Z IJ P E Binnenlandsch Nieuws. Kanaal Kolhorn—AIkmaar. Ons vee-export naar België. Door den trein vermorzeld. Het drama op den akker. Tewerkstelling in de Wieringermeer. De steun aan de aardappelmeel- industrie. Gemengd Nieuws. De opstand op Formosa. Zuid-Frankrijk door storm geteisterd. Een boeren-opmarsch in Finland. Predikbeurten. Aj'Sk—AQ. Vanaf heden noteeren wij: Rundvleesch 70 ct. per pond. Varkensvleesch 70 ct. per pond. Metworst 70 cent per pond. GEBR. KWELDAM TEL. 64 SCHAGEN. den die gegeven werden niet aanhalen. Dat zou ons ver slag te uitgebreid doen worden, doch bovendien, willen w» de ouders, die de ouderavonden niet bezoeken niet stijven in hun laksheid. De dingen, die dhar besproken worden in het belang van hun kinderen, hun mooiste bezit, moeten zij zelf met de onderwijzers bespreken en niet alleen maar lezen in de krant. Wel werd door spr. in zijn inleiding den grootsten na druk gelegd op de samenwerking bij de opvoeding van het kind, maar liet tevens uitkomen, dat ook voor het eigenlijke „leeren" de hulp van de ouders zeer gewaar deerd wordt en noodzakelijk is. Hij kon, in dit verband niet nalaten even te wijzen op de treurige ondervinding, die men dezen keer had opgedaan betreffende de belang stelling voor het vervolgonderwijs. Laten de ouders toch vooral medewerken om hun kinderen zooveel mogelijk te doen profiteeren van het onderwijs, dat geboden wordt, en waar vclert hun heele leven op teren moeten. Nadat het onderwijzend personeel ter afwisseling eeni- ge liederen ten gehoore gebracht had en de pauze op de gebruikelijke manier besteed was, kreeg de heer H. Cornelissen het woord. In een kort praatje vertelde hij, wathem er toe gedreven had, een zangklasse op te rich ten. De drang, die in bijna ieder kind leeft om iets te willen presteeren en om zijn stemming te uiten in een lied, de opvoedkundige waarde van den zang naast de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel, bij de beoefe ning daarvan, zijn voor spr. aanleiding geweest een groep kinderen bij elkaar te brengen om met hen verschillende mooie liedjes in te studeeren. Thans, bij het begin is het enthousiasme groot. De heer C. hoopt dat de ouders ook mee zullen helpen, dat die belangstelling niet verflauwt Laten we over de andere punten der agenda kort zijn. Het a.s. Sinterklaasfeest zal door de Ouderrcom- missie en de onderwijzers weder in denzelfden geest georganiseerd worden als vorige jaren. Waarschijnlijk zal het op Donderdag 4 Dec. gehouden worden. Intee- kenlijsten zullen deze en de volgende week worden aan geboden. De heeren V. Kaan, C. Keijzer en C. Brugman, die geen kinderen meer op school hebben, werden in de commissie vervangen door de heeren P. Wissekerk, A. Dekker en K. Brugman. De scheidenden werden door den heer 't Hart bedankt, voor het vele dat zij in het belang van de school gedaan hebben. Bij de rondvraag informeerde de heer M. A. G. Vorstman, of hot de bedoeling is van den heer Corne lissen, om de ouders eens te laten hooren wat de kin deren nebben leeren zingen. Hij gelooft dat de ouders dat zeer op prijs zullen stellen. De heer C. antwoordde, dat hij het voornemen heeft, in het voorjaar een open bare les te geven en zet uiteen, waarom hij liever nitet wil spreken van een uitvoering. Mevrouw Vorstman vroeg, of het geen aanbeveling verdient een uur vast te stellen, waarop de ouders met de onderwijzers overh un kinderen kunnen praten. In de eerstvolgende schoolvergadering zal dit punt ter sprake komén. De heer V. Kaan, de afgetreden voorziter der ouder commissie, bracht dank voor de medewerking die hij van de andere bestuursleden, vooral den eveneens af getreden secretaris, den heer C, Keijzer, en de onder wijzers heeft gehad. Door den ondervonden steun en de groote sympathie, die hij heeft voor de ouderavonden, is hem zijn taak nooit te zwaar geweest. Hij hoopt, dat ook in het vervolg de bijeenkomsten van onderwijzers en ouders steeds even goed bezocht mogen worden, als tot heden het geval was. Op voorstel van den heer 't Hart werd besloten, een adres tot den gemeenteraad te richten, waarin verzocht wordt een bedrag van f 10 per jaar beschikbaar te wil len stellen voor eventueel te maken onkosten en toen daarna nog de commissie, die benoemd was om de re keningen van het vorige Sinterklaasfeest na te gaan, 'had medegedeeld, dat alles in orde was bevonden, werd de vergadering gesloten. BREEZAND. Aan den aannemer A. A. Schouten is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor den heer Loogeman aah den Schor-weg en van een winkelhuis aan den Zwarte- weg voor den heer L. Raven. Hot vervoer van puin vanaf het oude schoolplein to Schagerbrug haar Petten, is, na gehouden inschrij ving, door B. en W. opgedragen aan Jb. de Groot te Schagerbrug. B. en W. van Alkmaar stellen den raad voor om de bijdrage ten behoeve van het kanaal KolhornAlkmaar met f 9300 te verhoogen. Wij lezen in de „Alkm. Crt.": B. en W. schrijven in bijlage nr. 137: Gedeputeerde Staten vragen ons bij den voor U ter in zage gelegden brief d.d. 29 October j.1. of de gemeente Alkmaar bereid is, haar bijdrage ten behoeve van het kanaal Kolhorn—Alkmaar te verhoogen met f 9300. Tot juist begrip van deze dien© het volgende. Uwe vergadering heeft op 26 Juli 1928 ten behoeve van de uitvoering van het z.g. Westfriesche Kanalenplan toe gezegd. onder eenige voorwaarden, een jaarlijksche bij drage van f 22000. Volgens don U bekenden verdeelstaat samengesteld door de Commissie van Aalst, was dit be drag als volgt gespecificeerd: een deel van het kanaal HuigendijkOudkars pel—Kolhorn en het verlegging boezemschei ding (waarin begrepen' een deel van het kanaal OmvalHuigendijk -Hoorn, kanaal Huigendijk Alkmaar)'. f 6.000 resteerend deel van het kanaal Omval Huigendijk—Hoorn f 12.500 resteerend deel van het kanaal HuigendijkKolhorn f 2.500 Kanaal OudkarspelDirkshorn f 1.000 f 22.000 Voorloopig schijnt alleen kans tte bestaan op de tot standkoming van de kanalen KolhornAlkmaar, Kol horn - Schagen—de Stolpen en Hoorn—Medemblik, al- thrmg bij voldoende medewerking van belanghebbenden Bij de twee laatstgenoemde kanalen was de gemeente Alkmara financieel niet betrokken, wel daarentegen, ge- lijk'uit bovenstaande opgave blijkt, o.a. bij de voork ipige niet totstandkomende kanalen AlkmaarHoorn en Oud karspel- Dirkshorn, en wel voor een jaarlijksche bijdra ge van resp. f 12500 en f 1000 in totaal f 13.500. Gedeputeerde Staten stellen thans pogingen in het werk om de bijdragen, die voor de uitvoering van de belanghebbenden moeten zijn verkregen, t.w. 1/6 deel van de kosten, ook inderdaad toegezegd te krijgen. Aan allerlei lichamen is het verzoek gedaan, 'n bijdrage als nog toe te kennen of de toegezegde bijdrage te verhoo gen. Het verzoek aan Alkmaar beoogt een verhooging der door deze gemeente voor dit kanaal beschikbaar ge stelde som met f 9300 per jaar. Neemt men in aanmerking, da thet offer waartoe Alk maar zich reeds bereid had verklaard en waarop deze gemeente dus had te rekenen, f 22000 per jaar bedroeg, dan beteekent de thans door Gedeputeerde Staten voor gestelde regeling nog" een verlichting van f 22.000 f 6.C00 pl. f 2500 pl. f 9300) is f 4200. De vraag is nu. of de grmeente erin moet berusten, dat. tegen prijsgeving van dit bedrag van f 4200 door de provincie, de gemeente moet afzien van de verwachting die destijds gewekt is, dat ook de andere bovengenoemde kanalen, die thans niet zullen worden aangelegd, tot stand komen, t.w. het kanaal naar Hoorn en het kanaal Oudkarspel—Dirkshorn. Wij zouden, deze vraag bevestigend willen beantwoorden Immers eenerzijds staat vast, dat van de opgesomde ka- ,nalen dat van Kolhorn naar Alkmaar voor deze gemeente verreweg het belangrijkst is; anderzijds moet men niet uit het oog verliezen, dat als gevolg van de met dien ka- naalaanleg gepaard gaande verlegging der boezemschei ding de sluis aan de Zeswielen wordt opgeheven, zoodat de vaart tot Avenhorn vrij wordt, hetgeen voor het scheepvaartverkeer naar Hoorn reeds een groote verbe tering beteekent En zoo men dan verder in aanmerking neemt dat weldra de definitieve beslissing over den aanleg van dit kanaal zal worden genomen en de gemeente Alk maar ook thans blijk moet geven, dat zij een gunstige beslissing op prijs stelt meenen wij niet te moeten aar zelen U voor te stellen, den door Gedeputeerde Staten gevraagden steun toe te zeggen Feitelijk komt deze toezegging neer op een wijziging in de waardeering van het belang, dat de gemeente bij de verschillende bovengenoemde kanalen heeft een wijziging, waartegen wij trouwens niet het minste bezwaar hebben. Zij zou waarschijnlijk reeds in 1928 ter sprake zijn gekomen, wanneer niet de meening had geheerscht, dat de ver deeling der in totaal van de gemeente gevraagde bij drage over de onderdeelen van vrij geringe beteekenis was, omdat het plan toch in zijn geheel tot uitvoering zou komen. Intusschen, het ligt voor de hand, dat het West friesche kanalenplan als geheel thans voor de gemeente in financieel opzicht een andere beteekenis krijgt dan tot dusver. Het moet n.1. nimmer mogelijk zijn, dat, zoo te eeniger tijd aan dat plan verder uitvoering mocht worden gegeven, dit ooit tot gevolg zou kunnen heb ben dat de gemeente wordt aangesproken voor een hoogere bijdrage dan f 22.000 in totaal, inbegrepen het thans te verleenen subsidie (of naar verhouding minder wanneer de kosten van uitvoering geringer zijn dan bij de berekening der bijdragen is aangenomen). De ver- deelingsschaal, die destijds door de commissie-van Aalst is opgesteld, verliest thans haar beteekenis en men zxü daarop nimmer een beroep mogen doen om van Alk maar nieuwe bijdragen te verlangen voor den aanle; van andere kanalen. Wij achten dit van zooveel belang, dat wij dit als voorwaarde aan de toekenning van het j door Ged. Staten gevraagde bedrag zouden willen ver binden. Nog op een ander punt zouden wij de aandacht wil len vestigen. De zijarm Huigendijkrichting Zeswielen, die, volgens de reeds bij Raadsbesluit van 26 Juli 1928 gestelde voor waarde zal moeten totstandkomen vóór het kanaal HuigendijkOmval, is ontworpen tot een punt, waar het kandal zou uitmonden in een geprojecteerd dwars- kanaal, dat zou loopen van den Omval tot voorbij de gasfabriek en derhalve de bocht bij de stad zou afsnij den. Dit kanaal, dat geheel voor rekening der ge meente zou moeten worden aangelegd, komt evenwel naar ons voorkomt binnen afzlenbaren tijd niet tot stand, zoodat het eindpunt van het kanaal Huigendijk- Aljtmaar niet met volstrekte juistheid is aan te geven. Wel staat vast dat de Nieuwe Hoornsohe Vaart de aan sluiting moet geven met 't Noordhollandsch kanaal. Wij zouden er nu bij Ged. Staten op willen aandringen, dat de voor het nieuwe kanaal te verrichten werken zoo ver mogelijk in de richting van het Noordhollandsch kanaal worden voortgezet, in elk geval in de mate f.ls de beschikbare middelen het mochten toelaten. Wellicht zal er voor Alkmaar ook dan nog een uitgave voor de Nieuwe Hoornsche Vaart overblijven, doch wij hopen dat deze binnen zekere perken zal kunnen blijven.: W IJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. België zal een verbod vragen van aan koop van exportvee op de markten, doch géén quarantaine in Nederland. Het „Ilsbl." verneemt dat de dirigeerende inspec teur van den Belgischen Veterinairen Dienst, dr. Ren- ncboog, aan de afgevaardigden van den Nederland- schen Bond van Veehandelaren verklaard heeft, over tuigd te zijn dat de invoer van Ned. vee weer spoe dig zal worden toegestaan en wel zoodra overeen stemming zal zijn verkregen over een nieuw invoer- regjernent. België zal Nederland vragen den aankoopopde markten te verbieden en alléén uitvoer toe te staan van vee, waarvan onvoorwaardelijk vast staat .dat het afkomstig is van onbesmette hoeven en dat tijdens het transport alle mogelijke aanraking met besmettingshaarden is vermeden. Met stelligheid verklaarde dr. Renneboog, dat Bel gië géén quarantaine in Nederland zal vragen. Invoerverbod te wachten voor geslachte nuchtere kalveren. Tevens deelde hij mede, dat reeds binnenkort een nieuw Belgisch invoerverbod kan worden tegemoet gezien, nl. van geslachte nuchtere kalveren. Deze zul len dan voortaan aan de grens levend ter keuring moeten worden aangeboden en düiar moeten worden geslacht. De reden hiervan is, dat eenige malen inzendingen geslachte nuchtere kalveren dieren werden aange troffen, die den natuurlijken dood bleken te zijn ge storven, doch desniettemin geslacht waren. DOODELIJK ONGEVAL. Havenarbeider door vallende balen sui ker gedood. Gisterochtend heeft in de Rijnhaven te Rotterdam een zeer ernstig ongeval plaats gehad. De 58-jarige C. C. van P., was balen suiker aan het overladen van het Rijnschip ..Mannheim 201" in het Duitsche stoomschip „Utgard". Daarbij'is plotseling een hijsch losgeschoten, tengevolge waarvan van P. door drie gevulde balen op het hoofd getroffen werd en bewusteloos ineenzakte. Hij werd naar het bureau van de rivierpolitie ge bracht en vandaar per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar bleek, dat de on gelukkige reeds was overleden aan een bekomen nek- w er vel fractuur. Man op een onbewaakten overweg gedood. Gistermorgen in de vroegte heeft men bij den onbe waakten overweg te Balloo (gem. Rolde) langs de spoorbaan het lijk gevonden van e enman, die later bleek te zijn de landbouwer J. F. uit Deurzc. Het lijk was ernstig verminkt, terwijl het hoofd van den romp was gescheiden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat F. gisteravond door den laatsten trein van den Noord Ooster Locaalspoorweg moet zijn overreden. Niemand heeft toen echter iets van het ongeluk bemerkt. Doodslag te Llerop. Betreffende de Dinsdag te Lierop plaats gehad heb bende vechtpartij, waarbij de 52-jarige landbouwer C. v. d. H. gedood werd, kan nog worden gemeld, dat slechts een getuige bij dit drama op den akker is aanwezig geweest, n.1. de zoon van het slachtoffer. De vechtpartij heeft omstreeks elf uur plaats gehad en te kwart voor twaalf is v. d. H. overleden, nadat hem nog geestelijke hulp was verleend. Hij had een ver schrikkelijke wonde op het achterhoofd, welke was toegebracht door de schop van den neef. Deze is on middellijk uit Lierop vertrokken en volgens zijn zeg gen naar Helmond gegaan. Daar de veldwachter ver moedde dat de man naar zijn huis te Neerbosch bij Nijmegen was gevlucht, stelde hij het onderzoek ook tot daar uit. T. heeft zich echter, zooals bekend is, in den namiddag bij de politie te Helmond aangemeld. Reeds 14 dagen geleden had een twist tusschen oom én neef plaats gehad, waarbij laatstgenoemde met een mes was gewond. De veldwachter had toen de orde in het gezin moeten herstellen. De verklaring van T. dat hij in noodweer heeft ge handeld, wordt te Lier dan ook algemeen voor waar gehouden, daar men het lastige en driftige karakter van den verslagene kent. T. is in de marechausseekazerne te Asten in bewa ring gesteld in afwachting van het verdere onderzoek. De sectie op het lijk werd verricht. Zooals te begrijpen is, heeft het drama in het dorpje groote opschudding veroorzaakt. Vele uitgezondenen keeren teleurgesteld terug. Al wat „kleermaker" ïs, blijve liever weg. Uit'Medemblik wordt aan „ITet Volk" gemeld; Herhaaldelijk arriveeren hier arbeiders van elders, die via de Arbeidsbemiddeling naar hier zijn ge zonden Het te verrichten grondwerk in de Wieringer- meer wordt vrijwel uitsluitend in „stukwerk" ver richt. Nu blijkt, dat sommige Arbeidsbemiddelaars hun taak wat al te gemakkelijk opvatten en schijnen te denken; als ik er maar af ben. Maar dan gebeurt dat ten nïdeele der tewerkgesteiden. Wie speciaal grondwerker is, kan bij een volle werkweek f 25 a f30 verdienen. Doch mijnwerkers, kleermakers, enz., die wij hier ook krijgen, kunnen hun kostgeld niet verdienen. Na eenige dagen te hebben omgekrukt is vaak het eind van het lied, dat zij naar familie om reisgeld schrijven of zulks bij het gemeentebestuur aanvragen. Wij hebben stumperds, die te beschroomd waren, reisgeld hij het Gemeentebestuur aan te vragen, met zijn tweeën op één liets zien wegrijden met bestem ming naar Gelderland. Daar komt nog bij, dat hun kostbazen vaak geen kostgeld krijgen en er door ge dupeerd raken. Er is hier nog wel plaats voor een aantal geschikte grondwerkers, doch al wat kleerma ker of iets dergelijks is, blijve hier vandaan. Een commissie tot vcorbareiding van een eventueel regeeringsersdiet. Naar het „Hdbld." van zeer goed ingelichte zijde verneemt, hebben de departementen Van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en van Financiën een com missie benoemd tot voorbereiding van een eventueel crcdiet aan het Coop. Aardappelmeel-verkoopbureau, der Vereenigde Boerenfabrieken, het z.g. Avébé, te Veendam. In deze commissie hebben een drietal vooraanstaan de personen zitting, welke reeds begonnen is een on derzoek in te stellen naar de financieele politiek der coöperatieve aardappelmeelfabrieken. De totale hoeveelheid aardappelen, die door alle fa brieken tezamen in de campagne 19281929 werd ver werkt, bedroeg 1161 millioen K.G., n.1. 894 coöperatief en slechts 267 millioen K.G. in de particuliere fa brieken. In 19291930 was het nog veel meer. Het eventueel te verleenen crediet zou moeten die nen, om de groote meelvoorraden te financieren en de financieele politiek, die aan een onderzoek wordt onderworpen, betreft de geuite klacht, dat de coöpera ties in de goede jaren méér bedacht zijn geweest op hooge uitkeeringen aan hare leden en op uitbreiding, dan op afschrijven en het maken van reserves. Als middelen, om de crisis voor de Veenkoloniën, die voor meer dan de helft op den aardappel drijft, zijn genoemd een menggebod voor aardappelmeel bij de broodbereiidng (bij 1\. B. is deze vermenging reeds toegestaan, doch niet voorgeschreven en de Kamer leden hebben zulk brood reeds in hun koffiekamer kunnen eten), benevens een regeeringscrediet ter fi nanciering van de groote vrijwel onverkoopbare voor raden aardappelmeel. Het schijnt dus, dat de regeering hulp in den vorm van een crediet prefereert boven een menggebod. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TREIN. Gisternacht is een goederentrein nabij de halte Grebben in het district Heinsberg bij een overweg op een vrachtauto ingereden. In den auto zaten 23 mijn werkers. Tien hunner zijn gekwetst, vijf ernstig. Ne gen gekwetsten zijn naar het ziekenhuis te Heinsberg gebracht. De overigen konden naar huis gaan. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, geen dienst. Petten, voorm. 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barslngerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Oudesluls, nam. 7 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Hoogenhuijze, van A'dam, Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 2.30 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Goedhuis van Haarlem. Bediening H. Avondmaal. Nam. 3 uur, Ds. Goedhuis. Bed. H. Avondm. Nabetr. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Schut, van Win schoten. Nam. 7 uur, de heer Schut. Men wil de rebellen „vergassen". De strijd tegen de opstandelingen op Formosa ia volgens een mededeeling van het Japansche ministe rie van koloniën grootendeels beëindigd. Een opstan dige stam is door de Japansche regeeringstroepen omsingeld en volkomen ontwapend. De opstandelin gen hebben daarbij heftigen tegenstand geboden, waarbij 80 hunner werden gedood, terwijl vijf Japan sche soldaten sneuvelden. Verder deelt het ministerie van koloniën mede, dat de Japansche regeeringsvertegenwoordigers op For mosa voorgesteld hebben aan de regeering, hun ver- lof te geven tegen opstandelingen gifgassen te ge bruiken, teneinde iederen opstand onmiddellijk te kunnen onderdrukken. Het ministerie van koloniën heeft dit voorstel aan de regeering overgebracht. Veel schade aangericht. V.D. verneemt uit Parijs; De hevige stormen van de afgeloopen dagen hebben vooral in de Zuid-Oostelijke provincies van Frankrijk groote schade aangericht. Te Bordeaux en omgeving werd in de tuinderijen groote schade aangericht, terwijl in de stad zelf ver schillende schoorsteenen instortten. Daken van huizen werden afgerukt en door omver werpen van verschillende masten der bovengrondsche electrische geleiding werd een groot gedeelte der stad in donker gezet. Het telefoon- en telegraafverkeer met het Zuid- Westelijk deel van Frankrijk werd eveneens bijna geheel verbroken. Bovendien zijn ook in deze streken de meeste rivieren tengevolge van den aanhouden den regenval buiten de oevers getreden. Te Arles stortte tengevolge van den storm een stal in, waarin zich ruim 120 schapen bevonden. Slechts 20 schapen werden leveend onder de puin- hoopen gevonden. De andere dieren werden door het vallende hout werk gedood, of moesten afgemaakt worden. De toestand een oogenblik dreigend. V.D. verneemt uit Holsingfors: Groot opzien heeft gebaard een opmarsch van boe ren in het provinciestadje Forssa in de provincie Tavast-lan'd. Gisterenmiddag verschenen plotseling voor het po litiebureau te Forssa meer dan 100 auto's met ruim 400 personen er in, die de invrijheidstelling eischten van een zekeren Zondag j.1. gearresteerden Markkuja. Deze was beschuldigd van moord op den communist Holm, die in den nacht van 4 Juli j.1. werd gedood, i De toestand te Forssa werd dreigend, toen den ge il eelen middag nieuwe auto's met boeren de stad binnenkwamen, zoodat tegen den avond in totaal 800 auto's in Forsa stonden opgesteld. Na lange onderhandelingen van den gouverneur en den districts-commandant met de leiders der boeren, konden deze ertoe worden overgehaald, rustig naar huis terug te Iteeren. Forssa ligt ruim 100 K.M. ten Noordwesten van Hel- singfors. AUTO RIJDT NAZI'S AAN. 13 gewonden. Te Walsum bij Oberhausen is gisternacht een par ticuliere auto in een bocht met groote vaart op een groep nationaal-socialisten ingereden, die naar Ham- born terugkeerden van een propaganda-bijeenkomst. Er zijn 13 gewonden, van welke er drie in levensge vaar verkeeren. De chauffeur moest door de politie tegen de verbitterde nazi's in bescherming worden ge nomen, die daarna hun woede aan de reeds zwaar be schadigde auto gekoeld hebben. SNEEUW IN HET ZWARTE WOUD. In het Zwarte Woud houdt de sneeuwval aan. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 30 c.M. dik. In de hoogere streken vriest het vijf graden. In de dalen en in de Rijnvlakte, waar de thermometer Maandag nog 16 graden boven nul stond, is hij tot het nulpunt ge daald. ZONDERLING VERKEERSONGEVAL. VRIJDAG 7 NOVEMBER. EVANGELISATIE te: Breezand, nam 7% uur, de heer Boon. - Dankstond voor 't gewas. ZONDAG 9 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Kerkkoor. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Toorn. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Bosma. Westerland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Warmenhuizen, nam. 2 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Herdenkingsdienst. Terugblik over 25 jaren. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard en Veenhulzen, geen dienst. Burgcrbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluls, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Barsingerh.orn, voorm. 10 uur, Ds. Van Leer Hoogwoud, geen dienst. Winkel, geen dienst. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Een autobus rijdt dwars door een winkeL Uit Brussel wordt gemeld: Te Aalst, op den Gentschen Steenweg, heeft zich, bij avond, een zonderling verkeersongeval voorge daan. Bij 't kruispunt van verscheidene straten ver giste de chauffeur van een particuliere auto zich om- I trent de beteekenis van het door den aldaar van f, dienst zijnden verkeersagent gegeven teeken en werd deze wagen aangereden door een autobus vol passa-ï giers. De autobus raakte de richting kwijt, reed dwars door een winkel, gelegen op den hoek van twee stra- 1 ten en bleef eerst in de andere straat staan. Het win kelhuis was deerlijk gehavend, maar slechts een drie- tal passagiers liepen lichte verwondingen op. DE AANSLAG OP AUEILIO TE BRUSSEL. Dl Barbora, de moordenaar ontoereken baar verklaard. Uit Brussel wordt gemeld: Dezer dagen is op last van de justitie een psychia trisch onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van den Italiaan Di Barbora, die op 21 September jl< ijn te Rotterdam wonende landgenoot, Aurilio op !en boulevard Adolph Max, in het centrum van Brus- el. met een revolver heeft neergeschoten. Het onder- rock heeft uitgewezen, dnt Di Barbora lijdende aan vervolgingswaanzin. De man zal in een Rijtege- sticht te Doorwijk worden overgebracht.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6