SchagerCourant RADIO NIEMEUER5 Radioprogramma GEEF HEM 'T.NICOLAAS IT GESCHENK FRIESCHE HEERENBAAI Tweede Blad. EEN LUXE DOOS Donderdag 27 November 1930 73ste Jaargang. No. 8773 N.V. ter bestrijding der werkloosheid in Noord-Holland. Rijksstenn toegezegd. Werkverschaffing onder Ilpendam. Vertegenwoordiging van den Raad van bestuur. Toen Ged. Staten van Noord-Holland doende wa ren met de oprichting van bovengenoemde N.V. ter bestrijding der werkloosheid, was nog niet bekend of voor de werken, uit te voeren door de op te richten vennootschap op rijkssteun mocht worden gerekend, al meenden zij toen, naar aanleiding van de gevoer de besprekingen, wel reeds de verwachting te mogen uitspreken, dat de Rijksregeering zich zeer waar schijnlijk van zoodanigen steun niet zou onthouden, indien de werkingsfeer van de Vennootschap binnen zekere grenzen zou worden gehouden. In die verwachting zijn wij niet teleurgesteld, daar de minister zich in beginsel tot het verleenen van zoodanigen steun bereid verklaarde, melden Gedep. Staten. Toen ook de gemeentebesturen van Haarlem en Zaandam zich voor medewerking aan de op te rich ten vennootschap hadden uitgesproken, zijn door de vertegenwoordigers van de bij de vennootschap be trokken lichamen verschillende voorbereidende maat regelen getroffen, ten einde de mogelijkheid te schep pen bij een definitieve oprichting van die vennoot schap ten spoedigste met de uitvoering van bepaalde werken te kunnen beginnen. Onder meer hebben zij de Nederlandsche Heide maatschappij verzocht een onderzoek te willen instel len naar de doeltreffendheid van bepaalde werken als werkverschaffingsobject, welk onderzoek genoemde Maatschappij zoo ruim heeft opgevat, dat zij zich daarbij mede de vraag heeft gesteld of ook nog andere geschikte werkverschaffingsobjecten in deze provincie te vinden zijn. Hoewel bedoeld onderzoek nog niet beëindigd is, heeft de Heidemaatschappij reeds ten aanzien van enkele werken rapport uitgebracht, o.a. ten aanzien van het droogleggen en ontginnen van eene in de ge meente Ilpendam gelegen veenderij ter grootte van circa 74,5 H.A. en het uitvoeren van bepaalde werken op het Provinciaal Landgoed te Castricum. Het eerstgenoemde werk onder Ilpendam, leent zich naar het oordeel van de Heidemaatschappij zeer goed voor werkverschaffing, daar een belangrijk percen tage van de totale kosten van uitvoering uit arbeids loon bestaat en de aard van de te verrichten werk zaamheden geen bepaalde geschooldheid vereischt, terwijl bovendien de ligging daarvan zoodanig is, dat desgewenscht zoowel werklooze arbeiders uit Amster dam enkele gemeenten daarbij kunnen worden tewerk gesteld. De Iang-verwachte aether- strijd begint! Mühlacker contra Straatsburg! Sedert ecnige dagen hoort men in geheel Duitsch- land en ook hier in ons land een zeer sterken, zuive ren zender: den nieuwen zender Straatsburg (Radio- Strassbourg). Op zichzelf is dit een welkome gebeur tenis voor het land waar de ontvangstomstandighe den nu niet bepaald gunstig zijn. Maar in Zuidwest-Duitschland, dus dicht in de buurt van den nieuwen zender, heeft deze „welkome gebeurtenis" een zeer onaangename schaduwzijde. In Baden, Wurtemberg en in de Pfalz heeft de nieuwe zender de geluidssterkte van een gewonen districts zender. Hij overstemt met alle kracht de kleine zen ders te Stuttgart en Kaiserslautern, zoodat deze zen ders buiten de grenzen van de zendsteden niet meer zuiver ontvangen kunnen worden, ja zelfs hier en daar in het geheel niet meer verstaanbaar doorko men. En dat was tenslotte ook de politieke op zet: het overheerschen van een Franschen zender in het Duitsche grensgebied, zoodat de Elzassers niet in staat zijn, behalve de Straatsburger Mammoethzender ook nog een Duitsch station te hooren. De Franschen hebben al hun spaarduitjes samengelegd om d^zen zender te kunnen bekostigen: hun zenders behouren anders niet tot de besten en hun Omroepprogramma etaat bijkans op het laagst denkbare peil van Europa. Straatsburg echter vormt een zeer gunstige uitzon-, dering Tegen politieke propaganda in dezen vorm be staan er nu eenmaal geen diplomatieke protesten. Aethergolven zijn ongebonden. Frankrijk kan er niets aan doen, dat hun aethergolven over de Duitsche grens komenDuitschland kan er omgekeerd ook niet tegen protesteeren, dat de Elzassers niet meer in de gelegenheid zijn, Duitsche programma's aan te hooren. Duitschland heeft maar één uitweg, één mogelijkheid: „Oog om oog, tand om tand!" Daarom bouwt thans de Rijkspost met grooten spoed de Mühlacker zender. Mühlacker is een plaats je in de buurt van Stuttgart, De plaats van dezen zender moet uit een oogpunt van Omroep-uitzending bijzonder gunstig zijn. De zender heeft een energie van 75 kilowatt en wordt in een kring van 600 K.M. met de allereenvoudigste ontvangers goed gehoord. Straatsburg is veel zwakker. Men heeft berekend, dat Mühlacker den Franschen zender zal „overschreeu wen". Dan zal de Duitsche zender niet alleen in Zuidwest-Duitschland, doch ook in den Elzas duide lijk en klankrijk ontvangen kunnen worden. Hier moet men natuurlijk afwachten, voor men over de resultaten zal kunnen oordeelen. Het is niet de eerste maal, dat Duitsche „reuzenzenders" een te leurstelling waren. Men neme bij voorbeeld Königs- wusterhausen, dat zich hooghartig de „Duitschland- Zender" noemt. De kwaliteit en geluidssterkte is be neden alle kritiek. En dan I.angenberg, de zender, die eens „de triomf der Duitsche Techniek" werd ge noemdDeze zender is reeds lang naar de klasse der middelmatigen verbannen. Het is moeilijk uit te maken, of dit aan het steeds aangroeiende aantal sto rende buitenlandsclie zenders ligt, dan wel aan een niet ter zake kundige en nalatige technische staf. Maar in ieder geval zal Mühlacker trachten de Ten zeerste werd nu de wenschelijkhcid gevoeld om, zoo eenigszins mogelijk, nog in den a.s. winter met de uitvoering van het desbetreffende werk een aan vang te maken, maar de mogelijkheid moest wel als geheel uitgesloten worden beschouwd voor het geval met het nemen van eene beslissing ten aanzien van den verkoop en dus ook met het treffen van voorberei dingsmaatregelen zou moeten worden gewacht, tot de vennootschap rechtspersoonlijkheid zou hebben ver kregen en dus als koopster zou kunnen optreden. De vertegenwoordigers van de bij de N.V. betrokken lichamen hebben zich toen, ten einde eene spoedige uitvoering van het werk mogelijk te maken, in be ginsel voor den aankoop van het desbetreffende com plex uitgesproken en het College van Ged. Staten heeft gemeend de vrijheid te mogen vinden zich te genover verkoopster bereid te verklaren om, indien de Vennootschap onverhoopt niet tot stand mocht komen of na haar totstandkoming niet tot aankoop mocht overgaan, aan Prov. Staten voor te stellen de bedoelde veenderij van provinciewoge aan te koopen. Met deze transactie zal ongeveer f25.000 gemoeid zijn. Bij het ontwerp statuten, waarmede de gemeentebe sturen van Amsterdam, Haarlem en Zaandam zich accoord hebben verklaard, deelen Ged. Staten mede, dat bij de oprichting van de vennootschap in den Raad van Bestuur, naast de vertegenwoordigers van het Rijk en van de aan de oprichting deelnemende lichamen, ook een vertegenwoordiger voor de niet- particiepeerende gemeenten zal worden benoemd, wiens aanwijzing zal worden gevraagd aan de afdee- ling Noordholland van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten. Als vertegenwoordigers van de provincie in den Raad van Bestuur van de op te richten X.V., hebben Ged. Staten aangewezen de leden van hun College D. Kooiman en mr. A. Bruche, terwijl -als vertegen woordigers van de gemeente Amsterdam in dien Raad zullen optreden de wethouders J. Douwes Jr. en mr. G. C. J. D. Kropman. De vertegenwoordigers van het Rijk en van de gemeenten Haarlem en Zaandam moeten alsnog worden aangewezen. Fransche uitdaging te beantwoorden. Dit is op zich zelf reeds een heugelijk feit. In alle andere grensge bieden zijn de omstandigheden voor den Duitschen Omroep op zijn zachtst genomen zeer ongunstig. In Saksen en Silezië werden de Tsjechische zenders veel beter gehoord, dan de Duitsche. Vooral in Silezië do mineert de reuzenzender Mahrisch-Ostrau, welke het Praagsche programma uitzendt In Opper-Silezië overstemt de Poolsche zender Kattowice iedere Duit. sche aethergolf. In de grensdistricten hoort men den zender Posen beter dan Stettin of Danzig en alleen in Oost-Pruisen zijn de verhoudingen bemoedigen der, daar de zender Warschau op de lange golf uit zendt, en de zender Kowno slechts een geringe ener gie bezit. In Sleeswijk-Holstein beheerschen echter weer de sterke, Noorsche zenders het veld. De kleine zender Flensburg kan zich naast deze eerste Europeescho zenders niet meer handhaven. En ook aan de Ho'land- sche grens worden de Hollandsche zenders ve >eter gehoord, dan de uitzendingen van de Norag, te Ham burg- Het recht van den sterkste, dat op het oogenblik in den aether zijn invloed gaat laten gelden, is niet verkwikkelijk maar zoolang er geen lere pro testmogelijkheden zijn, is het - ge-zien vanaf het Duitsche standpunt de plicht van de Rijkspost, do millioenen der radiobelastingen *e besteden om reu zenzenders te bouwen, teneinde het Duitsche taalge bied te handhaven, de ontvangsttoestellen in Duitschland te verbeteren -en te beschermen tegen verderen achteruitgang. Mühlacker is daarvan slechts het bescheiden beginEr zijn nog andere methoden. Voorloopig is het interessant na te gaan, hoe de strijd Mühlac ker contra Straatsburg zal verloopen. Als de Duitsche verwachtingen niet beschaamd worden, zijn de Fran sche Francs nutteloos bijeengegaard, om Straatsburg van een zender te voorzien. (Nadruk ver! oden.) Vrijdag 28 November. Hilversum (298 M.) V.A.R-A- 8.00 Gramofoonmuzlek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht: 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramo foonmuzlek. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—2.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Zangvoordi*kcht door Sophie Both—Haas; 2.05—2.30 Uitzending voor Scholen: Het beroep van Schrijver en Journalist, besproken door Lou Lichtveld; 2.303.00 Gramofoonmuziek; 3.004.00 Mid- dagmuzlek door het AVRO-Kwintet. VARA. 4.00 Orgelspel door Johan Jong; 4.45 „Na schooltijd". Jan Lamers leest voor uit eigen werk; 5.30 Vooravond- concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.30 Toespraak door K. de Jonge. Onderwerp: Mede zeggenschap; 7.00 Actueel allerlei uit de arbeiders beweging; 7.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. Brief uit New-York. Hoe de politie met oproerige ele menten omspringt. Meer be bloede gezichten dan smakelijk is om te aanschouwen. - Burge meester Walker presenteert er één een pak slaag. ER is de laatste weken zooveel gebeurd in New- York, dat het bijna niet te verwerken is. Allereerst kwam de „Majestic" binnen van de White Star Line. Aan boord waren o.a. 16 Russische studenten in de tweede klasse en enkele ingenieurs, die een paar jaar In Rusland gewerkt hadden. De studenten spraken over Bolsjewisme en den ingenieurs, die Russisch konden verstaan, beviel het niet. Amerika heeft niets op met Rusland en een paar woorden van de ingenieurs aan de immigratie officieren waren voldoende om de studenten naar Ellis-eiland te sturen en eens nauwkeurig te onder zoeken in hoeverre hun communistische ideeën zich uit- strekten. De speeches van de studenten aan boord van het schip waren tegen Amerika en het Amerikaan- sche gouvernement. Zij beweerden eveneens, dat de oproeren en oorlogen in Indië en China geschapen werden met Sovjet-geld. Dat den studenten de toe gang geweigerd zal worden, is inmiddels vastgesteld, en het is maar goed ook. De depressie is reeds groot genoeg Wij hebben een massa optimisme noodig en het gekanker van menschen, die revoluties maken en de bestaande toestanden nog erger maken dan zij reeds zijn, kunnen ze in Amerika missen. Deze week hebben wij het weer eens prettig gezien in New-York. Zooals men weet, kan ieder hier vrij spreken op straat, zoolang hij of zij eerst vergunning vraagt aan de politie en niet zonder de Amerikaanscho V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie door Ds. F. W. J. van den Kieboom; 8.30 Concert; 9.00 Spreker: Dr. A. Groene- veld. Onderwerp: „Strijd en Vrede als psychologisch probleem"; 9.30 Concert; 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau; 10.03 Nieuwsberich ten van Vaz Dias; 10.15 Lezing door J. van Veen: „De V.C.S.B. en zijn lustrum". Mevr. Henriëtte Roland Holst over: „Het spel van de V.C.S.B."; 10.45 Gramo foonmuziek. V.A.R.A 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Gramofoonmuziek; 10.3011.00 Korte Zteken- dienst; 11.0012.30 Gramofoonmuziek; 12.0012.15 Poli tieberichten; 12.302.00 Middagconcert; 2.003.30 Gra- mofoonplatenconcert; 3.305.00 Concert door het „Hll- versumsch Strijkkwartet"; 5.005.15 Gramofoonmuziek; 5.156.15 Orgelconcert uit de Westerkerk te Amster dam, door Frans Hasselaar; 6.156.45 Bezoek van den Radiodokter; 6.457.15 Cursus Engelsch voor beginners; 7.157.45 Causerie over „Mooie tuinheesters" door A. J. Herwig; 7.4^-8.00 Politieberichten; 8.00—9.00 Uitzending uit het Concertgebouw „De Plompetoren" te Utrecht van een gedeelte van de Samenkomst der Ohrist. Oranje- Vereeniging Utrecht; 9.0O—10.45 Concert door het Chr. Radio-Orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk; 10.00 Persberichten; 10.4511.30 Vroolijke gramofoonplaten. Zaterdag 29 November. Hilversum (298 M.) VARA. 8.00 Orgelspel door Johan Jong; 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoon muziek; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 VARA-liedjes voor de kinderen; 2.45 Paedagogisch Concert; 4.15 Radio-cursus Duitsch; 4.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 5.00 Ons Huis een Tehuis, door T. Landré; 5.45 „Het Speeltuinwerk"; 6.25 Concert door het VARA-Mandoline-ensemble o.l.v. Joh. B. Kok; 7.00 Bestuursmededeelingen door A. de Vries; 7.10 Vervolg Concert; 7.45 „Bij de Pomp". Wekelijksch nieuws van Teun de Klepperman; 8.00 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot, met medewer king van Henri Marchand (humorist); 9.00 VARA- Varla; 9.05 Vervolg Concert; 10.00 Actueele mededee- lingen van Nederlandsche Voetbalbonden; 10.10 Vervolg Concert; 11.00 Persberichten Vaz Dias; 11.15 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.0112.15 Politieberichten; 12.151.45 Lunehmuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.45 2.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 3.004.15 Kinderuurtje; 4.15 4.50 Verzorging van den zender; *4.306.00 Gramofoon muziek; 6.00 Tijdsein; 6.016.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 6.156.35 Journalistiek Weekover zicht door Paul de Waart; 6.35—6.45 Gramofoonmu ziek; 6.457.15 Cursus Esperanto; 7.157.45 Lezing over: Het Missiewerk; 7.45*—8.00 Politieberichten; 8.0010.00 Dezen zendtijd is op last van don Minister van Waterstaat afgestaan aan den Vrijzinnig Democra- tischen Bond: 10.00^12.00 Populair Concert door het K.R.O.-Salon-Orkest o.l.v. Marlnus van 't Woud; 12.00 Sluiting." vlag verschijnt. De vlag is een politie-verordening. Die vrijheid van spreken heeft zijn grenzen. Toen een vrouw (communiste natuurlijk en door Rusland be taald) jankte, dat de burgemeester een dief was, tijdens een van de klst-oraties, werd haar het zwijgen opge legd door een agent. Er waren ongeveer vier agenten en een duizend toehoorders, bijna alle communisten en zonder werk. De vrouw sprak door en de agent trok haar van de zeepkist af. Een dozijn mannen sprongen op den agent en de veldslag begon. Binnen vier minu ten was er een emercency-wagen van de politie met een dozijn agenten ter plaatse en op de New-Yorksche manier werden er vervolgens klappen uitgedeeld De agenten slaan hier midden in je gezicht en bij voor keur op je mond. De vrouwelijke spreekster werd eveneens den mond dicht geslagen en zij zal nooit meer in het publiek beweren, dat wie dan ook een dief Is! Ik had een Hollander op visite en dit geval was zijn eerste kennismaking met Amerikaansche politie- methodes. De man zag bleek en beefde er van. Ik probeerde het zooveel mogelijk goed te praten natuur lijk, doch het gelukte maar half. De sprekers hadden geen verlof tot spreken en zij beschuldigden een af wezige van diefstal zonder bewijzen te kunnen over leggen. Iets dergelijks moet je altijd via de rechtbank doen. Verder wordt er van je verwacht, dat je je aan de politiegeboden houdt. Als bevolen wordt door te loopen, loop door. Al3 je bevolen wordt te blijven staan, blijf je staan. .De agenten dragen hier geen sabels, ze dragen slechts revolvers; dat beteekent, dat zij het meenen! Slechts in uitersten nood trekken agenten hun sabel in Holland en dan nog is een sabel niet doodelijk. Hier dragen do agenten stokken van geweldig hard hout. Een zachte mep op je achterhoofd en je schedel splijt. Doch met oproertjes trekken ze hun revolvers. Bij dit communistische relletje werden de lui uit elkaar geslagen van je welste. Ze stoven naar alle kanten en de agenten chargeez'den. Er waren echter een paar duizend toeschouwers in minder dan geen tijd, die de geheele voorstelling bij wilden wonen, en daardoor konden de communisten niet weg komen en er vielen dozijnen riaehtoffers. Er waren meer be bloede gezichten dan smakelijk was om te aanschouwen voor de lunch Nu zou men denken, dat ze genoeg hadden. Nee. Des middags is er een vergadering van. burgemeester en wethouders op het stadhuis. Een drie tal andere „martelaars", want dat denken ze te zijn, de stakkers kwamen de raadszaal binnen. De Burgemeester opende de vergadering met het gezegde: „Als w\j geen storing teweeg brengen voor de menigte op het plein, zullen wij thans met de verga dering beginnen!" (Op het plein waren een tweedui zend schreeuwende en tierende communisten bij elkaar). James Walker, de burgemeester, is een geestig man en hoewel volgens Hollandsche begrippen niet waardig en ernstig genoeg, toch een heel goed burgemeester voor een stad als New-York. Trouwens de Hollandsche be grippen van waardigheid en ernst zijn reeds jaren lang verouderd en nog slechts van toepassing in Holland zelf. Hoe dit ook zij, de vergadering was goed en wel aan den gang en er zou besloten worden, of het politie departement een verhooging in het budget zou krijgen, toen een van de Russische heeren in slecht Engelsch schreeuwde: „Weg met de politie... geef het aan de werkloozen". Hij bedoelde natuurlijk niet aan alle werk- loozenj maar aan de werklooze communisten. De bur gemeester sprak kalm: „Gemeentebelangen worden door deze vergadering behartigd en niet door de bè-.e massa!" Dat was heel goed gezegd, doch het was over bodig. Walker had direct den man buiten de deur moe ten laten zetten en heelemaal niets moeten zeggen, aan gezien het die lui natuurlijk juist om een argument te doen is. Van het eene woord kwam naturlijk het andere, totdat burgemeester Walker schreeuwde: „Klein mispunt, voor twee centen geef ik je zelf een pak slaag''. (You little whelp, I feel like trashing you myself!) De vier communisten werden toen de zaal uitgegooid en de politie bleef met ze gooien, totdat ze in de kelder van het stadhuis waren en de ambulance van een hospitaal voorreed om de ongelukkigen af te halen voor de operatietafel Deze mishandeling van de politie ging alle perken te buiten, doch was de bedoeling van de communisten. Ze wisten vooruit, wat er gebeuren zou. Zij vroegen erom, er zijn altijd vrijwilligers, die voor een flink bedrag hun schedel willen doen Inslaan, zoodat de „Partij' ze tot martelaars kan benoemen en tevens op de politie kan afgeven als Kozakken, moor denaars, lakeien van het kapitaal. Aan den anderen kant kan je ze ook ook niet hun gang laten gaan, aan gezien ze anders in minder dan geen tijd een soort revolutie teweeg zouden brengen, waarbij de toestand even ongelukkig zou worden als in Rusland zelf. Ik begrijp toch niet, waarom de regeering zoo lank moedig is in dergelijke gevallen. Duizenden vreemde lingen worden er elk jaar naar hun geboorteland te ruggestuurd. Chineezen, die met elkaar oorlcg voeren in New-York, worden bij dozijnen opgepikt en zonder boe of ba op een vrachtboot gezet met bestemming voor China. Waarom wordt hetzelfde niet gedaan met bijvoorbeeld de onplezierige Russische elementen? Bij gelegenheid toch eens aan Walker voorstellen. (Nadruk verboden). Vazen. Men kan niet zeggen, dat een vaas er niet op aan komt, als er maar mooie bloemen in staan, want van de vaas hangt het voor een groot deel af, hoe de bloemen uitkomen, terwijl ook aan de vaas op zichzelf onbewust aandacht wordt geschonken. De vormen der vazen ver- toonen op het oogenblik een zoo groote verscheidenheid, dat het daaraan niet ligt en vazen zijn ook weer in de mode, zoodat men in bijna elk huis op tafeltjes, schoor steenmantels en dressoirs vazen ziet staan. Elke bloem moet een bij haar passende vaas hebben, want soms heeft men een mooie vaas met mooie bloe men, die toch smakeloos staat. De vazen behoeven ook niet bewerkelijk te zijn; eenvoudige vazen van een fij nen, voor het doel passenden vorm voldoen als regel het best. Zoo zag ik eens een vaas in den vorm van een ouder- wetsch wijnglas, dat met banden was omgeven als een mlohelin-mannetje. Er stonden viooltjes in van verschil lende kleuren, die er zeer goed in tot hun recht kwamen. Bloembollen staan het beste in de gewone bloembollen- glazen en de afgesneden bloemen in een glas. dat in vorm daarmee overeenkomt, doch niet de insnoering ver toont voor het dragen van den bol. Ook in melkglas zijn zoodanig gevormde glazen zeer mooi. vooral op de eet tafel. Zy zijn ook in verschillende kleuren te krijgen; vooral amethyst, blauw en roze zijn modern, doch dan moet men goed opletten, of deze kleuren passen bij die van de bloemen en van het behang der kamer. Men arrangeert de bloemen niet te veel. doch laat hen vallen, zooals zij zelf gaan. Dit is ook meer in overeen stemming m«'i den modernen tijd, die ons niet toelaat lang bezig te zijn met het schikken van bloemen. Voor dat de bloemen in de vaas gedaan worden, snijdt men de uiteinden van de stelen af, om ze langer goed te houden De meeste bloemisten verkoopen voor billijken prijs vazen, die goed bij de bloemen passen. Dooh in vele ge vallen kan men zelf ook iets verzinnen; zoo zag ik recht hoekige glazen van accumulatoren met chrysanten. Ook grassen, lupinen en verschillende veldbloemen staan er zeer goed in en men kan zoo met eenvoudige middelen een huiskamer of een groot, leeg aandoend vertrek iets artistieks geven. Ook herfstbladeren en takken met bes sen voldoen goed in zoo'n rechthoekige vaas. K 1?' 5 V I - FLORA. .3 M' A fc i l «..'Li. OVERAL VERKRIJGBAAR

Schager Courant | 1930 | | pagina 5