ff Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Nagekomen Berichten. Binnenlandse!! Nieuws. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. Door den Ned. Christ. Graf. Bond aan genomen. De Ned. Christelijke Grafische Bond heeft in een Donderdag te Utrecht gehouden vergadering met algemeene stemmen het advies van het hoofdbestuur tot aanvaarding van het compromis-voorstel van den Rijksbemiddelaar inzake de nieuwe C. A. O. in de typografie aangenomen. De houding van het hoofdbestuur werd volledig goedgekeurd. S.D.A.P. en mobilisatie. Een pertinente vraag van minister Ruys. Minister Ruys heeft in de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer den heer Albarda de vraag gesteld, of de regeering evenals in 1914 (bij een eventueele mobilisatie, weder op onvoorwaar delijke medewerking der S.D.A.P. kan rekenen. Een (bevestigend antwoord op die vraag wordt door de regeering oprecht gehoopt, omdat een overweging van den wensch van den heer Heemskerk overbodig moge •worden. Onder den trein geraakt. Spoorwegarbeider een voet afgereden. De 52-jarige spoorwegarbeider A. v. A. uit de Lo- venschestraat te Tilburg was gistermorgen bezig met het smeren van wissels nabij het stationsemplace ment. v. A. stond op de Belgische lijn, toen op de daarnaast gelegen spoorbaan een trein uit de richting Breda naderde. De machinist van den trein zag uit de verte een werkman. Naderbij gekomen bemerkte hij plotseling, dat naast zijn machine een pet over den grond rolde en tegelijkertijd zag hij v. A. liggen, die (imet zijn linkerbeen onder de machine was terecht gekomen. Bij onderzoek bleek, dat de linkervoet van v. A. was afgereden. Hoe het ongeval geschiedt is Ikon nog niet worden nagegaan, daar het slachtoffer bewusteloos was en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. MET ZIJN RIJWIEL OVER DEN KOP GESLAGEN. Het slachtoffer overleden. Op den Rasbergschen weg te Maastricht heeft Don derdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de vrij sterke helling is de makelaar J. B. V. met (zijn rijwiel over den kop geslagen. Hij heeft zich nog, ondanks zijn hevige pijnen te voet kunnen begeven naar dr. Willems te Heer, hetgeen drie kwartier af stand van de plaats van het ongeluk is. Bij de woning van den dokter zakte de man in el- knar. De geneesheer liet den man, die een schedel- 'breuk had, onmiddellijk naar hêt ziekenhuis over brengen, waar hij nog denzelfden avond ovèrleden is. „NIET DE MOEITE WAARD." Critische Inbrekers. Donderdagnacht zijn Inbrekers aan het werlc geweest ln een paar panden aan de Poortstraat te Rotterdam. Zij zijn over schuttingen geklommen, hebben vele deu ren geforceerd, sloten verbroken enz. In een kantoor heb ben zij een bedrag van f 10 gestolen, hetgeen niet naar hun zin was, want met krijt hebben zij op den muur ge schreven: Niet de moeite waard. Uit een ander kantoor, waar zij eerst tevergeefs de brandkast hebben trachten open te breken, is een bedrag van t 60 gestolen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN Auto aangereden. Donderdagmiddag ongeveer drie uur is de vrachtauto van den heer van Hees uit Goes aangereden door den locaaltrein WemeldlngeGoes op den onbewaakten over weg tusschen Capelle en Kloetinge. De auto werd van vo ren geheel vernield. De trein kon de reis voortzetten. De heer van Hees, die den auto bestuurde, kreeg ernsti ge verwondingen aan hoofd en rug en is onmiddellijk naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. De auto zou met zeer groote snelheid hebben gereden Vrachtauto door een trein gegrepen. Ongeval op een onbewaakten overweg by Amstelveen. Gisteravond te ongeveer half acht is op den onbewaak ten overweg bij Amstelveen, de melkrijder P. van der Bijl te Amstelveen, met zijn melkauto, waarin ook zijn vrouw zat, gegrepen door den trein, die om 7 uur 16 van Aals meer vertrekt naar Amsterdam. De bestuurder werd uit de auto geslingerd; ernstig gewond werd hij opgenomen en naar een der ziekenhuizen in de hoofdstad overge bracht. De vrouw werd slechts licht gewond. De auto werd totaal vernield. De trein had ongeveer een kwar tier vertraging. De marechausee was onmiddellijk ter plaatse, om een onderzoek in te stellen. Het uitzicht ter plaatse ls goed. De gearresteerde hoteldieven. Belden hebben bekend I In aansluiting op het bericht elders ln dit nummer, over de arrestatie van twee hoteldieven te Roosendaal vernemen wij nog het volgende: Donderdag te vier uur zijn de belde personen van Roo sendaal mar het Huis van Bewaring te Breda overge bracht. Tevoren waren zij geconfronteerd met den ho telhouder te Antwerpen, die naar Roosendaal was over gekomen. Zij hebben beiden een bekentenis afgelegd. Wat betreft den toestand van belde personen, blijkt dat belden aan vergiftiging lijden, de een echter slechts ln lichte mate. De ander, die zich door het Innemen van sublimaat-pastilles van het leven heeft willen berooven, heeft als gevolg daarvan een nier-ontsteking opgeloopcn die na verloop van tijd den dood tengevolge kan hebben Deze laatste ls in de ziekenzaal van het Huis van Bewa ring te Breda ondergebracht. Beiden blijven te Breda, ln afwachting van hun uitlevering aan de Belgische ju- Postvluchten op Indië. Het vijfde vliegtuig te Athene. Het vijfde vliegtuig, de HNAGA, is gistermorgen te 6 u. 33 te Boedapest gestart en gistermiddag te 13 u. 31 te Athene geland. De verduistering te Dordrecht Beloopt ongeveer een half millioen. Aan het bericht elders omtrent verduistering, ge pleegd door den failliet verklaarden handelaar in schepen, J. C. L. te Dordrecht, kan worden toegevoegd, dat L. betreffende meer dan 30 schepen frauduleuze handelingen gepleegd zou hebben. Voorts zouden eenige schepen wel 4 5 maal van naam zijn ver anderd. Een bedrag van ongeveer f 500.000 zou op deze wijze verduisterd. Vijf Nederlandsche scheeps- hypotheekbanken zouden het slachtoffer zijn. Het compromis in de Typografie. Bü referendum door den A.N.T.B. aanvaard. Ter bevestiging van het besluit van de Dinsdag 1.1. gehouden buitengewone vergadering van den A.N.T.B. waarin de nieuwe C.A.O. voor de typografie werd goed gekeurd, moest deze organisatie overeenkomstig haar statuten nog een referendum onder haar leden hou den, waarbij minstens twee derde van het aantal uit te brengen stemmen zich tegen aanvaarding van de nieuwe overeenkomst zou moeten verklaren om deze alsnog te doen verwerpen. Gisteravond kon het bestuur van den A.N.T.B. mede- deelen, dat de meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen, die zich uitsprak vóór aanvaarding van de nieuwe C.A.O. zoo groot was, dat de nog te ontvangen stemmen hierop al niet meer van invloed konden zijn en de overeenkomst zeker was aanvaard. DROEVIG ONGEVAL. Een kindje van drie weken in het bad verdronken. Gisteren heeft zich ten huize van mevr. J. K. aan de Piet-Heinstraat te Den Haag een droevig voorval voorgedaan. Mevr. K. was bezig haar kindje, dat drie weken oud was, in een kinderhad je te doen. Ze werd echter plotseling door een duizeling bevangen en verloor het bewustzijn. Daar er niemand der huissrenooten in huis was, kon ze ook geen hulp krijgen. Het duur de ongeveer een kwartier voor ze haar bewustzijn terug kreeg. Haar eerste gedachte was haar kindje. Tot groote verslagenheid der moeder was het ech ter reeds te laat. De kleine was in het badje ver dronken. De onbruikbare 298 M. golf De V.P.R.O. geeft het op. Sinds Oslo ons van de 1071 metergolf smadelijk heeft verdrongen zijn we voor onzen tweeden zender uitslui tend aangewezen op de 298 meter. 't Begin was slecht, door de storingen van nabije sta tions. P.T.T. beloofde echter hulp en inderdaad 't werd beter, toen een paar stations uit de nabijheid verhuisden Men had echter buiten den waard l.c. buiten den krach- tigen zender in Turijn gerekend, welks golflengte is verhoogd en die de laatste weken al meer een behoorlij ke ontvangst van Hilversum verhindert en met 't meest selectieve toestel veelal nog niet uit te schakelen is. Gisteravond ls het zoo bont geweest, dat de Nederland sche uitzending er eenvoudigweg om is gestaakt. De uitzending werd vervorgd door den V.P.R.O. Na acht uur vooral werden de storingen van Turijn steeds ernstiger. Van 8 uur tot half negen heeft Ds. F. W. J. van den Kieboom gesproken over Kerkgescheldenls. Het grootste gedeelte van deze rede ging echter door sto ringen verloren. De V.P.R.O., die daarna een concert zou uitzenden, heeft het nog geprobeerd met gramofoonplaten, doch de storingen bleven zoo ernstig, dat van muzikaal ge not geen sprake was. In verband daarmede heeft men toen maar van ver dere uitzending afgezien en de uitzending gestaakt Wanneer zal hier nu eens afdoende verbetering wor den verkregen? Beteekent het plan van Boedapest wer kelijk een oplossing, zoo ja, dat men het dan zoodra mogelijk ten uitvoer brenge! GESCHOTEN. Zaterdagnacht ontstond in eeen café te Heerlen tusschen eenige personen een woordenwisseling over de vermissing vari vijf hazen. Er is toen van vuur wapens gebruik gemaakt, en zekere B. uit Brunssum kreeg een schot in den linkervoet. De kogel ging aan den voorkant er in en aan de achterzijde weer er uit. Bij het onderzoek door de politie werd het huls van een revolverpatroon gevonden. Verder on derzoek was moeilijk, daar de verwonde persoon weigerde te verklaren, wie op hem had geschoten; hij zou zelf wel met den dader afrekenen. Het is de recherche intusschen gelukt, de hand te leggen op den vermoedelijken dader, een 30-jarigen ongehuw- den Zuid-Slavischen taxi-chauffeur. Deze is van morgen gevankelijk naar Maastricht vervoerd. Gemengd Nieuws. Boerenopstand m een Russisch district. liloedig onderdrukt. Dorpen gebombar deerd, vele executies. Wolff meldt uit Riga: Volgens berichten aan de bladen, afkomstig van de Russische grens, hebben ln de streek van Ostrow en Opotsjka ln het district Pskow bloedige botsingen tuschen boeren en communisten plaatsgehad. Tengevolge van de inbeslagneming van graan en de collectivisatiemaatregelen is het in vele groote dorpen tot een opstand gekomen. De plaatsen Jelino en Doebkl zijn door een pantsertrein beschoten en totaal verwoest, andere werden door geschutvuur ernstig geteisterd. Ettelijke boeren zijn ter dood gebracht, honderden gezinnen gevangen weggevoerd. Het donderen der kanonnen kon vele dagen lang ook op Letlandsch gebied worden gehoord. Aanslag op den Japanschen premier. Ilamagoetsji ernstig gewond. Da dader gevat. Reuter seint uit Tokio; Op den eersten minister Ilamagoetsji is een aan slag gepleegd. De premier werd door een schot ernstig gewond. De aanvaller kon worden gevat. Goode kansen op herstel. Na een voorloopig medisch onderzoek werd mede gedeeld, dat de kansen van Ilamagoetsji, den pre mier, op herstel, goed staan. I)e moordaanslag ge schiedde om negen uur des morgens op het spoor wegstation. Een operatie tot herstol van de wonden verricht. Nader wordt uit Tokio gemeld: Op Hamagoetsji werd een operatie verricht tot het herstellen van de verwondingen, aan de darmen toe gebracht De kogel, die in de lies doordrong, is daar uit nog niet verwijderd, doch men maakt zich daar omtrent niet ongerust. Het motief voor den aanslag. Vernomen wordt, dat de aanvaller Tomes Sagoyn heet. Het is een 23-jarig jongmensch, die li l is van een reactionaire organisatie, genaamd „Vaderlands lievende Vereeniging. De moordaanslag moet klaar blijkelijk worden geweten aan het feit, dat Sagoya meende dat de tegenwoordige slechte economische positie van het land een uitvloeisel was van de eco nomische politiek van den premier. De ramp te Lyon. Het opruimingswerk. Aantal dooden thans 42. In aansluiting op de uitgebreide berichten elders in dit nummer over de ontzettende aardverschui vingsramp, die de Fransche stad Lyon heeft getrof fen, kan nog worden meegedeeld, dat het doodencij- fer op het oogenblik 42 bedraagt. Het zal echter nog wel eenige dagen duren, voor het mogelijk is, het juiste aantal slachtoffers vast te stellen. Met het opruimingswerk wns men gistermorgen zoover gevorderd, dat men tenminste de lijken van de onder de puinen bedolven brandweermannen ntfg in den loop van den dag hoopte te kunnen bergen. Het geheel misvormde lijk van een brandweerman kon in den vroegen morgen geborgen worden. De scheuren in den bodem zijn intusschen zoo wijd egworden, dat men vreest, dat het ziekenhuis dat naast de plaats van de ramp gelegen is, in zal storten. In de eerste verwarring zijn vele gezinnen uit el kaar geraakt en men hoopt, dat enkelen van de per sonen, die als vermist zijn opgegeven, nog in leven zijn. Onder de geborgen lijken zijn die van zes vrou wen en twee babies. Van het vernielde hotel zijn slechts twee dienstmeis jes gered. Van het overige personeel en dor gasten is geen spoor gevonden. Pe brandweer en politic, hierbij geholpen door 250 soldaten, zijn onafgebroken bezi-r met het graven van openingen in de puinhoopen; zij concentreeren hun reddingswerk voornamelijk op de plek, waar de brandweerlieden en politie-agenten moeten liggen, daar deze de eenige slachtoffers zijn, van wie men ongeveer weet, waar ze zich bevinden. De kathedraal in gevaar. Donderdag werd verklaard, dat de kathedraal, wel ke boven de getroffen helling staat, geheel buiten ge vaar is, omdat hij op rotsgrond staat, verneemt men thans, dat ook dit bouwwerk gevaar loopt in te stor ten. De DO X door duisternis overvallen. De tocht naar Bordeaux onderbroken. BU de Fransche kust in zee gedaald. Het vlieg tuig volkomen in orde. Gistermorgen is de Duitsche vliegboot DO X uit Calshot in Engeland opgestegen met bestemming naar Bordeaux ln Frankrijk en voor het vervolg van zijn tocht over den Oceaan. In verband met de duisternis heeft het vllegschip blijk baar het voornemen opgegeven om dienzelfden dag nog Bordeaux te bereiken en is het bij de kust van de Ven- dée op het water gedaald. Volgens en nader bericht uit Parijs heeft de DO X. nabij Les Sables d'Olonne gedaald te zijn, over een af stand van veertig K.M. over het water getaxied en is 's avonds om negen uur behouden bij La Rochelle aan gekomen, waar het vliegschip voor anker is gegaan. Bij de aanlegplaats heerschte op het moment van de aan komst zware mist. Volgens een te Croydon opgevangen bericht ls het vliegtuig volkomen ln orde. Otto von Habsburg. Plannen tot troonsbestijging in Oostenrijk Hongarije? „Het Volk" ontvangt het volgende telefonische be richt uit Weenen: Wij vernemen uit uiterst betrouwbare bron, dat de zer dagen twee Oostenrijksche Heimwehrleiders zich tot de Zwitserschc spoorwegautoriteiten te Bern heb- De interviewer; En waaraan wijt u nu uw lange leven? De honderd ar(geDaar heb ik zelf nooit wat van begrepen, man! ZIJ DEED T NIET WEER (Gutierrez.) Zij: Herinner je je twintig jaar geleden, hoe je me stal uit mijn huis cn trouwde. Hij: Ja, en ik heb sindsdien nooit meer gestolen. ben gewend met de vraag of de Zwitsersche spoorweg gen zouden toestaan, dat Otto von Habsburg in den nacht van 20 op 21 November 1930 het Zwitsersche grondgebied passeert, om via Buchz naar Oostenrijk te reizen. Het antwoord luidde, dat de Zwitsersche spoorwegen een doorreis van Otto von Habsburg als eenvoudig reiziger riet zouden beletten. Indien Otto er echter aanspraak op maakt met een spccialen trein door Zwitserland te reizen, moet een verzoek aan dc politieke overheden van Zwitserland worden gericht. Daaruit blijkt, dat Otto von Habsburg, de Hongaar- scho troonpretendent, het voornemen heeft op 21 No vember naar Oostenrijk te komen, waar de Heint- wehren hem met groote plechtigheid zullen ontvan gen. De 20ste November is, zooals bekend, dc dag waar op Otto von Habsburg 18 jaar oud wordt cn daarom volgens de huiswet der Habsburgers meerderjarig is. Een duur voorstel in Duitschland. Versch vleesch dezelfde prijs als bevroren vleesch. Een motie, waarvan de kosten 500 a 700 millioen bedragen. Wolff meldt uit Berlijn: In do huishoudelijke commissie van den Rijksdag werd heden eerst gestemd over de voorstellen, welke door de verschillende partijen inzake de quaestie van het ter be schikking stellen van buitengewone middelen ten einde den prijs van versch vleesch te verlagen, waren inge diend. Nadat Minister Dietrich, met nadruk erop gewezen had dat de regeering geen kans zag de door deze voor stellen gevraagde middelen op te brengen, en dat hij geen pfennig meer ter beschikking kon stellen, dan in de begrooting van zijn ministerie was vervat, werd een communistisch voorstel aangenomen (tegen stemden Centrum en Duitsche Volkspartij, Duitsch-natlonalea onthielden zich van stemmen) waarin er bij de regee ring op wordt aangedrongen maatregelen te nemen ten einde den prijs van versch vleesch op het zelfde niveau te brengen als die van bevroren vleesch Alle andere voorstellen werden verworpen. Dit besluit van de commissie heeft in politieke krin gen groot opzien gebaard, daar men de ter uitvoering benoodigde middelen op 500 a 700 millioen mark schat. Alle besparingsmaatregelen dtt regeering worden hier door te niet gedaan en alle kans op een sluitende be grooting wordt denkbeeldig. De onlusten op Cuba. In staat van beleg. Botsingen met 4 burgers. V.D. verneemt uit Havana: Nadat president Machado de grondwet tijdelijk buiten werking had gesteld en de staat van beleg een feit was geworden, hebben in de straten van Ha vana botsingen tusschen militairen en burgers plaats gehad, waarbij drie personen werden gedood. Afdeelingen van de presidentwacht patrouilleeren thans door de stad. De meeste bewoners zijn Donderdag in hun wonin gen gebleven. De studenten verzamelden zich echter in het park in het hartje van de zakenwijk en hielden een demonstratie. Zij verspreidden zich niet, voor dat de politie, bij wijze van dreiging, over hun hoof den in de lucht had geschoten. De ernstigste situatie ontstond echter door het sluiten der bureaux van de „Diario de la Manna" één der oudste Cubaansche couranten. Miss Mercedes Barbarossa, een schoonzuster van den hoofdredacteur, werd bij botsingen tusschen po litie en burgers doodgeschoten. Op last van de regeering zijn alle scholen gesloten. Het is den studenten verboden, zich op straat te verzamelen. Reuter seint nog uit Havana: Volgens de jongste berichten zijn bij de onlusten 6 personen gedood eh waarschijnlijk 70 gewond. BEKRONINGEN. Op de Pluimveetentoonstelling te Beverwijk en om streken, behaalden de inzenders uit Schagen met hun dieren de volgende prijzen: N. Leijen, Angora-voed ster, 2en prijs en wit Vlaamschcreus, ram, 2en prijs; L. Anneveldt, Lotharingen, zwartb., len prijs en eere- prijs, blauwbont 2en prijs. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Maartje Gorter, oud 77 jaren. POLITIE. Gevonden: Een portemonnaitje met eenig een jas. Vermist: Een rijwiel. ZONDAG 16 NOVEMBER 19S0. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Nledorp, voorm. 10 uur, De. Haars. WINKEL. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. H. E. de Ridder, thans ln admlnistrtleve betrekking by de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Den Oever op Wierlngen, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Anna Paulowna. WINKEL. 14 November 1930. Appelen f 618, peren f 416. tomaten f 89, kooi 1—2, aardappelen f 2—3. bieten f 1—1.20, spruitkool f 49, uien f 12. alles per 100 pend. Bloemkool t 24. andijvie f 0.50—1.50 per 100 stuka

Schager Courant | 1930 | | pagina 19