Het koningshuwelijk in Bulgarije. Nagekomen Berichten. Z IJ P E De DOX vertrokken. De rollen omgekeerd. Motorboot geramd. Inbraak in de R.-K. kerk te Wouw. IJ s b o n d Hollands Noorderkwartier. Groote brand te Lirerpool. Een paniek in de Londensche straten. hem niet ontberken, alleen zijn we een beetje bang voor de verdedigende helft van z'n taak. Het elftal voor Rotterdam is: Van der Meulen (H.F.C.; Van Run (P.S.V.) en Van Kol (Ajax); Sterk ('t Gooi), J. B. Pauwc (Feijenoord), P. van Eerd (P.S.V.), Schip per Sr. (Heracles), Van Oxh (A.D.O.), Van Reenen (Ajax), Kools (N.A.C.) en Mulders (Ajax). Aangenomen dat er geen wijzigingen komen, door bedanken etc., wat zeer wel mogelijk is, daar bijv. Maas (Willem II) en P. van Eerd (P.S.V.) voor twee verschillende elftallen gekozen zijn, zijn dit flinke elftallen. Verder worden gespeeld: West-FrisiaZ.V.V.; Hol- landiaAlcmaria; II.R.C.Zeeburgia, W.F.C.TOA en KinhcimHelder. (Sportkroniek.) Anna Paolowna. Het was een slechte dag voor den Polder. Het eer ste ging met 3— 1 ten onder in de Wieringerwaard B.K.C. 2 verloor met een invaller voor P. v. d. Burg, van Sparta 2 (34), terwijl het derde heel onvolle dig tegen Succes 4 in 't veld trad. Gelukkig maar dat er geen scheidsrechter was, want er werd verloren (1—3). De adspiranten speelden met zeven man tegen Zwaluwen 3 gelijk (3—3). A.s. Zondag B.K.C. ISucces I! Fancy=Fair te Burgerbrug. Jongstleden Vrijdag is een aanvang genomen met de fancy-fair en had de officieele opening plaats, welke geschiedde door den voorzitter der IJsclub, den heer J. C. Bruin. Zijn inleiding kwam op 't volgende neer: Het is mij een bijzonder voorrecht en tevens 'n groote eer, een dergelijk feest, zooals alhier ter plaatse nog nimmer heeft plaats gehad, te mogen en te kunnen openen. Op dit feest zij in 't bijzonder een hartelijk welkom gericht tot den Burgemeester dezer gemeente, den heer J. de Moor, en tot den oud-voorzitter der IJsclub, den heer J. Raat, wier aanwezigheid ons een groot genoegen is en die tevens door hunne persoon lijke vertegenwoordiging daardoor blijken en teekenen van medeleving geven. Het daarstellen eener fancy-fair is betrekkelijk niet moeilijk te noemen, maar in tegenstelling daarmee komt voor de uitvoering daarvan heel veel kijken. De groote steun der burgerij, zoowel als dien der buiten-woners maakten dit evenwel mogelijk. Een woord van hartelijken dank te uiten, ook aan de dames voor hare bijdragen en steun verleend, als blijk van algeheele instemming, is zeker niet misplaatst. Nogmaals voor alle bemoeiingen en opofferingen, wel ke het welslagen der fancy-fair in goede banen hebben geleid, onzen warmen dank. En thans nog waardeerende dank aan een paar onvermoeide arbeiders voor de vele uren, ja we mogen wel zeggen van dagen, en zelfs nachtelijke uren gegeven arbeid, voor welke opofferin gen hun vanaf deze plaats in 't openbaar een woord EEN VORSTENHUWEIJJK EN RELIGIEUSE MOEI LIJKHEDEN. POLITIEMAATREGELEN. GEVAARLIJKE BLOEMEN. DE PLECHTI GE INTOCHT EN DE AFWEZIGE BOE REN. DE STRIJD TUSSCHEN EEN NEDERLANDSCHE EN EEN DUITSCHE FIRMA. (Van onzen reizenden correspondent). SOFIA, 3 November 1930. MUZIEK, vlaggen, illuminaties, hoerageroep, rond gangen van troepen, dagen- en dagenlang, zoo was het feest ter eere van het huwelijk van koning Boris van Bulgarije met de Italiaansche prinses Giovanna, die in haar nieuwe vaderland den naam van Ioanna zal voeren. Uiterlijk was die feest welgeslaagd, maar in werkelijkheid ontbrak er nog wel het een en ander aan de echte vreugde. De orthodoxe koning trouwde in Italië en niet in zijn eigen land en dan nog wel in een Roomsch-Katholieke en niet in een orthodoxe kerk en dat kon het overwegend orthodoxe Bulgaarsche volk moeilijk verkroppen. De oudste metro- politie der Bulgaarsche orthodoxe kerk gaf uiting aan deze ontevredenheid in een dagblad-artikel, waarin hij er bitter op wees, dat thans voor de eerste maal in de geschiedenis een orthodoxe koning trouwde in een nlet-orthodoxe kerk. Dan is er de kwestie van de eventueele kinderen. Het Bulgaarsche volk verlangt, dat tenminste de kroon prins orthodox gedoopt zal worden, doch de buiten- landsche bladen meldden alle dat het Vaticaan voor het gemengde huwelijk tusschen den orthodoxen koning en de Roomsch-katholieke prinses slechts dispensatie had verleend, onder de voorwaarde, dat alle kinderen hit dit huwelijk in het geloof hunner moeder gedoopt en opgevoed zullen worden. Blijkbaar op een wenk van hoogerhand ging in de Bulgaarsche pers toen een gebrul van verontwaardiging op tegen... de buiten- landsche bladen, die het vertrouwen van het Bulgaar sche volk in zijn koning op de laaghartigste wijze vilden schokken. Geen Bulgaarsch blad kwam echter met een klare, duidelijke tegenspraak van de berichten der buitenlandsche persf Dit alles droeg er echter niet toe bij om de feestvreugde te verhoogen, doch op den dag. dat do koning met zijn jonge gemalin zijn intocht hield in zijn hoofdstad, hadden tenminste de meeste bewoners van Sofia alles vergeten, wat ongerustheid had gewekt en van hun zijde was de ontvangst hartelijk. Men moet uit den indruk, die de religleuse kwesties hier maken, niet concludeeren, dat de Bulgaren bijzon der godsdienstig zijn. De boeren gaan in het algemeen slechts op Paschen ter kerke, op gewone Zondagen laten ze dit aan hun vrouwen over. De orthodoxe, of, zooals men hier zegt, de pravo (echt)-Slavische gods dienst is hier evenwel een deel van het nationale be wustzijn geworden. Eeuwenlang hebben dc Bulgaren (en ook de Serviërs) gevochten tegen de Turken, die ilohamcóanen waren en nu is naar opvatting der ïaenschen hier, iedereen, die zich pravo-Slavisch ver klaart (cok al gaat hij nooit ter kerke) een Bulgaar of een Serviër en iedere Mohamedaan is een Turk, ook fil kent hij geen woord Turksch. Op den Balkan ls nu eenmaal alles verward en door elkaar gesmeten. Voor den intocht des konings waren door de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De bewo ners van huizen met balcons, waarlangs de koninklijke stoet zou trekken, moesten tevoren bij de politie nauw keurig opgeven, wie van deze balcons den intocht zou den aanzien. Het was ten strengste verboden met bloem ruikers te werpen (er konden bommen in verboren 2Un). Langs den geheelen weg, dien de stoet volgde, stond ter weerszijden een aaneengesloten gelid solda ten opgesteld en daarvoor waren van alle garnizoens plaatsen troepen naar Sofia gekomen. Zoo werd de intocht des konings ook een geweldig militair vertoon. Het rijtuig van het jonge paar werd voorafgegaan en van lof toekomt. Deze hceren zijn de oude heer Pauw Visser en de heer D. Eriks. Het doel dezer fancy-fair ls te trachten de kas der IJsclub wat te spekken, welke club 25 Januari 1931 haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren, doch 't is begrijpelijk, dat zooiets zonder middelen niet aan de eischen vol doen kan. Een gouden jubileum mag niet ongemerkt voorbijgaan. Zij die 't 25-jarig en 40-jarig bestaan, maar vooral 't eerstgenoemde, hebben meegemaakt, weten allen dat zoo'n jubileum veel geld kost en daarom Is 't idéé geopperd een fancy-fair ten bate der IJsclub-kas te doen houden. Het bestuur meent goed te doen, er op te wijzen, dat als er uit één of meer stands bijgeval eens iets voor te lagen prijs de deur mocht uitgaan, hun daarvan geen verwijt te maken. Overigens spreek ik den wenseh uit dat ons feest 'n groot succes mag worden. En dat alles zeer ordelijk zal verloopen, dat trekken we Burger- brugger-gewoonte niet in twijfel. Laten we tot slot dezer inleiding hopen, dat de beooning voor alle flinke helpers(sters) op 't straks te houden gouden feest der Usclub, niet zal uitblijven. Ik heb gezegd. Laten wij onzerzijds er nog aan toevoegen dat waar de Burgerbrugger IJsclub in haar levensperiode veel liefdadig werk heeft verricht en de laatste jaren door woelige tooneelen een tamelijk financleele schade heeft geleden en de kas alzoo momenteel niet toereikend is om zelfstandig in de naaste toekomst haar gouden- jubileum op luisterrijke wijze te vieren, de fancy-fair in dezen de steunpilaar mag worden. Thans behoort het feest weer tot 't verleden en alle drie dagen was er druk bezoek, vooral des Zondags. De hobbelende geit was een groot vermaak voor oud en jong en heeft verbazend moeten hobbelen en zal wel zeer dankbaar zijn eindelijk rustig op stal te staan, even als de personen, welke haar in de voortdurende hobbelen de beweging moesten houden, wat een zwaar baantje was. Het vroolijke rad deed beste zaken en dit is zeker te danken aan hen, die dezen zetel te besturen hadden. Me nigéén zag zijn lot met een paar le klas kunst- of an dere schaatsen, zoowel als taarten, ossentong, rollades, manden met fruit, kortom te veel om op te noemen, be kroond. De verscheidene z.g. tentjes als: schiettent, koekhak- kraam, werptent, speelbakken, touwtrekken, spijkerslaan enz. waren zoo goed als uitgeput, zooveel prijzen als er behaald werden en de zuurkraam, niet te vergeten was totaal generaal uitverkocht. De afdeeling handwerken, welke een keurige collectie bevatte, was geheel opge ruimd, net als de ijsclubkas, welke ook zeer opgeruimd was, maar dan in een andere beteekenis. Van de dansgelegenheid is veel geprofiteerd en heeft menig dubbeltje uit portemonnaie of vestzakje doen ver huizen. De Theetuin, welke een rustig en gezellig zitje ver schafte, heeft ook een klein fortuintje weten te verza melen en vele kwartjes (want een kopje thee met een taartje voor diegenen die zich althans een dergelijke luxe kunnen permltteeren, noemen wij een Fransje-zacht- lever. Je moest je dan ook terdege haasten, anders kon je er niet bij van de lustnleten), zijn daar van eigenaar verwisseld. De z.g. vlotbrug op 't biljart werd zoo druk bespeeld, dat men zich van te voren moest melden om aan stoot te kunnen komen. Bij sluiting bracht de heer J. C. Bruin hulde aan den heer C. de Moor te Schagerbrug, die zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt door ons drie nachten gratis van gevolgd door afdeelingen van de lijfgarde, stevige cava leristen in roode uniformen met witte tressen, op prach tige paarden. Zulk een vertooning ls in ons land heel wat armoediger en toch is Nederland in vergelijking met Bulgarije rijk. Edoch, we zijn hier in het oosten en de menschen hier houden meer van uiterlijke praal dan wij noordelingen. En dan, om ons te troosten, over dit gemis aan zulke fantastische uniformen, hebben wij in ons: land betere wegen, betere scholen, beteren gezondheidsdienst en nog enkele dingen, die een West-Europeaan niet onverschil lig laten. Ruim dertig buitenlandsche journalisten, waaronder zeer vele Italianen en ook Amerikanen, waren naar Sofia gekomen om de feesten bij te wonen. Het geheele pers bureau van het ministerie van buitenlandsche zaken was gemobiliseerd om de heeren rond te lelden. Ik gaf er de voorkeur aan me zonder geleide en voorlichting te bewegen. De rondgeleide vreemde journalisten hebben dan ook niet gemorkt, wat mij gedurende deze feestda gen het meeste heeft getroffen: de vrijwel volkomen afwezigheid der boerenbevolking. En toch Bulgarije is een landbouwstaat, de boerenbevolking maakt er ruim tachtig procent der totaal bevolking uit Weliswaar stond er ergens langs den weg gesohaard een groep boeren en boerinnen, doch dezen hadden bijzonder blanke en goede verzorgde handen en toen ik soherper toekeek herkende ik een der „boeren" als een bewoner van Sofia, die met het landbouwbedrijf niets te maken heeft. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat men de boeren hier gemakkelijk opmerkt Algemeen dragen ze hier Immers nog de nationale kleeding. Langs den weg bevond zich hier en daar tusschen het publiek een boer uit het bergland met een jasje van geite- vel, doch deze ongelukkigen werden door de politie weg gewerkt. De koningin mocht deze eenvoudigen blijkbaar niet zien. Het was zoo erg, dat zelfs een der slaafsche Bulgaarsche bladen ertegen heeft geprotesteerd, natuur lijk in heel zachte bewoordingen. Den derden dag echter mocht een groep in schilderachtige costuums gekleede mijnwerkers van de kolenmijnen te Pernik deelnemen aan het défilé langs het koninklijke paleis en de mannen He pen, aangevoerd door een persoon, die aan een oud-offi cier deed denken, prachtig in het gelid in strammen mi litairen pas. Er was bekend gemaakt, dat het jonge paar, hetwelk reeds te Aisslsi, ln Italië kerkelijk getrouwd was, in de orthodoxe kathedraal te Sofia slechts den zegen zou ont vangen, doch de metropolieten in hun rijke gewaden en met hun gouden kronen hebben er nog vrijwel het ge heele orthodoxe huwelijksceremonleel bij verricht, wat de orthodoxe Bulgaren heeft gerust gesteld. Van een volksfeest, zooals we zulke in ons land ken nen, was hier in deze dagen echter geen sprake. Kalm liepen 's avonds de menschen door de geïllumineerde straten, doch er werd niet gezongen, er heersohte geen vroolijkheid, alleen als het jonge paar utireed kwam er eenig lm»en in de menschen en werd er gejuicht. Echter op écn^laats in de stad ging het al de feestdagen en -avonden gezellig toe en daar had een Nederlandsche fir ma de hand in het spel. Aan de hoeken van een der hoofdstraten, aan een plein bij het paleis, ls aan de eene zijde het bureau van Philips' radio, aan de andere zijde dat van een Duitsche radiofirma. Aanvankelijk waren de twee concurrenten zwijgend overeengekomen, dat ze om de beurt een gramophoonplaat met luidspreker zou den afdraaien. De Duitsche firma gaf echter opera-aria's e.d., waarvoor het publiek niets gevoelde. PhllipB bracht Bulgaarsche dansen ten gehoore. Mannen cn vrouwen jonge meisjes en jongelieden grepen elkander dan bij de hand en voerden rljdansen uit en steeds wachtte het pu bliek met spanning tot Philips weder zou beginnen. Den tweeden dag gaf de Duitsche firma den ongelijken strijd op en Philips behield het veld alleen. Herhaaldelijk hoor de ik Bulgaren zeggen: „Kom we gaan naar Philips dan sen". Steeds was het er zwart van de menschen, steeds werd er gedanst. Het was de eenlge plaats ln de stad, waar men den indruk kreeg van een volksfeest. J. K. BREDERODE. schitterende radlo-dansmuziek te hebben laten genieten. Ook geldt dit voor den heer Meijer, den omroeper, die onvermoeid tot 't laatst zijn uiterste krachten gaf en zijn post stipt heeft behouden. Ook komt den heer J. Homan, agent van politic, die tot alles bereid geweest Is en even tueele geschillen steeds door zijn tactisch optreden wist op te helderen, dank toe, wat alles onder daverend hoe- ra-geroep, bijval en instemming plaats vond. Hierna kregen we nog .één afscheidsdans, met dewelke onze fancy-fair (eeriyk verklapt waren we al een wei nig over t(jd) bezegeld werd. ST-MAARTENSBRÜG. Nieuwe Zuivelfabriek. De deelhebbers der Coop. Zuivelfabriek „De Eens gezindheid" alhier hebben besloten, tot den bouw eener nieuwe fabriek en directeurswoning. De enorme uit breiding van de verwerkte hoeveelheid melk in den loop der jaren, maakte dit noodzakelijk. Was de fabriek aanvankelijk berekend voor het verwerken van de melk van 700 800 koelen, thans is dit gestegen tot circa 2000. Wel hadden in den loop der jaren uitbreidingen plaats, zooals nieuw machinehuis en nieuw pekellokaal, enz., doch het eigenlijke oude fabrieksgebouw kan niet meer voldoen aan de eischen. Dit wordt dan ook geheel vernieuwd, terwijl de zooeven genoemde, betrekkelijk nieuwe uitbreidingen blijven bestaan. Het nieuwe hoofdgebouw zal op dezelfde plaats ver rijzen, doch de directeurswoning moet plaats maken. Hiervoor wordt dan ook een nieuw huls gebouwd. Architect is de heer D. de Boer te Alkmaar. Verschillende berichten. Gestart, wegens motorpech gedeald, om daarop voorgoed te vertrekken. Nadat het vertrek van de Do X Zondag wegens de slechte weersomstandigheden niet is doorgegaan, is de Duitsche vliegboot gistermorgen gestart met be stemming voor Calshot (Engeland), De passagiers, welke den tocht naar Calshot zouden meemaken, wa ren om 9 uur reeds aan boord gekomen, omdat nog de noodige formaliteiten vervuld moesten worden. Toen alle passagiers waren ingescheept, voer een motorboot, met de postharmonie, om het vliegschip heen, onder het spelen van verscheidene liederen. Precies om 10 uur begonnen enkele der twaalf propellers te draaien, waarna het schip langzaam op eigen kracht in de richting van de Zuiderzee afvoer. Toen het schip ter hoogte van Durgerdam nagenoeg in zee was, om te kunnen starten, draaide het om. Al de twaalf motoren begonnen op volle kracht te werken, de smalle boeg sneed slechts enkele oogen- blikken met ontzaggelijke snelheid door het water, waarna de Do X zich, na 'n start van ruim 30 secon den, te 10.55 boven den waterspiegel verhief. Het schip beschreef op geringe hoogte een grooten cirkel hoven het marine-vliegkamp en het buiten-IJ. Onmiddellijk na den start voegden zich twee mili- tairp vliegers bij de Do X. Nadat de Do X over de vlieghaven te Schelling- wou de had gecirkeld, is zij wederom op het buiten- IJ gedaald. De Do X dobberde rond, monteurs klauterden op het dek, werkten hard aan de koppige motoren. Te half twaalf draaide een van beide dienstweigeraars, te 11 u. 40 ook de tweede Weer naar Pampus, weer draaien, weer neus in den wind. En ten tweede malen genoten de omstanders het machtige schouwspel van de opstijging. De Do X schoot als een wervelwind over het Zuiderzeewater, was in 40 seconden los en „klom" langzaam, vloog over Schellingwoude, zwenkte naar het Oosten en verdween boven de Zuiderzee bijna uit het gezicht. Maar de vliegboot keerde terug, nu niet om op nieuw te dalen, Te 11.55 was zij weer boven het vliegkamp en nu zette zij door, nagewuifd door ve len over het IJ en het Noordzeekanaal, het Westen ten tegemoet Behouden ln Engeland aangekomen. Naar wordt meegedeeld, is de Do X om 3.55 (Am- sterd. tijd) te Calshot (bij Southampton) gedaald. De vlucht had een gunstig verloop gehad. Men neemt aan dat het vliegschip te Donderdag te Calshot zal blijven, waarna het naar Bordeaux vertrekt. Dr. Dornier liet zich met voldoening uit over de wijze waarop de vliegboot zich gedroeg. De valsche start te Amsterdam was te wijten aan een klein defect in de olieleiding, hetwelk spoedig ver holpen was. Een dankbetuiging aan de Nederlandsche marine. Kol. Romswinckel. onder-commandant der marine te Amsterdam, heeft van dr. Dornier uit de Do X het volgende telegram gekregen: „Bemanning Do X en dr. Dornier bedanken nog maals voor uw groote welwillendheid." Dankbetuiging. Voor dr. Dornier zich gistermorgen aan boord be gaf van de Do X heeft hij den luitenant ter zee tweede klasse, F. W. van Overeem, die gedurende het bezoek van de vliegboot met de leiding in het marine-vlieg kamp was belast, dank gezegd voor de buitenge wone medewerking, welke de officieren en andere op varenden van de Do X van de zijde der Nederlandsche Marine hebben ondervonden, speciaal ook van boots man Seyderveld, die in gewone omstandigheden h?t toezicht op het kamp uitoefent. Drie rechercheurs door dc menigte vervolgd. Wolff meldt uit Berlijn: Al dagenlang was dc Berlijnsche recherche op zoek naar zekeren Paul Colanus, die veertien dagen gele den uit het krankzinnigengesticht te Halle ontsnapt was en die in een koffiehuis aan de Wedding moest verkceren. Gistermiddag zagen drio rechercheurs dat C. in het lokaal vertoefde, waar nog een 30 a 35 an- dero bezoekers waren. Een der rechercheurs legde zijn hand op Colanus' schouder, de tweede wilde hem boeien, terwijl de derde zijn revolver gereed hield. Voordat de rechercheurs evenwel Colanus tusschen zich in hadden kunnen nemen, waren de bezoekers hen al met bierglazen, stoelen en stokken te lijf ge gaan. Toch slaagden de twee rechercheurs, die C. vasthiel den er nog in hem naar buiten te slcepen, terwijl de derde in de deur bleef staan om de vervolgers af te weren. Plotseling greep iemand hem bij de pols om hem zijn revolver te ontrukken. Een schot ging of cn trof den rechercheur in dc hand. Nu hadden de ver volgers vrij spel. Hoewel de beide rechercheurs hevig bloedden, lieten zij C. niet los en wisten nog 200 M. verder met hom een taxi te bereiken. Hier werd een hunner onder den voet geloopcn. De andere viel ook en C. was vrij. De twee recher cheurs wisten op te staan en in dc taxi te stappen, doch de derde kon de taxi niet meer bereiken. De menigte zette echter de taxi na onder het geroep: „Slaat de bloedhonden dood", en schonk zoo weinig aandacht aan den derden rechercheur, dat deze wist te ontkomen. De menigte was intusschen tot zeker wel 500 man aangegroeid. Een nlarmpatrouille heeft haar uiteengejaagd. Maar Colanus was natuurlijk niet meer te vinden. De opvarenden gered. Men meldt uit Culemborg: De parlevinker B. dreef Zaterdagmiddag zijn han del op de Lek bij Culemborg on had daartoe zijn mo torboot mot een touw aan een stroomopwaarts varen de sleepboot bevestigd. Door het losschieten van dit touw en doordat hij den motor had stopgezet, geraak te de boot in het zog van de sleepboot, waardoor het bootje door het daaropvolgende vaartuig werd gegre pen en overvaren. De ijzeren boot zonk op hetzelfde oogenblik. B. had eehter dc tegen\voordigh<*id van geest het ankertouw tc grijpen en kon zoodoende aan boord wordengebracht. Hoewel dc boot wel zal worden teruggevonden, bc- teekent dit ongeval voor den parlevinker een groote financieels ramp, daar zijn geheele voorraad koop# waar verdwenen is, benevens een paar honderd gul den bedrijfskapitaal, dat hij op zijn vaartuig had ge» borgen. De offerblokke leeggeplunderd. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebro ken in do kerk van den Heiligen Larnbcrtus te WOUW, bij Roosendaal. De inbrekers (uit de aanwijzingen moet mon afloiden, dat er ten minste twee zijn ge weest) hebben zich toegang tot het kerkgebouw ver schaft door in de kapel van de Moeder van Smarten een glas-in-lood-raampje te verwijderen. Het glas is uit het lood gelicht en beneden tegen een muur ge zet, waarna het lood is verwijderd. Voornamelijk hier uit valt af te leiden, dat meer dan één persoon aan het werk is geweest. Men heeft bovendien eerst een glazen bescherming weg moeten nemen. In dc kerk zijn de offerblokken geforceerd; de bo venstukken zijn er afgenomen en van twee blokken is de inhoud meegenomen. De inbrekers hebben ook getraeht hot tabernakel open te boren. Verder zijn zij echter in het tabernakel niet kunnen doordringen. Er werd op het altaar nog een olielamp gevonden, welke waarschijnlijk is gebruikt voor het smeren van de bo ren. De 46ste algemeene vergadering van den IJsbond Hollands Noorderkwartier werd Zaterdag in de Har monie te Alkmaar gehouden, onder voorzitterschap van den heer Minnema te Hilversum. Medegedeeld werd dat de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond was overeengekomen dat Hollands Noorderkwartier per seizoen drie nationale wedstrijden zal houden ond:r leildng van den K.N.S.B. ,De wedstrijd in het hardrijden zal, ijs en weder die nend, te Nieuwe Nicdorp, dio in het schoonrijden voor dames te Akersloot en dio in het schoonrijden voor heeren te Krommenie plaats hebben. Voorts werd medegedeeld, dat de secretaris, de hoer Salet, vor de ijsberichten in de bladen een af doende regeling had getroffen De penningmeester, de heer B. Preycr Jr., te Pur- merend, werd hierop gehuldigd voor het feit dat hij reeds 25 jaar lid was van het hoofdbestuur. Als blijk van waardeering werd hem een gouden horloge aan geboden. 6 mlllioen gulden schade. V.D. verneemt uit Liverpool: Door een brand, zooals in jaren flan de oevers van de Mersey niet i9 voorgekomen, is een groot waren huis in de asch gelogd. Het vuur greep met buitengewone snelheid om zich heen, niettegenstaande het krachtig optreden van do brandweer. De bewoners van de belendende perceelen moesten wegens de groote hitte vluchten. Plotseling begon de voorste muur van het waren huis te scheuren en stortte in. De brandweermannen konden zich op het laatste moment nog in veiligheid stellen. De materieele schade wordt op 500.000 pond geschat. Veroorzaakt door olifanten. Gisteren heeft de eedsaflegging van den nieuwen lord- mayor van Londen, slr Phene Neal in het paleis van Justitie plaats gehad. De tradltioneele stoet van waardigheldsbekleeders. ver tegenwoordigers van de gilden, militairen en muzikan ten, welke ditmaal een algemeen beeld gaf van het Brit- sche rijk, trok door de city. In de Indisohe afdeeling Hepen o.a. vier reusachtige olifanten mee, verder zag men roodhuiden uit Canada, enz. De vier wandelende kolossen hebben echter voor een onaangename sensatie gezorgd. Gedurendo den geheelen tocht gedroegen zij zich buitengewoon ordelijk; wel ls waar bleken zij een weinig nerveus door de muziek van een achter hen marcheerend muziekcorps en door hot gejuich van de honderdduizenden, die zich langs den weg hadden opgesteld, doch overigens viel er op hun gedrag niets aan te merken. Dat veranderde echter, toen de stoet het King's Col lege passeerde, waar zich een groep jolige studenten had opgesteld, die een doek omhoog hielden, waarop een roode leeuw was afgebeeld. Toen de olifanten passeer den, hieven de studenten een gezang aan: „We want the elephants"! Verschrikt door dit community singing en waarschijnlijk nog meer door de uitdagende houding van den rooden leeuw, stortte een van do dieren zich op de niets vermoedende menigte, waaronder ondanks de vermaningen der politie om kalm te blijven een pa niek uitbrak. Vrouwen en kinderen werden onder den voet geloo- pen, doch vooral de studenten hadden den toorn der olifant opgewekt De student die den doek met den rooden leeuw vasthield, werd door een der dikhuiden nagezeten en tenslotte slaagde de olifant er in den doek dien de student liet vallen, in de modder tc vertrappen. Na veel moeite slaagde de Indische en imitatie- Indische geleiders er in, de olifanten weer op hun plaats in de stoet te brengen. Een 30-tal toeschouwers werd ten gevolge van deze escapade gewond, onderw ie twee ernstig. Het King's College werd tijdeiyk ln een ziekenhuis herschapen, waar den gewonden de eerste hulp werd verleend. Zes hunner moesten naar het Charing Cross ziekenhuis worden vervoerd. ZENDELINGENGEZIN IN BRAZILI8 VERMOORD. Vermoedelijk door Indianen. Uit New York: Volgens hier ter «tede ontvangen telegrammen zijn een Amerikaansche zendeling, zijn echtgenoote en hun dochtertje op een eenzamen post in dc Brazili- aansche wildernis nabij Juruena aangevallen en ge dood, vermoedelijk door Indianen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7