Schager Courant Ons vee weer naar België. Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Een gelukkig misverstand. De vlas-industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. De aanranding bij Apeldoorn. Zes maanden bedlegerig door rheumatiek. Gemengd Nieuws. Een tribune ingestort. KINDERPORTRETTEN - FAMILIEGROEPEN, ARPAD M0LD0VAN NIEUWE NIEDORP - NOORD-SCHARWOUDF. De kroningsfeesten in Ab ess in i De mijnramp in Ohio. Zaterdag 8 November 1930. 73ste Jaargang. No. 8762 HET VERBOD MET 16 NOVEMBER A.S. OPGEHEVEN. Strenge voorzorgsmaatregelen. Wij hebben reeds gemeld, dat de Belgische veeartse- aijkundige dienst verscherpte maatregelen voor de con trole op den invoer van Nederlandsch vee voorbereidt en dan den minister van Landbouw zal voorstellen het Invoerverbod op te heffen, althans voor diverse invoer- stations. Deze voorbereiding is, naar de Belgische veeartsenijkundige dienst meedeelt, thans zoover ge vorderd, dat over een paar dagen het ministerieel besluit zal worden gepubliceerd, waarbij de Invoer wordt toe gestaan met ingang van 16 November e.k., behalve langs de grensstations Achel, Arendonck, Strijbeek en Meersel. Als beschermingsmaatregelen worden echter de volgen de voorwaarden gesteld: le. dat de invoer van herkauwers van Nederlandsche herkomst weer is toegelaten vanaf 16 November aan staande, op conditie, dat de te impoteeren dieren gedu rende een minimum van vier maal 24 uren onmiddellijk voor den export naar België geplaatst worden onder controle van den bevoegden Nederlandschen inspecteur- veearts in door den Veeartsenijkundigen Dienst aange duide stallen en dat zij na dezen termijn absoluut vrij van mond- en klauwzeer bevonden worden. De controle mag ook geschieden in de pachthoeve van herkomst der dieren, als de gemeente waar de pachthoeve zich bevindt en de naburige gemeenten sedert een mi nimum van dertig dagen geen gevallen van mond- en klauwzeer hebben moeten boeken. 2e. De onder controle geplaatste dieren zullen bij den aanvang der controle-periode gemerkt moeten wor den met een aan het rechteroor aangebracht merk. Deze merken zullen moeten vermeld worden op het door Bel gië vereischte gezondheidscertificaat voor import. Op dit certificaat moet ook voorkomen de verklaring, dat de dieren aan de in het. voorgaande artikel voorgeschre ven maatregelen onderworpen werden. 3e. Het tramsport der dieren naar de grensbureaux van export moet geschieden onder controle van den Neder landschen Veeartsenijkundigen Dienst en met de noodige voorzorgsmaatregelen, om alle besmetting te voorkomen. 4e Tot nader order blijft de invoer van Nederlandsch vee verboden langs de grensbureaux Achel, Arendonck, Meersel en Strijbeek. Hoe een gestolen motorfiets weer bjj zijn rechtmatigen eigenaar terugkwam. Sedert eenige dagen staat op den Bergweg te Rotter dam bij het viaduct een politieagent op post om bestuur ders van voertuigen te waarschuwen voor uitgravingen in den weg. Woensdagavond kwam een motorrijder aan gereden. De agent riep den man toe langzaam te rijden maar hij reed juist harder door. De agent riep nog eens, de motorrijder gaf gas, reed nog harder, schoot eenige meters verder in een kuil, sloeg over het stuur en beet Sn het zand. De man kwam er met wat schrammen af. De politieman hielp hem op de been, het onbeschadigde rijwiel werd opgeraapt en de agent bood aan den man even naar het ziekenhuis dat een paar honderd meter verder ligt te brengen. Vlak bij het ziekenhuis gekomen bij een opgespoten stuk land, zette de motorrijder het op een loopen en verdween in de duisternis, motorfiets en agent in den steek latend. De agent vond de gedra gingen van den patiënt wel heel zonderling, maar op het bureau werd hem de geschiedenis duidelijk, want daar bleek dat het rijwiel juist drie kwartier geleden uit een straat in het Westen was gestolen. De dief is verdwe nen, maar de eigenaar heeft zijn motor trug. Maatregelen om den ondergang te voorko men. Op initiatief van den burgemeester van St. Jansteen heeft, aldaar een bijeenkomst plaats gehad van de be sturen der R.K. Vlassersvereenigingen te St. Jansteen «n Koewacht. Deze vergadering, die mede werd bijge woond door de burgemeesters van genoemde gemeenten, alsmede door de geestelijke adviseurs der betrokken vereenigingen, had ten doel, maatregelen te bespreken, welke in een adres aan de regeering zullen worden doorgelegd om den dreigenden ondergang van de vlas- tndustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen te voorkomen. Als resultaat der zeer breedvoerige besprekingen werd aantal voorstellen geformuleerd, die een tegemoet koming voor de vlassers beteekenen, doch tevens in het wlang zijn van het Rijk en van de betrokken gemeen ten. Deze maatregelen zouden heden aan de vergade- 'togen van vlassers in de beide gemeenten ter goedkeu- Iic* worden voorgelegd. DE ROOSENDAALSCHE INBREKER. Volledige bekentenis afgelegd. De inbreker, een Belg, die, zooals reeds gemeld, in oen nacht van Dinsdag op Woensdag te Roosendaal jegens het plegen van een viertal inbraken in dien nacht gearresteerd werd, doch aanvankelijk ontken de daaraan schuldig te zijn, heeft na langdurig ver noor Donderdag tooh een volledige bekentenis afge legd. Hij was Dinsdagavond met den laatsten trein uit België te Roosendaal aangekomen, waar hij na eeni- pe uren te hebben rondgeloopen, aan het „werk" was gegaan. Verzinsels van een fantasierijk meisje. Een afspraakje, dat moest worden ver zwegen. In verband met de opzienbarende aanranding, welke onlangs in „het Leesten" bij Apeldoorn zou zijn gepleegd, wordt van politiezijde aldaar het vol gende bericht: Het vermoeden der Apeldoornsche recherche, dat de voorstelling van zaken, door het aangerande meisje gegeven, niet overeenkomstig de waarheid was, is thans gebleken juist te zijn. Er kan zelfs niet van een aanranding worden gesproken. De man, die haar den bewusten avond achter op reed, had den vorigen avond met haar afgesproken haar daar in de buurt te zullen ontmoeten. Zij is dan ook uit vrijen wil met hem verder ge gaan bedreigingen zijn daarbij niet geuit tot dat zij op „het Leesten" kwamen. Hier kreeg het paar oneenigheid, wat tot eenige strubbeling aan leiding gaf en tengevolge daarvan de man in de duisternis verdween. Het nachtelijk uur, de onbekendheid met het ter rein en de omstandigheid, dat zij bij haar hulpeloos ronddwalen een schoen kwijt raakte deden haar be sluiten in den omtrek te blijven. In de heide is zij daarop in slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallene en om een verklaring te kunnen geven, over het wegblijven uit haar dienst, had zij een andere lezing van het ge beurde gegeven. Gedrongen dor de recherche, die al maar nieuwe feiten, tegenstrijdigheden, onjuistheden en onlogische zaken naar voren bracht, welke bij het onderzoek waren gebleken, bekende het meisje ten slotte de wa re toedracht. SCHIP IN BRAND GERAAKT. De bemanning gered. Het motorschip „Ludovicus Jacobus", schipper Franken, thuisbehoorende te Nieuw Namen en gela den met bieten naar Sas van Gent, is Donderdagmid dag in de buitenhaven te Hansweert in brand ge raakt. Het achterschip is geheel uitgebrand. De bemanning is gered. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Tijdens stormweer op zee. Volgens rapport van den schipper van den Don derdag in de haven van IJmuiden teruggekomen IJmuider stoomtrawler Clasina Luther, is tijdens stormweer op de Noordzee de ongehuwde kok I. Ver zijde, uit IJmuiden, door een overkomende stortzee over boord geslagen en jammerlijk verdronken. WAARSCHUWING TEGEN „DE LICHTSTRAAL". Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De commissaris van politie, afdeeling B, geeft in overweging de noodige voorzichtigheid te betrachten bij den aankoop van obligaties, uit te geven door de N.V. „De Lichtstraal". Beide directeuren, genaamd J. H. Schoonderbeek en W. Bloklandcr, beiden te Den Haag, zijn 16 October 1930 in hooger beroep door de rechtbank te Den Haag veroordeeld elk tot twee boe ten van f250, subs. een maand hechtenis voor elke boete, ter zake het uitgeven van premie-obligaties der N.-V. „Bebo Mij.". Thans is deze obligatie-leening geconverteerd in een obligatielcening van de N.V. „De Lichtstraal" en ook hiervan is door de politie proces verbaal opgemaakt ter zake overtreding van de Lo terij-wet. Niets hielp tot hij Kruschen Salts probeerde. Hier is een brief met een bemoedigende mededee- ling voor ieder slachtoffer van rheumatiek. De brief is van een man. die zes jaar lang de hevigste folte ringen te verduren had. Lees wat hij zelf schrijft: „Gedurende zes jaar leed ik aan hevige rheuma tiek. Het is niet te beschrijven hoe erg het was. Een half jaar lang lag ik in een ziekenhuis, doch zonder eenig resultaat. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Toen las ik een Uwer advertenties en besloot Kruschen Salts ook nog eens te probeeren. Tot mijn groote vreugde heeft het mij reusachtig geholpen. Een familielid van mij gebruikt het*ook met hetzelfde goede resultaat. Ik heb Kruschen Salts ook aan ver scheidene kermissen aangeraden, die er veel baat bij hebben gevonden. Wij zijn U dankbaar voor Uw schit terend middel tegen rheumatiek." Ph. T. De oorzaak van rheumatiek is het bijzonder gevaar lijke lichaamsgift, bekend onder den naam van urine zuur, waardoor vlijmscherpe kristallen ontstaan. Deze worden gevormd in de opeengehoopte afvalproducten, die door de afvoerorganen niet verwijderd zijn. Kru schen lost deze kristallen op. De scherpe kanten wor den eerst weggenomen, daarna opgelost en tenslotte uit het lichaam verwijderd. De' pijnen verminderen, zwellingen verdwijnen, stijve gewrichten komen los Bovendien spoort „de kleine, dagelijksche dosis" le ver en nieren dusdanig aan, dat een regelmatige en volledige afvoer verzekerd is. De inwendige organen worden rein gehouden. Kwaadaardig urinezuur krijgt nooit meer een kans zich op te lioopen. Koop nog vandaag een flacon Kruschen Salts en begin morgenochtend met de kleine, dagelijksche dosis te nemen op een glas warm water of in een kop thee. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. Adv. Vijf en zestig gewonden. V.D. verneemt uit Rome: Uit Genua wordt gemeld, dat in het plaatsje Lumarzo bij feestspelen ter herdenking van de over winning van Italië behaald in den grooten oorlog, een ernstig ongeluk is gebeurd. Ter gelegenheid van dit feest zou een nieuw schoolgebouw worden inge wijd en was er voor de offieieele gasten en genoo- digden een tribune opgericht, waarop ongeveer 250 personen hadden plaats genomen. Terwijl een geeste lijke na de onthulling van een monument voor de gevallenen uit het plaatsje het nieuwe schoolgebouw inwijdde, stortte de tribune plotseling in; ongeveer honderd personen vielen van een hoogte van 5 meter naar beneden. In totaal werden 65 personen gewond, van wie 15 ernstig. Van twee jongens zullen de boe nen afgezet moeten worden. Ook de plaatselijke geestelijke en de podesta werden gewond. AUTO-ONGELUK. Vier dooden. Te Charlottcntown op Prins Edward Eiland bij Nieuw Foundland is een auto, waarin vier meisjes studenten on twee heeren gezeten waren, bij een on- bewaakten overweg door een trein aangereden. De vier meisjes zijn gedood, de beide mannen ernstig ge wond. BUSTEN, INTERIEURS enz. in de allerfijnste uitvoering. Speciaal adres voor vergrootingen en reproducties naar elk portret, ook naar oude, onduidelijke foto's. Groote voorraad in alle soorten moderne lijsten, pasklaar in alle gangbare maten. Groote keuze in Engelsche Metallijsten. Met het oog op de komende drukte verzoeken wij beleefd Uwe bestellingen voor St. Nicolaas zoo vroegtijdig mogelijk te doen. FOTOGRAFISCHE ATELIERS Bijzonderheden over het groote eetfestijn van Maandag. Wat er alzoo gegeten is. De kroningsfeesten te Addis Abeba in Abessinië zijn Woensdag voortgezet met een schitterend con cours hippique, waarbij de keizer en de keizerin met hun gasten, den hertog van Gioucester en den prins van Udine, aanwezig waren. Na het concours bezocht de keizer de loods, die gebouwd was voor het herber gen van de Breda 15, het sportvliegtuig, hein door den koning van Italië geschonken. Behalve dit vliegtuig schonk koning Victor Emanuel de keizerin een fraai geborduurd Venetiaansch opperkleed, den keizer een kunstig bewerkt jachtgeweer en het echtpaar verder nög verschillende tafel- en toiletartikelen Keizer Ras Tafari. Omtrent het groote eetfestijn van Maandag bevat ten de Engelsche bladen nog allerlei bijzonderheden, waaraan de N.R.Crt. het volgende ontleent. De zaal is 35 meter lang en 25 M. breed met een ruime ver hooging aan het einde, waar op zijden kussens de keizer en de prinsen en legeraanvoerders gezeten zijn. De overige ruimte is gevuld met lange, lage tafels, waaraan de krijgers hurken. Het feest begon met een speciaal bankei voor den keizer en zijn gasten op de verhooging, die met een gordijn werd afgesloten. Het begon met een soort vleeschragout, opgediend in groote kommen, gevolgd door verschillende scho tels vleesch en kip, met groenten in purée, alles sterk gepeperd, doch volgens Europeanen, die niet bang zijn voor gekruiden kost, een heerlijk eten. Bij het maal wordt Tej, honingmee, gedronken en het wordt besloten met een soort hangop, To'en het keizerlijk maal was geëindigd werd het gordijn opengetrokken en de deur van de feestzaal geopend om de eerste ploeg krijgers toe te laten. Ze ventienhonderd man mochten tegelijk naar binnen en hurkten dicht naast elkander aan de lange tafels. Zij droegen óf nieuwe khakiuniformen als zij tot het moderne leger behoorden, óf de gewone Sjamma, de wit katoenen burnoes, als zij deel uitmaakten van de provinciale strijdkrachten. Ieder aanzittende vond voor zijn plaats een stapel van twaalf flinke boter hammen van mais- of tarwebrood. Zoodra allen ge zeten waren kwamen de dienaren binnen met over de schouders stokken, waaraan aan weerszijden groo te stukken rauw vleesch afhingen. De zede wil. dat de gast met de linkerhand het stuk vleesch naar den mond brengt, het tusschen de tanden vastklemt en er dan met zijn dolk een brok afsnijdt, zoo, dat de dolk rakelings langs het puntje van den neus gaat. Het vleesch wordt met mee naar binnengespoeld. An dere dienaren droegen groote terrienen ragout en schalen met specerijen aan. De ragout wordt op de bovenste boterham geschept, en daar gaat een laag specerijen overheen. Als het vleesch genoten is eet men de aldus belegde boterham op en dan kan de volgende gang beginnen, waarbij boterham nummer twee als bord dienst doet; twaalf gangen lang. Tijdens het maal speelden 's keizers muzikanten op hun sjouns, een soort eentonige harmonica, met slagen op de groote trom begeleid. Af en toe stonden troebadoers op en zongen de psalmen Davids, en lie deren, ter verheerlijking van den pas gekroonden vorst. Ook sprong af en toe een oud" krijgsman op het podium voor den keizer en vertelde zijn heldendaden. Het maal voor elke ploeg duurde ongeveer een uur en drie ploegen zaten achtereenvolgens aan. Ook het keizerlijk maal had een uur geduurd. Dit was 's och tends om elf uur begonnen, zoodat 's middags tegen vieren het eetfeest ten einde was. Wat er van het ge slachte vee over was, de karkassen met groote lap pen vleesch er aan, werd aan d-1 armen uitgedeeld. Bij het nationale eetfestijn waren geen Europeanen genoodigd, doch 's avonds bood de keizer zijn Euro- peescben gasten een banket aan, waaraan ook weer de prinsen en legerhoofden aanzaten. Rij dit festijn hepft zich. naar News Chronicle meldt, nog een grap pig tooneel voorgedaan. Terwijl men aan tafel zat klonk er voor het paleis plotseling een hevige ont ploffing, die de gasten deed opspringen en die door een salvo geweerschoten gevolgd werd. Wat was er gebeurd'? Iemand had per ongeluk de hecle hoop vuurwerk, die gereed lag om later op den avond te worden afgestoken, tegelijk in brand gestoken, wat de ontploffing had veroorzaakt. De stamhoofden, die dachten aan een aanslag op den keizer, hadden toen maar haastig hun geweren afgeschoten. De kalmte was echter spoedig hersteld en het banket ten paleize kon voortgang hebben. Uit den aard der zaak kosten de kroningsfeesten veel geld on volgens Makin, den correspondent van de News Chronicle, is de keizer allesbehalve rijk. De kosten der feesten zouden dan ook bestreden worden uit giften van Europeesche en Amerikaansche han dels- en nijverheidsondernemingen, die in ruil daar voor belangrijke concessies moeten hebben ontvangen. Vlak voor de kroningsfeesten moet de keizer, als wij Makin mogen gclooven, al bijzonder court d'argent zijn geweest. Dc koetsier, die de gouden koets zou rij den, een Oostenrijker, die koetsier bij keizer Karei is geweest, had het werk gestaakt, omdat hem al gerui- men tijd geen loon meer uitbetaald was. De man kreeg toen een bedrag ter waarde van 250 Nederland sche guldens, waarvoor hij bereid bleek zijn diensten te hervatten. Dinsdag heeft de prins van Udine een feestmaal aan den keizer en de keizerin aangeboden op het Italiaan- sche gezantschap, waarhij ook de hertog van Giou cester aanzat. Op het diner volgde een fraai vuur werk. De koning van Italië heeft het grootkruis van de orde van de heiligen Mauritius en Lazarus geschon ken aan kroonprins Asfaw. BOTSING TUSSCHEN TAXI EN MOTOR TE SOERABAJA. Dame gedood. Aneta seint uit Soerabaja: Alhier had een aanrijding plaats tusschen een taxi' en een motorrijwiel, waarvan de bestuurder, de heer C. van den Baak uit Sidohardjo beide beenen brak. Mevrouw Aronson, die op de duo zat, kreeg een sche delbasis-fractuur. Zij werd overgebracht naar de Cen trale Burgerlijke Zickeninrichting, waar zij is over leden. Pe toestand van den heer van den Baak is ern stig, doch niet hopeloos. GROOTE BRAND. Chinees in de vlammen omgekomen. Aneta seint uit Medan: Een groote brand verwoeste vijftig kedehs te Petoem- boekan. De schade bedraagt f 125.000, waarvan f 65.000 door verzekering wordt gedekt. Een oude, zieke Chi nees kwam in de vlammen om. AANSLAG OP EEN TREIN MET DEN EGYPTISCHEN MINISTER-PRESIDENT. V.D. verneemt uit Londen: Woensdag is een aanslag gepleegd, op den trein van den Egyptischen minister-president Sidky pasja, toen hij van Alexandrië naar Kaïro op weg was. Men ont dekte, dat op een afstand van ongeveer 1 K.M. buiten Tanta een aantal schroeven uit de rails waren geno men. De spoorweg kon hersteld worden vóór de ex press-trein van den minister-president passeerde. Een onderzoek naar de daders heeft tot nog toe niets op geleverd. ROOVERROMANTIEK. Naar uit Boekarest bericht wordt, is de rooverhoofd- man Cotorea dezer dagen doodgeschoten. Na zijn dood eischten de moeder en de zuster van den ban diet het lijk op. Volgens de voorschriften werd het hoofd van den roover van het lichaam gescheiden en naar Boekarest gezonden. Het lichaam werd daarop aan de bloedverwanten overgegeven. Het aantal dooden tot bijna 100 gestegen. De oorzaak vastgesteld. Als vervolg op dc berichten in ons laatste nummer over de mijnramp te Millfield in den Amerikaanschen staat Ohio, kunnen nog de volgende bijzonderheden gemeld worden. Donderdag waren er 82 lijken van ingeslotenen ge borgen. Er bestond geen hoop meer, dat de overige 80 ingeslotenen werden gered, zotfdat er 162 slacht offers zouden zijn. Het staat nog niet met zekerheid vast, wat de oorzaak van de ontploffing is. Men neemt echter aan, dat het mijngasontploffing is. De omgeving van de mijn is geheel afgesloten. Het reddingswerk wordt met kracht voortgezet, doch doordat in de mijn groote verwoestingen zijn aangericht, kunnen de ingeslotenen slechts langzaam worden bereikt. In de mijn worden nog slechts lijken gevonden. De meeste lijken zijn onherkenbaaar, doordat zij of ver minkt, of gedeeltelijk verkoold zijn. Voor de mijn speelden zich vreeselijke tooneelen af, zoodat de politie genoodzaakt was krachtig op te treden. Volgens latere berichten uit Athens (Ohio) werden er door den brand, die na de mijnontploffing ontstond, vele mijnwerkers bedwelmd en met brandwonden overdekt. Geneesheeren en verpleegsters ijlden te hulp om de ongelukkigen bij te brengen en te verbinden. Het duurde langen tijd, eer een reddingsbrigade, met gas- en rookmaskers voorzien, in de mijn kon afdalen. Zij moest evenwel spoedig haar menschlie- vend werk opgeven. Na haar terugkeer deed zich een tweede ontplof fing voor, die groote vlammen naar buiten deed slaan. Uit New York: Volgens een mededeeling van de directie der Creek Coal Companv, in wier mijn bij Millfield (Ohio) een ontploffing plaats had. wordt er mede gerekend, dat al de ingesloten mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Honderd lijken zijn reeds ge borgen. Bevestigd wordt, dat ook de president en enkele hoogere ambtenaren van de maatschappij, die in de schacht voor een inspectie waren afgedaald, tot de ingeslotenen behooren. De oorzaak. De ontploffing is veroorzaakt door neervallend ge steente, dat terecht kwam op de plaats waar dyna miet werd bewaard. De ontploffing had dicht bij den ingang van de schacht plaats. Toch nog 26 verdere geredden. Later wordt uit Millfield (Ohio) gemeld: Ofschoon het reddingswerk door vergiftige gassen zeer moeilijk wordt gemaakt, is het toch gelukt, nog 26 mijnwerkers aan den dood te ontrukken. Twintig hunner bevonden zich evenwel in een zoo ernstigen toestand, dat men hen voorloopig in de mijn heeft moeten arhterlateen. De overige zes werden naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens de laatste onderzoekingen moeten minstens twee ontploffingen hebben plaats gehad. De offieieele doodenopgave. Officieel wordt gemeld, dat er bij de mijnramp 94 personen zijn omgekomen. 23 PERSONEN ZIEK GEWORDEN DOOR WORST VERGIFTIGING. Wolff meldt uit Rcutlingen: Door het gebruik van bedorven worst, zijn te Maegerkingen 23 personen ziek geworden; een vijftig jarige vrouw is reeds overleden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9