jniEiiti Niiin- Mnrttiiii- l lkfikxda& 2peoiécuM,25 De „bleyde incomste". Pijnlijke Tooneelherinneringen. UitgeversN.V. ?Jl TRAPMAN Co., Schagen Eerste Blad. Koningin Giovanna en Koning Boris te Sofia. Zaterdag 15 November 1930. CBAGE 73ste Jaargang No. 8766 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. (Bijzondere correspondentie.) HEB ik in mijn vorig artikel het licht doen val len op de beteekenis van het huwelijk van den Bulgaarschen koning met een Italiaan- sche prinses, thans wil ik u de blijde in komst e schilderen. De reis van Italië naar Bulgarije zal voor de jonge koningin, die 13 dezer haar 23cn verjaardag vierde, nel geen pleizierrcis geweest zijn. De „Tzaar Ferdinand", die het koninklijke echt paar aan boord had, is weliswaar de beste boot, waar over de Stoombootmaatschappij beschikt, maar niet temin ongeveer 35 jaar oud. Onder normale omstan digheden zou het nog zoo erg niet zijn, maar de boot had met heel slecht weer te kampen. Voor den ko ning beteekent dat niets, die dobbert hetzij goed of elecht weer, met zijn motorboot op de Zwarte Zee. Er is, wat de ontvangst te Sofia betreft, een beetje onhandig gemanoeuvreerd. Immers zou de aankomst 2 November plaats hebben en toen nu opeens be kend werd gemaakt, dat het reeds 31 October zou geschieden, was het voor vele diplomaten onmoge lijk op tijd aanwezig te zijn. Trouwens de diploma ten zijn slechts uitgenoodigd geweest voor den dienst in de kathedraal. Wat al praatjes hebben er den omloop gedaan. Er werd beweerd, dat er een aanslag op den ko ninklijken trein' had plaats gehad, maar dat is al evenmin waar dan dat het verboden was om tijdens het voorbijtrekken van den stoet op de balkons to staan. We stonden op een balkon en hebben toen ook niets bemerkt van een ander praatje, n.1. dat er een militaire afzetting, die drie rijen dik stond, aanwezig was. Allen fabelen, gezogen uit een heel dikken duim van een op sensatie belusten journalist. Het zou ook werkelijk heel vreemd geweest zijn, dat de koning, die zóó bemind was vóór zijn huwelijk en dien men juist zoo graag getrouwd wilde zien, zijn popuiai'iteit zou verliezen, zoodra hij met zijn jonge gemalin zijn intocht zou doen. Want bemind was de koning. Trouwens hij heeft het er ook steeds naar gemaakt. Iiij moet van veel officieel gezeur niets hebben, houdt van allerlei heel eenvoudige, menschelijke dingen, als het besturen van auto, motorboot en locomotief en bezit zulk een een voud en ongekunstelde vriendelijkheid, dat hij ieder een. die het voorrecht heeft met hem te spreken, da delijk voor zich inneemt. Toevallig weet ik dat in den afgeloopen zomer twee Bussumscbe padvinders een voettocht door Bulgarije hebben gemaakt. Zij maakten een zeer geslaagde reis door de bergen en bezochten de meest interessante steden als Philippopel eh Tirnova en kwamen ten slotte te Varna aan. Varna is een heel mooie, zeer modern ingerichte badplaats met in de nabijheid het koninklijk buitenverblijf. De jongelui hadden gele genheid gehad tijdens het verblijf van ex-Tzaar Fer dinand van Bulgarije in ons land, een aanbevelings- cchrijven van dien te ontvangen en probeerden nu met dien brief gewapend, een audiëntie bij Koning Boris te krijgen, maar zij kregen ten antwoord, dat de Koning te Varna niemand ontving. Nu, dat is.wcl te begrijpen, want als slechts 1 van de duizen den badgasten van Varna het in hun hoofd zouden krijgen den Koning te willen bezoeken, ware het met zijn rust op het buitenverblijf, dat 10 K.M., dus bijna twee uur gaans van de badplaats zelf afligt, gedaan. De Koning stelde echter zijn auto ter beschikking, op dat de jongens, nu die eenmaal naar zijn zomerver blijf Euxinogrcul waren gekomen, het park zouden kunnen bezichtigen. Na een rit door het prachtige paleispark, met heerlijke vergezichten op de Zwarte Zee en omgeving fchet paleis en park liggen op een bergachtigcn landtong kwamen zii weer voor den ingang van het paleis terug. Zijne Majesteit kwam naar buiten, liet de 20-jarige Hollanders aan zich voorstellen en nam de jongelui mee naar binnen. Zij bleven ongeveer een uur in het paleis en verklaar den later, dat zij zich levendig konden verklaren waarom het Bulgaarsche volk zijn Koning zoo lief heeft. Hij ontving hen zoo eenvoudig, zoo vriendelijk en ongedwongen en zij praatten over aJles, de Zwarte Zee, examen doen, de reis, Holland, locomotieven, waarvan de koning zeer op de hoogte is, en wat al niet meer. Na nog bloemen en een photo met handteekening te hebben ontvangen, moesten de jongens nog hals over kop vertrekken. De Koning liet hen echter met zijn auto naar het station te Varna brengen en een uur later zaten zij op den trein naar Ronskchonk, waar zij aan boord van een Donauschip zouden gaan om de reis naar Holland te aanvaarden. Wie dit leest, zal wel begrijpen, dat er heel wat moet veranderen voor er aanslagen op het leven van dezen populairenvorst gepleegd zullen worden. Of schoon, fanatici en dwazen zijn er altijd, maar daar tegen helpt geen driedubbele rij soldaten. Groote {kostbare feesten zijn niet gehouden. Er was sprake v.jn een hofsoirée ten paleize, maar die heeft Koningin Giovanna. Koning Boris. niet plaats gehad, evenmin als een gala-voorstelling in den schouwburg. Dit is verstandig geweest, want Bulgarije heeft zoo danig onder den oorlog geleden en lijdt nu weer he vig onder de depressie, dat het geven van kostbare feesten weinig in overeenstemming zou zijn met den ongunstigen economischen toestand van het land. Ik zal u niet met te veel cijfers vermoeien, maar meen toch goed te doen cr enkele te noemen. Zoo bedroeg van 1 Januari tot 30 September 1928 de uitvoer in duizenden lewa's, 4504822, de invoer 51401 èo, in dezelfde periode van 1029 bedroegen die cijfers 4643405 en 6336318. U ziet wel, dat de handels balans van 1929 zeer ongunstig is, daar de invoer zeer belangrijk den uitvoer overtreft. Het belangrijkste uitvoerproduct is tabak. In de zelfde perioden als zoooven genoemd bedroeg de uit voer van tabak in 1928 (in duizenden lewa's) 1578G00 en in 1929 totaal 2264300. Waarschijnlijk zal de uitvoer van eieren U interes seeren, dat de tweede plaats als uitvoerproduct in neemt. In 1928 bedroeg die 411729 en in 1929 totaal 539380 (in duizenden lewa's). Dan komt mais met 199470 (1928) en 271125 (1929), rozenolie met 213590 (192S) en 232013 (1929). Een zeer ongunstige rol bij de handelsbalans speel de de minder goede oogst, waardoor voor 17mil- lioen lewa tarwe ingevoerd moets worden. De lezeressen en lezers zullen hieruit wel begrij pen dat het minder juist gezien zou wezen om kost bare feesten te geven. Toch hebben wij getuigen mo gen zijn van grootsche plechtigheden en betoogingen. Reeds de aankomst aan het station te Sofia, waar duizenden stonden te wachten, was een patriotische demonstatie die grooten indruk op de jonge konin gin gemaakt zal hebben. Koningin Giovanna was geheel in het wit. Eén der ministers zeide: het is alsof eene fee ons nadert! Het was ook allerliefst. De koningin is niet be paald mooi, maar zoo jong, zoo lieftallig en heeft daarbij een allerinncmendsten glimlach. Aan het station nam het koninklijk paar plaats in een open caleche, die gevolgd werd door meerdere hofrijtuigen. in de voorste waarvan pfinses Eudoxie en prins Cvril, zuster en broeder van den koning plaats genomen hadden. Zoo ging de koninklijke stoet naar de kathedraal. Onderweg stond de burge meester van Sofia de stoet op te wachten om vol gens Oostersch gebruik het Vorstelijk Paar brood en zout aan te bieden. De kathedraal Alexander Nevsky was met gasten gevuld. Op het plein stond het zwart van de men- schen, die luide leve de koning, leve de koningin riepen en witte chrysanten voor hun voeten strooi den. Do zeven metropolitanen, in vol ornaat, wachtten het koninklijk paar op. De dienst begon. Om 10 uur 's morgens waren de vorsten te Sofia gearriveerd, oin twaalf uur verlieten zij de kerk, reden het plein rond en werden hier en elders op geestdriftige wijze ontvangen. Men bereikte het plein. Het garnizoen defileerde voor het vorstelijk paar. De schitterende uniformen der kurassiers vielen daarbij bijzonder op. Het vorstenpaar trad het paleis binnen, het was thuis. Zaterdag 1 November werd er door duizenden schoolkinderen een défilé voor de jonge koningin gehouden. Het was een allerliefste gedachte en hot werd een zeldzaam schoone manifestatie. De kinde ren allen in feestdosch, met bloemen in de handen, gaven den indruk van jonge patriotten, die trotsch waren op hun jeugdige, lieftallige koningin. De ko-, ningin was verheugd door deze huid en zag er zoo mooi uit, mooier dan ze eigenlijk is. De kinderen waren daardoor weer verheugd en aangedaan, im mers een koningin moet mooi zijn; zoo denkt het kind zich dat en indien de werkelijkheid aan die verwachting meer dan beantwoordt, dan jubelt het kinderhart. 's Avonds was de stad verlicht, het was druk op straat. Er waren reeds velen van het platteland naar de hoofdstad gekomen om den volgenden dag, Zondag 2 November, naar het koninklijk paleis te gaan en langs het koninklijk paar te defileeren. Nim mer heb ik zoo iets gezien. Stelt U zich de eigenaardige Bulgaarsche volks drachten voor en bedenkt l' dan dat duizenden daarvan zich tusschcn een geweldige menigte be vinden, die allen naar den tuin van 't paleis trekken. Daar begon dan de tocht door den tuin naar het paleis, langs het halcon, waarop koning Boris en koningin Giovanna stonden. De stoet die voorbij trok was meerdere kilometers lang. Vijf en en half uur duurde het voorbijtrekken der duizenden en duizenden, die hun koning en ko ningin wilden zien, huldigen en toejuichen. Vijf en een half uur lang stonden koning en ko ningin naast elkaar op het halcon. Verschillende malen wilde men Hare Majesteit een stoel aanbieden, doch zij weigerde dit beslist en bleef naast haar ge maal, de toejuichingen staande in ontvangst nemen. Zij veroverde hierdoor nog meer de harten van haar volk dan zij reeds gedaan had. De Bulgaar is dubbel trotsch op zijn Koning, nu Hij hem zulk een Koningin gebracht heeft. Onder schoone voorteekenen is het jonge paar in de hoofdstad van Bulgarije aangekomen en heeft het zijn intrek genomen in het Paleis. De Bulgaren voelen dat en een der grootste dagbladen schreef dan ook; Thans is de Bulgaarsche dynastie gecon solideerd en is de weg geopend, die kan leiden naar de verwezenlijking van de hoop en verwachtingen van het Bulgaarsche volk. Al de zonen van het Bul gaarsche vaderland scharen zich om den troon van Koning en Koningin, ten einde met nog meer mocrl voort te schrijden op den weg van nationale en menschelijke ontwikkeling. Mooie woorden, die elk weldenkend mensch gaarne zal willen onderschrijven. Moge het zoo in vervul ling gaan, dan zullen wij in den Balkan rust en vrede en voorspoed zien. Tot heil der Bulgaren en van geheel de wereld. Alles is pijnlijkl De gesloten deur. 2et meestertje. De vergeten vijgen. Oordeel van Pers en Collega's. Jaap van der Poll schrijft: Wat mijn pijnlijkste tooneelherinnering Is? Vraagt u liever, welke herinneringen niet pijnlijk zrjn in ons dier baar Holland, dat zich buitengewoon interesseert voor voetbalwedstrijden, voor revue's en films, en waar we een overheid genieten, die nog steeds duldt, dat de goede gemeenschap parasiteert op de tooneelkunst en dit hardnekkig bewijst door 20 belasting te innen en daarvan een klein gedeelte als subsidie te restitu- eeren aan onze pijnlijk in het nauw gedreven direc teuren. Wat pijnlijk was in mijn loopbaan? Och... was het wel pijnlijk, toen in „De Getemde Feeks" mijn tricot scheurde en ik bijnaHet Teeken de3 Kruiscs" had gemaakt voor het kuische publiek? Was het wel hevig pijnlijk toen ik in „Judith" tegen bet afgeslagen hoofd van Holofernes een gebed moest uitspreken en de lieve, maar onervaren actrice het boofd van Holofernes uit haar handen liet vallen en genoemd houten hoofd onder ons (het was een ge schminkte pruikebol van den onvolprezen coiffeur Michels!) naar het voetlicht rolde en eenige lampjes stuk sloeg? Was het wel zoo pijnlijk, toen wij in Utrecht „Jozef ln Dothan" speelden en ik, als Levi, mijn broertje Jozef den put stopte, hem op order van Joost van den Vondel toevoegend: „Gij zult in dezen put vergaan!"... cn achter den houten schouwburg, op precies 't zelfde moment, een schetterend fanfarecorps inzette: „Lang tal-ie leven", ter eere van een jubileerenden brand wacht, dat het publiek tranen lachte en wij op het tooneel óók? Uit alles en zooveel meer, was eigenlijk meer ver makelijk. En toch is onze loopbaan niet zoo leuk, ge achte redactie. Coquelin heeft het gezegd: „C'est une rude métier!" Het is een pijnlijk vak! Want is het niet pijnlijk, als je een ondankbare rol speelt. Dan vindt niemand je goed. En als je een dankbare rol speelt dan vindt de cene helft je mooi, en de andere helft je leelijk. Dit slaat vooral op de heeren van de pers, die 't nooit mot elkaar eens zijn. Behalve na je dood. Dan zijn ze allemaal vol lof over je. Ook als je een slecht acteur bent geweest. Pijnlijk! Pijnlijk is ook het oordeel van je collega's. Als ze een vriendje (of vriendinnetje) van je zijn, noemen ze je „goed"; zijn ze dat niet dan ben je een „sof", of... met uiterste clementie zeggen ze dan achter je rug „dat de rol op je lijf is geschreven" Pijnlijk is het ook, als je directie al te veel notitie van je neemt... Pas op, als ze je op een vergadering uitnoodigen! Waarom? Omdat een directeur je alleeen op een vergadering toelaat, als ze je salaris niet kan betaleiv Wanneer een directie, zij het sporadisch, winst uitkeert, worden we niet ter vergadering uitgenoodigd... We zouden te rijk worden en geld schaadt den kunste naar! Pijnlijk is het ook, als je 'n derde-rangs Russische troep een derde-rangs stuk op derderangs-wijze ziet uit voeren en pers en publiek in een zwijmel van vereering ligt, terwijl we in Holland de knapste acteurs en ac trices hebben en uitstekende regisseurs, waarvoor men nooit zwijmelt... Pijnlijk is het ook, dat je tegen het einde van het seizoen ncoit weet wat het volgende seizoen zal brengen... en dat wordt nóg pijnlijker als je jezelf bom bardeert tot directeur! „Wie z'n vader en moeder heeft vermoord, is nog te goed voor tooneel-directeur", zeg gen we. En 't allerpijnlijkste is, dat we verliefd zijn op Mel- poméne (Muze der tragedie), als mannen, die weten, dat die dame ons veel pijn zal doen, maar dat we haar niet kunnen loslaten, omdat we... nu eenmaal verliefd zijn... Intusschen, ik ben ook een beetje op haar ver liefd, ofschoon nog meer op Thalia! (Muze van het blijspel). Dogi P.uganl, een talentvolle jonge actrice, was het. die het volgende ophaalde: „U vraagt me naar de pijnlijkste tooneelherinnering. die ik heb. Nu zijn er pijnlijke herinneringen te over. maar omdat ik die niet allemaal kan vertellen, zal ik u één van de laatste meedeelen. We hadden première bij het Schouwtooneel, er was hard gewerkt op 't stuk en we hadden er allemaal plezier in gehad. Maar door allerlei omstandigheden, bleek bij die eerste opvoering, dat het stuk te lang was. Bovendien hadden we nog pech met de décor verwisseling gehad, zoodat het laat was geworden. In de laatste acte had ik een tamelijk spannende scène met Carel Rijken. Hij was n.1. bulten medeweten van m'n ouders bij mij op visite gekomen, tamelijk laat in den avond. Ik speelde een dood-onrchuldig meisje, dat erg moest schrikken als ze merkt, dat de bedoelingen van haar vriend niet zoo platonisch waren, als ze eerst wel dacht. Ineens hoort ze haar vader aankomen. De jongeman heeft geen tijd meer om te vluchten en duikt daarom weer achter 'n canapé; op hetzelfde oogen- blik moet de vader binnentreden. We zitten dus en hooren de vader (Cor Hermes) aan de deur morrelen, maar die kan niet open. Hij duwt. hij trekt, hij schudt ('t llikt wel een variatie op de Hoover) maar het resultaat blijft nihil, 't Heele décor buigt en wijkt, edoch de deur staat pal. We hoo ren changeerders cn Inspeciënten aandraven en ik dacht aan Marie Antoinette en meende mijn haren te voelen grijs worden. Carel cn Ik zaten voor gek. hij had wel al tien maal kunnen vluchten. En toen kwam het glori euze moment, waarop we een dame op de eerste rij luid hoorden zeggen: „Gunst, wat een vervelend sthk. hè?" Toen ging de deur open! Later vertelde Carel me dat hij naar een gat ln den grond had verlangd, en er voor eeuwig in te mogen verdwijnen!" Jan Grefe heeft zijn pijnlijkste tooneelherlnne- ringen te danken aan z'n ouden collega Anton Roemer; „Als jongen van, ja. 17 jaar, heb ik eens een matinée gezien van „Overschotje". Wat vond ik dat mooi en leuk. wat heb ik zitten ge nieten, daar boven in den Engelenbak. Hebt U het gezien? dan zult u stellig met me meevoe len: toen kwam de meester binnen, het mannetje dat „ook maar alleen wil". ...Maar dat binnenkomen... en het slot van het stuk, als „Overschotje," verlaten is door haar vriend, en ze nu samen zitten en alleen zijn... Wat „Annie van Ees" en „Anton Roemer" daar presteerden ging dwars door me heen. Dat was het nou. Hebt u het gezien. „Over schotje?" Maar nu komt het Wat was een paar jaar na die matinée zijn eerste rol bij het Rotterdamsche Hofstad Tooneel? Het meestertje! En wie stond, terwijl ik op datzelfde tooneel stond te repeteeren, ergens ln een hoekje met een paar collega's te praten en te lachen? „De heer Roemer" zelf: lk smeek je. Het repeteeren ging zoo slecht... een vioolconcert spe len als je een jaar les hebt gehad... in tien minuten loopen van de Pier naar het Hollandsche spoor... zóó koortsachtig ongelukkig voelde ik mij. Nou ja, dat is misschien wel goed, maar pijnlijk was het". Willem Hunsche, verbonden aan het Ver- eenigd Tooneel schrijft: „Mijn pijnlijkste tooneelherinnering is geweest in Maart 1914 ln den Tivoli-schouwburg in Rotterdam. Ik was toen verbonden aan het gezelschap van van EiJsden. Mijn collega. Nico de Jong. had namelijk 's morgens tij dens een repetitie van een feest in de Rotterdamsche Manege zijn enkel verstuikt, kon dus niet loopen en 's avonds de rol van Herman niet spelen in Multatuli's Vorstenschool. Ik moest die rol opnemen en stond dus "s avonds in zijn kleeren met Mevrouw Bias Mauhs op het tooneel. En even voor het opkomen van de Koningin (Mevrouw Alida Tartaud), een krakend geluid... en ja,... de broek van Nico, die mij te nauw was, begaf zich en scheurde het zitvlak geheel door. In mijn scène met mevr. Tartaud zei deze: „Blijf front publiek staan", wat ik dan ook heb gedaan. Hoe ik toen een opgenomen rol in een dergelijk toilet tot een goed einde heb gebracht, blijft mij nog altijd een raadsel, maar het zijn wel da pijnlijkste oogenblikken geweest, die ik ooit voor het publiek heb doorgemaakt. Hiermede Is de artikelenreeks van „Pijnlijk* Tooneelherlnneringen afgesloten).

Schager Courant | 1930 | | pagina 1