ST. MAARTEN BARSINGERHORN HOOGWOUD WINKEL. LANGENDIJK Z IJ P E DEN HELDER. WIERINGEN Marktberichten. Gemeenteraad van Alkmaar. ANNA PAULOWNA Naambordjes voor de wegen. Gistermorgen zagen we aan de Noordwestzijde van het postkantoor een bordje met de naam Benedenbuurt Naar men ons meedeelde worden alle wegen in Anna Paulowna op soortgelijke wijze aangegeven. Jaarvergadering AJLE.G.O. Door ziekte van den voorzitter, is deze vergadering later gehouden dan gewoonlijk en als gevolg daarvan, is de aanvang van de cursussen ook later gesteld dan anders. Besloten werd volgende week weer in de drie deelen der gemeente (Kleinesluis, Breezand, Oostpol der) te beginnen. (Zie verder advertentie). Zooals men weet, stelt de vereeniging zich ten doel, aan meisjes gelegenheid te geven tot het vervaardigen van nuttige en fraaie handwerken en kleedingstukken. De jongens leeren het maken van eenvoudige voorwer pen van hout, met de gewone timmermansgereedschap pen, om in 't gebruik daarvan eenige bedrevenheid te krijgen. Ook wordt door de jongens gebruik gemaakt van de figuurzaag en kan een en ander versierd wor den door houtsnijwerk, het aanbrengen van kleuren, enz. Natuurlijk hoopt men, dat in het slechte jaargetijde de kinderen ook buiten de cursusuren, dus thuis aan het werk zullen gaan. Daar de beide heeren, die benoemd waren om de rekeningen van den penningmeester na te zien, verhin derd waren, kon ter vergadering alleen het verslag van den penningmeester uitgebracht worden. Hieruit bleek, dat inkomsten en uitgaven sluiten met een bedrag van f 58824% Van de gemeente is een subsidie ontvangen groot f 157.26, terwijl door haar ook de huur voor de zaal aan de Kleinesluis is betaald. Naar aanleiding van een vraag, deelde de leider van den jongenscursus mede, dat de gereedschappen voor een deel vernieuwd en nog uitgebreid zijn, terwijl ook een hoeveelheid hout is aangeschaft. De heer C. Liefhebber, waarnemend secr.-penn., wilde van zijn functie ontheven worden. De heer T. Jongejan werd in zijn plaats aangewezen en toen de rondvraag niets bijzonders opleverde, sloot de waarnemend voor zitter, de heer D. Stammes, de vergadering. BREEZAND. Radiodistributie. Hoewel de installatie nog niet geheel in orde was, had de heer Jr. Jonker, centralehouder, toch reeds ver schillende aansluitingen gemaakt en bediende de aan geslotenen zoo goed en kwaad het ging. Thans, nu alles gereed is, werden we uitgenoodigd eens een kijkje te komen nemen in dit nieuwe bedrijf. Het spreekt vanzelf dat er, uitgezonderd voor den technicus, eigenlijk weinig te zien, echter meer te hoo- ren is. Ter controle heeft de centrale-houder natuurlijk zelf ook een aansluiting. We constateerden, dat de kwa liteit van het geluid heel goed is en dat dit ook bij de aangeslotenen zoo was, indien een goede luidspreker gebruikt werd. De sterkte van het geluid (die te regelen is) is meer dan voldoende. Er zijn thans 32 aansluitin gen. Dagelijks wordt het net echter uitgebreid, wat niet te verwonderen is, daar men door deze distributie ver zekerd is, voor een gering bedrag, op gemakkelijke manier, te kunnen genieten van wat de beide Neder- landsche stations uitzenden. Voor verzwakking bij uitbreiding van het aantal aan sluitingen behoeft men niet bevreesd te zijn, daar met de thans in gebruik zijnde installatie een honderdtal abonné's bediend kan worden, terwijl als dit getal over schreden wordt, weer een extra versterking aange bracht zal worden. Ouderavond School II. Niettegenstaande het vierde punt van de agenda luidde: Bespreking St. Nicolaasfeest een onderwerp waarvoor men de belangstelling van alle ouders mocht verwachten", moest tooh bij de opening van de vergade ring de heer De Vries zijn leedwezen uitspreken, dat de opkomst weer niet groot was. De eenige troost, die hieruit valt te putten voor het onderwijzend personeel is, dat de ouders niet komen, omdat zij vinden, dat het wel goed gaat. Toch ziet men hier liever waardeering door getoonde belangstelling. Nadat medegedeeld is, dat door uitbreiding van het aantal leerkrachten Mej Krispijn aan de school is ver bonden en voor den heer Kooiman, de heer Den Broe der in de plaats is gekomen, deelt de heer De Vries een geval mede, waaruit blijkt, op wat voor onwaarachtige manier de school soms bestookt wordt. Gezegd werd, dat een oud-leerling de lessen op een school voor voort gezet onderwijs in Den Helder moeilijk kon volgen en dat zelfs bijlessen gegeven moesten worden. Toevallig kwam dit geval den heer De Vries ter oore en aan de hand van de gevoerde correspondentie met den direc teur van de onderwijsinrichting en de ouders van de betrokken leerling, die beiden een zeer gunstige getui genis voor de school aflegden, kon de onwaarheid in dit geval bewezen worden. Doch lang niet alles wat gebeurt komt men te weten en spr. hoopt dan op de medwerking van de ouders in dergelijke gevallen. Als daarna de oudercommissie, waarin 2 vacatures zijn, is aangevuld door de benoeming van de heeren D. Nieuwland en C. F. van der Ges, volgt een uit voerige bespreking over een eventueel te houden St- Nicciaasfeest Er is eenige jaren een algemeen feest gehouden. Nu echter zullen volgens mededeeling van den heer Broers, de kinderen van de Kath. School daar niet meer aan deelnemen en is het de vraag ge worden of een feestje georganiseerd moet worden voor de kinderen van de openbare school alleen. Vroeger is over dit gecombineerde feest al verschil van meening geweest. De heer de Graaf is daardoor uit de oudercommissie getreden en begrijpt de houding van een paar andere commissieleden niet. De heer Broers zet hierop uiten, dat hij altijd voorstander is geweest van een algemeen feest, doch dat, nu de scheiding door anderen is uitgesproken, hij het gewenscht vindt, ook een feest voor de openbare 'school te organiseeren. Met op een na algemeene stemmen besluit men dan ook dat een St. Nicolaasfeest gegeven zal worden en bij verdere bespreking wordt vastgesteld, dat dit zoo moge lijk in de zaal van den heer Jb. Borst zal gebeuren, en zoo uitgebreid als de financiën dit toelaten. Er zal met lijsten een beroep op de offervaardigheid gedaan worden Bij de rondvraag doet de heer De Graaf een goed woordje voor de kinderen van de bewaarschool en met algemeene stemmen wordt goedgevonden dat ook deze kinderen aan het feest mogen deelnemen. De heer Kaak wilde op de ouderavonden graag wat meer van het werk van de kinderen zien en contact hebben met de onderwijzers. Hij krijgt de verzekering, dat de onderwijzers daar altijd, ook buiten de ouder avonden voor beschikbaar zijn. De heer De Graaf zou graag eens op een ouderavond een lezing hooren van de heer lest, hoofd der bijzondere school te Den Helder, voor kinderen, die het gewone on derwijs niet goed kunnen volgen. Voorzitter kan hem medeöeelen, dat de heer lest, in dertijd zijn medewerking al heeft toegezegd. Hij is er dus zeker van, niet tevergeefs een beroep op hem te zullen doen en sluit de vergadering met de toezegging dat dus waarschijnlijk spoedig de ouders weer ter ver gadering zullen geroepen worden en met den wensch, dat dan de opkomst grooter mag zijn. Bij de Donderdagavond plaats gehad hebbende verkie zing van kerkvoogd en notabel zijn de aftredende heeren C. Peetoom en Jb. Witsen als zoodanig herbenoemd. Kerkvoogden en notabelen alhier, hebben besloten aan de huurders van het bouwland der kerk, voor het Jaar 1930, wegens den slechten toestand in het tuinbouwbe drijf, een vermindering van 25 pet. op de pachtsom toe te staan. Als merkwaardigheid werd ons meegedeeld, dat bij den veehouder Si. alhier een koe, drie kalveren ter we reld bracht. Alle drie de dieren waren en zijn nog spring levend. Ongetwijfeld iets wat zelden voorkomt. De gemeenterekening, dienst 1928, is door Gedepu teerde Staten der Provincie vastgesteld. Sinds de laatste opgave werden ter Secretarie twee gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven. KOLHORN. Aan den nieuwen verkeersweg, leidende naar den Wieringermcerpolder, zullen 3 volkskeeten worden ge plaatst, gezamenlijk plaats biedende voor ongeveer 250 personen. Twee dezer keeten worden geplaatst voor rekening van de Arbeidsbemiddeling te Enschede. AARTSWOUD. Uitslag verkooping van een woonhuis met ongeveer 29 Are tuin voor de erven J. Buis. Kooper Joh. Leeuw voor f 2300; van een woonhuis met ongeveer 15 Are grond voor de erven wed. P. Renooij, kooper W. Renooij voor f 600. Naar wij vernemen komt de tooneelclub „Waling Om", voor het voetlicht met „Peaske", een tooneelstuk in 3 bedrijven, van R. Canne en IJ. Schuitemaker. Waar het bekend is dat de „Krite jounen" altijd mooie „jounen" zijn, daar twijfelen wij ook niet, of velen zullen zich dien avond begeven naar de zaal van den heer K. Zeeman om te genieten van spel, zang... en dounsjen. Men lette op de advertentie in dit nummer. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot de heer Alb. de Geus is op het de zer dagen te Den Haag gehouden machinistenaxamen geslaagd voor het diploma A. -- BROEK OP LANGENDIJK. De eerste inventarisatie van stapelproducten zal dit jaar, door de Prov. Comm. uit de veilingen van Noord- Holland, gehouden worden op 1 December lnplaats van 15 December. Vrijdagmorgen geraakte het zoontje van J. v. Heerde, in een onbewaakt oogenblik achter de woning te water De zoon van timmerman van der Plas, het gevaar ziende, waarin de kleine verkeerde, wist door er bij te springen de kleine van een wissen dood te redden. LANGENDIJK. We vernemen, dat verschillende korpsen, alsmede per- soneele leden, uit verschillende kolfclubs aan Langen- dijk zullen deelnemen aan de wedstrijden om het kampi oenschap van West-Friesland. Uit Concordia, zullen er, zijn we goed ingelicht, zelfs 2 korpsen uitkomen. We vernemen, dat aan de bloembollenveiling voor on geveer f 180.000 is verhandeld. ZUIDSCHARWOUDE. Dat de tuinbouwers, huurders van gemeentelanderijen, ten slotte nog hun door B. en W. voorgesteld reductie van 40 pet. huur hebben gekregen, was ongetwijfeld niet door velen verwacht Aangezien de vorige vergadering de stemmen over genoemd voorstel staakten, en die stemmenverhouding naar menschelijke berekening in een volgende vergadering niet zou worden gewijzigd (een der raadsleden is n.1. ongesteld), was het dus ze ker, dat er weer staking van stemmen zou zijn, waar door het voorstel was verworpen en de noodlijdende tuin ders naar hun 40 pet. reductie konden fluiten. Dank zij het voorstel van den heer Du Burck, is nu in de laatste raadsvergadering practisch hetzelfde voorstel aangeno men, dat oorspronkelijk door B. en W. werd gedaan, al leen met dit verschil, dat de reductie alleen zal ten goede komen aan ingezetenen der gemeente. Uit de discussies in de voorlaatste raadsvergadering was gebleken, dat een paar leden niet afwijzend stonden tegenover eenigen steun, doch dat die steun afhanke lijk moest worden gesteld van normen, ten aanzien van inkomen en vermogen der betrokken huurders. Het raadslid Du Burck, de gevolgen blijkbaar doorziende van oen star principieel standpunt, heeft nu getracht te red den, wat er nog te redden viel, en rekening houdende met de bezwaren van tegenstanders, geuit in die voor laatste vergadering, diende hij een voorstel in, om als nog tot steunverleening over te gaan, nadat een onder zoek zou zijn Ingesteld naar vermogen en inkomen. Het bleek nu, dat aan den norm van het inkomen door de tegenstemmers niet bijzonder groote waarde werd ge hecht, zoodat, waar het den heer Du B. slechts te doen was een meerderheid voor steunverleening te verkrijgen deze zich haastte die voorwaarde, die hij eigenlijk zelf niet wenschte, in te trekken, waardoor het voorstel ein delijk kon worden aangenomen. Het was den voorsteller bekend, dat er onder de huur ders geen personen waren, die in de vermogensbelasting waren aangeslagen, zoodat nu practisch alle huurders uit de gemeente een reductie van 40 pet zullen krijgen. Gelukkig dat dit resultaat valt te boeken door het vol gen van een wijze en voorzichtige politiek. We vleien er ons niet mee, dat daardoor de nood in vele tuinbouwers gezinnen is gelenigd, doch het gevallen besluit is althans 'n stap in de goede richting om den noodlijdenden tuin bouw te fielpen. We twijfelen er niet aan, of zij, die voor reductie in aanmerking komen, zullen van oordeel zijn, dat in tegenwoordige omstandigheden is gedaan, wat mogelijk was. Als nu verder de andere gemeentebesturen (Koedijk en St Pancras zijn Zuidscharwoude reeds voorgegaan) het voorbeeld volgen, en de kerkelijke en burgerlijke semi- publiekrechteriyke lichamen in de uitgebreide tuinbouw streek laten zich ook niet onbetugid, dan zal dit een verlichting geven van den zwaren druk, dien de crisis ln het tuinbouwbedrijf oefent. Wij twijfelen niet, of al de bedoelde lichamen zullen zich beijveren, om te doen, wat in dezen maatschappelijken plicht gebiedt, en zullen niet achterblijven, ln het bieden van hulp en steun, die zoo hoog noodlg is. Mocht aan die noodzakelijkheid nog wor den getwijfeld, dan vrage men maar eens bij slagers, bakkers, winkeliers en andere neringdoenden. Het resul taat zou besschamend zijn voor... de vragers. Als korpskolvers voor de wedstrijden om het kampioen schap van Friesland te houden in deze maand te Berk hout, zijn voor de kolfclub Op Maat, aangewezen de heeren J. Kramer, P. Goet en P. van der Welle, als plaatsvervanger de heer P. Molenaar. OUDESLUIS. Evenals vorige jaren heeft zich wederom een com missie gevormd, met het doel de schoolkinderen een St. Nicolaasfeestje te bereiden. De heer J. Delver heeft zich met het penningmeesterschap belast en zal gaarne hier voor de noodige goede gaven Jncasseeren, terwijl zich eenige Jongedames bereid hebben verklaard met een lijst rond te gaan. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 7 tot en met 13 Nov. Geboren: geene. Ondertrouwd: Petrus Cornelis Jozef van Kesteren, oud 33 jaar, bloembollenkweeker te Lisse en Anna Maria Nielen, oud 32 jaar, zonder beroep te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Trijntje Delver, 69 jaar, weduwe van Pie- ter Rampen; Nan Raven, 76 jaar, echtgenoot van Neel- tje Schrieken. BLOEMBOLLENTENTOONSTELLING DEN HELDER De in het voorjaar te Den Helder te houden bloembol lententoonstelling belooft, indien tenminste het weer niet een al te groote spelbreker wordt, schitterend te zullen slagen. Door het gemeentebestuur is in het op ongeveer een uur afstands van de bebouwde kom gelegen natuur park „De Donkere Duinen" een groot aantal bollen, daar toe welwillend afgestaan door de handelaren in Anna Paulowna en omstreken, uitgeplant. Dit park, voor on geveer een tiental jaren terug aangelegd, wordt, nu de denaanplantlngen enz. aldaar zich wat gaan ontwikkelen, meer en meer tot een geliefkoosd uitstapje. Ter gelegen heid van de tentoonstelling zal door het gemeentebestuur de ingang nabij de uitspanning „Duinoord" aan den Strooweg aanmerkelijk worden verbreed en voorzien van een momumentaal hek. Tevens wordt daar een parkeer terrein gemaakt voor de te verwachten auto's. Het Pol derbestuur van den Polder „Het Koegras" heeft op zich genomen ter plaatse den weg aanmerkelijk te verbree- den;»een scherpe en gevaarlijke bocht zal worden geni velleerd. Door de vereeniging van Bloembollenkweekers te An na Paulowna zijn 24000 bollen gratis afgestaan ter op luistering. Deze zijn thans in stadsparken en plantsoe nen, alsmede in den tuin van het Directiegebouw der ma rine, ultgepoot en zullen zeker medehelpen aan de stad een feestelijk aanzien tc geven. Voor gepaste versiering tijdens de dagen der tentoonstelling zal worden gezorgd. De heer T. Claij, hoofd der O. L. school te Wester- land alhier, is als zoodanig benoemd tc Scherpenzeel (G.), om welke reden cfe heer Clay alhier zijn ontslag zal aanvragen per 1 Januari a.s. Nulsvareeniglng. Naar wij vernemen, ligt hot in de bedoeling van de Nutsvereeniging, alhier, om op Zaterdag 29 Novem ber a.s. de eerste winterbijeenkomst in de zaal van den heer A. Kleinte Oosterland te houden. De Mandolineclub zal o.m. hieraan haar medewer king verlcenon. Voor het St Nicolaasfeest. Thans circuleeren onder de inwoners van het Ooste lijk deel van Wicringen wederom de inteekenlijstcn voor het jaarlijks te houden St. Nicolaasfeest voor dc schoolkinderen. Wij willen gaarne een ieder opwek ken om zoo diep mogelijk in den zak te tasten, opdat de vele kinderen wederom een prettigen middag be zorgd kan worden. Onze dorpsgenoot, de heer I.. TI. E. de Ridder, van Winkel, is met ingang van 15 December a.s. benoemd tot ambtenaar ter Gemeente-Secretarie tc Anna Pau lowna. Wegens overcompleet is cr j.1. Vrijdagavond we derom personeel ontslagen op het wtrk van de Am- sterdamsche Ballastmaatschappij. Opening Tehuis De Haukes. Wieringen is wederom een Christelijk Tehuis rijker geworden. De feestelijke opening had jl. Don derdagavond om 8 uur plaats. Tiet samenzijn werd door den heer Bosma geopend met het laten zingen van een lied en ging daarna voor in gebed. Vervol gens sprak hij een woord, waarin hij zijn verheugenis uitdrukte over 't feit dat zoovelen waren opgekomen om dit belangrijk gebeuren in het openbaar tc ge denken. Een Tehuis was dringend noodzakelijk voor hen, die alhier arbeiden, en die nu een eigen Tehuis hebben, waarin zij ongedwongen kunnen samenko men. Spreker was er bijzonder dankbaar voor dat de schilders en timmerlieden zoo bijzonder hun mede werking verleend hadden. Spreker hoopte dat velen gebruik zouden maken, om het gebouw te bezoeken. Ter afwisseling werden liederen gezongen. De heeren Frank en Pinkcnsieper hebben ook nog 't woord gevoerd. Zij verheugden zich ook over de sa menwerking die er ontstaan was, wat de geestelijke belangen betrof. Dat moest het doel zijn, opdat God dc eer toegebracht wordt en opdat de Zuidcrzeewerkers niet alleen om hun stoffelijke dingen zouden denken, maar overal hun ziclcheil zouden helpen bevorderen. Eenige bezoekers hebben nog gesproken en ver blijdden zich over de totstandkoming van het gebouw. Zij bevinden zich ver van hun huis en haard en gevoe len behoefte aan een christelijk tehuis. De bezoekers werden getracteerd op chocolade, koek en sigaren, zoodat men in een feestelijke stemming bijeen was. De avond werd besloten met het zingen van den Avondzang, waarna de heer Frank in dankgebed voorging. EIERVEILING. SCHAGEN. 13 Nov. Aangevoerd 24272 kipeieren, 46—51 Kg. f 5.80—6.80, 52—54 Kg. f 6.90—7.50, 55—57 Kg. f 7.40—8.40, 58—60 Kg. f 9.109.50, 6163 Kg. f 9.309.70, ongewogen wit f 8.30 9.30, ongewogen bruin f 9.6010, klein f 5.307.30, 573 eendeieren f 5.305.70. MEDEMBLIK, 13 Nov. Schotsohe muizen f 1.601.75, uien f 1.351.45 per 50 Kg., gele kool f 1.90—2.10, kroten f 1.90—2.10 per 100 Kg. HOORN. 13 Nov. 11 stapels kleine fabriekskaas f 40, 6 stapels kleine boe renkaas f 40, 4 stapels fabrieks comm. kaas f 43, 4 sta pels boeren comm. kaas f 44, Aangevoerd 25 stapels, wegende 27117 Kg. Handel vlug. ALKMAAR. 14 Nov. Andijvie f 0.201.10, bloemendaler kool t 35. bloem kool I f 12.30—30.40, H f 1.804.90. boerenkool f 3.90—6. gele kool f 15, groene kool f 17, knclselderle f 1.80 4.80, Chln. kool f 0.20—3.90, roode kool f 1—5, per 100 stuks, appelen f 1227, druiven f 27, peren f 924, snij- boonen f 24.90—35.20, witlof I f 11—16. II f 5—7 per 100 pond. bieten f 3. uien f 1.90—3.10 per 100 Kg., prei f 1 90 5.20, wortelen f 2.9011.10 per 100 bos, spruiten f 5 17 per 100 Kg., spinazie f 0.821.19 per bak. BROEK OP LANGENDIJK. 14 Nov. Bloemkool lecerf f 5.1010.80, reuzen f 12.7020.60, 2e soort f 2.805.30 per 100 stuks, roode kool f 1.805.40, gele kool f 1.303.10, vroege witte kool f 0.70, Deensche witte kool f 1.10—2.70, uien grove f 2.30—3, uien f 2.60 3.10, drielingen f 11.40, nep f 4, peen f 1.501.80, kl. peen f 1—1.30, tomaten A f 30.80, B f 27.20 per 100 Kg. Aanvoer: 10.000 stuks bloemkool, 37000 Kg. roode kool, 28000 Kg. gele kool, 1900 Kg. vroege witte kool. 17000 Kg. Deensche witte kool, 14000 Kg. uien, 10100 Kg. peen, 137% Kg. tomaten. NOORDSCHARWOUDE, 13 Nov. Groote schotsche muizen f 2.70. uien t 2.703.50, drie lingen f 1.401.50, grove f 2.803.20, gele nep f 4.10, peen f 1.80, kroten f 3.10, roode kool t 2.604.90. witte kool f 0.86—1.20, gele kool f 1.50—2.80, D. witte kool f 1.50— 2.30 per 100 Kg., bloemkool f 10.60-17.70 per 100 stuks. Aanvoer: 800 Kg. aardappelen, 5200 Kg. uien, 3000 Kg. peen, 700 Kg. kroten, 29600 Kg. roode kool, 100C0 Kg witte kool, 14800 Kg. gele kool, 7500 Kg. D. witte kool, 2000 stuks bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 14 Nov. Schotsche muizen f 3.403.60, gr. f 2.802.90, drielingen f 4.804.90. uien f 2.503. drielingen f 1.101.80, grove f 2.66—2.90, gele nep f 4.404.70, peen f 1.80—2, ramme nas f 2.60. kroten f 1.303. roode kool f 3.20—5.30, witte kool f 0.60—1. gele kool f 1.50—2.40, D. witte kool f 1.90 2, per 100 Kg., bloemkool f 15.2016.20 per 100 stuks. Aanvoer: 5400 Kg. aardappelen. 12800 Kg. uien. 7400 Kg. peen. 400 Kg. rammenas. 12C0 Kg. kroten, 24400 Kg. roode kool, 6800 Kg. witte kool, 19200 Kg. gele kool, 1000 Kg. D. witte kool, 700 stuks bloemkool. ALKMAAR, 14 November 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 2260 HX.'s aangevoerd, als: 968 H.L tarwe f 6.509. 1 H.L rogge f 4.50, 325 H.L gerst chev. f 5.25—6.37%, 573 H.L. haver f 6—7.30, 169 H.L. boonen, w.o.: paarde- boonen f 8, bruine boonen f 17—24, citroenboonen f 23 30. duivenboonen f 1016.50. witte boonen f 3041. 10 H.L. geel mosterdzaad f 2022, 13 H.L. karwijzaad f 28.50—29, 1 H.L. blauwmaanzaad f 31, 200 H.L boonen, w.o. tuinboonen f 2930; groene erwten (kleine) f 9—10, groene erwten (groote) f 25—28, grauw erwten f 34— 56.50, vale erwten f 2035, alles per 100 K.G. ALKMAAR, 14 November 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 80 stapels kaas, wegende 100.000 K.G., aangevoerd, waar van de prijzen als volgt: Fabriekskaas: Kleine f 41, Commissie f 42, boerenkaas: Commissie f 43, alles met rijksmerk. Handel goed. WARMENHUIZEN. 13 Nov Roode kool le kw. f 1.80—3.20, kale f 2—2.60, gele kool le soort f 0.76—1.20, drielingen f 1.30, uien f 3—3.10 per 100 K2. Aanvoer: 4800 Kg. roode kool, 5000 Kg. gele kool, 7700 Kg. witte kool. 2300 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 14 November 1930. Roode kool, le kw. f 34.40, kale f 1.50. witte kool, le kw f 0.70—0.90, uien f 3.10, peen f 1.70. Aanvoer: 3300 Kg. roode kool, 6700 Kg. witte kool, 550 Kg. uien, 1350 Kg peen. CURSUS IN SPAANSCHE TAAL. Door den voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier werd gisteren de cursus in de Spaansche taal, die twee jaren geleden op initiatief van de Kamer in het leven werd geroepen, officieel beëindigd. De heer Arntz. bracht de leerares. Mevr. J. L. van SluijsBarbiers, uit Haarlem, dank voor de uitstekende wijze waarop zij de lessen steeds had gegeven. Ook van de zijde der leerlingen werden zeer waardeerende woor den gesproken. Te betreuren valt het. dat door te weinig animo voor deze taalstudie, die voor het handelsverkeer steeds meer van beteekenis wordt, geen nieuwe cursus kon worden geopend. Een veelbewogen zetting. Kwestie om de portefeuille van publieke werken. De Alkmaarsche gemeenteraad heeft Donderdagmiddag een veelbewogen vergadering gehouden. Zooals gemeld, is in de vorige raadszitting in de vacature-mr. Leesberg (r.k.) de heer Klaver als wethouder benoemd en het college van B. en W. had nu de portefeuilles opnieuw verdeeld, waarbij aan wethouder Rlngers o.a. de tot dus ver door mr. Leesberg beheerde portefeuille van publieke werken was toegewezen. De verbonden raadsmeerderheld het zoogenaamde elftal, dat zich bij het begin van deze zittingsperiode op een bezuinigingsprogram had ver- eenigd, had indertijd uitgemaakt, dat de heer Ringers niet de portefeuille van publieke werken mocht bezitten, omdat hij als aannemer zelfs den schijn moest vermijden, zijn eigen belangen te willen bevorderen. Thans is door verschillende omstandigheden de samenhang van dat elftal zeer verzwakt en de heer Van llngerland (r.k.) sprak er zijn verontwaariging over uit, dat de heer Rin- gers thans gemeend heeft, bij de nieuwe verdeeling van functies toch de portefeuille van publieke werken te mo gen aanvaarden. De sociaal-democraten leverden daarop ook scherpe critiek en verzochten schorsing van de ver gadering, toen het voorstel was gedaan, den heer Rin- gers als wethouder van publieke werken in de vacature- Leesberg als commissaris in het bestuur der vereeniging voor volkshuisvesting te benoemen. Na de schorsing werd met 11 tegen 7 stemmen aan genomen een motie van de aoc.-dem. fractie waarin ge zegd werd. dat het niet gewenscht is, dat de heer Ringers de portefeuille van publieke werken zal beheeren. De heer Rlngers (c.-h.) deelde mee. deze portefeuille juist begeerd te hebben om te doen vaststellen, dat daar geen enkel bezwaar tegen kan bestaan. Hij tartte den raad te bewijzen, dat hij als wethouder van publieke wer ken ooit iets gedaan had, wat in zijn eigen voordeel zou zijn geweest, en stelde na het aannemen van de motie zijn wethoudersportefeuille aan het einde van deze verga dering ter beschikking van den raad. De voorzitter betreurde dit. Hij was er van overtugid, dat den heer Ringers in zijn wethouderlijke loopbaan geen enkele blaam treft en het speet hem, datde raad zich op deze wijze had uitgesproken. Spreker reikte den heer Ringers demonstratief de hand. Voortgezet werden de vroeger afgebroken beraadsla gingen over het loon bij werkverschaffing. Vrijwel alle leden voerden weer het woord over de drie voorstellen: dat van B. en W. om 30 cent uurloon met kinderbijslag te geven, dat van de sociaal-democraten en den heer Van Slingerland r.k. Volksbond) om 48 cent uuroon te geven met prijsgeving van subsidie van rijk en provincie, en dat van den heer Woldendorp (r.-k. dem.) om 38 cent te geven, maar de kinderbijslagen belangrijk te verhoogen Ten slotte namen B. enW. dit laatste over met de restrictie, dat daarbij niet de steun van rijk en provin cie verloren zou mogen gaan. Deze restrictie wenschte de heer Woldendorp niet te aanvaarden, waarna zoowel het voorstel van de sociaal-democraten als het zijne werd afgestemd, en de burgemeester zelde, dat dus het voorstel van B. en W. was aangenomen. Tijdens de behandeling van het volgende agendapunt kwamen de sociaal-democraten en de katholieke demo craten met de opmerking, dat nu weliswaar geconsta teerd was, dat de voorstellen van B. en W. inzake de werkverschaffing waren aangenomen maar dat niet duidelijk was, of daarmede de oorspronkelijke bijdrage bedoeld was, dan wel of B. en W. het oorspronkelijke voorstel-Woldendorp (met de restrictie, dat rijk en provincie subsidie zullen moeten geven) hadden over genomen. De burgemeester weigerde tijdens dc behandeling van het volgende punt op dit debat terug te komen. De sociaal-democraten stelden daarna voor. de discussie over het thans aan de orde zijnde voorstel te sluiten en tot de werkverschaffing terug te kceren, wat met 10 tegen 9 stemmen verworpen werd. Eerst na afhan deling van dat punt verklaarde de burgemeester zich bereid, op de werkverschaffing terug te komen. Hij gaf toe, dat er twee voorstellen van B. en W. waren ge weest, het eene: 38 cent per uur, en het overgenomen voorstel Weldendorp met de restrictie, dat men de rijks subsidie niet wilde prijsgeven Hij verklaarde zich daar om bereid, deze voorstellen opnieuw in stemming t brengen. Met 12 tegen 7 stemmen besloot de raad de discus sies weer te openen, en zonder eenlg verder debat werd daarop met 11 tegen 8 stemmen aangenomen een nieuw voorstel van de sociaal-democraten en enkele r.k. demo craten, inhoudende 43 cent uurloon plus de gebruike lijke kinderbijslag, met zoo noodig prijs geven van de subsidie van Rijk en provincie. Aan den stadsautobusdienst werd over 1929 f 3000 subsidie verleend. Eenige objecten voor werkverschaffing, als het bouw rijp maken van grond en het verbeteren van den Ber- gerweg werden uit de voorstellen voor werkverschaffing gelicht Kt wordt meer als productief werk beschouwd en zal worden aanbesteed met de bepaling, dat daarbij 100 pet Alkmaarders (zoo mogelijk vaklieden) betrok ken over de Arbeidsbeurs tegen loonen ln 't landelijk collectief contract bepaald, te werk gesteld moeten worden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11