Achmed Zogoe. Wasch Uw haar Radioprogramma De slimste der Albaneezen. Vluchtige indrukken. slotte een voorwaard olijke straf. Veid^chte beloofde zijn best te doen, de benadeelden schadeloos te stellen, indien hij voorwaardelijk wordt veroordeeld. De rechtbank begaf zich hierop in raadkamer, ter beraadslaging betreffende de onmiddellijke gevangen neming. Na wederverschijning deelde de president mede, dat de rechtbank geen termen vond, op den eisch van den Officier betreffende de arrestatie van verdachte in te gaan en bepaalde de uitspraak op a.s. Dinsdag. DIEFSTAL MET BRAAK GEDURENDE DEN VOOR DEN NACHTRUST BESTEMDEN TIJD EN MEDEPLICHTIGHEID, GEPLEEGD TE CASTRICUM. De heeren Jan BI., 'n 19-jarig los arbeider te Wijk aan Zee en de 2^-jarige koopman en recidivist Ger. Tr, te Castricum, bijgenaamd „Kwikkie", beiden thans in voorarrest, stonden terecht wegens diefstal door middel van inklimming in den nacht van 17 op 18 Juni te Castricum, in het perceel van mej. wed. Jb. Kaag, wat betrof Jan BI., terwijl Gerard T. zijn welwillende hulp verleende door op den uitkijk te staan in het nachte lijk uur, toen de klok twee uur sloeg. De buit, die Jan BI. maakte, was zeer gering en bedroeg slechts eenige doosjes sigaretten, Chief Whip en Piraatjes, daar de heeren ontijdig werden gestoord in hun breed opgezet plan, gerezen en ontworpen door het geniale brein van den heer Gerard Tr., alias „Kwikkie". De heer Gerard BI. was het perceel binnengedron gen door een kelderraampje. Na afloop van de vrijwel mislukte inbraak hadden de deelnemers zich haastig weggepakt op een rijwiel in de richting van Bakkum. In deze zaak waren verschillende getuigen gedag vaard en werden verdachten respectievelijk in rechten bijgestaan door mr. Dwars van Hoorn en mr. Wynne te Alkmaar. Het eerst werd gehoord Dr. Hoeneveld, psychiater, die Jan BI. beschouwde als een zwaren psychopaat, die echter wel toerekeningsvatbaar' geacht kon worden. Hierop kon deze getuige vertrekken. De heer Gerard T.f alias Kwikkie, gehoord door den president, verklaarde al bij voorbaat, dat hij aan het geval absoluut onschuldig was. Hij had beslist geen idéé in het afkeurenswaardig voorstel om te gaan in breken van zijn vriend Jan BI. Hij was om kwart óver twaalf bij zijn vriend vandaan gegaan en is toen gaan slapen onder de waranda van het café van 't Hoof te Heemskerk. Zijn gym-schoentjes pasten echter volmaakt in de ontdekte voetsporen, nabij de plaats des misdrijfs. Het op hem gevonden doosje sigaretten, had dé heer Tr. voorts in Beverwijk gekocht. Met betrekking tot de merken had de verdachte medeplichtige geenerlei preferentie. Mej. de wed. Jb. Kaag, geboren Freeker, kende al leen als cliënt de heer Ger. Tr., voornamelijk afnemer van sigaretten Chief Whip. Zij had in den inbraaknacht gerucht gehoord en toen haar buurman Twisk geroe- per door bommen op den muur, een voorrecht van gehoorige huizen. Voorts bespeurden zij het echtpaar Lieftinck, haar overburen, die naar buiten kwamen. Later werd door haar opgemerkt, dat bij haar was in gebroken. Zij had direct gedacht aan den bekenden en beruchten Gerard T. De heer Arien Gorter, de krasse 60-jarige brigadier-' titulair der Rijksveldwacht werd in den bewusten nacht gewaarschuwd en ging direct op aanwijzing van den heer Lieftinck in gezelschap van zijn collega Koelewijn en Blijendaal, den gemeenteveldwachter op onderzoek uit. Hij overlegde een keurig bewerkt schetskaartje, dat de bewondering wekte van den president, ter verduidelijking van zijn verklaring, over. De politiemannen vonden op hun ontdekkingstocht eenige doosjes sigaretten en daarop hebben zij aangehouden eerst Gerrit Tr., en ver volgens Jan BI. DeD gymschoenen van Tr. en die van Jan BI. pasten in de voetsporen in de nabijheid van de woning van Mej. Kaag opgemerkt. Op Jan BI. werden gevonden 2 doosjes Chief Whip en bij Tr. 'n aangebro ken doosje sigaretten, volgens Tr. in Beverwijk gekocht De heer W. van Heenen, stoker te Bakkum had Ge rard T. in den nacht vooraf gaande aan den inbraak om streelcs half een aangetroffen in de nabijheid van de wo ning van de wed. Kaag. Volgens opgave van Tr., naar aanleiding van den door den officier gedane vraag, wat deed je daar zoo laat? was hij voornemens 'n paar konijnen te gaan vangen. Vast kwam ook te staan, dat „Kwikkie" in den nacht van de inbraak niet thuis is geweest. De heer A. v. Benthum, caféhouder te Castricum had ln den bewusten nacht 2 onbekende personen op de Mient zien loopen, die in de richting van Bakkum lie pen. De verdachten erkenden die personen geweest te zijn. Vervolgens verscheen de 19-jarige heer N. J, Rijs uit Heemstede, welke getuige was in dien nacht langs de woning van de wed. Kaag gefietst, tegen pl.m. twaalf uur en had daar de verdachten gezien. Hij had hen op verzoek van Jan B. ieder een clgaret geofferd. Ook werd gehoord de heer van 't Hooft, caféhouder te Heemskerk, die kan mededeelen, dat Gerard T. in den avond vóór de inbraak in zijn café had doorgebracht. Hij had niet in de waranda van het café geslapen, zoover getuige bekend was; ook was hij niet bij getuige over huis, wel at hij 'n enkelen keer daar een stukje brood. Tr. beweerde dat hij geregeld bij v. 't Hoof op den pof logeerde. Eindelijk verscheen nog Mej. Lieftinck uit Castricum, overbuurvrouw van de wed. Kaag, en deze getuige had om 2 uur 's nachts een lichtschijnsel in den winkel van de wed. Kaag gezien. In dat schijnsel stond een rijzig persoon, in een wit overhemd en blootshoofds. Zij had haar man geroepen en samen gingen zij naar buiten, De persoon uit den winkel nam de vlucht en het bleek dat de winkel niet gesloten was. Later kwam de veldwachter Volgens BI. had deze zijn jas in bewaring gegeven aan Tr. gedurende de excursie. Na het verhoor van deze getuige kwam de officier aan het woord om te betoogen dat verdachte Jan BI. open kaart speelde en dus de verstandigste partij had gekozen door te bekennen de inbraak en den diefstal van de cigaretten, omdat niets van waarde was te vinden. Hem wilde de officier nog de kans geven eener voorw. veroordeeling cn ten opzichte van hem requireerde spr. 1 jaar voorwaardelijk met 3 proefjaren, wat Gerard Tr., wiens sportieve bijnaam is Kwikkie, betrof, gelet op zijn crimineel verleden en antecedenten, terwijl het logisch was dat hij verdachte BI. behoorlijk had ingelicht, vor derde de officier 2 jaar en 6 maanden. Mr. Wynne opponeerende voor BI. refereerde zich aan het requisitoir, terwijl mr. Dwars ln een uitvoerig plei dooi het requisitoir bestreed en concludeerde ten slotte tot vrijspraak met in vrijheidstelling van Gerard Tr. EEN RIJWIEL ACHTEROVER GEDRUKT. De 19-jarigo werkman Wilh. Z.. wonende te Haarlem, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar, stond terecht ter zake diefstal van een rijwiel te St. Maarten, welk karretje eigendom was van den heer W. Struijkei*, die het een oogenblik aan zijn toezicht had ont trokken. De verdachte kreeg van den president het advies, al vorens de conversatie aan te vangen, eerst zijn reusach- tlgo haarlok eens uit do oogen te strijken, Verdachte was op het rijwiel naar Haarlem gereden, doch kreeg geen gelegenheid het te verkoopen. Hij is al reeds eenmaal wegens rijwieldiefstal veroordeeld. De heer Officier scheen de zaak niet zoo gemakkelijk te vinden, hoewel verdachte openhartig erkend had. Niettemin requireerde de officier een voorw. straf en wel 6 maar gev. met 3 proefjaren, bijz. voorwaarden en Do verdachte kon zich daarmede best vereenigen en mr. v. d. Loos de verdediger sloot zich bij het milde re quisitoir volgaarne aan. DE EGMONDSCH E WINKELSLUITING IN HOOGER BEROEP. Door den kantonrechter te Alkmaar was ontslagen van alle rechtsvervolging de 44-jarige winkelier Pieter Dek ker te Egmond aan Zee, wegens de overtreding op de Winkelsluiting. De kantonrechter achtte n.m'. dé veror dening niet verbindbaar. De ambtenaar kwam van dit vonnis in Hooger Beroep, dat heden door de meervoudige strafkamer werd behan deld. De heer Dekker had op -11 Juli zijn winkel inder daad na sluitingstijd opengesteld voor publiek, wat hij ook erkende. Gehoord werd als getuige rijksveldwachter A. Bergs- ma, Brig.-Titulair. Deze had na 10 uur koopende bezoe kers in den winkel aangetroffen. De heer officier bleek hgt niet eens te zijn met de op vatting van den kantonrechter en huldigde het standpunt van de rechbank. Requireerde dus vernietiging van het vonnis des kantonrechters en veroordeeling van den ver dachte tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. EEN DERGELIJK ZAAKJE. Voorts werd behandeld een dergelijk zaakje tegen den niet verschenen heer Cornelis 'de Gr., winkelier te Eg- mond aan Zee. Hier was het feit gepleegd op 2 Juni. Getuige als in vorige zaak. Requisitoir als voren doch hier werd gevorderd f 16 boete of 16 dagen. TOESTAND ONVERANDERD. Ten slotte ook nog een gelijksoortige overtreding, con tra den heer C. H. Liefting, winkelier te Egmond aan Zee. Zelfde getuige als in beide vorige Hooger beroep-, zaken. De officier requireerde f 16 boete of 16 dagen hechtenis, met last tot vernietiging van het gewezen vonnis. GEERUIKMAKING VAN EEN VALSCHE KWITANTIE Een te Castricum wonende 27-jarige garagehouder Jo- hannes N. stond als laatste verdachte terecht op grond van het feit, dat hij had opgemaakt een valsche kwi tantie, betreffende automobiel onderdeelen van een Wil- lysknight, type no. 64, die hem zouden zijn geleverd door de firma van Campen te Haarlem, welke kwitantie door hem was geteekend met de namen p.o. H. van Campen en P. Broekhuizen te Haarlem, terwijl deze kwitantie liep over een bedrag van f 154,50. De verdachte erkende het feit.. Hij gaf toe dat de re- paratiën aan de Willys Knight ten behoeve van zijn neef Joh. Komen, caféhouder te Velzen, niet hadden plaats gehad. Volgens opgaaf van verdachte zou zijn neef hem schuldig zijn geweest f 256 voor reparatien aan een on- repareerbare ford en onderdeelen voor een Willys Knight Het was hier een zaak, waaraan voor een buitenstaan der geen touw was vast te kiroopen. De heer Anth. Koomen, wonende te Velzen, had voor zijn broeder van verdachte gekocht een gebruikte Willys Knight. Hij zou daarvoor in ruil afstaan de ford en f 75 toegeven. Daarop kwam weer ter sprake, dat deze getuige f 200 of f 256.20 moest betalen en daarbij moest de valsche kwitantie dienst doen. De heer Anth. Komen kreeg toen den indruk dat de kwitantie valsch was??? Volgens verdachten speelde hij met Anth. Koomen onder één hoedje om zijn broer Johan te bedriegen, wat door Anthoon werd weersproken. Ook Joh. Koomen protesteerde tegen deze insinuatie. De 33-jarige heer H. C. van Campen, koopman te Haarlem, verklaarde de hem getoonde kwitantie niet geschreven af geteekend te hebben. De 55-jarige heer H. v. d. Wel, veehouder te Velzen, was met een hittenkar in gezelschap van gebroeders Koomen naar de garage van verdachte gereden en toen had hij gezien, dat aan verdachte een rolletje bank papier was ter hand gesteld. Deze had dit geld aan zijn vrouw gegeven. Verdachte beweerde niets ont vangen te hebben. De Officier twijfelde sterk aan de waarheidsliefde van verdachte en vorderde, de valschheid bewezen achtende, ook door eigen erkentenis van den delinqu ent, 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Eecen, curator in het faillissement van verdachte, verving mr. Langeveld als toegevoegd verdediger, zeide van. verdachte geen slechten indruk te hebben gekre gen. Pleiter ging een en ander nog eens in bijzonder heden na, achtte de gevorderde straf te hoog en droog aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak in alle zaken 11 November. Hierna sluiting. Vrijdag 7 November. Hilversum (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.RJL 10.15 Voordracht door Henriëtte Demmink; 10.30 Zie- kenkenuurtje. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.012.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep, met medewerking van Jeahpe Bacilek (sopraan); 2.052.30 Schooluitzending: „Oli fanten in Artis en in de wildernis" door A, F. J. Por- tielje; 2.303.00 Gramofoonmuziek; 3.004.00 Middag- muziek door het AVRO-Kwintet. V.A.R.A. 4.00 Gramofoonmuziek; 4.45 Na Schooltijd. Wie voor kinderen verhalen schrijven; 5.30 Orgelspel door Johan Jong; 6.00 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.00 Actueel allerlei uit de Ar beidersbeweging; 7.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie. Spreker: Ds. F. W. J. van den Kieboom; 8.30 Concert; 9.00 Spreker: Luuk Willink. Onderwerp: Film als Kunst; 9.30 Concert; 10.00 Persberichten van het Vrijz. Godsdienstig Persbureau; 10.03 Vaz Dias; 10.15 Voordracht eigen werk door Prof. Dr. P. H. van Moerkerken; 10.45 Concert. V.A.ILA. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.j K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek; 11,3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.00 Tijdsein; 12.01 12.15 Politieberichten; 12.15—1.45 Lunchmuziek door het K.R.O.-Kwintet; 1.452,00 Gramofoonmuziek; 2.002.45 Kookcursus; 3.005.00 Kamermuziek; 5.005.15 Verzor ging van den zender; 5.157.15 Vooravond-concert door Mia Tibbe (piano), Louise Wijngaarden (viool), Hana v. d. Bosch (altviool), Jan Wagemaker (cello); 7.15- 7.45 Spreker: Clemens Meuleman. Onderwerp: „De ver siering van het Kerkgebouw"; 7.458.00 Politieberich ten; 8.0011.00 Concert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen, m.m.v. Sophie BothHaas (zang) en F Boshart (piano); 9.30 Persberichten van Vaz Dias; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Zaterdag 8 November. Hilversum (298 M.; V.A.R.A. 8.00 Orgelconcert door Johan Jong; 9.00 Gramofoon muziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VARA 10.15 Voordracht door Rodle Medenbach; 10.30 Zleken- uurtje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 VARA-lledjes voor de kin deren; 2.45 Paedagogisch Concert; 4.15 Onderbreking voor verzorging van den zender; 4.30 Cursus Duitsch; 5.00 Ons Huls een Tehuis door T. Landré; 5.45 Kinder uurtje; 6.45 Korte toespraak over de tentoonstelling Socialistische kunst van heden; 7,00 Populair Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 8.00 Be- ACHMED ZOGOE is zwaar ziek. Wanneer hij even tueel sterft, verdwijnt er niet de een of andere machthebber uit den Balkan van het tooneel, doch een systeem, dat daar reeds gedurende eenige ja ren rust heeft gebracht. En deze rust is niet alleen voor den Balkan, doch ook voor de rest van Europa nuttig geweest, want de vroeger onophoudelijk voorkomende twisten déden ook in Europa moeilijkheden ontstaan. Wij moeten Achmed Zogoe van dit stand punt beschtnrwen. Het zou aanlokkelijk zijn, hem te beschrijven als een operettevorst bij Italië's gratie, als een in zijn middelen niet kieskeurig tyran, als parvenu en avontu rier. Hij is zeker geen voorbeeld van een vorst, die met Zijn volk meeleeft of de werkelijke belangen van zijn onderdanen behartigt. Doch Al banië is ook geen West - Europeesche staat, die zich wél bevindt bij het confec- tiejasje der democra tie; het is een echte Aziatisch gebied, dat slechts officieel bij Europa gere kend wordt. Wanneer Zogoe sterft, of verjaagd wordt, zal er een andere op zijn plaats komen, die in geen en kel opzicht beter is dan hij. Die ander zou vermoedelijk een avonturier zijn, die in Albanië nieuwe woelingen veroorzaakte, een botsing zou doen ontstaan tusschen Italië en Joego-Slavië en zoo tot een nieuwe oorlog aan leiding zou geven. Zogoe is dus van alle kwaden het minste Wat zou er van Albanië terecht komen, als het eens naar Europeesche begrippen besturud werd? Dat weten wij wel, want Europa heeft al eens de gelegen heid gehad, zijn begrippen op Albanië toe te passen. Het was in 1913 toen de regeeringen van alle groote mo gendheden Prins Wilhelm van Wied op den nieuwbak ken troon van Albanië plaatsten. Pe Prins von Wied was geen tyran en geen parvenu. Hij was een zeer ont wikkeld, Europeesch denkend cavalerie-officier. Hij re sideerde te Durazzo precies zoolang als de oorlogssche pen van de Oostenrijkers, Italianen en Engelschen in de haven lagen. En zijn mapht reikte even ver als het geschut van de schepen. De Albaneezen hadden niets tegen hem waarom zouden zij. Maar ze begrepen niet waarom de hooge politiek eischte, dat zij geregeerd wer den door een buitenlandsch cavalerist, die hun taal niet eens sprak. Dat is dan ook niet zoo gemakkelijk te be grijpen. Achmed Zogoe hebben zij in dit opzicht niets te ver wijten. Hij is een Albanees en spreekt Albaneesch. Hij is misschien een slechte Europeaan, maar juist daarom een goed Albanees. En de vraag, waarom van de 800.000 Albaneezen juist hij koning moest worden, is gemakke lijker te beantwoorden dan de vraag, waarom zij het geen van allen zouden worden. In Albanië heerscht het systeem der gezinnen, der families en der stemmen. Zo goe Is het hoofd, wij zouden kunnen zeggen: de vorst van een dezer stammen.Nu zijn er nog wel veel stammen in Albanië en evenveel stamhoofden, doch het aantal is nu van 800.000 al teruggebracht tot 24. En over deze 24 moest hij koning worden, die de krachtigste ellebogen had. En die had Achmed Zogoe! Een democratisch bestuur is heel mooi; maar men moet eerst een volk hebben, waarop het toegepast kan worden. In Albanië bestaat er geen „volk". Albanië ig een uitvinding van de groote mogendheden en is de oude twistappel tusschen de voormalige landen Servië, Monte negro, Griekenland en Italië, die het nooit over de ver deeling eens konden worden. Een volk is het ook niet, want in het voormalige Montenegro, in Macedonië en Thessalië wonen precies dezelfde Albaneezen, die alleen in een rustiger streek waren terechtgekomen, waar min der over gevochten werd. Al deze Albaneezen zijn een conglomaraat van stammen, waarvan' wij den oorsprong niet meer kunnen nagaan. Zij hebben geen eenheid van taal, godsdienst, schrift,, volksgebruiken en nationaal gevoel. Het nationalisme van den Albanees beperkt zich tot zijn eigen stam en zijn nationale belangen bestaan uit het annexeeren van zooveel mogelijk vee, weidegrond en akkers tfan den naburlgen stam. Het kan hem daar bij niet schelen, of die naburige stam nu in het eigen- j lijke Albanië woont of misschien ln Griekenland of Joe- I go-Slavië. En daaruit zal men begrijpen, dat het niet ge- i makkelijk is in Albanië binnen -of buitenlandsche poli- tiek te voeren. Zoolang Albanië tot Europeesoh-Turkije behoorde, was het gemakkelijk de stammen tegen elkaar uit te spelen, want de opperheerschappij werd toch uitgeoefend door den Pasja in Durazzo. Maar toen Albanië zelfstandig werd, bemerkten de stamhoofden, dat zij hun macht alleen konden uitoefenen door middel van het rijksbe stuur. De beste methode was dus, zelf aan het hoofd te komen. Dat was dan ook de politiek van een ontelbaar aantal Beijs, Pasja's en Generaals, die gedurende den j wereldoorlog nu eens met de eene, dan weer met de andere partij heulden en die na den wereldoorlog elkaar om beurten de heerschappij ontfutselden en zich tevens om beurten door Joego-Slavië of Italië lieten betalen. De stamvorst Achmed Zogoe was meermalen minister, werd ook meermalen door zijn tegenstanders verjaagd en bleef tenslotte de baas, omdat hij de slimste was. Het bleek, dat er met Achmed Zogoe nog het beste te pra ten en te onderhandelen viel en temeer waar hij toen i met Italië praatte en onderhandelde, was hij voor Italië de beste man. Zij bielpen hem daarom, zijn macht defini tief te vestigen en maakten hem koning. Wanneer er één politiek in Albanië een kans op popu lariteit had, dan was het wel de politiek van toenade ring tot Italië. En dat was preciea wat de politiek van Achmed Zogoe omvatte. Want Joego-Slavië wilde Alba- nië annexeeren, terwijl Italië juist belang heeft bij de zelfstandigheid van het land. In Macedonië hebben de Albaneezen weinig plezier beleefd van de Joego-Slavische regeering en dat voorbeeld schrikt af. Daarom beschou wen de Albaneezen zelf Zogoe ook als het kleinst van alle kwaden. En dat Is hij zeer zeker voor hen, zoolang Italië royaal blijft, geld geeft voor leger en spoorwegen en hen daardoor bespaart, dat zij voor dit alles drukkende belastingen moeten betalen. Ook hier geldt het: om der wille van de smeer likt de kat de kandelaar. Achmed Zogoe als koning Skanderbeg III komt ons voor als een operettevorst. Maar de oude Nikita van Montenegro was ook zoo'n operettevorst en toch was hij de beste koning, die de Montenegrijnen zich wenschen konden. En Achmed Zogoe speelt de operette, die in Albanië op haar plaats is, omdat zq een Albaneesche operette is. Daar gaat het maar om! En Europa kan niets dan ellende beleven van een tragisch einde dezer operette. Achmed ZogoeAlbanië's heer en meester. stuuremededeelingèn door A. de Vries; 8.10 VARA- Varia; 8.20 Oud-Hollandscbe Liederen, te zingen door A. Funke Küpper; 8.45 Bij de Pomp. Wekelijksch nieuws van Teun de Klepperman; 9.00 Klassiek con cert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.15 Populair Concert door het VARA-Orkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O. 8.000.15 Morgenconcert; 11.30—12.00 (jodsdlenstig half uurtje; 12.01—12.15 Politieberichten; 12.15—1.45 Lunch muziek door het K.R.O.-Sextet; 1.452.30 Gramofoon muziek; 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor jeugdige per sonen; 3.004.15 Kinderuurtje; 5.005.40 Gramofoon muziek; 5.406.00 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.006.45 Concert door Else Laudy (viool) en Jeanne Jeltes (zang); 6.45—7.15 Esper.anto- Cursus; 7.157,45 Lezing over: „Het werk der R.K. Reclasseering; 7.458.00 Politieberichten; 8.0011.00 Concert door het Salon-Orkest o.l.v. Marlnus van 't Woud, m.m.v. B. de Groot (bas); 9.30 Persberichten Vaz Dias; 11.0012.00 Vroolijke gramofoonplaten; 12.00 Tijdsein en Sluiting. BRIEF UIT VLAANDERENLANT (Van een bijzonderen medewerker). ANTWERPEN, November 1930. BINNEN enkele dagen is officieel Antwerpen uit- gefeest Gij kunt het reeds goed merken aan de tentoonstelling. De paviljoenen krijgen een vervallen uitzicht: stukken gips komen los; de verf Is van de planken en 't regent door de triomfboog op 't ruiterstandbeeld van Koning Albert. 't Wordt koud bovendien en kil en de één-dag-bezoekers staren mee warig en verveeld op die instortende paleizen van stuk werk en bordpapier. Bedrog en schijn. In „Oud-Belgïë", een hoek van de tentoonstelling, waar men oude Vlaamsche huisjes, met trapgeveltjes en stoepjes samen heeft geperst, vieren bedrog en schijn hoogtij. België heeft niets te bieden dan bedwelming en zatlapperij en... erger. Iedere avond, tot laat in den nacht, wordt daar gefeest, gedronken en gedanst. „Oud" België... België honderd jaar oud en reeds vermolmd!... Tusschen Oud-België en Ober-Bayern Is geen parab lel te trekken. Er zijn geen punten van overeenkomst. Indien wij Oud-Bolgië wilden voorstellen door een hori zontale lijn, moeten wij Ober-Bayern als een loodrechte daarop laten neervallen. Oud-Èelgië representeert niets. I eens met PurolzeeP- zu'* dan z'en hoe I mooi, zacht en roos"') uv» haar wordt. Pu rol iet p is evenals Purol Verkr|i9*>aar bij Ajjotb, en Drogisten, Zijn architectuur ontsteelt het aan de oude buurten der Vlaamsche steden en zijn attracties zijn die welke ge in minder befaamde wijken van iedere groote stad vindt: grof vermaak tegen grof geld. Ober-Bayern nu, is wel geen wereldwonder, zelfs geen typisch beeld van een land of een volle, maar 't heeft toch cachet en men zou niemand kunnen wijsmaken, dat het café docxr Engelschen, Franschen of Spanjaar den wordt overstroomd. Want Ober-Bayern is een café, een groot café-chantant, „eine Bierhalle" liever café- chantant is te min waar Münchenerbier door aardige Duitsche meisjes geschonken wordt. Wie in de brouwe rijen te München gezeten heeft, vindt hier de bedreven diensters weer, die acht, tien tot twaalf volle biergla- zene zonder schenkblad, aanbrengen. De diensters zijn niet preutsch; toch gaat'het er fatsoenlijk toe, „ge- müttlich" en de volksmond heeft Ober-Bayern gelaten wat het was: Ober-Bayern. ,;Oud-Belglë" stond daarentegen van de eerste dagen af al, als „Zat-België" bekend. Op de binnenkanten der vier bordpapieren muren van die reusachtige „halle" in Ober-Bayern kan een kleine vierduizend man is een niet onaardig panora ma geschilderd der Tirolsche sneeuw-alpen, en aan een der uiteinden der „brauerei" staat een Alpenhuisje ge timmerd, met terras, waarop spelers en zangers, in Ti rolsche kleedij, de verbruikers vergasten op liederen van de „Heimat", met begeleiding van een flink orkest. lederen avond zit Ober-Bayern stampvol. Van antl- Duitschgezinden merkt ge geen zier. Integendeel, een Vlaming kan zich hier thuis voelen, voor zoover het Belgisch gedoe der eeuwfeest-tentoonstelling hem niet walgt. Benevens Duitsche liederen worden ook wel, op nan- vraag, Vlaamsche gezongen. Meer dan eens weerklonk déür „Mijn Vlaanderen heb Ik hartelijk lief", „Mijn Vlaanderen" van Veremans, enz. meegezongen door 't meest Antwerpsche publiek De Franskiljon komt daar ook; tegen Münchener bier, Duitsche liederen, Duitsche diensters heeft hij niets; aan Vlaamsche liederen echter heeft hij het land. Hij heeft geprotesteerd. Toen het niet hielp, heeft bij beproefd de „Brabanqonne" binnen te smokkelen; toen hem dit ook niet lukte kreeg Ober-Bayern de volle lading en werd een „Moffenhok'. Een Belgische commandant in militair costuum

Schager Courant | 1930 | | pagina 2