Kankerstronken Openbare Uitvoering Hallo Bandoeng! Motorttenoodigdheden, HARING? St. Nicolaas" Tafel Jan Noeken NIEUWE N1ED0RP WINKEL LANGEND IJ K Ruim f70.000 uitgekeerd als schadevergoeding. De revolutie in Spanje in aantocht? Bestrijding der werkloosheid in Amerika. Overwerkvergunr.ingen voor bakkerijen. Tweede Kamer. J. ELEMA, Advertentiën. Schoorldam. Dilettantenclub „Ons Genoegen", Na afloop GROOT BAL Departement WINKEL der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. Tooneeluitvoering Frits Bouwmeester-Ensemble, Zaterdag 29 November 1930, Oe SINT NICOLAASTAFEL J. KANT Jr., Prachtig DAMES-RIJWIEL J. Buisman OUDE NIEDDRP VERLAAT. De Sint Ni Speelgoederen en Rijwiel-artikelen. Sint Nicolaas Chocolade en Suikerwerken. Dienstmeisje, Die kijkt die koopt in Schagen, J. Buisman - Oude Niedorp Verlaat Jan Moejes, Heer=Hugowaard. Heeft U ze nu al geprobeerd??? Gemarioneerde Sint Nicolaas Cadeaux. C. Johannes, Een Jongensrijwiel J. Buisman te OUDE NIEDDRP VERLAAT. KOOPJES IM VISSER, Een Heerenfiets J. Buisman OUDE NIEDORP VERLAAT. Een geneesmiddel dat thans tegen de Betonriolen, RIJWIELEN. A. en J. Prins, üeerenstr. Schagen. 2 Koeien Fokschapen, Gistermiddag ontstond brand in de schoorsteen van de woning van den heer G. Stokman alhier. Er was spoe- die heel wat volk op de been, Tevergeefs werd getracht het vuur met eemmertjes water te blusschen. Tenslotte ging men over, om de schoorsteen van onder en boven dicht te stoppen, om de vlammen te verstikken, wat goed resultaat opleverde. Het is bij het uitbranden van den schoorsteen gebleven. WINKEL, 21 November 1930. Appelen f 830, peren f 716, mispelen f 69, kool f 0.5O—1, aardappelen f 13, sp.^uitkool f 79, uien f 1, alles per 10 Opond. Bloemkool f 410, wortelen f 1-1.40, per 100 stuks. WINKET* Werd reeds met een enkel woord melding gemaakt van het planten van bloembollen in de Wieringermeer, daaraan kan nader worden toegevoegd, dat de heer P. Honingh, bloembollenkweeker alhier, zich met de Directie voor de Wieringermeer in verbinding had ge steld en verzocht had, belangeloos deze proef te mogen nemen. De Directie juichte dit plan zeer toe en stond deze proef gaarne toe. De meest'geschikte grond daar voor werd gevonden, dicht bij Wieringen, tusschen de reeds met rogge bezaaide gronden. Slaagt deze proef, dan zal een deel der aangewonnen gronden openleggen voor dezen teelt, welke in de laatste jaren sterk toe neemt, en menig stuk waardelooze grond tot een kostr baar bezit heeft gemaakt. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal onze plaatsgenoot, de heer J. Langedijk, dit seizoen uitgezonden worden voor den Ned. Schaatsenrijdersbond, naar Davos. Verschillende berichten. Aan de boeren en tuinders te Zevenbergen. Voor de schade geleden op 12 Juni j.1. Zooals ook reeds een plaatje in de fotopagina van dit nummer laat zien, zijn Donderdag ten gemeentehuize te Zevenbergen de uitkeering geschied ter vergoeding van de schade veroorzaakt door de natuurramp, welke 12 Juni j.1. deze gemeente teisterde. Ongeveer 60 pet. der geleden schade ls uitgekeerd, hetgeen in totaal bedroeg f 70.971, waarbij 130 boeren en tuinders waren betrokken. Eén voor één werden de verschillende personen binnen gelaten, waar hun door den heer Roeffe in een gesloten enveloppe het bedrag werd overhandigd. Algemeen was men in de hoogste mate voldaan, daar de verleende on dersteuning de verwachtingen overtrof. Groote beroering in onderlinge verzekerings maatschappijen. Naar echter verluidt, zou bovenstaande uitbetaling in de kringen van de verzekeringsmaatschappijen en haar tienduizenden leden onder land- en tuinbouwers, groo- tendeels zelf oprichters van hun onderlinge verzekerings maatschappijen, grooto beroering verwekt hebben. Reeds .bij het vernemen van het voornemen om tot uitbetaling van de schade aan de niet-verzekerden over te gaan, werd daartegen door vele verzekerde land- en tuinbou wers teu .sterkste geprotesteerd. Het is duidelijk,-dat de land- en tuinbouwers uit Zevenbergen, die jarenlang hun p^mies. bebbeu beU^ald pm hij schade-vergoeding te kun nen krijgen en die thans die vergoeding dan ook ontvin gen, feitelijk achtergesteld zijn bij hen, die zonder eenige premiebetaling hun schade krijgen vergoed, terwijl het de organisatie van de tuinbouwers, die hun onderlinge hagelverzekeringen tot stand brachten, tot den grond af -breekt. Dat aan de uitkeering nog een officieel karak ter wordt gegeven, is voor de verzekerden, die trouw hun premie betaalden, nog te grievender. Vrees voor onlusten. Uit Madrid wordt gemeld: Verschillende 'provinciale detachementen, in totaal 2000 man, zijn vandaag in de hoofdstad aangekomen, hetgeen druk besproken wordt, ondanks de officieele verklaring dat deze troepenverplaatsing voortspruit uit den terug keer van recruten, nadat hun diensttijd verkort is van 18 tot 12 maanden. Op het oogenblik telt het garnizoen te Madrid 19 regimenten met een totale effectieve sterkte van 10.000 man, hetgeen meer dan voldoende is voor de bescherming van de hoofdstad. Dit is, volgens den correspondent, van de „United Press" alleen te verklaren, als er ernstige moeilijkheden te Madrid te verwachten zijn. Het feit blijft bestaan, dat er 2000 man uit het Noorden en Zuiden van Spanje ge durende de laatste 48 uren in dé hoofdstad zijn aange komen. De civiele garde en de plaatselijke politie meege teld, beschikt de hoofdstad op het oogenblik over 19.000 gewapende manschappen. Bolcsmatch verboden? V.D. verneemt uit Madrid: Do gouverneur van Barcelona heeft geweigerd zijn toestemming te verleenen voor de boksmatch tusschen den Italiaan Camera en den Spanjaard Paoline, welke match Zondag a.s. plaats zou vinden. Onder de tegenwoordige politieke omstandigheden acht de gouverneur het te gevaarlijk In het Stadion oen me nigte van 100.000 menschen gelegenheid te geven bijeen te komen. Hij heeft echter toestemming verleend om de match een week later te houden, zoodat deze op 30 November a.s. zal plaats vinBen. Besprekingen der spoorwegen. Maatrege len voor do kinderen der werkloozen. Te Washington vond gisteren een vergadering plaats van vertegenwoordigers der groote Amerikaansche spoorweg-maatschappijen, te samen vertegenwoordigend 90 van alle spoorwegen in do Vereenigde Staten. Doel der conferentie was het beramen van maatrege len om in den komenden winter een zoo groot aantal menschen als eenigszins mogelijk was, bij de Spoor wegen te werk te stellen. Deze conferentie was een onderdeel vaix de groote campagne, die op het oogenblik gevoerd wordt ter bestrijding der werkloosheid en de maatregelen der spoorweg-maatschappijen zijn een der middelen, waar mede men wil trachten de werkloosheid gedurende de ergste wintermaanden althans iets te verminderen. Op het Witte Huis vond een bespreking plaats om te gemoet te komen aan den nood en het gebrek, waaraan de kinderen der werkloozen gedurende den winter zou den kunnen blootstaan. Omdat dit een onderdeel Is van de groote campagne ter bestrijding der werkloosheid, heeft men de verzorging der kinderen willen overbren gen van het speciale Bureau voor Kinderzorg naar den dienst der Openbare Gezondheid, tengevolge waarvan een conflict is gerezen tusschen Miss Grace Abbott, directrice van eerstgenoemd Bureau, en den minister van genoemd Departement, Davis. Voor de a.s. feestdagen. De minister van Aribeid, H. en N. heeft toegestaan, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks: door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen bakkers- arbeid wordt verricht op Vrijdag 5 Dec. a.s., tusschen 2 en 6 uur v.m.; op Woensdag 24 Dec., tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur v.m. en op Woensdag 31 Dec. utsschen 1 en 6 uur v.m. Voorts is toegestaan dat bakkersgezellen op Woensdag 24 en Woensdag 31 Dec., gedurende ten hoogste 10 uren arbeid verrichten tenzij een coupon tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedragen. Verder heeft de minister aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen vergund, dat op Vrijdag 5, Woens dag 24, Zaterdag 27 en Woensdag 31 Dec. deeg of brood, dat na 8 uur n.m. van den vorigen dag gebakken of op gewarmd is. van 7% uur v.m. af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; van 8 uur v.m. af wordt verkocht of afgeverd. De voorwaarden waarop deze overwerkvergunningen verleend zijn, staan uitvoerig in de St. crt. van gister avond vermeld. Man, de heele stad Is kolossaal veranderd alleen die oude gepensioneerde stadhuisbode is nog nèt als vroegerl (Life). (Vervolg van het 5e Blad.) De heer Kersten (S.G.P.) oordeelt, dat de Staat niet het recht heeft verzekeringsdwang op te leggen. Ge wetensbezwaarden moeten worden vrijgesteld. De heer Kuiper (r.lc.) bepleit zelfstandigheid der bedrijfsfondsen. Minister Verschuur beantwoordt de verschillende sprekers en zegt dat aan de herziening van de Inva- liditeits-en Ouderdomsvcrzekering, die spr. met 1 Januari 1932 in' werking zou willen zien treden, met voortvarendheid gearbeid wordt. Over de Ziekteverzekering is in verschillend op zicht gesproken. Spr. erkent gaarne, dat zij tot nu toe aan de verwachtingen heeft beantwoord, terwijl anderzijds verschillende wenschcn nog onvervuld zijn gebleven. Wat de losse arbeiders aangaat, hoopt spr., dat dezen menschen de wetenschap, die zij noodig heb ben, langzamerhand wel eigen zal worden. Spr. zal gaarne onderzoeken, of er aanleiding is meer consideratie te gebruiken jegens bedrijfsver- ecnigingen, die aan haar verplichtingen niet tijdig hebben voldaan. De plannen, waaraan de regeering bezig is te ar beiden, bewegen zich in drieërlei richting: to helpen de ouden van dagen, die zonder rente vcrlceeren; de voorkoming dat zich eenzelfde groep vormt door uit vallen en de verhooging van dc prestaties der In validiteitswet. Daar de plannen den Hoogen Raad van Arbeid moe ten passeeren, is er uiteraard nog een zekere tijd noo dig, alvorens zij de Kamer kunnen bereiken. Zeer moeilijk zal het zijn, om volledig in te gaan op het reorganisatieplan, zooals dr. Vos zich dat denkt. De verzekering voor dc mijnwerkers mag er in vele opzichten zijn. Spr. zal zich bezighouden met dc oplossing van eenige moeilijkheden, die zich bij het Mijnwerkersfonds voordoen. Het betrekken van personen, die boven 35 jaar nog in loondienst komen in de Invaliditeitswet, le vert wel bezwaren op. Spr. wil echter overwegen, wat ten deze kan worden gedaan. Na nog enkele opmerkingen van den minister, volgt nog eenige repliek en passeeren verschillende artikelen dc hamer, totdat togen 1 uur 's nachts slui ting volgt. o In de zitting van Vrijdag is aan de orde de behan deling van de Werkloosheidsregeling en Arbeidsbe middeling. De heer Van den Tempel (s.d.) betoogt dat de werkloosheidsverzekering een nuttig sociaal insti tuut is, doch wanneer men den geheelen toestand overziet, moet men onbevredigd zijn. Vele werkloozen zijn aangewezen op steun van de armenzorg. Het talmen op dit gebied heeft er toe ge leid, dat wij nu midden in een crisis zitten met een onvoldoend geregelde werkloosheidsverzekerirlg. De financieele druk, die daardoor op het bedrijfsleven zal worden gelegd, behoeft niet zoo groot te zijn. Spreker wijst op de moreele zijde van werkloosheids verzekering. Dc voorstelling, dat men op dit moment niet, een nieuwen druk op het bedrijfsleven mag leggen, is onjuist. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel dat een wettelijke rege ling van de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid urgent is, noodigt de regeering uit de spoedige totstandkoming daarvan te bevorderen en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer Kuiper (r.k.) oordeelt dat, thans het opleg gen van nieuwe lasten op het bedrijfsleven te vlug plaats heeft. Maar men dient klaar te zijn als de tijd er aanstonds rijp voor is. De heer Schouten (a.r.) meent, dat onder de be staande economische omstandigheden niet kan wor den aangedrongen op spoedige invoering van een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Spr. meent echter, dat in den tijd, zoolang deze crisis-om standigheden duren, aan de voorbereiding een goede wettelijke regeling kan worden gewerkt. Spr. meent, voorts, dat de uitkeeringsduur der kas sen tijdelijk kan worden verruimd door een tijdelijke verhooging van de overheidsbijdrage. Spr. vraagt of dc aanvullende regeling, die de regeering in overwe ging neemt, ook deze tijdelijke verlenging van den uitkeeringsduur omvat. Ook de heer Joekes (v.d.) wil reeds nu de voorbe reiding der wettelijke werkloosheidsregeling ter hand nemen. De heer Wijnkoop (com. noemt de toestand der wer- keloozen hier even slecht als in Amerika. Vroeger kwamen de werlteloozen in Amsterdam tegen hun ellende in verzet, nu helaas niet. Spr. noemt het schandalig dat de arbeiders nu nog millioenen moe ten opbrengen voor werkeloosheidsverzekering. De minister zegt dat de werkeloosheid in andere landen veel erger is dan hier. Een regeling van de werkeloosheidsverzekering brengt vele moeilijkhe den mee van verschillenden aard en is niet uit de mouw te schudden. De voorbereiding zal dan ook ge- ruimen tijd in beslag nemen en de crisis mag geen argument zijn om die voorbereiding niet te doen ge schieden. De regeering zal er zoo spoedig mogelijk mee beginnen. De motie is totaal overbodig. Met verlenging van den uitkeeringsduur gaat spr. ac- coord. Zoo noodig moet de rijksbijdrage worden ver hoogd. Na nog eenige repliek trekt de heer Van de Tem pel zijn motie in. Daarna wordt behandeld Kamer van Koophandel voor binnenvaart en daarna het cadeaustelsel, waar bij op een regeling hieromtrent wordt angedrongen. De heer Vos (lib.) wil hulp voor den kleinen win kelier en wijst op de concurrentie die werkeloozen aandoen. De heer Van Hellenberg Hubar (r.k.) bespreekt het probleem van de prijsdaling in den kleinhandel, welke prijzen nimmer in dezelfde mate dalen als de groothandelsprijzen. De heer Duijs (s.d.) zegt, dat de, rede van den heer lr. Vos weinig positieven inhoud heeft. Deze had het over de concurrentie van werkloozen met de kleine middenstanders. Moeten daartegen dan maat regelen worden genomen van overheidswege? Dat zou een geweldige vrijheidsbeperking van de arbei ders zijn. Laat de Vrijheidsbond zorgen voor een goede werkloosheidsverzekering, dan behoeven de arbeiders niet over te loopen naar den kleinen mid denstand. Waarom wordt de kleine middenstand niet opgenomen in dc Invaliditeitswet? De minister zegt de opneming van de binnenschip- pers in de sociale verzekering te overwegen, voor de kleine zelfstandigen de vrijwillige sociale verze kering meer aantrekkelijk te maken. Voor het cadeaustelsel een goede juridische for mule tot oplossing van het euvel te vinden, is moei lijk. Wat de opmerkingen betreft over economische voorlichting, daarmee gaat spr. volkomen aceoord. Wat den middenstand betreft, zal het economisch instituut van den middenstand eerlang in werking treden en in menig opzicht den middenstand van voorlichting kunnen dienen. Voorts is er aan spre- lcer's departement een kleine contactcommissie, die reeds zeer veel voor middenstandsbelangen heeft ge daan. De minister beantwoordt nog verschillende opmer kingen, waarna de vergadering verdaagd wordt tot Dinsdag. Verandering Spreekuur Tandarts, Nleuwlandersingel 46, te ALKMAAR. dagelijks van 1 tot 3 uur; Dinsdag en Donderdag des avonds van 6.30 tot 7.30 uur. BERGEN, van Reenenpark 5: M_aandag en Donderdag van 9 tot 11 uur, Woensdag des avonds van 6.30 tot 7.30 uur. R. T. ELEMA, Alkmaar, blijft spreekuur houden van 8 tot 4 uur. De Heer en Mevr. WERNERde Graaf geven met blijdschap kennis van de geboorte van eene Dochter SUSANNA. Barsingerhorn, 21 Nov. 1930. Eenige kennisgeving. van de op Zondag 23 Nov. a.s., in de zaal van den heer TERBURG. Opgevoerd wordt: Drama in 3 bedrijven. Aanvang halfacht. Entrée f 0.75 te geven door het op in de zaal van den heer R. LAAN te WINKEL. Entrée fl. Plaatsbespreking den zelfden dag van 1—2 uur bij den heer Laan. is gereed. U beleefd tot een bezoek uitnoo- digend, Beleefd aanbevelend, Winkelier Dirkshorn zoo goed als nieuw, fijn afgewerkt, en licht loopende, uiterste prijs f42. Kan met elke fiets van f60 vergeleken worden. Koopje, bij is gereed in Beleefd aanbevelend, E. HOENSON, Dijk J> Kolhorn Voor de ruim voorzien van Beleefd aanbevelend, M. v. d. Klooster, Kolhorn. Gevraagd: Een of dagmeisje, voor heele of halve dagen. Wed. M. 't HART, Grasweg. Anna Paulowna. Doet U het ook. Wilden wij U vragen. Wij kunnen U dat toonen Door de Zaterdagavondmarkt bij te wonen Voorts kan Senap U presenteeren Prijs, Keus en Kwaliteit om te begeeren. Voor de Buurtvereeniging De Zaterdagavondmarktcommlssie. heeft verschillende artikelen voor de fiets, die dienst kunnen doen als Sint Nicolaas Cadeaux Ook SCHAATSEN in ruime sorteering en beste merken. Prijzen reeds vanaf f2 per paar. Een goedkoopen een goed adres, let daar even op, want men moet tegenwoordig een beetje op de kleintjes passen. AARDIGE Sint Nicolaas= Geschenken welke altijd in den smaak vallen zijn als Boschhöorns Spiegels Kilometertellers Handschoenen - Wanten ReisKappen Leeren Jassen Motorbroeken enz. Beleefd aanbevelend, in Motorrijwielen en Accessoires. Tel. 26. mijn fijne 85 cent de 18 STUKS, bij Hoep SCHAGEN. Een mooie collectie Lantaarns, V.T., Nordlicht en Lu cas, Handwarmers, diverse model len Gazelle Rijwielen, div. model len Kunstschaatsen en Friesch model. Voor de Auto: Mooie Aschbakjes, Bloemvaasjes, Electrische Richtingwijzers, Elec* trische en automatische Ruitenwis- schers, Zoeklampen, enz. Aanbevelend, Tel. 20 't Zand. Ieder mag raden en kan een elec trische V.T. of Nordlicht winnen. met kast, torpedo, enz. zeer weinig gebruikt, voor i 38. Een pracht St. Nicolaascadeau, bij vindt men op de Molenweg, WIERINGERWAARD. I met torpedo en EEN met vrijwiel en bandrem, model van vorig jaar. worden voor aannemelijk bod op geruimd. Beslist een goede fiets voor een schijntje, bij wordt gebruikt is heden alleen ver krijgbaar bij den heer VAN HER* WIJNEN. Contr. v. d. Plantenziek- tenk. Dienst te St. Pancras, tegen 75 cent per flesch, waar pl.m. 4000 kooien mede behandeld kunnen worden. DE COMMISSIE. KOOPJE. zeer geschikt voor landgoten. Schoolbonw, Winkel. fongensrijwiel f 27.50 A.|.P. Heerenrijwiel f 27.50 Damesrijwiel f 25.— 1 Heerenrijwiel als nieuw f 50.— gevraagd om de melk, vrij van tong- blaar. Br. lett. A, Boekh. C. SLIK KER, Anna Paulowna. TE KOOP; 25 beste jonge Texelsche ook bij gedeelten. H. DELVER, St Maartensvlotbrug.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6