SchagerCourant PU ROL. JUFFROUW Vierde Blad. KANTONGERECHT SCHAGEN. Aspirin Hwwe -fvuJxt Binnenlandsch Nieuws. Kosten bij mond- en klauwzeer. Veerdienst Enkhuizen—Stavoren. heul/ [HEERENBAAI Zware brand te Uithoorn. Aan brandwonden bezweken. Autobus geslipt. Zaterdag 22 November 1930 73ste Jaargang. No. 87/0 Zitting van Donderdag 20 November. EEN „PROFESSOR" VOOR HET GERECHT. Joh. Ant. v. d. L., de fameuze biljartspeler cn die zich den titel van professor gegeven heeft, moet terechtstaan terzake overtreding van de Loterijwet, ge pleegd in het lokaal van den heer Kuiper te Kolhorn, op den lsten Kerstdag van het vorige jaar. Verdachte is niet verschenen. Er werden papiertjes aan de bezoekers verkocht voor een kwartje per stuk en waarop een nummer stond. Later werd er uit een hoed een nummer getrokken en afgelezen en wie dit nummer had, was de gelukkige. De prijzen waren mooie, uit twee deelen bestaande, biljart-queuen, of stokken, zooals de ambtenaar ze noemde, maar het eerste vond de kantonrechter beter. Maar in ieder geval vond de ambtenaar het zuiver een loterijtje, wat door de Loterijwet ten strengste ver boden wordt en waaraan door een zware straf een einde dient te komen. Dit laat de ambtenaar dan ook uitkomen in zijn eisch van f 30 of 30 dagen. De kantonrechter schijnt echter van geheel andere gevoelens te zijn. Natuurlijk de wet is er, en die dient gehandhaafd te worden, maar zoolang de staat nog zijn eigen staatsloterij houdt, meent Zijne Edelachtbare, ja het onderhavige geen frauduleus geval te zien. Hij tal de wet dan ook zoo soepel mogelijk toepassen en ;\reroordeelt den „prof" tot f 3 of 3 dagen. OVERTREDINGEN VAN HET VERKEER. De lekke band die er niet was. Een zekere W. K. M., niet verschenen, had met zijn luxe auto op den weg van Schagerbrug naar de Stolpen bijna den brandstoffenhandelaar Corn. Bakker aange reden, die op zijn fiets al heelemaal rechts van den weg reed. Volgens de verklaringen zou verdachte gemeend hebben, dat hij een lekken band had, waardoor zijn auto was afgedreven. Er was echter van een lekken band geen sprake, maar als het de bedoeling was om een mop te lanceeren, dan was het een goede. Bakker vond echter zulk rijden geen manier van doen, en he den werd aan zijn rechtsbevrediging voldaan in den vonm van f 8.boete of 8 dagen hechtenis, die aan /verdachte werd opgelegd. De eisch was f 15 of 15 dagen. Een moeilijk geval. De hoek bij Café Veerburg in Anna Paulowna, daar waar Lagedijk en Zuidermolenvaartsweg elkaar krui sen, is nu niet bepaald een van de beste uit onze om geving. Dit bleek ook weer op den 6den Augustus, toen de vrachtauto van den tuinder KI. St. te Anna Pau lowna en die van den fruithandel Deutekom uit Schagen maar net aan een heel ernstige botsing ontkwamen. De heer St., die hier als verdachte terecht staat, ver klaarde van den Zuidermolenvaartsweg te zijn geko men en op het laatste moment de auto van Deutekom die volgens zijn zeggen een veel te groote snelheid had om een dergelijken gevaarlijken hoek te passeeren zag aankomen. Hij remde nog uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat de radiateur van zijn auto in botsing kwam met den achterkant van den vracht auto van Deutekom. De ambtenaar van het O.M. wijst er hier al direct op, dat verkeer van rechts voorgaat, maar de kantonrech ter vindt dat in sommige opzichten wel wat onzinnig. In ieder geval zal je dat verkeer dan toch eerst moeten zien. Corn. Koorn, die bij St, in den wagen zat, legt vrij wel dezelfde verklaring af als verdachte. Alleen aan de groote snelheid van de andere auto was dit ongeluk te wijten. Nadat ook nog de schippersknecht Gerrit Krab ge hoord is, die juist kwam aanloopen toen de auto's „kennis maakten", waarbij hij nog opmerkte, dat ze allebei flink signaal hadden gegeven, en dat Deutekom er het zijne van gezegd had, werd de behandeling van deze zaak uitgesteld tot den 18den December, om alsnog den veldwachter Teutelink over den toestand daar ter plaatste te hooren Een slecht begin. We herinneren ons nog het ongeluk op den 25sten September te Zijpersluls, waar de bestelauto van bakker N. te Schagerbrug op den overweg door de tram werd gegrepen en aan den kant van den spoorweg werd neer- gesmakt. Het een en ander gebeurde 's avonds om zes uur, zooals de machinist Van Gastel, die de tram reed, heden verklaarde. Deze had nog krachtig geremd, doch kon onmogelijk meer de botsing verhinderen. Hij was direct van de machine gestapt en had N., hevig bloe dend aan het hoofd, en heelemaal van streek, op de spoorbaan gevonden. In de naastbijzijnde boerenplaats werd de eerste hulp verleend. Later blèek, dat N. nog niet in het bezit was van een rijbewijs, en het de eerste keer was, dat hij er al leen op uit was. Een slecht begin dus, dat hem een aardig schadepostje zal hebben bezorgd. Bovendien wordt hij vandaag veroordeeld tot f 10 en f 15 boete of 10 en 15 dagen hechtenis, resp. voor het rijden op een overweg, terwijl een tram in aantocht was en voor het niet hebben van een rijbewijs. 'tls wel een beetje veul. Albert M., een 63-jarige veeverloskundige te 't Buurtje had op den Schagerweg aan den verkeerden kant van den weg gereden, omdat het, zooals hij zeide, ondoenlijk was. om den anderen kant van den weg te berijden. Wat hij daar zeide, was zeer terecht, want zooals de weg de laatste dagen kan zijn, waant men zich eerder op on- dergeloopen terrein, dan op een weg, waarop door het hemen van allerlei proeven, een ijverig polderbestuur tracht een fatsoenlijk dek te produceeren. Maar zooiets kunnen natuurlijk ambtenaar en kantonrechter niet we ten misschien, dat ze er anders nog een strafzaak van maakten?! Nu vonden ze, dat links rijden niet te pas komt en zoo zegt de wet het ook. Dies werd M. tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. Wel een beetje veul, zooals hij in 't Westfriesch opmerkte, maar er ging geen cent af, ook niet toen hij contant betaalde. EEN DURE WRAAKNEMING. Wraak is zoet, maar niet altijd even goedkoop. Dit ondervond ook de landbouwer Corn. Petr. B. uit de Zijpe, die terecht moest staan wegens een opzettelijk veroorzaakte aanrijding, maar niet is verschenen. De 16-jarige P. Joh. Raetgers geeft de volgende dui DE WINKEL! Vriendelijk en voorkomend zijn, dat verlangen de klanten van haar. Maar hoe moeilijk is het, vriendelijk te glim lachen, als men zich ziek en ellendig gevoelt. Tegen woordig weet zij daar echter niets meer van, want zij neemt steeds bijtijds Aspirin-^ Tabletten. eemg op de wereld Let op den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cis. delijke uiteenzetting van het geval. De vlotbrug te 't Zand was voor het verkeer gesloten en toen de brug weer opengesteld werd, ging eerst verdachte B. er met paard en dresseerkar over heen en vervolgens de heer M. Smit, melkslijter te 't Zand op zijn fiets. Aan den anderen kant bleef B. staan en passeerde Smit, om de brug op te gaan naar het postkantoor. B. zette toen plotseling zijn paard aan en reed Smit zoo van de sokken. Er was ruimte genoeg, zei getuige om dit te voorkomen. Vervolgens wordt Smit gehoord en nu wordt ons recht duidelijk, dat er hier wat meer achter zit Reeds eerder heeft Smit namelijk met verdachte een civiele procedure gevoerd, waaxbij B. aan het kortste eind trok en dus befklen moest. Ja, ja, meent de kantonrechter, en daar moet je bij den boer niet om komen. Getuige vertelt dan verder ,dat B. hem al eens eer der gedreigd had, dat hij hem wel zou krijgen, en dat hij dit ook al eens eerder had geprobeerd, maar tot nog toe steeds zonder succes. Totdat dan op den bewusten 20sten September het uur der wrake scheen te zijn aangebroken, met het hierboven genoemde gevolg. Getuige heeft een schade geleden van totaal f 27.70. De kantonrechter, die de geschiedenis met belang stelling heeft gevolgd, zegt tegen den ambtenaar: „Pak hem maar dik aan!" Deze laat zich dat geen tweemaal zeggen, en hij zal aan dat „eigen rechtertje" spelen van B. wel een einde maken. f 60 boete of 60 dagen hechtenis luidt de lang niet malsche eisch en zelfs de kantonrechter schrikt hier blijkbaar een beetje van, want hij maakt er f 50 of 50 dagen van, met toewijzing van de civiele vordering ad f 27.70. Een duur ritje, zegt de kantonrechter nog, en inder daad! TOCH NIET HEELEMAAL SAFE! Aan een gevaarlijke handeling had de veehouder J. A. M. te Nieuwe Niedorp zich sohuldig gemaakt Hij had namelijk zijn varkens naar de Alkmaarsche markt doen vervoeren, terwijl er bij hem nog mond- en klauwzeer heerschte, althans nog niet in het bezit was van een xerklaring, dat bij hem het besmettingsgevaar gewe ken was. De kantonrechter en de ambtenaar staan al direct zeer antipathiek tegenover dit geval, temeer waar ver dachte eerst nog toestemming had gevraagd bij den burgemeester, maar deze laatste die toestemming niet wilde verleenen. om eerst nog het oordeel van hoogere autoriteiten af te wachten. Verdachte zegt toen gemeend te hebben, dat hij zon der afbericht de varkens kon vervoeren, maar dit noemt de kantonrechter de zaak omdraaien. Hij had juist af moeten wachten, dat hij vergunning kreeg. Ook de ambtenaar hecht weinig geloof aan de verkla ring van verdachte. Hij weet wel, waar het hier om ging. Natuurlijk, als de varkens onder politiegeleide vervoerd geworden waren, dan hadden ze een lageren prijs opgebracht Daar is het waar de schoen wringt maar de veewet dient streng gehandhaafd, en spr. zal niet schromen, om in dit geval een flinke geldboete, n.L f 75 of 75 dagen hechtenis te vragen De uitspraak luidt f 50 of 50 dagen. BALDADIGHEID. De rijpere jeugd uit Warmenhuizen en omstreken heeft nu eenmaal geen goeden naam bij de heeren rech ters en misschien maakt ze het daar ook wel een beetje naar. Zoo nu op de.' laatste kermis. De heer H. Knijns- berg uit Alkmaar was op de motorfiets door Warmen huizen gegaan en was afgestapt in café Westra om iets te gebruiken. Zijn motor had hij zoolang tegen een boom gezet. Toen hij weer naar buiten kwam. stond deze andersom, maar wat erger was. het stuur was finaal in tweeën gebroken. Voor f 5.25 had hij het weer laten lasschen. De daders werden opgespoord en die» had hij aangeboden om de schade te betalen. Maar dit schenen de heeren niet te willen en terecht liep de heer Kn. toen naar de politie, met het gevolg, dat vandaag Theo Z., G. J. H. en L. teercht moesten staan. Alleen Z. is verschenen, die blijkbaar gekomen is om te zeggen, dat hij met het heele geval niets te maken heeft, doch de kantonrechter is hem met deze verdede- ging reeds voor. De andere twee vliegen echter tegen de lamp. Voor G. J. H. is 't vonnis f 20 of 20 dagen en voor L. f 10 of 10 dagen, met toewijzing van de civiele vordering ad f 5.25. De eisch tegen elk van hen was f 25 of 25 dagen. Z. werd vrijgesproken. MISSCHIEN EEN LEKKER. MAAR IN IEDER GEVAL DUUR HAASJE. De niet verschenen M. uit Warmenhuizen had op den 2den October een haasje geschoten en bovendien op verboden terrein. Stoop heeft hem zijn jachtlust zien botvieren. Twee October is te vroeg voor haasjes en verboden terrein is natuurlijk verboden, dus werd M. veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis met uitlevering van het niet in beslag genomen geweer en haas of betaling van f 15 en f 2.50. Het vonnis luidt f 30 of 30 dagen en verder conform. Hazepeper is wel lekker, maar het moet niet al te „peperig" zijn. DAT BELOOFT INTERESSANT TE WORDEN. Den 31sten Juli j.1. liep er een koe van Maartje F., weduwe van E. P. te Warmenhuizen, op den tramlijn, met het gevolg, dat het dier werd aangereden en afgemaakt moest worden. Verdachte zou dus vee op andermans terrein hebben laten loopen, maar de zaak begint er anders uit te zien, wanneer blijkt, dat dit heeft kunnen gebeuren, omdat de sloot langs de lijn absoluut onvoldoende voorzien is, en dat de Ned. Spoorwegen deze sloot had moeten on derhouden. Direct na het ongeval heeft zij hierin dan ook voorzien, Dit Is de reden, dat de kantonrechter deze zaak dan ook wenscht aan te houden om aan verdachte recht te doen wedervaren en een eventueele eisch tot schade vergoeding harerzijds nader onder de oogen te kunnen Zien. NOG STEEDS ONTEVREDENEN. Over de verwijzing naar het parkeerterrein in Schagen. Nog steeds vallen er slachtoffers van de politieveror dening te Schagen, dat op Donderdag op bepaalde plaatsen geen auto's mogen staan, en er thans, zooals bekend of niet bekend een bord midden tusschen de koeien geplaatst is, waarop de verwijzing naar de verkeersterreinen staat aangegeven. De heer S. M., reiziger te Alkmaar, komt hier eerst over klagen. Hij had natuurlijk geen bord gezien en wist van geen verbodsbepaling af. Vraagt zich af, hoe iemand dat nu zien en weten moet en al zoo meer; enfin, de lezer kan weten uit vorige rechtsverslagen, wat meestal het verweer der slachtoffers is. De kantonrechter kijkt hem eens meewarig aan, en zegt dan: „Ja man, ik zit niet in het gemeentebestuur van Schagen!" iets, wat erg jammer is, want Zijne Edelachtbare zou bij het opmaken der politieverorde ningen ontegenzeggelijk een groote steun kunnen zijn. De ambtenaar zegt er met den burgemeester al over te hebben gecorrespondeerd, maar het heeft blijkbaar niet geholpen; onze burgervader staat pal. Ook dit slachtoffer moet weer volgens het oude re cept, den tol der gerechtigheid betalen 50 centen boete of 1 dag hechtenis. Onze schatkist zal toch ook waarachtig niet rijker worden van de opgelegde boeten voor overtredingen van Schagen's politieverordeningen! Tweede was Abraham VI., koopman uit Amsterdam. Van hetzelfde laken een pak. 50 centen of 1 dag. Alleen schijnt dit geval zich van de andere te zullen gaan onderscheiden door het feit, dat deze heer het een en ander aanhangig gemaakt heeft bij den A.N.W.B., die hem bereids steun heeft toegezegd. Hij zal dus cas satie tegen dit vonnis aan teekenen. De heeren rechters verwachten er echter niet veel heil van, maar de kantonrechter geeft verdachte den raad, een advocaat te nemen, dan verdient die man er tenminste ook nog wat aan. WATER-PUZZLES. Jan Sn., een 51-jarlge landbouwer te Harenkarspel, had zijn perceel niet bij de waterleiding aangesloten, zooals in het proces-verbaal staat, maar verdachte zegt, dat het juist afgesneden is. Merkwaardig zou men zeggen, maar men krijgt er wel wat meer kijk op, wan neer men hoort, dat Sn. niet wilde betalen, zeker, om dat hij het niet gebruikte. Maar hoe dan ook, de zaak zal nog eens nader worden onderzocht. De volgende water-puzzle is voor meer-gevorderden. Jan Sch. wordt hetzelfde ten laste gelegd. Ook hij was aangesloten, maar om dezelfde reden afgesneden. Dit laatste niet eerder dan na een missive van Ged. Staten van den directeur der waterleidingbedrijven, meen de de kantonrechter maar neen, het was wel dege lijk van Ged. Staten en onderteekend door den com missaris der Koningin. Vervolgens had de dorpssmid de leiding afgesloten en niet iemand van de waterleiding. Ook deze zaak zal nader onderzocht worden, doch verdachte wil eerst weten of hij in dien tijd nog meer processen-verbaal voor hetzelfde feit kan oploopen, doch wanneer de ambtenaar hem daarin gerust gesteld heeft, kunnen we gaan en zullen we op een der volgen de terechtzittingen de oplossing van deze water-puzzle's met nog een paar andere, te hooren krijgen. en springende lippen Id dooien vao 30-40 «o 90 ct. Tnbt 80 ct. Bil Apoth. tn Drogisten Thans voor rekening van den veehouder. Het Tweede Kamerid Van Rappard' heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: Is het den minister bekend, dat tot nog toe bij het Veeartsenijkundig Staatstoezicht de opvatting wordt gehuldigd, dat bij vee, dat ziek of verdacht is wegens mond- en klauwzeer, de kosten der voorzorgsmaatrege len bij verweiding of opstalling, welke kosten betreffen: a. het onderzoek door een veearts vóór de over brenging; b. het ontsmetten van de vervoermiddelen voor het zieke vee gebruikt; c. het toezicht van de politie op vervoer en ontsmet ting; d. het verplaatsen van het wettelijk kenteeken, voor rekening van den veehouder komen? Is de minister bereid, in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden en gezien het feit, dat die kosten in het algemeen belang worden gemaakt, het daarheen te leiden, dat bovenbedoelde kosten voor het Rijk wor den gedragen? Is de minister ook niet van meening, dat de billijk heid medebrengt daartoe over te gaan. nu bij vervoer van ziek of verdacht vee naar een slachtplaats het Rijk terecht de kosten van het politietoezicht ook voor zijn rekening neemt? Actie voor behoud. In het Stadhuis te Workum zal 10 December een vergadering worden gehouden van de gemeentebesturen uit den Zuid-Westhoek van Friesland en uit West- Friesland, waar het plan van actie tot behoud van den veerdienst „EnkhuizenStavoren" na de tot standko- ming van den afsluitdijk zal worden vastgesteld. Daar het personeel van dezen veerdienst ook belang heeft bij de instandhouding van dezen dienst, zal ook het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarin het geheele perso neel van den veerdienst is georganiseerd, aan deze bespreking deelnemen. BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND. Veel vee omgekomen. Donderdagavond is de groote boerenhofstede, bewoond door M. Schotanus te Doniaga, eigendom van de freu les v. Elsinga te Leeuwarden, vermoedelijk tengevolge van hooibroei, tot den grond toe afgebrand. Vijf en vijf tig stuks hoornvee, een belangrijke partij hooi en veel meubilair, alsmede landbouwwerktuigen, gingen bij den brand verloren. Ja, het viel niet te ontkennen, 't Was een duidelijk geval. Dat hij 's nadits had ingebroken En tabak (tien kilo) stal. Maar zij n advocaat ivJs pienter En hij vroeg een lichte straf: 't Was 0'E tabak.meneeren- En wie blijft daar nou van, af? Clóige Doortnbos ECHTE FRIESCHE 20 50 CT. PER ONS Melange van rijpe tabakken. Worstfabrlek grootondeols verwoest. Donderdagnacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het complex fabrieksgebouwen van de N.V. Uithoornsche Baconfabrieken. De brand werd eerst ontdekt, toen de vlammen reeds naar buiten sloegen en is ontstaan in de rookerij bij de worstfabrlek. Enkele rookerijen alsmede een gedeelte van den nieuwbouw zijn geheel afgebrand. Ook de korten tijd geleden nieuw in gerichte installatie der worstfabriek leed schade. Groote kwantiteiten worst en ham gingen verloren. De totale schade kan nog niet onmiddellijk worden vastgesteld, doch wordt door verzekering gedekt, Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De brandweer van Uithoorn, die over slechts één motorspuit beschikt, stond betrek kelijk machteloos tegenover het vuur en bepaalde zich tot het nathouden der aangrenzende fabrieksgebouwen. Tegen zes uur was men den brand, die te ongeveer half drie uitbrak, meester. Een gedeelte van het bedrijf dat 35 arbeiders omvat, staat stil. Een kunstschilderes in Den Haag het slacht offer. Donderdagnacht Is in het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag tengevolge van het haar Woensdagavond in haar woning aan de Franklinstraat aldaar overkomen ongeval overleden de 70-jarige mevrouw A. J. J. van TholRuysch, kunstschilderes. Mevrouw van T. wilde haar gaskachel aansteken op het atelier op de tweede verdieping, en haar kleeren hebben toen vlam gevat. Zij ging daarop aanvankelijk naar haar woonkamer op de eerste verdieping, waar o.a. eenige kranten vlam vatten, doordat zi.i daarmede in aanraking kwam. Hierdoor ontstond een begin van bin nenbrand. Daarop ijlde zy naar het benedenhuis, bewoond door den heer A. S. Deze doofde met behulp van dekens de brandende kleeren van mevrouw Van Thol, die ech ter reeds ovgr het geheele lichaam ernstige brandwonden had gekregen. De gemeentelijke geneeskundige dienst en de brand weer werden te hulp geroepen. Mevrouw van T. word naar het gem. ziekenhuis overgebracht, waar zij onder hevige pijnen omstreeks halftwee Donderdagnacht is bezweken, na nog te hebben verklaard, dat niemand eenige schuld aan het ongeval treft. Drie fietsers aangereden, waarvan één ge dood. Donderdagmorgen is te Rotterdam een autobus van de R.T.M. op de Willemsbrug, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid, geslipt. Voor den auto uit reden drie, fietsers, de 14-jarige J. Steketee. wonende op den Bree- den Hilledijk, die zijn 13-jarig broertje K. Steketee op den bagagedrager had. de 19-jarige M. A. v. d. Velden uit de Feyenoordstraat en de 18-jarige P. de Groot uit de Dokstraat. De fietsers werden door den slippenden auto tegen den grond geworpen, de 19-jarige K. Steke tee liep daarbij een schedelbasisfractuur op, benevens inwendige kneuzingen, tengevolge van welke letsclcn het kind spoedig is overleden. Van der Velden is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, omdat men aanvankelijk meende, dat ook hij ernstig letsel had opgeloopen. Bij onderzoek in het ziekenhuis bleek even wel, dat hij slechts eenige ontvellingen had opgeloopen. De andere fietsers hebben geen letsel opgeloopen. Naar de schuldvraag wordt door de politie nog een nader onderzoek Ingesteld. EEN BRANDENDE VERHTJISAUTO. De eigenaar by het te water ryden van den wagen verdronken. i De verhuisauto van den heer R. Hagenouw te Gro ningen is Donderdagnacht om ongeveer een uur op weg van Winschoten naar Groningen bij Hoogezand in brand geraakt. Toen de heer Hagenouw de auto in het Win- schoter Diep reed om te trachten het vuur te dooven, is hij er zelf bij te water geraakt en verdronken. De heer Hagenouw was dertig jaar en laat een vrouw met twee kinderen na.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13