tcéét'é De grootte der sociale lasten voor de landbouwbedrijven. Binnenlandsch Nieuws. Toezicht op het verkeer in plattelandsgemeenten. De moord te Bennekom. De zedenverwildering. Versch brood aan het ontbijt. Faillissement der Veendammer Hypotheekbank. M te lichtieloovig. „Beste klanten." Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem Onze tijd van rampen. Het feest der overwinning in Italië. Tumult in de Fransche Kamer. Mr. Groeneveld, chef van de afdeeling arbeidersverze kering aan het departement van Arbeid, H. en N. heeft onlangs in De Telegraaf een berekening gemaakt over de grootte der lasten, welke de sociale v .rzekaringswet- ten op den landbouw leggen. Hy becijfert, dat aan loon, waarvoor premie verschul digd is, wordt uitgekeerd: in de handels- en industrieel© bedrijven ruim 1500 millioen in tuinbouw-, bloembollen- en zuivelbedrijven 40 millioen in veeteeltbedrijven 60 millioen in do eigenlijke landbouwbedrijven 60 millioen Deze getallen geven wel eenigen kijk op de beteekenis van de verschillende bedrijfstakken voor ons volksbe staan. Een zuivere maatstaf zijn ze echter niet. omdat ziektewet, invaliditeitswet en Landbouwongevallenwet de minderjarige kinderen van den landbouwer, die in het bedrijf hunner ouders werkzaam zijn, niet als loon arbeiders beschouwen. Ware dit wel het geval, dan zou het loonbedrag, waarvoor premie betaald moet worden voor de landbouwbedrijven aanmerkelijk hooger zijn, want in geen anderen tak van bedrijf komt het mede werken der kinderen in hot bedrijf van den vader xoo veelvuldig voor als in den landbouw. Wie daar werkt zonder vreemde hulp, alleen dus met vrouw en minder jarige kinderen, is geheel vrij van sociale verzekerings lasten. Mr. Groeneveld bepaalt zich verder tot een berekening van de sociale lasten voor 't eigendijke landbouwbedrijf dat nu zulke moeilijke tijden beleeft. Hij komt tot deze getallen: voor de ongevallenwet f 900.000 voor de ziektewet f 1.380.000 voor de invaliditeitswet f 1.500.000 Totaal f 3.780.000 Rekent men dat de helft van de premies voor de ziek tewet op de arbeiders wordt verhaald, dan rest f3.780.000 f 690.000 =-• f 3.090.000, wat neerkomt op ongeveer 5 procent van het voor premiebetaling in aanmerking ko mende Joon, Dat dit veel is, indien hot bedrijf goed gaat, zal nie mand beweren, doch zoodra het bedrijf niet meer loonend is of zelfs groote tekorten oplevert, gelijk thans het ge val is, wordt het een ondragelijke last voor allen die niet kapitaalkrachtig zijn. En zulke zijn er velen op kleinere en grootere bedrijven, omdat de landhonger de pachten en grondprijzen heeft opgejaagd ver boven de grens, waar in minder goede tijden nog een loonend bedrijf mo gelijk is. Directe uitkomst biedt dan slechts één middel: volk ontslaan. Dit spaart èn loon èn premie! Natuurlijk spant men op die manier het paard achter den wagen, doch wat moet men, als men het beest er niet langer vóór kan houden? Of wij dan een uitweg weten? Eerlijk gezegd weten wij dien niet. Alles wat aange prezen wordt, is o.i. niet meer dan lapwerk, Is er een- maaj een crisis, dan moet die uitzieken en het beste dat gedaan kan worden,is wat hulp bieden aan de slacht offers om hen zoo mogelijk door den slechten tijd heen te helpen, zonder dat zij geheel ten onder gaan. Het is er mee, als met oorlog. Eenmaal losgebarsten is de misdaad niet meer te kee- ren. Het Roode Kruis kan wat ellende leenigen, doch dat is alles. Het komt er dus op aan den oorlog te voorkomen. Maar... ook de crisis! Het een lijkt al even moeilijk als het ander, en me nigeen zal in een beider gevallen spreken van „onbegon nen werk". Onzerzijds doen we aan zulk pessimisme niet mee. Eenmaal zal het recht tilsschén de volken heerschen, evenals nu reeds tusschen de burgers van een land. Ook zal het gezond verstand eenmaal de anarchie in de pro ductie vervangen door orde en regel. Dit is ons vaste vertrouwen, doch voor het heden een schrale troost. Belanghebbenden zullen verstandig doen, ter dege op te letten, wat hun als redmiddel wordt aanbevolen! Pleidooi voor rijdende Rijksbrigades. Door sommige leden werd volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting aangedrongen op het vaststellen van algemeene, door het geheele Rijk geldende regelen voor het verkeer. Ook laat het toezicht op de naleving der voorschriften in de plattelandsgemeenten veel te wenschen over. Gepleit werd voor rijdende Rijksbrigades Men zou ook bepaalde bevoegdheden kunnen verleenen aan perso nen, die in verband met hun werkzaamheden veel op den wog zijn. Voorts werd gevraagd of het niet aanbeveling zou verdienen een wettelijk verbod van verzekering tegen de gevolgen van aansprakelijkheid der verzekerden we gens door schuld veroorzaken van schade aan derden dan wel alleen een verbod van verzekering tegen de gevolgen van strafrechterlijke veroordeeling tot een geldboete wegens zoodanige schuld, of althans een ver bod van volledige verzekering tegen zoodanige aan sprakelijkheid. Opnieuw levenslang tegen den moordenaar geëischt. Voor het Arnhemsche gerechtshof is gisteren voortge zet de behandeling van de zaak tegen J. Hoek, beschul digd van den moord op mej. Tine Koperberg te Ben nekom. De verdachte werd door de rechtbank tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Na het verhoor van enkele getuigen eischte de waar nemend procureur-generaal mr. Van Kleffens bevestiging Van dit vonnis, dus levenslange gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Uitbreiding van Rijkspolitie ten plattelande dringend noodig geacht. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting vestigden vele leden ds aan dacht op de toenemende zedenverwildering, zich uiten de o.a; in afschuwelijke overvallen van vrouwen en meisjes langs de wegen. Acht de minister, vroeg men, het niet noodzakelijk, maatregelen te nemen tot krach tige bestrijding van bovenbedoelde zedendelicten? Uib- breiding van de Rijkspolitie op het platteland schijnt dringend noodig. Ecnige leden merkten nog op, dat de bestrijding van de openbare zedeloosheid door do overheid steeds half werk zal blijven, indien zij niet gepaard gaat met een betere opleiding van de rijpere jeugd voor het maat schappelijk leven. Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescherming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden wordt gevormd door ge zonde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofd pijn, aanvallen van duizeligheid en urine-stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nier- waterzucht, blaaszwakte, graveel, en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelende en opwekkende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Een brief van de Maastrichtsche Kamer van Koophandel aan den Directeur-Generaal van den Arbeid. Het „Hsbl." herinnert er aan, dat in den afgeloopen zomer op initiatief van den heer L. Snapper een derde poging is gewaagd om zonder de belangen van de werknemers te schaden van den minister gedaan te ltrygen, dat aflevering van brood vóór des morgens tien uur weer zou worden toegestaan. Er heeft zich toen een comité van actie gevormd, waarin verscheidene vooraanstaande menschen zitting hadden. Tevens is toen door hot departement van Arbeid, Handel en Nijverheid op een aantal scholen en fabrieken een enquête ingesteld, teneinde gegevens te verkrijgen ter waardeering van de vraag, of het brood inderdaad van de Nederlandscho ontblijttafel is verdwenen. Thans is door de Kamer voor Koophandel en Fabrie ken te Maastricht aan den Directeur-Genex-aal van den Arbeid, benevens aan alle K. v. K. in Nederland, een schrijven gericht, waaraan het volgende is ontleend: „Het feit, dat de vermindering van h'et broodverbruik bij het ontbijt sedert de invoering der betreffende ar- beldsbepalingen door sommigen als argument voor de intrekking van het verkoopverbod van versch brood vóór 's morgens 10 uur wordt aangevoerd, was u aan leiding de juistheid dezer vermindering na te gaan. De gehouden enquete heeft het resultaat opgeleverd, dat voor ruim 91 pet. dergenen, waaronder het onderzoek werd ingesteld, brood het uitsluitend ontbijtvoedsel vormt, terwijl nog ongeveer voor 5 pet. der ondervraag de personen brood met andere spijzen het ontbytvoedsel vormde. „De enquête zou mitsdien hebben aangetoond, dat de bewering, dat door de werking van de Arbeidswetgeving het brood allengs van de ontbijttafel der Nederlandsche bevolking zou zijn verdwenen, op onwaarheid berust. Afgezien van de vraag of de gehouden enquête wel op zoodanige tijdstippen en zoodanige plaatsen in Lim burg werd in geen enkele fabriek geënquêteerd is in gesteld, om de algemeene conclusie te wettigen, dat de Arbeidswet ten deze zeer weinig invloed zou hebben, meenen wij, dat het gehouden onderzoek in het alge meen voor of tegen de intrekking van het verkoop ver bod vóór 10 uur 's morgens weinig heeft kunnen aan- toonen. „En Indien het onderzoek in eenig verband zou worden gebracht met de bepalingen der Arbeidswet, dan zou hot in deze kunnen zijn, dat nog eens duidelijk is vastge steld, welk belangrijk deel van het volksvoedsel het brood bij het ontbijt inneemt en dat het groote aantal brood- eters tengevolge der Arbeidswet gedwongen wordt, hun dag met oudbakken brood aan te vangen. Dit klemt voor al in het Zuiden, waar het gewoonte was en is bij het eerste ontbijt slechts brood vroeger versch thans oud te nuttigen. Het tweede ontbijt is meestal warm, waardoor men mitsdien minder van het versche brood geniet dan in overige deelen des lands. Alleen bij het avondeten ge bruikt men dus in het Zuiden goed brood, dat aan normale eischen voldoet „Het wil ons voorkomen wij zeiden het boven reeds dat de enquete slechts zou kunnen pleiten vóór intrekking van het verkoopverbod van brood vóór 10 uur 's morgens, daar duidelijk is komen vast te staan, dat brood het hoofdvoedsel is en derhalve moet ge zorgd worden, dat de kwaliteit van dit brood uit stekend is. „Het verwondert ons daarnaast zeer weinig, dat het verkoopverbod geringen invloed heeft gehad op de quantiteit van het verbruikte brood, aangezien de ver slechtering van een of ander voedsel en zeer zeker als dit reeds een eeuwenoud volksvoedsel is nog niet tengevolge behoeft te hebben, dat men ander voedsel, als gort, pap, enz. gaat nuttigen, waaraan men in het geheel niet gewend is en dat wellicht nog kost baarder is, althans meer bewerking in "de hulshouding vergt. „Het wil ons voorkomen, dat, indien kwaliteitsver mindering een beteekenende verbruiksvermindering tengevolge had, de autoriteiten wellicht de gedwongen vermenging van tarwe- met aardappelmeel in ons da- gelijksch brood zouden achterwege laten. „Over aardappelmeel sprekend, meenen wij hieraan nog te kunnen toevoegen, dat, indien de voorgestelde vermenging werkelijkheid wordt, het brood nog spoedi ger zal verdrogen en mitsdien nog meer aanleiding zal zjjn, om de gewraakte verbodsbepaling in te trekken. „Het is is onze mecning, dat de Ingestelde enquete niet heeft aangetoond, dat de Arbeidswet ongewijzigd kan blijven, omdat het broodverbruik slechts in zeer geringe mate verminderd is, integendeel, zij heeft met zooveel woorden vastgesteld, dat voor het grootste deel der bevolking althans waar de enquete werd inge steld brood des ochtends het eenige voedsel is, dat mitsdien de kwaliteit van dat algemeen volksvoedsel goed dient te zijn en er bekeken van het standpunt der consumenten, en mede in het belang van het vreem delingenverkeer alle reden is, om het verkoopverbod van versch brood vóór 10 uur in te trekken. „Bij een summier onderzoek onder broodbakkers is ons gebleken, dat gezien de gevorderde techniek, die ook op het bakkersbedrijf in de laatste jaren haar gunstigen invloed heeft gehad zonder dat daartoe nachtarbeid noodzakelijk wordt gemaakt, het zeer wel mogelijk is om bij begin van den arbeid in de vroege morgenuren vóór het ontbijt versch brood te leveren." Hoe de Directeur-Generaal van den Arbeid hierop heeft gereageerd, wordt elders ln dit nummer vermeld. De salarissen der curatoren. Het insti tuut der surséance van betaling. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting zou men gaarne zien, dat de minister het advies van de Ned. Advocaten-vereenlglng en van de raden van toezicht en discipline zou willen inwinnen, opdat omtrent de werking van het instituut der surseance van betaling en omtrent een eventueel te treffen wettelijke voorziening aan de praktijk ont leende gegevens kunnen worden verkregen. Eenige leden meenden te weten, dat bij het faillisse ment der Veendammer Hypotheekbank de salarissen van ieder der curatoren bij de eerste uitdeelingslijst door de rechtbank te Amsterdam zijn bepaald op f 65.000, terwijl er nog meer uitdeelingslijsten te wach ten zijn. Deze leden eouden het op prijs stellen, het oordeel van den minister over de aan curatoren toege kende salarissen te mogen vernemen. „Holderzienery" door het keukenraam. Een dienstbode in een huls aan de Valeriusstraat te Amsterdam, die zich onwel voelde, heeft geloof geschon ken aan de voorspiegelingen van e^n vrouw, die haar aan het keukenraam toezegde, dat zij haar kon genezen, als zij eenige, haar toebehoorende voorwerpen op de venster bank legde. De goedgeloovige gedienstige deponeerde het verlangde in het raamkozijn en terwijl zij zich, vol gens voorschrift, met gesloten oogen afwendde, in af wachting, dat de „zieneres" haar .prevelement' zou heb be.- beëindigd ging deze wonderdcenster snel aan den haal met medeneming van het dépot, te weten dertig gulden aan geld, een gouden ring, een zilveren collier on eenige klcedingstukken. De politie heeft thans een vrouw aangehouden, in wie zij hoopt, de brutale opliohtster gevonden te hebben. Hoe een kleodingmagazyn in Den Haag zijn heerencostuums kwijtraakte. In een kleedlngmagazijn in Den Haag werden in de laatste maanden telkens heerencostuums en andere klee- dingstukken vermist Het vermoeden rees, dat de bediende, die in den win kel met den verkoop was belast aan deze diefstallen schuldig althans medeplichtig was. Bij onderzoek werd dit vermoeden bewaarheid; de bediende de 24-jarlge J. V-, had een afspraak met don 29-jarigen J. B. en den 31-jarigen M. T. gemaakt, die af en toe z.g. ais klant in den winkel kwaaien en dan uit handen van V. een of meer costumee ontvingen of door hem in de gelegenheid werden gesteld, deze kleedingstukken v/eg te nemen. Op hun beurt hadden zij vermoedelijk weer een af spraak met een opkooper, die de costuums in ontvangst nam om ze te gelde te maken. Eenige maanden, was dit spelletje voortgegaan, doch. gisteren gelukte het de politie, deze diefstallen op te helderen. Er werd overgegaan tot arrestatie van J. V. en zijn beide handlangers B. en T. van den van heling verdachten opkooper J. K., bij wien negen door den pa troon herkende costumes in beslag zijn genomen. Het onderzoek wordt voortgezet Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen. U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. „Geen goud xoo goed" De oorzaak: een mohammedaansche bo- schouwingsv.ijs. Uit Br.-Indië ontvangt het „Hsbl." een nummer van „The Revlew of Religions" (Juli-nummer), waarin mevr. Hidayat Sadia een artikel schrijft over het probleem van het kwaad. De schrijfster, een mohammedaansohe, constateert dat onze tijd een, tijd vol rampen in (inderdaad: in de periode na het verschijnen van dit nummer is het er niet beter op geworden, Red. „H."). Zij zoekt de oorzaak van deze rampen in de booze gedachten van menschen: „Hoeveel gedachten van woede, haat, razernij, wreed heid stralen er niet elke seconde uit het menschdom zonder tot een daad te leiden?... Niets gaat in het heelal verloren, zooals de uitvinding der radio ons op nieuw heeft geleerd. Al die gespannen gedachten drij ven doelloos rond in het heelal en vereenigen zich met dergelijke gedachten; totdat zij een geweldige massa van boosheid vormen, die moet uitbarsten wanneer de spanning te sterk is geworden. Dan komt zulk een massa in beweging, en leidt, in het land dat zich daar toe leent, tot een aardbeving, een tornado, een oceaan- storm, een overstrooming of een cycloon. De schrijfster citeert den Koran ten betooge. dat elke ramp een gevolg van de slechtheid der menschen is, en zij ziet in de hevigheid en de frequentie der tegenwoor dige rampspoeden dus een gevolg van haat, haat die nog uit den wereldoorlog stamt of uit rassentegenstel lingen (Br.-Indlè!) In den tegenwoordlgen tijd Aan het slot van haar artikel pleit zij voor verdraagzaamheid en liefde, liefde vooral voor tegenstanders, opdat het Koninkrijk Gods, naar hetwelk de aanhangers van eiken godsdienst verlangen, ten slotte op aarde zal tot stand komen. HET AVONTUUR VAN FRANQOIS SAVARD. Mat zijn waterfiets. Den 9en Augustus is FranQois Savard met zijn wa terfiets uit Neuilly aan de Scine vertrokken om over het water naar Engeland te trappen. Savard hecfl heel wat tegenslag ondervonden, zoodat hij eerst Maandag tegen één uur Calais verliet, met bestem: ming naar Dover. Op drie kilometer van de kust werd de zee echter zeer woest, de waterfiets kon niet meer tegen den stroom .op en dreef af. Savard vuurde nood- vuurpijlen af en werd uitgeput door een kotter opge pikt. De waterfiets werd op sleeptouw genomen, maar het touw brak en de machine ging verloren. Patriottische geestdrift te Rome. - De „giovani fasci" voor het eerst ton tooneele, De Romeinsche correspondent van het „Hsbl." meldt: Heden, 4 November, eindigt de patriottische feesten met de herdenking der overwinning van Vittorio Ve- neto. Terwijl alle andere landen den wapenstilstand of den vrede herdenken, viert Italië, zooals men weet, nog steeds de overwinning. Reeds dagen van tevoren waren te Rome de muren van de hulzen in de hoofdstraten beplakt met plak katen, waarop de „overwinning, die het lot der wereld bezegeld", werd bezongen. In den loop van den nacht verscheen er een extra editie van het weekblad „Vo- lonta. d'Italia"; en daar dit fel-patriottlsch geschrift, orgaan der oorlogsvrijwilligers en Dalmatische irriden- tisten, meer voor propaganda-doeleinden bestemd is dan voor den verkoop, werd het in duizenden exemplaren op de muren geplakt. Het vertoonde een teelcening, die schijnbaar een vleugel voorstelt, doch dan een vleugel, die door een te enge omlijsting slechts ten deele zicht baar is. Bij wijze van toelichting staat er met zeer groote letters boven gedrukt: „Overwinning van Italië! Als gij de vleugels ontplooit is het heelal te klein..." Reeds vroeg in den morgen verzamelden zich de Zwarthemden van de stad Rome en uit de provincie oorlogsvrijwilligers, irridentisten, oudstrijders, avan- guardisten, ballila, dopolavoristen, en hoe ze alle heeten mogen in de Via Nazionale, waar aangetreden zou worden. Een nieuwtje waren de jongens van de „gio vani fasci di combattimento", fascisten van 18 tot 20 jaar, die heden voor het eerst in hun nieuwe uniform aan het feest zouden deelnemen. Behalve het zwarte hemd dragen deze jongens om den hals een zakdoek in de kleuren van Rome, oranje en purper, terwijl hun zwarte fez met een purper kwastje gesierd is. Fraai is deze kleedij zeker niet! Om half tien werd in de kerk van Santa Maria degli Angeli een plechtige hoogmis opgedragen, waarbij Mussolinl en andere hooge autoriteiten tegenwoordig waren. De mis werd gevolgd door een Te Deura. Gedu rende dezen kerkdienst stonden het garnizoen van Rome, 30.000 man, en de zwarte scharen in een soort zondvloed te wachten om achter de autoriteiten aan naar het „Altaar des Vaderlands" op te maroheeren. Steeds onder gietregen stelde de stoet zich in ?ging. Meer dan twee uur lang duurde het défilé reeds waren de vooraan loopenden op de „Piazza del Popoio" aangekomen, toen bij de kerk nog steeds de marschorde werd gevormd. (Een afstand van vijf KM.) Op de Piazza del Popoio hield de onderminister van oorlog een rede, waarin hij uiteenzete, dat Italië in 1914 Frankrijk redde door neutraal te blijven, in 1915 Ser vië redde door het geslagen Servische leger in veilige heid te brengen, in 1916 de zaak der geallieerden krach tig steunde door talrijke offensieven, in 1017 zieh ge heel alleen herstelde van de nederlaag bij Caporetto en ln 1918 door een definitieve overwinning aan den oorlog een eind maakte, en zoodoende geheel Europa redde voor de Duitsche machtswellust. In den namiddag hebben de „jonge strijdfascisten" den eed van trouw gezworen aan Mussolini en aan de Revolutie (men lette wel, niet aan den koning). Vechtpartij in de wandelgangen. Socia listische afgevaardigde gewond. Terwijl Donderdag in de vergaderzaal der Fransche Kamer~de-~-!nterpellaties over de buitenlandsche politiek werden voortgezet en de communist £achin voor leege bankën Zljii voorspellingen deed hóe h'et gaan zal als ook in West-Europa de Sovjets zullen hebben getriom feerd, kwam het in de Salie des Pas Perdus, in de wandelgangen waar de journalisten en députés sa menkomen, tot een heftige botsing Blijkens de berichten der telegraafagentschappen moest de republikeinsche garde tusschenbeida komen om de vechtenden te scheiden. Het gewonde Kamerlid is Marsais, socialistisch afgevaar digde voor het Seinedepartement Tijdens de vechtpartij passeerden zoowel minister-pre sident Tardieu, die op gemoedelijke wijze probeerde de gemoederen te kalmeeren, doch spoedig doorliep, even als trouwens Buisson, Kamervoorzitter, zelf lid der so cialistische partij. Uit bijzonderheden blijkt, dat de aanleiding was een artikel van de nationalistische „Liberté" waarin de hoofdredacteur Camille Aymard, geschi-even had dat de socialist Iéon Rlum een verrader is en twaalf kogels ver dient. Dit had reeds Dinsdagmiddag tot betoogingen te gen Aymard aanleiding gegeven. Toen hij zich Donderdag opnieuw vertoonde werd Aymard tezamen met zijn geest verwant, den teekenaar Sennep, door een aantal socia listen uitgescholden. Daarna ontwikkelde zich een vuist gevecht, waarbij een socialistisch Kamerlid lichte ver wondingen opliep. Het meest gehavend werd nog de questeur van de Kamer, Barthe, die de vechten de scheidde. Nadat Camile Aymard onder bescherming van sup poosten buiten het Kamergebouw was gebracht, ver dween hij onder het gejoel der socialisten in een taxi. De socialisten zijn zoo boos op Aymard, wiens journa- listische reputatie zij twijfelachtig noemen, omdat zij meenen dat hij erop aanlegt dat van nationalistische zijde een aanslag op hun leider gedaan zal worden. Te gen zulk een schandaal-journalist is het eenige middel de vuist, schreef Donderdagmorgen reeds de „Populaire" Bij de worsteling moest een der ramen van de Salie des Pas Perdus (die merkwaardig genoeg den naam draagt van Salon de la Paix (de vredeszaal), het ontgel den. De stemming in de wandelgangen was nog lang uiterst woelig en luidruchtig. Nadat Cachin en de radicaal Nogaro hun interpellaties ontwikkeld hadden, kwam Franklin Bouillon aan het woord, die in zijn lange rede betoogde dat geheel Duitsch- land eensgezind is om het plan-Young omver te werpen het Rijnland weer te bewapenen en de vredesverdragen te herzien. Onder die omstandigheden is de politiek van toenadering van Briand niet langer gewettigd. WEER TWEE TREINAANSLAGEN BIJ BRUNSWIJK. Woensdag zijn bij Brunswijk weer twee aanslagen op treinen goplecgd. Van den D-trein 141, Keuion— Dresden, werden tusschen Wcddel en Schandelah do ruiten van een coupé vernield. Niet uit te maken was of het hierbij een schot, of een steenworp betrof. De twee. in de coupé zittende reizigers werden niet ge wond. Gevaarlijker was de tweede aanslag, die later op den avond plaats vond. Toen werd n.1. op de locomo tief van den om 21 uur 42 in Brunswijk aankomenden trein No. 316 een schrootschot gelost, waardoor de machinist in het gelaat en aan den arm en de stoker in den rug werd getroffen. De verwondingen waren evenwel van lichten aard, zoodat de trein kon de**- gaan. AANVARING TUSSCHEN ENGELSCH EN JAPANSCH SCHIP. Een doode en verscheiden gewonden. De Britsche vrachtboot Ben Macdhui heeft het stoomschip Hakusan Maru van de Nippon Yusen Kaisha geramd. Het Japansche schip werd ernstig be schadigd. Een Fransch geestelijke is gedood en ver scheiden passagiers werden gewond.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14