DE LANGENDIJKER GROENTKNVEIUNGEN. Radioprogramma Uit onze omgeving. W1ER1NGEN BARSINGERHORN LANGEND IJ K Langendijker Kolfbond. HOOGWOUD Door een auto aangereden. Wild West-bandieten. DEN OEVER. Men deelde ons mede, dat het christelijk tehuis voor Zuiderzeewcrkers aan de Haukes a.s. Donderdagavond officieel geopend zal worden. Mede op aandringen van de bezoekers van het chris telijk Tehuis te Den Oever werd sedert eenigen tijd een bus in het gebouw geplaatst, om langs dien weg tot het aanschaffen van een klok te komen. Men is daar nu in geslaagd, het bedrag is bijeen en het uurwerk te Rotter dam bij een firma besteld. Vorgadering Transportarbeidersbond. Zaterdag om 5 uur hield de afdeeling Wieringen van den Ohristelijken Fabrieks- en Transportarbeidersbond wederom een vergadering in de christelijke school te Den Oever, onder leiding van den heer Bosma, die het samenzijn opende met gebed. In de eerste plaats roept spr. aan allen een hartelijk welkom toe, vervolgens wer den de toestanden in de Wieringermeer uitvoerig be sproken. Een levendige discussie ontspon zich, de levens omstandigheden, de loonen, de voeding enz. werden in uitvoerige besprekingen gebracht en toegelicht. Het groote vraagstuk is of het wel op den weg ligt, dat de Christelijke landarbeidersbond deze zaak alleen ter hand zal nemen. De regeling is in den Wieringermeerpolder erg sleoht, en het keetpersoneel moet onder bezwaren de omstandigheden werk verrichten. De voeding laat ook veel te wenschen over. Do menschen moeten noodge dwongen aan het werk. Zij werken over het algemeen genomen voor lager loonen, dan op andere werken het geval is. Bovendien krijgen zij hun weekgeld niet in han den van de Heidemaatschappij, bij wien zij werkzaam zijn, maar hun weekloon wordt naar hun vrouwen toe gezonden. Zij krijgen wekelijks 4 gulden zakgeld uitbe taald, waarvoor zij levensmiddelen kunnen koopen. Er wordt op die menschen een zekere terreur uitgeoefend. Als zij in staking willen gaan, is het devies van de Hei demaatschappij, niet werken, dan de keet uit, en dat be- teekent voor de betrokken personen, naakt en berooid er tusschenuit. Dat zijn ontegenzeggelijk wantoestanden en bovendien is de voeding slecht in de keten. Hier moet ingegrepen worden. Nu zijn er ook velen die geen geld toevertrouwd zijn, die alles verbrassen en naar de kroeg brengen, hetwelk een verschijnsel is dat niet alleen daar, maar ook op andere werken op Wieringen voorkomt. Dat euvel speelt een groote rol in het algemeen genomen bij de Zuiderzeewerken, en daaraan wordt veel te wei nig aandacht gewijd. Er zijn veel mistanden in het leven wat de loonen enz., betreft, maar het is ontegenzeggelijk waar, dat veel Zuiderzeearbeiders de goede niet te na gesproken, hun geld verdrinken en verbrassen. Veel te weinig wordt gelet op het afschuwelijke ketelstelsel, waardoor dronkaards gekweekt worden, in den letterlij ken zin des woords, de politie handen vól werk gevend. Er wordt over arbeidsverkorting gesproken, maar velen misbruiken hun vrijen tijd om te drinken en te kaart spelen en de kroegbazen vet te mesten. Ten slotte sprak de vergadering den wensch uit, dat de landarbeidersbond alleen niet kan optreden, omdat in de Wieringermeer ook leden van het bouwvak en van den transportarbeidersbond werkzaam zijn. Nu heeft de Heidemaatschappij wel een contract met den land arbeidersbond afgesloten en komen de besturen van de andere bonden er naast te staan, maar de vergade ring is van meening, dat hier verandering noodzakelijk en wenschelijk is. Want het werk valt wel terdege onder den transportarbeidersbond en mede in het bouw vak. En in verband hiermee hebben de leden van het bouwvak een motie naar het hoofdbestuur gezonden om in te grijpen. Wij moeten niet vergeten dat de levens standaard hier erg hoog is, het levensonderhoud duur der dan in andere streken van ons land. Men diene daar wel rekening mee te houden, terwijl de loonklasse is 5de klasse. De vergadering kwam tot de volgende conclusie, dat het gebiedend noodazkelijk is, dat door het bestuur van de afdeeling Wieringen een motie ter vergadering wordt opgesteld, en naar het hoofdbestuur van den bond wordt toegezonden. Dit werd met alge- ineene stemmen aangenomen. De motie luidde aldus: „De Nederlandsche Bond van Cbr. Fabrieks- en Trans portarbeiders der afdeeling Wieringen, in vergadering bijeen, verzoekt het hoofdbestuur om maatregelen te treffen, dat ook de arbeiders in den Wieringermeer polder niet vallen onder den landarbeidersbond, doch onder den transportarbeidersbond. De vergadering is ven meening, dat genoemde werkzaamheden wel dege lijk vallen In dit ressort. Zij verzoekt ten spoedigste een bespreking in deze met 't hoofdbestuur van den Christe- lijken Fabrieks- en Transportarbeidersbond. Er resten nu nog eenige zaken van huishoudelijken aard; ten eerste werd er mededeeling van gedaan, dat de penningmeester bedankte voor zijn functie. Bij accla matie werd de tweede penningmeester tot eerste pen ningmeester gekozen. Het bestuur kwam vervolgens met een voorstel om twee boden te benoemen, een voor Hippolytushoef en een voor Den Oever. Het resultaat was, dat respectievelijk voor beide plaatsen een bode werd benoemd, die daarvoor wekelijks een vergoeding zullen krijgen. Er waren nog eenige ingekomen stuk ken ter tafel gebracht. Hierna sluiting. De bekende oude herberg aan de Kreil, van den heer Moerbeek, is jl. Donderdag ten overstaan van notaris Wegcnes Slees wijk verkocht. Er word eerst f25.strijkgeld gezet en toen volgde er maar één bod van f 10 Het mijnen had plaats op f;j0.—De opbrengst was dus feitelijk maar ifi0.r—maar er moest worden betaald ruim f200. voor verschillende kosten. De heer A. Droog te Kol- Ihorn was kooper voor de Provincie Noordholland. KOLHORN. Zaterdag jl. gaf de Muziekvereeniging een concert mot medewerking van het Ilumoristengezelschap De Laat uit Tilburg. De muzieknummers werden zooals gewoonlijk onberispelijk ten gehoore gebracht en ver wierven grooten bijval. Ook het humoristisch gedeel te viel zeer in den smaak van het talrijke publiek en was het succes van dien aard dat het aanhoudend applaus de humoristen meermalen noodzaakten tot bisseeren. Kortom, een welgeslaagde avond. Wij ver nemen dat het gezelschap De Laat bij het eerstvol gende concert wederom voor deze vereeniging zal optreden. NOORDSCHARWOUDE. Een boekententoonstelling. In het Jokaal van den heer J. de Bakker alhier werd Zaterdag een boekententoonstelling georgani seerd door den boekhandel P. Mienes te Oudkarspel. 's Middags was voor de schoolkinderen van alle scholen de gelegenheid opengesteld de tentoonstel ling te bezoeken. De heer Mienes had zich hiervoor tot de hoofden der scholen gewend met verzoek om medewerking, wat bereids was toegezegd. Kon groote schare van kinderen heeft dan ook de tentoonstelling bezocht, wat niet te verwonderen was, daar niemand minder dan den heer A. C. C. de Vletter te 's Gravenhage, zelf een paedagoog en schrijver van vele bekende kinderboeken, de kinde ren eenige vertellingen heeft gedaan. Onder alle aan dacht werden deze vertellingen door de jeugd ge volgd. 's Avonds was voor de ouderen gelegenheid de ten toonstelling te bezoeken, waaraan door verscheide- nen gevolg is gegeven. Hetgeen de heer Mienes exposeerde was wel de moeite waard om te bezichtigen. Zoowel een keurige collectie jongens- en meisjes boeken, alswel lectuur op allerlei gebied voor de ouderen, lagen netjes uitgestald. Ook was te zien hoe een boek ter drukkerij gezet wordt, terwijl zelfs de oorspronkelijke manuscripten van eenige schrijvers tentoongesteld waren. In de jl. algemeene vergadering van den Neder- landschen Kolfbond werd besloten tot het instellen van een propagandacommissie. Thans is deze com missie samengesteld en hebben hierin o.m. zitting do heer Jb. Gelder te Oudkarspel en A. Kist te Zuid- schar wou de. ZUIDSCHARWOUDE. De heer Erkamp zal een woning laten bouwen op het terrein naast bet nieuwe huis van den heer S. de Boer. Zondagmiddag werd ten lokale van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude de 1ste jaarvergadering gehouden van den Langendijker Kolfbond. Aanwezig waren de afgevaardigden van de zes kolfclubs aan den Langendijk. De voorzitter, de heer C. Balder, opent met een woord van welkom tot de aanwezigen, alsmede aan de pers. De bedoeling van deze vergadering is om de onderlinge wedstrijden weder vast te stellen. Spr. uit den wensch dat de besprekingen van aange- namen aard mogen wezen, opdat de wedstrijden goed zullen slagen. De notulen van de gehouden vergadering op 13 November 1929 worden voorgelezen door den secre taris den heer Jb. Gelder en onveranderd goedge keurd. Medegedeeld wordt, dat als bestuursleden zijn her kozen de heer M. Vlug van de sociëteit „Op Maat", en de heer Chr. Olthol'f van de sociëteit „Ons Genoe gen", respect, te Zuid- en Noordscharwoude. Het jaarverslag. Hieruit stippen wij aan, dat op initiatief van eenige kolvers in het jaar 1922 besloten werd jaarlijks eeni ge onderlinge wedstrijden te houden. Dit is ieder jaar vervolgd pn is het vorige jaar besloten tot op richting van den Langendijker Kolfbond. Getuige de animo voor deze wedstrijren is de op richting van een bond zeker een stap in de goede richting te noemen, daar men algemeen van oordeel was dat het organisatieverband ontbrak. Een woord van dank werd gebracht aan den heer J. Goudsblom, die wegens gezondheidsredenen niet meer als markeur bij de wedstrijden aanwezig kan zijn. In zijn plaats is aangewezen de heer P. Lan gendijk Cz. te Oudkarspel. Van de baaneigenaars werd volledige medewerking verkregen. Met een woord van dank aan de overige bestuurs leden en met den wensch, dat de bond een lang leven beschoren moge zijn, eindigt het verslag. (Ap plaus). De voorzitter dankt den secretaris voor zijn goed samengesteld verslag. De rekening van den penningmeester geeft aan, als ontvangsten f 120 en aan uitgaven f 122.39, alzoo een nadeelig saldo van f2.39. De regeling der wedstrijden. De voorzitter zegt, dat de wedstrijden het vorige jaar naar wensch zijn verloopen en dat er meer kol vers waren dan dat er geplaatst konden worden. Na eenige besprekingen, waarbij naar voren komt het kolven in twee of drie klassen, wordt besloten in twee klassen uit te komen, n.1. in klasse A, waarin 6 kolvers van iedere club zullen kampen en in klasse B. 8 van iedere club. Besloten werd nog om bij de wedstrijden de ver plichte proefslag in te voeren. De datums der wedstrijden zijn voor de A-klasse 30 November, 14 December, 28 December, 11 Januari en 23 Januari en voor de B-klasse 7 December, 21 December, 4 Januari, 18 Januari en 1 Februari. Van de sociëteit „Onder Vrienden" te Oudkarspel is nog geen definitieve deelname toegezegd. Hier over zal nog overleg gepleegd worden. Het salaris van den markeur werd gesteld op f 0.25 per lid. Rondvraag. De heer Olthoff vraagt naar het aanvangsuur dei- wedstrijden. De voorzitter antwoordt van om 's morgens 10 uur. De heer Maakal zou gaarne zien, dat een lijst van deelnemers waarop men tevens kan zien hoe laat er gekolfd wordt, in de kolfbaan wordt opgehangen. Dit wordt toegezegd. De heer A. Kist pleit voor het samenstellen van een lijst door iedere club, waarop een rangschikking komt van le, 2e en 3e klasse kolvers, waardoor men voor de wedstrijden een zuiver beeld krijgt en het dus uitgesloten zal worden, dat men in een ver keerde klasse speelt. De Voorzitter zegt, dat het voorstel van den heer Kist zijn volle sympathie heeft en wordt besloten een lijst samen te stellen. Hierna volgt sluiting. Zaterdagavond gaf de Cinema Kolhorn een bios coopvoorstelling in de zaal van den heer Modder al hier met bet drama „Levensdans", een film waarin een hond eene voorname rol vervult, terwijl tevens de beste filmartisten hunne medewerking verleen den, De opkomst was zeer gering. Een 30-tal bezoe kers waren aanwezig om deze film te zien en we kunnen constateeren dat men over het vertoonde zeer tevreden was. We raden een ieder, die daartoe in de gelegenheid is deze film te gaan zien. Een ko misch naslukje in 2 acten tot slot. Door de aanwezi gen werd daarna nog een dansje gemaakt onder de vroolijke muziek van het bekende Duo Smit. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren. Catharina, dochter van Petrus Dekker en van Catharina Bruijns. Janny, dochter van Gerrit Vijn en van Aaltje de Beurs. Petrus, zoon van Pe trus Langedijk en van Cornelia Maria Schouten. Ju- riaantje Trijntje, dochter van Cornelis Boon en van Aaltje Leijen. Sietske, dochter van Gerrit Boomsma en van Iloelofje Schaafsma. Cornelis, zoon van Wil lem Langedijk en van Maria Helena van Diepen. Cornelia Alida, dochter van Johannes Houtman en van Maria Margaretha Karsten. Overleden: Levenloos aangegeven kind van T. H. Rood, vrouw van G. Oud. Ondertrouwd: Simon Veken, oud 23 jaren te Sijbe- karspel met Cornelia Maria Groot, oud 24 jaren, te Hoogwoud. Jan Bos, oud 23 jaren, te Hoogwoud, met Catharina Johanna Groot, oud 21 jaren, te Nieuwe Niedorp. Getrouwd: Geene. Een echtscheiding tusschen Trijntje Hartog en Klaas Blom, beiden wonende te Haarlem. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 October 1930. Trijntje Vos, S., van Aartswoud E 28 naar Velsen, IJmuidon. Grietje Huisman, R.K., van Lambert- schaag L 15 naar Abbekerk. Trijntje Brevé, N.H., van Gouwe II 71 naar Alkmaar, Kcnnemerstraatweg. Dirk Schermer en vrouw, N.II., van Kerkelaan C 1 naar Schoorl. Fedde van der Veen, N.H., van Aartswoud E 54 naar Opsterland (Friesland). Johannes Jacobus Groot., R.K., van Oude Niedorp naar Kerkelaan C 47. Neeltje Johanna Becker, geen, van Krommenie naar Noordend D 83. Reindert de Wit, N.H., van Nieuwe Niedorp naar Aartswoud E 50. Jan Maij, N.H., van Hilversum naar Gouwe H 72. Lage cijfers voor den omzet geringe aan voeren, slechte oogst weinig bemoedi gende vooruitzichten. Lage aardappelprij zen. Bloemkool iets beter voor mooie roode kool iets hoogere prijzen slechte prijzen voor gele kool idem voor witte en Deensche witte. Lage prijzen voor uien hetzelfde voor bieten en wortelen. Aan voer kassnijboonen, rammenas, witkrop. We kennen niet de juiste cijfers van den omzet aan onze veilnigen in de laatste maanden, maar wel is het ons in het algemeen bekend, dat die zeer laag zijn. Tot October van dit jaar was de omzet aan de Broeker vei ling ruim twee en een kwart millioen en als we nu als vaststaand mogen aannemen, dat de laatste drie maan den geen groote omzetcijfers te zien zullen geven, dan mag men veilig vaststellen, dat het cijfer van 2% milli oen niet ver zal worden overschreden. Als men nu be denkt, dat in de jaren 1927,1828 en 1929 de omzetten aan de veiling der Langendijker Groentencentrale respectie velijk rond f 3.250.000, f 4.300.000 en f 3.725.000 hebben bedragen, dan zal een vergelijking wel tot de conclusie brengen, dat de uitkomsten van den Langendijker tuin bouw bijzonder slecht zijn. Het is ons bekend, dat ook aan de veiling van den Noordermarktbond hetzelfde valt t.e constateeren, en dat het beeld te Warmenhuizen al even ongunstig is. De aanvoer aan de veilingen is de laatste weken weer bijzonder gering. De prijzen zijn er nog niet naar, om tot groote aanvoeren over te gaan en ook de tijd ontbreekt nog aan velen, althans aan hen, die bezig zijn, bun in „de polders" geteelde kool binnen te halen. De tuinbou wers, die echter alleen winterkool hebben geteeld in het Ambacht, hebben over gebrek aan tijd niet zoo zeer te klagen. Want, nu alles zoo wat overzien kan worden, blijkt, hoe buitengewoon ongunstig de oogst is. Zelfs zij, die als de beste bouwers bekend staan, klagen over de bijzonder slechte teelt. De meesten hebben dan ook hun schuren niet vol, terwijl anderen, die vroeger met gemak hun beschikbare bergruimte konden verburen, nu door publicatie moeten bekend maken, dat zij een koolsohuur te verhuren hebben. Zoo is het een een gevolg van het ander en lijdt de geheele tuinbouwstreek onder de ma laise in den tuinbouw. Eenige hoop vatten ongetwijfeld de land- en tuinbou wers deze week op, toen de verkiezingsuitslag in Ame rika winst voor de Democraten opleverde. Amerika is eenige malen het land geweest, dat door het betrekken van een groot kwantum van onze winterkool, de prijzen in gunstigen zin beinvloedde. Door de tarievenpolitiek is het echter thans zoo goed als uitgesloten, dat voor een loonenden prijs veel kool naar Amerika zal worden geëx porteerd. Van de Democraten nu werd verwacht, dat zij er aan zouden meewerken, de hooge tariefmuren af te breken. De hoop voor onze agrariërs moet wel van kor ten duur zijn, nu bekend is geworden, dat 7 van de meest vooraanstaanden onder de Democraten een verklaring hebben onderteekend, waarbij zij den wensch uiten eener loyale samenwerking met de Republikeinen en geen stappen zullen doen voor een overhaaste tarieven her ziening, doch wel voor een opleving van de bedrijfstak ken. De Langendijker, die weet, het van het buitenland te moeten hebben, heeft een open oog voor de heerschen- de toestanden daar en in het bijzonder volgt hij met grooten spijt de ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland, wier ongunstige economische omstandig heden fataal zijn voor ons eigen land. Verwondering moet het dan ook wekken, dat menschen, die als deskundig doorgaan, de malaise in den Langendijker tuinbouw toe schrijven aan de ziekten, welke de gewassen teisteren. Alsof er geen wereldcrisis was, die ook den Nederland- schen tuinbouw met zijn rampspoeden bezoekt. Actiever dan ooit treedt de Bond van Landpachters op. Gelukkig, dat er krachtige stemmen opgaan tegen de voorstelling, alsof de Pachtwet de crisis zal oplossen. Die stemmen komen gelukkig uit den kring der Landpachters zelf en men is daar o.i. op den goeden weg, als men te gen een dergelijke scheeve voorstelling waarschuwt. Aardappelen werden deze week zeer weinig meer aan gevoerd cn de prijzen bleven vrijwel stationnair. Schot- sche muizen brachten van f 2.503.80 op voor gewone, en f 2.502.90 voor grootere. Duken werden verkocht voor f 1.50, eigenheimers voor f 4 en drielingen voor f 4.20 —4.60. De prijs van de bloemkool was gunstiger dan de vorige week, althans in het begin. De prijs van Lecerf was Maandag op de Broeker veiling f 4.7012.60, Vrijdag f 6.9013.30, doch Zaterdag was de noteering f 3.80 8.20, Voor reuzen werden betere prijzen besteed. Gemiddeld werd Maandag f 12 betaald, Dinsdag werd voor de mooiste zelfs tot f 20 bedongen, Zaterdag was de noteering f 12.90f 19.70. Voor tweede soort werden betrekkelijk lage prijzen betaald van f 1 tot ruim f 3. De noteeringen aan de veiling van den Noordermarkt bond lagen tusschen f 7.80 en f 14.70 voor eerste soort. In 't geheel werden aan beide veilingen rond 54000 stuks aangevoerd. Soms wordt voor mooie roode kool een aardig prijsje besteed. Aan de Broeker veiling werd als hoogste prijs f 5.20 besteed en te Noordscharwoude f 5.30. Dat begint er wat op te lijken, doch men vergete niet, dat deze prijs bij hooge uitzondering voor het mooiste goed wordt betaald. Daarbij komt, dat de aanvoeren gering zijn. Insiders verklaarden ons, dat als weldra meer zal worden geveild, de prijzen, bij de tegenwoordige geringe vraag, nog zullen dalen. Groote roode kool kon trouwens slechts f 1.20f 1.50 opbrengen. De laagste prijs te Noordscharwoude was f 1.10, de hoogste f 5.30, aan de veiling te Broek resp. f 1.10 en f 5.20. Aan beide veilingen werden in totaal ruim 27 spoorwagens verhandeld. Weinig veranderde de prijs der gele kool, hij was eerder lager dan hooger. Te Broek werd nog eenmaal voor de mooiste f 3.60 betaald; overigens bleef de maximum-prijs vaak beneden f 3. Voor groote gele werd f 1.20f 1.50 besteed. Aan de veiling van den Noorder marktbond weken de prijzen weinig van de genoemde af. Ze lagen tusschen f 1.20 en f 3.50. De totale aan voer aan beide markten bleef nog beneden 12 spoor wagens. De aanvoer van witte kool begint aanmerkelijk te slinken en ondanks dezen verminderden aanvoer waren de prijzen slecht. Zoo werd Maandag aan de Broeker veiling f 0.80 tot f 1.30 besteed, te Noordscharwoude f 0.90 tot f 1.30. Overigens bleef de gemiddelde prijs beneden f 1. Ook Deensche witte kool was laag in prijs. Groote of eenigszins afwijkende van mindere grootte bracht f 1.30f 1.70 op. De mooiste werden meestal voor f 2 f 2.30 verkocht. Hoogere prijzen waren uit zondering In 't geheel bedroeg de aanvoer aan witte kool 27 spoorwagens. Uien vertoonden hetzelfde aspect. Ze brachten van f 2.40f 3.30 op. Grove werden verkocht voor een prijs om ende bij f 3. Drielingen konden slechts prijzen van f 0.801.40 bedingen, terwijl voor nep f 3.104 werd betaald. De aanvoer beliep rond 9 spoorwagens aan beide markten samen. De bletenprijs liet als gewoonlijk veel te wenschen over. Mooie soort kon het soms iets over de f 3 bren gen. Er zijn er echter ook voor f 1.101.70 en f 2 ver kocht. Wortelen deden ook al een lagen prijs. Groote, mooie brachten iets over de f 2 op; kleine f 0.80 4 1. Witkrop werd voor ruim f 1 per 100 stuks verkocht. Rammenas gold f 2.40. Voor kassnyboonen werd van f 20.10 tot f 39.50 betaald. Woensdag 12 November. Hilversum (298 M) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuzlek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Orgelspel door Johan Jong; 10.45 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Middag concert door het VARA-Septet; 1.30 Onderbreking voer verzorging van den zender; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 „Maak het zelf!" door Céline SchaakeVerkozen; 4.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen; 4.30 Piano-Recital door Frits Uyttenboogaard; 5.00 Orgelspel door Johan Jong, afgewisseld door gramofoonmuziek; 6.00 Causerie door den heer Levisson: Hoe het VARA-Jubileum-Geschrift tot stand kwam; 6.30 Herdenking van den Wapenstil stand op 11 November 1918; 6.50 Mandoline-Cursus door Job. B. Kok; 7.20 Oorsprong, geschiedenis en heden- daagsche stand der socialistische beweging (IV), door W. H. Vliegen; 7.45 „De Soldaten", van A. van Collem, op te voeren door „Het Groot Volkstooneel"; 8.30 Uit zending uit Leeuwarden. Concert door het VARA- Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.30 Rondgang op de tentoonstelling „Socialistische Kunst Heden"; 10.30 Ver volg uitzending uit Leeuwarden; 11.00 Persberichten Vaz Dias; 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst door Ds. W. A. Wiersinga; 11.0012.00 Harmoniumbe speling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.15 Politieberich ten; 12.1512.30 Gramofoonmuziek; 12.302.00 Middag concert; 2.002.45 Concert door Mevr. J. Hekkert— van Eysden (sopraan), H. Hermann (viool), Mej. Luise Lauenroth (piano); 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wentink; 3.154.15 Vervolg concert; 4.15 5.00 Gramofoonmuziek; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.00 6.45 Uurtje voor de Landbouwers, door H. Pilon. On derwerp: „Doel en aard van de grondbewerkingen"; 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.157.45 Cursus Electrotechniek; 7.458.00 Politieberichten; 8.00 10.30 Uitzending der Evangelisatie-samenkorhst uit het kerkgebouw der Baptisten Gemeente te Stadska naal; 10.3010.40 Persberichten Vaz Dias; 10.4011.30 Gramofoonplaten. Bij het instappen van de tram, Een architect zwaar gewond. Op den Utrechtschen weg te De Bilt had Zaterdag avond te omstreeks half zeven een ernstig ongeval plaats. De heer A. Staal, architect te De Bilt, stond nabij de Kloosterbrug op het rijwielpad op de tram naar Zeist te wachten. Toen de tram uit Utrecht de halte naderde, begaf de heer Staal zich van het rijwielpad over den rij weg naar de tram. Hij werd daarbij door een juist passeerenden auto, komende uit de richting De Bilt, gegrepen en kwam onder den wagen terecht. De heer Staal werd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl ook armen en beenen ernstig werden gekneusd. Nadat de eerste hulp was verleend, is hij in zeer zorgwekkenden toestand naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan nog wor den medegedeeld, dat de auto de tram links passeer de, terwijl er daar ter plaatse voldoende ruimte ia om dit rechts te doen. Er zal nog worden onderzocht of de auto de tram passeerde, terwijl deze stil stond voor het in- en uit laten der reizigers. BRAND IN DE STALLEN VAN DE RENBAAN TE RUHLEBEN. 7 kostbare paarden in de vlammen omge komen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is brand uit gebroken in de stallen van den renbaan Ruhleben bij Berlijn. De brand werd pas bemerkt,toen de vlam men al uit het gebouw sloegen. Toen de brandweer uit Spandau arriveerde/was van een der stallen niets meer te redden. Zeven paarden, tusschen de een en twee jaar oud, waren reeds in de vlammen omgeko men. Men neemt aan, dat de kostbare paarden eerst gestikt en daarna verbrand zijn. De brandweer kon echter de andere stallen, waarin eveneens verschei dene kost/bare paarden stonden, tegen het vuur be schermen. Men vermoedt, dat de brand-door onvoor zichtigheid is ontstaan. NEKKRAMP ONDER SCHOOLKINDEREN. Te Chiemgau in Duitschland is een nekkrampepï- demie uitgebroken onder schoolkinderen. Een jongen van 10 jaar is reeds aan de ziekte gestorven, 5 kin deren te Inzeil zijn in levensgevaar. KASLOOPER MET EEN HALF MILLIOEN VERDWENEN. Een kaslooper aan een der groote bankinstellingen te Antwerpen, die aldaar een half millioen moest in nen, is met dit bedrag spoorloos verdwenen. EEN DUUR TELEFOONTJE. Een gesprek van f 300.per minuut Zaterdag is het verste telefoongesprek gehouden tus schen Melbourne en Los Angeles. Omdat over den Stillen Oceaan nog geen radio-verbinding gelukt is, is de verbinding als volgt tot stand gebracht: van Melbourne over :1e landlijn naar Sydney, vandaar draadloos naar Londen met draadlooze heruitzending naar New York en verder per landlijn naar Los An geles. De verbinding was binnen 5 minuten tot stand gebracht; het gesprek zal ongeveer 300 gulden per j»*- nuut gekost nebben. Posttrein-overval met dynamiet en ma chinegeweer. V.D. verneemt uit New York: Een ongelooflijk staaltje van een brutalen roofover val heeft zich in Califomiö afgespeeld, op ongeveer 20 K.M. afstand van San Francisco. Een bende van zes man, onder leiding van den be- ruchten bandiet Jesse James, heeft kans gezien, den posttrein van de Southern Pacific Railway bij het plaatsje Nobel aan te houden en tot stilstand te bren gen. De mannen hadden voor de securiteit een dynamiet- lading op de rails aangebracht en een machinegeweer op den trein gericht, terwijl zij hovendicn gewapend waren met automatische revolvers. Twee leden der bemanning reisden als passagier mede en dwongen, nadat zij op de locomotief waren geklommen, het machinepersoneel den trein te doen stoppen. De bandieten maakten 60.000 dollars buit en wisten te ontsnappen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8