Pri sbil aften Openbare UITVOER! Verkiezing SMIDSKNECHT, eeri TWEEDE KAMER. Predikbeurten. De steun aan de Tarwecultuur. De eerste Nederlandsclie vliegster. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis v?n twee deugnieten. De honen in de sigaren-industrie. De Pachtontwerpen. Dronken visch. De kabinetscrisis in België. Groote brand te Antwerpen. Advertentie n. vier Notabelen, op Maandag 17 November a.s. r>AT een paar Standwerkers op Zaterdag 15 November a.s., gesloten Het maken van water- loozingen 'enz, aan de Spoorstraat aldaar. HUMORIST. Herdershond, Huis ADVERTEER7 IN DIT BLAD. De zitting werd begonnen Woensdag met wat re geling der werkzaamheden en daarna werd gestemd over de Pachtwet die, zooals elders reeds gemeld, is aangenomen met U5 tegen 2b stemmen. He wetsontwerp betreffende de subsidieregeling aan de Kon. Packet Mij. werd eveneens aangenomen. En toen volgden weer de algemeene besch .vingen over de Staatsbegr'ooting. De heer Nolcns (r.k.) dringt aan op spoed met de verbindendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomsten bij rijkswerken en acht het onbil lijk, dat het algemeen mijnwerkersfonds verstoken blijft van de bijdrage krachtens de Invaliditeitswet. Indien omtrent de ambtenaarssalarissen in het ge organiseerd overleg overeenstemming komt, dient ie regeering daartegenover niet a priori afwijzend te staan. Of de internationale crisis te bestrijden is met internationale middelen, is nog in studie. Van be lang is in ieder geval een goede verstandhouding met andere landen en in het bijzonder met België. Voor don dienst der werkloosheidsverzekering is een breedere basis noodig. Spr. bepleit het verleenen van een daadwerkelijken steun voor de suikerbieten industrie, verlaging van de vrachtprijzen voor tuin bouwproducten, invoering van een onderhandelings tarief en van maatregelen tegen dumping. Ook de hoer Heemskerk (a.r.) wijdde een beschou wing aan de crisis. I-Iij had er geen bezwaar tegen, dat men tracht door uitbreiding van werkloosheids verzekering en werkverruiming haar gevolgen te be dwingen. Ilij is echter tegen protectionistische maat regelen en ook een onderhandelingstarief moet z.i. op den achtergrond geraken. Spr. hoopte dat de bezwaren tegen een maal- en menggebod niet onoverkomelijk zullen zijn, daar het als maatregel tegen dumping uitstekende diensten zal kunnen bewijzen. Spr. noemde het tegenwoordige kabinet extra-par lementair en betreurt het feit dat er geen band is tusschen Kamer en Kabinet. Zooals het nu is, ver zwakt het 't parlementaire stelsel. Ook werd nog ge wezen op het oorlogsgevaar en op het revolutionnaire gevaar en werd het antwoord des heeren Albarda over het optreden der S.D.A.P. bij een eventueele mobilisatie niet voldoende geacht. De heer Duijs interrumpeerde herhaaldelijk en werd tot de orde geroepen. De heer Heemskerk eindigde met de opmerking dat de regeering in studie dient, te nemen, welke maatregelen zij zal moeten aanwenden tegen een nog steeds mogelijke sabotage van een eventueele mobi lisatie. De heer Jhr. Rutgers van Rozenburg (r.k.) zag den finantieelen toestand des lands niets rooskleurig in. Overschotten waren niet te wachten. Spr. meent zelfs dat de regeering nog te optimistisch is. De heer I.ingbeek (h.g.s.) begint met de woordspe ling dat het „Ruyst" in Nederland en bestrijdt daar na het kabinet en meent dat het zich in niets on derscheidt van een coalitie-kabinet. Het verbond met Rpme bestaat nog, zoo zeide hij en die coalitie zal blijven bestaan totdat „kerken en kloosters heel Nederland met huid en haar hebben ingeslikt." De heer Floris Vos (m.p.) klaagde er over, dat van bijna alle stemmingen in de Kamer de uitslag al wel reeds te voren was te zeggen. Volgens spr. weerspie gelen alleen de kleine partijen de gevoelens van de kiezers die achter hen staan. De spr. wil steun aan bieten-, tarwe- cn aardap- pelmeelinduslrie, tevens is 'n betere voorlichtings dienst gewenscht. Voor de werkeloosheid moeten groote waterstaatswerken worden uitgevoerd. ZONDAG 16 NOVEMBER 1030. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur. De. Van Dijk. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Valkkoog, voorm. 9J.i uur ,Ds. Tinholt. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Frank. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Na den dienst, stemming vcor Notabelen. St.-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Na den dienst, stemming voor Notabelen. Schagerbrug, zie Oudesluis. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Collecte N.K.P. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Cr. ..erp: De taal zonder woorden, de Wereldtaal. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Hippolytushoef, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Hak. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur. Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Kal, van Amsterdam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2.30 uur, Preeklezen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2Vz uur, Ds* Tollenaar. H. A. Nabetrachting. Den Oever, voorm 10 uur, Cand. Jonker. Nam 3 uur, Leesdienst. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorn). 10 uur, de heer L. Schut, van Winschoten. Nam. 7 uur, de heer L. Schut. Verschillende berichten. Gaat de Regeering tarwe koopen, malen en meel distrlbueeren Men weet, aldus lezen we ln het „Hsbl.", dat ln de Memorie van Toelichting op het ontwerp-Tarwewet de minister als mogelijke uitvoering aangaf een mengge bod; dus zoowel voor de meclimporteurs, als voor de meelfabrikanten. En zij voegde er, vrij geheimzinnig aan toe, dat „het geenszins ondenkbaar zoude zijn, dat door bemiddeling van de regeering het Inlandsche meel of de inlandsche bloem van uniforme samenstelling zoude worden verstrekt" aan importeurs en fabrieken. In onze bespreking van het wetsontwerp vroegen wij in dit verband: wie zal dan de Inlandsche tarwe moeten koopen en vermalen? Daarnaast trok onze aandacht art. 3 van het ontwerp, dat zegt: „BIJ alg. maatregel van bestuur kunnen voor schriften worden gegeven betreffende levering van hier te lande verbouwde tarwe en van daaruit ge wonnen tarwemeel en -bloem." Dit oogenschijniijk weinlg-zegger.de artikel vindt men in de Memorie van Toelichting zoo gemotiveerd, dat de regeering hiervoor maatregelen zou kunnen nemen, om eventueele achterhouding van inlandsche tarwe door den landbouw tegen te gaan. Wel zou ook een verlaging van het maalpercentage dit effect kunnen bewerkstelli gen, doch dan zou de steunende uitwerking der Tarwe- wet worden verminderd. Wij hebben daarover gezegd, dat dit art. 3 volkomen overbodig is, omdat, wanneer de landbouw door specu latie en misbruik maken van de Tarwewet, zijn eigen ruiten wenscht in te werpen, dat z ij n zaak is en dat de regeering dan niet nóg eens hoeft bij te springen. De M. v. T. voegde er echter aan toe, dat „van deze bevoegdheid wel geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt" (n.1. omdat de landbouw niet zal speculeeren). Wij leggen den nadruk op het woord „deze". In een gehéél ander licht echter komen al deze dingen te staan, wanneer, zooals wij vernemen, de re- gcerlng overweegt, om inderdaéd een soort „dub bel menggebod" op grond van de ev. Tarwewet uit te vaardigen en ook inderdéad zelf onversneden Inlandsche bloem aan fabrikanten en importeurs wil gaan distribu- eeren en in aanvulling daarop zélf de inlandsche tarwe wil gaan kocpen tegen een vasten prijs en tenslotte deze ook zélf wil doen vermalen en wel b.v. door de meelfabriek der Ned. Bakkerij N.V.. Maashav Z.Z.en te Rotterdam, dat is zooals men weet de coop. fabriek van den Ned. Bakkersbond. De regeering overweegt dezen gang zelfs reeds in zóóverre, dat zij zich heeft doen overtuigen van de geschikte outillage dier fabriek. Van daéruit zouden dan de importeurs en meelfabri kanten tegen gezetten prijs het inlandsche meel kunnen krijgen, benoodigd om te kunnen voldoen aan het vast te stellen vermengingspercentage. Voor haar examen geslaagd. Gister heeft mej. Versluys uit Delft het laatste ge deelte van het examen ter verkrijging van het brevet sportvliegen gedaan. Na te zijn opgestegen op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, heeft zij achten gedraaid cn gelapt, waarna de commissie meedeelde, dat zij aan de eischen voldeed cn was geslaagd. Nederland heeft thans zijn eerste vliegster. Het bre vet zal haar binnenkort officieel worden uitgereikt. Aan oen gevaar ontsnapt. Naar later gebleken is, heeft mej. Versluys tijdens een van haar landingen, geheel onvoorbereid en on- gewenscht, een wel zeer practisch bewijs van haar tegenwoordigheid van geest moeten leveren, wilde zij niet de dupe worden van een lichtelijk onverantwoor delijke landing van den reclamevlieger van circus Schneider. Juist toen mej. Versluys met haar Pander daalde, kwam ook de piloot van het circus met zijn toestel achter mej. Versluys om naar beneden. Beide toestel len bevonden zich weinige tientallen metere van den grond. De circusman vloog onder de Pander van mej. Versluys door, die hem gelukkig onmiddellijk opmerkte cn door haar toestel schuin te leggen cn wat gas bij te geven, de vleugels van de beide toe stellen wist vrij te houden, waardoor een ongeluk werd voorkomen. Naar vernomen wordt, zal de acronautische over treding van den piloot, die verklaard zou hebben het toestel van mej. Versluys niet te hebben opgemerkt, aan een nader onderzoek worden onderworpen. DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR. Terwijl de beambten naar de Zeppalin keken. Toen de „Graf Zeppelin" boven Roermond verscheen en alles uitliep om het luchtschip te zien, maakte een bezoeker van het postkantoor aldaar van de gelegen heid, dat de loketten even verlaten waren, gebruik om een bankbiljet van f 100 te ontvreemden. Op de haar gegeven aanwijzingen mocht de poli tic er spoedig in slagen den verdachte aan te hou den; het geld was nog in zijn bezit. of 53. De koopman had weer verkeerd geslagen, En Wim was er weer van door. Hij moest weer tot zijn verdriet ontwaren, Hij had weer den verkeerde voor. Was hij eerst met een paraplule geslagen, De slagen waren lang niet zacht. Die nu door den heer met zijn vuisten, Op 's mans hoofd werden toegebracht. Een verhooging niet gerechtvaardigd. De Commissie van onderzoek in de sigaren-industrie heeft rapport uitgebracht inzake de loonen in de si- gareuindustrie, waarvan de eindconclusie luidt als volgt: De commissie is eenstemmig van oordcel, dat het economisch niet gerechtvaardigd zou zijn boven wat is toegestaan op het oogenblik een loonsverhooging in de sigarenindustrie te geven. Eenerzijds blijkt dui delijk dat de sigarenindustrie geen grooterc lostep kan dragen cn de huidige conjunctuur geen spoedige verandering van den toestand mag doen verwachten. Anderzijds, dat de loonen en de indexcijfers een tendenz vertoonen ten gunste der werknemers. Aangenomen. Do wetsontwerpen in zake de regeling van de pacht, zijn gistermiddag door de Tweede Kamer met G5 tegen 26 stemmen aangenomen. Doordat whlskey in zee was geworpen. Alle hengelaars kwamen met veel visch thuis. Uit Beaufort, in Zuid-Carolina, wordt melding ge maakt van dronken visch. Een groote hoeveelheid ge smokkelde whiskev, die onlangs werd geconfiskecrd, werd in den mond der rivier geworpen. Zondag kwa- ni»n een aantal hengelaars met zwaarbeladen booten visch uit zee terug; de visch beet zoodra het snoer in zee werd geworpen. Het goede nieuws verspreidde zich snel en den volgenden dag ging alles wat een hengel had en vrij was hengelen. Geen hengelaar, of hij had groot succes. Men maakt hieruit op dat de visch dronken was. MOTORRIJDER GEDOOD. Gisteravond te zes uur is op den Elftweg onder de gemeente Velp bij Graveren ernstig verkeersongeval gebeurd. Op den rijksstraatweg Den BoschNijmegen reed de 20-jarige motorrijder S. F. uit Nijmegen te gen een boerenwagen, die van een deugdelijken reflector was voorzien. De motorrijder on de duo-rijder werden op den weg geslingerd. S. F. werd in deernis- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Grave overgebracht, alwaar hij bij aankomst overleden is. De duorijder kwam met den schrik vrij. VERLAGING DER POSTTARIEVEN GEVRAAGD. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de P. T. T.'begrooting, hebben sommige leden op tariefsverlaging aangedrongen; niet slechts voor de luchtpost, doch ook voor het verdere verkeer. Met name wilde men gaarne tcrugkecren tot het oude vijfcentstarief voor binnenlnndsche brieven, waarbij dat voor briefkaarten en ook do overige tarieven zich zouden moeten aansluiten. Ook werd gevraagd, of omtrent het al dan niet toe kennen van rentevergoeding voor het tegoed van re keninghouders bij den Cheque- en Girodienst nog steeds geen oplossing is verkregen. VERDUISTERING VAN 13030? De politie te Amsterdam onderzoekt een klacht van een firma tegen haar kassier, die er met f3000 ten nadeele van cle firma vandoor zou zijn. De man is inderdaad met hot geld naar het buitenland vertrok ken. doch hij beweert recht op het bedrag van drie mille te hebben. Zoodnt het nog niet vast staat of het hier verduistering of een civiele quacstie betreft. LOONSVERLAGING IN DE BELGISCHE METAAL NIJVERHEID. Door dc arbeiders aanvaard. Uit Brussel: In de nationale gemengde commissie voor de metaal nijverheid hebben de arbeldersafgevaardigden de loons verlaging van 5 pet. aanvaard, door de werkgevers voor gesteld. Dc eerste vermindering met 2% pet. zal ingaan op 1 December, de tweede van 214 pet. op 1 Jan. 1931. Hymana en Max bij den koning. Het B.T.A. seinde d.d. gister uit Brussel: De politieke toestand onderging geen ankele wijziging De koning ontbood geen enkele persoonlijkheid, doch Hymane, minister van buitenlanösche zaken, cn Max, burgemeester van Brussel, vroegen een audiëntie aan. De koning ontving hen achtereenvolgens. De crisis geëindigd? Nader wordt uit Brussel gemeld: De liberale fracties van Kamer en Senaat hebben met algemeene stemmen bij motie hun vertrouwen uitgespro ken in de liberale ministers. De regceringscrisis schijnt dus opgelost te zijn. In de motie wordt voorts de wensch uitgesproken, dat de omstandigheden de liberale partij zullen veroorloven haar medewerking te verleenen aan den regeeringsar- bcid zonder haar beginselen op te offeren. De „Soir" zegt, dat men algemeen van meening is, dat de liberale ministers in do regoerlng kunnen blijven doch vestigt er de aandacht op, dat er een ernstig voor behoud wordt gemaakt ten aanzien van eventueele prin ciplcele offers. Schade van ruim een milllocn francs. De Antwemsche correspondent van hot „Hsbl." seint: Woensdag in den vooravond bemerkten do werksters van het veem Amerika dat er brand was uitgebroken in een der magazijnen van het oomplex aan de Kompische vaart Antwerpen-Dam. Dadelijk word de brandweer ge alarmeerd en lntusschen werd met eigen middelen het blusschingswerk aangevat. Het magazijn bevatte 390 ton gomcopal. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het dak reeds Ingestort cn werden dc naburige magazijnen bedreigd waarin nog 2000 ton copal geborgen was. Aan het complex grenst een opslagplaats van olie die eveneens gevaar liep. Deze magazijnen zijn gelegen te midden eenw volksbuurt, waarin een geweldige paniek ontstond. De bewoners vluchtten ontsteld met hun huis raad. Met behulp van een sloopboot ln de vaart werd de brand met volle kracht bestreden en omstreeks acht uur was alle gevaar voor verdere uitbreiding bezworen. De vernielde koopwaar, die toebehoort aan dc „Intertropl- cal Consina" heeft een waarde van ruim een millioen francs. Heden overleed onze innig ge liefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer NAN RAVEN, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, N. RAVEN-Schrieken. Schagerbrug, 12 Nov. 1930. csoaoaoaocio co o-ocso Den 19en November a.s. ho- Q q pen onze geliefde Ouders q Jb. MEILINK 8 en 0 P. MElLINK-van Duin Q hunne 25-jartge Ecbtvereeni- Q 0 ging te herdenken. 0 Dat God hen nog lang moge of sparen is de wensch van hun 0 Q dankbare Kinderen, Behuwd- en 3 0 Kleinkinderen. 0 Breezand, November 1930. oo oo csoosooeo cooo cao Onzen hartelijken dank voor de vele blijken van helangstelling, bij onze 50-jarigeEchtvereeniging ondervonden. J. KOOIJ. P. KOOIJ—Oost. Wieringerwaard, Nov. 1930. Ned. Herv. Gemeente te Schagen. van vnri 79 uur in de Keikzaal (in gang Zuidzijde). Aftredend en niet herkiesbaar de heeren: K. HOOGSCHAGEN, P. HOPMAN, P. LAP en C. MAREES. HET KERKBESTUUR. DANSCURSUS. Bij voldoende deelname zal er worden gehouden een DANSCUR- 'JUS in het lokaal van den heer Jb. BALK te OUDE NIEDORP. 1ste lcs- nvond Dinsdag 18 November. Aan vang voor kinderen 5J4—7 uur on voor grootereu VA—dX uur. JL de markt vorige week goed was bewijst, daar ze allen Za terdagavond wederom present zullen zijn, ook de twee Amster dammers. Bovendien zullen er ook aanwezig zijn, welke U met verschillende attracties gezellig bezig zullen houden. Bezoekt de Zaterdagavondmarkt te Schaden, 't Is er echt gezellig. NIEDORP's KINDERKOOR Dir. Jb. I. HOVENIER. op Zondag 16 November '30, in de „Prins Maurits" te Nieuwe Niedorp, met medewerking van eenige PIANO- en VIOOLLEERLINGEN. Entrée 25 ets. Verplicht programma 10 ets. Aanvang half acht precies. Na afloop BAL. b« Wed. P. LEIJEN, te WINKEL. Het Scheer- en Kapsalon van M. MEIJER zal Dinsdag 18 November den geheelcn dag wegens huwelijk 2ijn. Te beginnen met Woensdag 19 November is vier dagen per week een Dameskapster aanwezig, en wel Woensdag, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag van elke week tot des avonds 8 uur. Beleefd aanbevelend, M. MEIJER - 't Zand. Barbier en Kapper, Terstond gevraagd: een bij G. v. ZOONEN Smederij te Julianadorp. Burgemeester en Wethouders van N.=Scharwoude wenschen aan te besteden: Bestek en voorwaarden ver krijgbaar ad f 0.50 bij den ge meente-opzichter, vanaf 15 November a.s. Gevraagd: Humorist op Feestavond, met opgave voorwaarden en welke avonden beschikbaar in November of December. Secretaris „FLORALIA", De Cocksdorp, Texel. Aan komen loopen: een groote zwarte reu. Tegen gemaakte koslcn terug te bekomen bij H. VRIESMAN, Café, Petten. TE KOOP: met flinken TUIN, gelegen aan vaar water te St. Maartensbrug. Te bevragen bij J. KRAPMAN, St. Maartensvlotbrug.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3