Gemengd Nieuws. Onrustige viering van Gui Fawkes-dag. Fen vergadering der nat.-social'sten uiteen-geranseld. De onderwijswet in Engeland. De Russische gruwelen. Plaatselijk Nieuws. Sluitingsavond Winkelweekfeesten. Theater Royal. Binnenlandsch Nieuws. De Nederlandsche tabakshandel in gevaar. Ziekenhuisverpleging te Haarlem. Huisvesting van groote gezinnen. Opzegging van hypotheken in Zeeland. Betreurenswaardige studentenstreken. Ze veroorzaken een ongeluk met doodc- lijken afloop. V.D. verneemt uit Rome: Woensdag werd in Engeland de Guy Fawkesdag gevierd, ter herinnering aan een op 5 November 1605 op den Koning, de ministers en het parlement ge- pleegden aanslag. Bepaalde vereenigingen houden de viering van dezen dag in cere en vooral de stu denten maken er een pretje van. Te Londen ont stonden dientengevolge eenige incidenten. In Blooms- bury namelijk veroorzaakte een troep van ongeveer 600 studenten nogal wat beweging door een beelte nis van een der professoren aan een lantaarnpaal te verbranden en groote hoeveelheden vuurwerk af te steken. Tevens werden vuurtjes gestookt, wat zulk een omvang aannam, dat de brandweer uren lang be zig was, op de verschillende plaatsen de vuren te blusschen. Het leek wel een Amsterdamsche Hartjes dag en de politie zag zich dan ook genoodzaakt te gen de studenten op te treden. Daarbij kwam het tot vechtpartijen, waarbij de politie van den gummistok gebruik moest maken. Verscheidene studenten wer den gewond en een aantal hunner werd wegens het plegen van verzet tegen de politie in arrest gesteld. Te Oxford en te Cambridge, de beide oude universi teitssteden, waar anders zulk een strenge discipline heerscht, speelden zich soortgelijke tooneelen af. Te Henly, de bekende plaats aan de Theems, had den de studenten eenige stukken groot vuurwerk op den weg gelegd, die bij het passeeren van een auto bus met een luiden knal ontploften. De chauffeur verloor door den schrik de macht over zijn stuur, de auto reed tegen een berm van den weg en de autobus stortte om, met het gevolg, dat eenige passagiers werden gewond en één dame gedood werd. Groot aantal personen gewond. Naar V. D. uit Breslau verneemt, hielden de Duitsche iiationaal-socialisten Donderdagavond aldaar een verga dering in welke de rijksdagafgevaardigde Fillusch sprak over het onderwerp: „Waarom maakt Hitier geen Putsch?" Toen de spreker ook den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken aanviel, greep de commissaris van politie, die aanwezig was In en verklaarde de vergadering voor ontbonden. Er ontstond een groot tumult; stoelen, bierglazen, aschbakjes en dergelijke werden als projectielen gebruikt zoodat de politie van den gummistok gebruik moest ma ken en de zaal ontruimde. Hierbij werd een groot aantal personen gewond. De deelnemers aan de vergadering verzamelden zich daarna en trokken demonstreerend door de stad. Daarbij werd de politie herhaaldelijk met steenen bekogeld. Wegens het niet opvolgen van aanwijzingen der politie en wegens het verstoren van de openbare orde werden zes personen gearresteerd. Verhooging van den leerplicht tot 15 jaar. Reuter seint uit Londen: In hét Lagerhuis heeft Trevelyan, de minister van onderwijs, het Huis verzocht in tweede lezing het wetsontwerp op het lager onderwijs goed te keuren waarbij de leeftijd, waarop de leerplicht eindigt, tot 15 jaar wordt verhoogd, en hetwelk voorziet in steun aan gezinnen met kinderen heneden de 11 jaar Een half millioen kinderen zouden onder deze wet vallen, welke in April 1931 van kracht zou worden. Trevelyan zeide dat de regeering hoopt dat het wetsontwerp de werkoosheid zal helpen verminderen. Percy, oud-minister van onderwijs, bestreed het wetsontwerp, daar dit een jaarlijksche uitgave van zeven tot negen millioen met .zich zal brengen. Hij diende een motie in, strekkende tot verwerping van het wetsontwerp. Het wetsontwerp toch aangenomen. Ondanks de motie van oud-minister Percy is het wetsontwerp toch aangenomen. De behandeling in tweede lezing had Donderdag, mede ook els gevolg van de onzekerheid, waarin men verkeerde, omtrent de houding der liberalen, hetgeen de positie der regcering hachelijk had doen schijnen, onder groote belangstelling plaats. Toen echter de liberale woordvoerder Marris den steun zij ner fractiegenooten had toegezegd, was de aanneming van het ontwerp verzekerd en nam de belangstelling af. De conservatieven verklaarden zich bij monde van Lord Percy onverzoenlijke tegenstanders van het ver- leenen van schadeloosstellingen aan de ouders, doch Labour steuride minister Trevelyan volkomen en de stemming leverde de regcering een meerderheid op van 67 stemmen. Met 294 tegen 227 stemmen werd ihet ontwerp in tweede lezing aangenomen. Vreeselijke toestanden bij de houttrust, De slaventijd der Tartaarsche overheerschlng, die van Ivan de verschrikkelijke vallen hier bij ln het niet." De redactie van de „Groene Amsterdammer" heeft de beschikking gekregen over enkele brieven uit Rusland, dio tusschen ladingen uit Rusland ingevoerd hout gevon den werden. De brieven zijn zoo nauwkeurig mogelijk vertaald. Alle aanduidingen van namen van personen of plaatsen zijn weggelaten, ten einde aan de Russische re geering geen aanwijzing te geven omtrent de herkomst Deze brieven worden gepubliceerd als documenten, aan wier echtheid op redelijke gronden niet valt te betwijfelen ter voorlichting van hen,, die wenschen te worden inge licht omtrent hetgeen thans in Rusland ^plaats vindt. Ze zijn uit het Russisch vertaald. We laten er hier een paar volgen: Usevlon O.G.P.U. 30/5 1930. „Redt ons, de ongelukkige politieke gevangenen, Be grijpt ons, gelooft niemand, behalve ons; heb geen geloof in de kommunlstlsche partij cn in de G.P.U. Wij zijn dwangarbeiders, wij zijn slaven van de G.P.U. Wij zijn onschuldig, wij worden misdadigers genoemd en wii zijn veroordeeld zonder rechtbank. Wij zijn hierheen ge zonden en verkocht aan Severoles die aan de G.P.U. voor elk van ons een bepaalde som betaalt, doch wij werken, zonder geldelijke belooning te ontvangen. Wij worden slecht gevoed, wij moeten boven onze krachten werken, men scheldt ons uit, slaat ons en voor het kleinste ver grijp worden wij in de gevangenis gezet, met slot erop. Het woord Usevlon beteekent: „Inrichting der Noorde lijke kampen met bijzondere bestemming", waarvan de letterlijken beteekenis is, dwangarbcldersgevangenis, die voor het fatsoen geen sloten en tralievensters hebben doch, wat het regime betreft, geheel overeenkomt met dat van dwangarbeidersgevangenissen. Zieken worden aan zwaar werk gezet; grijsaards, geestelijken worden met de kolf der geweren geslagen, indien zij niet in staat zijn om zware balken te sleepen. Op onze protesten slaan de doctoren geen acht. Wij zijn toch maar dwangarbei ders, vijanden, meer niet. De slaventijd, de tijden der Tartaarsche overheerschlng, die van Ivan den Verschrik kelijke, vallen in het niet bij de tegenwoordige toestan den, bij het hoonen der G.P.U. van de intelligentie, van de geestelijken en van de betere boeren. De laatste heeft men „ontvuist" (rakoelatschielie), d.w.z. het laatste paard en de laatste koe werden hun ontnomen en zij werden naar het Noorden gezonden, en niet met duizen den doch met millioenen. Do „kolchosie", de „kollectie- ven" en andere kommunistische vereenigingen op het land valle nuit elkaar. Iedereen is hongerig en ontevre den. Allen steunen, doch spreken is verboden. Niet met duizenden, doch met milloienen worden de menschen ge vangen genomen. U zult de vraag stellen, wien het on der deze regeering nog goed gaat? Het gaat niemand goed, behalve den regeerders, d.w.z. de kommunistische partij, de G.P.U. en den actieven arbeiders. In de steden is een gebrek aan levensmiddelen, omdat deze verkregen moeten worden door geweldmiddelen en ze daarna naar 't buitenland verzonden worden met een bepaald doel. Gelooft onze regeering niet, zij liegt: zij bedriegt ieder een, en ons en u en wij lijden. Herinnert gij u dierbare broeders, do kerngedachte van het Russische rijk en wij noemen u weer de woorden van vroeger: „ons land Is groot en rijk aan alles, doch orde is er niet, komt hier heen om te heerschen over ons en om ons te regeeren". Uit naam van de politieke gevangenen zenden wij u een groet en een smeekbede: bevrijdt ons en ons vader land van de G.P.U. Uw ongelukkige zuster, Maria... Verklaring van de Russische woorden: G.P.U.: De Staats geheime politie. Severoles: De Staats houttrust, die in het Noorden van Rusland werkt. Ontvuist: De rijkere boeren, worden nu genoemd „koelakl", hetgeen letterlijk beteekent, vuisten. Het land „ontvuisten" wil dus zeggen, dat de rijke boeren van hun land verdreven worden, Kolchosie Kollectieven: Beide «woorden hebben betrek king op staatslandbouwbedrijven, geschoeid op kommu- nistischen grondslag. Actieve arbeiders: Dit zijn arbeiders, meest fabrieksar beiders, die actief deelnemen in de kommunistische bewe ging." En een ander briefje: „Eén smeekbede, één verzoek dierbare broeders, redt ons. Wij sterven hier met duizenden. Dit geheele eiland is bedekt met menschenbeenderen. Al het hout is over goten met bloed van menschen. Eischt onze Vrijlating of neemt ons met u mede. Wij zullen hier allen sterven, tengevolge van het verschrikkelijk klimaat en van de zware levensomstandigheden. Onze regeering houdt met niemand en met niets rekening. Het beteekent voor haar niets of wij hier met duizenden sterven, hoofdzaak voor haar is om zich staande te houden. Behalve kwaad bracht zij ons niets goeds en zal het ook niet brengen. Brengt de groeten over van ons, politieke gevangenen, aan onze landgenooten en aan allen, die met ons mede gevoelen en vertelt, dat wij slechts van hen onze redding verwachten. Uit naam van de ongelukkigen, M. L. PAARDEN-TYPHUS IN BELGIS. V.D. verneemt uit Brussel: In de provincie Namen heerscht momenteel in ern stige mate de paardentyphus. Er is schier geen enkele feestavond die zooveel be langstelling trekt als de sluitingsavond van de Scthager Winkelweek. Ook Donderdagavond was de groote too- neelzaal van het Noordhollandsch Koffiehuis totaal uitverkocht, Ja moesten enkele bezoekers worden af gewezen. Als te half negen die honderden bezoekers zich een plaatsje hebben veroverd, is het de voorzitter van de Winkelweekcommissie, de heer C. Blaauboer, die het woord neemt en in de eerste plaats zijn genoegen uit spreekt over het groote bezoek. En dan begint spr. bedankjes uit te deelen voor den steun en medewer king, die de commissie ook dit jaar weer heeft mogen ondervinden en noemt spr. den burgemeester, den ge meenteraad yoor de flinke subsidie die is toegestaan, de buurtcommissies die voor zoo'n, sprookjesachtige verlichting hebben zorg gedragen, de sub-commissies, het onderwijzend personeel, de jury-leden voor den op tocht en dan met name Mevr. ScheneBerkhouwer voor haar groote hulp, het Kerkbestuur, de heeren P. de Boer en J. Keesman, de landelijke rijvereeniging te Barsingerhorn, den heer D. Hartland, die zijn terrein tegen een klein prijsje afstond, omdat de wielrenwed- strijden niet konden doorgaan, de dames die zoo be reidwillig de programma's hebben verkocht, de pers voor hare medewerking en voorts Schagen's Harmonie kapel en „Winnub3t" van Den Helder voor de uit muntende wijze waarop deze corpsen gedurende de feesten voor de muzikale medewerking hebben gezorgd. Waar voorloopig is besloten om van de baten der Emi- hu f 75 beschikbaar te stellen voor de Winkelweek 1930, dankt spr. de vereenigingen Algemeen Belang, Schager Middenstandsvereeniglng en Hanze voor deze voorloopige toezegging. Aan de regenboog-attractie hebben ongeveer 14000 personen deelgenomen en de volgorde der kleuren bleek te zijn: oranje blauw geel groen rood indigo en violet. Met een enkel woord stelt spr. nog het belang van een winkelweek in het licht: niet alleen voor den mid denstand, maar voor de geheele -burgerij. Hoe beter het den Schager middenstand gaat, hoe beter het is voor de geheele burgerij. En daarna hebben de vele bezoekers met groote be langstelling gevolg, wat het programma van dezen avond bood. De uitmuntende wijze waarop de Schager Orchest- vereeniging haar nummers ten gehoore bracht, ver kreeg herhaaldelijk een hartelijk en welgemeend ap plaus En als weldra de bekende humorist Lou Bandy op de planken verschijnt, dan is spoedig een echte feeststemming te constatceren. Daar zorgt trouwens Lou met zijn moppen, zijn aardige liedjes en leuke re freintjes wel voor. Het was volop feest en de voor zitter kon dan ook in zijn algemeen sluitingswoord op het welslagen van dezen feestavond wijzen. Er is ten slotte naar hartelust gedanst. Bij de gehouden verloting viel de eerste prijs, zijnde twee schapen, op lotnummer 1950 en Mej. Lena Schou ten werd de gelukkige eigenares. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was een Donderdag j.1. niet al te groot. Er is tegenwoordig niet veel vleesch noodig, zoodat de handel stug was en voor een prima beest is nog 55 ots. besteed, de meeste brachten minder op. Kalflcoelen waren niet aangevoerd, De gelde koeien werden stug, duur verkocht. De vaarzen werden vlug en duur verkocht, vooral naar kalfvaarzen was veel vraag De Zuidenaars hebben dien dag wel gekocht, dus dat gaat goed, de afzet voor de boeren is niet slecht. De graskalveren wilden ze ook weer koopen, die han del was weer heel goed. De handel in nuchtere kalveren was niet wild, met een kleine aanvoer. Yan paarden valt niet veel mede te deelen, gcrlngen aanvoer en geen beste. De handel In vette schapen was niet best; aan den stuggen kant. Zoo was het met de overhouders ook. Er is door de kooplieden de laatste weken aan verloren, dan gaat dat zoo. De oude slachtschapen wilden ze nog wel koopen, deze golden van 2840 gld. De handel in bokken en geiten was heel goed. De handel in vette varkens was al slecht, 24 25% ets., is een prijs wat wij in jaren niet noteerden. Wij vroegen naar de oorzaak dat de varkens zoo goed koop waren, en er werd gezegd: het geslachte vleesch is veel te duur, de menschen willen of kunnen het niet meer koopen, dus er is geen gebrek. Als het in de vette varkens niets is, gaat het met de biggen en schrammen hetzelfde, daar is ook een mooie zet af. Op de kippenmarkt was aardig leven, met hooge prij zen; handel vlug en duur. De SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK biedt U keuze uit pl.m. 1000 werken. Geopend Zaterdags van 46 uur, in een lokaal van de Ned. Hcrv. Kerk. Leesgeld 4 ets. per boek en per week. In het Thater Royal draait deze week het buiten gewoon mooie filmwerk „Gelukskinderen", waarin ver haald wordt van hoe de liefde twee menschen genas naar lichaam en ziel. Het begint met een kennismaking tusschen Tim Osborne, een jong arbeider aan den Amerikaanschen Telefoondienst, diens baas, een onbetrouwbaar sujet, Wrenn genaamd, en het dochtertje Mary van de Wedu we Tucker, die een boerderij drijft. De oorlog breekt uit. Ook Tim gaat naar het front maar komt na afloop met twee verlamde beenen ln zijn vaderland terug. Daar betrekt hij een huisje in de buurt van de Tucker-boerderij, waar Mary hem met een bezoek vereert, gedreven door de min of meer sympathieke bedoeling een ruit te verbrijzelen, ter voldoening van hare wraakzuchtige gevoelens, ontstaan tengevolge van het pak slaag, dat Tim haar bij de eerste kennismaking gegeven heeft. Zulks geschiedt, maar als het meisje den toestand bemerkt, waarin de jongeman verkeert, krijgt zij mede lijden en het tweetal sluit vriendschap. Tim ziet de innerlijke en uiterlijke verwaarloozing van het meisje en zal trachten een en ander zooveel mogelijk te verbeteren. Hij begint het haar van de lieftallige jongedame to wasschen en wil haar heele- maal „een goede beurt" geven, om weer spoedig van besluit te veranderen en dezo sohoonmaak-partij aan haarzelf over te laten, ais hij verneemt, dat de kleine „Baba", zooals hij haar gedoopt heeft, reeds bijna vol wassen is. Op zekeren dag wil het jongemeisje naar een bal gaan en heeft eenlg geld achtergehouden en opge spaard, teneinde hiervoor een jurk te kunnen koopen. Als zij bij Osborne komt om de onrechtmatig verkre gen kleeren aan te trekken, verwijt deze zijn vriendin netje haar gedrag en zij belooft heim zich te zullen beteren. Ook Wrenn, die inmiddels wegens wangedrag uit den militairen dienst ontslagen is, verschijnt op het bal en tracteert „het aardige kind" op ijs. Hij brengt haar naar huis, of liever naar dat van Tim, waar zij van kleeren zal verwisselen. Haar vriend heeft de grootste moeite zijn onschul dige „Baba" uit de handen van den schurk te houden, doch als Wrenn geschenken voor vrouw Tucker mede brengt, haar vertelt, dat hij tot majoor gepromoveerd is en haar daarna om de hand harer dochter vraagt, is Mary's lot beslist. De jonge Osborne heeft haar altijd verklaard, zijn beenen „op te willen sparen voor een bijzondere gelegenheid" en het meisje meent, dat deze thans gekomen is. Zij bezoekt haar beschermer en vertelt hem alles, waarna hij belooft met haar moeder te komen spreken. Een hevige sneeuwstorm verhindert den armen kreupele echter zijn plan ten uit voer te brengen en Mary zal met Wrenn de stad verlaten Dit is Tim echter te machtig. Struikelend, strompe lend begeeft hij zich naar het station, om zijn geliefd meisje te redden. Na een hevige vechtpartij gelukt het hem Wrenn onschadelijk te maken, waarna hij on gestoord en gezond en wel een heerlijke toekomst met zijn lieftallige en schoongewasschen „Baba" tegemoet zal kunnen gaan. Plannen der Duitsche regeering tot een drastische verhooging der invoerrechten op ruwe tabak. Dezer dagen werd melding gemaakt van de plannen der Duitsche regeering inzake een drastische verhoo ging der invoerrechten op ruwe tabak. Reeds dadelijk maakte men zich in Nederlandsche tabakskringen be zorgd over het gevaar dat hier den Nederlandschen tabakshandel dreigde en de financieele gevolgen, welke een dergelijke ingrijpende verhooging van in voerrechten teweeg zal brengen. Dinsdag, den Jen November j.1. is naar van goed- ingelichte zijde wordt meegedeeld, de kwestie in den Duitschen Rijksraad in het kort aangeroerd. Daar bij werden door de vertegenwoordigers van verschil lende landen en provincies ernstige bezwaren inge bracht tegen het regeeringsvoorsteel. Volgens inlich tingen door het „Hdbld." ingewonnen, moet de regee ring zich daarop hebben bereid verklaard de quaestie nogmaals in overweging te nemen. Zij stelde daar bij in het vooruitzicht om met een nieuw voorstel te komen, beoogende om het invoerrecht niet te verhoo- gen van Mk. 80 op Mk. 400 per 100 K.G., doch van Mk. 80 op Mk. 250. Daarnevens zou dan echter wor den voorgesteld de banderolle-belasting op sigaren te brengen van 20 op 25 Op deze wijze hoopte men dan toch de geraamde opbrengst te bereiken. Een Nederlandsoh financieel vraagstuk. In verband met het een en ander schrijft men aan de N. R. Ct.: De Duitsche industrie bevond zich na den oorlog, als gevolg van de inflatie, zonder voldoende bedrijfs kapitaal. Om hierin te voorzien wendden de sigaren- en tabaksindustrie zich, zooals vanzelf spreekt, in hoofdzaak om hulp tot hare leveranciers van grond stoffen, de Nederlandsche tabakshandelaren te Am sterdam en Rotterdam. Dezen werden bereid gevon den, eenerzijds gebonden door al-oude winstgevende relaties, anderzijds genoopt door het groote vertrou wen, dat zij sedert jaren in de Duitsche industrie hadden leeren stellen, om deze energieke en eertijds zeer welvarende takken der Duitsche industrie weder ten spoedigste in hun voormalige krachtige positie te herstellen, zoodat binnen afzienbaren tijd de ver leende credieten zouden blijken, hun doel te hebben bereikt. Wij mogen, aldus schrijft men, na informatie aan nemen, dat de laatste jaren de Duitsche sigaren- en tabaksindustrie voor ongeveer 75 pet. gefinancierd wordt, zoowel in den vorm van crediet voor gelever de gederen, als in contante leerlingen ter voorzie ning in bedrijfskapitaal, door den geheelen Neder landschen tabakshandel, daartoe mede in staat ge steld, en zeker niet voor een onbelangrijk gedeelte, door Nederlandsche bankierskringen. Het zeer belangrijke punt, dat o.i. ongetwijfeld een, zoo niet hèt hoofdargument in de discussies van Rijksraad en Rijksdag zou moeten vormen, is juist in deze credietkwestie gelegen. Hoe zal de houding van den Nederlandschen handel, resp. de Nederland sche bankwereld zijn, indien deze drastische wet met beroep op den noodtoestand der Duitsche schatkist, onverhoopt wordt aangenomen? Zal de Nederlandsche tabakshandel bereid zijn, de toch al reeds zeer lange credieten voor geleverde ta bak opnieuw te geven, en dan voor nog langeren termijn, aan een industrie met zwaardere financieele lasten en, door de verhooging van den détailprijs, zeer zeker kleineren omzet? Of zal de Nederlandsche tabakshandel willen en kunnen verstrekken vol doende middelen tot het vooruitbetalen van de ver- hiogde invoerrechten door zijn Duitsche afnemers? Zelfs als de Duitsche regeering aan de fabrikanten toestaat, de verhoogde invoerrechten op termijn te betalen, komt dan de Nederlandsche handel met zijn vorderingen, die in rang natuurlijk bij de regeerings- vordering ten achter staan, niet in een zoodanig on gunstige positie, dat zijn winsten en risico's buiten elke redelijke verhouding geraken? Zal ten slotte de Nederlandsche bankwereld, en dit is een hoogst belangrijke vraag, zich verantwoord gevoelen, op dezelfde wijze als tot nu toe met het disconteeren van wissels op Duitsche fabrikanten voort te gaan, resp. zal zij de op velerlei andere wijze verleende credieten aan den, in een zoo duidelijk on gunstige positie gerakenenden, Nederlandschen ta bakshandel continueeren? Het lijkt ons vrijwel onmogelijk, zoo merkt men op, deze vragen zonder voorbehoud bevestigend te be antwoorden en indien de Duitsche regeering, zonder op deze punten zekerheid te hebben verkregen, een verhooging van de invoerrechten, zelfs al zou die iets geringer zijn dan het voorgestelde enorme percentage, doorzet, zal dit, naar onze meening, niet alleen op de opbrengst der voorgestelde verhooging van rechten een ongunstigen invloed oefenen, doch, doordat een fatale uitwerking op de verdere ontplooiing van de Duitsche sigaren- en tabaksindustrie niet achterwege kan blijven, zal verdere financieelen steun aan deze Duitsche industrie een moeilijk op te lossen pro bleem worden voor de Nederlandsche handels- en bankkringen. Een gemeentelijke verzekering voor in komens tot i 5090. De Haarlemsche correspondent van het „Hsbl." schrijft: In het begin van dit jaar heeft de gemeenteraad van Haarlem in beginsel besloten tot de instelling van een verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging voor personen, wier inkomen na kin deraftrek niet hooger is dan f 5000. B. en W. hebben daarna een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een zoodanige verzekering, en thans komen zij, op grond van de resultaten van dat onderzoek met een voordracht om tot de instelling van een verzekering over te gaan. Er zijn ongeveer 4200 ingezetenen aangeschreven of zij in beginsel tot deelneming bereid waren; 2900 hebben geantwoord en daarvan zijn ongeveer 1500 bereidverklaringen! Omdat het grootste gedeelte van deze inschrijvers gehuwd is, rekenen B. en W. op ongeveer 4000 verzekerden. De ziekenhuizen hebben zich bereid verklaard een overeenkomst met betrekking tot deze verzekering aan te gaan. Een berekening, makende van de kosten per jaar voor duizend verzekerden, waarbij 300 kinderen, ko men B. en W. tot een bedrag van ruim f9000. De pre mie kan dan voor volwassenen worden gesteld ?p f 0.25 per week en voor kinderen op f 0.25 per maand. De opbrengst van duizend verzekerden wordt ge raamd op f 10.000. Ter verlichting van de kosten voor groote gezinnen wordt voorgesteld voor het vierde kind de premie te stellen op f 0.20 per maand, voor het vijfde op f 0.15, voor een volgend kind op f aio. In de voordracht is verder "bepaald, dat tot de ver zekering kunnen toetreden ingezetenen met een in komen niet hooger dan f3500, voor ongehuwden, en na kinderaftrek, f 5000 voor gehuwden. De verzekering zal gelden voor de 2e klasse der ziekenhuizen en is voor verpleging van ten hoogste tien weken voor elk ziektegeval. Regeering bereid tot steun aan de ge meenten. Ten vervolge op de beantwoording van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Hermans, betreffen de de voorbereiding van maatregelen voor de huisves ting van groote hulpbehoevende gezinnen, deelt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid mede. dat de voorbereiding van een speciale bijdragenregeling in de woninghuur van groote gezinnen; geëindigd is. Deze regeling zal werken naast de bijdragenregeling voor krotopruiming. Zeer spoedig zal aan de gemeen tebesturen worden meegedeeld, dat, en onder welke voorwaarden de regeering bereid is voor de huisves ting van groote gezinnen bijzonderen steun te vei> leenen. De aanschrijving zal, zooals dat ook met vroe gere aanschrijvingen geschiedde, ter kennis van de leden der Kamer worden gebracht. Geen grooteren omvang dan in normale tijden. Dat een groote onrust wegens het opzeggen van hypotheken op landelijke eigendommen in Zeeland heerscht. is niet juist, zoo zegt minister Ruys de Bee- rcnbrouck in antwoord op de desbetreffende schrifte lijke vragen van den heer Weitkamp. Het opzeggen van hypotheken heeft geen grooteren omvang aan genomen dan in normale tijden het geval is en wet telijke voorzieningen zijn dan ook niet noodig. De huurder: l aat u dan alle deuren maar eerst 's nakijken, dT gaat er geen één behoor lijk toe!

Schager Courant | 1930 | | pagina 18