SchagerCourant De Staatsbegrooting voor 1931. ««"•Abdijsiroop De invoer van Russisch graan. Vijfde Blad. In den Wieringermeerpolder Ons vee naar België. Ernstig incident te Toulouse. Bloedwraak op Corsica. Algemeene beschouwingen. Vechtende mijnwerkers. Helpt Uw kinderen bij Kinkhoest! Gemengd Nieuws. Zaterdag 15 November 1930. 73ste Jaargang. No. 8766 Boerderij. Wat er op het oogenbllk zooal te zien en te doen is. Wij lezen in het „Hsbl." Rustig doorwerken, en toch in een behoorlijk snel tem po. ziedaar den indruk die men krijgt als men den moed heeft den omringdijk te verlaten om zich k-m- ver begeven in den nieuwen polder om aldaar den stand van xaken eens in oogenschouw te nemen. Op den dijk staande ontwaart men in de verte verschillende groote werktuigen die bezig zijn aan het slooten graven en ver der valt het oog op een groot aantal kleine verplaats bare schuurtjes, de schaftlokalen voor de ongeveer 800 arbeiders, die in groepjes verdeeld in den polder bezig zijn met het nivelleeren van het terrein, het verspreiden van de slootaarde en het maken van greppels en draina ges. Staande op den dijk te Kolhorn en te Aartswoud krijgt men het idee van een echten kleipolder als men zijn blik laat gaan over de uitgestrekte sllbvelden, die in dezen tijd van het jaar door de vele neerslag van vet tigheid glimmen. Een geheel ander beeld krijgt men als men den polder ingaat te Wieringen aan de Haukes. Omdat de grond daar wat lichter is, wat zanderiger, lijkt alles daar meer op een ontginning, doch waar men het oog ook wendt, telkens wordt men verrast door het tempo, waarin de onderscheidene werkzaamheden wor den ten uitvoer gebracht. Opvallend is het, dat de oude zeebodem overal zoo vlak ligt. Behoudens de oneffen heden ontstaan door stortgronden afkomstig van de on der water aangelegde kanalen, ligt alles behoorlijk vlak Het maken van slooten wordt nog uitgevoerd door de directie der Zuiderzeewerken. Machtige machines, van meer dan 20.000 Kg., staan daarvoor op den drassigen bodem opgesteld, die op één werkdag 160 meter sloot ter breedte van 2.75 meter graven. Bakken van 0.75 kub. m. worden telkens uitgegraven. Moesten de 5 arbeiders, die bij deze machine werkzaam zijn, de slooten uit de hand graven, dan zouden zij samen per dag 25 meter kunnen afmaken... Wat verder werkt weer een ander type machine die de slooten uitgraaft in den vorm van een overlangs door gesneden cylinder; een sneldraaiend wiel voorzien van kleine bakjes baggert den grond weg en verspreidt de aarde meteen over een afstand van 8 tot 10 meter. Op schieten moet het werk, want in totaal moeten ongeveer 1200 k.m. sloot gegraven worden. Waar de slooten klaar zijn komen de arbeiders om den grond gelijk te maken, terwijl anderen weer bezig Zijn met graven van greppels, hoewel ook hiervoor weer machines aanwezig zijn.Op de klei worden deze greppels gelegd op 10 Meter afstand, op het meer zanderige ge deelte op 15 Meter. De bedoeling is om op de kleigron den bij voldoende ontwatering later weer om den anderen ■een greppel te dichten. Op de uiteinden der akkers wordt het water uit de greppels met drainagepotjes naar de sloten geleid. Ontzaggelijke moeilijkheden moeten telkens worden overwonnen. Ieder onderdeel der werkzaamheden is als het ware een vraagstuk op zich zelf. Denk eens aan het feit, dat alle arbeiders nog langs ongebaande we gen zich naar het werk moeten begeven, terwijl ook de aanvoer van materialap met groote moeite gepaard gaat. De bodem is wel begaanbaar, doch verzakkingen van tractors en wagens komen meermalen voor in dezen tijd van overmatige regenval. Alleen op de Hau kes is een fietspad ter lengte van 5 K.M. ongeveer, terwijl andere wegen in voorbereiding zijn. Voor de Commissie Lovink wordt een proefbedrijf aangelegd ongeveer 4 KM. van Kolhorn. Een groot gedeelte van dit terrein ter grootte van ongeveer 40 H.A. is van grondwaterbuizen voorzien om het verloop van het grondwater na te kunnen gaan bij de verschil lende wijzen van draineeringssystemen welke hier aan de praktijk zullen worden getoetst. Aan de Haukes te Wieringen op de lichtere gron den staat alreeds ongeveer 250 H.A. rogge te groeien. Deze heeft men aldaar gezaaid om verstuiven van deze gronden tegen te gaan, waardoor de afwateringskanalen zouden verstoppen. Het ligt in de bedoeling om het aan staande voorjaar deze gronden met graszaden in te zaaien. Het bezaaien van deze complexen ging heel een voudig. Over het genivelleerde land werd de rogge breedwerpig uitgezaaid en met een schijvenegge onder gewerkt. De arbeiders zijn ondergebracht In loodsen of vinden een tehuis bij de bewoners in de omgeving van den naburigen polder. Gezien het ruwe jaargetijde en het zware werk dat velen hebben te verrichten worden hooge eischen gesteld aan hun weerstandsvermogen en de Arbeidsbeurzen, die rijp en groen hierheen hebben gestuurd, hebben er zeker niet bij stil gestaan, dat voor dit soort ontginningswerk alleen krachtige, geschoolde arbeiders gebruikt kunnen worden. Wanneer dan ook melding wordt gemaakt van werkstakingen betreft dit veelal de waardeering der arbeidsprestaties van men- sohen die minder geschikt zijn voor dit zware werk dat vooreerst onder zoo weinig gunstige omstandigheden moet worden verricht. Een uiteenzetting van den minister. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Lo vink betreffende de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: De bijzondere omstandigheden waaraan de plotselinge fluiting van den invoer van vee uit Nederland in België welk verbod van Invoer reeds is opgeheven is toe te schrijven, bestaan in de onderstelde waarneming van een ambtenaar van den Belgischen veeartsenijkundigen dienst van een geval van mond- en klauwzeer bij een rund, dat bij de keuring vóór den uitvoer hier te lande Scheel gezond bevonden was. De betreffende dieren, *aarvan toelating in België geweigerd werd, zijn naar Nederland teruggezonden en te besterader plaatse met de meeste nauwgezetheid stuk voor stuk onderzocht, waarbij het niet is mogen gelukken ook maar één ver dacht of ziek dier aan te treffen. Verder werden met bovenbedoeld vee tegelijkertijd te ruggezonden twee wagons met vee, afkomstig uit Rot terdam, niet wegens ziekte, maar omdat de grensveearts klaarblijkelijk uit Rotterdam bericht had ontvangen, dat mond- en klauwzeer op de veemarkt aldaar was gecom stateerd en de desbetreffende dieren derhalve als ver dacht moesten worden beschouwd. Afgezien van de mo gelijkheid, dat deze dieren niet ter markt waren geweest, 1» het onjuist, dat op de bedoelde markt een geval van mond- en klauwzeer zich had voorgedaan. Het vriendschappelijke overleg tusschen de veeartsenij- kundige diensten der beide landen heeft intusschea tot een bevredigende oplossing geleid. „Geen direct dreigend gevaar". Invoer- belemmering by do regeering niet in over weging. Op de desbetreffende schriftelijke vragen van den heer Fleskens antwoordt minister Ruijs de Beeren- brouck thans als volgt: Het is den ondergeteekende bekend, dat de uitvoer van graan uit Rusland, vergeleken met de sedert den oorlog verloopen jaren, in den laatsten tijd sterk is toegenomen en mede daardoor de reeds lage prijzen dezer artikelen nog verder zijn gedaald. Behalve de recente door Frankrijk en België genomen maatregelen, die de mogelijkheid openen den invoer van graan en andere bepaalde producten uit Rusland te belemmeren, is, voor zoover tot nu toe bekend, slechts Hongarije overgegaan tot het nemen van een derge- lijken maatregel ten opzichte van den invoer van lijm. Opgemerkt zij, dat eenige aan Rusland grenzende lan den, zooals Roemenië, sedert geruimen tijd den invoer van Russische producten verbieden. Volgens de laatste berichten schijnt te mogen worden aangenomen, dat bij de uitvaardiging van het Belgisch besluit tot wering van den invoer van Russchen graan, reeds varende schepen, althans ten deele. nog in de Bel gische havens zullen worden toegelaten. Welke gedrags lijn verder door de Belgische Regeering ter zake zal worden gevolgd, is thans nog niet bekend. De aanbiedingen van Russisch graan tegen lage prij zen, hebben mede invloed geoefend op den voor de graanproducten nadeeligen loop van de graanprijzen. Blijkens bovenstaande is de voorstelling alsof speci aal de invoer van Russisch graan hier te lande een direct dreigend gevaar veroorzaakt, niet geheel met de feiten in overeenstemming. Maatregelen in het bijzonder daartegen gericht zijn dan ook thans niet in overwe ging. In dit verband worde eohter gewezen op het wets ontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt, waarvan hulp voor den tarwe- bouwer te wachten is. Een Italiaansch consul door anti-fascisten mishandeld. Woensdag is het te Toulouse in Frankrijk tot een ernstig incident tusschen den Italia-anschen consul al daar en een aantal anti-fascisten gekomen. Na afloop van een plechtigen kerkdienst ter her denking van den wapenstilstand, bleek zich in de om geving van den consul een groepje anti-fascisten op te houden, dat een dreigende houding tegen hem aan nam. Een aantal in zijn gezelschap zijnde fascisten, die hem van de kerk naar huis begeleidden en eenige politie-agenten, hadden zich echter om den consul tot een cordon geformeerd. Toen de consul bij het afscheidnemen zijn aanhan gers met den fascistengroet dankte, geraakten de anti fascisten, die dit blijkbaar als een moedwillige provo catie opvatten, zoodanig in woede, dat zij door het cordon van politie en fascisten heen braken en den consul te lijf gingen en mishandelden, zoodat de po litie hem slechts met moeito kon ontzetten. Eenige leiders van het groepje anti-fascisten wer den gearresteerd. Ontzettend drama in een café te Bastia. Te Bastia op het eiland Corsica heeft zich Woens dag een bloedig drama afgespeeld. In een café verscheen plotseling een man, die zon der iets te zeggen een revolver trok en op de aan wezigen begon te vuren, van wie er 2 gedood werden, terwijl een derde door 4 kogels in het hoofd en in de borst zóó ernstig werd getroffen, dat hij in levensge vaarlijken toestand naar een ziekenhuis werd overge bracht. De moordenaar maakte zich uit de voeten, doch is kort daarop gearresteerd. Hij weigert inlichtingen te geven. Vermoedelijk heeft men met een geval van bloedwraak te doen. SPANJE KOOPT TORPEDOBOOTEN. De koning van Spanje heeft, naar uit Madrid wordt gemeld, een besluit onderteekend tot aankoop van 27 torpedobooten. SPAARZAME KERMISVIERDERS. IN AMERIKA Een pot van 612 millioen dollar te verdeelen Uit New York: Een vroolijk Kerstfeest wacht den elf millioen leden van de Kerstmis-spaarbus, die onder leiding staan van 8000 Amerikaansche banken. Zij zullen namelijk 612 mil lioen dollar te verdeelen hebben, het grootste bedrag, dat ooit voor dat doel in een jaar werd bespaard. Vergadering van Donderdag. De algemeene beschouwingen over de Staatsbe grooting zijn Donderdagmiddag voortgezet. De eerste spreker is de heer Van den Tempel (s.d.) die aandringt op herzienng van het bezoldigingsbe sluit.. De wensch naar verbetering der levensomstan digheden is bij aile richtingen onder het Rijksperso neel krachtig, ook in dezen crisistijd. Spr. zegt dat er in den jongsten tijd lal van maatregelen zijn geno men, waardoor de overschotten zijn weggewerkt, waaronder belastingverlagingen a 30 millioen en een herziening van de financieels verhouding tusschen Rijk en Gemeenten ii 23 millioen, samen 53 millioen. Dat. zulks kon geschieden is voor een belangrijk deel te danken aan de salarisverlaging, welke is doorgevoeld op volkomen ondeugdelijke motieven. In het bijzonder wijst spr. op de positie, der on derwijzers; het kan volgens spr. niet worden ontkend, dat de onderwijzers in het Bezoldigingsbesluit on juist zijn geclassificeerd. Er heerscht algemeene on tevredenheid en wantrouwen onder het Rijksperso neel, welk wantrouwen versterkt is door de tewerk stelling van personeel op arbeidscontract. Waarom moet nu toch die onbevredigende verhouding tus schen het Rijkspersoneel en de regeering voortduren? Waarom kan hier niet, evenals hij de gemeenten, een gemeenschappelijk accoord worden bereikt? Spr. wil weten of de regeering zich in georgani seerd overleg met de organisaties wil verstaan. Spr. behandelt daarna den economischen toestand. Een aantal oorzaken hebben tot het ontstaan van deze crisis medegewerkt. Maar in den diepsten grond is deze crisis aan te jnerken als een. wier tel kens voorkomende wisselingen in de conjunctuur, den loop van het kapitalisme kenmerkt. Dit is eèn crisis van overproductie. Internationaal bezien kan loonsverlaging niet het geëigenden middel zijn om deze crisis op te lossen want deze zou beteekenen: vermindering van de koopkracht der brede massa. De heer Braat (P.B.): „Je weet er niks van. Je praat alleen maar voor domme menschen." De heer Van den Tempel: „Juist, mijnheer Braat, ik praat ook voor u." Spr. wijst er verder op, dat ook het protectionisme de crisis niet heeft voorkomen. Hij betoogt verder, dat alles moet worden gedaan om aan de noodzake lijkheid van loonsverlaging te ontkomen. Innerlijke versterking van het bedrijfsleven is het beste middel tot verbetering. Wij achten daartoe ingrijpende ver anderingen noodig: medezeggenschap, bedrijfsorgani satie. socialisatie. Wat de werkeloosheid betreft wil spr. dat de re geering in overleg met de organisaties een geheel van weloverwogen maatregelen ontwerpt en toepast. Ver der bepleit spr. de oprichting van een industriebank, waarvan de regeering zich ten onrechte afmaakt. Slechts een versterkte en moedige democratie zal aon den onbevredigenden toestand een einde kun nen maken. De heer Schokking (c.h.) meent, dat de taak der regeoring en ook haar vermogen tot bestrijding der crisistoestanden zeer beperkt is. Het. is verkeerd den schijn te wekken alsof de ra- geering zoo niet de eenig schuldige, dan toch de hoofdschuldige zou zijn aan de misstanden en moei lijkheden op economisch gebied. Er is geen aanlei ding om dit jaar in afzonderlijke beschouwingen te treden omtrent de houding van spr.'s fractie tot de regeering. Spr. vergeet niet dat het steunen van het kabinet op de groepen der rechterzijde niet gelijk luidend is met het vinden van instemming bij die groepen op alle puiten van regeeringsbeleid. Toch zijn er zekere grenzen. Spr. wijst in dit verband aan de tegenstelling, in de Katholieke partij zelf tot uiting gekomen, omtrent de inrichting der maat schappij en de grenzen der staatsbemoeiing. Spr. wijst op de zware taak welke de regeeringen thans hebben, omdat zij alles moeten doen wat tot ont warring en ontspanning kan leiden; dit geldt zoo wel nationaal als internationaal. Spr. stelt de vraag liever niet, of de regeering tegen die taak opgewas sen is. Maar is zij voldoende van het gewicht van die taak doordrongen? Vervolgens klaagt spr. over den stijl van de Troonrede. Voorts betoogt spr., dat ook een extra parlementair kabinet aan den eisch van homogeniteit moet beantwoorden. De Regeering mag geen enkel deel der bevolking voortrekken, ook niet op religieus gebied. De wet moet worden geëerbiedigd. Spr. vraagt of de regecring de zekerheid heeft dat er onder do hoogere en lagere ambtenaren geen gevonden worden die welbewust het gezag waarvan zij deel uitmaken, ondergraven? Spr. is voor het vrije gesproken en geschreven woord. Voor de motie-Albarda betreffende radio-cen- suur, kan spr. niet stemmen. Dit was iets nieuws wat vrije meeningsuiting betreft, waarover het laat ste woord nog niet is gesproken. Spr. was pijnlijk getroffen geweest door het feit dat onlangs de orde in de Kamer is gestoord, maar ook daardoor dat sommige leden hebben verklaard zich ean de belofte van geheimhouding in een be paald geval niet te zullen houden. Spr. hoopt, dat daartegen maatregelen zullen worden getroffen. Ook dienen maatregelen te worden getroffen tegen hen, die na aflegging van den eed of belofte van trouw aan de Grondwet verklaren, zich daaraan niet te zul len houden. In dit verband wilde spr. iets zeggen over de uit lating van den heer Albarda op het demonstratief congres der S.D.A.P., doch na de uitnemende rede daarover van den heer Heemskerk, zal spr. zich daarvan onthouden. De nadere verklaring van den heer Albarda heeft niet de minste klaarheid gebracht. De regeering heeft er ernstig haar aandacht aan te wijden. Wat de crisis betreft, zegt spr., dat dit niet is toe te schrijven aan een armoedeverschijnsel, want er zijn voorraden genoeg. Wel is zij te wijten aan zeer be treurenswaardige ziekteverschijnselen van politieken aard die niet in hun economische gevolgen worden gezien. Spr. wijst op den toestand in Rusland die leidt tot kostbare maatregelen van defensie der Rand staten en exportmoeilijkheden. Wil men de crisis lenigen, dan kan men slechts stuksgewijze te werk gaan. Dat leert de ervaring in Engeland, waar van een groot plan tot crisisbestrijding niets terecht is ge komen. In de kopermijnen te Malpaso. 18 dooden. V.D. verneemt uit New York: Uit Lima wordt gemeld, dat in een deel van het gebied der kopermijnen te Malpaso ernstige onlusten zijn ontstaan, die ontaardden in gevechten, waarhij 15 Peruanen, 2 Amerikanen en een Oostenrijker wer den gedood. Ongeveer 350 Amerikanen, die ter plaatse waren gevestigd, zijn per extra trein vertrokken, waaruit men afleidt, dat de onlusten gedeeltelijk tegen vreem delingen, voornamelijk tegen de Amerikanen waren gericht. Spr. noemt het goed dat er vorige jaren een -voor zichtige finantiecle politiek is gevolgd en constateert mot ingenomenheid dat deze regeering onze handels politiek niet wil veranderen. De quaestie van het dumpen met Russische artike len dient de regeering ernstig te onderzoeken. Dc landbouw behoort tot dc bedrijven die in de moeilijk ste omstandigheden verkeeren. Reeds te lang hebben wij naar maatregelen uitgezien. Zonder medewerking ook van dc verschillende groepen kan op dit terrein niets tot stand komen. De heer Bierema (v.b.), maakt eenige opmerkingen over dc finantiën en oordeelt dat de verhoogde ac cijns op het gedistilleerd geen vier millioen zal op brengen. Is dat wel het geval, dan is het geraamde tekort tot twee millioen teruggebracht. Het is dus niet noodig, speciale maatregelen te nemen. Spr. meent dut het met de groote overschotten ge daan is. Ihtusschen schijnt het dan niet mogelijk te zijn het accres der uitgaven op te vangen door be zuiniging. Met deze begrooting merkt men er althans niets van. De minister achi versobering noodig door voortge zette reorganisatie van den staatsdienst. Maar die reorganisatie heeft tot nu toe niet veel zoden aan den dijk g--zet. De Hercules moet nog geboren wor den die de hydra der ambtenarij zal verslaan. Slechts inperking der staatsbemoeiing over de geheele linie kan bezuiniging brengen. Onder de 15) mllioen die voor waterstaatswerken op den kapiiaaldienst worden uitgetrokken, zijn vér- schillende die op deiï gewonen dienst hadden moeten zijn geplaatst, omdat zij periodiek terugkomen. Ook ten opzichte van het wegenfonds is dit het geval. Binnen weinige jaren zal de staatsschuld met een geweldig bedrag toenemen door de drooglegging der Zuiderzee. De kosten zijn geweldig tegengevallen, maar nog grooter tegenvaller zullen de baten zijn. Spr. komt tot de coqclusie dat uit deze drooglegging voor den staat een geldelijk nadeel zal voortsprui ten, ten minste een milliard, wat zal neerkomen op een annuiteit van minstens 4dG millioen op den ge wonen dienst, terwijl men met een bedrag van 8 a 9 millioen had gedacht te zullen uitkomen. Wat den steun aan den landbouw betreft, delihi- reert men net zoo lang tot de plattelandsbevolking ten gronde gaat. Vrijstelling van premiebetaling voor sociale wet ten beveelt spr. aan en ontkent dat dit staatsbedee- ling is. Veeleer is het 't herstellen van een onrecht den landbouw aangedaan. De heer Van Vu uren (r.k.) bespreekt de finantieele politiek van dezen minister en meent dat 't gelukkig is dat nog juist voor het uitbreken van den economi schen storm de rijke oogst in de schuren is geko men. Naar deze saldi kunnen we helpen en Neder land is er misschien nog het beste aan toe, vergele ken met andere landen. Met de voorzieningen van den minister gaat spr. accoord, voor belastingverhooging is echter nog geen reden, en op medewerking dezerzijds is daarvoor niet te rekenen, zoolang de reserves niet zijn uitge put. Spr. wil gelden voteeren tot steun van den landbouw en ook voor de werkeloosheid. De here Van der Heuvel (a.r.) wijst op de ernst van den landbouwtocstand. Spr. wijst op den invoer van Russische graan en zegt dat het Nederlandsche be drijfsleven en speciaal van landbouw, dient bevei ligd tegen den moordenden overlast dien de buiten- landsche handelspolitiek ons bedrijfsleven aandoet. Spr. vraagt lo. krachtige verlaging van de spoor wegtarieven. 2o. krachtige hulp voor de aardappel- meelindustrie door een renteloos crediet met een claim op .de overproductie, 3o. steun aan de suiker bietenteelt, die stopgezet zal moeten worden als niet voor Kerstmis een afdoende steunregeling is geno men. Dit alles zal ongeveer 11 k 12 millioen kosten, ter wijl er nog 300 millioen overschotten der laatste ja ren zijn. Spr. hoopt dat het mualgebod spoedig wet zal worden. De heer De Visser (comm.) houdt beschouwingen over de planloosheid van de kapitalistische productie wijze. Spr. behandelt daarna de troonrede. Spr. vraagt aan de Regeering van een burgerlijken Staat, hoe zij het aandurft, de draagster van de kroon inhoudlooze taal als in de laatste Troonrede te doen uitspreken. Het is beneden peil, zegt spr. „Groote krachtsinspanning en wijs beleid zullen met Gods hulp moeten voeren tot betere tijden". Heeft men voor de crisis-slachtoffers niets anders? Misbruikt men daarvoor den mond van de draagster der Kroon? Van wie moet die krachtsinspanning uitgaan? Van het proletariaat? Dat wil niet anders. Maar het kan niet. Wat heeft men verder aan economische voor lichting? Men doet een beroep op internationale sa menwerking. terwijl men weet, dat van een eerlijke internationale samenwerking geen sprake is. Aan samenwerking met de Unie der Sovjet-republieken wordt daarbij niet gedacht. Spr. meent dat de klassetegenstellingen groeien ook op het platteland en het parlementarisme ver valt. Er wordt een hetze gevoerd tegen de Unie der Sovjetrepublieken en de Paus speelt daarbij een be langrijke rol. Als de ure van het oorlogsgevaar voor Nederland aanbreekt kan men, verzekert spr., op den heer Albarda en de zijnen rekenen. Albarda is onge vaarlijk. In Rusland groeien de loonen steeds en van wer keloosheid is geen sprake. Er is volop werk. En ais dan de wereld overstroomd wordt met Russische wa ren, goedkooper dan ergens anders, dan durft men spreken van dumping. Maar de feilen weerspreken dat. De tarweprijzen zonken reeds, voordat de uit voer van Sovjet-Rusland begon. De sleutel van de dumpingpolitiek ligt volgens spr. bij Canada. Dat de Sovjet-Unie zoo goedkoop petroleum, vlas, benzine, hout, enz. uitvoert, is te danken aan de planmatige productie die alleen onder het socialisme mogelijk is. Ten slotte stelt spr. vast dat het noodig is dat aan de ambtenaren en arbeiders in overheidsdienst te gemoet gekomen wordt en dient een tweetal zeer lange moties in waarin verschillende eischen worden gesteld (o.a. een nieuwe salarisregeling, direct een maand ex tra-sa Ia ris en premicvrij pensioen); en waarin gevraagd wordt de arbeideis op arbeiders contract aangesteld binnen 3 maanden een vaste aanstelling te geven. De moties, allen door den heer Wijnkoop mede onderteekend, worden niet ondersteund en maken dus geen onderwerp van beraadslaging uit. Daarna wordt de vergadering geschorst. 's Avonds werd een begin gemaakt met buitenland- sche zaken. Anderzijds heet het, dat de onlusten een gevolg zijn van het strenge optreden der directies en de loonsverminderingen hij dc groote kopermaatschap- ppijen. waarvan het kapitaal zich voor het grootste gedeelte in handen van Amerikanen en Engelschen bevindt. STORM OP DE ADRIATISCHEE ZEE. Vier vlsschers verdronken V.D. verneemt uit Milaan: In de Adriatische Zee heeft de afgeloopen dagen een hevige storm gewoed, waarbij verscheidene visschers- schepen zijn vergaan. Zoover bekend is vonden daarbij vier visschers den dood in de golven. Het middel dat U zoekt ls Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De sl ij mop lossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet. Geef vandaag nog voor dien akehgec kinkhoest de uitkomst brengende ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Ft. 2.75. FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop)

Schager Courant | 1930 | | pagina 17