Mager Courant Fa.W. D. Niestadt Zn. Een Goede Foto Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Een oude meeuw. De ketelontploffing te Ande 1. Dc noodlottige vechtpartij te Drachten. Gemengd Nieuws. Zware woudbranden in Californië. Kazerne in aanbouw ingestort. Bergstorting aan den Rijn. De mijnrampen in Duitschland. Hst koninklijk huwelijk te Sofia. Relletje in een Weensche bioscoop. KINDERPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN, ARPAD M0LD0VAN NIEUWE W'EOORP - N80RD-SCHARW0UDE. De laatste proefvlucht van de D9 X. De Braziüaansche omwenteling Het onderzoek naar de ramp van de R 101. St. Nicolaas geschenk. Een avontuurlijke autorit. Zaterdag I November 1930. 73ste Jaargang. No. 8758 19 Jaar geleden te Callantsoog geringd. Men schrijft aan het „Hsbl.": Een paar dagen geleden, werd te Oudemirdum (Fr.) een zilvermeeuw gevangen met ring 514 van het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Deze zilvermeeuw werd den 9en Juli 1911 als nest- jong te Callantsoog geringd door prof. dr. J. J. Blanksma en heeft dus den leeftijd van ruim 19 ja ren bereikt. Dit is de oudste meeuw, waarvan totnogtoe be richt bij het museum is ingekomen. Het lijk van den machinist gevonden. Omtrent de ketelontploffing in de Wilhelminasluis te Andel aan boord van de sleepboot „Geert Jan" (zie ook elders in dit nummer), kan nog het volgende ■worden gemeld: Na eenige uren dreggens is het lijk van den ver ongelukten machinist J. A. Moll uit Dordrecht gister middag. dicht bij de plaats van de ramp uit de kolk van de sluis opgehaald. Het vertoonde eenige lichte verwondingen aan het hoofd. liet is per sleepboot naai- Dordrecht overgebracht. Gisteravond is een begin gemaakt met het lichten van het schip. Na eenige uren is dit gelukt. De boot is zoo goed als doormidden. Gedurende den gehee- len dag waren verschillende autoriteiten van den Waterstaat en het Stoomwezen op de plaats van de ramp aanwezig. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De scheepvaart was den geheelen dag gestremd, zoowel in de richting van Den Bosch als in die van Gorinchem. Verwacht wordt, dat zij he den weer en geregeld verloop zal kunnen hebben. Chauffeur verzoekt zijn passagier even uit te stappen en rijdt dan weg met medeneming van diens actentasch. Een koopman te Arasterdam deed aangifte bij de politie, dat een chauffeur, in wiens auto hij den ge heelen avond gereden had en met wien hij verschil lende café's had bezocht, zijn overjas, een zilveren horloge met ketting, drie bankbiljetten van f 10, als mede een actentasch, heeft ontvreemd. Op den Haar lemmerweg had bedoelde chauffeur verzocht, of aon- geveh even wilde uitstappen om te zien of het achter licht van de auto brandde. Toen aangever was uit gestapt om aan het verzoek te voldoen, was de chauf feur weggereden met medeneming van genoemde voorwerpen. Bedoelde chauffeur is later door een agent in zijn woning aan den O.Z. Achterburgwal aangehouden. De man ontkent; hij beweert dat de passagier geen geld had om den autorit te betalen, waarna die passagier overjas en actentasch in onder pand had gegeven. De politie van het bureau Spaarn- dammerstraat heeft den chauffeur voorloopig aange houden. Verklaring van den gearresteerden ver dachte. Omtrent de noodlottige vechtpartij op de kermis te Drachten (Fr.) wordt nog het volgende gemeld: Donderdag werd, nadat Dr. Mieremet van Groningen te Drachten was gearriveerd om de sectie op het lijk van den verslagene J. v. d. Meulen te verrichten, de verdachte D. T. met het lijk geconfronteer i. Hij legde merbij een onverschillige houding aan den dag en bleef J®*1 onbewogen. In die houding is echter in den na middag verandering gekomen, gevolgd door een ge estelijke bekentenis. Aan de hand van deze bekentenis wordt thans het politie-onderzoek voortgezet. De verslagene stond in zijn omgeving zeer gunstig e£en<*' was cle kostwinner van zijn moeder. Tegenover den heer A. Overzet, inspecteur van po- heeft verd. zeer onder den Indruk van zijn eigen toestand erkend, dat hij aan de vechtpartij in café Jon- er heeft deelgenomen, en dat h ijdaarbij met een mes eeft gedreigd. Zelf geeft hij de verklaring, dat hij het geopende mes tijdens de vechtpartij in den rechter- roekzak had gestoken en dat van der Meulen er aldus ongelukkigerwijze mede in aanraking is gekomen. Nadat deze vechtpartij was geëindigd en de rust in het café was teruggekeerd, heeft T. zich met zijn vrienden W. en B. begeven naar café Landeman bij de Hoofdbrug. Hier aangekomen kwam hij tot de ontdekking, dat in den broekzak een gat was, hetgeen hij toeschreef aan het zich daarin bevindend geopend mes. Hij voelde zich echter minder gerust vooral toen hij vernam, dat de politie hem zocht. Hij verwijderde zich uit het café voornamelijk met de bedoeling zich van een browning te ontdoen, die hij bij zich droeg en die, mocht hij worden aangehouden, als een bezwarende omstandigheid zou kunnen worden aangemerkt. Hij heeft de browning aan een der vrienden ter hand gesteld. Ook het gat in zijn pantalon scheen hem zelf verdacht, waarom hij zich spoedde naar de woning van zijn vriend H. Hier heeft hij de beschadigde pantalon tegen een andere verwisseld. Toen hij hiermede gereed was en zich wilde verwijderen, kwam de politie die hem arresteerde. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Drie dooden en drie zwaar gewonden In de buurt van Romans, in het Fransche departement van de Drome, heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie menschen gedood werden. Twee luxe auto's kwamen in volle vaart uit tegenovergestelde richtingen en botsten tegen elkaar, waardoor beide wa gens totaal vernield werden. Behalve de drie personen die gedood werden, zaten ln de beide auto's nog drie andere menschen, die zoo zwaar gewond werden, dat men voor hun leven vreest NOODLANDING BIJ DEN HELDER. Bij een noodlanding in de nabijheid ven Den Hel der, is gisterochtend het vliegtuig S 15, dat bestuurd werd door den korporaal-vliegtuigmaker L. M. Kalfs vel, beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. OP EEN TREIN GESCHOTEN NABIJ WIJHE. Men vermoedt kwaadwilligheid. Dezer dagen is op den personentrein, die te onge veer vier uur vanuit Zwolle de buurtschap Wijn voorden nabij Wijhe passeert, geschoten. De kogel trof de locomotief vlak bij de plaats van den ma chinist, gelukkig echter zonder hem te raken. aVn het voorgevallene heeft de machinist rapport uitge bracht aan den chef van het station te Wijhe, die onmiddellijk een onderzoek liet instellen door dc marechaussee. Men vermoedt kwaadwilligheid. EEN FRISSCHE MORGEN. Hedenochtend was de knecht H. van slager J. alhier, al vroeg niet fortuinig. Op het Schoenmakerswegje ge raakte hij met de auto te water. Ongedeerd kon H. zich op den wal werken en hulp halen voor den auto. Dreigend gevaar voor nabijgelegen olie velden. Ten gevolge van de voortdurende droogte zijn in Californië geweldige woudbranden uitgebroken. Het grootste deel van de plattelandsbevolking neemt deel aan het blusschingswerk, dat te urgenter is, aange zien zich in de nabijheid olievelden bevinden. Er be staat gevaar, dat het vuur hierop zal overslaan. Tot dusverre zijn acht personen het slachtoffer ge worden, terwijl buitendien talrijke personen gewond werden. Een dertig- of veertigtal arbeiders bedolven. Te Villach bij Klagenfurt is de in aanbouw zijnde kazerne voor de grenspolitie gistermorgen ingestort. Er zijn 1)0 tot 40 arbeiders onder de puinhoopen be graven. Na een uur had men vier dooden en elf ge wonden bevrijd. De biandweer uit Klagenfurt heeft het reddingswerk overgenomen. Later wordt nog gemeld: Het ongeluk te Villach is niet zoo ernstig afgeloo- pen als men aanvankelijk meende. Er werden 13 ar beiders onder het puin bedolven en het is bij één doo de gebleven. Wel werden de anderen min of meer ernstig gekwetst. Rotsmassa van 100.000 kubieke meter naar beneden gestort. Geen slachtoffers, groote schade. Bij Honnef aan den Rijn is Donderdag een rotsmas sa van ongeveer 100.000 kubieke meter van de Wol kenburg in het Zevengebergte, naar beneden gestoit. Dc neergevallen steenmassa bedekt een oppervlakte van ongeveer 60 bij 400 meter, de steenklompen liggen 5 a 6 meter hoog. Vele boomgaarden zijn vernield. Voor zoover kon worden vastgesteld zijn geen menschenlevens te be treuren. Grootscheepsche zorg voor <ïe nagelaten be trekkingen der slachtoffers van Alsdorf. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte mijnwerkers van Alsdorf zal op grootscheepsche wijze worden gezorgd. De Arbed, die de meerderheid bezit der aandeelen van <*e Echweiler Bergwerkverein en andere ondernemin gen. heeft 300.000 mark ter beschikking gesteld. Men hoopt in het geheel 900.000 mark voor de nage laten betrekkingen bijeen te kunnen brengen. Nog enkele dooden. V.D. verneemt uit Alsdorf: Bij het ondergrondsche opruimingswerk in de mtjn „Anna II' werd wederom een doode geDorgen. Het be treft hier een arbeider, die geen betrekkingen nalaat en derhalve niet als vermist was opgegeven. Van de in het ziekenhuis van Eschweiler opgenomen gewonden is er wederom een aan de gevolgen bezweken. Wolff meldt uit Saarbrücken: Thans is ook het lijk van den laatsten bij de ramp ln de mijn Maybach omgekomen arbeider gevonden. De 18 gewonden in het ziekenhuis moeten thans buiten gevaar zijn. Een geluk, dat alles naar beneden valt. Nu ben ik ten minste waar ik wezen wou! (Life). MIJNGASONPLOFFING IN BELGIë. Vijl vermisten. Uit Charleroi wordt gemeld: In een kolenmijn bij" Montigny-le-Tilleul zou zich een mijngasontploffing hebben voorgedaan. Vijf arbeiders worden vermist. Geestdriftige ontvangst van Koning Boris en zijn gemalin. Gistermorgen zijn Koning Boris en Koningin Gi- ovanna om 10 uur te Sofia aangekomen, waar zij door de bevolking met geestidriftige toejuichingen werden ontvangen. Minister-president Ljaptsjcf was met alle leden der regeering op het station aanwe zig om het vorstenpaar welkom te heeten. De aan komst van Boris en Giovanna werd met kanonscho ten aan het publiek bekend gemaakt. Na de gebrui kelijke begroeting in de receptiezaal van het station, stelde de stoet zich op om zich naar de cathedraal te begeven. Bij den grooten triomfboog in de hoofdstraat van Sofia werd het koninklijk paar begroet door den bur gemeester, die het brood en zout aanbood volgens oud Slavisch gebruik. De stoet zette hierop den rit naar de Alexanderkathedraal voort, waar het ko ninklijk echtpaar begroet werd door den metropo liet van Vidin, daar de metropoliet-primas zich we gens ziekte verontschuldigd had. Tot de kerk waren slechts de leden van de regeering, de leiders van de diplomatieke vertegenwoordigingen, eenige gene raals en hooge geestelijken toegelaten. Toen het echt paar op den troon voor het hoofdaltaar had plaats genomen, voltrok de metropoliet van Vidin, met as sistentie van drie metropolieten en 50 bisschoppen de trouwceremonie volgens orthodoxen ritus, echter zonder het wisselen van ringen. In een korte rede uitte de metropoliet zijn voldoening en de vreugde van de Bulgaarsche natie, daar met dit huwelijk een lang gekoesterde wensch in vervulling ging. Volgens oude traditie wenschte hij Koning en Koningin veel gezonde kinderen en een gelukkig lang leven. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid werden opnieuw 101 kanonschoten gelost. Tegelijkertijd be gonnen alle klokken te luiden. Bij aankomst in het koninklijk slot werden door den koning en de ko ningin afdeelingen van alle troependeelen, die aan de parade deelnamen, geinspecteerd. Van alle openbare gebouwen waaien de Bulgaarsche en Italiaansche vlaggen. In de straten is ongeveer 20.000 M. vlaggen doek opgehangen en 150.000 lampjes zijn gebruikt voor de illuminatie. Van tallooze huizen, waar de stoet moest passeeren, heeft men de gevels met ta pijten versierd. De regen, die stroomde tijdens de huwelijksplechtigheid in Assisi, werd goed gemaakt door de stralenden zon. die bij deze plechtigheid de feestelijke stemming verhoogde. EEN AARDBEVING TE STRAATSBURG. De bewoners ontvluchten hun huizen. Uit Straatsburg wordt gemeld: Donderdag deed een sterke aardbeving de huizen op hun grondvesten trillen. De beving duurde anderhalve minuut en werd gevolgd door een gerommel, dat geleek op donder, en een sterken knal. De bewoners vluchtten verschrikt uit hun huizen. SCHIETPARTIJ TUSSCHEN INBREKERS EN POLITIE. Een inbreker doodgeschoten. De anderen ontkwamen. Wolff meldt uit Berlijn: Tusschen inbrekers, die te Potsdam in een grooten boekhandel wilden binnendringen, en een politiepatrouil le, welke daar toevallig passeerde, is het gisternacht tot een schietpartij gekomen, welke groote consternatie ver wekte. Een der inbrekers werd gedood. De overigen wisten ten slotte te ontkomen. Twintig raddraaiers dootr de politie ge arresteerd. Donderdag werd in vier Weensche bioscopen voor het eerst de film twee Werelden (Zwei Weiten) ver toond, die in Thuringen door minister Frick was ver boden, omdat daarin Oostenrijksche officieren be lachelijk worden gemaakt, doch lvvater daar door de censuur toch was toegestaan. Te Weenen was de film dadelijk toegelaten. In de Opera-bioscoop kwam het Donderdagavond evenwel tot stormachtige betoo gingen, waarbij de politie moest ingrijpen. Een in specteur zette uiteen, dat de film te Weenen ver toond mocht worden en dat hij last lied rustverstoor ders aan te houden. De toeschouwers hieven daarop het Deutschland üher Alles aan en zetten het lawaai voort, waarop de politie twintig raddraaiers in hech tenis nam, I)e film waarvan de vertooning tot twee keer toe gestaakt was, kan toen verder rustig wor den afgedraaid. In de drie andere bioscopen bleef het kalm. Naar een Weensche correspondent nader meldt, gingen de relletjes uit van de swastikadragers, die ook gebruik maakten van stinkbommen en niespoe der. De film was meermalen gekeurd en de overheid had er niets op aan te merken gevonden. BUSTEN, INTERIEURS enz. in de allerfijnste uitvoering. Speciaal adres voor, vergrootingen en reproducties naar elk portret, ook' naar oude, onduidelijke foto's. Groote voorraad in alle soorten moderne lijsten, pasklaar in alle gangbhre maten. Groote keuze in Engelsche Metallijstën. Met het oog op de komende drukte verzoeken wij beleefd Uwe bestellingen voor St. Nicolaas zoo vroegtijdig mogelijk te doen. FOTOGRAFISCHE ATELIERS ■HR aOBBBEaBBBHBaBBBBBBOHB Voor zijn vlucht over den Oceaan." Naar het persbureau Vaz Dias meldt, is gistermorgen te elf uur de DO X opgestegen voor zijn laatste proef-' vlucht voor het vertrek voor de eerste etappe van zijn' Oceaanvlucht. Aan boord bevonden zich dertig personen.. Er werden in hoofdzaak peil-oefeningen gedaan. Sedert het aanbrengen van de geluiddempers op dc motoren i3 het geronk der motoren in de kajuiten veel minder sterk te hooren en de passagiers kunnen zich gemakkelijk met elkaar onderhouden. Te 12 uur landde de vliegboot vlot bij Altenrhein. Naar Wolff uit Frledricnshafen meldt, is het vertrek van de Do. X van Altenrhein naar Amsterdam op Zen-' dag a.s. afhankelijk van de weersomstandigheden. Dia waren de laatste dagen slecht, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het reuzenvllegtuig dien dag niet zou kunnen vertrekken. Er wordt ln ieder geval reke ning gehouden met de mogelijkheid van uitstel. Dan zou het dus Maandag worden. De technici hebben na de laatste proefvlucht uitge maakt, dat de tocht van Altenrhein naar Amsterdam vijf a zes uren in beslag zal nemen. Het binnenloopen van Spaansche schepen verboden. Uit Madrid wordt gemeld: Het binnenloopen in do haven van Rio de Janeiro van Spaansche passagiersbooten, die varen op /uid- Amerika, is met ingang van 5 November, den datum van vertrek uit de Spaapsche havens, verboden. Getuigenverklaringen van do overlevenden. Gister z\jn door het Hof van onderzoek de overleven den van de ramp met de R 101 gehoord. De machinist Cook deelde mede, dat na middernacht de gaszakken meer schenen te deinen, dan hij vroeger had waargenomen. Om twee uur kwam hij In het motorschuitje. Alles was in orde. Vijf minuten later nam het luchtschip een duikende houding aan en men seinde om vermindering van de snelheid. Toen hij de motoren op langzaam ging zetten, nam het schip een steile duikende houding aan. Toen hij de machines op langzaam had gezet, keek hij buiten de deur en bemerkte, dat er iets ernstigs ging gebeuren en op hetzelfde oogenblik stootte het lucht schip op den grond. Hij zette oogenblikkelijlc de moto ren stil: er volgde een tweeds toot, met een ontploffing. Er verliepen eenige seconden tusschen den eersten en tweeden schok op den grond. Het schip scheen na den eersten stoot op te springen. Henry Leech, chefmachinist, zei, dat hij het rollen en stampen aan de weersomstandigheden toeschreef. Hij zat op een stoel in de rookkamer, toen het schip een schui nen stand van 30 a 35 gr. aannam. Hij rolde tegen het voorste schot. Het luchtschip bleef ongeveer minuut duiken en richtte zich toen weer op. Hij had de glazen weer opgeraapt, die van tafel waren gevallen, toen het luchtschip weer bijna even sterk dook als den eersten keer. Vlak voor het den tweeden keer dook, hoorde hij de telegraaf naar de machinekamer gaan, ongeveer 2 se conden voor het luchtschip op den grond stortte. De schok was niet hevig, maar desondanks volgde de ontploffing haast onmiddellijk met het bekende gevolg. Gtuige had nog opgemerkt, dat de kleur der vlammen opvallend wit was geweest en in geen enkel opzicht ale van waterstofgas. Getuige geloofde dan ook, dat de olie het eerst vlam had gevat. Getuige Disley zelde, dat hij den eersten roerganger na den eersten duik reeds had hooren roepen: „we zijn beneden". Slr John Simon noemde deze verklaring uiterst belangrijk, want er bleek volgens hem uit, dat de lieden in de stuurkamer tnen reeds wisten, dat er iets en waarschijnlijk iets /ewichtigs -- niet in den haak was. De tweede duik moet dan het gevolg zijn geweest van het feit, dat men in de stuurinrichting dit gebrek wat het dan ook geweest mag zijn niet meer wist te verhelpen. Het verhoor werd daarna verdaagd tot Maandag. Och meneer, je moet je nooit iets aan trekken van wat er achter je rug gebeurt. y V V w y y- t (Excelsior). in moderne lijst is een apart en gewaardeerd Uw aangewezen adres SCHAGEN - TEL. 11. Verzoeke gaarne vroegtijdige bestelling.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5