SchagerCourant VeAkada& $Lu#fah 9pecu&a£b&,35AaJ^potid Radioprogramma Tweede Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. SPORT Katten, ratten en muizen. LIEFDE LAAT ZICH NIET D00DEN! Woensdag 12 November 1930. 73>le Jaargang. No. Ö764 VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 16 November. Uitsluitend ter behandeling van belastingzaken. DE RIJKSADVOCAAT WAS VANDAAG TROEFEOER Evenals in Alkmaar de groote veemarkten op ver schillende tijdstippen worden gehouden, verschijnen op de straf rol der zitting van den politierechter speciale dagen, geheel gewijd aan de berechting van belasting- overtredingen en waarin de Rijksadvocaat namens de administratie der directe belastingen optreedt als de wrekende Nemesis, die de diverse overtreders voordraagt voor de 'door hem toegedachte straffen, terwijl de offi cier zich onthoudt van alle activiteit en alleen verzoekt toe- of afwijzing van de gedane vorderingen. Ook' hadden we heden weer eens zoo'n verzameldag en werden niet minder dan 45 belastingzaken afgehandeld. EEN SCHIPPERSKNECHT, DIE NIET TE VLUG WAS MET DE BETALING ZIJNER INKOMSTEN BELASTING. De heer H. St., werkzaam aan boord van het schip ^ias" op 12 Dec. liggende in de haven te Enkhuizen, werd op; gemelden datum „vereerd" door het bezoek van een rijksambtenaar, aan wlen hij helaas niet het gevor derde bewijs, dat hij zijn rijksinkomsten behoorlijk had voldaan, kon toonen, met het droevige en onvoordeellge gevolg, dat hij heden bij verstek werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. GODS ZONNE SCHIJNT OVER RECHTVAARDIGEN EN GODDELOOZEN. Op 15 December werd te Enkhuizen aangehouden een auto, waarvan de bestuurder niet kon toonen eenig be wijs dat de vereischte wegenbelasting was voldaan. Als verdacht dit feit gepleegd te hebben, verscheen op de vorige belastingzitting, 'n slordige 6 maanden geleden, de oud-Alkmaarder E. J. Karsten, thans handelsreiziger te IJmuiden, die echter met de hand op het hart kon verklaren dat hij inderdaad de bestuurder niet was ge weest, doch zijn collega, in betrekking bij dezelfde fir ma. Het werd alstoen noodig geacht de zaak aan te hou den en de verdere behandeling had heden dan ook on danks de lange tusschenpoos zeer correct plaats en ver scheen hu als getuige de heer B. M., Okkerse, die onder «ede de mededeeling deed, dat hij en niet de heer Karsten indertijd den bestuurder was geweest, zoodat de verba lisant zich vermoedelijk had vergist, waarop vrijspraak volgde. SCHIPBREUK GELEDEN IN DE BLIJKBAAR NIET VEILIGE HAVEN. Een landbouwer uit Koedijk, de heer Cornells Sn., had door omstandigheden buiten zyn wil, voor 1 No vember zjjn wegenbelastingkaart, hoewel tijdig aange vraagd, véRsuimd af te halen. Hij deed zulks 1 Nov., den dag der betaling, des 's morgens omstreeks 10 uur en had alstoen gebruik gemaakt van zijn auto, die hij voor^de z.g. Harddraverslaan had neergezet. Een ambte naar, werkzaam op het kantoor der administratie, had echter den heer S. opgemerkt en maakte proces-verbaal op, omdat hij met bedoeld motorrijtuig, waarvoor op dat moment de vereischte wegenbelasting niet was voldaan, op den openbaren weg, den Kennemerstraatweg, had gereden. De heer Sn., destijd terecht staande, ontkende op den Kennemerstraatweg te hebben gereden en werd ook deze zaak aangehouden, teneinde alsnog den ge trokken ambtenaar, den heer P. Ensing te hooren. De voortgezette behandeling had heden plaats en was ook de verontwaardigde heer Sn. prompt aanwezig om zijn belangen te behartigen. Ook nu bestreed hij het rijden op den Kennemerstraatweg, doch dit verweer werd krachteloos gemaakt, omdat het rijden op den open- baren- weg alreeds voldoende was, den overtrederer in te werken. Niettemin noemde verdachte deze gefor ceerde bekeuring zeer onbillijk en was de Politierechter niet bij machte, hem van dit idee af te brengen. Daar evenwel het strafbare feit onomstootelijk vast stond, kon een veroordeeling niet uitblijven en werd den heer S. opgelegd f 5 boete of 5 dagen. De veroordeelde, aller minst overtuigd van zijn ongelijk, gaf te kennen zich niet met deze uitspraak te kunnen vereenigen en deed geen afstand van het cassatieberoep. TIJDELIJK INGEPEKELD. Een tuinder te Heemskerk, dè 39-jarlge heer A. C. B., had op 13 Jan. '29 met zijn auto rijdende op den Kennemerstraatweg nabij Noorddorp. niet geregardeerd op het stopsein, hem gegeven door een controleerend commies, die daarvan gebruik maakte van het instru ment, gelijkende op een beschilderde jodenkoek aan een koekepan-steel, thans voor heeren ambtenaren in „po litiek" in gebruik gesteld. De heer B. stond heden te dier zake terecht en verklaarde, daar hij destijds een passagier naar het station te Castricum moest over brengen, haast had en dus hard had gereden, niet de noodige aandacht aan het hem vrijwel onbekende voor werp had geschonken. Hij meende dat iemand assis tentie vroeg en dacht: aanstonds als ik terug kom, zal ik wel eens zien, wat er te doen is. Hij kwam ech ter niet terug, want hij was te laat voor den trein en moest alsnu den passagier naar Alkmaar rijden. Waar op een dergelijk verweer niet gerekend en de verbali sant niet gedagvaard was, kon de behandeling Jura et facto niet worden voortgezet en had schorsing voor onbepaalden tijd plaats. DAAJR VIEL NIETS AAN TE VERANDEREN. De heer N. J. St, chauffeur, in 1899 geboren te Beemster en aldaar woonachtig, had zich op 10 No vember te Alkmaar gewaagd met zyn rijtuig, zonder in het bezit te zijn van een geldige belastingkaart, wat al heel spoedig ontdekt werd door den verkeers agent Wijnberg, zoodat een proces-verbaal als een fait accompli kon worden beschouwd. De delinquent erkende heden dan ook zonder omhaal en werd uitgenoodigd den Tol aan Themis te voldoen in den vorm van f 5 boete of 5 dagen. DRIEDUBBEL BESTRAFTE ZORGELOOSHEID. Een autobestuurder uit Alkmaar, de heer Joh. Hendr. L., verzuimde op 28 Februari j.1. zich op een autotooht te voorzien van de onmisbare papleren, als daar 21jn, rij- en nummerbewyls, belastingkaart etcetera, welke gewichtige documenten hij in een achtergelaten jasje liet steken. Het bleef dan ook niet uit, of hij werd op zijn reis het slechtoffer van verschillende controle maatregelen en te Nieuwe Niedorp gelukkig gemaakt met een drietal processen-verbaal. Twee, die voor het ry- en nummerbewys, kon hij te Schagen voor den kantonrechter, uit den weg ruimen, doch wat betrof de ontbrekende wegen belastingkaart verscheen hij, juist niet tot zyn onverdeeld genoegen, heden voor den politierechter. De heer L. gaf te kennen, het aardiger van den Kantonrechter te Schagen te hebben gevonden, indien deze hem had ingelicht, dat de vordering voor de wegenkaart nog open bleef staan, want nu werd het een extra-tegenvaller. Er viel echter niets aan te doen, ook de fiscus eischte zijn Cynspenning en werd de heer L. veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen. HIJ WAAGDE, MAAR WON NIET. De 21-jarige bedrijfsleider in een autozaak, de heer Gerrit de V, was op 14 April zoo vrijmoedig, zich met een auto, geletterd en genummerd G no. 58741, op den Helderschen weg te vertoonen, terwijl hij niet in het bezit was van een geldige wegenbelastingkaart. Hij ver- loor echter het gewaagde spel met de belastingadmi nistratie, daar hij werd aangehouden door twee actieve ambtenaren, de heeren v. d. Kamp en Pijning, waardoor hij onherroepelijk de pisang werd. Heden terecht staan de, onderging het jongemensch gelaten zijn noodlot en nam direct genoegen met de hem opgelegde straf: f 5 boete of 5 dagen. HET RESTANT GING BIJ PARTIJEN. In de nog resteerende zaken waren geen verdachten verschenen en werden geen getuigen gehoord. Hieron der geven wij dus ten dienste van belanghebbenden een lyst der veroordeelden. Overtreding Rijwielbelasting: J. A., zonder beroep, Bussum; P. B., arbeider, Schagen; J. B., groentenhandelaar. Bergen; G. A. J. B., landarbeider, zwervende; H. B., arbeider, Barsinger- horn; J. H. B., slager, Enkhuizen; A. M., bakker, Zijpe; C. D., vischventer, Hoorn; Jac. Gr., loodgieter, Barsin- gerhorn; Corn. S., zonder beroep, Barslngerhorn; Joh. K., arbeider, Grootebroek; Jac. L., sleeper, Alkmaar; J. O., landbouwer, Wervershoof; Klaas Sch., koopman, Alkmaar; Sjoert Zw., landbouwer, Zijpe, allen f 5 boete of 5 dagen. Overtreding Wegenbelasting: A. B., veehouder, Twisk, f 15 boete of 10 dagen; Joh. B., expediteur. Beemster, f 20 boete of 10 dagen; J. N. S., chauffeur, Beemster, f 5 boete of 5 dagen; J. H. B., koopman, Bergen, 3 maal f 15 boete of 5 d., f 20 of 10 dagen, f 25 of 15 dagen; J. Br., koopman, Ryswyk, f 15 of 10 dagen; C. Br., koopman. Zaandijk, f 5 of 5 dagen; J. D., groentenhandel. Enkhuizen, f 15 of 15 dagen; H. v. E., chauffeur, Den Helder, f 5 of 5 dagen; J. J. de G.. depoth.. Alkmaar, f 5 boete of 5 dagen; P. A. G., chauffeur, Heemstede f 5 boete of 5 dagen; A. K., expediteur. Zaandam, f 15 of 10 dagen; J. v. T., chauffeur, Amsterdam, f 5 of 5 dagen; G. K., landbouwer, Wleringerwaard, f 15 of 10 dagen; D. M., koopman, zwervende, f 15 of 10 dagen; Joh. M., vracht rijder, Westwoud. f 15 of 15 d.; A. S., autobushouder, Bergen, f 15 of 10 d.; G. S., teekenaar, Kortenhoef, f 15 of 10 dagen; H. T. S., chauffeur, Alkmaar, f 5 of 5 dagen; P. N. S., veehouder, Barslngerhorn, f 5 of 5 dagen; P. S. St, reiziger, Alkmaar, f 5 of 5 dagen; H. v. d. V., fabrikant, Amsterdam, f 15 of 10 dagen; J. A. T. V., handelaar, Amsterdam, f 15 of 10 dagen; W. V., rijwielhandelaar, Petten, f 15 of 10 dagen; S. J. v. W., chauffeur, Bergen, f 15 of 10 dagen. Hierna sluiting. (Nagekomen). VEEN HUIZEN. Het was j.1. Zondag voor de voetbalvereen. L.V.C. te LangereisVeenhuizen geen fortuinlijke dag. Des mor gens leed L.V.C.* 2 de nederlaag tegen Aartswoud 3 met 91, terwijl 's middags L.V.C. I het loodje moest leggen tegen Obdam I met 31. NIEUWE NIEDORP. Zeemacht IN. Niedorp I 34. Het is N.V.V. I na een spannenden wedstrijd gelukt om met de oneven goal uit zeven, over Zeemacht te ze gevieren. Reeds direct nad en aanvang had N.V.V. succes, toen de keeper der thuisclub een hard door van het Kaar ingeschoten bal onvoldoende stopte en Faus den bal voor het inzetten had. Na dien ontplooiden de Oranjehemden een schitterend spel, waartegen N.V.V. een tijdlang niet opgewassen bleek. In deze periode ge lukte het Zeemacht dan ook om den stand op 21 te brengen, waarmee de rust inging. Na de thee waren de rollen omgekeerd en maakte N.V.V. door haar linksbuiten gelijk, 22. Nog éénmaal gelukte het aan Zeemacht om met een pracht schot den N.V.V. keeper het nakijken te geven. Daarna echter nam N.V.V. het spel geheel in handen, en heeft tot het einde een goede partij voetbal gedemonstreerd, hetgeen ons het beste voor de toekomst deed hopen. Het einde bracht een zwaar bevochten 43 zege voor de geel-zwarten, waarvan het winnende doelpunt pas een minuut voor het einde ter wereld kwam. N. Niedorp n—M.F.C. II (MedembUk) 2—1. Ook N.V.V. n is het dan eindelyk eens mogen geluk ken een wedstrijd te winnen. Als eerste slachtoffer fun geerde het reserveteam van het hierboven gemeldde M.F.C. van Medemblik. Ongetwijfeld voor de ouderen geen onbekende. Intusschen voor het tweede een bemoe digend resultaat, we twijfelen er niet aan of het gereor ganiseerd^ tweede elftal zal het onder de bezielende lei ding van spelers als Bakkum, Nieuwboer. Barslngerhorn Mijts met het overige zevental de competitie tot een goed einde brengen. Het begin is er mannen, nu aange pakt! N. Niedorp-adsp.M.F.C.-adsp. 1)0. Buiten competitieverband speelde de opkomst van N,V.V. een vriendschappelijke partijtje tegen de Medem- blikker adspirantenploeg. De zwaardere N.V.V.-ers wa ren in dezen wedstrijd veruit de sterksten, alhoewel de tegenstanders kranig partij gaven. Het geheel was een aardigen wedstrijd, waarin af en toe aardige staaltjes te zien werden gegeven. Speciaal het binnentrio der N.V.V. voorhoede bezat een aardig sluitend samenspel en toon de over het noodige doorzettingsvermogen te beschikken. Wanneer dit adsp. elftal in deze vorm blijft spelen zal N.V.V. op den duur weer over goede reserves kunnen beschikken. Play up, jongens! Heeren Inzenders van Sportberichten worden ver zocht hun verslagen zoo spoedig mogelyk op te zenden, daar ze anders niet meer in het Dinsdag nummer kunnen worden opgenomen. DE REDACTIE. Donderdag 13 November. Hilversum (298 M) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.019.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Ochtend- concert door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tijdsein; 12.01 2.00 Concert door het Orkest van het Asta Theater te 's-Gravcnhage. Zangvoord ra oh t door Mevr. C. Sjouwer manVan Leeuwen; 2.002.30 Halfuurtje voor de Vrouw; 2.30—3.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.0C4.00 Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw- van Rees; 4.0O— 4.30 Solisten-Concert met medewerking van Atie Bettink (zang). Annie Jonkheer (piano); 4.30 5.30 Ziekenuurtje door Mevr. Ant. van Dijk; 5.30 7.00 Concert door de Groninger Orkest-Vereeniging. In de rustpoos: Sportpraatje door H. Hollander; 7.007.30 Engelsche les voor gevorderden; 7.308.00 Radio-Volks- Universiteit: Gerlof Verwey spreekt over: De malaise en haar oorzaken; 8.00 Tijdsein; 8.018.15 Gramofoon muziek; 8.158.45 Uitzending van het Abonnements concert door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Plerre Monteux; 8.459.15 Lezing door Dr. J. Th. de Visser over: De Nederlandsche Boekendag van Zaterdag 15 November 1930 9.159.45 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep; 9.4510.00 Voordracht door Mr. A. W. Kamp; 10.00—10.20 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam; 10.20 Persberichten van Vaz tDias; 10.30—11.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 11.0012.00 Studio-uitzending van de zingende en musiceerende film „The Desert Song"; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 10.0010.30 Zang door het N.C.R.V.-Dameskoor; 10.30— 11.00 Korte Ziekendienst door Ds. J. W. Geels. K.R.O. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.01—12.15 Politie berichten; 12.151.45 Lunchmuziek door het K.R.O.- Trio; 1.452.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 2.002.45 Gramofoonmuziek; 2.453.45 Cursus Fraaie Handwerken; 3.454.00 Gramofoonmuziek; 4.005.00 Ziekenuurtje; 5.006.30 Concert; 6.306.45 Cursus Knip- en Stofversieren6.457.00 Lezing over: „Verbeter uw radio-ontvangst"; 7.007.15 Gramofoonmuziek; 7.15—7.45 Cursus Maleisch; 7.458.00 Politieberichten; 8.009.00 Concert door de Arnhemsche Orkest-Vereeniging o.l.v. Martin Spanjaard; 9.109.40 Spreker: Dr. J. Riemens Jr. Onderwerp: „De kerk en het sociale vraagstuk"; 9.40 10.20 Vervolg Concert; 10.2010.30 Persberichten Vaz Dias; 10.3011.30 Gramofoonplaten. Belangwekkende proeven, die er op wij zen, dat het instinct een veel ingewikkel der proces is, dan men tot dasver meende. De Chineesche psycholoog dr. Zing Yang Kuo heeft in het laboratorium der universiteit Chekiang proe ven op katten genomen, die een eigenaardig inzicht hebben gegeven in wat men bij de dieren met de uit drukking instinct pleegt aan te duiden. Dr. Zing heeft katten met ratten en muizen onder verschil lende omstandigheden samengebracht en de gedra gingen van de dieren waargenomen. Zoo werden jonge katten in geisoleerde kooien gehouden, zoodot zij de eerste weken van hun leven met geen ratten tezamen konden komen. Van de twintig aldus groot gebrachte katjes doodden later slechts 45 pet. ratten. Bij een andere proef werden aan pasgeboren katjes, muizen en ratten als speelkameraadjes gegeven. Van deze doodde later geen enkele speelkameraadje of een rat of muis van hetzelfde ras. Slechts 3 van die 18 katten doodden later ratten van een ander ras dan dat van die waarmee zij wa ren opgekweekt. Bij een derde proef leerden de jonge katten het rattenvangen, doordat zij hun moeder bij de ratten jacht konden waarnemen. Van deze katjes doodden 85 pet. ratten vóór zij den leeftijd van vier maanden bereikt hadden. Een andere serie katjes werd met vegetarisch dieet grootgebracht. Zij werden toch rattenvangers, doch vraten de gedoode ratten meestal niet. De katjes, die 3 tot 4 maanden vegeta risch dieet hadden gehad, namen later geen vleesch- FEUILLETON Uit het Engelscli van L. G. MO BE RLY. HOODSTUK IV. Prudence Campbell. „U moet dit eens even inzien. „Rupert Dane overhandigde zijn vreemde gast het Ochtendblad. Na de thee was ze weer in slaap gevallen en de schil der ging uit om de hulp in te roepen van een vrouw uit de buurt, juffrouw Lengley. Zij was een vriedeüjke, moe derlijke ziel en er wel aan gewend om in bijzondere om- «tandigheden erbij gehaald te worden; ze stond bekend otn haar hartelijkheid en hulpvaardigheid en daar zij *eduwe was en haar kinderen getrouwd waren, stelde haar vrijen tijd gaarne beschikbaar om te helpen, *sar hulp noodig was. vindingrijke, opgewekte juffrouw Langley had da- 4elijlt toen Rupert haar volledig op de hoogte had ge- •teld, een oplossing gereed. ••Nu, meneer, breekt u zich maar niet het hoofd over Wat gepast is of misschien niet gepast", klonk het har tstik. ,A!s dat arme kind wakker wordt, zit Sara Lar.g- naast haar. En ik zal de logeerkamer in uw huisje in orde maken en zelf ook komen slapen, als U het goed vindt, en ik maak voor u wel een bed in het atelier. Dan kan zelfs juffrouw Thompson er niets van zeggen." Rupert moest lachen om de kleine hatelijkheid aan het adres van de norsche, sombere vrouw, die zijn wo elig onderhield en voor zijn eten zorgde. De goede ziel bracht haar plan prompt ten uitvoer Toen het oververmoeide meisje dien avond tegen half acht weer wakker werd, zat er een vriendelijke, blauw ogige vrouw van middelbaren leeftijd, met blozende tangen naast haar, die haar „mijn liefje" noemde en haar vertelde dat ze verder voor haar zou zorgen. ■Rt hoorde dat je geen bagage had, die zal wel ver loren zijn gegaan; daarom heb ik een nachtjapon van mij voor je meegebracht, mijn liefje." zei ze, „en meneer Dane heeft me een kam en borstel gegeven, zoodat Je je nergens druk over hoeft te maken. En morgen zul je wel weer fiksch genoeg zijn om naar je familie terug te gaan." Het meisje legde zich glimlachend neer bij de beschik kingen van de gemoedelijke dorpsvrouw. Ze was veel te moe om samenhangend te kunnen denken; alleen de gedachte hoe ze er wel zou uitzien in juffrouw Langley's ongetwijfeld-degelijke nachtjapon wekte even haar vroo- lykheid. Maar den volgenden morgen, toen juffrouw Langley haar een kopje thee kwam brengen, voelde ze zich al heel wat meer mans. „Heb je zin om beneden te komen ontbijten?" vroeg de goedmoedige vrouw, „meneer Dane ontbijt om half ne gen en juffrouw Thompson is net gekomen om het klaar te maken; als ik straks bij haar in de keuken een boterham eet, zal ik haar van jou vertellen. Ze schrok toen ze mij hier zag, ze dacht dat er iets niet in orde was, maar ik zei haar dat ik haar aanstonds wel op de hoogte zou brengen. Nieuwsgierig dat ze is en een praatgraag...!" „Ik ben zoo blij dat u beneden komt ontbijten," klonk Rupert's hartelijke begroeting, toen zijn gast de zonnige eetkamer binnenkwam. ..bent U goed uitgerust?" „O ja. Ik schaam me eigenlijk dat ik zoo lang geslapen heb. En juffrouw Langley is zoo goed voor mij geweest ik ben by barmhartige Sameritanen te land gekomen." Terwijl hij haar van visch bediende, koffie voor haar schonk en brood sneed, praatte hij opgewekt over juf frouw Langley's vele goede hoedanigheden. Maar toen zij klaar waren met ontbijten, trok hij een armstoel bij het raam, liet zijn gast daarin plaats nemen en nam een krant van een klein tafeltje. „U moest dit eens even inzien?" zei hij. „U zult het misschien pijnlyk vinden om over het ongeluk te lezen, maar kijkt U de namen van de dooden en gewonden eens door, om te zien of Uw naam erbij staat." „Mijn naaim?" Er kwam een verschrikte uitdrukking op het knappe meisjesgezicht. „Lieve deugd, als dat zoo is, zullen zc weten waar ik ben en dan komen zij mij terug halen!" Ik vertelde u gisteren dat ik weggegaan was, omdat mijn familie mij tot een huwelijk wilde dwin gen, dat ik verafschuwde. Weet U nog wel?" Rupert knikte bevestigend en ze vervolgde met een lichte huivering: „Ik kan onmogelijk met dien man trouwen, die tante voor mij heeft uitgezocht" „In ieder geval is 't het beste dat U de namen even doorleest," meende Rupert," want als uw naam erbij Is, is het niet onwaarschijnlijk dat ze u hier in de buurt komen zoeken." „O neen, laat ze dat toch niet doen," riep het meisje vol afschuw. „Ik zou tante Laura niet kunnen zien. U zult my wel heel dwaas vinden," voegde ze er verlegen aan toe. „Absoluut niet Ik vind dat u het volste recht hebt om voor U zelf uit te maken met wien u wilt trouwen. Het is monsterachtig dat iemand dwang op u wil uitoefenen en heel begrijpelyk dat u zich daaraan wilt onttrekken. Maar kijkt u nu eerst die namen even na." Hy duwde haar het blad in den and, nam zijn brieven op en zei: „Ik ga even naar het atelier, en kom zoo te rug," en daarop liet hij haar alleen met haar krant. Boven aan de lyst stonden de namen van de vier over leden slachtoffers en toen het meisje die met één oog opslag gezien had, legde ze met een onderdrukten kreet de krant neer. „Eva Hartwood". De naam grijnsde haar aan: Eva Hartwood, een van de omgekomenen bij het ongeluk! O, maar dat was bespottelyk! Hoe was een dergelyke griezelige vergissing mogelyk? Ze nam de krant weer op en het zien van haar eigen naam bij de dooden gaf haar een wee gevoel. Werktuigelijk liet ze haar blik verder over de kolom glijden. Hoe zou het afgeloopen zyn met het meisje, dat naast haar in de coupé gezeten had? Prudence Campbell, had het meisje geheeten, die zoo haar sympathie en medelijden had opgewekt Ze keek naar de namen van de overlevenden, maar Pru dence Campbell was er niet by en haar naam stond evenmin by de lijst van de gewonden, die naar het ziekenhuis in Transfield waren vervoerd. Maar daar stond wèl een andere naam, die het meisje hevig deed ontstellen: Nigel Yannister. Was Nigel ook in die ongelukstreln geweest? Die gedachte scheen iets in haar te doen bevriezen. Ze bleef maar als betooverd naar dien man staren. Was het werkelyk Nigel. die gewond was en in Transfield in het ziekenhuis lag, een paar mijl hiervandaan? Ze was half van haar stoel opgestaan, alsof ze weer werd aangegrepen door die wilde begeerte om te vluchten toen er eensklaps een idee door haar brein flitste en ze weer ging zitten. Volgens de opgave in de courant was Eva Hartwood dood. Dus haar familie en al haar kennissen zouden overtuigd zyn, dat dat inderdaad het geval was. Ze wisten lmers niets van het tegendeel ze was immers onvindbaar voor hen! En ze had nu een onverwachte gelegenheid gekregen om dat te biyvenze was dood! Wat een gek idee. dat de menschen zouden denken dat Eva Hartwoord dood was, over haar zouden praten en misschien betreuren als over een rampzalig en te vroeg uit het leven was heengegaan! Merkwaardig dat zy by de dooden stond, terwyi den naam van Prudence Campbell heelemaal niet vermeld was. Zou er verband bestaan tusschen die twee feiten? „Waardoor kan iemand geïdentificeerd zyn als Eva Hartwood?", dacht ze. Toen vloog ze met een schok overeind, de krant gleed op den vloer, ze had plotse ling den sleutel tot het mysterie gevonden! „Het visitekaartje dat ik haar gegeven heb,,, riep ze half luid. Ze herinnerde zich nu dit aan haar mede- reizigster te hebben overhandigd, net voor de trein verongelukte. Misschien had het arme kind het kaartje nog wel in de hand gehad. En haar koffer had ook vlak by het meisje gestaan, peinsde Eva, de koffer met haar naam erop. Ze hadden de twee reizigsters natuuriyk verwisseld en gedacht dat Prudence Eva Hartwood moest zyn. Ze bleef een heeien tijd over deze wonderiyke samen loop van omstandigheden zitten nadenken. Haar eenig verlangen was om volkomen te breken met haar vroe ger leven. De behandeling die zy van haar tante onder vonden had. was een nachtmerrie geworden en hoewel zy veel van haar man en van Olive hield, en ook de belde andere nichtjes wel mocht, kon niets haar bewe gen om terug te keeren. „Als ik me nu eens voor die andere uitgaf!, „pieker de ze verder," „Waarcm niet? Het was een schitteren de kans die ze gekregen had. Maar hoe moest zij leven, ais zy een streep haalde door het verleden? En wat zou er met haar geld gebeuren als zy de wereld in den waan liet dat Eva Hartwood dood was en Prudence Campbell de ramp had overleefd? En toen, als met een schok drong de oplossing eens klaps tot haar besef door. Het was zoo prachtig dat ze den adem moest inhouden, toen ze het zich weer herinnerde. Den dag voor ze wegging had ze een cheque van duizend pond ontvangen, geld dat haar nagelaten was door een oude nicht van haar vader. Ze had het bedrag by de bank geïncasseerd met het oog op haar voorgenomen vertrek cn het geld by zich gehouden. Het bevond zich in opgerolde bankbiljetten in het taschje aan haar ceintuur. Hoe had ze het kun nen vergeten! Die duizend pond zou alles zyn wat ze op de wereld bezat, als zy gehoor gaf aan den aandrang die steeds sterker in haar werd om den naam en de persoonlykheid van die andere aan te nemen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5