BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Gemengd Nieuws. De aanvaring op de Schelde. Gruwelijke misdaden in Frankrijk. Moeilijke tijden in den Landbouw. fRheumatiek Kloosterbalsem „Sigaretten-hongerblokkade." Een dorp in Zwitserland bedreigd. Vier menschen gestikt. XI. Onze kamerplanten In November. Hol weer, dat meestal gedurende deze maand heerscht, is voor onze kamerplanten niet zeer gunstig, daar het licht rotting veroorzaakt, wanneer men met gieten niet zeer oppast, vooral met de knollen der cy clamen moet men zeer voorzichtig zijn en er voor zor gen, dat geen gietwater in het hart der planten komt. De lucht wordt in kamers, waarin nu reeds geregeld ge stookt wordt, zeer droog, het is daarom nuttig de pal men en andere bladplanten herhaaldelijk met een sponsje met lauw water af te wasschen. Treedt er ongedierte op, dan moet men dat zoo krachtig mogelijk bestrijden. De vertrekken, waarin de harde planten staan, met .zacht weer gelucht worden. Het is 'zaak zeer voorzichtig te zijn met gieten, men gebruikt daartoe sjechts water, dat dezelfde temperatuur heeft van 'het vertrek, waarin dë planten staan, en den planteri, die rusten, mag men voor al niet te veel Water geven. Herfstbloeisters, die uitge bloeid zijn, zooals Bouvardia's ern Chrysanthemums, mo4- ten ingesneden en in den kelder gezet worden. De bolge wassen. die men bulten heeft ondergegraven, bedekt men, met een flinke laag blad, teneinde ze voor de vorst te beschermen. Met het forceeren kan men beginnen, waartoe de Romeinsche hyaclnthèn Mi <Se ropde en gele t>uc van Tholl tulpen het eerst, aan beurt zijn. Heeft men hyacinten op glazen tusschew dubbele vensters staan, dan móet men die, bij het intreden van strengere vorst, in de kamer zettèn. December. Ook voor deze maand gelden de bovenstaande raadge vingen, men moet er op letten, dat de planten in de warme kamer, zoo ver mogelijk van de kachel verwijderd en zoo dicht mogelijk bij de vensters staan. De planten in de koude kamers, veroorzaken al heel weinig moeite, toch moet in de kamers nu en dan gestookt worden, eerstens om het indringen van de vorst te beletten en ten tweede om de lucht een weinig te laten opdrogen. Die welke in den kelder overwinteren, moeten ook nu en dan nagezien en begoten worden, ten einde te beletten dat zij uitdrogen, waardoor de bast rimpelig wordt en de plant doodgaat. Bijna al de potgewassen bevinden zich thans in hun rustperiode. De bol- en knolgewassen, die men buiten heeft ondergegraven, kunnen licht te ver uitgroeien, ze worden mits men ze nog niet direct in bloei wil trekken op een zachten dag uit den grond genomen en voorloopig in den kelder gezet. (Aangezien ik naar Amsterdam verhuisd ben, gelieve men voortaan alle correspondentie, vragen en mededee- lingen te richten aan den heer K. van Keulen, Lootsstraat 24 2e etage). D© Treighter in minder dan een minuut ge zonken. Vüf leden der bemanning omge komen. Omtrent de scheepsramp, welke zich Woensdagavond op de Schelde te Antwerpen ter hoogte van de Rijnkade heeft voorgedaan, wordt nader nog medegedeeld, dat de aaravarintf in de duisternis gebeurde. Het was 17 u. 45 toen het kleine stoomschip Continental Frelghter, me tende bruto 530 ton en geladen met baksteenen, be stemd voor Shoredam, vlak voor de Rijnkade stopte, teneinde den loods,voor deZeeécheide aan boord te nemen. Op het zelfde-- oogenblik kwam het 1040 ton metende stoomschipHebbic, van de- Coolè Steamshfp Company, in volle vaart aanzetten. Was de sterke stroom oorzaak, dat de Continental Freighter eenigs- zlns afdreef of zwenkte de Hebbie te kort? In ieder geval, het laatste schip voer de Continental Frelghter aan, die in niinder dan een minuut zonk. Een matroos en een stoker* Van het aahgevaren" schip waren in het oogenblik, dat de ramp zich voordeed, op dé Hebbie gesprongen. De bemaning'van dit schip zette onmid dellijk alle rëddingsbooten uit, terwijl de motorboot Kwiek, met een Belgischen en een Nederlandschen loods aan boord, die zich in. de nabijheid bevond, eveneens zónder 'dralen assistentie verleende. De kapitein, de eerste stuurman en de Belgische loods Van Ackelyen •konden aldus worden gered. De eerste twee werden naar het Nederlandsche loodswezen gebracht en aldaar liefderijk opgenomen. De Belgische loods werd overge bracht naar het Belgische loodswezen. Volgens verklaring van kapitein Scott zouden vijf leden der bemanning omgekomen zijn. Bij laag water «téken de schoorsteenen en een der masten van de gezonken boot boven water uit. De loodsdienst heeft onmiddellijk le noodige lichtsignalen rondom het wrak, dat ln de vaargeul ligt, doen plaatsen. Een der booten van de Hansa-linie, die Woensdag avond moest vertrekken, kon ten gevolge de gedeelte lijke versperring van het diepe vaarwater, de haven van Antwerpen niet verlaten, terwijl de Fransche paket- boot Kerguelen, die ligplaats heeft aan de Zuiderkade, deze niet kon bereiken en op de reede voor de stad het anker moest uitwerpen. Er werden maatregelen getroffen om de scheepvaart Donderdag geheel te her stellen. Ouders, die hun kinderen vermoorden. Thans weer een vader terecht gestaan. „Is het thans zoo ver gekomen dat de voornaamste Moordzaken in Frankrijk het dooden van kinderen door hun ouders betreffen?" vraagt de rechtbankverslaggever van een der Parijsche bladen, dio het proces 'van Georges Arnould, beschuldigd van moord op zijn tien-jarig zoon tje heeft bijgewoond. Sedert de hervatting der zittingen na het zomerreces hebben al drie vrouwen wegens een dergelijke gruwelijke misdaad terecht gestaan. Ditmaal was het een vader, die zich van zijn kind ontdeed. In 1926 was Georges Arnould van zijn vro^iw geschei den. De toon zes jaar oude Marcel was hem^toegewezen. Arnould was diamantbewerker en verdiende goed zijn brood. Toen zijn echtgenoote hem had verlaten, ging hij samenwonen met mme. Schmidt, een brave vrouw uit het volk, zonder veel beschaving, maar zeer rechtscha pen, die een tweede moeder werd voor Marcel. Vier jaar bleef zij bij Arnould: toen de vrouw weigerde hem te hu wen. werd besloten dat zij heen zou gaan. Arnould was hierdoor zeer geschokt, hjj raakte aan den drank, besloot een einde aan zijn leven te maken en zijn zoontje mee in den dood te nemen. Dit beweert hij althans, doch het is gebleken, dat hij alleen zijn kind heeft vergiftigd, maar geenszins de hand aan zichzelf heeft geslagen. Hij kocht een hoeveelheid veronal en gaf dit aan het argelooze knaapje om „beter te slapen". Het kreeg het, niets vermoedend, in een glas limonade naar binnen. Kort daarop voelde het kind zich onwel worden, riep om hulp. Toen de buren kwamen, zagen zij ook den vader op den grond liggen, zoogenaamd in een crisis van hevige pijnen. Hem mankeerdo echter niets, hij simu leerde de geheele scène .De kleine Marcel overleed spoe dig. Voor het Hof van Assisen was ook de moeder van Marcel verschenen. Arnould verklaarde, dat haar gedrag onwaardig was geweest, zoodat zij thans geenszins de bedroefde moeder behoefde to spelen. Hij verzekerde dat hij zich mèt zijn kind had willen dooden, uit liefdes smart, omdat de tweede vrouw hem had verlaten en hy niemand meer op do wereld had. Tien jaar dwangarbeid kreeg Georges Arnould. Als een nijvere stand van menschen, die door de eeuwen heen beschouwd is geworden als één van de steunpilaren der maatschappij, door omstandigheden buiten li aar wil in nood geraakt is, heeft deze stand het recht maatregelen te verwachten van een Rijks- regeoring waardoor aan de moeilijkheden het hoofd geboden kan worden. In dio gedaehtengang leeft op het oogenblik de boerenstand, vooral de akkerbou wers. In normale tijden kwamen zij de verplichtin gen na, die iedere burger heeft te dragen, in abnor male tijden deden zij meer dan dat. Toen in de mo bilisatietijden handel, industrie en scheepvaart enz., groolc oorlogswinsten konden maken, werd den land bouwer een halt toegeroepen en werd hij genoodzaakt om voor vastvoorgeschreven prijzen voedsel voor de gemeenschap te verbouwen. Diezelfde stand nu, die toen zoo duchtig de kracht van een machtige regee rt hgsarm voelde, vraagt zich nu af: waarom laat de Rcgecring ons nu in don steek en waarom steekt die regeering ons nu niet de reddende hand toe. Hoe dat komt? Het ligt voornamelijk hieraan, dat de land bouwers er geen slag van hebben om de groote me nigte stadsmenschen te overtuigen van hun zorgvolle 'omstandigheden. Als een scheepvaartmij, in finan- ticélen nood Verkeert, dan schrijven er direct de groo te dagbladen ellenlange artikels over; de aandeel houders hebben hun afgevaardigden, die op de plaat sen waar zulks kan geschieden, als verdedigers op treden. Zie nu eens, wat een agitatie in den lande er wordt gewekt inzake de tarwe-wet door de Meelim- portourB. Alles schudt en davert onder hun dikke woorden en als hun trouwe paladijnen doen de bak kers ook nog een duit in bet zakje door te b< veren dat het brood zooveel slechter in qualiteit zr.l wor den. Alsof het nu zoo best is? Ik herinner inij uit mijn jeugd het eigen gebakken brood dat uit 100 inlandsche tarwe werd gemaakt door den dorpsbak ker. Daarvoor mag mij al liet brood van tegenwoordig gestolen worden. Dat is slecht in verhouding van het brood dat wij vroeger aten en welk brood ge heel uit inlandsche tarwe bestond. Groote woorden .mensclien, groote woorden om eigenbelang te dienen; dat zijn de beweegredenen van de tegenstanders der tarwewet. En onze Regeering? Och, waar is de tijd van vroeger toen een krachtige staatspartij den weg aanwees, welke bewandeld moest morden om tot liet doel te geraken. Leg nu eens alle redevoeringen van onze Staatslieden naast elkaar. Zit daar nu iets pit in. 't Is alles even slap en lusteloos. Bang is men, bang, dat men zijn handen in koud water zal bran den, of met andere voorden dat men met een of andere maatregel een zeker aantal kiezers tegen zich zal krijgen. Bovendien praat men maar wat in de ruimte tegenwoordig, zonder voldoende tot de kern van de zaak door te dringen. In dat opzicht kun nen onze Regeerïngsvertegcnwoordigers een lesje ne men aan de redeneering van een eenvoudig, doch zeer ontwikkeld man, n.1. Dr. Oortwijn Botjes uit Groningen. Deze uit zijn gedachten aldus: Er is op het oogenblik een overvloed van suiker en dc prijzen van suiker zijn tot een uiterst laag niveau gedaald. De productie is grooter dan de vraag en daar er geen bepaalde factoren aanwezig zijn, die het suikerverbruik kunnen vergrooten, kan een prijsstij ging slechts worden bereikt door een inkrimping der voortbrenging. Bij volledigon vrijhandel zou het eerst een inkrimping der beetwortelen)tuur moeten plaats hebben in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitsch- en Tsjecho-Slowakije, omdat daar de cultuur op een lageren trap staat dan inNederland. In Ne- derlandsch-Indië waar dc inlander voor 40 cent. per dag werkt, zou geen inkrimping bij vrijhandel, ten gevolge dezer lage loonen, ontstaan..Maar-de protec- tïonisten in genoemde landen stoken één spaak ip het wiel door voor hun staten een hoogeren sui kerprijs kunstmatig te scheppen. Nederland is daar door het eerst aangewezen om zijn suikerfabrieken stop te zetten. De verstokte vrijhandelaar in de groo te steden zeggen nu tegen den Nederlaiidschen boei en den Nederlandschen landarbeider: Gij kunt niet concurreeren met den Javaan, die voor 40 cent per dag werkt; staak uwe bietencultuur en verbouw wat anders. t En de boer ziet uit naar den verhouw van tarwe. Er is echter op dit oogenblik een overmaat van tarwe en de prijzen van de tarwe zijn tot een uiterst laag niveau gedaald. In het buitenland worden kunst matig hoogerc prijzen gecreëerd, en daarom moet in ons land 't eerst de tarwocultuur worden inge krompen. De verstokte vrijhandelaren (zie boven) zeggen nu tot de akkerbouwers in Nederland: Gij kunt niet concurreeren tegen tien Amerikaan, die den grond in overmaat ter beschikking heeft en den Rus, die gedwongen is van bijna niets te leven; krimp uw tarwecultuur in, verbouw wat anders. En de boer richt zijn oog op den verbouw van De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, i is nog weinig bekend. Maar de ervaring i heeft geleerd, dat masseeren met Akkcr's Kloosterbalsem in staat is. de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl ,,Geen goud i zoo goed" EEN BANK TE LVON IN MOEILIJKHEDEN. Banque Despeyroux. Tégenover fr. 1.8 mU- üoen activa staan fr. 8 millioen passiva. Naar de Temps uit Lyon verneemt, heeft de Banque Despeyroux aldaar, die. vooral kleine burgers en katho lieke geestelijken tot haar clienten telt, gisteren haar lo ketten gesloten. Door middel van een aanplakbiljet maakt zij bekend, dat zij, wegens de tegenwoordige crisis, tij delijk haar betalingen staakt. Dc bank behandelde uit sluitend de verzilvering van coupons en beschikte over aanzienlijke depots. Er zou geen twijfel over bestaan, dat de bankier aan de beurs heeft gespeculeerd. De activa zouden 1.8 millioen bedragen, de ongedekte passiva 8 millioen franc. De bank betaalde voor deposito's 7 pet. rente. VOOR 100.000 MARK WISSELS GESTOLEN. Voor do oogen dor postbeambten. In het centraal-statlon te Bielefeld is een brutale dief stal gepleegd. Terwijl postbeambten bezig waren aan- geteekende paketten in een trein te laden, is een man onopgemerkt naar den wagen geslopen, waar hij een op den grond liggende buidel bemachtigde. Vóórdat de be ambten wisten, wat er aan de hand was, was de dief over de rails gesprongen en verdwenen. De vervolging kon niet dadelijk beginnen daar de trein zich juist in beweging zette. Politiehonden vonden geen spoor. In den gestolch buidel bevonden zich Rijksbankwissels ter waar de van moer dan 100.000 mark. Voor den dader zijn de wissels waardeloos, doch voor do bank is het verlies zeer onaangenaam. De directie van het postkantoor heeft een belooning van 100 Mark uitgeloofd voor het vinden van den dader. aardappelen, karwij, kanariezaad, blauwmaanzaad, tuinbouwproducten, bloembollen. Maar hij ervaart of zal ervaren dat elki belangrijke uitbreiding van deze producten de prijzen doet kelderen en een strop om den hals legt van hen, die thans misschien nog een redelijk bestaan in dc productie kunnen vinden. En aan den producent van deze artikelen hetsft de vrij handelaar dan ook reeds toegeroepen: Verbouw iets anders. De akkerbouwer zal noodgedwongen zijn oog rich ten op de productie van boter, kaas, gecondenseerde melk en vleesch. Maar ook voor deze producten is de afzet beperkt en wordt ze door maatregelen in het buitenland nog steeds zeer belemmerd. Niettemin ad- Viseeren de vrijhandelaren aan deze producenten wier afzet r-bied door regeeringsmaatregelen van het buitenland verdwijnt: Produceer iets anders. Maar d«- omzet van bouwland in weiland brengt bovendien mee, dat een veel kleiner aantal men sclien werk vindt op eenzelfde oppervlakte grond. Vele landarbeiders en vele arbeiders in de landbouw- indm trien zullen geen werk meer vinden als de grond in gras is gelegd. En het zal zeer bezwaarlijk zijn hen aan productie ven arbeid te helpen. Aan deze werkloos geworden landarbeiders zal de vrijhande laar (zie boven) toeroepen: Doe wat anders, maar zij zullen in vele gevallen dien raad niet kunnen opvol gen en ze zullen afzakken tot chrónisph werkloozen, tot „stempelbroeder". Onder de tegenwoordige omstandigheden, bij de thans bestaande verhouding van prijzen en loonen, mag daarom de vraag gesteld worden of wij in ons land nog onbeperkt moeten vasthouden aan het vrij- handelsstelscl. De bescherming die de landbouw in het buitenland geniet, de algeheele opheffing van eiken vrijen han del met Rusland, het opdrijven der loonen in de be schutte bedrijven (men denkc hierbij aan de actie der typografen) de prijsbepaling voor vele artikelen door een trust of kartel, het opdrijven dèr prijzen door afspraken (bakkersbedrijf), het fiscale tarief op toonbankartikelen hebben het idéé „vrijhandel1' tol een zinloos begrip gemaakt. Iemand, die zöo'n be: schermd bedrijf exploiteert zal stellig den lof van den vrijhandel zingen, doch vrijhandel beteekent op het oogenblik voor de landbouwers niet anders dan een vrije uitbuiting van boer en landarbeider door an dere categoriën der bevolking en maakt op elk ge bied voor den producent Nederland tot de goedkoop ste markt, zoodat voor ieder artikel waarvan de prijs op de wereldmarkt „verknoeid" is ook de* prijs in Nederland verknoeid is, terwijl de Nederlandsche markt bovendien nog overstroomd wordt met ge-, dumpte artikelen, die om welke redenen dan ook te gen iederen prijs geloosd moeten worden. Indien dit alles tengevolge had, dat de prijs van ons levensonderhoud belangrijk lager was dan elders, dari zou dit stelsel althans nog deze goede zijde heb ben, al zou de boer ook in dit geval den vollen druk gevoelen: Maar in werkelijkheid is de distributie in ons land zoo achterlijk of kostbaar en zijn de lasten, die op het volksleven drukken, zóó hoog, dat het le ven hier niet goedkooper, maar duurder is dan in de meeste andere landen. Toch is de prijsdaling van enkele producten groot geweest, doch wie merkt het op in zijn dagelijksch leven? De prijs van suiker is in de laatste drie jaren meer dan f6 per 100 Kg. gedaald. Voor de 7 millioen in woners van Nederland een vooi'deel van 10.02 mil lioen gulden. Voegt men daarbij de 9 millioen, die door de verlaging der suikeraccijns werd verkregen en trekt men er af de 6 millioen, die het suikerwetje aan den consument kost, dan blijft dit een voordeel van bijna 14 millioen gulden. De prijs van 100 K.G. tarwe is sedert 1927 met min stens f5 per 1C0 Kg. gedaald; dit geeft, bij een ver bruik van 1.17 H.L. 136 Kg. per persoon een voordeel van f6.80, voor de 7 millioen inwoners van ons land een vöördeel dus van 47.6 millioen'gulden. Alleen op deze beide artikelen, suiker en tarwe genieten de consumenten sedert 1927 een voordeel uit de crisis van ruim 60 millioen. Nu komen deze voordeelen wel niet geheel voor den landbouwenden stand, in ons eigen land, maar het aandeel dat deze Stand heeft in deze crisisvoordeelen die over het geheel de stad- sche bevolking ten deel valt is toch -zeker zeer be langrijk. De regeering kan dit toch ook weten en is het nu te verdedigen dat men in de regeeringsbu- reaux feitelijk niets meer doet dan oonstateeren dat er een crisis is zonder flinke maatregelen to treffen om daaraan zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Aarzelend is de Regeering voor den dag gekomen met het maalgebod. Het staat vast dat bij een juiste toepassing van dit gebod de prijzen der binnenland- sche tarwe hooger zullen worden dan de prijzen der buitenlandsche. Dan zal het brood voor de massa toch duurder worden, veel duurder wordt er zelfs gezegd. Is dit argument nu waar? Luister eens. Een prijs- verhooging van f4 per 10Ö Kg. inlandsche tarwe geeft bij een maalgebod van 10 een prijsvermeerdering ROOFOVERVAL OP POSTBEAMBTEN TJS WITTENBERG. Een bult van 24.500 markt. Te Wittenberg werden Donderdagochtend te ongeveer 9 uur twee postbeambten, die zich op weg naar de Rijks bank bevonden om aldaar gelden van het postkantoor te deponeeren, door vier onbekenden overvallen. Naar de „B. Z. am Mittag" mededeelt, wisten de bandieten met het gestolen bedrag 24500 Mark in een auto, genum merd IA 65187, te ontkomen. Toen de intusschen gewaar schuwde beambten der Rijksbank toe kwamen snellen, had de wagen reeds verscheiden honderden meters afge legd, zoodat de schoten der beambten geen uitwerking hadden. De auto sloeg de richting naar Berlijn in. Sneller succes dan staken van vcedsel- toevoer. Tusschen de Chineesche autoriteiten en een Engelsch- Amerilcaansche tabaksfirma was een groote oneenlg- heid gerezen over het betalen van belasting op sigaret ten. De tabaksfirma is thans in het gelijk gesteld. Yen Hsi Shan, de gouverneur van het Noorden, maakte aanspraak op een belasting van 51 pCt. van de waarde der sigaretten, zonder rekening te houden met de over- eenkomste die roet de Nanking-regeering was afgesloten en waarin bepaald was, dat 32.5 pCt. belasting betaald zou worden. Toen heeft de tabaksfirma haar bedrijf stilgelegd en hare winkels gesloten, zoodat het volk geen sigaretten meer kon krijgen en dus een sigaretten-hongerblokkade werd toegepast. Toen de toestand onhoudbaar geworden was, heeft de regeering toegegeven. Gedurende do blokkade werd geen belasting betaald en de regeering leed dienten gevolge een verlies van anderhalf millioen gulden. EEN B.ANDIETENLEIDER GEPAKT. Frederik Burke die bekend stond als Al Capone's voor naamste medewerker en die verleden Jaar de acht ban dieten van de Moran-groep te Chicago tegen den muur plaatste en met een machinegeweer doodde is te Norwalk in Connecticut door de politie herkend cn gearresteerd Voor de pistolen met welke hij zich verdedigde, echter leeg geschoten waren had hij sergeant Anderson nog doodclijk gewond. Vijf steden hadden belooningen van in totaal 110.000 dollar op zijn aanhouding geplaatst. Burke wordt beschuldigd van tenmiste 11 moorden, 5 beroo- vingen van banken en tientallen minder ernstige ver grijpen. van 40 cent voor 100 Kp. gemengde tarwe, d.i. voor 100 Kg; wittebrood eveneens 40 cent of nog geen half centje per Kg. Ik geef u de verzekering als het maalgebod wordt ingevoerd de prijs per Kg. direct met 1 of 2 cent omhoog gaat, 'doch het grootste deel van deze verhooging verhuist dan naar de zakken der importeurs en de hakkers. De hoeren krijgen er niet meer van dan 40 cent per 100 Kg. gemengda tarwë. De bakkers staan een productiepremie voor van 50 cent per 100 Kg. Hierdoor zouden landbou wers worden verlokt om tarwe te gaan verbouwen, doch als daarvan geen afname bestaat, loopen de prij zen nog meer terug.en zoo. zou een productiepremie een juist tegengestelde uitwerking hebben. Het voor stel is daarom buitengewoon dwaas en getuigt van weinig inzicht in den gang der zaken. Het maalgebod bevat dus veel goeds. Maar waar om neemt de Regeering geen meer afdoende maatre gelen. Waarom belast zij niet alle aangevoerde tarwe uit het buitenland tot den prijs daarvan correspon deert met een prijs van f 12 voor het binnenlandsche product. Als dan tegelijk een bepaling werd ge maakt dat kippenhouders tarwe kunnen krijgen le gen den wereldmarktprijs, kunnen tegen een dergelijk ten zijn voor tegenmaatregelen? Reeds gaat door de Doch dan is men geen vrijhandelaar meer en dan krijgt, men tegen zich de groote heeren in Amster dam en Rotterdam, die zulke prachtige hoornen kun nen opzetten over vrijhandel; zij overstroomen het land met hunne brochures, doch wat heeft aan hunne ■theorien een landbouwende stand, die langzaam doodbloedt. Minister de Geer zou jaarlijks in de schatkist ontvangen uit deze bepaling netto 25 mil lioen gulden. Daarmede kon heel wat leed, voortkomende uit deze crisis, worden verzacht. Men kan in deze tijden volbloed vrijhandelaar zijn en toch toejuichen het nemen van maatregelen als bovenstaand, om de moeilijke jaren door te komen. Want aan dergelijke crisisperioden komt een einde als zich in de heele wereld het evenwicht der productie heeft hersteld. Als in Amerika voor de thans geldende prijzen geen tarwe meer kan worden beteeld, blijven de akkers werd er onbebouwd liggen;- de wereldvoorraden ver minderen daardoor eveneens en langzaam treedt het evenwicht weer in. Of wij dan niet bevreesd moe ten zijn voor tegenmaatregelen? Reeds gaat door de groote pers een waarschuwing van belanghebbenden bij den onbeperkten graanimport over het gevaar vaar van den import onzer bloembollen in Ame rika, als wij aan de Amerikaansche graanimport eenige bezwaren in den weg leggen. Er bestaat nog een heele afstand tusschen een ge dachte die opkomt in het brein van een belangheb bende en een wet'welke aangenomen wordt iri het Amerikaansche parlement. Amerika is zelf met groote tariefmurén omgeven en zou het aan ons dan ten kwade* kunnen duiden, wat deze Staat als reeds ja ren terug in het belang harer eigen inwoners meende te moeten nemen. Is het wel toelaatbaar dat de Ver. Staten aan den eenen kant den invoer van aardappel meel door hooge tarieven onmogelijk maakt, terwijl de Amerikanen zelf zonder eenige belemmering de gelegenheid hebben het verbruik van aardappelmeel in Nederland te verminderen door aardappelstroop te verdringen door maisstroop. Waarom wordt dan ook niet op maisstroop en maisextrine een zoodanige ac cijns gelegd, dat onze aardappelmeelfabrieken weer als van ouds tegen loonende prijzen kunnen werken. We zijn in dit opzicht maar leeken, doch we meenen zeker dat dergelijke toestanden in deze dagen zeer spoedig tot het'verleden zouden behooren. Dergelijke maatregelen zouden aan de schatkist geen geld kosten. De meer links georiënteerde vakorganisaties uit de stad schreeuwen het van de daken af dat het maal gebod niet moet worden tot wet verheven en trach ten hiervan ook de landarbeiders te overtuigen met dikke woorden, doch het moge waar zijn dat land arbeiders en boeren uiteenloopende belangen hebben, als bepaald moet worden, welk deel van de bodem opbrengst elk der beide groepen toekomt, ze hebben een gemeenschappelijk belang, als er gezorgd moet worden, dat èr iets te verdéelen valt. Op het oogen blik is hetgeen verdeeld kan worden, zóó geriing, dat zij.de handen ineen moeten slaan het te vergrooten. En dit. kan zonder schade voor andere bedrijven ge schieden door de crisiswinsten van de consumenten op te vorderen tot steun van de producenten. Ook de Koninkl. Middenstandsvereeniging heeft zich tegen het maalgebod uitgesproken. Waarom hebben de landelijke afdeelingen dezer organisatie daartegen niet direct geprotesteerd. Zijn de inkom sten der middenstanders ten plattelande niet onaf scheidelijk verbonden aan het wel en wee der land bouwers. Nog is het niet te laat om te protesteeren. Laat de afd. Schagen daar eens mee beginnen en zij zal ervaren dat zij steun krijgt voor haar actie van de meeste plattelandsafdeelingen. De Hoofdbe stuurders dezer groote organisatie uit de groote ste den hebben ook weer in deze getoond, dat. zij geen juisten kijk hebben op de toestanden ten plattelande. S. V. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Door aardverschuivingen. De gemeente Linthal in het district Glarus wordt opnieuw door aardverschuivingen op den Kilchenstock bedreigd. Reeds verleden jaar heeft men voor vallend gesteente veiligheidsmaatregelen genomen. Volgens nieu we opmetingen is in het bovenste deel van den berg het neerstorten van de massa's tweemaal zoo erg ge worden. Ongeveer 100.000 kub. M. komt eiken dag één c.M. lager. Het verschuiven wordt voortdurend door wachters waargenomen, die met het dorp en de betrok ken autoriteiten in telefonische verbinding staan. Voor de bedreigde deelen van het dorp hebben de autoriteiten voorbereidingen voor de ontruiming gelast. Door kolendampvergiftiging in een liedengesticht. Een ernstig geval van kolendampvergiftiging vonJ plaats in een oudelieden-gesticht te Mamers bij Le Mans. De kolendamp ontwikkelde zich in een kachel, die geplaatst was naast de gemeenschappelijke slaapzaal van een aantal oudelieden. Waarschijnlijk door de deur spleten is de kolendamp van den gang de slaapzaal binnengedrongen. Toen het personeel den volgenden morgen ontwaakte, vond men van de verpleegden er vier dood in bed, ter wijl de overigen met ernstige vergiftigingsverschijnse len naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. OVERSTROOMING OP EEN DER HAWAI-EILANDEN 20 Menschen vermist. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat na een overstroo ming 20 menschen vermist werden. Acht lijken zijn ge borgen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14