BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN IN N.-HOLLAND. Een Geschenk Vergadering op Woensdag 3 December 1930, 's mor gens half elf uu, te Hoorn. Opening. De Voorzitter, de heer H. K. Koster, opent de ver gadering en wijst er op, dat sinds de laatste vergade ring de crisis zich heeft ontwikkeld op een wijze, zoo ernstig, als wij zeker niet hadden gedacht. De uit komsten van het zuivelbedrijf nemen, in vergelijking met die van de landbouwbedrijven, nog wel een be tere plaats in, maar toch brengen deze uitkomsten algemeen ongerustheid. De prijs van de boter geeft, wat de vorige weck betreft, met vorig jaar, een ver schil van 60 a 70 cent, de kaas is f 12 lager. Dat maakt ons algemeen ongerust, omdat vooral ook de bedrijfs- onkosten niet zijn verminderd. Dat er voor de producten geen betere prijs is te - maken, is zeer te betreuren en wordt het op deze wijze moeilijk voor den boer om een behoorlijk be- j staan te vinden. Spreker wekt allen op om er nog j van te maken wat er van te maken is. Alle pogin-, gen moeten worden gedaan om een zoo best mogelijk j product aan de markt te brengen, zeker als spr. cr- van is, dat zij die dit doen, de strijd nog het langst i zullen volhouden. Spr. wijst op de organisatie en is van oordeel, dat de Bonden en de Algem. Zuivelbond, met do Bonden in andere rijken die onze producten afnemen, nog liet best in staat zijn om middelen te beramen om de ■vtariefmuren die elders tegen onze zuivelproducten in het leven worden geroepen, te overbruggen. Tariefmuren oprichten om onze inlandsche zuivel producten te beschermen, kunnen wij in ons land niet, omdat wij op uitvoer zijn aangewezen. Onze organisatie sterk maken is de eenige manier om op de wereldmarkt nog eenige faciliteiten voor onze pro ducten te verkrijgen. Spr. wekt dan ook allen op om die organisatie zoo sterk mogelijk te maken. De Bond en haar inrichtingen beveelt spr. in de volle belangstelling der leden aan en wekt op om van die inrichtingen zooveel mogelijk gebruik te ma ken. De ervaringen in die inrichtingen opgedaan, [kunnen de leden voor schade bewaren. En wanneer men die inrichtingen steunt, steunt men zichzelf. Alleen door allen samen te werken, is nog het best het hoofd aan den wereldcrisis te bieden en spr. wekt "daartoe met kracht op. (Applaus.) Complimenteering Voorzitter. De heer Kuiper, onder-voorzitter, feliciteert in Venigc hartelijke woorden den voorzitter met de on derscheiding door hem ontvangen, toen H. M. de Ko oi ingin hem benoemde tot Bidder in de Orde van Oranje Nassau. (Applaus.) De Secretaris van den F.N.Z., de heer Geluk, sluit? zich namens die instelling, bij deze felicitatie aan. {(Applaus.) De heer Koster bedankte beide sprekers. De notulen worden daarna goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat mej. Do Pater ongesteld !s en niet de notulen kan maken. Spr. hoopt dat ze .spoedig hersteld mag zijn. Mededeelingen. De Secretaris, de heer G. Nobel, doet daarna ver- Schillende mededeelingen, waarvan wij hot volgende laten volgen: i Zeer tot genoegen van het Bestuur werden de ver diensten van den scheidenden Voorzitter gewaar- rdeerd door de aan hem toegekende Koninklijke on derscheiding Van Ridder van de Oranje Nassau Orde. i' Voor de Internationale Zuiveltentoonstelling te Ant werpen is 28 Juni te Alkmaar eene centrale kaas keuring gehouden voor de fabrieken bij den F.N.Z. Aangesloten. liet succes op deze tentoonstelling mag voor onze (provincie bevredigend geacht worden, ofschoon de deelname veel grooter had kunnen zijn. De deelname aan den aankoop van benoodigdheden neemt regelmatig toe. Het jaar 1930 bracht belangrijk werk voor de Bouw commissie. Aan de fabriek „Aurora" te Opmeer vond een zeer beuangrijke verbouwing plaats. De nieuwe fabriek „De Tijd" te Beemster kwam gereed,terwijl eene groote verbouwing te Wieringer- waard begonnen is. Voor de „Eensgezindheid" te Sint Maartensbrug is een groote verbouwing in voorbereiidng. Naar aanleiding van eene uitnoodiging van de Zui velfabriek „Concordia" te Oudendijk om de verbouw de fabriek eens te komen bezichtigen, besloot het Be stuur om dit bezoek te combineeren aan een bezoek aan do eveneens zeer belangrijk verbouwde fabrie ken te Lutjewinkel en te Opmeer en aan de nieuwe fabriek „De Tijd" te Beemster. Het bestuur wekt ook anderen op, eens een bezoek te brengen aan genoem de fabrieken. Aan de Gemeentebesturen van Alkmaar, Hoorn en Purmercnd is een verzoek voor de beschikbaarstel ling van een lokaal op marktdagen ten behoeve van de Kaasbeurs verzonden. Van Alkmaar kwam hierover een schrijven van 'den Diricteur van het Marktwezen in, houdende de ■medcdeeling, dat de Wethouder van het Marktwe den eone bespreking zou willen hebben met Voorzit ter en Secretaris. Deze bespreking heeft plaats ge- Jhad, waarbij is gebleken, dat het de bedoeling van 'Alkmaar is om de z.g. kleine Waag aan de kaas- irnarkt voor dat doel beschikbaar te stellen, wanneer (het Gemeentebestuur zich daarmee kan vereenigen, i Het Gemeentebestuur heeft verder advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Kamer hierover weer het advies gevraagd van de Commissie voor de Handelsbelangen, die gunstig ad viseerde. Het Bestuur van de Kamer nam dit advies hver, maar maakte de restrictie, dat het verzoek „om alleen kaas in Noordholland gemaakt op de Kaasbeurs te verhandelen", niet kon worden goedge keurd. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar moet de beslissing over de Kaasbeurs nog komen. Door het Gemeentebestuur van Hoorn is ten behoe ve van een kaasbeurs een lokaal beschikbaar gesteld op de dagen waarop kaasmarkt wordt gehouden, voor kaas in Noord-Holland gemaakt. Van Purmercnd kwam geen antwoord in op het verzoek. Van een onzer fabrieken kwam een verzoek in om verbetering te krijgen in het vervoer van de kaas op de markt te Alkmaar, omdat de kaas vaak te lij den heeft van zon en wind. Deze vraag is door het Bestuur besproken, waarna overleg gepleegd is met den Marktmeester van Alk maar, niet. het gevolg dat volle medewerking is toe gezegd om hierin verbetering te krijgon, door het be schikbaar stellen van dekkleeden voor de kaas, wan neer bij het laden in de schuiten moet worden ge wacht. Tevens zal ter voorkoming van het over de sta pels loopen getracht worden een betere indeeling op de markt te krijgen door in de lengte van de markt, in het midden, een recht pad vrij te maken, waardoor het verkeer op de markt veel verbeterd zal worden. Van de zijde van het ïftarktwezen werd er op ge wezen dat bij het afladen van kazen van de voer- tupigen op de markt vaak te ruw met de kaas wordt omgegaan, waardoor het zeer goed mogelijk is dat scheuren in de kaas ontstaan. Het Bestuur heeft aan de fabrieken verzocht om er voor te zorgen, dat het lossen van de kaas met de noodige voorzichtigheid gebeurt. Algemeene propaganda voor den afzet van kaas. In verband met den toestand in den landbouw stel de de secretaris in het Bestuur de vraag aan de orde, of het geen aanbeveling verdient, dat maatregelen worden voorbereid voor eene krachtige propaganda voor 't verkrijgen van nieuwe afzetgebieden voor de kaas, het hoofdproduct van de Noord-IIollandsche Zuivelbereiders en daarvoor de medewerking van de Ivaascontrolestations, van de Regeering en de orga- nisatiën te verkrijgen. Op grond van het veel beperkter worden van de afzetgebieden en de belemmeringen door de invoer rechten, acht hij algemeene samenwerking noodza kelijk. Voor de uitvoering van de propaganda zou hij eene Commissie willen instellen en verder overleg plegen met deD F.N.Z. en eventueel andere organisa- tiën en de Regeering in het bijzonder met de Kaas- controlestations, omdat daarbij alle producten zijn aangesloten, men de productie weet, met het oog op eventueele bijdragen. Dit idéé vond algemeene instemming bij het Be stuur, dat gemeenschappelijke propaganda zeer noo- dig acht en het plan in groote lijnen goedkeurde, Be sloten werd om aan den F.N.Z. te schrijven en mede werking te vragen, ook van de Regeering en overleg te plegen met de Besturen van de Kaas- en Boter- controlestations in Noord-Holland. De Besturen van de Kaas- en Botercontrólesta- tions verklaarden zich tot overleg bereid. Hierna is over dit vraagstuk eene vergadering gehouden aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Land bouw met den F.N.Z., V.V.Z.M., de Producenten Han delsvereniging en de Centrale Commissie van de Botercontrólestations en in verband daarmede is be sloten het verder overleg met de Besturen van de Kaas- en Botercontrólestations even op te schorten. Voor den F.N.Z, zijn gegevens verzameld over de wintermelkproductie aan onze fabrieken en de mid delen die worden toegepast om de wintermelkproduc tie te vergrooten. Het Bestuur besprak deze kwestie en gaf daarover het volgende advies: Het Bestuur kan in deze geen eensluidend advies geven, wel wordt er voor gevoeld om de wintermelkproductie te verhoogen door de re geling voor de uitbetaling in den winter wat gunsti ger te maken dan in den zomer, wat aan verschil lende fabrieken ook gebeurt, maar het wordt in twij fel getrokken of het gelet op alle factoren voor- deeliger is om het bedrijf al te.veel in die richting om te zetten. Het hangt veel af van de veehouders, do ligging en de aard der bedrijven. De lust om het bedrijf om te zetten moet in sterke mate aanwezig zijn en men moet de mogelijke nadeelen aan de omzetting verbon den ook aanvaardert. De praktijk gesteund op de ervaring gaat hier minder vlot toe over en niet zonder goede reden dan men theoretisch denkt te kunnen aanbevelen. Ten aanzien van de nauwere samenwerking tus- schen verbruikscoöperatie en zuivelcoöpèratie kwa men van een betrekkelijk klein deel der aangesloten fabrieken de hiervoor verzonden vragenlijsten terug en van deze waren er drie die in deze richting werk zaam zijn en er voor voelen. Naar aanleiding van eene uittreding van een lid van de „Prins Hendrik" te Sijbekarspel en de rege ling hiervoor heeft het Bestuur getracht' om de op heffing van de fabriek te Sijbekarspel te vergemak kelijken door samenwerking te verkrijgen met de fabriek „Aurora" te Opmeer. Somenwerking werd niet verkregen. Voor een onderzoek naar de resultaten van bedrij ven met en zonder technische voorlichting kwam van een voldoend aantal fabrieken de mededeeling in, dat zij bereid zijn tot medewerking aan het instellen van een onderzoek. Het plan voor het instellen van het onderzoek is in voorbereiding. Aangezien de Commissie voor Landbouwcoöperatie aan het Bestuur verzocht om het onderzoek te mogen instellen, besloot het Bestuur het onderzoek aan haar op te dragen, waarvoor het te zijnertijd het rapport met belangstelling tegemoet ziet. Ten aanzien van het verzoek van den heer Van der Meer, over meer Bondcontrole wat ongetwijfeld goed is wil het Bestuur in de eerste plaats aandrin gen op meer administratieve controle door de Zui- j velbank. Daarnevens verdient het alle aanbeveling dat de heer Van Buren Leeraar Technicus zooveel mogelijk een controledienst opbouwt in den geest als door den heer Van der Meer gewenscht wordt. Om dit mogelijk te maken zal de heer Van Buren op hot kantoor en op het laboratorium te Alkmaar minder werk moeten hebben om deze zaak in verband met zijne bezoeken aan de fabrieken ge leidelijk voor te bereiden. Nu het laboratoriumonderzoek zich regelmatig uit breidt en geregeld werk geeft, heeft het Bestuur het noodig geacht om een jongste bediende aan te stel len, die medewerkt op het laboratorium om de toe stellen te verzorgen, eenvoudig schrijfwerk verricht, voor het coöperatigf magazijn het te verzenden glas werk inpakt, enz., opdat W. Beemsterboer regelma tig aan zijn werk kan blijven, wat voor glles goed is en eene groote verbetering heeft gebracht. Om de fabrieken met het onderzoek yoor het op sporen van gebreken meer volledig te kunnen bij staan, stelt het Bestuur voor om f 1100 beschikbaar te stellen voor aankoop van toestellen, welk bedrag het Bestuur uit de reserve van den Aankoop wil be talen. Het Bestuur besprak ook de kosten van het onder zoek en overwoog daarbij de vraag, of hiervoor van de fabrieken ook eene vergoeding moet worden ge vraagd. Besloten werd om hiervoor geen vergoeding te vragen en op de gewone manier door te gaan, n.1. dat «11e onderzoekingen gratis gebeuren. Mocht het zijn, dat de uitbreiding van deze onderzoekingen zoo groot wordt, dat het heffen van vergoedingen nood zakelijk wordt., dan verzocht het Bestuur de machti ging van de Algemeene Vergadering om een billijk tarief te mogen invoeren. De heer Kout vraagt, of er klachten zijn over den Centralen Aankoop, omdat er zoo weinig van wordt gekocht. Voorzitter en Secretaris zijn geen klachten bekend. Voorzitter meent, dat nog te veel op den prijs wordt gelet en niet voldoende wordt gewaardeerd de con trole die door den Centralen Aankoop wordt uitge oefend en men dus daardoor de zekerheid verkrijgt van artikelen van goede kwaliteit. Tot lid der Bouwcommissie wordt herkozen de heer D. Jongejans. Tot lid der Aankoopcommissie wordt gekozen de heer Kout, Middelie. Daarna volgen eenige mededeelingen: Eerst over de Boter- en Kaaskeuringen, door den heer Van Bu ren, technisch ambtenaar van den Bond. De deelna me van de kaaskeuringen wordt niet grooter, wat inleider zeer betreurd. De belangstelling is zeer goed, zoodat gehoopt wordt op meer deelname. Verschillende mededeelingen over Technische voor lichting, over de laboratoriumwerkzaamheden en den cursus voor botermakers volgen daarna. Door den heer Joch. Blaauboer, Schagen, werden eenige opmerkingen gemaakt over het voeren van kuilgras enz., die door den heer Van Buren worden beantwoord. Volgt bestuursvoorstel om het Bondslaboratorium uit te breiden, in verband met de technische voor lichting aan de fabrieken. Noodig is f 1100, dit be drag beschikbaar te stellen uit de reserve van den Aankoop. Allen voor. De huidige toestand. Door den heer J. A. Geluk, secretaris van den Al- gemeenen Nederlandsche Zuivelbond, wordt een korte bespreking ingeleid over den huidigen toestand op het gebied van den export van zuivelproducten. De inleider geeft eerstens in verschillende cijfers een beeld van onzen uitvoer van zuivelproducten naar de verschillende landen en daaruit spreekt duidelijk van hoeveel beteelcenis dit is naar Duitsch- land, niet minder dan 3600 millioen Kg. boter en 4200 millioen Kg. kaas werden naar dit Rijk uitgevoerd op een totale uitvoer van 4700 millioen Kg. boter en 0300 millioen Kg. kaas. Ook de uitvoer naar andere rijken, o.o. Frankrijk, Engeland en België, is niet zonder beteekenis. In welk een mate de invoerpremies zijn verhoogd wordt ook .door verschillende cijfers aangetoond en brengt wel de algemeene overtuiging dat dit van zeer groote beteekenis is. Dit is natuurlijk een zeer zware belas ting op het invoeren van onze zuivelproducten. De inleider gaat nu in den breede na wat voor strubbelingen er tusschen Duitschland en Nederland zijn gepasseerd, voornamelijk in verband met de contracten van Duitschland met Finland, wat onze boteruitvoer betreft. Een kwestie die al in den bree de in ons blad is vermeld en waarop wij dus niet meer behoeven terug te komen. Spr. wijst in verband hiermee nog op het contingentstelsel van Duitschland. Aan Finland is invoer toegestaan van 5000 ton boter tegen een be paald invoerrecht. Door onze overeenkomst, met Duitschland als meest begunstigde zouden wij ook 5000 ton mogen invoeren tegen hetzelfde recht. Dat zou ons al heel weiing helpen, omdat wij 36000 ton boter uitvoeren en is dus verschil ontstaan of dit de goede opvatting is van de meest begunstigde. Dit verschil is echter niet van beteekenis, omdat het autonomerecht van invoer is 50 M. Men kan hieruit echter wel afleiden dat het in Duitschland in land- bouwkringen de bedoeling is onze invoer zooveel mogelijk te beperken, om eigen productie te kunnen opvoeren en de prijzen te verbeteren. Spr. gelooft pok niet, afgescheiden van alles dat het proportioneele stelsel, dat de Duitsche landbouw, wat onze invoer betreft, gaarne zou toepassen, geaccepteerd zou kun nen worden. Spr. wijst er op, dat het gevolg van de hoogere in voerrechten is geweest dat de boterprijs gedaald is. En dat was te verwachten. De heele export had voor den fatalen datum van het hooger invoerrecht alles er op gezet om zooveel mogelijk uit te voeren. Daar om moest een inzinking volgen. Sprekers persoonlijke meening is dat het voor de kaas niet zoo donker behoeft te worden ingezien. Al gemeen wordt in Duitschland thans de boterproduc- tie zoo hoog mogelijk opgevoerd. Het hooger invoer recht heeft de boter in Duitschland duurder gemaakt en dat prikkelt den Duitschen landbouw om boter te maken, Met als gevolg een hoogere melkproductie, maar ook een verlaging van de kaasproductie. De prijzen zullen in Duitschland dus komen op een hoo ger niveau en daarvan zal ook onze kaasimporteur, kunnen profiteeren. Men ziet dat in Duitschland ook wel in en wil de landbouworganisatie hooger invoerrecht op kaas, maar dat durft de regeering niet best door te voeren. De toekomst van onzen zuivel, zegt spr., hangt voor een groote deel af van den welvaartstoestand in Duitschland, vooral van de industrie. Spr. maant aan vooral te maken een prima pro duct, dat is mede noodig om de hooge tariefmuren te kunnen over komen. Duitschland's regeering is be zig met haar finantieele noodplannen, om zich te herstellén en weer beterschap te brengen in haar finantieelen toestand. Van den toestand, wat onze zuivelinvoer betreft in Frankrijk, wijst spr. er op, dat niet de wetgever in Frankrijk de invoerrechten regelt, maar de regee ring, deze komen dus steeds onverwachts. De concur rentie uit landen met lage zuivelprijzen brengt de Fransche regeering tot hooger invoerrechten voor dat land. En waar een dergelijke invoer tegen lager prijzen ook uit ons land plaats had, is ook voor Ne derland het invoerrecht verhoogd. Wellicht dat het Melkcontrolesation in deze goed werk zou kunnen doen tegenover die lagere aanbiedingen uit ons land. Ook in Engeland eischt de landbouworganisatie be scherming door hooge invoerrechten. Onze geconden seerde melk is een concurrent voor het binnenland sche product. Een leelijk ding vooral voor de Noorcl- hollandsche kaas is het initiatief-voorstel van het parlementslid Russel. Deze wil voor de wet maar er kennen 2 sporten kaas, nl. volvette kaas en kaas ge maakt van niet volle melk. En de kaas die niet vol vet is krijgt een merk waarop duidelijk is aangegeven dat ze is skimmed-milk-cheese. En waar in Noordholland gemaakt wordt in den regel kaas van 40 plus, voelt men wel dat door de zen maatregel alle Nederlandsche kaas op één lijn wordt gesteld en dus geen verschil bestaat in kaas van 20 en 40 plus. Het gevolg zal zijn dat het Engel- sche publiek, geen verschil kennend in onze kaas, de 20 plus zal koopen, omdat deze in prijs veel lager is. Men voelt wel dat dit voor ónze N.-H. kaas van 40 plus een groot gevaar is. Wel is dit voorstel nog niet ingediend, maar dat kan elk oogenblik gebeuren. De importeurs achten dit bezwaar niet zoo groot, beter als het volgens hen is dat in Nederland één soort kaas wordt gemaakt, Maar men voelt dat op deze wijze de N.-H. kaas, zooals ze jaren en jaren is gemaakt, met één streep uit den uitvoer naar Enge land wordt weggevaagd. Spr. wijst ook op Amerika, dat zijn invoerrechten heeft verhoogd. Daar wordt dat gebaseerd op de pro ductie,kosten in het betrokken land. En waar die productiekosten in ons land lager zijn, zijn onze in voerrechten verhoogd, opdat onze producten in Ame rika niet te veel concurrentie kunnen aandoen. Het gevolg van al die belemmering aan onzen uit voer in den weg gelegd in de verschillende landen is natuurlijk dat ons product daar duurder wordt, dat wij dus prijsconcessies moeten doen en er tevens min der vraag naar onze producten. Ook de surrogaten krijgen op deze wijze een voor sprong. En de boter ondervindt daarvan nog het meeste bezwaar, omdat dit product ook in haar sur rogaat het gemakkelijkst is te bereiden. Met kaas is dat wat anders. Men probeert wel de Nederlandsche kaas na te maken, en het lukt ook wel eens, maar wij zullen toch steeds wel afzet van dit speciale artikel houden. Daarom is het zoo noodig dat in Nederland het vet in onze melk zooveel mo gelijk wordt omgezet in kaas. Wij moeten de richting uit van een vettere soort kaas. Niet mag worden ver geten dat het invoerrecht even zwaar belast een kaas 20 plus, als op een kaas 40 plus. Op het laatste pro duct zal dit dus niet zoo zwaar drukken. Magere kaassoorten zijn bovendien voor den werk man en zal elke prijsverhooging sterk worden ge voeld. De betere kaas zal dat prijsverschil niet zoo voelen, meer als lekkernij als ze wordt gebruikt. Spr. wijst ook nog met nadruk op onzen uitvoer van zuivel naar Indië. Ilier is de concurrentie van Australië en wordt het zaak dat wij eens goed weten hoe daar afzetgebied is te krijgen, 't Is wel goed dat de Zuivelorganisatie alles doet om de technische ver-, betering van ons product te bevorderen, maar, zegt dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, Is een doos of tube Purol. spr., met onzen afzet is het niet in orde, daarvan moeten wij ons veel beter op de hoogte stellen. (Ap plaus.) De heer G. Nobel brengt nog verschillende rappor ten uit, waarvan wij meedeelen: Verslag Commissie voor Landbouwcoöpe ratie. Het werkprogramma voor de Commissie voor Landbouwcoöperatie werd door de Commisie bij het Bestuur in behandeling gebracht. In de grensregeling van de Zuivelfabriek „Excel sior" te Heerhugowaard is goede verbetering geko men, waardoor genoemde fabriek thans op volle capaciteit werkt. De Commissie heeft zich ook beziggehouden met de toekomstige verwerking van melk uit den Wieringer- meerpoldor. Zij heeft daarvoor een onderhoud gehad met de Directie van dien polder, waardoor voor de toekomst eene zeer goedo samenwerking mag wor den verwacht, omdat van die zijde gaarne wordt ge zien, dat wordt medegewerkt aan eene goede regeling. Het is de bedoeling om overleg te plegen met de Zuivelfabrieken, wier gebied om den Wieringermeer ligt, voor het eventueel verwerken van de melk uit het randgebied van den polder, opdat er getracht wordt de melk zooveel mogelijk in de nabijheid te verwerken en het melkvervoer zoo doelmatig moge lijk te regelen, waardoor voorkomen wordt, dat de fabrieken niet allen duoreen de melk over het geheele gebied ophalen, wat veel te kostbaar is en bovendien vour het product niet goed. Tevens zal worden overwogen of in de Wieringermeer en waar eventueel plannen voor de stichting van eene zuivelfabriek moeten worden voorbereid. Naar aanleiding van geruchten over minder goede lesultaten met het gebruik van de melkmachine heeft do Commissie vragen gesteld aan allen die eene melkmachine gebruiken en medewerking ver leenden aan het verstrekken van de gegevens aan de hand van hunne ervaring voor het bekbnde rap port over de melkmachines Op de vragen kwamen reeds 115 antwoorden in. Deze antwoorden zullen tot een rapport verwerkt worden, zoodat hierbij nu niet uitvoerig zal worden stilgcètaan, Wel kan geconstateerd worden dat de resultaten met de melkmachine bij een zêer groot percentage ook nu zeer gunstig blijken te zijn en het^FIfpport van vroeger hierdoor weer versterkt wordt. Agenda F.N.Z. Deze agenda van de Jaarvergadering, op 22 Decem ber a.s. te Amsterdam te houden, passeert zonder dis cussie. De afgevaardigde krijgt vrij mandaat. De verkiezing van 2 leden en een plaatsvervangend lid in het bestuur van den Algem. Nederl. Zuivel bond, zal door het bestuur worden afgehandeld. Tot leden der finantieele commissie voor het na zien der rekening 1930 en begrooting 1931, worden, aangewezen de fabrieken Excelsior, Heerhugowaard, De Goede Verwachting te Schoorl en Eendracht te Warmenhuizen. Begrooting. De begrooting komt nu in behandeling en het punt salaris Secretaris, lokt eenig verzet uit. De secretaris had f2500 salaris, dit is door dezen voorgesteld op f2000, maar dan zou men de salaris sen der andere ambtenaren onveranderd moeten la ten. De heer Joch. Blaauboer, gesteund door enkele andere afgevaardigden, wilden het salaris van den secretaris en dat der andere ambtenaren afgeschei den van elkaar houden en hierover apart beslissen. Na nog eenige discussie, worden de salarissen goedgekeurd, f 300 voor een jongste bediende, werd. door den heer Spaander bestreden. Deze wilde geen uitbreiding van personeel. De post werd echter goed gekeurd met 76 tegen 37 stemmen. Aanmerking werd gemaakt op den post voor proef nemingen. Het bedrag van f200 werd te laag geoor deeld en gewezen op den uitvoer naar Indië en het onderzoeken welk product kaas men daar wenscht. Het bestuur zal dit punt overwegen. Rondvraag. De heer Laan wil meer uittrekken voor de reclame voor onze zuivelproducten in het buitenland. Voorzitter zet uitvoerig uiteen, dat dit niet zoo gemakkelijk is te regelen in een land als 't onze, waar nog zooveel ongeorganiseerde fabrieken en niet coöperatief werkende fabrieken zijn. Het punt is reeds op verschillende plaatsen besproken, maar nog is geen resultaat verkregen. Waar het een algemeen Nedcrlandsch belang is, was het wellicht het best dat het rijk de reclame regelde of tenminste subsidieerde. Maar men is in deze diligent. De heer Kout, Middelie, bespreekt de slechte outillage der Kaasbeurs te Hoorn en vraagt inlichtin gen over Alkmaar. Voorzitter zegt dat Alkmaar voorwaarden heeft ge- steld^ die zonder meer niet zijn te accepteeren. Deze zaak zal nog nader worden besproken. De heer Busch, Zaandam, bespreekt de moeilijkhe den met Zusterfabrieken over de grensregeling. Deze moeilijkheden zijn door onzen Bond blijkbaar niet op te lossen en dat brengt spr.'s bestuur er toe te overwegen voor den Bond te bedanken. Voorzitter zegt, dat het jammer is dat men zoo laat aan de grensregeling is begonnen en deze niet dwin gend is. Maar waar nog zooveel ongeorganiseerde zuivelbedrijven in ons land zijn, is dat ook niet door te voeren. Jammer is het dat de Zusterfabrieken niet tot een resultaat kunnen komen. Men moest niet al leen op eigen uitbreiding van zaken letten. De heer Jimmink, 't Zand, informeert naar het rap port over uitbetaling van berekend vet. De heer Dr. Scheij zegt dat 't gereed is om te wor den gedrukt. De heer Bark bepleit den afzet van onze kaas naar Indië, met behulp van regeering, F.N.Z., enz. De heer Van der Meer zegt onaangenaam te zijn getroffen door een advertentie in het Weekblad der Holl. Mij. van Landbouw, van Blue Band. Zulk een aankondiging hoort daar niet thuis. De heer Kuiper, ondervoorzitter, licht in dat dit een z.ank is der administratie van het Weekblad, dat de Mij. daar buiten staat. Vervolgens brengt hij den scheidenden voorzitter alle dank voor het vele werk door hem in het belang van den zuivel gedaan, waarop»de heer H. Koster af scheid als voorzitter nam onder dank voor den hr*v' geschonken steun en medewerking. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 4