lluieci Nitiws- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Provinciale Staten van Noordholland. Samenwerking tusschen landbouwers en arbeiders. Jetd nieuws! viiagqït JUjttmdJ&malmiïbep f46.500 verdwenen. Werktijdenbesluit voor kantoren. Een vreemde wijze van doen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Opzienbarende afpeislngsmethoden. Woensdag 3 December 1930. H A 0 E R 73ste Jaargang No. 8776 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-» TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). C.rootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De nood in den tuinbouw. Scherpe uitlatingen tusschen soc.-dem. en vrij- heidsbonders. In de gister gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noordholland stelde de heer Guepin (V. B.) de vraag aan Ged. Staten, of hij goed begrepen heeft, dat in deze zitting geen prae-advies kan wor den verwacht ffp de motie-Asscher c.s., waarbij ge vraagd wordt een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den nood in den tuinbouw. De Voorzitter: „Ged. Staten hebben in de Memorie van Antwoord in zake de begrooting gezegd dat het onderzoek uog niet gereed is." De heer Guepin: „Wij hebben verwacht, dat het praeadvies voor de winterzitting zou komen." De bedoeling is alleen, dat geadviseerd zal worden of er een commissie zal worden benoemd. Toen in een vorige vergadering van de Staten gevraagd werd, hulp te verleenen tot leniging van den nood in den. tuinbouw heeft de Vrijheidsbond zich dadelijk be reid verklaard dit verzoek te ondersteunen; maar toen is ook gezegd, dat er al zoo vaak gehoord is van nood in den tuinbouw, dat het wel gewenscht zou zijn een onderzoek in te stellen naar de oorzaken er van. Deze zaak is inderdaad urgent. Nu weet men, dat er een Staatscommissie is benoemd. Maar die commissie, in 1929 ingesteld, heeft nog steeds geen rapport uitgebracht. Daarom verzoeken spreker en zijn partijgenooten met den meesten aandrang de zaak te onderzoeken. Er zijn verschillende mogelijk heden voor den thans ingetreden nood. Als Ged. Sta ten de zaak nu niet aanvatten, weten de Staten er cok het geheele volgende jaar nog niets van en dan kunnen ook voor den komenden winter geen maat regelen worden getroffen. Spreker vraagt, of het niet mogelijk is, over veertien dagen prae-a.dvies uit te brengen. De Voorzitter zegt, dat het zeer moeilijk voor Ged. Staten is om in veertien dagen deze geheele zaak te overzien'. Geel. Staten kunnen daarom de gevraag de toezegging niet doen. De heer Dc Miranda (S.D.) heeft in de vorige ver- 'gaderirig met belangstelling gevolgd, wat over den nood in den tuinbouw van verschillende* zijden is gezegd, maai' hij wil er toch op wijzen, dat het hem buitengewoon verdacht voorkomt, dat de partij die zich overigens weinig aan deze zaken laten gelegen liggen, nu zoo op een spoedig onderzoek aandringt. (Protesten). De heer Asscher (V.B.): „Dat is een onbeschoft heid!" De heer De Miranda: „Als den heer Asscher dat woord „verdacht" hindert, wil ik wel zeggen „beden kelijk' De heer Asscher: „U is altijd bedenkelijk." (Ge lach.) De heer De Miranda, voortgaande, zegt dat de par- tij,-die de oorzaak is van de ellende van dit oogen- Éblik, niet plotseling met een initiatief voor den dag Èmoet komen. (Hoongelach.) De heer Wijnkoop (C.P.) meent, dat deze zaak niet zoo buitengewoon moeilijk is. Als er nu op behande ling wordt aangedrongen, dan komt spreker er tegen op, dat de heer De Miranda, die zelf boter op zijn hoofd heeft, zich daartegen verzet. De sociaal-demo craten zijn hier in gebreke gebleven. Spreker sluit zich in dit geval aan bij den heer Guepin. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten met het gespro kene zullen rekening houden. (Gelach.) Vervolgens worden herkozen tot leden van de com missie van bestuur van de Provinciale ziekenhuizen de heer dr. E. A. M. Droog en K. de Boer Czn. en tot leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven de heeren mr. C. H. Guepin en R P. van Roven. De vergadering werd hierna verdaagd tot 16 dezer. Ter bestrijding van de crisis. In een op 1 December te Leeuwarden gehouden bijeen komst van het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw met de vertegenwoordigers van de moderne. Christelijke en R.K. arbeidersbonden, waarin besproken werden de te treffen maatregelen, waardoor de gevolgen van de landbouwcrisis eenigszins kunnen worden ver zacht, is volkomen overeenstemming verkregen. Het be stuur der Friesche Maatschappij van Landbouw nam het standpunt in dat indien door medewerking der drie landarbeidersorganisaties eenige r%geeringsmaatregelen tot steun van het landbouwbedrijf worden afgedwongen de loonen der landarbeiedrs voor het jaar Mei 1931 tot Mei 1932 niet moeten worden verlaagd. Hoewel de ver schillende bedrijfsvormen in den landbouw niet met één overheidsmaatregel zijn geholpen, meende men, dat de regeering er nalir moest streven dat de verbouw van suikerbieten rendabel wordt. Het bestuur van de Friesche Mij. van Landbouw zal, wat de loonen der landarbeiders betreft, in bovengenocm- den zin aan do afdeelingen advlseeren en dit standpunt ook Innemen bij de besprekingen in het Kon. Neder- landsch Landbouw Comité. A. H. GERHARD. Naar vernomen v/ordl. zal de heer A. H. (lei-hard aan het eind van de zittingsperiode zich niet rncer verkiesbaar .stellen als lid van Ged. Staten van Noordholland. Oude kranten en steentjes in plaats van papieren geld en zilver. In afwijking met de gewoonte ging Maandagmiddag een 34-jarige ongehuwde klerk, uit Dinteloord, en werkzaam bij de Coöperatieve Suikerfabriek „Dintel oord", voor zijn firma naar Roosendaal om bij de bank van den heer P. A. G. van Gilse en Zoon f 46.500 te halen. Hij had vooraf aan zijn superieuren gevraagd, of hij ditmaal het geld mocht halen, omdat hij te Roosendaal eenige boodschappen had te doen. In den regel keerden allen, die belast waren met het overbrengen van gelden van de bank te Roosendaal naar de fabriek, per autobus terug naar Stampersgat, omdat de autobus juist voor de fabriek stopt In tegen stelling met deze gewoonte was de man met den stoomtram van 3.15 uur uit Roosendaal naar Stampers gat vertrokken. Het geld was in twee geldzakken ge daan, die daarop samen in één geldzak vereenigd wa ren. Toen hij met de gevulde geldzakken op de fabriek terugkwam werden deze in de safe geborgen. Eenigen tijd later kwam de onder-directeur op het kantoor om gedd te halen. Toen men den geldzak uit de safe had gehaald en deze opende, bleek, dat in de geldzakken in plaats van papieren geld en zilvergeld oudg kranten van 1927, keurig gesneden in de grootte van geld- papier, en een hoeveelheid steentjes waren. Daar de man, die onmiddellijk ter verantwoording was geroepen, geen verklaring kon geven van deze vreemde verdwij ning, *werd de marechaussee uit Steenbergen met dit verdwijnen in kennis gesteld. Hij werd eenige malen ln verhoor genomen, doch kon tot op heden geen ver klaring geven. In samenwerking met de politie te Roosendaal wordt nu onderzocht, waar de man tijdens zijn verblijf te Roosendaal is geweest. Van andere zijde verneemt het „Hsbl." omtrent deze geheimzinnige zaak nog, dat de klerk van plan was met de bus naar Stampersgat te rijden, doch deze miste, waarom hij zich naar het tramstation begaf. Daar moest hij eenigen tijd wachten, en in dien tijd is hij even in een café gegaan, waar hij aan een tafeltje ging zitten en den geldzak naast zich op den grond zette. Later is hij per tram naar Stampersgat gegaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man in het café eenige bekenden heeft gesproken, met wie h(j ge lijktijdig is vertrokken. Naar vernomen wordt is de „Coöperatieve" tot een bedrag van f 40.000 tegen diefstal verzekerd. VAN BURINK VRIJ. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Gistermorgen is het Rotterdamse!» communistisch gemeenteraadslid, de heer G. van Burink, nadat te gen hem ter zake van opruiing proces-verbaal was opgemaakt, voorloopig in vrijheid gesteld. Gistermiddag omstreeks twee uur zou voor het stadhuis een demonstratie van werkloozen worden gehouden. Hiertoe is Maandagavond in een druk be zochte vergadering van werkloozen, waar o.a. het communistisch Kamerlid L. dc Visser het woord heeft gevoerd, besloten. In deze vergadering is een motie aangenomen, waarin dc in vrijheidstelling van den heei Van Burink werd geëischt. TREINONTSPORING. Slechts matcrieele schade. De materiaaltrein van Leeuwarden naar Stavoren is gistermorgen in de vroegte bij Workum uit de rails geraakt, vermoedelijk door verkeerden wissel- stand. Eenige wagens vielen uit de lijn en versperden aldus het verkeer. De volgende treinen, waaronder de boottrein voor Holland, moesten bij de plaats van het ongeval stoppen, waar de reizigers konden over stappen' en hun reis met een anderen trein voortzet ten. Hoe groot de schade is kan men momenteel nog niet nagaan. Men hoopte in den loop van den dag dc lijn weer vrij te krijgen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. HET REVOLVERDRAMA TE RIJSBSRGEN. Toestand der slachtoffers. De toestand van het meisje, dat Zondag te Rijsber men door haar afgewezen minnaar met een revolver werd beschoten, is nog steeds zeer zorgwekkend. De omstandigheden in aanmerking genomen, maakt haar broer het zeer goed. BOTSING BIJ DE GOOISCHE TRAM. Bestuurder ontslagen. Naar wordt meegedeeld, heeft de op 1 November j.1. tusschen Laren en Hilversum plaats gehad heb bende botsing tusschen twee motortreinen van de Gooische tram ertoe geleid, dat do bestuurder van één dezer motortreinen met inachtneming van den wettelijken opzoggings-termijn door de directie der maatschappij is ontslagen. EEN AANRIJDING. Een vrachtrijder zwaar gewond. Bij Middelstum heeft een melkauto een boerenwa gen aangereden, waarop een kast werd vervoerd. De auto trok de kast en meteen den voerman van den wagen. Deze, een zekere Th. Timmer van Wester- emden, werd daardoor tusschen de paarden en den wagen geworpen en in hoogst bedenkelijken toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. STRAATROOVERS. Een winkelbediende bewusteloos geslagen en beroofd. Maandagavond werd te Nicuwenhagen (L.) een 34- Jarige winkelbediende door twee onbekende mannen overvallen, bewusteloos geslagen en van een bedrag van f 150 beroofd. De winkelbediende had het geld voor zijn baas geïncasseerd. Toen hij bij bewustzijn kwam, werden de maréchaussees met het gebeurde in kennis gesteld. De daders waren natuurlijk ge vlogen. De bediende had hoofdwonden opgeloopen. Inwerkingtreding uiterlijk 1 Mei 19SL Het thans gepubliceerde voorontwerp, waarbij het Werktijdenbesluit voor kantoren is geregeld, begint met de veststelling van den Zondagsarbeid voor vrouwen ten aanzien van het verkcopen van plaatsbewijzen voor pu- bfleko .vermakelijkheden, vergaderingen enz., alsmede de arbeid in kantoren van bad- en zweminrichtingen. Ver volgens een lange lijst van kantoren, waar Zaterdags na 1 uur des namiddags gewerkt mag worden in verband met den aard van het bedrijf, of als het betreft de rei niging of bewaking dier kantoren. Rusttijden. Art. 10 schrijft o.m. voor: L De arbeidstijd van een arbeider In een kantoor moet milten dag telkens na ten hoogste vijf en een half uur arbeid worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. 2. Bovendien moeten worden nageleefd de eischen, wel ke dOör het districtshoofd zijn gesteld omtrent: a. het verleenen van een rusttijd van langer dan een half uur, maar ten hoogste twee uren, in plaats van den rusttijd van een half uur; b. het verleenen van een of meer rusttijden van ten hoogste een half uur buiten dien, bedoeld onder a of in het eerste lid; c. de tijdstippen, waartussohen de onder a of b of In het eerste lid bedoelde rusttijden moeten worden gege ven. 3. Rusttijden van minder dan een kwartier worden ge acht tijden te zijn, gedurende welke arbeid wordt verricht De verdere artikelen bevatten wederom o.m. uitzonde- rings-, voorts uitvoeringsbepalingen. Wat de wet zelf bepaalt De wet zelf bepaalt: a. dat een jeugdig persoon niet op Zondag mag werken; b. <}at een man of een vrouw, die op Zondag meer dan vier uur arbeid verricht, een vrijen dag in de week moet hebben; c. dat Zaterdag na 1 uur niet gewerkt mag worden, behoudens uit zonderingen; d. dat een jeugdig persoon niet tusschen 6 uur n.m. en 8 uur v.m. mag werken; e. dat de maxi- mumarbeidsduur is 8% uur per dag en 48 uur per week behoudens uitzonderingen.* Het is de bedoeling dat het werktijdenbesluit voor kantoren in werking treedt op 1 Mei 1931, met uitzon dering van scheepskantoren en daarmee in verband staande bedrijven, waarvoor een voorstel tot wetswij- rijging in voorbereiding is. v Tenslotte zet de toelichting o.m. uitvoerig uiteen, waarom tal van andere uitzonderingen noodlg zijn ten aanzien van het werken op Zaterdag na 1 uur des na middags, in verband met, zooals hierboven reeds ge zegd, den aard van het bedrijf. De gewaande drenkeling. Zondagavond toon 't zwaar mistte, begaf een brand- stoffenkoopman uil Muiden zich per fiets naar Am sterdam. Vermoedelijk is de man in het Merwede- kanaal te water geraakt en verdronken. Zijn rijwiel cn zijn hced zijn tegen de glooiing van den kanaal dijk binnen de kom der gemeente gevonden. Maan dag en Dinsdag heeft de politie van het bureau Lin- naeusstraat naar het lijk gedregd, doch het is tot nu toe niet gevonden, hetgeen in dit kanaal met zijn drukke scheepvaartverkeer niet behoeft te verwon deren. Aldus luidde het eerste bericht. Thans is evenwel gebleken, dat er geen sprake was van een verdrinkingsgcval. Gisteren in den namiddags kreeg n.1. midden in de Andreas Bonnstrant een 24-jarig persoon een zenuw toeval. En toen de man naar een ziekenhuis was ver voerd, bleek hij de vermiste uit Muiden te zijn. Zon dag had hij een bezoek aan zijn vader in de Lam- pongsstraat. alhier, gebracht. Zonder dat daar iets bijzonders gebeurd was, vertrok hij 's avonds op de fiets zgn. terug naar Muiden, om daar niet aan te komen. Zijn vrouw en zijn vader gaven aan de po litie kennis van de vermissing. Toen nu de fiets ge vonden en door den vader nis het eigendom van zijn zoon herkend was. twijfelde niemand er meer aan of de man was slachtoffer van den mist geworden en verdronken. Thans staat echter wel vast. dat de man zelf zijn fiets en hoed bij het water gedeponeerd heeft en daarna naar Amsterdam teruggekeerd is, doch de reden voor die vreemde wijze van doen kon men r.og niet aan de weet komen. De man. die van het ziekenhuis naar de wening van.zijn vader vervoerd werd, weigert iets los te laten. „Ik kan niets uit hem krijgen", verklaarde de vader en voor de politie be staat er tot dusver ook geen reden voor een nader onderzoek, want er kan dezen nakomeling van het levende lijk niets ten laste worden gelegd. De man is terecht, dat is voor het oogenblik <le hoofdzaak, en het dreggen is tijd- en energie-verspilling geweest. Maar dat kan men immers vooruit niet weten! HOEFSMID MET RIJKSDIPLO:»L\. Bij het op 1 en 2 Dec. aan de Veeartsenijkundige Hoogcschccl te Utrecht gehouden examen ter verkrij ging van het Wettig Rijksdiplcma als Hoefsmid, slaagde onze plaatsgenoot, de heer Ch. van Lint. De heer Van Lint volgde hiertoe een tweejaariyk- schcn cursus, welke te Alkmaar door d<^n heer Koelman werd gegeven. Voorwaar een. mooi succes voor den geslaagde en een aanwinst voor heeren Paardenhouders uit Schagen en omgeving ST.-NICOLAASFEEST. De afd. Schagen van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel zal voor de kinderen harer leden weer een St. Nicolaasfeest organiseeren, dat plaats zal hebben a.s Zaterdagmiddag 2 uur in de .Cérès alhier. Het beloven een paar gezellige uurtje voor klein en groot te worden. BEDANKT. De heer D. Smit alhier heeft als Hoofdingeland van de Schager Kogge bedankt. Bij tusschcntijdsche ver- kieziing werd nu gekozen de heer Alb. Grootes. VERBOUWEN. De verbouw van de winkelzaak der dames Ileddes en Lips aan de Laagzijde van de Ged. Gracht alhier, is gegund aan den heer P. Boersen. timmerman en den heer P. Keuris, metsajaar. De verhouw is ontwor pen door den architect, den heer Chd. Dekker. BEDANKT. De heer D. Smit alhier heeft wegens hoogen ouder dom bedankt als voorzitter van de Banne en den Polder Schagen. Do stad Maagdenburg met straffen bedreigd Zoo niet groote bedragen aan-geld werden opgedokt Na veel moeite de daders te pakken. Sinds Juli verkeerde de bevolking van Maagdenburg ln groote onrust en opgewondenheid. Voortdurend toch ontvingen allerlei autoriteiten ge heimzinnige, getikte brieven, waarin de stad met aller lei „straffen" bedreigd werd, indien niet op bepaalde plaatsen groote geldsommen werden gedeponeerd voor de onbekendè afzenders der brieven. Tot do aangekondigde straffen behoorde o.a. vergifti ging van het drinkwater, vernieling van de veldgewas sen door coloradokevers enz. Op 28 Augustus werd de eisch gesteld, dat uit den sneltrein MaagdenburgHelmstedt op een duidelijk om schreven plaats een pakket geworpen moest worden met een bedrag van 12.000 M. Op de locomotief van den trein nam de chef van de recherche te Maagdenburg plaats; de politie had een geheele klopjacht georganiseerd en hield scherp de plaats ln het oog. waar de briefschrijver per fiets het pakket zou weghalen. Maar alles te ver geefs: de geheimzinnige afzender wist te ontkomen. Er werd een belooning van 1000 M. uitgeloofd voor de arrestatie van den onvindbare. Ongeveer honderd ver dachte personen werden gevangen genomen maar moes ten geleidelijk weer op vrije voeten worden gesteld. Enkele sporen echter ging de recherche na. Ze kreeg eanlge biteven in handen, die aanwijzingen schenen te bevatten ,over het machineschrift van den gezochte. Steeds weer werden dergelijke epistels ontvangen. De laatste brief dateert van drie weken geleden. Hij bevat te niet minder dan vijf zijdjes, waarin duchtig de spot werd gedreven niet den hopeloozen arbeid van de poli tie. Tevens werd verzekerd, dat de schrijver beschikte over een hoeveelheid ontplofbare stoffen, voldoende om het geheele politiebureau met omgeving in de lucht te laten vliegen. Er werden oefeningen gehouden met het leggen van bommen om zeker te zijn van het welslagen van de ontworpen plannen. Het was dus maar zaak om op te dokken: 16000 M. werd gevraagd, met do verkla ring, dat als dit geld werd gegeven, men nooit meer iets van de eischers zou hooren zoo niet, dan zou men het zich berouwen. Aangekondigd was, dat het plan tot wraakneming op een Vrijdag of Zaterdag zou worden volvoerd. Maar er gebeurde niets. De politie hield Intusschen eenige ver dachte personen in voortdurende observatie. Zaterdag 1.1. heeft men het net toegehaald en werden twee personen gearresteerd. NI. een 38-jarige schoenmaker, Franz Mul ler en een landbouwer, Gustav Keindorff. Na con verhoor gedurende twee dagen en verschillende schrijfproeven hebben de beide mannen een bekentenis afgelegd. Zoowel Muller als Keindorff hebben een goede opvoe ding gehad, maar zijn aanklager wal gekomen en tracht ten nu op deze wijze het geld bijeen te krijgen om hun schulden te betalen. Keindorff was op het idee gekomen, na het lezen van Fransche en Engelsche detective-ro mans, die ln zijn woning werden gevonden. De dreigbrie ven werden door Muller getikt of geschreven. EEN BRUID KORT VOOR ILAAR HUWELIJK GESTORVEN. Zaterdagochtend zou Winifred Gladys Block. een 21- jarig meisje te Londen, met haar 23-jarigen bruidegom aan hun huwelijksgeschenken in hun nieuwe huis een plaats gaf, zeeg zij ineen en stierf. In dezelfdo kerk waar zij getrouwd zou zijn, zal nu Donderdag een uitvaart dienst voor haar gehouden worden. TORNADO BOVEN ARGENTINIë. Twee gewonden; groote matcrieele schade. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Verschelden plaatsen in de provincies Corruntes, Bue nos Aires en La Rioja zyn door een tornado geteisterd. Twee personen werden gewond. De materieele schade is groot

Schager Courant | 1930 | | pagina 1