SchagerCourant POLDER W11INGERWAARD DE LANGENDÏJKER GROENTENVEILINGEN. Tweede Blad. Woensdag 3 December 1930 73ste Jaargang. No 8776 .Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden, op Maandagmiddag half drie, on der leidiing van Dijkgraaf Haringhuizen. Allen aanwezig, met uitzondering van den secre taris, wegens ongesteldheid. De penningmeester, de heer W. J. Los, leest de no tulen der vorige vergadering en heeft zich ook nu bereid verklaart aanteekeningen van deze vergade ring te houden. In verband met de goedgekeurde notulen deelt voorzitter mede: ten le. dat er geen bod is verkregen van f575.voor de losplaats aan 'tZand. Willen we er dus af, zullen we met een lager bod tevreden moe ten zijn. liet Dag. Bestuur vraagt machtiging om het eventueel voor lager te verkoopen of wil de verga dering het nog aanhouden? De heer C. J. Blaauboer meent zich niet te moeten haasten. De heer R. Bakker wil het maar van de hand doen, tenminste als 't een beetje bijkomt. De heer Koster merkt op, dat het elk jaar 35 gulden kSst. De gevraagde machtiging wordt verleend. Ten 2e. Dat er 17400 steenen zijn verkocht voor f 15 per duizend. f Ten 3e. Dat op 27 October kasverificatie is gehou den. Ontvangsten f 109704.24V£, uitgaven f 109391.33^. Saldo f312.01. Alles was in orde bevonden. Ten 4e. Dat het maken van de twee brugduikers gegund is geworden aan C. Dekker voor f5002. De brug bij de tram is klaar, terwijl die bij de Slikker- dijkvaart uitgesteld is geworden tot volgend voorjaar. Wegens tegenspoed enz., heeft het Dag. Bestuur zich genoodzaakt gezien om aan den aannemer een scha deloosstelling tc geven ad f 100. De andere brug aan den Slikkerdijk, n.1. aan den Noordkant, is ook aan onderhoud toe. Het Dag. Bestuur heeft zich afgevraagd: Wat is nu 'tbeste? Onderhoud of ook nu maar tegelijk een betonbrug? De geheele scheepvaart moet dan toch worden afgesloten en de put is dan geheel droog. f In een volgende vergadering zal het Dag. Bestuur met een voorstel komen. Ten 5e. Dat het wegdek in de kom van het dorp gegund is aan de Ned. Basalt Mij. voor f28500. Er is meer werk uitgevoerd. Het straatje is uitgebro ken, terwijl ook een gedeelte in de Bocht bewerkt is geworden, omdat er wat materieel over was. De aan- neemsom zal dus met een paar duizend gulden wor den overschreden. Het werk is nog niet gereed. De bewerking met teer en split moet nog gebeuren. Ook de berm moet nog bijgewerkt worden. De oplevering is dus nog niet gedaan, doch de aannemer heeft de verzekering gegeven, dat alles in orde zal komen. Door den aannemer is een voorschot gevraagd van den Ten Termijn. Verdere bespreking hierover in comité. Ten 6e. Dat de geldleening ad f57000, welke niet bij de Boerenleenbank alhier geplaatst kon worden, nu is geplaatst bij de Nutsspaarbank te Amersfoort tegen 4% Ten 7e. Dat door de groote waterval in October alle motoren in het gemaal in werking gesteld moesten worden en dat toen gebleken is dat de aan wezige transformator niet krachtig genoeg was. Door het P.E.N. is toen met bekwamen spoed een zwaar dere geplaatst. Ten 8e. Dat de tijdelijke opzichter Moed vertrok ken is en in diens plaats is aangesteld de heer Kooi- stra voor f40.— per week. Dit is ook weer een tijde lijke benoeming. Ten slotte dat er van de vereenïging van den Bond van Waterschappen een vragenlijst is ingekomen over wegen voor intercommunaal verkeer, welke niet op de provinciale-wegenlijst voorkomen; de kosten van onderhoud in 1924 en 1929 werden o.a. gevraagd. Ook over deze aangelegenheid zullen meerdere me- l dedeelingen worden gedaan in comité. Ingekomen is een verzoek van den heer D. Sleu tel om ontslag als secretaris tegen 1 Juli 1931 en van i af heden ziekteverlof. De ontslag-aanvrage tegen 1 Juli a.s. houdt verband met de pensioenregeling, f, Dijkgraaf zegt, dat we deze ontslag-aanvrage heb- E -ben te betreuren. We hadden den heer Sleutel nog gaarne een lange gezondheid toegewenscht. Verschil- lende instellingen, waarbij de heer Sleutel was be trokken, hebben hem veel arbeid bezorgd. We moeten alle respect hebben voor de groote werkkracht door hem betoond. Met toewijding en belangstelling werd dit steeds gedaan. Het Dag. Bestuur stelt voor om het ontslag onder dank eervol te verleenen. Aldus be sloten. De bedoeling van het Dag. Bestuur is, om direct een oproep te doen tegen 1 Juli a.s.; vanaf heden tot 1 Juli dan als assistent. Heemraad K. Zijp heeft zich bereid verklaart als waarnemend secretaris op te treden. "In verband met deze oproep, stelt het Dag. Bestuur voor om in de instructie een kleine toevoeging aan te brengen, welke in het kort hierop neerkomt, dat de administratie in het algemeen op het Polder huis wordt gevoerd en dat hij eiken Zaterdagmorgen aldaar zitting houdt. De heer H. Koster vraagt of dit wel noodig is. Voorzitter licht toe dat dit inderdaad wel gc- wenscht is voor de afhandeling van diverse zaken. Ook is het van belang, dat het archief hier blijft. Nadat de geheele instructie wordt voorgelezen, wordt deze met de toevoeging goedgekeurd. Van den heer P. Voorthuizen is een verzoek inge komen om uitgifte van een perceel grond ter grootte van 375 M2. in erfpacht, aan den dijk benoorden het perceel van den heer Dissel. Het Dag. Bestuur stelt voor op dezelfde voorwaar den als bij Dissel toe te staan. Allen voor. Dan zegt Dijkgraaf, dat op 1 November j.1. aan Iden heer II. Kok op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als machinist. De heer Kok is inmiddals vertrokken. Aanvankelijk was hij van plan geweest op 65-jarigen leeftijd ontslag aan te vragen. Dat was dan geweest 31 Januari 1932. Om gezondheids redenen heeft dit niet kunnen geschieden. Uit er kentelijkheid stelt het Dag. Bestuur voor hot vcrlec- nen van een toeslag en kwijtschelding der betaling van de bijdrage van inkoop van diensttijd. Het wordt dan e^n jaarlijksche toeslag van rond f35 en kwijt- scheldiing van pl.m. f30. Het Bestuur doet dit voor stel, omdat Kok zich gedurende 27 jaar op buiten gewone wijze en met groote plichtsbetrachting de be langen van den polder heeft behartigd. Het hpoft het Dag. Bestuur leed gedaan dat hij ontslag ïtx»«st ne men. Ook de drie vorige Dijkgraven: Groneman, Koster en Kaan, liepen, evenals ik, zeer hoog met. Kok. De heer Groneman kan zich ook nog goed herinne ren dat wijlen zijn vader ook zeer met Kok was in genomen en kan zich dan ook heel best met het voor stel van het Dag. Bestuur vercenigen. Algemeen goedgevonden. Verder zegt Dijkgraaf, dat voorloopig is voorzien door de bediening op te dragen aan den tijdelijkcn opzichter Kooistra, die het vanaf 1 November tot volle tevredenheid heeft gedaan. We hebben een opzichter die f40 in de week ver- Tent. Wanneer we een goeden opzichter willen heb- •n, zullen we een behoorlijk salaris moeten geven, s proef kunnen we nu 't werk in het gemaal er bij oegen. Later kunnen we dan zien of deze twee functies in één persoon vereenigd kunnen worden. Goedgevonden. Punt 4 is een voorstel tot het geven van een voor schot op de aanneemsom aan de Ned. Basalt Mij. Zooals reeds gezegd voor comité. Laatste punt is een voorstel tot verbreeding van den Oudesluizerweg. Het Dag. Bestuur heeft overwogen, die weg vanaf de wed. Johannes tot aan de oude Pastorie te verbroe den. Dit is een wegverbetering en staat thans nog op de provinciale wegenlijst, welke evenwel afgevoerd zal worden. Het komt dus nu nog in aanmerking voor vergoeding. Wanneer we een breedte van P/2 Meter van mevr. wed. Metzelaar kunnen krijgen, zul len we in ruil daarvoor een nieuw hek moeten plaat sen. De weg wordt dan 6 Meter breed. In het Dag. Bestuur is hieromtrent verschil van mecning. Twéé heeren geven de voorkeur om de verbreeding te zoe ken in een kanaaltje en een nieuwe steiger met be- tonschoeiing te maken. Wanneer dit zou gebeuren, vervalt de verbreeding in den tuin. Voorzitter wil ook hierover verdere bespreking in comité houden, tenzij de heeren er prijs op stellen om in 't openbaar verder te gaan. Dit scheen niet het geval te zijn, want geen der heeren deed daartoe het verzoek. Alzoo comité. Verder zegt Dijkgraaf, dat het voornomen bestaat om ook de Tweewegen gereed te maken tot verbeten ring, wat tevens als werkverschaffing kan dienen. Om het goed te kunnen maken, hetzij met teeren, hetzij met teersteenslag, is het noodig dat de weg dezen winter op 4 Meter breedte in orde komt; Wé kunnen dan in een volgende vergadering met voor stellen komen. De heer Groneman wil toch in overweging geven met niet al te dure voorstellen te komen. Ook de heer C. J. Blaauboer denkt er zoo over eri meent dat het toch gewoon werk is. Voorzitter meent dat ze onze voorstellen wel kun nen afwachten. Dan wordt medegedeeld, dat het plan bestaat de sloot langs den Oostdijk uit te diepen. Die sloot heeft evenwel een breedere afmeting dan het Hoogheem raadschap volgens de verordening behoeft uit te die- Ten. Er is overleg gepleegd met het H schap. Zij zullen betalen naar hetgeen de verordening aangeeft. De rest komt voor den Polder. "Goedkeu ring wordt gevraagd dat het Dag. Bestuur deze zaak op die manier afwikkelt De heer C. Blaauboer vraagt wat of de breedte is. Voorzitter licht toe, dat volgens verordening de breedte moet zijn 3.15 M. op peil, welke breedte voor rekening van het Hoogheemraadschap komt. Allen voor. Wat de afscheiding bij het gemaal betreft en waar van een begrooting was gemaakt van f314, deelt voorzitter mede dat ingeschreven is voor f 427. Het Dag. Bestuur stelt nu voor om zelf betonpalen te la ten maken en dan met buizen in eigen beheer uit te voeren. Goedgevonden. Ten slotte vraagt de Dijkgraaf of de vergadering er zich mee kan vereenigen, dat het Bestuur dezen win ter voor werkverschaffing weer productief Werk laat verrichten, wanneer de gemeente ook weer bereid is om 15 cent per uur bij te dragen. Ook dit wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer K. K. Kaan vraagt of in de Hoofdvaart nog gebaggerd wordt. In de bocht zit een dam, die voor de schippers moeilijkheden oplevert. Dijkgraaf deelt mede, dat het uitbaggeren van hier tot Barsingerweg in overweging is genomen. Misschien kan het wel met een baggermachine.. Ook aan andere ondiepe plaatsen zal aandacht ge schonken worden. Verder vraagt de heer Kaan of het Bestuur denkt door te gaan met den aanslag op de wellen voor brongas. Voor sommigen die bijna geen gas meer hebben, is dezen aanslag extra hoog. De putten bc- binnen erg af te zakken. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur omtrent dit punt al eens heeft overwogen om den aanslag met f 5.te verlagen. We kunnen hier bij de begroo ting nog wel op terug komen. (Met den heer Kaan zullen zeker veel ingezetenen het billijk vinden, wanneer dezen aanslag niet meer wordt geheven. Verslaggever.) De heer Groneman zou het wenschelijk vinden, als de hoopen split langs den weg werden verwijderd. Voorzitter antwoordt, dat die hoopen verwijderd zullen worden. Het Dag. Bestuur heeft ook overwogen om zelf een auto aan te schaffen. De exploitatie kosten moeten nog nader overwogen worden. Mo gelijk komen we te gelegener tijd met een voorstel. De heer Groneman kan verder niet goedvinden dat de rietschoot langs de schoeiing wordt weggegraven en dacht dat 't voor steun kon dienen voor de schoeiing. Dijkgraaf zegt als de schoeiing er is, we dan de rietschoot niet noodig hebben. Het Dag. Bestuur vond het wel wenschelijk. De heer Groneman blijft het niet wenschelijk vin den en zegt dat het nuttig en mooi is. Verder geeft spreker in overweging om op de te verkoopen losplaats aan 'tZand een bordje te plaat sen „Te Koop". Dit zal gebeuren. Den heer C. J. Blaauboer heeft het zijn aandacht getrokken, dat het Dag. Bestuur heeft besloten om basalt voor de wegen te gebruiken. Dit kost veel. De Sluizerweg is met basalt bewerkt en er valt daar al heel wat op te zeggen. De Barsingerweg heeft weinig gekost en is zeer goed, al is het een grintweg. Basalt is zeker 3V"2 maal zoo duur. Voorzitter zegt, dat deze opmerking van den heer Blaauboer door het Dag. Bestuur goed onder de oogen zal worden gezien. Met basalt verkrijgt men wel een veel vasteren weg. Teer op een grintweg en goed onderhouden is ook wel een zaak om nader te bezien. Heemraad P. Blaauboer zegt vroeger tegenstander te zijn geweest van basalt, doch deze maat van 1—3 is prachtig. Vroeger waren we gelukkig als we 30 goede grint hadden, 't overige was zand en kiezel. Daarom ben ik later meegezeild. De heer C. J. Blaauboer meent, dat dit de schuld van het Bestuur is. Als de grint niet voldoet, moet je 't niet accepteeren. Voorzitter merkt op, dat het Dag. Bestuur wat het teren betreft, nog altijd aan het onderzoeken is. Do heer Groneman vraagt of het verschil werkelijk zoo groot is als do heer Blaauboer meent. Uit de verdere toelichting blijkt, dat basalt 8.875 en grint 4.75 kost. De heer Wonder vraagt of er reeds iemand geweest is bij den duiker van de correspondeersloot, die is nog steeds verstopt. Is reeds een onderzoek ingesteld. Verder vraagt de heer Wonder, hoeveel stroom het gemaal in October heeft verbruikt. Voorzitter zegt geen cijfers ter beschikking te heb ben, doch meent zich te herinneren dat klein 8000 K.W.U. nachtstroom en pl.m. 29000 K.W,U. dagstroom is verbruikt. Er moest veel over dag worden gemalen en in verband met kroosverwijdering. Ook November was een onvoordeelige maand. Nu is het zoo geregeld dat in hoofdzaak niet op den dag wordt gemalen. Hierna sluiting der openbare vergadering. Mevrouw Kolff—Van Heurne knipt het lint door, dat den toegang tot het Poststation versperde. De heer Ir. Roebroek, lid van de vöortoopige en de heer F. Smit, adjunct-inspecteur bij de men de eerste ansichtkaart aan den De Inventarisatie der stapelproducten op 1 Dec.; verwacht geringe voorraden de vooruitzichten niet gunstig. Geringe aanvoer van aardappelen. Bloemkool iets lagere pre zen. Vrij statlonnalre prijzen van roode, gele en witte kool. Uien lager. Bieten bevredigend. Peen lage prijzen. Wit- krop spotgoedkoop. Den lsten December zal dit jaar de eerste inventari satie of kooltelling worden gehouden, alzoo 14 dagen vroeger dan in vorige jaren. Op het oogenblik, dat we dit. schrijven zijn ons nog geen cijfers bekend en toch durven we voorspellen, dat het zal blijken, dat er dit jaar, in vergelijking met voorgaande jaren, weinig kool zal zijn. Het is gevaarlijk zich aan voorspellingen te wa gen cn toch zouden we meenen niet al te ver van de waarheid af te zijn door aan te nemen, dat de voorra den wiAterkool van dit jaar niet veel meer dan de helft van die van het vorige jaar zullen bedragen. Weinig voorraad, dus weinig aanbod is in gewone omstandig heden van stimu'.eerenden invloed op den prijs, doch dan moet dit aanbod altijd In overeenstemming gebracht wor den met de vraag om tot ccn Juiste conclusie van de ver houding tusschen vraag en aanbod te komen. Dit nu is hier de gewichtige quaestle. Het feit, dat er weinig kooi is, geeft den Langendijker tuinbouwers nog geen zeker heid, dat de prijzen loonend zullen zijn. Het hangt er maar van af, of mén in het buitenland gebrek heeft aan onze kool. De koudegolf In Amerika was voor sommigen al een aanleiding om te veronderstellen, dat Amerika nu wel eens flink aan de marWt zou kunnen komen, daar verondersteld wordt, dat daar nu heel wat zal zijn weggevroren. Toch zeggen insiders, dat men die verwach tingen maar op zij moet zetten, daar de invoerrechten op kool in Amerika al zoo hoog zijn, dat ze toch te duur wordt voor de Amerikanen. Dan zou het nog beter kun nen, als in Duitschland eens groentennood kwam. Daar ,zijn de invoerrechten ook wel hoog, doch men is daar, bij gebrek, op Hollandscho kool aangewezen. Ook ande re landen kömen in aanmerking voor koolafzet Voor spellingen te doen is alzoo bijzonder moeilijk, daar tal van factoren, samenwerken, om op zeker moment den prijs te bepalen. Zooveel is intusschen wel zeker, dat de vooruitzichten niet gunstig zijn voor dezen winter. Eerstens is weinig geteeld, sommigen hebben zoo goed als niets, zoodat het voor hen al uitgesloten is, dat 't eindresultaat nog goed De heer H. de Nijs, adjunct-commies der posterijen te Scliagen, die den eersten station houder zal instrueer enin de deur van het poststation. Directie der Wieringermeerpolder rechts Xed. Posterijen te Haarlem (links), die sa- Minister van Waterstaat stempelen. zou kunnen worden. Tweedens schijnt er in het buiten land vrij veel kool te zijn, zoodat, treedt geen strenge winter in, men het daar vrijwel buiten onze kool zal kun nen stellen. In de derde plaats is de qualiteit der kool slecht, waarfloor het noodzakelijk zal zijn, die reeds vrij vroeg op te ruimen. Treedt dus niet spoedig een gunstige markt in, dan zullen betrekkelijk groote hoeveelheden spoedig moeten worden verkocht. En ten vierde, is de chaos op economisch en politiek gebied in bijna de heele wereld van dien aard, dat ook dit een factor is, die zeer nadeelig werkt. De crisis in den tuinbouw wordt de. laatste weken in één adem genoemd met dien in den landbouw. En de middelen, welke worden aangewend, om uit dien crisis toestand te geraken of dien te verzachten, ontleenen hun bestaansrecht aan dezelfde moeilijkheden. Wie de kran ten bijhoudt, bemerkt dat overal in den lande een hevige actie wordt gevoerd om verbetering in den toestand te brengen. Opvallend is het, dat neutrale, katholieke en christelijke bonden thans tijdelijk alle principiëele ver schillen op zij zetten en gezamenlijk actie voeren voor verbetering in het bestaan van land- en tuinbouwers. Als dit in ons goeie landje gebeurt, waar zelfs de vakbonden van werkgevers de antithese hebben aanvaard voor de noodzakelijkheid van een separatisme, als nergens ge kend, dan moet de ncod wel hoog gestegen zijn. Nu dur ven ook katholieke en christelijke woordvoerders het aan, critiek uit te oefenen op de regeering en in het bij zonder in Noord-Brabant zijn er harde woorden geval len aan het adres van de regeering-Ruis. die anders toch wel sterke sympathieën in het Zuiden had. We vragen ons in deze dagen wel een af, waarom het eigenlijk in normale tijden ook niet beter geacht wordt, gezamenlijk op te trekken en die gewraakte tegenstelling te laten varen. Dan toch, ja altijd, hebben wij elkaar noodig, en zijn we van elkaar afhankelijk. Mogen deze zware tijden het besef wakker roepen, dat niet alleen nu, maar voort durend, en onder alle omstandigheden eenheid en sa menwerking geboden zijn! Aan'de velling der L.G.C. werden in de afgeloopen week geen aardappels meer aangevoerd. Aan die van den Noordermarktbond brachten Duken f 1.601.90 op, groote Schotsche muizen f 2.70—3.10, drielingen f 4.50. Bloemkool was iets lager in prijs dan de vorige week. Hoofdzakelijk zijn het reuzen, welke worden aangevoerd. Lecerf bracht van f 2.80—8.80, dezen laatsten prijs bij uitzondering. Voor reuzen werd Maandag aan de Broe- ker veiling f 1.9016.50 betaald. De maximumprijs bleef de hcele week gehandhaafd, alleen Zaterdag werd als hoogste prijs slechts f 12.90 gemaakt, terwijl de laagste r.oteering toen f 5.90 was, den vorgicn dag f 6.80. Aan de veiling yan den Noordermarktbond werd voor eerste kwaliteit van f 516.80 besteed. Tweede soort bracht van f 1.50—930 op. De totaal-aanvoer beliep 56000 stuks. De aanvoer van roode kool was grooter dan de vorige

Schager Courant | 1930 | | pagina 5