SchagerCourant Fa. ID. Hiestadt s Zn. Raad Harenkarspel. Een Goede Foto iimIheeren-baai Tweede Blad. St. Nicolaas geschenk. Binnenlandsch Nieuws. Reclame voor de bloBmboikn. Overstroomingsramp in Si 1 ezi Het nieuwe Rijkswegenplan. IJs- en Wintersporttentoonstcli nj te Alkmaar. Zaterdag 8 November 1930. 73ste Jaargang. No. 8762 Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 November 1930, des middags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secre taris de heer Jb. Dam. Afwezig is de heer Dekker. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen door den Secre taris worden gelezen. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge komen stukken: a. Schrijven van Ged. Staten geleidende de door de Kroon goedgekeurde besluiten tot vaststelling van tarieven voor de pers. belasting naar den 5en en 6en grondslag, tot heffing van 30 opcenten op de hoofd som der pers. belasting, alsmede tot plaatsing der ge meente voor de heffing dier belasting in de 8e klasse. b. Beschikking van Ged. Staten tot verdagen der beslissing omtrent de geldleening van f9600. c. Schrijven van Ged. Staten betreffende het ter goedkeuring ingezonden besluit tot het aangaan dier geldleening van f9600.—. Verzocht wordt n.1. in dat besluit op te nemen het voorbehoud, dat te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing der leening kan worden overgegaan. B. en W. stellen voor deze bepaling alsnog in het besluit op te nemen. Wordt goedgevonden. d. Verzoek van M. Boersma om tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 voor het bezoeken van twee kinderen van de bijz. school te Stroet. B. en W. stellen voor dat verzoek in te willigen en de tegemoetkoming te bepalen op f25.per kind per jaar. De heer De Vries vraagt of de afstand meer dan 4 K.M. is, waarop de Voorzitter mededeelt, dat dit inderdaad het geval is. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. e. Bericht van den Minister van Onderwijs, dat over 1929 wegens Rijksvergoeding Onderwijs te veel is genoten f346,63. f. Schrijven van Ged. Staten geleidende de goedge keurde suppl. begrooting dienst 1930. g. Verzoek van G. J. Sneekes om teruggave van teveel betaald vergunningsrecht. Door B. en W. wordt voorgésteld voor twee kwar talen ontheffing te verlecnen tot een bedrag van f 21. Na toelichting dat dit verzoek veroorzaakt is door de tijdelijke sluiting van de zaak, wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Terrein voor lichamelijke oefening. Door B. en W. wordt voorgesteld voor f 3000 van den heer L). Groenhart te Dirksliorn aan te koopen een gedeelte groot ongeveer 3375 M3. van een perceel weiland gelegen achter de school te Dirkshorn, ten einde dit weiland in te richten als terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening. Nu door Ged. Staten op invoering van dat onder wijs wordt aangedrongen en niet dan voor slechts zeer korten termijn vrijstelling kan worden verkre gen, achten B en W. het noodzakelijk voorbereidin gen te treffen om tot invoering van dat leervak te geraken en zij stellen mitsdien voor tot aankoop van een daarvoor geschikt terrein te besluiten. Het terrein ligt achter de perceelen van de heeren Reuvers en Van der Laan en het voordeel is dat niet meer terrein behoeft te worden gekocht dan strikt noodig. De Voorzitter zegt, dat het terrein wel niet be paald goedkoop is, maar het is zeer geschikt. Het is voor de gemeente een uitgaaf waartoe we worden verplicht. De heer Bakker vraagt, of er later een lokaal op komt. De Voorzitter zegt, dat het alleen dient tot open luchtspelen. De heer Duijves vraagt, of het dan voor speelter rein moet dienen. De Voorzitter licht nader toe, dat het voor 't vak lichamelijke oefening is, dat in den schooltijd door onderwijzers wordt gegeven. De heer De Vries vraagt, of de wet voorschrijft dat het terrein zoo groot moet zijn. De Voorzitter zegt, dat het wettelijk niet wordt voorgeschreven, maar gewoonlijk houdt het rijk zich aan het advies van den Inspecteur en deze achtte een grootte van 45 bij 75 meter gewenscht. De heer De Vries merkt op, dat ten platten lande genoeg vrije lucht is. Voor lichamelijke oefening vindt spr. een terrein van 1/3 bunder nogal wat en spr. vraagt dan ook of niet met kleiner terrein vol staan kan worden. De Inspecteur stelt dit wel voor, maar wat de eene inspecteur voorstelt, daar komt een andere inspecteur later weer op terug. Het is waar dat we het thans met dezen inspecteur te doen heb ben, maar mogelijk was het te verzoeken of een klei ner terrein goed is. De Voorzitter zegt dat dit is gevraagd, maar de Inspecteur antwoordde dat het terrein met het oog op de spelen niet kleiner kon. De heer De Vries zegt dat het dan ophoudt, dan zet men een gezicht of men het heel mooi vindt en ook wij moeten dat clan maar doen. De heer Francis wijst op het ledige lokaal cn vraagt of het noodig is dat de spelen in de open lucht plaats vinden. De Voorzitter antwoordt dat ze gedeeltelijk in de open lucht en gedeeltelijk in een lokaal worden ge houden. Voorioopig hebben we nog niet voor een lo kaal to zorgen. De heer Duijvis vraagt of het moeilijk gaat, op nieuw uitstel te krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat er een dreigbrief van Ged. Staten is ontvangen. Vóór 1936 moet het in elk &eval voor elkaar zijn. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De werkloozen naar den Wieringermeer- polder. Door B. en W. wordt vervolgens voorgesteld om voorioopig een bijdrage te verleenen van f20 per week en per autobus voor het vervoer van werkloo zen naar den Wieringermeerpolder. De Voorzitter licht nader toe, dat besloten was om voor liet vervoer door de gemeente te doen bijdragen fL50 per man pCr Week. Verschillende moeilijkheden deden zich evenwel voor, immers het aantal deelne mers was niet groot genoeg om de kosten van de autobus voor de deelnemers dragelijk te maken. Het vervoer kostte f35.— per week, er waren 67 of 8 werkloozen, zoodat de kosten f 5.verminderd met fl-oO van de gemeente, is f3.50 per man bedroegen, of wel volop een dag arbeidsloon. De betrokkenen hebben daarom gevraagd of de gemeente per week f 20 wilde betalen, de rest zijnde f 15 is dan voor de betrokkenen, dat is f2.per week, wat dragelijk is. B. en W. hebben overwogen, dat het werkloozen, die werken willen en die voor zwaar werk geen boven matig loon ontvangen, mogelijk moet worden ge maakt. Als de werkloozen niet in den Wieringermeer polder te werk worden gesteld en het plan dat ver leden jaar werd opgezet, practisch in werking zou komen, dat het dan de gemeente veel meer dan f20 per week zou kosten en dat daarom deze gelegenheid met beide handen moet worden aangevat. De heer Bakker kan zich zeer goed met het voor stel van B. en W. vereenigen. Als we 14 dagen ver der zijn, zullen er wel meer werkloozen zijn cn dan kost het de gemeente hetzelfde. Spr. vraagt of het de bedoeling is aan de voorgestelde regeling terugwer kende kracht te geven. De Voorzitter zegt dat daar niet over is gesproken. De heer Bakker deelt mede, dat de betrokkenen 3 weken terug bij spr. hun bezwaren naar voren brach ten. De heeren Doodeman, Dekker en spr. hebben een onderzoek ingesteld cn daarbij bleek dat het niet ge motiveerd was een dergelijk bedrag aan vervoer kosten van de betrokkenen te vorderen. Wat de terug werkende kracht betreft, vraagt spr. of er geen schrif telijk verzoek is ingekomen. De Voorzitter zegt van wel een schriftelijk verzoek, maar over terugwerkende kracht wordt niet geschre ven. De heer De Groot erkent, dat nu de deelname gere duceerd is tot 7 a 8 personen, de draagkracht te zwaar is. De heer Bakker zegt, dat er inmiddels reeds 3 we ken zijn vcrloopen, eer deze vergadering wordt gehou den. De heer De Vries informeert of die werkloozen allen kostwinners zijn. De Secretaris deelt mede van niet allemaal. De heer Bakker zou de regeling tot wederopzegging willen aanvaarden en den deelnemers de verplich ting willen zién opgelegd, dat ze andere werkloozen in de bus toelaten. Immers het is aangenomen werk deelt, dat andere werkloozen niet mogen worden uit gesloten. De Voorzitter zegt, zich niet tegen de terugwerken de kracht van de regeling te willen verzetten. De heer De Vries onderschrijft de opmerking van den heer Bakker. Spr. heeft iemand gesproken die zei dat het niet meeviel f5.per dag te verdienen, maar spr. heeft toen opgemerkt, dat het ook nogal wat be- teekende als men als werkloozc f5.per dag wil verdienen. De heer Bakker zegt, dat er bij het aangenomen werk bij een groep van 10 soms 3 zijn die het werk kennen. Spr. deelt mede dat 'n ploeg f26.— per week verdiende, waar dan f3.voor de bus af ging. Er zijn er die meer met het werk op de hoogte zijn, die f 30.— verdienen. De heer Doodeman zegt, dat er een week was waar in men met aftrek van de vervoerkosten, f 14.per week verdiende. De heer Bakker deelt evenwel mede, dat dit ont stond doordat men 3 regendagen had en men nog niet op de hoogte was van de regeling, waarbij regen dagen worden uitbetaald, mits men op het werk blijft. De heer Francis zegt, dat in verband met den eco- nomischen toestand, straks, als de werkzaamheden op den akker achter den rug zijn, wel meer werkloozen zich zullen aanmelden. Als dan deze werkgelegenheid niet bestond, zou de gemeente veel duurder uit zijn. Spr. kan zich dus met het voorstel van B. en W. goed vercenigen en wijst cr op dat de gemeent^ dus ruim de helft van de vervoerkosten voor haar rekening neemt. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen, met inbegrip van het voorbe houd dat door den heer Bakker is genoemd, en met de bepaling dat de regeling terugwerkende kracht zal krijgen. De rondvraag. De heer Francis vraagt hoe het staat met de water leiding voor de Schagenvaard. Spr. heeft van een paar nienschen gehoord, dat ze graag aansluiting had den, maar dat het bedrijf er verder geen werk van maakt. De Voorzitter zegt dat de Raad had besloten tot deze uitbreiding, maar dat hef P.W.B. nog een nadere berekening moest maken, waarna het een voorstel tot uitbreiding bij Ged. Staten zou indienen. B. en W. wachten dus op een definitief voorstel van Ged. St., maar willen wel eens aan dit college schrijven. De heer Francis zegt dat deze zaak dus nog niet zoo voor elkaar was als hem was medegedeeld. De heer Duijvis dringt aan op meerderen spoed wat de werkzaamheden aan de straat aan de „Buurt" be treft. De Voorzitter herinnert aan het besluit om de uit voering van het werk aan Banne-personeel over tc laten en de werklieden van de Bannc schijnen cr nog niet aan toe te zijn. De heer Duijvis zegt dat het een groot werk is cn als het niet harder gaat, kan het nog wel 2 a 3 jaar duren. Dc heer De Groot zegt dat het personeel van de Bannc nog straatwerk had, een brug moest maken enz. cn ook het weer werkte niet mee. Spr. erkent dat het nu een chaos is, maar we moeten goed weer hebben. Het is wel verstandig eerst het andere werk klaar te maken, dan kan men er daarna aan blijven. De heer Duijvis vreest dat het voor den winter niet in orde komt, maar de heer Dc Groot deelt mede, dat de voorzitter van de Banno vertelde, dat spoedig liet andere werk klaar zou zijn. De heer Doodeman deelt mede, dat het voormalige schaftlokaal van de school te Waarland, thans als les lokaal wordt gebezigd, maar nog geen elcctrischc ver lichting heeft. Goedgevonden wordt dat mot bekwamen spoed elec- trische verlichting wordt aangebracht. Hierna volgt sluiting. in moderne lijst is een apart en gewaardeerd Uw aangewezen adres SCHAGEN - TEL. 11. Verzoeke gaarne vroegtijdige bestelling. Een reclame-fonds. In den blcembollenhandel bestaat zooals men weet, een fonds voor onpersoonlijke reclame. Hieruit worden gelden geput om op groote schaal, over de geheele we reld, reclame te maken voor het belangrijke Hollandscne uitvoerproduct, de bloembollen, zonder daarbij bepaalde firmanamen te noemen. In de mededeelingen van het Centraal Bloembollencomité lezen wij. aldus de „Tel.", thans de plannen van de beheerders van het fonds voor dc volgende maanden. In Engeland zullen tal van radio-lezingen worden ge houden, evenals leringen voor diverse vrouwenclubs. Vijf duizend boekjes met handleiding voor het gebruik van bloembollen worden uitgegeven, terwijl 60.000 hyacinten ter besohikking van verschillende corporaties worden gesteld. In Warschau Boedapest, Parijs, Zagreb cn SL Louis zullen beplantingen werden uitgevoerd in openbare parken met tulpen, narcissen en hyacinten. Aan de Vereeniging tot bevordering van het gebruik van bloe men in Zweden zal een subsidie worden verleend. Met 20.000 gladiolen wordt deelgenomen aan een groote ten toonstelling in Montevideo. Bovendien werd in beginsei besloten voorbereidingen te treffen voor collectieve in zendingen op voorjaarstentoonstellingen in de Ver. Sta ten van gebroeide hyacinten, opgemaakt in manden, ten einde het gebruik van hyacinten in de bloemschikkunst in Amerika meer ingang te doen vinden. Een tocht door het getroflen gebied. „Het water is onze redding geweestl" (B ij z o n d e r e Correspondentie.) Kilometer na kilometer legt onze auto af door het heuvelachtige terrein, dat nu door breede meren doorsneden is. Waar anders een mijl in den omtrek geen beekje, geen plas te bekennen is, staat nu de eene modderpoel naast de andere. Op alle plaatsen meldt men ons het stijgen van het water en boven dien heeft het de laatste week bijna onafgebroken geregend. Wij bevinden ons nog 50 K.M. boven de Oder en haar overstroomde zijdalen. Wij zijn nog niet in het eigenlijke overstroomingsgebied. En toch loopen de slooten overal over en staan de vruchtboomen in de dorpstuintjes verregend in den drassigen grond. Bij een bocht schrikken wij op door het knarsen der remmen. Bruin water, met wit schuim bedekt, golft dwars over den weg. Rechts van ons zien wij tuinen, die door een donkeren waterspiegel aan het oog onttrokken worden. Daarachter ligt een groot stuk van het dorp, dat door het water geisoleerd is. De bewoners moeten lange omwegen maken om de hoofdstraat te bereiken, die slechts enkele honderden meters van hen verwijderd is. Bootjes zijn er hier niet en niemand kan zich de luxe permitteeren, in een naburige plaats een boot te koopen. Met een zuigend geluid werkt onze auto zich door het water en vervolgt zijn weg naar het Zuidoosten. De bijna onuitputtelijk schijnende wolkenmassa's hebben genoeg regen afgegeven. Boven de grijze ne vels scheuren zij uiteen en vertoonen de vreemdste kleuren. Men ziet, dat er nog wel wat regen uit zou kunnen komen, doch dat de streek voor het ergste gespaard blijft. De hemel ziet er vreemd, onaange naam uit, alsof het nog niet zoo zeker is, dat het bij de 160 m.M. regen zal blijven. Niemand had in Silezië zulk herfstweer verwacht. In de verte schijnt de zon met lange, bleeke, hori zontale stralen. De lichte horizon ziet er verdacht uit. De bergen daar zullen spoedig hun meterdikke sneeuwlagen naar de dalen laten afglijden. Wij bereiken het dal van de Katzbach, anders een sierlijk, bleek stroompje, dat de meeste reizigers niet opmerken. Ik heb altijd moeten lachen om het groote aantal meeuwen, dat bij Liegnitz tusschen de keien rondvliegt. Nu strekt zich een reusachtig meer uit over den 30 K.M. langen afstand van Liegnitz tot de uitmonding van de Katzbach in de Oder bij het oude klooster Leubus. De watervlakte is eenige honder den meters breed; daaronder kan men het diep inge sneden rivierbed slechts vermoeden. Op vele plaatsen zijn weiden en velden bedekt over de geheele breedte, van het dal. Bij het marktplaatsje Prachwitz is het water al eenigszins gevallen. Aan de huizen kunnen wij zien, hoe ver hei water gestaan heeft, aan de hoogte van de modderlaag, waarmee zij van onderen bedekt zijn. Op een veld staat een kar; wij taxeeren, dat het water er 1 M. hoog heeft gestaan. De stroom van water uit den bovenloop van de Katzbach en enkele zijri viertjes heeft nu opgehouden. Op den benedenloop is haast geen verval, waardoor dit water niet snel genoeg naar de Oder kan worden afgevoerd en de overstrooming ontstond. Thans is het ergste voorbij. Althans te Prachwitz, want enkele kilometers meer benedenstrooms is plotseling de geheele weg tot de kronen der boomen verzwolgen door een onafzien bare watervlakte. Wij zien het water van minuut tot minuut stijgen. Dit is geen gevolg van den stijgenden waterstand in do enkele kilometers verder voorbij- stroomende Oder, waardoor het water ook het dal van de Katzbach binnenstroomt. Het is nog een gelui; voor de streek, dat de oogenhlikken van den hoogsten waterstand in Katzbach en Oder niet samenvielen. Op vele kilometers afstand zien wij tegen den ach tergrond van een bosch een bootje met twee men- schen afsteken. Dit is de eenige manier, waarop de laatste week de verbindingen kunnen worden on derhouden. Kraaien, die van hun gewone plaats ver dreven zijn door het water, zoeken nu elders met moeite hun voedsel en vliegen over de geteisterde plaatsen heen en weer. Dozijnen fazanten zijn uit de bosschen verdreven en zitten treurig piepend bij el kaar op een oude ruïne. De boomen zijn reeds grootendeels ontbladerd en wij zien de bijna kale takken boven het water uit steken. De breede eiken, de smalle toppen der ber ken, een rij kastanjes en een eenzame populier zijn gemakkelijk te onderscheiden. Slechts de jonge el zen zijn zichtbaar opgefleurd door het bad. Langzaam gaat de wassende maan op over de troostelooze, glad de, bruine watervlakte, waarover nog de schemering van den afgeloopen dag licht. Wij verlaten de auto en volgen een dijk. Dichtbij ligt een verlaten huisje, onbereikbaar. Eigenaardige ronde dingen vallen ons op in een lagen vrucht boom. Het zijn kippen, die daar in de nattigheid den kop onder de vleugels gestoken hebben. In de om liggende plaatsen wordt de brandweer opgeroepen om den dijk te versterken. Op de bedreigde plaatsen worden zandzakken aangevoerd; een oude vrouw houdt de wacht. De opziener der Oderdijkcn, die zich reeds dagen lang met hecte koffie en sigaretten wak ker tracht te houden, heeft medegedeeld, dat in den komenden nacht de Oder den hoogsten waterstand zal bereiken. Zal men den dijk kunnen behouden? Wij vinden een onderdak in een hooger gelegen boerderij. Wij begroeten den boer en doen een zwakke poging, hem geluk te wenschen met de gunstige lig ging van zijn huis en de betrekkelijk geringe schade, die hij door de overstrooming geleden heeft. Hij hoort onzo opmerking blijkbaar niet en zegt in het vuur kijkend: „liet water is onze redding geweest: Nu wordt tenminste in de geheele streek de hulp premie van het rijk en het bij do verzekeringsmaat schappijen verzekerde bedrag uitgekeerd! (Nadruk verboden.) ECHTE FRIESCHE wmmtmw"»"""" 20-50(t. per ons Dezer dagen bevatte het Staatsblad het Koninklijk Besluit van den Oden October tot herziening van het Rijkswegenplan, waarbij een nieuw plan is vast gesteld van reeds bestaande en nieuw aan te leggen wegen, welke hoofdverbindingen zullen vormen voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen. Voor zoover ze voor onze omgeving van belang zijn noemen we daaruit op, aan de hand van het hierbij afgedrukte kaartje, de volgende wegen. AmsterdamVelsen, 18 K.M. AmsterdamHaarlem, 14.9 K.M. AmsterdamWieringen, 65 K.M. (aansluitend op den weg naar Leeuwarden. HaarlemVelsen AikmaarVan Ewijcksluis— Wioringeij Zurig HarlingenLeeuwarden, 13 K.M. Van Ewijcksluis, De KooiHelder, 1(5 K.M. Ook een teekening van de wegprofielen, die intus- schen bij de toepasselijk verklaring daarvan op de verschillende wegen nog al eenige speling laten, is in het Staatsblad opgenomen. l3e profielen gelden voor de buiten de bebouwde kommen gelegen gedeel ten der wegen. Zij onderscheiden zich in profiel A (43 m. breed), profiel H (26 m.), en profiel C ,23 of .51 m,). Dan zal er nog een niet in teekening gebracht profiel D zijn voor wegen met weinig verkeer. In of nabij de bebouwde kommen kunnen de we gen met een verruimd of een beperkt profiel worden aangelegd. Waar de omstandigheden dit noodig maken, kan afwijking van het voor den weg vastge stelde profiel plaats hebben. In en nabij bebouwde kommen kan een bestaande weg door de kom wor den gevolgd, of een omlegging worden tot stand ge bracht. De kosten van verbetering of die van aan leg kunnen geheel of gedeeltelijk ten laste van het Wegenfonds worden gebracht. Bebouwde kommen van meer dan 20.CC0 inwoners zullen met de op kor ten afstand gelegen wegen kunnen worden verbon den. In de zalen van de „Harmonie" te Alkmaar wordt van 8 tot 16 November a.s. een groote IJs- en Winter sporttentoonstelling gehouden, die in alle opzichten uit stekend belooft te slagen. Hedenmorgen wordt allereerst in de dancing van de „Harmonie" de jaarvergadering gehouden van den Ijsbond Noorderkwartier", waarna te 2 uur de opening van de tentoonstelling zal plaats vinden door den Edel- achtbaren heer Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Deze tentoonstelling is, althans uiterlijk, geheel inge richt a la G.A.M.I.T. In het midden der groote zaal en langs de wanden hetgeen ook het geval is in de foyer zijn stands opgericht, terwijl ook het tooneel geheel in beslag wordt genomen, n.1. door de fa. Droste. Van de verschillende exposities noemen wij de schaatsenstands van dc be kende Hoekstra-schaatsen, de gerenommeerde Ruiter- schaatsen, terwijl de fa. Houwing optreedt als verte genwoordigster van de „Nooit Gedachf'-fabrieken. De nieuwste vinding van de Philips' ingenieurs, n.1. „het zingende licht", zal ongetwijfeld een zeer groote belang stelling trekken, hetgeen van de stand van Pathé ook wel gezegd zal kunnen worden, terwijl het Roode-Kruis de doelmatigheid demonstreert van slede-brancards. Voorts wordt door vele Alkmaarders geëxposeerd in de meest uiteenloopende branches, hetgeen toch een smaakvol geheel tot resultaat heeft gegeven. De loterij, die zeer origineel is, zal ongetwijfeld een attractie vormen. De dancing is gereserveerd voor het maken van een dansje, terwijl een uitstekende band voor de muziek zal zorg dragen. Zeer zeker zal het hier allergezelligst zijn; men herinnere zich maar de G.A.M.I.T. van het vorige jaar. De tentoonstelling ls geopend: iederen middag van 25 uur, des avonds vanaf 7 uur. Men leze de in dit nummer voorkomende advertentie. De tourist in EgypteEn nou dacht ik toch, dat pagekopjes heel modern waren(Life).

Schager Courant | 1930 | | pagina 5