TWEEDE KAMER. MAAL- EN MENGGEBOD. HET TASCHJE. Steun aan de Tarwecultuur. Dresden—Vlissingen onder een treinwagon. Regenverzekering en goedkoope treinen. Het conflict in de typografie. Kabinetscrisis in België. Lenox Simpson overleden. Advertentiën. aoaoooaooioaooooo G. BIJP0ST C «n 8 IJ. BIJPOST-Kaaij jj c»c»ofoosoc>oc>oc>oc>o De heeren in Den Haag zijn begonnen met de al- gemeene beschouwingen, een politiek steekspel dat steeds met veel animo wordt gevoerd. De eerste spreker was de heer Ds. Kersten, die zijn aanval richtte tegen Rome en de coalitie om daarna zich tot de regeer.ng te richten en te vragen of zij wel voldoende de ernst der tijdsomstandigheden be seft. De spreker vroeg dan ook beschermende wer ken voor den landbouw en beperking der sociale maatregelen die den boerenstand te zwaar drukken. Verzekeringswetgeving achtte hij uit den booze. De heer Braat richtte scherpe verwijten tot de re geering en spr. riep zelfs onder het gehamer van den voorzitter: ik beschuldig de regeering. De regee ring werd haar weinige hulp in deze moeilijke da gen voor land- en tuinbouw verweten. De boeren werden aan hun lot overgelaten en geen enkele doel treffende maatregel werd genomen. Spr. eischte een invoerrecht van f6 per 100 K.G. tarwe. Staatspensioen werd eveneens geëischt. Het slot was dat een motie werd ingediend, waarin de Kamer verklaart de regeering niet voor haar taak berekend te achten. Deze motie werd niet ondersteund en volgde er een tweede, dio maatregelen vroeg tot steun aan bieten en tarwecultuur. Ook deze werd niet ondersteund dan alleen door den heer Wijnkoop. Zeker als belooning voor dezen steun van den sovjet-communist volgde een derde motie die maatregelen eischte tegen de dumping met Russisch graan. De heer Wijnkoop had ditmaal geen lust om deze motie te steunen en bleef ook zij onbe handeld. De heer Marchant bezag eveneens de crisis, waar bij ook clie van den landbouw Spr. noemde zich te genstander van de zoogenaamde actieve handels politiek, die hem blijkbaar te veel op bescherming leek. Wel voelde hij voor maatregelen tegen dum ping. En wat de tijdelijke afschaffing van de sociale lasten van den landbouw betrof, de spr. meende dat dit tot algeheele afschaffing daarvan zou leiden. De rechterzijde werd fel aangevallen en het ver wijt kwam dat bij de rechterzijde een gemeenschap pelijk politieke belijdenis ontbreekt. Deze partijen steunen alleen op elkaar door de twee gemeenschap pelijke punten anti-socialistische en militaire poli tiek. De heer Marchant zeide, dat de kiezers worden bang gemaakt voor een socialistische revolutie, waar voor de hetze tegen den heer Albarda ook moet die nen. Ook de heer Albarda nam de wereldcrisis als uit gangspunt van zijn politieke beschouwingen. De cri sis is het gevolg van een der inzinkingen van de kapitalistische productiewijze. Gewezen werd op de zich steeds meer openbarende tegenstellingen tU33clien beginselen van dictatuur en democratie en op de moeilijkheden uit dat alles geboren. En wij missen een meerderheid die regeer- krachtig is om ons door al die moeilijkheden heen te helpen. De rechterzijde mist elke homogeniteit. Spr. hecht geen geloof aan de donkere perspectie ven die de regeering opent omtrent de finantiën. De tijden der hoogconjunctuur zijn ongebruikt gelaten om de sociale maatregelen uit te breiden. Dat wijzi ging onzer handelspolitiek wordt afgewezen juicht spr. toe, ofschoon het wel noodig was geweest dat de regeering in deze tijden van malaise met iets de finitiefs was gekomen, zoowel voor crisis als wer keloosheid. Spr. behandelt daarna nog de kwestie van de mo bilisatie en de houding der S.D.A.P. Spr. verwees in deze naar de resoluties der partij van April 192S. Overheersching van Nederland door vreemden wil spr. niet» Spr. noemt andere middelen daarvoor dan juist het middel dat bloed zal doen vloeien. Volken hond, economisch verzet, beinvloeding der publieke opinie. En daarom behoort de beslissing over een eventueele mobilisatie ook te zijn bij de volksverte genwoordiging en niet bij de regeering, dat is bij de generale staf. De heer Kortenhorst nam ook de crisis als onder werp van zijn rede. Spr. gaf als middelen daartegen aan o.m. loondaling. Dat behoeft nog geen daling van den levensstandaard tengevolge te hebben. De staat moet het bedrijfsleven niet hinderen door zijn instellingen. Verandering van handelspolitiek is ver keerd. Spr. wil wel reorganisatie der departementen Opdat alle economische zaken in één hand komen. Er ls Ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen, ln het belang van de inlandsche tarweteelt. Het ontwerp verstaat in art. 1 onder: „Tarwemeel" en „terwebloem": alle meel en bloem, geheel of gedeeltelijk van tarwe af komstig. Volgens art. 2 kan bij Alg. Maatregel van Bestuur: a. worden verboden of niet dan voorwaardelijk toege staan het vervoeren, voorhanden hebben of afleveren van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan eischen, door den minister gesteld. b. worden bepaald, dat hij, die tarwemeel of tarwe bloem vervoert, voorhanden heeft of aflevert, verplicht ls om een door den minister voor t9 schrijven register betreffende de aankoop.verkoop en verwerking bij te hou den en daarvan aan de bevoegde personen desgevraagd Inzage te verstrekken. Het voorgaande lid is niet van toepassing op tarwe meel of tarwebloem, bestemd voor eigen gebruik. Bij Alg. Maatregel van Bestuur kunnen (art. 3) voor schriften worden gegeven betreffende levering van hier te lande verbouwde tarwe en van daaruit gewonnen tar wemeel en tarwebloem. Krachtens art. 4 kan bij K. B. na de door de Kroon aangewezen organisaties van belanghebbenden te hebben gehoord, eene commissie worden benoemd, bestaande uit ten minste vijf en ten hoogeste negen leden, welke tot taak heeft de regeering desgevraagd of eigener beweging vad advies te dienen omtrent maatregelen met betrek king tot de uitvoering van onze wet te nemen, of ge nomen, en haar desgevraagd bij de uitvoering bij te staan Overtreding van een der krachtens deze wet vastge stelde voorschriften, alsmede overtreding van een voor- vaarde, als bedoeld in art 2, wordt, volgens art 5 ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 10.000. Het feit wordt beschouwd als een overtreding. Voorwerpen, den veroordeelde toebehoorende, waar mede of t.a. waarvan de overtreding Is gepleegd, kun nen worden verbeurd verklaard. In de memorie van Toelichting zegt de minister dat tij een vraag op welke wijze door regeeringsmaatrege- len kan worden medegewerkt tot verlichting van de ge volgen van de heerschende landbouwcrisis, moet worden vooropgesteld, dat deze maatregelen aan twee eischen moeten voldoen: Zij moeten zoo weinig mogelijk een kunstmatig karak ter dragen en, voor zoover zij zulks wel moeten doen, kunnen worden teruggenomen, zoodra de toestanden zich Weder als normaal laten aanzien. Nadat vervolgens In den breede zijn behandeld de ernstige bezwaren tegen een omzetting van akkerbouwbe drijven, wijst de minister op den in het buitenland in den laatsten tijd veelvuldig toegepasten maatregel van oen maal-menggebod van inlandsche tarwe. Vervolgens §a£t de minister de omstandigheden na, welke hebben gemaakt, dat de Ned. tarweteelt is verdrongen en dat de **cjü4rwe voor een groot deel een ander emplooi heeft -^^-aroiding. Daarna betoogt de minister, dat op grond van proef nemingen vaststaat, dat binnen bepaalde grenzen een menging van binnen- met buitenlandsche tarwe of -bloem een product geeft, dat ln geen enkel opzicht de voedingswaarde of andere belangrijke eigenschappen van het brood zou doen verminderen. De minister zet verder uiteen, dat het, voor het door de regeering beoogde doel, noodig Is, dat zij zich de bevoegdheid verwerft, om voor te schrijven, dat tarwe bloem en tarwemeel van bepaalde samenstelling moe ten zijn, d.w.z. een zeker percentage bloem en meel, afkomstig van Nederlandsche tarwe, moeten bevatten. De uitvoering van dit voorschrift welke volgens het ontwerp nader by Alg. Maatregel van Bestuur zal geschieden kan men zich op verschillende wijze den ken, b.v. door een maalgebod voor maalderijen, gepaard gaande met een menggebod voor belde categorieën, waarbij het geenszins ondenkbaar zou zijn, dat, door bemiddeling van de regeering, het inlandsche meel of de inlandsche bloem van uniforme samenstelling, zouden worden verstrekt De invoer van tarwemeel en -bloem blijft vrij. Noch tans moeten zoodanige maatregelen worden genomen, dat het niet-vermengde product niet vrijelijk ln den handel kan komen en zou ooncurroeren met gemengde. Voorts moet rekening worden gehouden met de be langen van hen, die uit technisch of economisch oog punt zijn aangewezen op het uitsluitend gebruik van on vermengd meel of onvermengde bloem. Een en ander is onderwerp van den in art 2 bedoel den Alg. Maatregel van Bestuur. T. a» v. het vast te stellen percentage wordt opge merkt dat een algemeen cijfer daarvoor uiteraard niet ls aan te geven. Maatregelen tegen terughouding van tarwe. Het is niet te verwachten, aldus verder de M. v. T. dat de landbouw, indien de gelegenheid tot rui meren afzet wordt geschapen, daarvan misbruik zoude maken, door uit speculatief oogpunt de blnnenlandsche tarwe terug te houden. Mocht dit onverhoopt het geval zijn, dan zou door verlaging van het percentage daarin kunnen worden voorzien. Hiermede zou echter de bedoeling van de onder havige wetsvoordracht niet worden verwezenlijkt, zoo dat de mogelijkheid tevens is geschapen, om bij Alg. Maatregel van Bestuur bepalingen vast te stellen betref fende de levering van inlandsche tarwe. De minister stelt zich echter voor, dat in den landbouw, niet in het minst door de bemoeiingen der landbouworganisaties, voldoende juist inzicht zal bestaan, ln het nut van de voorgestelde regeling, zoodat, van de bovenbedoelde be voegdheid, wel geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Een zelfde bevoegdheid ls ta.v. aflevering van binnenlandsch meel en blnnenlandsche bloem voorbe houden. Verschillende berichten. Krachttoer van een jongmensch, dat film- artist wilde worden. Toen gisteren de mailtrein uit Duitschland te Vlis singen arriveerde, kwam van onder een der wagons een Jongen te voorschijn, wiens gelaat, handen en kleeren onder het roet zaten. Bij onderzoek bleok, dat het een 18-jarig jong mensch was, afkomstig uit Wintergrün (Tsjecho-Slo- wakije). De jongen was Vrijdag 1.1. uit zijn geboorteplaats vertrokken en trachtte naar Londen te gaan om daar een betrekking bij een filmmaatschappij te krijgen. Van Wintergrün was hij met een spoorkaartje naar Dresden gereisd. Daar zag hij een trein, waarop een bord: „VlissingenLonden". Omdat hij geen geld meer had, was hij Maandag onder een der wagons gekropen en half zittend, half hangend, had hij de reis naar Vlissingen gemaakt. Toen hij te Vlissingen aankwam, ontdekte hij, dat de trein niet op de boot werd gereden, zooals hij aanvankelijk had gedacht. Geheel verkleumd en uitgehongerd, was hij toen te voorschijn gekomen. Daar hij zonder middelen van bestaan was on ook geen papieren bij zich had, zal de politie nader over- wegen wat verder met den jongen te doen. Een strop voor de Verzeltertngsmaatechappü. ...Zooals bekend, kunnen de reizigers der goedkoope treinen, waarvan de Nederlandscho Spoorwegen er elk jaar ongeveer 150 laten loopen, zich tegen regen ver zekeren, d.w.z. dat zij, die tegen een premie van 10 pet van de kosten van hun plaatsbewijs eene verze kering sluiten, het volle bedrag van de genomen plaats- kaart terug betaald krijgen, wanneer op den dag en ter plaatse der excursie, een regenval is geweest van 3 m.M. of meer in de uren vallende tusschen 11.00 v.m. en 6.00 n.m. (17.00) Dit Jaar maakten, naar in „Spoor- en Tramwegen" wordt medegedeeld, 16.415 reizigers van deze verzeke ring gebruik en werd aan premie ontvangen f 4.480. Voor de verzekerde maatschappij (de Eagle Star en British Dominions Ins. Cy. Ltd. te Londen want de Spoorwegen zijn slechts bemiddelaars was het geen voordeelig jaar, In niet minder dan 44 gevallen we*d n.1. dit jaar een regenval van 3 mM. of meer gecon stateerd en een bedrag van f 5.606.70 werd aan de ver zekerden untgekeerd. In 1928 werd f 1394.60 en ln 1929 f 1353.50 uitgekeerd. Deze jaren leverden aan de „Eagle Star" een batig saldo op. Dooreengenomen werkt de „Eagle Star", die ook op ander gebied dan voor de spoorwegrelzigcrs regenver zekeringen sluit, gedurende de negen jaren dat zij Ne derland laat meedoen, nog met verlies (wat een wonder in ons kikkerlandje!), doch zij zal dit met haar bedrijfs kapitaal van 240.000.000 Nederlandsche guldens, wel te boven komen. VIERDUIZEND EUROPEANEN OP JAVA WERKLOOS. Toch komen er nog vele buitenlanders. Aneta seint uit Soerabaja: De arbeidsbeurs alhier deelt mede, dat alleen te Soe rabaja achthonderd Europeesche werkloozen zijn inge schreven. Het totaal aantal Europeesche werkloozen over heel Java wordt geschat 4000 te bedragen. Een eigen aardige situatie wordt geschapen voor de toekomst, door dat in Ned.-Indlë verschillende buitenlandsche werkloo zen arriveeren, die daar tevergeefs trachten werk te vinden. STORM AAN DE DUITSCHE NOORDZEE-KUST. Kotter vermoedelijk vergaan. Wolff meldt uit Hamburg: Sedert gisteravond heerscht in het gebied van de Be- neden-Elbe en langs de Noordzeekust een hevige Noord- Westerstorm, die met regen- en hagelbuien gaat gepaard De windsnelheid bedraagt 20 M. per seconde. Voor den komenden nacht wordt opnieuw storm voorspeld. Het water op de Elbe en haar zijrivieren ls overal verschel den meters boven den normalen hoogwaterstand gewas sen. Naar het „Hamburger Fremdenblatt" meldt, moet worden aangenomen, dat de zich in nood bevindende kotter, dien het Engelsche s.s. „Induna" voor den mond van de Weser had waargenomen, met zijn zeven koppen tellende bemanning is vergaan. Het accoord in het drukkersbedrijf door werkgevers en werknemers aanvaard. De Nederlandsche Bond van Boekdrukkerijen heeft gistermorgen te Utrecht in een drukbezochte vergade ring het collectief contract in de boekdrukkersbedrij- ven aanvaard met groote meerderheid. Echter met deze voorwaarde, dat indien hij de stemming, in de daarop volgende middagvergadering van de federatie te houden waar ook de Katholiek en Christelijk ge organiseerde werkgevers vertegenwoordigd zouden zijn de federatievergadering het contract in meer derheid zou verwerpen, de aanneming in den Neder- landschen Bond daardoor te niet wordt gedaan. Door de Katholieke patroons verworpen. Naar werd meegedeeld, had de R. K. Bond het con tract verworpen met ongeveer 180 tegen 140 stem men. Reeds eerder had de Bond van Christelijke druk kerspatroons in Nederland besloten zij het niet con amore om met het compromis accoord te gaan. De middagvergadering. In de middagvergadering, waar dus de Neutrale, de R.-K. en de Christelijke Drukkerspatroonsvcreeni- gingen alle drie aan deelnamen, namen de discussies den gchcelen middag in beslag en vooral door de klei nere patroons en ook vooral door vele patroons uit het Zuiden des lands werden groote bezwaren tegen de voorgestelde overeenkomst gemaakt. In zijn ope ningswoord besprak de voorzitter, de heer S. S. Kort- huis, de verschillende gewichtige grondslagen van het organisatieleven in de typögrafie, speciaal het ver plichte lidmaatschap, het pensioenfonds en de vra- j.n omtrent een afzonderlijk contract voor het dag bladbedrijf. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het al gemeen hoofdbestuur, om een collectieve arbeidsover eenkomst en leerlingenregeling met de werknemers organisaties aan te gaan. Zeer vele sprekers, zoowel voor- als tegenstanders van het bereikte compromis der loonsverhooging van twee en één cent, voerden het woord. Do heer J. H. van Lonkhuyzen, voorzitter dor on derhandelingscommissie, verdedigde het compromis. Tenslotte werd het voorstel van het algemeen hoofd bestuur aangenomen met 785 stemmen voor en 424 stemmen tegen. De vergadering werd daarna met de agendapunten van de gewone jaarvergadering voort gezet. De vergadering der werknemers. Inmiddels werd ook de in het N. V. Huis gehouden buitengewone vergadering van den Aigemecncn Ne- derlandschen Typografen Bond voortgezet Ook deze vergadering duurde den geheelen middag en de uit slag werd eerst tegen half zeven bekend. Het bleek, dat de voorstelde overeenkomst was aan genomen met 175 tegen 37 stemmen. Het resultaat de zer stemming moet echter nog bevestigd worden door het referendum onder de leden van den A.N.T.B. Er zou statutair twee derden van het aantal uitgebrachte referendumstemmen tegen de overeenkomst moeten worden uitgebracht om deze alsnog te doen verwer pen. Zaterdag opnieuw vergadering dor R.-K. Patroonsvereenigiug. De vergadering van de R.-K. Vereeniging van Ne derlandsche Drukkerspatroons, die, zooals hierboven reeds gemeld gistermorgen de overeenkomst ver worpen had en daarop door den voorzitter geschorst werd om af te wachten wat het resultaat van dc gistermiddag gehouden vergadering zou zijn, zal Za terdag a.s. te Utrecht worden voortgezet. De vijf liberale ministers treden af. Op nieuw strü'd in verband met de hoogleer- aarsfuncties te Gent. Het B.T.A. seinde gister uit Brussel: In vervolge eener hedenochtend door de liberale mi nisters gehouden bespreking over de quaestie van het samengaan van de functies van hoogleeraar aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent en aan de Ecole des Hautes Etudes in dezelfde stad, hetgeen ongewenscht werd geacht door de Vlaamsch gezinde ministers, zijn de liberale ministers uit het kabinet-Jaapar getreden. Ook waren de liberale ministers van oordeel, dat het tusschen de liberale en katholieke fractie bestaande ver schil van meening inzake de regeling van het taalvraag stuk ln het lager en middelbaar onderwijs niet meer te effenen is. (De vijf betrokken liberale minister zyn: Hijmans, buitenlandsche zaken, Janson, justitie, Lippens, ver keerswezen, Vauthier, kunst en wetenschappen, For- thomme, posterijen) Deze kabinetscrisis, samenvallend met de opening van den parlementairen zittijd, bracht In parlementaire kringen een groote opschudding teweeg. Het geheole kabinet zal volgen. Later meldt het B.T.A. uit Brussel: De katholieke leden der regeering, die door minister president Jaspar waren opgeroepen, kwamen gister* middag om half twee ln het ministerie van blnnen landsche zaken bijeen en namen kennis van den door de liberale ministers aan Jaspar gerichten ontslagbrief. Ten gevolge van dezen brief namen zij het besluit eveneens af te treden. Jaspar zou gistermiddag den koning het collectief ontslag van het kabinet overhandi gen. De katholieke ministers besloten tevens gistermid dag niet voor do Kamers te verschijnen. De voorzitters der beide Kamers zijn van het ontslag der regcerlng ln kennis gesteld. Ten gevolge van den aanslag in October jJ. door Chineezen te Tientsin op hem ge pleegd. Reuter seint uit Tientsin, d.d. gisteren: De bekende Engelsche journalist Lenox Simpson, beter bekend onder zijn pseudoniem Putnam Weale, is heden overleden. In Juni jJ. werd Simpson door den gouverneur van Sjansi, Jen Sji-sjan, benoemd tot douane-commissa ris. Op 2 October werd hij in zijn ambtswoning be zocht door drie Chineezen; een hunner loste plotse ling ecnige revolverschoten op Simpson, die ernstig gewond werd. Een der kogels was hem in de rugge- graat gedrongen. Als gevolg van deze verwondingen is hij thans gestorven. Op het oogenblik dat de aanslag op hem werd ge pleegd, verkeerde zijn positie min of meer in gevaar. Na de bezetting van Peking door Tsjang Hsu-liang wilde deze den Engelschman namelijk niet handha ven els douane-commissaris, doch Putnam weigerde zijn post te verlaten. GEVOLGEN VAN HET NOODWEER IN DENEMARKEN. Groote schade. V.D. verneemt uit Kopenhagen: De sedert drie dagen woedende storm heeft door het heele land aanzienlijke materieele schade aangericht Op tal van plaatsen werden door den bliksem branden ver oorzaakt. Ook telefoon- en telegraafpalen werden ver nield. De scheepvaart ondervindt groote vertraging. Kort verhaal HIJ was een der beminnelijkste mcnschen welke ik ooit ontmoet heb, iemand die er steeds op uit was anderen te gerieven en behulpzaam te zijn. In trams stond hy trouw zijn plaats af aan leden van het vrouwelijk geslacht en oude heeren en zelfs weigeringen als „Ik dank U voor een warme plaats" en „Ik kan evengoed staan als U", deden hem niet van deze beleefdheid afwijken. Op straat hielp hij wagens tegen hollen opduwen wat hem wagensmeer vlekken op zijn steeds nette kleeren bezorgde en bracht hij oude dames, die pleinvrees hadden, door de drukte van het verkeer. Hij was er steeds bij om pakjes en parapluies uit het stof en het slijk der wegen op te rapen, om kort te gaan, hij was een uiterst beminne lijk mensch. Maar eens op een dag bemerkte ik een groote ommekeer in zijn optreden en hij bemoeide zich niet meer met zijn hulpbehoevende mederncnschen, liet de aardigste meisjes aan de lus bengelen en keek met sarcastischen blik toe, toen een dame een groote hoeveelheid inkoopen op straat liet vallen. Even later amuseerde hij zich kostelijk by het zien van een vrees achtige, die tienmaal was begonnen een plein over te steken en evenveel malen weer op haar schreden terug keerde. In verwonderde mij zeer over deze verandering en onder het genot van een kopje thee maakte ik van de gelegenheid gebruik hem naar de reden van zijn gewijzigde levensopvatting te vragen. „Tja" zei hij, „het ls gekomen door een onaangename geschiedenis en. sindsdien gemoel ik my niet meer met eens ander mans zaken. Ik zal je eens vertellen hoe dat komt," Hy dronk rustig zyn kopje thee uit, at het restant van het bybekoorende biscuitje op en vertelde: „Het is morgen juist veertien dagen geleden, dat ik mijn mid dag passeerde in een vry chique dancing op Scheve- ningen. Het was er propvol. En ik veroverde nog een plaatsje in een der gezellige boxen, waar ik my in ge zelschap bevond van twee paren. Uit pure verveling nam ik de aanwezigen eens op en bestudeerde hun doon en laten. Nu en dan verdween een der paren om to gaan dansen en als zy terugkeerden gingen de anderen zich aan dat zelfde genoegen overgeven. Mijn oog viel tenslotte op een zeor fraaie damestasch, welke op do tafel voor my gelegd was en waarom zich niemand scheen te bekommeren. Het was een tasch van groote waarde en in gedachten eigende ik hem toe aan do meest elegante der beide dames, welke ook verder zeer chique gekleed was. Een zeer kostbare mantel hing achter haar over de leuning en de tasch paste daar wonderwel by. Ongetwijfeld was zy de eigenares van het kunstvoorwerp. Het andere vrouwtje was veel eenvoudiger gekleed on de tasch zou zeker niet by haar gepast hebben, oordeelde ik. De oude bemoeizucht speelde mij eer parten, want wat ging my per slot van rekening die tasch. aan. Na een klein uurtje maakte de rykgeleerde dame aanstalten om op te stappen en haar echtgenoot was haar behulpzaam by het aantrek ken van den mantel. Hot tweede paar danste Inmiddels met vernieuwden ijver en tot mijn verbazing bleef de tasch geheel on beheerd achter. Ongetwijfeld hadden zy hem vergeten mede te nemen en reeds waren de vertrekkenden den uitgang gepasseerd, toen ik, mijn oude gedienstigheid getrouw, de tasch opnam en hen achterna rende. Dit was het begin van de grootste ellende, want nauwelijks had ik de box verlaten of midden uit de dansende mcnschenmassa brulde een sonore mannenstem „Houdt den dief'. U begrypt het geval, de tasch behoorde wei degelijk aan de eenvoudig gckleede dame en aan haar smakeloosheid had ik het te danken, dat ik dra in groote moeilijkheden verkeerde. Ik holde namciyk nog steeds met den tasch in den hand het chique paar na, terwijl de echtgenoot van de eigenaresse van den tasch mij nazette, steeds rijn hulpgeroep herhalende. Hij kon natuuriyk niet anders denken, dan dat ik mij mot zijn eigendom uit de voeten wilde maken. Van de andere zijde kwam juist een rijwiclagent rustig aangefietst, maar niet zoodra had hy het geval in de gaten of hij vloog op my aan. Ook mijn achtervolger had my in- tusschen Ingehaald en belde rukten zij aan den tasch, terwijl in de verte de chique dame en heer in een tram stapten. Ik wilde een verklaring geven, doch dit lokte slechts hoongelach uit „Natuuriyk" spotte de agent die meer tasschendievcn te pakken had genomen, „U bent een edelman, mijnheor, een echte gentleman, een weldoener der mensohheld, maar juist dergelijke per sonen wij heel goed op het politiebureau gebruiken." En in een genoegelljken optocht begaven wy ons naar het naastbyzijnde bureau van politie. Ik, als hoofdpersoon van deze publieke vermakelykheid, geflankeerd door den rijwiel-agent en den woedenden eigenaar van den tasch, het geheel omringd door een zich zeer Interes- seerende menschenmassa. „Weer zoo'n messenstckcr", verzekerde een juffrouw haar vriendin en beide sloten zich by de nieuwsgierigen aan. „Ach nee mins. het is toch maar voor de film", beweerde een ander en draaide zich teleurgesteld af. Zoo bereikten wij In marschtempo de politiepost waar de tweede acte van het drama zich ging afspelen. De danseur deed een omstandig verhaal, waarbij hy er den nadruk op legde, dat ik rseds geruimen tyd naar de tasch had zitten loeren tot de gelegenheid gunstig was. Ik verdedigde my op hardnekkige wijze en tenslotte, mede door mijn in Den Haag niet onbekend klinkenden naam. gelukte het my den dlenstdoenden inspecteur tot mildere ge dachten te brengen. Men kwam dan ook ten laatst* tot de conclusie, dat ik zoo'n erge misdadiger niet was na een half uurtje, waarin de meest Intieme dingen van mijn leven genoteerd werden, verliet ik den post met het gevoel de eerste stap op het pad der misdaad te hebben gedaan. Vanaf dat uur heb lk gezworen mij met niets meer te bemoeien wat anderen aangaat. Al hangt het aardigste meisje anderhalf uur lang aan de lus en laat de oudste dame der wereld haar geheele inventaris ln den modder vallen, ik doe of ik niets meer zie." Hy slurpte behagelijk een nieuwe kop thee en op dat moment liep een allerliefst meisje voorbij ons tafeltje en liet haar taschje vallen. Met een afwe zigen blik keek mijn vriend den anderen kant uit en liet my de moeite doen het voorwerp aan de eigenaresse terug te geven. En zóó veranderde myn vriend van een galanten ridder in een onverschilligen, onbeleefden man. (Nadruk verboden). a Den 18 November 1930 hopen a z onze geliefde Kinderen hunne 25-jarige Echtvereeni- i ging te herdenken. Hun liefhebbende Ouders, Broeders en Zuster. Uit aller naam, J. KEETMAN cn Echtgenoote. i Stroet, gem. St. Maarten, Nov. 1930.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3