalde, om na afloop van ieder kwartaal een schriftelijk rapport in te dienen. Dat is sedert 1909 niet geschied. B. en W. hebben verzuimd op het inleveren van die rap porten aan te dringen en dus hebben niet alleen de doktoren, maar ook B. en W. hun plicht niet gedaan. Krijgt de gemeentegeneesheer niet f300 per jaar? De gemeentegeneesheer is op dit gebied dus werkloos ge weest en heeft dus als werklooze deze f300 opgestre ken. De Voorzitter merkt op, dat deze f 300 niet de beloo ning vormt voor het schooltoezicht. De heer P. Kooij vindt het betreurenswaardig dat de dokters in dezen hun plicht dermate verzaken, van 1909 af en B. en W. dienen hem er wel op te wijzen. De Voorzitter zegt, dat dus een reprimande gege ven moet worden aan alle B.'s en W.'s sinds 1909. De heer Oden vraagt of de tegenwoordige dokter kennis heeft gekregen van zijn instructie. De Voorzitter: Ja zeker. De heer Oden verklaart zich dan te vereenigen met de woorden van den heer P. Kooij. Ook spr. oor deelt, dat de dokters geducht nalatig zijn gebleven. De Voorzitter zegt. dat toen de verordening in 1909 is vastgesteld, Wieringen wel een der eerste gemeen ten was. waar een dergelijke bepaling bestond en nadien wel gebleken is dat om goed schooltoezicht te hebben, heel wat meer nodig was, dan het vragen van inlichtingen aan het hoofd der school. In de praktijk was het reeds zoo, dat als er aan een kind werd getwijfeld, dit al spoedig bekend was, ook bij den gemeentegeneesheer en daardoor is de laatste 20 jaren deze zaak blijven loopen. En dat het niet zoo noodzakelijk was om per kwartaal een onderzoek in te stellen is wel 't beste bewijs hierin dat de bevol king er nimmer over heeft gesp oken. Was de nood zakelijkheid wel gebleken, en hadden B. en W. er niet achter gezeten, dan zouden er wel stemmen uit het volk zijn opgegaan. Dat dit nu wel gebeurt, op spr.'s vraag wat er de aanleiding toe was heeft men medegedeeld, dat er geen bepaald ziektegeval zich had voorgedaan, maar dat men meer de alge meene wenschelijkheid op 't oog had. Die wensche- lijkheid voelen B. en W. ook zeer goed en er zijn dan ook stappen door de afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten gedaan. Waarom deze geschiedenis nog niet haar beslag heeft, is B. en W. niet bekend, maar van Roomsch-Katholieke zijde zijn verschillende eischen en bezwaren naar voren gebracht. De kwestie is ook of er groote of kleine districten moeten komen. 21 Jaar heeft de be volking de noodzakelijkheid niet gevoeld en B. en W. zouden nu willen afwachten welke provinciale regeling tot stand komt. Het wordt niet wenschelijk geacht dat het onderzoek der kinderen door een ge meentegeneesheer of huisarts plaats vindt. De heer P. Kooij wijst er op, dat de tegenwoordige gemeentegeneseheer 2 jaar geleden zijn functie heeft aanvaard en van zijn instructie kennis heeft geno men. Het gaat nu maar niet aan om zich van die be paling niets aan te trekken, er niets aan te doen. Hij- krijgt er het geld voor en heeft zijn plicht niet ge daan. Wanneer een wegwerker een week niet kan werken, wordt hem ook niet evengoed het loon uit betaald en nu het den dokter betreft, nu moet op gemerkt worden, dat ook deze zijn verplichtingen dient na te komen. Als de belooning te gering is, had verhooging gevraagd moeten worden. De Voorzitter wijst er op. dat vermoedelijk aan den voorganger wordt gevraagd wat het werk behelst. Voor het schooltoezicht is niet apart een belooning van f50 of f 100 vastgesteld, maar voor doodschouw inenten De heer Oden interrumpeert „en voor schooltoe zicht". De Voorzitter vervolgt: En voor schooltoezicht enz. is tezamen de belooning op f300 bepaald. Het is moeilijk te bepalen welk bedrag voor het schooltoe zicht moet worden bepaald. De heer Jn. Lont merkt op. dat als werkloozen op den weg te werk worden gesteld, en ze doen ook geen werk, ze toch ook hun loon ontvangen en spr. meent dat dit eenigszins te vergelijken is met de kwestie die de heer P. Kooij bespreekt. De Voorzitter zegt, dat dit niet de bedoeling van den heer P. Kooij is geweest. De heer P. Kooij zegt, dat de dokter tot. plicht heeft om de 3 maanden een onderzoek in te stellen. Er zijn ook ambtenaren die maar f86 per maand ver dienen, maar dan lappen ze den dienst maar niet aan hun laars. De heer Oden zegt tot den heer Jn. Lont, dat als deze heeft kunnen constateeren dat de werkloozen niets hebben gedaan, hij tot plicht had dit te rap porteeren. De heer Jb. Lont vraagt, of er. wat een districts schoolarts betreft, geen grens is van het salaris. De Voorzitter denkt van f5000 h f6000. maar die kwestie komt naderhand wel aan de orde. De heer Oden zou willen, dat de gemeentegenees heer op zijn plicht werd gewezen, zoolang er geen districts-schooltoezicht bestaat. Hij heeft zijn plicht te doen. De heer Kaan denkt niet dat het zoo'n groote moeite is. De Voorzitter zegt dat je dan de kwestie weer krijgt of het hoofd dér school dergelijke mededeelingcn kan doen. De heer Kaan zegt, dat de dokter aan het hoofd der school kan vragen of er iets is. De Voorzitter zegt dat dit ook in de praktijk wel is gebeurd. De heer Jb. Lont denkt dat het hecle artikel over het hoofd is gezien. De heer Lub zegt dat sedert 1909 alle doktoren heb ben gefoudeerd en spr. zou nu art. 3 willen laten ver vallen of het toepassen. De Voorzitter ontraadt wijziging der verordening. Laten wij wachten tot de schoolartsen kwestie gere geld is. B. en W. zullen den gemeentegeneesheer wij zen op art. 3 en mededeelen dat regelmatig bij het hoofd der school wordt gevraagd. Spr. merkt nog op dat er alleen met de kinderen iets mag gebeuren als de betrokken ouders het goed vinden. Een wijs besluit! De heer Lub zegt, dat we wel een heel lange agenda hebben af te werken, maar de afweerking gaat spr. to vlug. Spr. wil nog iets zeggen over de kwestie van vervoer van achterlijke kinderen. Door den heer M. Kooij is te berde gebracht om elk geval op zich zelf te beschouwen en dit voorstel is niet behandeld. De Voorzitter zegt, dat de heer Kaan toen heeft op gemerkt, dit in de vorige vergadering naar voren te hebben gebracht en daarop is er door den heer M. Kooij niet verder op ingegaan. De heer Lub weet niet of de heer M. Kooij er toen mee accoord is gegaan. De heer M. Kooij zegt er niet mee accoord te zijn gegaan, maar spr. is een beetje overdonderd. Spr. trekt evenwel dat voorstel niet in, hij acht het nog belang rijker dan het voorstel-Oden. Het voorstel-M. Kooij om elk geval op zichzelf door B. en W. te doen beschouwen, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, voor stemden de heeren P. Kooij, Lub, Oden, M. Kooij, Kaan, Tijsen en Jn. Lont. De heer M. Kooij zegt: Wat een wijs besluit! Aanbrengen van straatnaamborden. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij zich met het verzoek van de Middenstandsvereeniging alhier dd. 24 Augustus jl. kunnen vereenigen, en ook h.i. het aanbrengen van straatnaamborden te Den Oever wenschelijk is. Mitsdien stellen zij voor hen te machtigen, daartoe over te gaan en die machtiging uit te breiden lot andere straten of wegen, waar zoodanige aandui ding naar hun oordeel gewenscht moet heeten. Allen voor. De commissie die de rekening en balans van de Zeegras-exploitatie heeft onderzocht, brengt een gun stig schriftelijk rapport uit en overeenkomstig het ad vies wordt dan ook tot voorloopige vaststelling be sloten. Onderzoek gemeenterekening. De Commissie uit den Raad, belast met het onder zoek der rekening dezer gemeente met bijbehoorende bescheiden over het dienstjaar 1929, rapporteert den Raad, dat zij op 4 en 6 dezer deze stukken heeft on derzocht en in volkomen orde heeft bevonden, wes halve zij voorstelt genoemde rekening voorloopig vast te stellen, zooals zij is aangeboden, de gewone dienst in ontvangst tot een bedrag van f 170.253,57 en in uitgaaf tot een bedrag van f 142.942.94, alzoo met een batig saldo van f27.310,63, de kapitaaldienst in ontvangst lot een bedrag van f 108.350,70 en in uit gaaf tot een bedrag van f 247.011.51 M, alzoo met een nadeelig saldo van f 138.660,81 met dankbetuiging aan B. en W. voor het door hen gevoerd nauwkeu rig beheer. Aldus wordt besloten. De begrooting der zeegras-exploitatie voor 1930—1931 en van de gemeente voor 1931 zullen aan de raadsle den worden toegezonden. Dei heer Oden merkt op. dat de begrootingen bij zonder laat worden aangeboden. De Voorzitter meent van niet later dan anders. De heer Oden dacht dat de begrooting 4 maanden voor het nieuwe kalenderjaar moesten worden inge diend. De Voorz. antwoordt, dat als de werzaamheden ter secretarie een eerdere aanbieding niet mogelijk maken, er niets aan te doen is. De Secretaris wil opmerken, dat de late aanbieding niet ligt aan het secretarie-personeel.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17