SchagerCourant DE LANGENDIJKER GROWNV*n INGEN Tweede Blad. De gramofoonplaat met Uw hartkloppingen. Wethouderscrisis te Alkmaar. De werkloosheidsbestrijding in Noord-Holland. Dinsdag 18 November 1930 73ste Jaargang. No. 8767 Een eeenigszins gunstiger tendenz slech te oogst en slechte kwaliteit ln het bijzonder van roode bewaarkool het wachten Is op een strengen winter het tuinderscre- diet geen partij zaak ongetwijfeld ontvangt het de medewerking van allen geringe aanvoer aardappelen bevredigende prijzen bloemkool eenigszins betere stemming voor roode kool-prijzen; van gele- en witte kool stationnalr idem uien kleine aan voer van bleten, peen, tomaten, snijboonen, witkrop. De toestanden op onze veilingen wijzen wel op een eenigszins gunstiger tendenz, zoodat er naast de gedruk te stemming ook wel een vleugje van hoop valt te be speuren. Toch blijkt de toestand op tuinbouw gebied wel het allermiserabelst in Noord-Holland, want blijkens een correspondentie, die we deze week in de Nieuwe Rotter- damsche Courant aantroffen, heeft men in het West- land, waar de tuinbouw het hoofdmiddel van bestaan is, plet in die mate te klagen als dit ln deze provincie het geval Is. Wel zijn de uitkomsten van den tuinbouw niet schitterend, doch van een crisis in den eigenlijken zin van het woord is daar toch geen sprake. Over 't geheel genomen hebben de producten daar nog een redelijken prijs opgebracht. Hier is thans het wachten op den winter. De winter- lrool is voor verreweg het grootste gedeelte geborgen en de arbeid in de boeten kan weer beginnen. We hebben eens een kijkje genomen in verschillende schuren en kwamen daarbij tot de ontdekking, dat de voorraden be langrijk minder zijn dan verleden jaar. Bovendien is op vele plaatsen geen kool opgeslagen, waar vroeger, bij ge brek aan andere ruimte, de kool een bergplaats moest vinden. Ter zake kundlgen lichtten ons in, dat de kwaliteit over 't geheel niet prima is, doch dat de winter wel zal moeten meewerken, om ze langen tijd vrij gaaf te kunnen bewaren. Niet daarvoor alleen zal een koude, droge winter van beteekenis zijn, doch ook voor de nood zakelijkheid een goeden prijs voor de winterproducten te verkrijgen. Vrij algemeen is men van oordeel, dat een echt wintertje zal moeten meewerken om eenigszins be vredigende prijzen te krijgen, daar andere factoren nog niet gunstig zijn voor een merkbare prijsstijging. Daarop is vooral de hoop gevestigd. We staan hier thans in afwachting van het voor de tweede maal verleenen vhn het provinciaal crediet. Het mocht nu beter provinciaal-gemeentelijk crediet heeten, daar immers ook de gemeente voor 30 pet. borg moet spreken. We zullen ons wel niet vergissen, als we aannemen, dat iedere gemeente zich zal beijveren, daaraan mee' te werken en ten spoedigste, zoodra de re geling door Gedeputeerde Staten bij de gemeentebesturen is binnengekomen, de gemeenteraden in vergadering zul len worden opgeroepen, om hun sanctie aan een en an der te geven. Buitengewoon onaangenaam deed het al- zoo aan, in een verslag van een vergadering van het gewest Noord-Holland van de S.D.A.P. te lezen, dat (blij ven de gemeentebesturen in gebreke, spoedig te beslui ten tot medewerking) de S.-D. fracties in de gemeente besturen tot actief optreden moeten aanzetten. Zoo iets Jykt toch op verdachtmaking en kan o.i. weinig bevor derlijk zijn aan een juiste verstandhouding. Eerstens toch Is het provinciaal crediet verleend met medewerking van alle partijen en nog wel op voorstel van Ged. Staten, waarin verschillende partijen zijn vertegenwoordigd. Tweedens is er geen enkele aanleiding te veronderstel len, dat de gemeentebesturen deze zaak zullen trainee- ren, daar geen enkel bewijs kan worden bijgebracht, dat andere partijen niet met denzelfden ijver er toe zouden willen meewerken, de noodlijdende tuinbouwers te hel pen. Ware het, dat de verondër'stelling was uitgesproken door iemand wiens woord gewicht in de schaal legt, of aan wiens oordeel waarde wordt gehecht, dan zou een officieel protest op zijn plaats zijn. Nu lijkt het ons vol doende de aandacht te vestigen op de laatdunkendheid, die ln zekere kringen heerscht ten aanzien van het werk van anderen, en het nadeel, dat zij daardoor aanbrengen aan een zaak, die een algemeen en geen partijbelang is. Evenals het vorige jaar in de overeenkomstige week was de aardappelaanvoer gering. De prijzen die er voor besteed worden, zijn hooger dan toen. Zij brengen nu I 3—3.10 op, het vorige jaar nauwelijks f 2. Voor drie lingen werd nu f 4.80—4.90 betaald, in 1929 slechts f 2.40 —2.70, Duken werden verkocht voor f 2.20. De aanvoer beliep in totaal slechts een paar spoorwagens. Op de Intemaionale Hygiëne Tentoonstelling te Dres- den trok de afdeeling „Gezondheid en prestatievermo gen" de bijzondere aandacht der bij lO.OOOden tellende bezoekers. In deze afdeeling werden o.a. verscheidene instrumenten gedemonstreerd, die gebouwd zijn door Dr. R. W. Schulte, de leider van de Psychologische afdeeling der Hoogeschool voor Lichamelijke Oefenin gen en die hoofdzakelijk dienen, om de geschiktheid der adspirant-sportmen voor de een of andere tak van sport grondig te onderzoeken. Aangezien het prestatievermogen van het hart voor den sportmen een bijzonder belangrijke rol speelt, is niet te verwonderen, dat den instrumenten voor onderzoek van het hart bijzondere aandacht werd geschonken. Het door Dr. Schulte geconstrueerde instrument maakt het mogelijk, de hartkloppingen nauwkeurig op te nemen, ze op een gramofoonplaat over te brengen en door ge luidversterkers zoo volmaakt weer te geven, dat ieder een zelf kan hooren, hoe zijn hart op de inspanning van verschillende oefeningen reageert. Ook de invloed van diverse genotmiddelen op de werking van het hart kan volgens deze methode nauw keurig worden ondergebracht. Zoo werden door middel van deze uitvinding op eenige platen vastgelegd de re sultaten van proefnemingen door Dr. Schulte gedaan, ona de invloed van coffeïne, coffeïne-houdende dranken (koffie en thee) en ooffeïnevrije Kofie Hag te onder» zoeken. De gramofoon geeft met onmiskenbare duide lijkheid weer, hoe sterk de prikkelwerking der coffeïne is en met hoeveel meer energieverbruik het hart moet werken, wanneer geregeld coffeïne-houdende koffie of thee op de normale functies van het hart inwerken. Na het gebruik van Koffie Hag toonde de hartslag der proefpersonen absoluut geen verandering, wel een nieuw bewijs, dat deze koffie, die gegarandeerd coffeïne- vrij is, overeenkomstig onze Nederlandsche Warenwet, bijzondere hygiënische eigenschappen bezit en een uit komst is voor alle menschen, die coffeïne-houdende dranken moeilijk kunnen verdragen. Een Berlijnsche komiek werd door de uitvinding van Dr. Schulte tot het volgende couplet geïnspireerd: „Wenn du recht herzlich an mich denkst, Mir einen Wunsch gestatte: Wenn du einmal dein Hora verschenkst, Dan schenk' es mir als Platte!" schap zou vallen, omdat voor haar primair is de eigen- domsverkrtfging. De Ontginnings-Mij. berust op de be palingen van de Onteigeningswet, zoodat haar handelin gen zich slechts bij uitzondering kunnen uitstrekken over eigendommen van anderen. Daarom zouden de provin ciale eigendommen er buiten vallen. Aan de Heide-Mij. is echter gebleken, dat het toch wel zeer gewenscht is, dat die eigendommen binnen de be moeiingen der Ontginnings-Mij. worden getrokken, om dat op het provinciale landgoed te Castricum zeer ge schikte objecten voor werkverschaffing Is vastgesteld, dat ook daar terrein zal worden ontgonnen. Er is een plan opgemaakt voor de afzanding van 27.5 h.a, grond, die tot bouwland zal worden gemaakt. In de a.s. vergadering van de Prov. Staten is een voor dracht van Ged. Staten te verwachten om, zoolang de N.V. Ontglnnings Mij. niet definitief is opgericht, recht streeks vanwege de provincie en met gebruikmaking van. de diensten der Heide-Mij., deze ontginning ter hand te nemen. Als over enkele maanden de N. Vennootschap definitief zal zijn opgericht zal dit werk aan de Ont£in- nings Mij. worden overgedragen. Uit welke gemeente de werkloozen voor dezen arbeid te Castricum zullen worden betrokken, staat nog niet vast maar het is zeer waarschijnlijk, dat Haarlem een deel van de noodige werkkrachten, of wellicht allen, zal leveren. Er zal, naar berekening, werk zijn voor 50 arbeiders gedurende 133 weken: maar het is natuurlijk ook moge lijk deze verhouding anders te nemen door meer arbei ders korter of minder arbeiders langer te werk te stel len. Behalve de heer Ringen stelt wethouder Thomson z\jn portefeuille ter beschikking. In ons nummer van Zaterdag hebben we reeds in een bericht over den Alkmaarschen raad, dat wethouder Rin- gers (C. H.) Donderdagmiddag zijn portefeuille ter be schikking stelde, toen de raad hem niet als wethouder van Publ. Werken wilde kiezen, omdat hij aannemer is. Thans is bij den Raad een schrijven ingekomen van wethouder Thomsen (V. B.) wethouder van financiën, die daarin te kennen geeft in het gebeurde in de raadsver gadering van Donderdag aanleiding te vinden ook 2ijn portefeuille ter beschikknig te stellen. Hoewel in genoem de vergadering geen enkel bezwaar tegen zijn beleid als wethouder naar voren kwam verklaart hij zijn houding, doordat een deel der R.K. raadsfractie in strijd met de gemaakte afspraak terzake van werkverschaffing maat regelen trof, waarbij het subsidie van Rijk en Provincie werd prijs gegeven en waaruit tevens bleek, dat dit deel der R.K. raadsfractie zich aan de samenwerking van de voormalige raadsmeerderheid heeft onttrokken. De bloemkool was deze week vrij goed in prijs, al thans de reuzen. Lecerf hon voor de mooiste en groot ste van f 6 tot f 10 opbrengen. Voor reuzen werd Maandag f 13.8017.40 betaald, Woensdag werd er nog verkocht voor f 22.50, Zaterdag werd van f 11.7017.80 betaald aan de veiling der L.G.C. De prijzen, aan de veiling van den Noordermarktbond besteed, lagen voor eerste soort tusschen f 10.60 en f 17.70. Tweede soort was duurder dan de laatste weken. Bracht ze in het begin slechts f 2.10 a f 3 op, Woensdag kon f 3.10 tot f 9.50 worden gemaakt, Zaterdag f 3.306.50. Verleden jaar waren de prijzen nog ongeveer f 10 hooger voor eerste soort De aanvoer beliep deze week ongeveer 40.000 stuks. Met de prijzen der roode kool liep het deze week eenigszins beter, dan we dit in voorgaande weken ge woon waren. Voor groote roode werd f 3 en soms iets meer besteed. Mooie kleine sorteering kwam tot dicht aan de f 6. Afwijkende kwaliteit groote kool bracht van f 1.70f 2 op. Wat aangevoerd wordt is geen kool, die geschikt is, om gedurende den winter bewaard te worden. Dat de aanvoer deze week al grooter was dan in de gepasseerde weken,'moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat er al kool geruimd wordt die niet langer bewaard kan worden. Dit ver schijnsel zal zich de eerstvolgende weken wel meer voordoen, want groote hoeveelheden zitten er nog, die onmogelijk overgehouden kunnen worden. Men mag dan ook aannemen, werd ons verzekerd, dat in de tweede helft van het winterseizoen weinig goede roode kool meer aanwezig zal zijn. Deze week werden aan beide veilingen ongeveer 35 spoorwagens verhandeld. In de prijzen van de gele kool kwam weinig veran dering. Voor groote gele werd tot f 2 of iets meer betaald, kleine eerste kwaliteit bracht ln het begin der week ongeveer f 3.60 op; later echter zakte die prijs weer tot f 3 en soms nog minder in. Ook de groote konden toen de f 2 niet meer halen. Afwijkende kwali teit bracht in het laatst der week f 1.20 a f 1.30 op, in het begn f 1.501.90. De aanvoer beliep aan beide vellingen ruim 20 spoorwagens. Weldra zal het met den aanvoer der witte kool ge daan zijn: de symptomen zijn er reeds van. Wat nog aangevoerd wordt, is van geen prima kwaliteit De prij zen er van varieeren tusschen f 0.60 en f 1.20 per 100 K.G. Meer werd verhandeld van Deensche witte. Ook hiervan laat de prijs te wenschen over. Een zeldzaam heid is het, als f 3 voor het mooiste goed kan worden gemaakt Veel werd verkocht voor f 1.501.80. Groote brengen gemiddeld niet meer dan f 1.60 op De totaal- aanvoer bedroeg 22 spoorwagens. De prijzen van roode en Deensche witte vefschillen weinig van die, welke het vorige jaar omstreeks de zen tijd werden betaald. Gele kool bracht toen echter ongeveer het dubbele op van tegenwoordig. Eenigszins lager in prijs zijn dit jaar de uien, In de afgeloopen week werd ln den aanvang f 33.60 betaald, later liep de prijs weer achteruit en kon slechts f 2.30 a f 2.80 te Broek, f 2.50f 3 te Noord scharwoude wor den bedongen. Grove uien brachten in 't begin der week f 2.803.40 op, later f 2.40f 3. Drielingen werden verkocht voor f 11.50, terwijl voor nep f 3.204.20 werd betaald. Aangevoerd werden ruim 13 spoorwagens. De aanvoer van bieten was gering. De prijzen lagen tusschen f 1.30 en f 3.90. Voor peen werd f 1.502.80 betaald; kleine brachten slechts f 1 op Witkrop was weer bijzonder laag in prijs: f 0.50 f 1 40 per 100 stuks. Rammenas werd verkocht voor f 3.10. Snijboonen uit de kassen brachten f 2042 op. Nog werden tomaten aangevoerd, die voor A-kwaliteit f 30.80, voor B f ?7.20 opbrachten. Gememoreerd dient nog, dat bij publieke verhuring van landerijen, deze week gehouden, 40 pfrt. minder pacht werd bedongen dan bij de vorige. De provinciale afd. van den Bond van Landpachters constateerd,. dat tengevolge van de crisis de landpachten aanmerkelijk dalen. Dit is dus volkomen in overeenstemming met wat wij daaromtrent schreven en een désavouement van de voorstelling, die daarover in een vergadering te Zuidscharwoude werd gegeven. Werkverschaffing op het Prov. landgoed. De Haarlemsche correspondent van het „Hsbl." schrijft Onlangs deelden wij mede, dat vertegenwoordigers van de besturen der Provincie, van Amsterdam en Haarlem met een lid van de directie der Ned. Heide Mij. bespre kingen voerden over den aankoop van een terrein in het noorden van de provincie, dat als eerste object voor werk verschaffing zou dienen, door de op te richten N.V. Ont ginnings-Mij. Noord-Holland ter hand te nemen. Men stelde zich aanvankelijk op het standpunt, dat het provinciale bezit buiten het arbeidsveld der Vennoot- Door de Singer Mij. is, evenals in verschillende andere plaatsen in ons land, ooft te Breezand een naai- en knipcursus gehouden. In de zaal van den heer Borst waren de dames bijeen gekomen, en V kunt er gerust van op aan, dat ze een genoeglijken middag gehad hebben. De vorige week brandde te Anna Paulowna op den hoek van den Krommetochl en den Zuiderweg de boerderij van den heer Koopman tol den grond toe aj. Hierboven nog enkele zwartgeblakerde spanten en brokken muur, die het vuur, na zijn vernietigend werk lehebben volbracht, achterliet Dezer dagen is de bascule-brug bij Van Ewijcksluis over de geheele lengte voor zien van bogen en spanten en daarmee definitief gereed gekomen. Deze brug, die gebouwd is aan het begin van den afsluitdijk naar Wieringen, zal, naar we hopen, binnen niet al te langen lijd een der verbindingswegen vormen, die toegang geven tot den nieuwen Wieringer meer polder.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5