SchagerCourant Tweede Blad. CALLANTSOOG Algemeene ledenvergadering der V.V.V. WIERINGEN Huldiging Gouden Echtpaar Z o m e r d ij k. KINDERPORTRETTEN - FAMILIEGROEPEN, ARPAD M0LD0VAN NIEUWE NIEOORP - NOORD-SCHARWOUDE. WINKEL. OUDE N1ED0RP ST. MAARTEN Zaterdag 22 November 1930 73ste Jaargang. No. 8770 Donderdagavond hield de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Callantsoog hare algemeene ledenver gadering in het „Dorpskoffiehuis" van den heer P. de Haan. Aanwezig waren 19 leden. De Voorzitter, de heer P. Vos Jbz., opent de vergade ring met een hartelijk welkom. Hij spreekt zijn teleur stelling uit over het feit, dat er een zoo gering aantal leden aanwezig is. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris, den heer A. Loggers, gelezen en goedgekeurd Voorzitter deelt mede, dat den dag na den feestavond ter gelegenheid van het tawaalf en half jarig bestaan, een gedicht van het eerelid, den heer E. Smit is ingeko men, hetwedk thans zal worden voorgelezen. Na voorle zing hiervan volgt applaus. De secretaris doet hierna mededeeling, dat dit jaar 176 pensiongasten Callantsoog hebben bezocht Het aantal ingekomen aanvragen bedroeg 189. waarbij echter dient opgemerkt te worden, dat hieronder vele aanvragen voor heele gezinnen zijn, zoodat het aantal personen, dat plaatsing zooht, belangrijk hooger genoemd kan worden. Van de 176 gasten, die in Callantsoog eenige dagen heb ben doorgebracht, hebben 110 of 62% inlichtingen ge vraagd. Wederom dient opgemerkt te worden, dat ver- «cheidene gasten vorige jaren reeds inlichtingen ge vraagd hebben, zoodat het aantal gasten, geplaatst door bemiddeling van de V.V.V., hooger is dan 110. De heer D. Breebaart deelt hierna mede, dat bij bij het bezoeken der algemeene vergadering van de Alge meene Nederlandsche Vereniging voor Vremdelingen- vrkeer (A.N.V.V.) te Baarn, het een en ander heeft ge hoord over de Commissie voro Noordzeebadplaatsen. De ze commissie, aldus spreker, is ingesteld onder leiding van het Dagelijksch Bestuur der A.N.V.V. In het kort is haar doel deze: het maken van propaganda voor de Noordzeebadplaatsen in het buitenland. Spr. heeft op die algemeene vergadering met bestuursleden van de A.N. V.V. over deze commissie gesproken, teneinde inlichtin gen te verkrijgen. Het gevolg van deze besprekingen was, dat hij een uitnoodiging ontving tot het bijwonen eener vergadering. In het Bestuur der V.V.V. was men eenigszins sceptisch gestemd over deze commissie, aan gezien de V.V.V. vroeger aangesloten was bij den thans opgeheven Bond van Noordzeebadplaatsen en waarvan de V.V.V. de voordeelen nooit heeft gezien. Bovendien had spr. in die bestuursvergadering nog niet kunnen me- dedeelenjwat hij thans kan mededeelen na het bezoeken van die vergadering. Spr. is daarna tot de overtuiging gekomen, dat aansluiting verplichtend te noemen is. Het geld, dat de V.V.V. .thans voor reclame uitgeeft, noemt spr. weggegooid geld. Éénmaal adverteeren in een Duitsch blad voor f 30 a f 40 is een reclame, die nooit succes zal hebben. Wil Callantsoog vooruit als badplaats dan moet, aldus spr., in de eerste plaats worden overge gaan tot aansluiting aan die commissie. Doch meerdere malen wordt helaas gezegd, dat er toch geen plaats Is in Callantsoog. Waarvoor dan die reclame? Spreker dringt er op aan, dat dit nooit een beletsel mag zijn om geen propaganda te maken. Hoe meer aanvragen er in komen, des te eerder bestaat er kans, dat iemand afgaan de op het feit, dat er veel meer aanvragen komen, dan er beschikbare ruimte is, hier een pension of hotel zal bou wen. Spr. komt thans met de kosten dier aansluiting, welke f 75 bedragen. Een bedrag, dat in de bestuursver gadering veel te hoog genoemd werd. Spreker noemt dit bedrag echter laag, als men in aanmerking neemt, dat voor Callantsoog in alle landen en dan voornamelijk in de Duitschsprekende landen reclame gemaakt wordt.Spr zal in een vergadering van B. en W. voorstellen, dat de gemeente b.v. f 50 en de .V.V.V. f 25 zal betalen, zoodat het voor de V.V.V. geen bezwaar behoeft te zijn om tot aansluiting over te gaan. Wat er van deze f 75 voor Cal lantsoog gedaan wordt, blijke hieruit: De commissie ver spreidt reclameboekjes, die naar Verkeersbureaux in het buitenland worden gezonden; er worden in buitenland-1 sche steden lezingen gehouden; er worden films vertoond enz., dit alles uitsluitend over badplaatsen die aangeslo ten zijn. Spr. laat hierbij enkele van die reclameboek jes circuleeren. Hij komt thans, nu hij meent de voordee len van aansluiting voldoende uiteengezet te hebben, ttet het voorstel om het bestuur te machtigen stappen te doen. die tot aansluiting kunnen leiden. De Voorzitter dankt den heer Breebaart voor de wijze waarop hij de vergadering heeft ingelicht, omtrent ge noemde commissie. Zooals de heer Breebaart reeds heeft gezegd was men in het bestuur eenigszins sceptisch ge stemd, doch na deze duidelijke uiteenzetting is hij tot ander inzicht gekomen. Hij zal thans voor het voorstel Van den heer Ereebaart stemmen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno- fcen. De heer Breebaart komt thans met een mededeeling, die moeilijk door den voorzitter kan worden medege- deeld.Op den laatstgehouden feestavond werd.ter gelegen heid van 't feit, dat de heer P. Vos 12% jaar voorzit ter was, dezen een stoel aangeboden, op Initiatief van het bestuur dat daarvoor uit de heeren Brouwer, Loggers en spreker bestond. Overeenkomstig artikel 14 van de sta tuten. dat 't bestuur toestaat in spoedeischende gevallen besluiten te nemen en uit te voeren, behoudens verant woording aan de leden op de eerstvolgende vergadering deelt hij dit thans mede. ■ftians komt aan de orde de benoeming van een be stuurslid, wegens vertrek van den heer E. Smit naar Broek in Waterland. Door het bestuur is candidaat ge steld de heer J. Baas. Daar van de leden geen schrifte lijke candidaatstelling is ingekomen wordt de heer Baas benoemd verklaard, welke de benoeming aanneemt De begrooting voor het jaar 1931 wordt vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 430. De heer Breebaart merkt aangaande de post reclame, waarvoor f 125 is uitgetrokken, op, dat indien dit bedrag besteed wordt voor de aansluiting aan de commissie voor Noordzeebadplaatsen, de V.V.V. de gemeente niet om mede-betaling in die kosten behoeft te vragen. Zij houdt dan nog f 50 over, welke voor andere reclame-doeleinden gebruikt worden. Punt 6 van de agende volgt: bespreking gids en pensi- onlijst 1931. De Voorzitter geeft het woord aan den Secretaris die fcich heeft belast met de uitgave van dezen gids. De Secretaris zegt hierop, dat de tegenwoordige pen- sionlijst van zoodanigen aard is, dat vernieuwing abso luut noodzakelijk blijkt. Deze pensionlijst met zijn aan vullingen en doorhalingen, met een beschrijving, waarvan de stijl zeer ouderwetsch is, zal zeer zeker geen indruk maken bij hen, die er om gevraagd heben. Spr. zou, wanneer hij een pension zocht en zoo'n Hjst ontving, da delijk naar een andere badplaats gaan informeeren. Spr. is, zooals reeds gezegd, thans bezig met het samenstellen eener nieuwe gids. Zijn bedoeling omtrent de indeeling enz. Is in het kort deze: hij wil voor Callantsoog een zeer moderne, luxe uitgevoerde gids; aantrekkelijk ge maakt door kleurrijkdom, beschrijving en indeeling. Spr. wil in die gids opgenomen zien alles wat betrekking heeft op de gemeente Callantsoog en wel: photo's, duide lijke beschrijving, de geschiedenis, de autowegen, flets- wegen en wandelwegen, dienstregelingen, te maken uit stapjes vanuit Callantsoog, enz. Spr. wil de gids niet be perken tot dorp Callantsoog, maar ook de Groote Kee ten er in opgenomen zien, zulks tengevolge de uitlating van enkele gasten, dat de Groote Keeten nog mooier is dan Callantsoog dorp. Bovendien blijkt maar al te vaak. dat het dorp Callantsoog en de Groote Keeten voor twee afzonderlijke dorpen worden gehouden, terwijl zij toch beiden tot de gemeente Callantsoog behooren. Spr. kan helaas nog geen opgaaf doen van de kosten, doch buiten de pensionlijst, waarop iedere pensionhouder vermeld wordt, bestaat er gelegenheid tot het plaatsen van ad- vertentien, waarin nog eens meer speciaal de aandacht op het betreffende pension kan worden gevestigd en daaruit wil spr. de onkosten dekken. Spr. meent, dat de gemiddelde advertentieprijs ongeveer f 6 zal kosten, wel ke prijs natuurlijk afhangt van de grootte, doch wan neer spreker een ontwerp-gids en een opgaaf van de kosten in zijn bezit heeft, zal hij de pensionhouders en neringdoenden, die hierdoor tevens gelegenheid krijgen reclame te maken, hiervan op de hoogte te stellen. Voorts merkt spreker op, dat het niet in zijn bedoeling is, om een groot aantal exemplaren te laten drukken, doch een aantal, dat voor een jaar voldoende blijkt, b.v. 500. De helft zou dan besteed kunnen worden om de overige V.V.V.'s in Nederland in de gelegenheid te stel len inlichtingen te kunnen verstrekken omtrent Callants oog. De Voorzitter dankt den heer Loggers voor de uiteen zetting en zegt, wel te mogen gelooven, dat Callantsoog volgend jaar een mooie gids zal krijgen. Op een vraag van den heer P. de Haan, of gidsen ver krijgbaar zijn, wanneer daarnaar door aanvragers wordt gevraagd, antwoordt de Voorzitter bevestigend. Voorts vraagt de heer de Haan of de pensionhouders onderling den pensionprijs regelen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat een dergelijke vraag niet op een vergadering van de V.V.V. thuis hoort, doch op een vergadering van pensionhouders. Vervolgens komt het bestuur met het voorstel tot het houden eener Floralia-tentoonstelling In September 1931 Op een vraag van een der leden of de kosten belangrijk zijn, deelt de Voorzitter mede, dat, de tentoonstelling in 1929 een batig saldo opbracht van f 6. doch een groot na- deelig saldo zal een floraliatentoonstelling niet opbrengen Het Bestuursvoorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen, terwijl tevens wordt goedgevonden, dat het Bestuur leden van de Commissie van uitvoering zal Aan wijzen. In de rondvraag vraagt de heer Arie Kruit naar de opbrengst van den verkoop van vlaggetjes op het strand. Voorzitter deelt mede, dat hiernaar in de voorjaars vergadering gevraagd kan worden. De heer P. de Haan vraagt, of de mogelijkheid bestaat, dat leden een tegencandidaat kunnen stellen. De Secretaris leest artikel I van het Huishoudelijk Re glement voor, waarin vermeld staat, dat tien gewone le den bij door hen onderteekend schrijven hetwelk voor den dag waarop, zoo noodig, de stemming zal worden gehouden, bij een der bestuursleden moet worden inge leverd, eveneens een candidaat stellen. De heer De Haan vraagt, of het reglement te verkrij gen is. De Voorzitter deelt mede, dat voor de vergadering door het bestuur er over is gesproken, dat het huishoudelijk reglement gedrukt moet worden. Voorts vraagt de heer' de Haan naar de Statuten. Na eenige discussie hierover wordt besloten de statu ten en huishoudelijk reglement in één band te laten druk ken. Verder vraagt de heer De Haan waarom de door het bestuur gestelde candidaat niet op de convocatie is ge plaatst. Hij acht dit, wanneer eenige leden een tegen candidaat willen stellen, wel gewenscht. De heer Breebaart vindt deze zienswijze verkeerd. Wan neer leden een tegencandidaat willen stellen, moeten zij dit doen uit het oogpunt, dat zij die tegencandidaat geschikt achten. Mochten de bestuurscandidaat en de tegencandidaat toevallig dezelfde zijn, des te beter. Spr. is tegen plaatsing van den bestuurscandidaat op de con vocatie. In het geval, dat er een tegencandidaat gesteld zou worden, zou hij deze ook op de convocatie geplaatst willen zien. De heer Schut komt hierdoor met een voorstel, Z.i. is het onmogelijk beide op de agenda te plaatsen, aange zien de bestuurscandidaat eer3t bekend is na ontvangst van de convocatie. De bepaling in art. I van het Huis houdelijk Reglement zou hij daarom willen wijzigen in dien zin, dat den dag voor de vergadering, waarop de tegencandidaat bij een der bestuursleden ingeleverd moet worden, vervalt. Dit voorstel wordt door meerdere le den ondersteund. De heer De Haan merkt op, zooals de toestand Is, be stuurscandidaat en tegencandidaat niet gelijktijdig op de agenda geplaatst kunnen worden. Na eenige discussie wordt het voorstel Schut in stem ming gebracht en aangenomen. In het vervolg zal de bestuurscandiadaat niet eerder bekend gemaakt worden dan tijdens de vergadering: le den kunnen hun tegencandidaat tijdens de vergadering aan het bestuur inleveren. Artikel I van het Huishoudt lijk Reglement luidt nu als volgt: Tien gewone leden kun nen bij door hen onderteekend schrijven, staande de ver gadering waarop, zoo noodig de stemming zal worden gehouden, aan het bestuur moet worden ingeleverd, even eens een candidaat stellen. De heer Van Twuijver vraagt vervolgens of het den burgemeester bekend is, dat zwemmers zich op het strand aan- en uitkleeden. De heer Breebaart deelt den Voorzitter mede, dat hij hierop het antwoord schuldig zal blijven, aangezien dit een politioneeie zaak betreft, die hier niet thuis hoort. Hierna sluit de Voorzitter met het gebruikelijke slot woord de vergadering. Zooals wij reeds in ons blad van Donderdag ver meldde Czie foto op de voorpagina), zouden het echt paar A. Zomerdijk en M. ZomerdijkMekken, bij de herdenking van hun 50-jarig huwelijksfeest op j.l. Vrijdag, des morgens om half twaalf, in hotel De Haan worden gehuldigd. Deze huldiging herft dan plaats gehad op den aangegeven tijd, namens de pers- meesters der gemeentelijke Zeegras-exploitatie. De heer B. Gelder heet de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer De Leeuw, Ont vanger der Registratie en Domeinen te Den Helder, Notaris H. P. D. J. v. d. Speek Obreen, den heer P. Kaan Cz. en niet minder en in het bijzonder dc ju bilaris en zijn geachte familie. En zoo zegt spr. een en ander over de zeegraswinning en wat daar bij be hoort, wat ongeveer op het volgende neerkom1.: Voorheen werden de wierwaarden, er waren 22 per- ceelen, waarbij 4 wierwaarden bezuiden Terschelling en 3 wierwaarden nabij Makkum. ten overstaan van den notaris publick verpacht, telkens voor drie ja ren. Dit ging bij opbod, verschillenden pachtten meer dan één perceel en lieten zooveel mogelijk maaien. Er ontstond overproductie, met als gevolg een doo- delijke concurrentie, zoodat het gebeurde dat men voor het geperste zeegras minder uitbetaald kreeg dan als maoiloon overeengekomen was. Een ander gevolg van de overproductie was, dat er soms zeegrasoogst en van twee tot zelfs drie jaren oud bij de maaiers op aflevering lagen te wachten. De toestand werd onhoudbaar en de zeegras- maaiers wendden zich in 1894 tot den Minister van Financiën, met het verzoek dat de wierwaarden niet meer zouden worden verpacht, doch aan het vrije genot van alle Wieringers znu worden overgelaten, desnoods onder deze beperking, dat het verlof om wier te maaien van B. en W. van Wieringen zouden moeten te bekomen zijn. Dit verzoek werd 19 October 1894 afgewezen, doch er werd beschikt, dat de wierwaarden bij inschrij ving zouden worden verpacht. Die oplossing werd geen oplossing gevonden. Voor dat de nieuwe verpachting in 1895 zou plaats hebben, vroeg de heer Zomerdijk audiëntie aan bij den Minister. Die werd hem Donderdag 24 Juni 1895, des middags ten twee uur verleend. De heer Zomer dijk kwam met goed resultaat terug, als proef werd het recht van zeegrasmaaien voorloopig voor den tijd van 3 jaar aan de gemeente Wieringen afgestaan. De gemeente Wieringen sloot een contract met de wiermaaiers (er waren 102 wiermaaiers), voor de gemeente toekende de burgemeester (Van Kempen). De gemeente verplichtte zich, een nader te bepalen hoeveelheid zuiver, schoon, van alle vuil en doornen ontdaan, goed versch, hard droog, zuiver bereid zee gras, gelegentlijk, al naar het debiet zulks toeliet (uitdrukkelijk was bepaald dat de maaiers de ge meente niet lastig mochten vallen over vlugge leve ring), tegen den marktprijs te zullen ontvangen. Voorloopig werd bepaald, dat een arbeidsloon van f 4.zou betaald worden voor 100 K.G. plus 2 Ned. ponden, maar mocht onverhoopt de gemeente dit ar beidsloon niet kunnen betalen, dan zou dit arbeids loon, na goedvinden van den burgemeester, kunnen worden verminderd. Bij een hoogen marktprijs zou, wanneer de burgemeester het goed vond, een hooger arbeidsloon worden uitbetaald. Waarborgen waren genomen tegen geknoei. Wat is dit nu alles veranderd, wat zijn de maaiers thans in een begunstigde positie. Vragen wij ons af hoe dat komt, dan dringen zich twee namen naar voren van mannen, aan wie de zcegrasmaaiers en niet alleen de maaiers, maar ook de handel en niet het minst de gemeente Wierin gen, heel veel te danken heeft. Die namen zijn die van den ouden heer Notaris v. d. Speek Obreen en van den jubilaris van heden, van den heer A. Zomerdijk. Aanvankelijk werd de administratie, controle enz., begonnen met 7 man personeel. De tijden waren ja renlang bijzonder moeilijk. Bedrijfskapitaal was er niet, liet artikel was verknoeid en bedorven, de men- schen waren zoo nu en dan wel een beetje lastig. 13 Jaar lang heeft de oude heer v. d. Speek Obreen geheel belangeloos de administratie gevoerd, avond aan avond zat Z.Ed. met den heer A. Zomerdijk, de ocnigsten van de 7 man die moed en volharding had den het werk voort te zetten, te overleggen hoe uit dc zorgen te komen. Nu het de eerste maal is dat officieel of scmi-offi- cicel de geschiedenis van de Zeegrasexploitatie wordt opgehaald, mag een woord van warme hulde aan het werk van den heer v. d. Speek Obreen niet ont breken cn om wat hij voor dit groote en belangrijke gedeelte van de Wieringcr bevolking heeft gedaan, moeten allen zijn nagedachtenis met ecre herden ken. (Applaus.) Nefast wijlen den heer v. d. Speek Obreen, ik heb het al gezegd, stond de heer A. Zomerdijk voor de belangen der zeegrasmaaiers op de bres. Hij is de man geweest, die gedaan heeft weten te krijgen dat de Minister op een eens genomen besluit is terugge komen, cn de richting insloeg'die de heer Zomer dijk aanwees en die de juiste bleek te zijn. Het is bij den heer Zomerdijk niet bij het initiatief nemen gebleven. Hij heeft de groote moeilijkheden het hoofd geboden, hij heeft nooit versaagd. Den lof van iemand vergrooten, door anderen min der meegaand voor te stellen, is niet nobel, maar het mag op deze plaats wel gezegd, dat het geen ge makkelijk werk was alle belanghebbenden in de zeegrasindustrie het naar den zin te maken. En daarom zijn wij bier heden bijeen, 35 jaar lang heeft de heer Zomerdijk getracht iedereen zooveel doenlijk te bevredigen, iedereen recht te doen we dervaren, het product in eere te herstellen, loonend voor de bedrijvers te maken. Niet alleen getracht, het is den heer Zomerdijk ge lukt ook. Nooit is moeite hem te veel geweest, de weg te ■ver, het weer te slecht, de tijd te lang. En als het werk buiten gedaan was, dan kwamen de menschen bij hem thuis, do maaiers, maar ook de persers, die ruimte wilden hebben, en ook dc koopers die afsche pen wilden. De heer Zomerdijk stond iedereen te woord, hij hielp ieder, hij maakte in orde'wat een ander niet gedaan kon krijgen. Daarom zijn wij hier bijeen. Want alle persmecsiers van de Gem. Zeegras- Exploitatie, juist zij, die door den heer Zomerdijk werden gecontroleerd en verantwoordelijk gesteld, hebben ondervonden dat Z.Ed. nooit zichzelf zocht, doch altijd rechtvaardig was. En dat wij deze gelegenheid, den dag van heden te baat nemen, is omdat de heer Zomerdijk trouw werd bijgestaan door zijn brave vrouw. Zij heeft veel zorgen gehad, wanneer haar man bij weer en wind er uit ging; zij heeft in alles medegeleefd. Kwamen de menschen bij haar man, dan kwamen zij ook in haar huis, dan was zij gastvrouw en vriendelijk, ook tegen de meest onwilligen, ook zij stond altijd klaar om te helpen naar vermogen. In waarheid is zij de vrouw geweest, die haar mans zorgen deelde en zijn geluk grooter maakte. Vijftig jaar getrouwd te zijn is en hier kunnen we zeggen is het een geluk. Maar vijftig jaar zoo te zamen zijn, zoo een voorbeeld te zijn geweest voor kinderen, vrienden en vreemden, dat is een ver dienste. Vijftig jaar lang een gezin gevormd te heb ben dat vaak het middelpunt was, dat een voorbeeld is voor ieder, dat slechts vriendschap kweekt, na 50 jaar te kunnen zeggen slechts vrienden te hebben, dat verdient belangstelling. Die belangstelling heb ben wij willen toonen, daarvoor zijn wij hier en ook hebben wij daarvan een stoffelijk blijk willen geven. Wij hebben gemeend, dat te moeten doen in onzen beperkten kring. Het zij gezegd, dat alle persmeesters, ook de dames onder ons, met vreugde de gelegenheid aangrepen, dat geen onder ons geaarzeld heeft. Ik ben overtuigd, dat wanneer wij anderen van ons voornemen in kennis hadden gesteld, ieder gaarne deel had genomen aan deze huldebetuiging. Echter de heer en mevrouw Zomerdijk zijn vrien den van bescheidenheid, eenvoud, 't kenmerk van de ware deugd, is ook hun kenmerk en daarom hebben wij het intieme karakter aan deze samenkomst niet willen ontnemen. Ik heb*alleen maar te herinneren aan wat de heer Zomerdijk steeds voor het Visschers- fonds is geweest en u zult met mij overtuigd zijn, dat de hulde die wij heden den heer en mevr. Zo merdijk brengen, een tolk is van wat in het hart van ieder Wieringer leeft: In het verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal, heeft de dichter eens gezongen. Het eervolle verleden van het gouden paar, bezorgt hen den dag van heden, die hen doet zien dat hun werk is gewaardeerd, det zij geëerd en bemind zijn door allen die hen kennen. En daarom kunnen zij hoopvol de toekomst tege moet treden. «Beiden zijn zij nog gezond en krachtig, beiden nog vol levensmoed en levenslust. Moge dat nog vele jaren zoo blijven, mogen zij nog zeer langen tijd in gezondheid eespaard blijven voor Wieringen, voor hunne vrienden, voor hun kinderen, voor elkaar. (Applaus.) De jubilaris sprak hierop woorden van dank uit voor het ontvangen cadeau (dat bestond uit divan met kleed), dank voor de hartelijkheid en de goede meening. Hierna werd het woord verleend aan den heer De Leeuw, Ontvanger der Registratie cn Domeinen. Deze zegt, als regel kom ik bij de menschen met een deur waardersgezicht en uitgestoken hand, doch nu kom ik hier als deurwaarder met vacant ie, maar even eens met uitgestoken hand. Spr. zegt, niet op elk kantoor komen bemoeiingen inzake zeegras voor, doch er zijn een paar kantoren waar het wel voor komt, b.v. Den Helder en Ilarlingen. In dc studie BUSTEN, INTERIEURS enz. in allerfijnste uitvoering. Specialiteit in Vergrootingen en Reproducties naar elk portret, ook naar oude, onduidelijke foto's. Groote keuze in alle soorten MODERNE LIJSTEN FOTOGRAEJSCHE ATELIERS wordt niet gesproken over zeegras, dus stond spr. er ook in den beginne vreemd voor. En daarom is dit een moeilijk vraagstuk. Te Wieringen zijn echter nooit moeilijkheden gerezen. De heer Zomerdijk heeft de exploitatie in handen cn daaraan is het te dan ken, dat alles altijd een goed verloop heeft gehad. Spr. brengt dan ook den jubilaris hartelijk dank voor, dc aangename werkwijze. Als Ontvanger «mi in privé wenseh ik u geluk en nog een lange reeks van ja» ren. Ook namens den heer Herder, onzen chef, van harte gelul; gewenscht. Den beer Do Leeuw v.erd door den lieer en mevr; Zomerdijk hartelijk dank gezegd voor de waard eere n«l de woorden tot hen gesproken. Vervolgens zegt de heer P. Kaan Cz. het volgende^] Mijnheer en Mevrouw Zomerdijk, dn mes en heercn.j Om aan de woorden gesproken door den heer Gelder! nog iets toe te voegen acht ik overbodig, doch in kvva-j liteit als zeegrashandelaar heb ik 27 u vs jaren metj den heer Zomerdijk samengewerkt en altijd op pret-] tige wijze. Soms waren er wel eens kleinigheden, maar tot een bevredigende oplossing kwam het danj altijd spoedig. Spr. wil in het bijzonder hulde bren gen aan mevr. Zomerdijk. Ook de lange reeks van ja ren dat zij Ie Oosterklief woonachtig was, was zij al tijd bereid hulp te bicden in dagen van nood. Zoo was zij altijd hulpvaardig bij geboorte of dood. En als voorzitter van het Witte Kruis wil ik ook haurl hulde brengen, niets was haar te veel. Zoo ook bij| het overlijden van mevr. v. Beek vervulde zij ook; har taak als penningnieesteresse van Huisverzor-j ging. Voor deze Inntste vereeniging heeft mevr. Zo»; merdijk ook veel gedaan. Wij zullen hopen dat U. nog lang gespaard moge blijven. Notaris 11. P. J. I). v. d. Speel; Obreen zegt vervol»; gens: L' is zeer veel hulde toegebracht. Wat een ge-' luk in het bijzijn van uw kinderen Laten wij het glas heffen en een dronk doen op uwe gezondheid en dat van uwe kinderen. De heer Jac. Zomerdijk, zoon van het jubileeron de echtpaar, zegt: liet heeft ons ten zeerste getrof fen, hier zoo hartelcnk te zijn ontvangen, hij spreekt hiervoor zijn dank uit. Ook veel danlc voor het ca-' deau en spr. hoopt dat er nog in lengte van jarcit. aangename samenwerking mag zijn. De aanwezigen worden verzocht in den loop van den dag het cadeau en nog andere geschenken bij den heer en mevr. Zomerdijk aan huis te komen be zichtigen. Zoo langzamerhand was dc tijd gekomen weer huiswaarts te gaan, en bracht de heer Gelder hartelijk dank aan allen voor de aanwezigheid en hoopte dat de fam. Zomerdijk aan dezen dag een aan» gemane herinnering mocht behouden. Op 1 December wordt het eerste Poststation in het drooggelegdo Zuiderzeegebied „Do Wieringermeer nabij Wieringen geopend. Dit beteekont voor dc aldaar wer kende arbeiders een groote verbetering, omdat zij nu niet meer aangewezen zijn op de bestaande instellingen, wel ke op grooten afstand van het werk zijn gelegen. Uit de 26 sollicitanten voor kaasmaker aan de kaas- fabriek „Nooit Gedacht" te Hippplytushoef is het vol gende drietal opgemaakt: 1. W. Hoekstra. Texel; 2. J, Mars, Hippolytushoef; 3. Jb. Visser, Wijde-Wormer Bij de gehouden verkiezing is W. Hoekstra met 26 van de 40 uitgebrachte stemmen benoemd, om met 1 Jan. 1931 in dienst te treden. DEN OEVER. Uitgesteld. Wij vernemen, dat de Nutsvereenlging. welke, zooals wij een dezer dagen mededeelden, het voornemen had om op Zaterdag 29 November haar eerste winterbijeen- komst te houden, deze tot nader order heeft uitgesteld, zulks in verband met een elders te geven uitvoering. Een nieuwe straatnaam. Toen destijds de heer Tijssen, van Den Helder, nabij de Hofstraat een gTOot aantal huizen Het zetten, ont stond aldaar een nieuwe straat Hoewel deze straat officieel geen naam is gegeven werd algemeen van de „Dijkstraat" gesproken. Sedert eenige dagen is hierin echter verandering ge komen, doordat de heer Tijssen een bord heeft laten aanbrengen, waarop te lezen staat, dat hij deze straat met „Cornells-Tijssenstraat" gedoopt heeft. Ten overstaan van Notaris G. J. van Leersum werd Donderdagavond publiek verkocht, het huls. erf. tuin cn weiland van wijlen D. Kort, ter grootte van 1 H.A. 59 A. 70 c.A. Kooper werd de heer J. de Graaf te Winkel voor een som van f 5115. LUTJEWINKEL. In het lokaal van den heer K. Zeeman, hield de ver eeniging „Nut en Genoegen" haar eerste nutsavond. In aanmerking genomen de eerste bijeenkomst, was de op- komst bevredigend te noemen. Tengevolge van ongesteldheid van den Voorzitter, open de de secretaris de heer W. Roggeveen, de bijeenkomst en werden door den secretaris vervolgens de notulen der vorige vergadering gelezen. De heer C. Koorn had de lezing, en had daarvoor ge kozen: „Mijnheer Foens als hypnotiseur", waarmede hij succes had. Daarna volgde een tooneelstukje „Beproefde liefde", opgevoerd doar de dames Mintjes. Burger, Ham, Mul, en Chr. van der Wal, en de heeren W. de Boer, T. Becker, G. Ham en J. van Raalte. Achtereenvolgens wer den voordrachten geleverd door de heeren W. Fijnheer, G. Ham en W. Roggeveen; voorts mejuffrouw T. Mantel uit Winkel en dan nog had de bijeenkomst het genoegen, kennis te maken met een nieuwe kracht, n.1. de heer P. Blaauboer Wz., van Winkel, die zich op schitterende wijze van zijn taak heeft gekweten, en getoond heeft, dat het optreden bij hem in goede handen is. Omstreeks middernacht sloot de voorzitter de bijeen komst, welke zoo'n aangenaam verloop had gehad en waarvoor allen, die daartoe hadden medegewerkt een warm woord van dank werd gebracht. In deze gemeente, te Zijdewind, in het gezin van den heer V., komt een geval van roodvonk voor. Politie. Verloren: een hoes van reserve auto band, merk Chevrolet Six (doffe), gaande van St.-Maa^ ten naar Nieuwe Niedorp.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5