Ontzettende ramp te Lyon. Steiende cRcu0t{ Binnenlandsch Nieuws. De verduistering bij de spaarbank te Oslo. Volledige bekentenis van den procuratie houder. Men meldt uit Stockholm: Nyblin, de procuratiehouder van de Oslosche Spaar bank, die voor een bedrag van 375.000 Noorsche kronen aan effecten verduisterde, doch inmiddels reeds voor 190.000 kronen aan effecten teruggaf, heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Als procuratiehouder had Nyblin de sleutels van eenige brandkasten, waarin ef fecten bewaard werden, onder zijn berusting. Daar hij uiteraard wist, wanneer de inhoud van een brandkast gecontroleerd zou worden, zag hij gedurende enkele jaren steeds kans om ontdekking te voorkomen, door, zooals een telegram uit Oslo meldt, effecten uit een pas gecontroleerde brandkast naar een brandkast die aan de beurt van controle was, over te brengen. Intusschen is nog voor 185.000 kronen aan effecten zoek. Nyblin verklaarde die met speculaties verloren te hebben, maar de politie is te weten gekomen dat hij verschillende huizen heeft laten bouwen en aan ken nissen vrij belangrijke bedragen leende. Loonsverlaging bij de Engelsche spoorwegen. Ongeveer acht procent verlaging voorgesteld Donderdag is een belangrijke bijeenkomst van de di recties der 4 groote Engelsche spoorwegmaatschappijen met de vertrouwensmannen van hun personeel gehouden over de nieuwe loonregeling. Het zoogenaamde bestand dat voor een half jaar gesloten was, liep gister af en de directies hebben bij monde van den heer Ridge Wedg wood het voorstel gedaan om een nieuw collectief con tract voorloopig voor een jaar aan te gaan op de vol gende voorwaarden: Zes shilling per«week verlaging voor volwassen mannelijke arbeiders en drie shilling voor ju niores en vrouwelijke beambten aan de loketten enz., tien tot vijftien pond per jaar verlaging voor het administra tief personeel en een nog te treffen regeling voor de machine-bankwerkers en andere werklieden die in de werkplaatsen en langs de lijnen werkzaam zijn. De heer Wedgwood legde de cijfers van het verkeer over waaruit bleek dat de groote maatschappijen 12 tot 15 procent min der reizigers vervoerd hadden dan in 1929 en het vracht vervoer nog minder opgeleverd had. Het was dan ook onmogelijk om de hooge loonen van 1926 en '27 te blijven doorbetalen en het onderhavige voorstel was eigenlijk nog niet drastisch genoeg, maar de maatschappijen hoop ten dat de oeconomische crisis langzaam haar einde na derde en het vervoer weer zou toenemen. De vertegenwoordigers der drie groote personeelbon- den, stokers en machinisten, kantoorpersoneel en weg werkers zullen de voorstellen aan hun vakvereenigingen voorleggen en voor 1 December voorloopig bescheid ge ven. Over de loonen der werkplaats-arbeiders zal Maan dag een aparte conferentie geschieden. Men verwacht, dat de vereenlgingen van spoorwegman- nen de verlaging niet zullen aanvaarden. DE AMERIKAANSCHE POSTTARIEVEN. Het tekort Op den dienst der Amerikaansche posterijen is er in het afgeloopen jaar een tekort geweest van 58.000.000 dollar. Het plan is verhoogingen van de briefport in te voeren. VLIEGTUIG TE PLETTER GESLAGEN. - ...ii. Uit New York: Een vliegtuig,, aan boord waarvan zich twee vliegers bevonden, die een duurvlucht wilden on dernemen, is Donderdag in de voorstad van Broonlyn te pletter geslagen en in vlammen opgegaan. Beide vlie gers werden nog levend.uit de brokstukken van het toe stel te voorschijn gehaald. Zij zijn ernstig gewond. EEN VORSTELIJKE GIT UIT AMERIKA. Voor den bouw van een kinderkliniek te Parijs. Reuter seint uit New Yokr: George Eastman, de bekende camera-millionnair, heeft een bedrag van 25 millioen francs geschonken voor de Instelling van een schoolkinderkliniek voor tand- en keel ziekten te Parijs. Naar men zich herinnert heeft Eastman voor hetzelfde doel onlangs ook aan Stockholm een aanzienlijke som geschonken. De handel in verdoorende middelen. Talrijke arrestaties te New York. Reuter seint uit New York: De regeeringsambtenaren, belast met de bestrijding van den handel in vcrdoovende middelen, hebben den leider aangehouden van een groote organisatie, die narcotica in omloop bracht. Ook andere leden dezer organisatie, onder wie drie vrouwen, en verder een twintigtal Griekschc zeelieden, die de verdoovende middelen in de V. S. zouden hebben binnengesmok keld en een zestal Oosterlingen, die de verdoovende middelen uit Zuid-Europa zouden hebben aange voerd, werden gearresteerd. De bende betrok de middelen uit Zuid-Europa en verkocht deze in de groote restaurants en in Chinee- sche en buitenlandsche zaken. De politie was de 'bende reeds geruimen tijd op het spoor. Welken omvang de handel in verdoovende midde len heeft aangenomen blijkt uit een raming der po litie, volgens welke iedere week voor een waarde van 50.000 dollar aan verdoovende middelen in de Ver- eenigde Staten wordt binnengesmokkeld. BESTUURSHERVORMINGEN IN CHINA. Het land in 70 provincies ingedeeld. In China zullen belangrijke bestuurshervormingen worden ingevoerd. De regeering overweegt een nieu we indeeling van het land in zeventig provincies. De bevoegdheden van de provinciale overheden zul len aanmerkelijk worden beperkt. Ook Tsjnng Hsoe Liang, de dictator van Mantsjoerije, neemt aan de beraadslagingen over de bstuurshervormingen deel. DE CHINEESCHE PIRATEN. Een Noorsch stoomschip overvallen. Reuter seint uit Hongkong: Het Noorsche stoomschip „Hirundo" heeft draad loos medegedeeld, dat het gisteren tusschen Swaton en Hongkong door piraten is overvallen. Een lid der bemanning werd gedood. Twee Chi- neesche kooplieden werden door de roovers wegge voerd. CYCLOON IN BURMA. Reuter seint uit Rangoon: Volgens berichten uit Kyankpyv (beneden Burma), Is de stad, met inbegrip van de regeeringsgebouwen en de bazar, in den nacht van 10 op 11 November door een cycloon verwoest. Er schijnen geen menschenlevens te betreuren. Bij zonderheden over de ramp zijn wegens de vernieling der telegrafische verbindingen niet te krijgen. Het lot van een nierlijder is vaak ellendig; dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen cïoor zijn lendenen. Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgen den dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek spit, ischias, blaas ontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot her nieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt warden. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. De provincie Friesland zonder leidingwater. Een hoofdbuis onder Hardegarijp gespron gen. Geweldige hoeveelheid water onder mijnde den weg. Twee uur geduurd alvo rens de druk er afgenomen werd. Donderdagavond na zes uur heeft het grootste gedeel te van de provincie Friesland zonder leidingwater gezeten Dit was het gevolg van het springen van een hoofdlei ding op den Leeuwarderstraatweg tusschen Hardegarijp en Zwartewegseinde. Het gebeurde 's middags om vier uur. Met een geweldige kracht, aldus de Leeuwarder corr. van de „Tel." spoot het water naar boven en eloeg in korten tijd een groot gat in den straatweg. Ontzaglijke watergolven overstroomden den weg en vernielden over meer dan dertig meter het nieuwe rijwielpad, welks te gelvloer telkens verder afbrokkelde. In allerijl werd het hoofdstation van de provinciale waterleiding te Leeuwar den gewaarschuwd. Inmiddels was de politie van Harde garijp gealarmeerd, die voor de moeilijke taak stond het drukke verkeer langs de bedreigde plaats te leiden. Toen wij om vijf uur hedenavond arriveerden, borrelde het water met kracht naar boven en scheen het of een complete dijkdoorbraak gevreesd moest worden. Honder den kubieke meters water sloegen uit het gat naar bui ten en ondermijnden den straatweg over de halve breed te. Op Donderdag, den vooravond van de veemarkt te Leuwarden, is het verkeer op dezen straatweg altijd on gewoon druk en ook dezen avond was dit een bijkomstig heid, die het ongeluk een steeds ernstiger aanzien gaf. Van beide kanten moest het rollend verkeer de bedreigdie plaats passeeren, waar op dat oogenblik onvoldoende voorzorgsmaatregelen waren getroffen. Twee veldwach ters, die zeer kordaat en beleidvol optraden, hadden de handen meer dan vol. Aan weerszijden van den weg wa ren de landen overstroomd, zoodat bij een eventueele dijkdoorbraak ook het buitenwater op den weg zou stroo men.. Met seinlichten van zaklantaarns werden de auto bussen tot staan gebracht en dicht langs den berm aan den anderen kant van den weg geleid. Telkens passeer den autobussen vol passagiers, wat zeer moeilijk ging, daar de doortocht al smaller werd en de watermassa's den geheelen weg ondermijnden. Half zes en nog steeds stroomt het water met onverminderde kracht. Omstreeks half zes, toen het water, dat voor een groot deel van Friesland was bestemd, nog met onverminderde kracht uit den grond opspoot, deed zich een Incident voor. Den agenten werd het toen te machtig; zij vrees den dat het straks geheel spaak zou loopen en dan het water den weg volkomen zou wegbreken. Een der in middels op de plaats aangekomen werklieden van de Waterleiding was niet te bewegen de leidingen bij de brug en bij Zwartewegseind af te sluiten. Ook de politie kon hem niet tot zulk een daad bewegen, omdat hij, naar hij beweerde, van de directie strenge orders had niet eigenmachtig de geleidingen af te sluiten. Op bevel van de politie tenslotte de leidingen afgesloten. Eerst nadat de veldwachters den man gelast hadden, in weerwil van welke orders ook, de leidingen af te slui ten en nadat de werkman zich een getuige uit de om standers had gekozen, die mede kon vaststellen, dat de politie het hem had bevolen, besloot hij aan het werk te gaan. Het water heeft twee volle uren den weg kun nen ondermijnen, voordat er een ambtenaar van de pro vinciale waterleiding op de pelk des onheils verscheen. Nadat nog een half uur was verstreken, gelukte het den werklieden én te Zwartewegseind èn van het Pompstation te Bergumerheide den toevoer af te slui ten. Toen werd de aandrang van het water geleidelijk minder en omstreeks halfzeven was het gevaar bezwo ren. De verwoesting was trouwens al erg genoeg. De berm van den weg met het betegelde rijwielpad is over een grooten afstand ingestort. Nog denzelfden avond waren ploegen arbeiders bezig met het water te doen wegvloeien, waarna getracht zou worden nieuwe buizen in den weg te leggen. Het was echter zeer de vraag of dat nog denzelfden nacht zou gelukken. In Leeuwarden en vermoedelijk in tal van andere plaatsen in het Westen en Zuid-Westen van Friesland had men nog om acht uur Donderdagavond water ln de leiding. Toen echter was het uit. Een groot deel van Friesland was voorloopig van watertoevoer geheel en al verstoken. Bijzonder veel moeite kostte het, het verkeer over de bedreigde plek te leiden. Tot laat in den avond was men er bezig met het nemen van voor zorgsmaatregelen voor den nacht. De DO S op den Rijn gedaald. Wegens de invallende duisternis. De Dornier vliegboot D. 1967, die Donderdagmiddag op weg van Friedrichshafen naar Parijs, op de Oude Maas nabij de Aviolanda-fabrieken te Papendrecht zou landen, daalde te vier uur op den Rijn tegenover Mil- lingen. Het vliegtuig, dat even voor de daling laag boven het dorp cirkcld, kwam midden in de rivier neer en lokte ln enkele minuten zoo goed als alle inwoners naar den dijk. De Commandant van het vliegtuig vertelde dat zij dien morgen voornemens waren van Friedrichshafen te vertrekken, doch door het minder goed functionn- neeren van de motoren was het één uur voor zij van de Bodensee startten. De tocht had een vlot verloop. Aardverschuiving in een dichtbevolkte wijk. Een stadskwartier in puin geval len. Talrijke dooden en gewon den. Een vreeselijke nacht. In den nacht- van Woensdag op Donderdag is de Fransche stad Lyon door een ontzettende ramp ge troffen tengevolge van een ernstige aardverschuiving waardoor de stutmuren van een heuvel, waarop een ziekenhuis was gebouwd, zijn ingestort. Het admini stratiegebouw, waar de ziekenzusters woonden, werd verwoest. Door de instorting dezer stutmuren begon ook de heuvel te verzakken, waardoor verscheidene huizen onder de aardmassa's bedolven werden. Volgens nog onbevestigde berichten zijn reeds ze ventig lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het tooneel van de ramp. Uit de daarop binnengekomen telegrammen zijn de volgende bijzonderheden ontleend: De wijk, waarin het ontzettend ongeluk plaats greep, is gedeeltelijk gebouwd op den heuvel, waar de aardmassa's in bedwang worden gehouden door steun- muren. Om 3 uur in cïen bewusten nacht bezweek plotseling in het district St. Jean een steunmuur, waardoor de daarachter liggende aardmassa's in be weging geraakten. Deze aardmassa's vernielden het woonhuis van de zusters van het ziekenhuis Pathien. Van een hooger gelegen rij huizen over een breedte van ongeveer 100 meter werden cle fundamenten vernield, zoodat de huizen instortten. Tot nu toe zijn 71 lijken onder de puinhoopen van daan gehaald. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt, doordien voortdurend nog aardmassa's verschuiven. Onder een instortenden muur werden 12 brandweerlieden en po litieagenten bedolven. Geweldige paniek op het oogenblik van de ramp. Een geweldige paniek heeft zich, op het oogenblik der ramp van de bevolking meester gemaakt; daar door was het aanvankelijk niet mogelijk den omvang der catastrofe te overzien. Politie en brandweer snelden echter onmiddellijk ter olaatse, om hulp te verleenen aan de vele ongeluk- kigen, die onder het puin bedolven moesten liggen. Terwijl men met koortsachtigen haast aan het red- dingswex-k begon, vond een tweede instoi'ting plaats, waardoor een gixjot aantal brandweerlieden en politie agenten onder het puin werden bedolven. De eerste schatting Donderdagochtend was 'n 50- tal gedooden. Het aantal gewonden werd zeer groot geacht. Blijkens een nader relaas van de ramp is ook het „Hotel du petit Versailles" ingestort. Eerst bezweek de zijmuur van het perceel, waar door slechts een gedeelte van het gebouw omlaag stoi'ttc. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats vond, slie pen de meeste bewoners nog. Het gebouw was tot op de laatste plaats bezet. Toen politie en brandweer met het opruimingswerk begonnen waren en men reeds verscheidene lijken van onder de puinhoopen te voorschijn had gebracht, stortte met donderend geraas het andere gedeelte van het gebouw in, zoodat vele brandweermannen en po litieagenten onder het puin werden bedolven. De „Petit Parisien" meldde, in een extra editie Don derdagochtend, dat de instortingen in den tijd van 1 uur tot 3 uur 's nachts hebben plaats gehad en dat vijf blokken huizen verwoest zijn. Dertig personen, die na de instorting van hun huis in hooger genoemd hotel een toevlucht hadden ge zocht, werden daar door een tweede aardschuiving overvallen. Het opruimingswerk wordt met alle kracht voort gezet door de brandweer en de te Lyon in garnizoen liggende troepen. In de rue Tramassac, die het meest bedreigd wordt, worden alle huizen door de politie ontruimd. Omtrent het aantal slachtoffers waren Donderdag- voormiddag nog geen definitieve cijfers bekend; men sprak van 60 a 80 dooden. Tusschen de 80 en 100 dooden? Het gemeentebestuur van Lyon antwoordde Don derdagochtend op een telefonische aanvraag uit Pa rijs, dat het de berichten omtrent het aantal doo den bij de ramp overdreven achtte, doch zelf kon ge noemd bestuur toen nog geen nauwkeurige cijfers meedeelen. Men verwacht echter vrij algemeen dat het aantal dooden tusschen de 80 en 100 zal bedragen, waaron der 'n twintigtal politie-agcnten en brandweerlieden, clie bij het reddingswerk omkwamen. In de zieken huizen zijn reeds talrijke ernstig gewonden opgeno men. Men gelooft, dat nog ongeveer 10 gezinnen onder de puinhoopen begraven liggen. In de betrokken stadswijk loopen honderden vrou wen en kinderen radeloos rond en zoeken of zij nog iets uit de woningen kunnen redden. De overstroomingen der laatste weken de oorzaak? In een ander, later bericht, wordt nog gemeld: Onmiddellijk nadat de politie en brandweer ter Toen bij Lobith de Nederlandsche grens gepasseerd was, besloot de commandant wegens de snel invallen de duisternis te dalen en navigator Hellwig koos daar toe het breede gedeelte van den Rijn waar deze zich splitst in Rijn en Waal. Na even boven Millingen en het fort Pannerden ge cirkeld te hebben, werd vlot op het water gedaald en werd ligplaats gekozen aan den loswal te Millingen. waar al spoedig honderden nieuwsgierigen zich ver drongen. De commandant vertelde verder dat het einddoel van de reis is de luchtvaart-tentoonstelling te Parijs, waar de DO S 16 November aanwezig moet zijn. Gistermor gen vroeg, bij het aanbreken van den dag, werd ge start naar Papend recht, waar benzine ingenomen werd en vanwaar men Vrijdagmiddag hoopte te vertrekken. Zoo noodig wordt ook nog in Le Havre gedaald, waar na naar Parijs wordt gevlogen. RIJWIELBELASTING. De Kamer van Koophandel van Friesland besloot in haar Donderdag te Leeuwarden gehouden vergadering den minister van financiën te verzoeken gedurende de maanden Juli en Juli rijwielbelastlngmerken voor den prijs van f 1 verkrijgbaar te stellen, geldig tot en met 1 Augustus daaraanvolgende, op welken datum een nieuw belastingjaar aanvangt. plaatse waren verschenen en zich van den omvang der ramp op de hoogte hadden gesteld, werd de om geving in een omtrek van verscheidene honderden meters afgezet, terwijl de huizen binnen den afge- zetten kring op last van de politie moesten worden ontruimd. Nauwelijks was aan dit bevel voldaan, of wederom stortte een aantal muren van een nog ouder hui zenblok in. Een aantal ambulance-wagens werden zelf onder het vallend gesteente begraven. De oorzaak van het instorten van een aantal hui zen in éénzelfde wijk, die weliswaar niet alle even hecht zijn gebouwd, maar waarvan de meeste toch wel van zoodanige betrouwbare constructie zijn, dat niet kon worden aangenomen, dat de instorting een gevolg is van constructiefouten, is vermoedelijk ge legen in aardverschuivingen, die voornamelijk in de buurt van de wijk St. Jean hebben plaats gevonden. Deze aardverschuivingen zouden dan veroorzaakt zijn door het hooge water en de overstroomingen van de afgeloopen weken, waardoor de grond onderspoeld is en verschillende onderaardsche holten verder zijn uitgediept. Het N.T.A. meldde Donderdagmiddag uit Parijs: De instorting in Lyon blijkt meer en meer het ka rakter van 'een ernstige catastrophe te hebben aan genomen. Niet één, doch vijf instortingen hebben plaats ge had, die elkander met tuschenpoozen opvolgden. De eerste had plaats om één uur hedenmorgen. Latere volgenden om twee uur, om 2.25 uur, om 2.50 uur en om vier uur. De oorzaak van de instortingen, waaraan reeds een betrekkelijk groote huizenblokken ten offer zijn ge vallen, en die naar men vreest, het geheele oude stadsgedeelte St. Jean bedreigen, moet gezocht wor den in elkaar snel opvolgende aardverschuivingen, die eerst de fondamenten en stutmuren van een hos pitaal, vervolgens die van een aantal in de omge ving daarvan liggende oude woonhuizen, deden in storten. De geheele brandweer, alsmede verschillende troe- penafdeelingen welke in Lyon in garnizoen liggen, werden opgeroepen om het reddingswerk op zich te nemen. In de kathedraal vonden talrijke menschen, met name vrouwen en kinderen, die gevlucht zijn voor den steen- en puinregen, welke nog steeds aanhoudt, een toevluchtsoord. De geheele oude wijk St. Jean vernield. Steeds grooter teistering. Moeilijk reddingswerk. Steeds meer bijzonderheden worden omtrent het instorten van een aantal huizen te Lyon bekend. Men zal zich herinneren, dat ook eenige jaren gele den te Lyon huizen zijn ingestort, doch een ramp van dergelijke afmetingen heeft zich in tientallen jaren niet voorgedaan. Het is niet overdreven, te zeggen dat een geheele wijk is ingestort, want de puinhoopen, waaruit men het steunen der gewonden kan hooren en het geroep van de ongelukkigen, die de aandacht trachten te trekken om uit hun benarde positie te worden bevrijd, beslaan een oppervlakte van niet minder dan 30.000 vierkante metei". Bij de ingestorte huizen bevinden zich tien woonhuizen van 6 7 verdiepingen hoog. Van de heuvel, waaraan St. Jean gebouwd is, kwam een geweldige aardmassa naar beneden rol len, waaraan zelfs de hechtst gebouwde huizen geen weerstand konden bieden. Het is onmogelijk, de paniek te beschrijven, die in de getroffen wijk ontstond. Terwijl men met be hulp van fakkels, lampen en schijnwerpers aan het reddingswerk begon en men de eerste gewonden en dooden tevoorschijn bracht, werd de paniek vergroot door een nieuwe aardmassa, die naar heneden kwam en nieuwe huizen deed instorten, zoodat een donde rend gekraak het gillen en steunen der gewonden overstemde. Vijf aardstortingen vonden in totaal plaats en maakten van het oudste gedeelte van Lyon een ruine. Voor zoover de ongedeerd gebleven bevol king niet was weggeleid, bleef zij als versuft den ge heelen nacht rondom de puinhoopen van wat eens een woning was en waaronder misschien wel een vermist familielid lag bedolven, ronddwalen. De ste delijke autoriteiten hebben zooveel als in hun ver mogen lag maatregelen getroffen om aan de eerste nooden tegemoet te komen. Het laatste bericht was, dat het aantal slachtof fers nog altijd niet bij benadering bekend is. Tot 's middags waren nog in het geheel geen lijken ge borgen, daar eerst een deel van de geweldige steen- en grondmassa's moest worden weggeruimd. Een vrouw, die nog levend onder de puinen gevonden werd, kon door een slang zuurstof toegevoei*d krij- gen- Om twee uur 's nachts werd een vrouw gevonden onder puinhoopen, die haar tot haar middel bedek ten. Reeds geruimen tijd had zij ora hulp geroepen, doch ten gevolge van de duisternis had men haar niet kunnen vinden. Eerst hedenmorgen om halfzes kon zij worden bevrijd; het bleek toen, dat haar beide beenen gebroken waren. In sommige gevallen grensde de redding aan het wonderbaarlijke. Zoo ontwaakte een vrouw in haar slaapkamer door het geluid van de eerste aardver schuiving. Zij deed de deur van haar slaapvertrek open, doch zag slechts een gapende ruimte voor zich. De aangrenzende kamer was, evenals het geheele overige gedeelte van het huis, weggesleurd, alsof zij met een mes was afgesneden. De vrouw kon langs een branduitgang het huis verlaten. Ook verscheiden gasten van het kleine hotel „Petit Versailles" hebben het er op onnaspeurlijke wijze le vend afgebracht. Zij werden door den ontzettenden schok uit hun bedden geslingerd en kwamen buiten het gebouw terecht, waar zij evenwel ongedeerd uit de puinhoopen te voorschijn konden komen. Op het oogenblik schijnen de aardmassa's van den heuvel tamelijk stabiel te zijn, doch wanneer het opnieuw zou gaan regenen, vreest men, dat er nog meer aardverschuivingen zullen volgen. Verduistering op groote schaal. Door een handelaar in schepen te Dordrecht Het verduisterde bedrag moet in de ton nen loopen. De Dordtsche rechtbank heeft Woensdag een hande laar ln schepen, J. C. L. wonende te Dordrecht, op zijn verzoek failliet verklaard. L. heeft zich daarop bij de politie aangemeld onder mededeellng, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verscheidene verduisteringen. I* liet in Nederland schepen bouwen en nam daarop hypo theek. Die schepen bracht hij vervolgens naar België en Frankrijk, waarbij hij de namen van de schepen had ver wijderd en door nieuwe vervangen. Hij had die schepen opnieuw laten branden en ln de Belgische of Fransche registers onder nieuwen naam laten Inschrijven, waarbij hij ze als onbezwaard had verkocht. Deze practijken duren reeds eenige jaren en het op deze wijze verduisterde bedrag moet eenige tonnen b®* loopen. Verscheidene Nederlandsche instellingen die zich be lasten met het verstrekken van gelden op schepen zijn slachtoffers van gemelde handelingen geworden. De ju stitie heeft thans het onderzoek in handen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18