Ilitltll NitlIS- RU ROL Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. De nieuwe pachtregeling. Het drama in den toren. De winkelsluiting. Gemengd Nieuws. Dreigt een nieuwe wereldoorlog. De werkloosheid in Amerika. Een merkwaardige redding. vallen geen nieuwen oorlog". Plaatselijk Nieuws. Politie-tusschenkomst. Donderdag 13 November 1930. 73ste Jaargang No. 8765 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur. worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eersfuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (hewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnnr plaatsruimte berekend. dit nümmer bestaat uit twee bladen. Gistermiddag door de Tweede Kamer aan genomen. De Tweede Kamer nam gistermiddag met 65 tegen 26 gtemmen het ontwerp tot regeling der pacht aan. Met de soc.-dem., vrijz. dem. en R.K. stemden de anti-revoluti onaire heeren Smeenk en Schouten, de C.-H. leden Weit- kamp, Snoeck Henkemans, Slotemaker de Bruine en Mej. Katz mitsgaders de heer, Floris Vos vóór. I De hoofdinhoud der beide ontwerpen. Waar er nog velen zijn, die van <fe hoofdzaken van de nieuwe regeling der pacht en het ontwerp over de pacht commissies neg geen duidelijke voorstelling hebben, geeft het „Hsbl." er het volgende korte overzicht van, na eerst te hebben opgemerkt, dat ze natuurlijk nog niet van kracht zijn, nu de Tweede Kamer ze heeft aangenomen Het komt bij deze ontwerpen vooral hierop neer: „pacht" wordt, los van „huur", in ons Burgerlijk Wetb. afzonderlijk geregeld. Pachtovereenkomsten voor langer dan een jaar moe ten schriftelijk worden aangegaan, worden anders ge acht voor onbepaalden tijd te zijn gesloten en deelpacht- afspraken worden geacht pachtovereenkomsten tegen een bedrag in geld te zijn, wanneer ze niet schriftelijk zijn aangegaan. Koop vernietigt een pachtovereenkomst niet, de ver- kooper neemt de rechten en verplichtingen van den oorspronkelijken verpachter over. Bij den dood van pachter of verpachter gaat de overeenkomst niet van rechtswege te niet Zij kan op wensch van de erfgena men van den overledene door den kantonrechter worden ontbonden. Reparatiën, behalve „dagelijksche en geringe", komen voor erkening van den verpachter en mogen, als de laat ste in verzuim blijft te zijnen koste door den pachter worden verricht. Na afloop van een overeenkomst van langer dan een jaar heeft by opzegging de pachter recht op een schadeloosstelling van door hem aangebrachte verbeteringen, waarvan hij den verpaohter tijdig mede- dceling heeft gedaan, tenzij bij de overeenkomst anders ware bepaald. Bij buitengewone omstandigheden (prijsverlaging van producten daaronder niet begrepen) die de opbrengst van het gepachte stuk doen verminderen, heeft de pach ter recht op verlaging van de pacht. Hij moet echter ver hooging toestaan, wanneer door publiekrechtelijke li chamen den verpachter buitengewone lasten worden op gelegd voor werken, waardoor des pachters bedrijf wordt gebaat De pachter mag gedaante, inrichting of bestemming van het gepachte niet veranderen. Overeenkomsten voor meer dan één jaar aangegaan, moeten 18 mnd. voor het einde schriftelijk worden op gezegd en zóó dat de pachter behoorlijk in staat Is de vruchten van het laatste pachtjaar te innen, waarbij „opkomende" en „afgaande" pachter elkaar moeten gerieven. Komen verpachter of pachter hun wettelijke verplichtingen niet na, dan kan de overeenkomst door den kantonrechter tusschentijds worden ontbonden Dat kan ook geschieden, wanneer de verpachter „in 't belang der. volkshuisvesting, handel en nijverheid' een aadere bestemming aan (een deel van) het gepachte Beent te moeten geven. Bij het einde eener pachtovereenkomst kan de kan tonrechter haar, op verzoek van den pachter, ten hoogste tweemaal en voor een maximum van tien jaar verlengen, waarbij de rechter ook den prijs bepaalt. Van de beslissingen van den kantonrechter staat be roep op de arrondissementsrechtbank open. Het tweede ontwerp bepaalt, dat in elke provincie een of meer pachtcommissies worden ingesteld, bestaan de uit een voorzitter (jurist) en ten minste vier leden, waaraan plaatsvervangers (die van den voorzitter moet jurist zijn) kunnen worden toegevoegd. De leden zijn voor de helft pachters, voor de wederhelft verpachters. De taak dezer commissies is het geven van voor lichting aan den rechter ln een zaak van pacht tot oordeelen geroepen, het ontwerpen van model-pacht- contracten, het geven van adviezen en scheidsrechter lijke uitspraken nopens pachtovereenkomsten en het vaststellen en wijzigen van deze overeenkomsten, wan neer partijen zich van te voren bereid hebben verklaard zich aan de beslissing der pachtcommissie te zullen on derwerpen. De pachtcommissie kan getuigen en deskundigen op roepen en, al of niet na beëedlging, hooren. Het lijk van het slachtoffer opgegraven voor gerechtelijke schouwing. Verdachte blijft ontkennen. Het onderzoek naar het drama, dat zich nu ongeveer twee jaar geleden heeft afgespeeld in den koepel van de Cerardus Majellakerk aan het Ambonplein te Amster dam, wordt nog steeds voortgezet. leidekkerspatroon M. uit Den Haag, die gearres teerd is onder verdenking, dat hij den dood van zijn com pagnon A. op dien noodlottigen dag veroorzaakt heeft, bevindt zich thans in preventieve hechtenis. Naar „Het Volk" weet mede te deelen, heeft de Justi tie in dc afgeloopen weken tal van getuigen gehoord en naar aanleiding van de door dezen afgelegde verklarin gen ls ook de verdachte reeds eenige malen bij den rechter-commissaris ln verhoor geweest ^-r 2'jn, gelijk wij destijds reeds hebben medegedeeld, verschillende bezwarende verklaringen tegen den ver dachte afgelegd. Deze echter blijft naar ons door zijn rechtskundige raadslieden mr. J. de Vrieze te Amster dam en mr. j. j. Veurman te Den Haag is medegedeeld, hardnekkig en met verontwaardiging ontkennen, dat hij zich aan eenig misdrijf heeft schuldig gemaakt. Intusschen worden nog steeds, óók door de recherche, in deze zaak nieuwe onderzoekingen gedaan en naar het schijnt politie en justitie weigeren de pers Iedere Inlich ting, hoopt het feitenmateriaal, dat tegen den verdachte pleit, zich op. In den huidigen stand van het onderzoek heeft de ju stitie, naar bovengenoemd blad nog verneemt, aanlei ding gevonden bevel te geven tot opgraving van het lijk van het slachtoffer, ten einde daarop alsnog een ge rechtelijke schouwing te doen verrichten. Een en ander zou verband houden met het feit, dat ernstige vermoedens gerezen zijn, dat het slachtoffer niet door een gooi van den koepel naar beneden is ge stort, maar dat hem een hevigen slag op 't hoofd zou zijn toegebracht Dinsdag in den vroegen morgen heeft op de Nieuwe Oosterbegraafplaats de opgraving van het stoffelijk over schot van het slachtoffer plaats gehad. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van den substituut officier van justitie, mr. J. Versteeg, den rechter-com- missaris mr. G. J. Jutte en eenige rechercheurs der mo biele brigade der Centrale Recherche. Het opgegraven lijk is naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht, waar de door de rechtbank benoemde des kundigen, de anatoom-pathologen dr. Hammer uit Am sterdam en dr. Hulst uit Leiden, de sectie zullen ver richten. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. De groote meerderheid der winkeliers vóór totstand koming der wet, meent de minister. Overwegend herwaar tegen toepassing op lunchrooms en koffiehuizen. Verschenen is de Memorie van Antwoord, op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer, inzake het ontwerp tot regeling der winkelsluiting. Hieraan wordt het volgende ontleend: De stemming ten aanzien van het wetsontwerp is, naar den stelligen indruk van den Minister bij middenstands kringen thans zoo, dat een kleine minderheid het ont werp principieel niet wenscht, een grooter aantal belang hebbenden de invoering daarvan zou wenschen uitgesteld te zien, doch daartegenover een groote meerderheid der winkeliers de totstandkoming der Winkelsluitingswet, ook niettegenstaande men daarvan in sommige kringen eenig nadeel ducht, met ingenomenheid zal begroeten. In den handeldrijvenden middenstand als geheel geno men geldt ook thans nog steeds datgene, wat reeds zoo vele jaren geleden tot uiting kwam, namelijk het ver langen naar meer vrijheid, een vrijheid, die men zonder overheidshulp, welke den invloed der tegenwerkende elementen moet uitschakelen, niet by machte is te ver krijgen. Het is deze vrijheid, welke het ontwerp eenmaal wet geworden, zal kunnen brengen. Een wet als deze, welke een sociaal karakter draagt, doch tevens min of meer in het economisch leven in grijpt, is uiteraard slechts dan aanvaardbaar, indiien daarbij behoorlijk rekening is gehouden met de stoffelijke belangen van de daarbij betrokken groepen van belang hebbenden. De Minister is van meening, dat het onder havige ontwerp voldoet aan wat in dit opzicht in redelijk heid kan worden geeischt. Het groote aantal uitzonde ringen op de voorschriften betreffende avond- en Zon dagssluiting in het ontwerp opgenomen, de ruime moge lijkheid om afwijkingen van de bepalingen der \v_t tot stand te brengen, bieden even zoovele waarborgen, dat aan het economische belang van hen, die voor hun be drijf speciale behoeften hebben, geen ernstige schade zal worden toegebracht Dat een voorschrift betreffende den vrijen Zaterdag- dagmiddag op het winkelbedrijf uiterst desorganisee- rend zou werken, behoeft wel geen betoog. Tegen een regeling, op grond waarvan de voor schriften der wet opk voor lunchrooms, koffiehuizen en dergelyken zouden gelden, heeft de Minister overwe gend bezwaar. Dergelijke inrichtingen missen geheel het karakter van een winkel, en de elschen, welke het maatschappelijk verkeer dienaangaande stelt zijn vol komen anders. Verder wordt opgemerkt dat aan de wenschen der banketwinkeliers is tegemoet gekomen, zooveel zulks maar eenigszins mogelijk was. Verder dan het thans voorgestelde kan de Minister niet gaan, ook niet voor het plateland, waar overigens, naar het hem voorkomt de behoefte om op Zondag deze soort van winkels lang open te hebben, wel niet grooter zal zijn dan in de stad. Dat voorts de sluiting op Zondag voor menlgen sigaren winkelier noodlottig zou worden, acht de Minister uit gesloten. De meening van leden, die van de totstandkoming der Winkelsluitingswet tal van moeilijkheden vreezen, kan de Minister in haar algemeenheid niet deelen. Dit wetsontwerp en de Zondagswet staan zoo goed als geheel naast elkander. Het voornemen der Regeering ls, na afhandeling van het onderhavige ontwerp de her ziening der Zondagswet ter hand te nemen. De Minister kan het niet eens zijn met die leden, die in de regeling, betrekking hebbende op het sluiten van Joodsche winkels, een achterstelling der Joodsche winkeliers zagen. Voorts wordt opgemerkt, dat de verkoop door middel van automaten, de verkoop van dag- en weekbladen enz. bulten de toepassing der wet valt. In gemeenten, waar de levensgewoonten algemeen op een strengere Zondagsrust zijn gericht, moet een plaat selijke regeling in overeenstemming daarmede mogelijk blijven. Ladendorfi waarschuwt. De vakman tegenover dilettanten. Een „bevrij dingsoorlog" zou Duitschland's vernieti ging beteekenen. Plotseling is de Duitsche oud-kwartiermeester-ge neraal Ludendorff weer ten tooneele verschenen: de Völkische generaal was de laatste jaren steeds weer uit den geziehtkring tusschen de coulissen verdwe nen. Zijn eertijds wereldberoemde naam werd nog slechts met een droevig schouderophalen genoemd als die van een wel zeer trieste figuur Hij treedt thans weer voor het voetlicht met een te Munchen uitgegeven brochure: „Weltkrieg droht" getiteld. Daarin uit hij als deskundige een ernstige waar schuwing naar aanleiding van het dilettantische ge doe der nationaal-socialistische leiders, die een te zamen met Italië te voeren Dui:schen „bevrijdings oorlog" aanprijzen. Van al die fantasieën van de Hit- ler's, Dusterbergen en Seldte's die Ludendorff „ge wetenlooze praatjesmakers" en „zwetsende schijn- soldaten noemt, die soldaarjespelen" blijft onder zijn handen niets over, terwijl hij voorspelt, dat van Duitschland en het Duitsche volk bij zoo'n oorlog niets zal overblijven. Ludendorff neemt aan, dat Frankrijk en zijn bond- genooten: België, Polen, Tsiecho-Slownkije en Roe menië niet alleen tegen Duitschland, Italië, Honga rije en Oostenrijk optrekken, maar ook tegen Enge land (zonder Dominions) en Rusland, die met Duitschland verdragen sloten. Niettemin eindigt de oorlog met Duitschland's vernietiging. De krijg begint al dadelijk op den eersten mobili satiedag. 1 Mei '32, met luchtaanvallen op bijna alle steden van eenige beteekenis in Midden-Europa. Op den tweeden mobilisatiedag komen de eerste Italiaan- sche troepen in Beieren aan: een Italiaansch gene raal neemt in Munchen het bevel op zich. De Beier- sche regeering roept de bevolking op voor militai ren arbeid. Afschuwelijk is het lot van de Duitsche bevolking: overal wordt haar land gemaakt tot étappe- of oor logsgebied van buitenlandsche legers, hetzij dan, dat dit „verbonden" of vijandelijke legers zijn. Evenzoo heeft zij te lijden onder de lucht- en gasaanvallen van beide partijen; niemand bekommert zich om haar voorziening met levensmiddelen enz. De jonge mannen worden naar Italië of Engeland gebracht om als soldaat te worden afgericht; de ouderen worden door beide partijen gedwongen tot schansarbeid en gaan daarbij in massa ten gronde. Na den 16en mobilisatiedag marcheeren de Fran- sche legers zuidwaarts op tusschen Main en Donau: de strijd wordt gestreden door geheel Beieren tot in Oostenrijk en eindigt na het ingrijpen van Tsjecho- waken en Zuidslaven in de vijfde mobilisatieweek reeds met een geweldige nederlaag der Italianen en hun bondgenooten, die met elkaar in de Alpendalen worden tezamen gedreven en daar vernietigd. Over geheel Duitschland is al de ellende van den dertigjarigen oorlog weergekeerd. Aldus waarschuwde de deskundige Ludendorff te gen het lichtzinnig gepraat over een „bevrijdings oorlog". Het aantal werkloozen opnieuw geraamd. Reuter seint uit Washington: Hoover heeft meegedeeld, dat hij het aantal werk loozen in de V. S. opnieuw heeft laten ramen door een speciale commissie. Er werd echter geen cijfer genoemd. Volgens de laatste officieele raming waren er in de V. S. 3V£ millioen werkloozen. Een millioen werkloozen in de auto mobielindustrie. V.D. verneemt nog uit Washington: Kolonel Arthur Woods, voorzitter van het nood- comité tot bestrijding der werkloosheid, publiceert thans de eerste resultaten van zijn onderzoek naar den omvang der werkloosheid in de Vereenigde Sta ten. Blijkens zijn geanalyseerde cijfers bedraagt het aantal werklooze arbeiders in de Amerikaansche automobiel- en montage-industrie ongeveer een mil lioen. 72 uur op een stuk wrakhout in zeer rond gedreven. Reuter seint uit Eureka (Californiö): De eerste officier van den schoener Brooklyn, welke Zaterdag voor Port Humboldt is vergaan, is volgens een bericht uit Eureka in Californië, gisteren drij vend op zee gevonden en geréd. Hij was geheel uit geput en bijna bewusteloos. Gedurende 72 uur heeft de geredde officier op een stuk wrakhout drijvend het zonder voedsel of drinkwater moeten uithouden. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht; er bestaat kans, dat hij i»1 vn blijft. AUTOBUS IN EEN RIVIER GESTORT. Vijf petramen verdronken. V.D. verneemt uit Kowno: Bij het passeeren van een brug over de rivier Vc- rinta, die tengevolge van het hooge water over stroomd was, is Dinsdagavond tusschen Kowno en Maletai een autobus, waarin zich 7 personen bevon den, in de rivier gestort. Vijf personen verdronken. De chauffeur dacht nog over de brug tc kunnen rij den. Rede van den prins van Wales. Het N.T.A. seint uit Londen: Ter gelegenheid der viering van den verjaardag van den wapenstilstand heeft de prins van Wales een vredesrede gehouden. Wij willen geen nieuwen oorlog en wij moeten ons uiterste best doen, om een nieuwen oorlog fe vermijden. In vroeger tijd waren de volkeren geneigd, om bij de geringste aanleiding, op lichtvaardige wijze naar de wapens te grijpen. Vandaag is dit niet meer in de zelfde mate het geval. Doch het gevaar bestaat, dat de opgroeiende jeugd over de verschrikkingen van den wereldoorlog niets of heel weinig ver neemt Zorg te dragen dat de jeugd dit wel wete, is de taak van de oudstrijders van den wereldoorlog. Ook president Hoover heeft op Armistice Day een rede gehouden over den vrede. Amerika stemt in. zeide hij, met eiken stap. die gedaan wordt tot versterking van den wereldvrede. Hij verklaarde verder, dat, wanneer maatregelen getroffen zouden worden, om het Kellogg-pact aan te vullen met pacifistische middelen, waardoor de uitvoering van de bepalingen van genoemd pact ver zekerd zouden worden, Amerika zulke maatregelen met groote sympathie zou ondersteunen. De deelneming van Amerika zal echter altijd op andere leest geschoeid moeten zijn, dan die van de Europeesche staten zelf. De regeering der Vereenig de Staten zal in de.eerste plaats vriendschappelijk moeten samenwerken met andere staten. Daarom is de volkenbond een mooie instelling voor Europa, maar leent zich niet voor Amerika. Deelneming aan het internationaal hof kan echter ook voor Amerika k van nut zijn. Wapenstilstandsdap te Llverpcol. 500 zieken en gewonden. In Liverpool hebben Dinsdag bij de viering van den wapenstilstandsdng bij den cenotaaf talrijke on gevallen plaats gehad. Te middernacht heeft de verplegingsdienst 500 ziek gpworden of in het gedrang gekwetste personen te behandelen gehad. Wij komen 's morgens, dus ook Donderdags, zoo tusschen 6 en 7 uur Schagen binnen. En dat is Don derdags niet steeds even gemakkelijk. Te begrijpen, vooral met drukke markten en als goed Schager is het voor ons steeds een verheugenis dat er zooveel menschen en vee komen. Maar wat nu o.i. niet noodig is, is dat de ingan gen zoo totaal verstopt zijn als ons telkens Donder dagsmorgens blijkt. Op den hoek van het Noord een nauwe doorgang tusschen een paar paaltjes door, die opgestopt is «f inct vee dat er voor staat, maar nog meer met markt- bezoekers. En hoeveel maal of mén nu ook signaal geeft, van eenig op-zij-gaan is geen sprake. Men staat waar men staat. En als je nu even pardoes doorrijdt, zooals die marktbezoekers op „hun stuk blijven staan", dan gebeuren er ongelukken. Op de Gedempte Gracht is de doorgang eveneens niet minder nauw en ook daar stagnatie en- wachten is de boodschap. Zoo ook vanmorgen. Wij zijn ten minste maar uitgestapt, dc auto met zijn bestuurder volgde later, nadat de heer De Boer, rijksveearts, na aankomst zoo welwillend was, wat ruimte te maker;. Maar het is toch niet te verlangen dat deze de functie van verkeersagent er ook nog bij vervult. Wij vragen daarom in deze hulp en tusschcnkomst aan onze politie voor een goede verkeersregeling. De politie mag op Donderdagmorgen toch zeker wel uiterlijk om 6 uur present zijn. Er zijn nog 0 dagen in dc week dat de heeren kunnen uitslapen. De SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK biedt U keuze uit pl.m. 1000 werken. Geopend Zaterdags van 46 uur, in een lokaal van de Ned. Herv. Kerk. Leesgeld 4 ets. per boek en per week. biljarten. Dinsdag 11 Nov. had ln de „Cérès" de eerste wed strijd plaats van afdeeling C der biljartvereeniging „Holl. Noorderkwartier". Groep 1 bestaat uit de heeren C. Blaauboer, W. F. Gorter, W. van Erp en Jb. van der Oord; groep 2 uit de heeren C. Slikker, Jb. Ruis, H. Hoogland en Adr. de Wit. Ieder speelde 4 partijen en was de stand na afloop: groep 1 acht gewonnen partij en, groep 2 ook acht gewonnen, alzoo broederlijk ge deeld. Er spelen 5 afdeelingen, elk met 4 groepen van 4, zoodat ten slotte 5 winners-groepen overblijven. Dit is van het jaar voor 't eerst en een besluit van de laatste algemeene vergadering. Jammer is, dat, waar op een plaats 6 spelers zijn en de groepen uit 4 be staan, enkele spelers niet mee kunnen doen, doch dit is te ondervangen als er nog een paar bij gezocht worden, zoodat weer een groep van 4 bestaat en do secretaris la gaarne bereid, die groepen alsnog ln te deelen. Het was een echt geanimeerde wedstrijd en enkel» partijen werden op 't kantje af gewonnen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1