TWEEDE KAMER. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. !J,aaÈonVe\dacfit! wel dagelijks naar hun woonplaats terugkeeren. De groote toeloop van arbeidskrachten is oorzaak, dat geen arbeiders meer kunnen worden uitgezonden, alvorens de arbeidsbeurzen zich hebben overtuigd, dat behoorlijk onderdak verzekerd zij. Arbeidsvoorwaarden. De arbeidsvoorwaarden, waarvoor tot richtsnoer o.a. dienden de collectieve arbeidsovereenkomsten in ;)iet Land- en Tuinbouwbedrijf van Noordholland, be hoorden het IJ en in Friesland, werden vastgesteld !na overleg met de Besturen der Centrale Landarbei- dersorganisaties, terwijl daarmede nog regelmatig contact wordt gehouden. 2e. Beproeving en aanschaffing van ma chines, enz. In het algemeen wordt niet tot aankoop van ma chines overgegaan, dan nadat gebleken is, dat de werktuigen onder de omstandigheden, waaronder zij in den polder moeten werken, goed werk kunnen le- !veren. De algemeene indruk is, dat machinale bewerking duurder uitkomt dan men oorspronkelijk had ver wacht. Handenarbeid blijkt daarentegen goedkooper te zijn dan eerst werd ondersteld, zoodat het ver schil in kosten kleiner wordt. Van nadeeligen invloed is voorts nog de aantasting van de werktuigen door het zoute water en den zou ten modder. Verder levert de aanwezigheid van hoopen stort- grond moeilijkheden op, b.v. bij machinale begreppe- ling. Momenteel zijn in beproeving of in gebruik: f le. De greppelploeg-installatie Van Dijk-McLaren. i Deze installatie 'bestaat uit twee zware motorka- belwagens, waartusschen een slede-greppelploeg j wordt heen en weer getrokken. De uitgekomen grep- Ipelgrond wordt tegelijkertijd door een aan den grep- j pelploeg gemonteerden verticale) as met schoepen naar weerszijden over een breedte van 5 M. ver spreid. 2e. De greppelploeg-installatie Prof. Visser-M^t- thijsen. Op het zandgebied te de Haukes ging de vereischte trekcapaciteit boven de kracht der motoren. De in- stallatie wordt thans verder beproefd in het kleige bied bij Kolhorn. 3e. Ook do Molbuis-drainploeg-installatie mot. mo- torlierpont van Prof. Visser is in het kleigebied bij Kolhorn ter beproeving opgesteld. 4e. Trekkers. Hiervoor zijn vrijwel uitsluitend bruikbaar tractoren met dubbele wielen of gewone rupsbanden voor de zandgronden en met extra ver- breedo rupsen voor de kleigebieden. Gewone vierwie lige trekkers bleken onvoldoende trekkracht te kun- 'nen ontwikkelen. 5e. Wagens en sleden. Het materialen-transport geschiedt thans op de zandgronden met wagens, voorzien van breede wielen; op de klei gronden op sleden. Als trekkracht worden uit sluitend tractoren gebezigd. 6e. Voor bewerking van de fietspaden in aanleg wordt een motorwals gebezigd, met een eigen ge i/wicht van 500 Kg. door watervulling op te voeren i tot 800 Kg. 7e. Voor het tegengaan van verstuivingen werd bereids een gedeelte zandgrond met rogge bezaaid, De behandeling over de afdeeling Arbeid van de Staatsbegrooting is voortgezet en allerlei wenschen en verlangens zijn kenbaar gemaakt. Do heer Brautigan (s.d.) vraagt 's ministers aan- dacht voor overmatige werktijden die nog altijd be staan in het transportbedrijf. Dc heer Joekes (v.d.) bestrijdt de houding der com munisten en van den Vrijheidsbond inzake hun be strijding van sociale hervormingen. Het verheugt spr., dat de regeering in sociaal op zicht vooruitstrevend is en om te beginnen de wer- iking der Arbeidswet wil uitbreiden tot nieuwe cate gorieën, om te beginnen het kantoorpersoneel. Ook spr. is voor uitbreidng van de Arbeidsinspectie. Spr. wonscht te doen waken tegen misbruik van het ba- zenbesluit. De heer Hiemstra (s.d.) wijst op de concurrentie van jbuitenlandsche musici met de Nederlandsche, die (daaronder zwaar te lijden hebben. Het is een zeer moeilijk probleem, doch de minister trachtte maatre- gelen te vinden, waardoor de musici worden gehol- 'pen, zonder dat andere belangen schade lijden Spr. 'denkt daarbij speciaal aan Nederlandsche arbeiders die in het buitenland werken. Ook voor de chauffeurs moet meer gedaan worden. Spr. dringt voorts aan op bescherming van de landarbeiders. De heer Kuypers (r.k.) juicht toe, dat oe minister de arbeidsinspectie wil uitbreiden. De minister wil de Arbeidswet thans uitbreiden tot het kantoor-, Testaurant- en hotelpersoneel. Spr. zou hieraan wil len zien toegevoegd het huurautobedrijf en het vracht vervoer. De heer Wijnkoop (comm.) heeft geen vertrouwen in dezen minister en verwacht van de pogingen om het bedrijf te organiseeren ondier de leiding van de werkgevers, niets; spr. wil den strijd van de arbei ders tegen de organisatie van het kapitaal in het bedrijf. Mej. Katz (c.h.) vindt het een gelukkig verschijnsel, dat de arbeid van de gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen afneemt. Spr. zou aan den centralan (dienst der arbeidsinspectie een vrouwelijke deskun dige willen verbinden, om leiding te geven aan maat regelen in het belang der meisjes, speciaal ook, om met maatschappelijk werk voor die meisjes te stimu- 'leeren en zo te bekwamen voor haar taak in het ge zin. Minister Verschure heeft in een handige rede al de sprekers beantwoord en meent dat men zich aan veel misverstand blootstelt als men beweert dat de «conomischc toestand van invloed is op het sociaal beleid. het. nemen van sociale maatregelen is vaak de bewering geuit, dat. het bedrijfsleven het nemen van die maatregelen niet gedoogde. Vaak werd niet meer of minder dan de ondergang van het bedrijfsleven voorgesteld. Doch men moet onder alle omstandig heden primair streven naar verbetering der sociale toestanden en secundair, in verbarui met de economi sche omstandigheden, zich onthouden van het opleg gen van lasten, die het bedrijfsleven niet kan dragen. Behoefden we met de verminderde draagkracht niet te rekenen, dan zou de regeering onmiddellijk Jde Arbeidswet volledig kunnen invoeren, ook een iLandbouw-arbeidswet, de sociale verzekering van alle lacunes kunnen ontdoen en dit jaar nog een ver zekering op de werkloosheid moeten invoeren, zoo algemeen mogelijk en met uitkeeringen, die aan de arbeiders volkomen zouden voldoen. Het zouden ech ter maatregelen zijn, die in het geheel niet rekening hielden met de verminderde draagkracht der bedrij ven. Dat de regeering bitter weinig belangstelling toont foor den middenstand ontkent de minister. Onder sprekers bewind toch is aan zijn departe ment een onderafdeeling voor den middenstand in gevoerd en heeft spr. getracht, de winkelsluiting in iwettelijken vorm te verwezenlijken. Ook is tot stand 'gekomen een economisch instituut voor den midden stand, waarvoor gelden worden aangevraagd bij deze begrooting. Ook ontkent spr., dat hij te veel aandacht zou schen ken aan het sociale deel van zijn taak en te weinig aan het economische. Dat. het niet voldoende doorwerken der prijsdaling zou leggen in de sociale lasten meent spr. te moe waarvoor, behalve de benoodigde zaairogge, een drie tal zesscharige stoppelplocgen, alsmede drie schijven-, eggen werden aangekocht. 8e. Verder bevinden zich reeds in den polder eenige ponten voor het verkeer over de kanalen. 0e. Bereids werd voorzien in de behoefte aan drainbuizen. Enkele proefvelden worden op de ge wone wijze gedraineerd met kraagbuizen van 5 c.M. 0, afgedekt met turfstrooisel, terwijl verder de greppel einden van 8 c.M. 0, drainbuizen of van houten ko kers worden voorzien. 3e. Gras- en klaverzaden. Voor voorziening in de behoeften aan gras- en kla verzaden werd de bemiddeling verkregen van het Centraalbureau uit het Ned. Landbouw Comité te Rotterdam. Dit Comité werd opgedragen die zaden zooveel mogelijk in ons land te doen telen. Schapen. Besprekingen met .de Bonden van scha penfokkers zijn gaande voor het treffen van maat regelen om straks over voldoende schapen te kun nen beschikken voor beweiding der jonge gronden. Bebossching. Het Staatsboschbeheer zal in den polder een proef nemen met de bebossching van een gedeelte dei- zandgronden. 4e. Stand der werkzaamheden' op 31 Oc- t o b e r 1930. De hoofdwerkzaamheden bestonden tot heden in het begreppelen van den grond, het verspreiden van kavelsloot-, greppel- en störtgrond, alsmede in den aanleg van fietspaden. Op bovengenoemden datufo was ongeveer 750 II.A. van greppels voorzien en ge ëgaliseerd. Het rijwielpad van dc Haukes naar SI ui: I was zoo goed als gereed, terwijl met de noor'- voortvarendheid wordt gewérkt aan de paden v Sluis I naar Niouwesluis en van Nieuwcsluis naar Kolhorn. Globaal kan worden aangenomen, dat 100 arbei ders ongeveer 1 kavel van 20 H.A. per week kunnen begreppelen. Eind October waren ongeveer 1000 arbeiders tewerk gesteld. Eveneens wordt met den gewenschten voortgang gewerkt aan drainage van de kavels en de wendak kers. Deze verkrijgen een breedte van 10 M., waar door het mogelijk is den grond met breede land bouwwerktuigen te bewerken. Voor het tegengaan van verstuivingen is een aanvang gemaakt met het bekleien van een gedeelte der vroegere zandbanken lèn Zuiden van Wieringen en het Amstelmeer. Door middel van een woelma- chine wordt daar 250 M3. klei per H.A. in strooken naar boven gebracht en zoo goed mogelijk over de geheele oppervlakte verspreid. Op de plaatsen, waar de woelmachine geen klei kan aanboren wordt het stuifzand met stroowisschen vastgelegd, waartusschen dan zoo spoedig mogelijk zal worden gezaaid of geplant. Plaatselijk wordt ge bruik gemaakt van de restanten griendhout, vrijko mende van -den Amstelmeerdijk. C. De sociaal-economische afdeeling Omtrent de uitgifte der gronden wordt nog overleg gepleegd met de Regeering. ten ontkennen. De lasten hebben ten alle tijde op de bedrijven gedrukt. Hoe kunnen die dan de daling van de kleinhandelsprijzen hebben tegengehouden, in- dien deze in die korte periode van daling der groot- handelsprijzen niet zijn verhoogd? Veeleer meent spr. dat de wijze van distributie en de bedrijfsconcentra- tie ten deze een groote rol spelen. Doch ook de groote voorraden bij den kleinhandel spelen een rol, alsmede de prijsconcentraties in den kleinhandel. Een spe' ciale commissie, waarin prof. Polak zittitlg-r heeitfi houdt zich met een onderzoek naar die vraagstukken™ bezig. ,rivs Spr. deelt mede, dat de opmerkingen over het inge wikkelde karakter der Arbeidswet de volle aandacht der regeering zullen hebben. Wat den arbeid van vrouwen en meisjes betreft, heeft spr. met groot genoegen de redevoeringen der verschillende vrouwelijke afgevaardigden aange-, boord, waarin ook uitkwam dat dit onderwerp de groote belangstelling der regeering heeft. Spr. ge looft dat het inzicht baanbreekt dat „wegbescher- ming" der vrouw in de practijk niet voorkomt, om dat de vrouwen daardoor juist komen op de betere plaatsen uit sociaal oogpunt. Wat de vacantieregeling betreft meent de minister dat niemand de arbeiders vacantie zal misgunnen. Spr. meent dat dit instituut zich snel ontwikkelt en dat het niet noodig is dat de regeering dien natuur lijken groei belemmert, Ingrijpen der regeering is hier ongewenscht. In de huisindustrie is de. laatste jaren groote ver betering ingetreden, speciaal in de kledingindustrie. Maar telkens ontstaan er nieuwe vormen. Spr. heeft een nieuwen vorm van huisindustrie ontdekt, van wasch-verzcnding, waaraan zeker een eind moet wor den gemaakt. Spr. hoopt dat binnen niet te langen tijd het ontwerp tot regeling der huisindustrie de Ka mer zal kunnen bereiken^ De aanpassing van de Arbeidswet aan de eischen van het bedrijf zal spr. nader overwegen, ook de aan passing aan de behoeften van het platteland. De filiaalhouders zijn nog niet volledig beschermd, dat zal geleidelijk anders worden. Spr. zal na de kantoorbedienden de apothekersbe dienden en vervolgens het hotel-, restaurant- en kof- fiuhuispersoneel onder de Arbeidswet doen vallen. Het ontwerp van den algemeenen maatregel van bestuur voor de kantoorbedienden is naar den Hoo- gen Raad van Arbeid verzonden. Bij de voorbereiding van de regeling voor het kof- fichuispersoneel, die gaande is, is het nog niet zeker of de moeilijkheid zal kimnen worden opgelost,, voort vloeiende uit de strèngcnte bepaling omtrent zeven tien rustdagen per jaar, die spr. uit de wet had willen doen verdwijnen. Spr. ziet geen aanleiding om de particuliere chauf feurs onder de Arbeidswet te brengen. Wat de land arbeiders betreft, heeft de heer Hiemstra met geen ^nkel woord de aandacht gevestigd op de zeer zware crisis in den landbouw sinds verleden jaar. Als er één onderwerp is dat internationaal moet worden geregeld, dan is het de arbeid der zeelieden. Spr. erkent echter dat er zeer slechte toestanden bestaan. Ten aanzien van de overwerkvergunningen schijnt het juiste midden te zijn bereikt. Voor de algemeene vergunningen is ten onzent overleg van de Arbeidsinspectie noodig met de orga nisaties; ten aanzien van de bijzondere is het overleg vrijwillig. Wanneer het geschiedt, dan dient zulks gewaardeerd te worden. Wanneer door een kleine tegemoetkoming de winkels in staat zijn, tijdens do vacantie de bezetting op peil te houden, dan is dat in het belang van het behoud van de vacantie van het winkelpersoneel geweest. De Minister zegt, dat, het hem een vreugde zal zijn de verbindendverklaring der collectieve arbeidscon tracten in de wetgeving des lands te brdngen. Dat wil niet zeggen dat deze aan de regeling der Be- drijfsraden beslist zal moeten vóór gaan. Heeft men een bedrijfsorganisatie met verordenende bevoegd heid, dan is cr aan verbindendverklaring geen be hoefte. Maar in de gedachten der regeering heeft die organisatie alleen adviscerende, uitvoerende en rechtsprekende bevoegdheid. Daarbij is de verbin dendverklaring als complement géwenscht. Aan den anderen kant is de bedrijfsorganisatie dc voedings bodem van nieuwe collectieve contracten. Nu kan men zich voorstellen dat de verbindendverklaring in den eencn tijd meer zin heeft dan in den anderen. En in den tijd dien wij "doormak'en, kan men het zeer bijzondere kenmerk dat deze tijd helaas draagt, niet uit het oog verliezen. Niet alleen Amsterdam, maar alle districten der Arbeidsinspectie hebben thans met tekort aan perso neel te kampen. Spr. zal hierin wat Amsterdam be treft, trachten te voorzien. De beraadslagingen werden gesloten en volgde de artikelsgewijze behandeling. In de avondvergadering constateert dc heer Snoeck Henkemans met .voldoening, dat de minister ten aan zien van dc ouderdomsvoorziening van meening is, dat. de materieele regeling moet voorafgaan aan de formeele. Teleurstellend acht spr. het, dat de mi nister opneming in de Invaliditeitswet van de loon- trekkenden boven 35 jaar niet een van de meest dringende aanvullingen der wet noemt. Spr. bestrijdt voorts het geven van toeslagen in de premie voor de lagere inkomens. Ten aanzien van de Ziekteverzekering wijst spr. op de groote moeilijkheid voor de losse arbeiders. De heer Smeenk (a.r.) hoopt, dat het wetsontwerp tot herziening van de Ouderdoms- en Invaliditeitswet, welke herziening de minister 1 Januari 1932 in wer king wil zien getreden, spoedig zal worden ingediend Het vrijstellen van premiebetaling voor de inkomen beneden f 1500 is principieel verkeerd. De heer Oud (v.d.) is van meening, dat alleen dc invoering van staatspensioen een regeling kan bren gen, die op den duur ook voor de niet-loontrekken- den, de kleine zelfstandige werkers, die economisch mot arbeiders zijn gelijk te stellen, bevredigend kan zijn. De herziening van de Ouderdoms- en Invaliditeits wet, zal, om op 1 Januari 1932 in werking te kun nen treden, wel spoedig moeten worden ingediend. Spr. acht het onjuist, dat de minister niet terug komt op zijn standpunt dat hernieuwing der erken ning van bedrijfsverenigingen, bedoeld in art. 91 tweede lid van de Ziektewet uitgesloten is. Het be grip „volwaardige" bedrijfsverceniging dekt volstrekt niet haar volwaardigheid in de praktijk, terwijl er onder de zoogenaamde onvolwaardige bedrijfsver- eenigingen, verschillende zijn welke in alle opzichten betrouwbaar zijn. Spr. noemt het onlogisch om een instelling als de „Centrale Onderlinge" met 9000 le den niet te erkennen, omdat hij zoogenaamd onvol waardig is. De heer Bakker (c.h.) wenscht, evenals de heer Smeenk, de loontrekkenden boven 35 jaar te zien opgenomen in de Invaliditeitswet. De heer Drop (s.d.) hoopt, dat een regeling zal worden getroffen, waardoor ook het Mijnwerkers fonds zal voldoen aan de vereischten voor de In- validiteits- en Ziektewet. Ten aanzien van de Ongevallenwet noemt spr. eenige gevallen van uitvoering, die onbillijk waren voor de betrokken arbeiders; spr. bepleitte instelling van een commissie, waarbij men kan komen met be zwaren tegen de wijze van uitvoering der Ongeval lenwet. De heer dr. Vos (lib.) sluit zich aan bij de woorden van mr. Oud ten gunste van staatspensionneering. De heer Van den Heuvel (a.r.) zou een meer cou lante behandeling van bedrijfsvereenigingen door dc Raden van Arbeid wenschen in gevallen van vertra ging in rentebetaling of zegelplakkerij. De heer Kupers (s.d.) constateert een sterke daling van het aantal kostelooze ouderdomsrentetreklcende. Uitbreiding van de ouderdomsverzekering is urgent te achten. Het schijnt, dat dc minister thans minder ver wil gaan dan hij verleden jaar heeft toegezegd. Spre ker beveelt den minister aan, de ouden van dagen (e helpen; op hen is meer dan ooit het bekende Woord van toepassing: „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht". Thans is de toestand zoo, dat groote lasten worden gelegd op de gemeente besturen ten behoeve van de ouden van dagen. De heer Kortenhorst (r.k.) wijst op de totnutoe gunstige ervaring met dé Ziektewet. De sömenwer- gihg diptUSBcherr de: Federatie Vair bedïijlsv'ei'ceni- gingen en de Raden van Arbeid-4s tot stand'gekomen, maakt het gemakkelijk wenschclijk gebleken oplos singen te vinden voor bepaalde onderfleelen. Spre ker betwist, dat de werknemers geen voldoende me dezeggenschap bij de uitvoering van de Ziekteverze kering zouden hebben. De heer De Visser (comm.) heeft geenerlei ver trouwen in de hervormingsgroepen van S.D.A.P. tot regeering ten aanzien van de sociale voorzieningen. De principieele bezwaren tegen uitbreiding komen altijd voor den dag, wanneer het de bezitsloozen be treft. Al degenen, die principieele bezwaren hebben tegen staatspensioen voor de arbeiders, maken er geen bezwaar tegen, wanneer 't geldt hun eigen toe komst voor staatsx-ekening vast te leggen. De vergadering duurt voort. Het Prov. Ziekenhuis te Medembllk. Aan de Memorie van Antwoord van Ged. Staten van Noordholland op de opmerkingen in de afdeelingsver- slagen ontleenen we het volgende: Inzake het ziekenhuis te Medembllk verhelen Ged. Staten niet, dat deze inrichting minder gunstig is gelegen dan de beide andere provinciale ziekenhuizen en dan verschillende particuliere gestichten. Het gevolg van de ze ligging is, dat door de familie van vele patiënten, wier plaatsing gevraagd wordt, de voorkeur wordt gegeven aan een ander gesticht dan dat te Medemblik. Doch af gezien van de ligging, zal het gesticht, na de aan te brengen verbeteringen, aan alle redelijk daaraan te stel len eischen voldoen. Het Prov. Waterleidingbedrijf. Wateronfc- trekking aan het IJselmeer. Naar het oordeel van Ged. Staten zal een verlaging van den prijs voor het ten behoeve van industrieele doel einden geleverde water, gelijken tred moeten houden met een eventueele verlaging van den eenheidsprijs over dc geheele linie. Zulk een algemeene verlaging zal waar schijnlijk echter niet van dien aard kunnen zijn, dat aan de verlangens welke de industrieelen daaromtrent koes teren, zal worden voldaan. Indien, overeenkomstig de verwachting, zou blijken t.z.t. water van geschikte samenstelling kan worden ont trokken aan het IJselmeer, dat door de afsluitingswer- ken van de Zuiderzee zal ontstaan en dat de industrie bereid zou zijn zich daarvan op groote schaal te bedie nen, dan zou een waterlevering tegen vermoedelijk meer aan haar verwachtingen beantwoordenden verlaagden prijs mogelijk worden. De plannen, betreffende eene even tueele dergelijke wateronttrekking zijn intusschen bij het Prov. Waterleidingbedrijf in studie genomen. Het Prov. Electrlciteitsbedryf. Een half millloen hoogere kosten voor de centrale te Yelsen. Ged. Staten hebben het volle vertrouwen, dat het Prov. Electriciteitsbedrijf zich ook na het tot stand komen der nieuwe centrale te Velscn, in gunstigen zin zal blijven ontwikkelen. Men verwacht dat met den tegenwoordigen voortgang van het werk deze centrale waarvan de totale meer kosten voor onderbouw en meerbouw door Ged. Staten op een bedrag van ongeveer een half millioen worden geraamd in den winter van 19311932 zal werken. In verband met de hierboven genoemde meerkosten merken Ged. Staten nog op, dat het als vanzelfsprekend Een nieraandoening kan uw gezond heid bedreigen zonder dat gij u ervan bewust zijt. En juist die langzame ont wikkeling zonder veel uiterlijke en vaak vei-keerd begrepen kenteekenen is zoo te duchten. Maak niet de ernstige fout van waar schuwingen te verwaarloozen als urinc- kwalen, rugpijn, rheumatische pijnen, spit, ischias, duizeligheid en hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen enz. Wees verstandig en neem het middel, dat door duizenden wordt aanbevolen voor het verbeteren hunner gezondheid in dergelijke gevallen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de kwaal in haar oorsprong aantasten en de nieren versterken en opwekken tot ge zonde werkzaamheid. Is, dat de grootste zuinigheid wordt betracht en waar gespaard kan worden, geschiedt dit. Ten aanzien van tariefsverlaging achten Ged. Staten het in het bedrijfsbelang geboden dat de klein-kracht- tarieven voor verlaging in aanmerking komen. Het tarief voor stroomafneming in de nachturen, welk tarief in hoofdzaak toepassing vindt voor waim- watervoorziening, is met ingang van 1 Januari 1930 verlaagd van 3% ct. op 2% ct. per K.W.U. Bij de invoering van het uniforme vastrechttarief is bepaald, dat de vastrecht-bedragen zullen worden vast gesteld naar de grootte van de vloeroppervlakte van da aangesloten woningen. Dit nieuwe stelsel heeft, gelijk bij elke wijziging van tarief valt waar te nemen, bij de practische uitvoering eenige oneffenheden aan het licht gebracht. Het weg nemen daarvan maakt sinds eenigen tijd een punt wan studie uit bij het bedrijf. In het jaar 1929, het eerste jaar van invoering, is 37 meer verbruikt voor licht en huishoudelijke doel einden dan in 1928, terwijl in de maanden Januari tot en met September van het jaar 1930 eveneens 37 meer is afgenomen dan in de overeenkomstige periode van het jaar 1929. De toeneming geldt in hoofdzaak de kilowatt-uren, die met 5 ct worden betaald. Een hotel op het prov. landgoed. Ged. Staten stellen voor een bedrag van f 32.000 ter beschikking ta stellen voor den bouw van een nieuw Jchanna's Hof te Castricum. Aangezien Ged. Staten het bouwen en exploiteeren van een bescheiden hotel te dezer plaatse van groot ba- lang achten, hebben zij de mogelijkheid overwogen om den bouw door de provincie te doen geschieden, mits van te voren vaststond, dat een exploitant zou kunnen worden gevonden, bereid en in staat om een goede ex ploitatie te voeren en een voldoende huursom te betalen. Zij zijn daar thans in geslaagd. Het te stichten gebouw krijgt een landelijk karakter en bevat naast eetkamer, theekamer, terras en vertrek ken voor den exploitant een elftal logeerkamers en een badkamer. De kosten worden op f 32.000 geraamd. De bouw zal door den dienst van den Prov. Waterstaat gescjhi,eden. (Voor het antwoord van Ged. Staten inzake de West- Friesche Kanaalplannen zie men onder het desbetref fende hoofd elders in dit nummer). Gemengd Nieuws. Hevige ontploffing in Roemenië. Benzine-reservoir bij Ploësti in de lucht geslagen. Alle huizen der stad verwoest Wolff meldt uit Boekarest: Te Ploësti had Donderdag een geweldige gasont ploffing plaats, welke brand deed ontstaan in een oliehouder der pefroieummp.ij. Astra Romana. De tank, die een inhoud van 500 wagons had, brandde to taal uit. Door de ontploffing werden de huizen der geheele stad verwoest. De schade wordt op 390 millioen lei, geschat. Menschenlevcns zijn niet te betreuren. Nadere bijzonderheden melden, dat de bevolking van Ploësti, plotseling opgeschrikt werd doordat na een geweldigen slag tal van ruiten in de stad wer den verbrijzeld. Spoedig bleek, dat een reusachtig benzinereservoir van de „Astra Romana" was ontploft en in brand gevlogen. Op het oogenblik der explosie bevond zich in het reservoir, dat 500 wagon benzine kon bevat ten, nog een hoeveelheid van 300 wagon, die geheel in vlammen opging. Geweldige steekvlammen van 60 meter hoogte schoten de lucht in. De druk der explo sie was zóó hevig, dat het duizenden kilogrammen wegende deksel van het reservoir, hoog in de lucht werd geslingerd en tientallen, meters verder terecht kwam, wonder boven wonder zonder iemand te ra ken. De schade, door de ontploffing en den brand aan gericht, wordt op 750.0CO gulden geschat. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats. De bezuinigingsmaatregelen in Italië. Gevolgen van de verlaging der ambtenaars salariseen. In fascistisch tempo. De door den Italiaanschen ministerraad besloten ver laging der ambtenaarssalarissen en de daarmede be gonnen saneering van het bedrijfsleven hebben een al gemeen debat over den oecononjischen toestand van Italië tengevolge gehad. De fascistische pers is een cam pagne tot verlaging van de prijzen der levensmidelen begonnen. De bladen halen voorbeelden van geestdrif tige fascisten aan. die vrijwillig reeds thans het ge vraagde offer hebben gebracht. Een huisheer te Verona, die veel staatsambtenaren onder zijn huurders telt. liet dezen weten dat hij de huren met 12 pet. verlaagda. Een aantal bioscoopbezitters te Rome verlaagde onmid dellijk de prijzen met 10 pet. Elders werd besloten tot verlaging der gemeentebelastingen en overal is de broodprijs gedaald. Te Brescia heeft de koopliedenver- eeniging den winkeliers om geleidelijke verlaging der detailprijzen verzocht. De journalisten van Lombardij» hebben toegestemd in een salarisverlaging van veer 10 pet. Een aantal avondbladen to Rome is hea«* inplaats van voor 25 voor 20 centesimi verkocht. Allea wijst erop, dat de actie der regeering in fascistisch tempo wordt voortgezet. DE PETROLEUMBRAND TE MORENT. Opnieuw toegenomen. De sedert twee jaar woedende brand in de petroleum- sonde van Morenl is de laatste dagen weer in hevigheid toegenomen. Men neemt aan, dat de vlammen in nieuwe bronnen opnieuw voedsel gevonden hebben.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18