Schager Courant Raad Anna Paulowna. Donderdag 4 December 1930 73ste Jaargang. No. 8777 Tweede Blad. Vergadering van den Raad op Woensdag 3 December 3930, des middags 2 uur. Afwezig is de heer Van den Berg. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secre taris de heer C. Keijzer. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede, dat van den heer Van den Berg bericht is ingekomen, dat hij wegens lichte on gesteldheid verhinderd ls de vergadering bij te wonen. Spr. hoopt dat de heer Van den Berg spoedig hersteld cal zijn. De notuien worden gelezen, ze worden onder dank zegging vastgesteld. De heer Kuiken vraagt of het woord „revolutionnair" dat door den heer Van der Ham vorig maal ls gespro ken, niet in de notulen geschrapt dient te worden. De Voorzitter wijst erop, dat het er maar omgaat of gezegd is wat in de notulen staat en ook de heer Van der Ham zegt dat het woord gebruikt is en of het al of niet op zijn plaats is, daarvoor is de goedkeuring van den heer Kuiken niet noodig. De notulen blijven ongewijzigd, l Voor de mededeelingen verwijzen we naar het no. van Zaterdag j.1. Wat de mededeeling betreft, dat de heeren Wieger Bruin en Chr. Dekker hebben medegedeeld, de opdracht tot het maken van een uitbreidingsplan te aanvaarden, vraagt de heer Koorn of er een tijd is vastgesteld, of wordt er jaren aan gewerkt? De Voorzitter zegt dat de heeren er zelf belang bij hebben het met spoed te doen, want de betaling staat er mee in verband. De raad moet het plan nog eens zien en Ged. Staten moeten het nog goedkeuren, dus er gaat wel een poos mee heen. De heer Koorn zegt dat- er dus zeker wel een paar jaren mee heengaan, wat de Voorzitter wel mogelijk acht Bij de kasopneming bij den gemeente-ontvanger was Jn kas f 38016.49, van welk bedrag f 21.000 bij de Boe renleenbank was gedeponeerd; het kassaldo van het gemeentelijk grondbedrijf bedroeg f 99.69. Ten aanzien van het ontslag aan Mej. A. Pranger, als 2e ambtenare ter secretarie zegt de Voorzitter: Mej. Pranger heeft gedurende ruim 10 jaren als vo lontaire en ambtenares ter secretarie deze gemeente gediend en zich gedurende dien tijd doen kennen als een ijverig, trouw en zeer hulpvaardig ambtenaar. Zij treedt deze maand in het huwelijk en kunnen wij haar ver zoek dus alleszins billijken. Onze beste wenschen vergezellen haar bij haar nieuwen staat en op haar verderen levensweg. Op de mededeeling, dat aan den architect Chr. Dekker te Schagen machtiging is verleend om ten be hoeve van de op „Cérès" aan te leggen wegen den aan nemer op te dragen door aanvoer van zand de wegen 10 c.M. hooger te leggen, vraagt de heer Kuiken waar het zand vandaan zal komen. De heer Stammes deelt mede uit Koegras. Het ware te wenschen, dat alles van „Cérès" 10 c.M. hooger was. De heer Komen vraagt of er met den aannemer een accoord is aangegaan, welke vraag bevestigend door den Voorzitter wordt beantwoord. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van grond ten behoeve van de te bouwen transformatorgebouwtjes en tevens de begrooting van het gemeentelijk grondbedrijf. Aan de orde komt: Subsidie voor D.O.K.E.V. Van de Gymnastiekvereeniging D.O.K.E.V. ls een Verzoek ingekomen om een subsidie groot f 100. B. en W. stellen voor, voor één jaar een subsidie toe te kennen, onder voorwaarde, dat na afloop van het jaar een rekening en verantwoording wordt overgelegd. De heer Komen acht het wel gewenscht, dat de ad- spiranten hun bijdrage doorbetalen en de bijdrage niet afhangt van de gevolgde lessen. Immers de vereeni- ging heeft evengoed haar kosten. De Voorzitter zegt, dat dit aan de vereeniging in overweging zal worden gegeven. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voor stel van B. en W. besloten. Wyziging verordening. B. en W. stellen voor tot wijziging van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch en wel op het punt van te gebruiken stempelmerkén. De naam Helder zal worden vervangen door den afgekorten naam dér gemeente, n.1. „A. P." Goedgevonden. De heer Kuiken merkt tot den heer Koorn op, dat dit tenminste gemakkelijk is te schrijven en de heer Koorn vertelt dat hij nogal eens ansichtkaarten van kinderen krijgt en kinderen van 12 jaar oud blijken den naam Anna Paulowna niet te kunnen schrijven. Spr. zal de bewijzen wel eens meenemen. I Een zeer eervol ontslag. De heer N. Raap, verzoekt eervol ontslag als hoofd van school III, met ingang van 1 Februari a.s. Deze ontslag-aanvrage geeft den Voorzitter aanleiding het volgende op te merken: Den 1 Januari 1889 werd de heer Raap bij het open baar L. O. in deze gemeente als onderwijzer aan school I aangesteld en volgde den 10 Juni 1902 zijn benoeming tot hoofd van school in in den Oostpolder. Ruim 42 jaren zal de heer Raap dus de gemeente en het onderwijs hebben gediend en heeft hij zien gedurende j^dien langen tijd op verschillend gebied en vooral op al- fgemeen terrein in deze gemeente zeer verdienstelijk ge maakt. Wanneer ik alleen maar bij u in herinnering breng, den watersnood van 1916, dan ziet ieder van ons den heer Raap in zijn volle kracht. Nacht en dag, met raad en daad, maar vooral metterdaad werkzaam om zijn lotgenooten te steunen en te helpen. Ook in verschillende andere functiën, o.a. ter bevorde ring van het landbouwonderwijs heeft de heer Raap zeer xeel gedaan en zich groote verdiensten verworven B en W. stellen dan ook voor het gevraagde ontslag op een nader te bepalen datum te verleenen: op de meest eervolle wijze en met dank, voor de zeer gewaardeerde diensten het onderwijs en do gemeenschap bewezen. Wij wenschen den heer Raap, die in deze gemeente blijft wonen toe, dat hij met zijne echtgenoote, die haar man steeds op zoo uintemende wijze, ook In zijn ambt en werk ter zijde stond, waarvoor ook haar een woord van bijzonderen dank toekomt, een welverdiende rust en een zeer gelukkigen levensavond. Door applaus stemt de vergadering met het gesprokene la. B. en W. stellen voor tot overname van een door den heer Raap gebouwd schuurtje bij de woning van school lil, en wel voor een bedrag van f 50. Allen voor. De stemlokalen. Tot stemlokalen worden aangewezen, in stemdistrict I, de raadzaal, in stemdistrict II het Westelijk lokaal van school II, in stemdistrict IH het kantoor van den opzichter van den Anna Paulownapolder te Van Ewijck- sluis en in stemdistrict IV het vergaderlokaal van de Gereformeerde Kerk _an de Geldersche buurt. Samenstelling stembureaus. De stembureaus worden als vo'gt samengesteld: Stemdistrict I: G. J. Lovink, ambtshalve lid en voor zitter; D. Koorn, W. Komen, leden; C. Keijzer, J. Baken plaatsverv. leden. Stemdistrict n: D. Lubbert, lid en voorzitter; G. van den Berg, J. van der Ham, leden; P. Timmer, B. de Vries, plaatsverv. leden. Stemdistrict Hl: K. Keuris, lid en voorzitter; C. Rezelman, J. Raven leden; R. Dekker, J. van Stipriaan, plaatsverv. leden. Stemdistrict IV: D. Stammes, lid en voorzitter; H. Jon ker, C. Kuiken, leden; J. Bergman, J. Stolte, plaatsverv. leden. Het hoofdstembureau verkrijgt de volgende samenstel ling: G. J. Lovink, ambtshalve lid-voorzitter, leden de heeren D. Koorn, D. Lubbert. D. Stammes en K. Keuris; plaatsvervangende leden de heeren C. Keijzer, J. van der Ham en C. D. Rezelman. Aan M. Petter wordt ontheffing verleeend van zijn aanslag in het schoolgeld, voor dit jaar en voor 1931. Een tijdelijke geldleening. B. en W. stellen voor tot het sluiten van een tijdelijke geldleening groot f 125000 voor het grondbedrijf en van f 50.000 in verband met den bouw van bijzondere scho len. In verband met de verlaging van den rentestan daard achten B. en W. het raadzaam nog een tijdelijke geldleening te sluiten. De f 125000 is voor een half jaar te krijgen voor 3 pet. rente met f 76 provisie. Overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De wegenverbetering. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage groot 50 pet. der kosten van wegenverbetering aan den Anna Paulownapolder, zooals deze zijn genoemd ln het besluit van Hoofdingelanden en van welk besluit reeds eerder in ons blad mededeeling is gedaan, evenals dit het geval is met de gevoerde cor respondentie. Door den Voorzitter wordt die correspondentie, en het door hoofdingelanden genomen besluit'gelezen en toe gelicht, dat B. en W. nog zullen trachten om het loop pad in 'n andere kleur, wat lichter, te doen krijgen Waar oorspronkelijk in het plan van den polder als eerste weg werd genoemd de Zwarteweg, zal nu de weg aan de Kleine Sluis het eerst in orde worden gemaakt. De heer Koorn vraagt of het maken van de opritten, vanaf de particuliere eigendommen in het werk zijn be grepen. Door den heer Stammes wordt opgemerkt dat die op ritten niet van belangrijke afmeting zijn en waar reeds eerder gesproken is over de wenschelijkheid dat voor afscheiding en om een beter aanzien te krijgen het aan brengen van hekjes wenschelijk is, zal dit onder de oogen worden gezien, wanneer de weg klaar is. De heer Van der Ham zegt dat aanvankelijk de begroo ting van kosten ruim f 93000 bedroeg en de gemeente 50 pet. daarvan zou bijdragen. Nu worden de kosten ge raamd op f 110.000, maar ligt het toch zeker in de be doeling dat de gemeente van dit bedrag 50 pet bijdraagt De Voorzitter zegt dat dit de bedoeling is en dat daar voor een breedere weg wordt verkregen. De heer Van der Ham wijst er op dat de raad steeds heeft voorgestaan het verkrijgen van een verhoogd trot toir, doch het polderbestuur achtte dat te bezwaarlijk. De bezwaren gelden evenwel niet voor de Spoorbuurt en spr. bejammert het dat daar nu geen verhoogd trottoir komt, er zou een heel wat betere toestand door worden geschapen. Een teerpad is toch maar een surrogaat van een trottoir, maar spr. begrijpt wel dat B. en W. zijn meegegaan om aan de zaak een eind te krijgen. Wat het loon betreft de raad heeft aan den polder wenschen ken baar gemaakt en het 40 cent uurloon Is gehandhaafd, doch verdere concessies heeft het polderbestuur niet ge daan. Spr. vindt het een beetje gek dat er in dat op zicht niets is toegegeven, het arbeidsloon zou dan wel wat hooger worden, maar het arbeidsloon speelt bij dit werk een ondergeschikte rol en het zou oorzaak zijn, dat de menschen met een niet al te slecht loon thuis kwamen. Wat het uurloon van een kwartje op re gendagen betreft, dat mag hier iets nieuws zijn, maar in het land niet. Ook op den wensch omtrent accoord- werk is het polderbestuur niet ingegaan. Als er dus van winnen gesproken kan worden heeft de polder het met vlag en wimpel gewonnen. Overigens is het onderwerp al dood gepraat, de ge meente heeft al genoeg concessies gedaan en als het looppad een andere kleur zou krijgen, zou dat wel wat wezen. Spr. verwacht echter dat het een troosteloos aan zicht zal wezen. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. meer voor een trottoir gevoelden ook aan de Spoorbuurt, ook aan uit betaling op regendagen wil de polder niet, ze zeggen dat dit weer een lognsverhooging is. Een ander gelold. De heer Komen uit er zijn voldoening over dat deze belangrijke aangelegenheid tusschen beide colleges tot zulk een einde wordt gebracht. De zaak heeft een groote voorgeschiedenis,waar spr, niet In wil treden,niet altijd aangenaam als het is geweest. Spr. wijst op het belang dat er goede samenwerking tusschen belde col- lege's is, zoowel Sn het verleden als in de toekomst en het offer dat de gemeente in onzen geest brengt, vindt spr. volstrekt niet erg. In tegenstelling met het oordeel van van der Ham denkt spr. dat het geen troosteloos aanzicht zal worden, maar dat de buurt geweldig zal opknappen. Spr. hoopt dan ook dat de verschillende le den van het polderbestuur, die tegen hun zin hun stem er aan gaven, straks tevreden zullen zijn. Dat er geen verhoogd trottoir komt, zal de afwatering der perceelen zeer ten goede komen. De heer Raven vraagt of hij goed heeft begrepen, dat het looppad aan de Spoorbuurt ook voor rekening van polder en gemeente komt, en dus niet meer voor parti culieren. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Van der Ham zegt dat al wordt het geen ide ale toestand, ook spr. het een groote verbetering acht anders zou spr. er ook niet voor zijn dat de gemeente zich een dergelijk finantieel offer getroostte. Spr. zou nog willen dat bij de tewerkstelling van de menschen zooveel mogelijk rekening werd gehouden met de volg orde waarin de menschen bij de arbeidsbeurs zijn inge schreven. De Voorzitter belooft dat dit verzoek aan het polder bestuur zal worden voorgebracht en spr. verwacht alle medewerking. Ook de correspondent van het bureau der arbeidsbemiddeling zal er op letten. De heer Kuiken sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Komen, de heer Keuris bij de woorden van den heer Van der Ham. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De Voorzitter deelt mede, dat er groote werknemers waren die b.v. een 30-tal arbeiders te werk wilden stel len als de gemeente 25 pet. in het loon bijdroeg. Hierop zal nu niet worden ingegaan omdat eerst de wegen nu maar in orde moeten worden gemaakt. Verkoop van grond. Voorgesteld wordt tot verkoop aan den Anna Paulow napolder van een strook grond van de perceelen sectie L no. 1129 en 922 ter breedte van ongeveer 1 meter ten behoeve van het te maken looppad. Wordt goedgevonden Leden Burgerlijk Armbestuur Volgt de benoeming van leden van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren D. Schenk en R. Waiboer. De heeren Schenk en Waiboer worden benoemd, res- pectivelijk met 10 en 7 stemmen, terwijl 3 stemmen uit gebracht worden op den heer Brugman. Als lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, moet periodiek aftreden de beer J. Bergman. De heer Bergman wordt met algemeene stemmen benoemd. Vastgesteld worden suppletoire bcgrootlngen voor 1930 en 1931, respectievelijk tot bedragen van f 28512.30 en f 32930. Tegen den handel. Door den Voorzitter wordt nog in behandeling ge bracht een verzoek van L. Raven om te mogen lcoopen een stuk grond van „Cérès" groot 420 M2. a f 2.50 per M2., tot stichting van een winkelhuls op hoek Tulpen straatNarcissenstraat. Aanvrager wilde dat de gemeen te zich notarieel verbond dat geen winkelhuis op een afstand minder dan 120 meter zou worden gebouwd, doch door den Voorzitter was medegedeeld, dat de ge meente zich in geen geval bond. De heer Raven is niet voor dezen verkoop, omdat de aanvrager het perceel toch weer gaat verkoopen. De Voorzitter acht dit geen bezwaar, als het een ar beiderswoning betrof, zou het wat anders wezen. De heer Raven acht het een bevoorrechting, bij par ticulieren moeten dergelijke menschen er duurder aan. De Voorzitter zou het juist een verkeerde politiek vin den als de gemeente niet op deaanvraag inging. Het is in het belang van de menschen die daar wonen dat er een winkelhuis komt De aanvrager koopt het wel op hoop van zegen, maar loopt ook de risico. De heer Jonker vraagt hoe hoog de grond getaxeerd is. De Voorzitter zegt dat f 2.50 de prijs is. De heer Van der Ham ziet in dat het moeilijk is tegen te gaan dat iemand die bouwt later weer verkoopt, maar sympathiek is spr. dit geval niet. De Voorzitter zegt dat als er 2 aanvragen waren, van een particulier en van aanvrager, viel er over te praten, maar aanvrager neemt den grond tegen den vastgestel- den prijs. De heer Stammes: We moeten er af ook. De heer Van der Ham zegt, dat het zoo erg toch zeker niet is, maar de Voorzitter wijst er op dat de gemeente nog 10% bunder heeft. De heer Van der Ham zegt dat er nog geen straat in- ligt. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot ver koop van genoemd perceel. Nog een ontslag-aanvrage. Door den heer Rijpma, onderwijzer aan school m wordt wegens zyn benoeming te Haarlem, ontslag aan gevraagd tegen 1 Februari a.s. B. en W. stellen %'oor het ontslag tegen dien datum eervol te verleenen en de Voorz. drukt er zijn spijt over uit, dat de heer Rijp ma, die een flink onderwijzer was, gaat vertrekken. Het ontslag wordt eervol verleend. De rondvraag. De heer Van der Ham vraagt voor het houden van een cursus te Breezand voor arbeiders in het bloem- bollenbedrijf. een verwarmd en verlicht schoollokaal. Het rijk zal subsidie geven, de leerlingen behoeven dus alleen een klein lesgeld te betalen en er is een vol doend aantal leerlingen. Het verzoek wordt toegestaan. De heer Kuiken dringt erop aan, in verband met de aanrijding die te Breezand heeft plaats gehad, om voor geheel Ereezand een maximum snelheid te bepalen. We zijn niet verantwoord als niet alles wordt gedaan om dergelijke ongelukken te voorkomen. Over 't algemeen wordt er onbesuisd gereden. D« Voorzitter herinert eraan, dat voor een 3-tal jaren terug Ged. Staten er niet voor te vinden waren, en spr. er persoonlijk nog eens met den heer Reigersman over heeft gesproken. We kunnen dus niet anders doen dan afwachten of op het nemen van een beslissing aan dringen. Voor geheel Breezand zal in geen geval een maximum-snelheid bepaald mogen worden, wel voor den Zwarteweg. Als er tuintjes voor de huizen liggen, wordt geen maximum-snelheid vastgesteld De heer Kuiken zegt dat de Voorzitter er Ged. Sta ten op zou kunnen wijzen, dat Voorz. de verantwoor delijkheid dan niet draagt. De Voorzitter zegt, dat het aanrijdingsgeval niet mag worden geweten aan de omstandigheid, dat geen maxi mum-snelheid is vastgesteld. De heer Kuiken spreekt nog over het onvoldoende uitwijken van een bus van Naastepad, maar de Voor zitter zegt dat over Naastepad en diens zoons geen klachten worden gehoord en wat de klachten over dien jongen betreft, Naastepad was reeds van plan dien te ontslaan. De heer Kuiken verheugt er zich over, dat er te Breezand een katholieke kerk wordt gebouwd, het brengt Breezand in de hoogte, maar spr. acht het on- gewenscht, dat de weg aan weerskanten zoo vol wordt gegooid. De Voorzitter zal er naar laten kijken. De P.E.N.-tarieven en de gemeenten. De heer Komen vraagt of B. en W. aandacht heb ben geschonken aan de behandeling van de P.E.N.- t&rieven door Prov. Staten en vraagt of het geen aan leiding voor B. en W. is om bij den Minister stappen te doen. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich nog wel eens tot de commissie, die zou trachten een billijker regeling te verkrijgen, kunnen wenden. De heer Komen dringt aan op krachtige maatregelen en wijst erop, dat de Voorzitter van de opponeerende gemeente, Castricum, door een lid van Ged. Staten van onoprechtheid wérd beschuldigd. Ged. Staten kunnen blijkbaar geen zakelijke gron den aanvoeren en verschuilen zich achter de verant woordelijkheid van den Minister. De Voorzitter zegt dat juist Ged. Staten er bij den Minister op hebben aangedrongen om de door de Com missie bestreden regeling goed te keuren. Spr. belooft dat B. en W. zich over de kwestie zullen beraden en kijken wat er gedaan moet worden. Do gestie van het P.E.N De heer Lubbert acht het in dit verband toch goed, de gestie van het P.E.N. kenbaar te maken ta.v. de transformatorgebouwtjes. De Voorzitter deelt dan mede, dat de gemeente 9.3 moet betalen van de stichtingskosten dier transforma torgebouwtjes. De gemeente wilde de huisjes zetten, doch dit werd niet toegestaan en toen nu de aanne mers Hoep en S. Jonker naar het bouwen 'inschreven, waren zij ongeveer 1/3 minder dan een ander. Hoep sahreef in voor f 38C0, een ander voor f 5600. Dat was voor het P.E.N. aanleiding om te vragen aan Hoep en Jonker of zij dit of dat niet hadden vergeten en er werd door den ambtenaar gezegd, dat er wel een bedrag opgelegd kon worden, een honderd gulden of wat Ten slotte heeft Hoep gezegd, goed als het bedrijf dan het geld kwijt wil, en heeft hij er f 400 bij gedaan. En omdat nu de eerste inschrijving niet is gehandhaafd, geeft het P.E.N. den bouw aan dien ander en betaalt het den hoogsten prijs. Spr. wijst erop, dat Hoep zoo wel als Jonker het volle vertrouwen kunnen genieten en al was de inschrijfsom van Hoep te laag, hij evengoed zou zorgen, dat het gebouw In optimaforma werd afge leverd. De heer Lubbert noemt het gemeen, als hij in dit ge val dat woord mag gebruiken, dat de ambtenaar van het P.E.N. eerst bij Hoep aandringt op verhooging van de inschrijvingssom en dat daarna juist om die verhoo ging het werk aan en ander wordt gegeven, omdat docfr die verhooging andere inschrijverh werden bena deeld. De Voorzitter zegt dat de heer Komen dus wel voelt dat er niet zoo veel ls te doen. De heer Koorn wil dat B. en W. pressie op Bloemen- daal uitoefenen. De heer Stammes verwacht weinig resultaat, de ge meente wilde de gebouwtjes bouwen, maar zi] zeggen „wij bouwen". Doch hoe hooger de bouwkosten zijn, hoe meer de gemeente moet betalen. De heer Kuiken vraagt of geen hooger beroep mo gelijk is. De Voorzitter: We moeten den stroom van hun koo- pen. Maar spr belooft den heer Komen dat B. en W. nog eens zullen zien, wat ze kunnen doen. Hierna sluiting. WETEXSCH.tr EX TECHX1EK. De modderregen te Parijs. Een merkwaardig verschijnsel in de natuur. Zooals wij dezer dagen meldden, is de vorige week Vrijdag le Parijs een verschijnsel waargenomen, dat met dén naam van „modderregen" werd aangeduid. Doch niet alleen te Parijs, wat op zich zelf reeds merkwaardig is, omdat het op zoo hooge breedte is gelegen, zelfs in het Zuiden van Nederland, was een geelachtige regen geval len, die na opdrogen op de ruiten merkbare sporen van een modderachtige substantie achterliet. Het verschijnsel op zich zelf is voor de meteorologie zeer belangrijk en wij lezen daaromtrent in de N.R.Ct. de volgende bijzonderheden: Een aantal jaren geleden is een dergelijken modder regen over groote gebieden in Zuid- en West-Europa voorgekomen. Van 21 tot 23 Februari 1903 n.1. consta teerde men in Wales in Zuid-Engeland, Noord-Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland, Oostenrijk, Dultschland en Denemarken een stofval. maar ook reeds veel vroeger waren modder- of stofregens bekend en dat reeds van oudsher gelijksoortige verschijnselen de aandacht der ge leerden trokken is wel zeker. Men rangschikte hen onder de zgn. „luchtverhevelingen." Petrus van Musschenbroek de Leldsche hoogleeraar, zegt in zijn in, 1739 verschenen leerboek „Beginsels der Natuuurkunde": „Wij noemen luchtverhevelingen alle lichamen, welke in onzen damp kring landen, er in zwemmen, voortloopen, bewogen wor den, in brand raken, met anderen samen loopen, ver- eonigd worden, wederom scheldend raken, naar boven klimmen, of neerdalen en aldus eenlge verschijnsels ma ken". De te Parijs waargenomen modderregen is dus volgens deze omschrijving „een luchtverhevellng" en wel een z.g.n. waterige luchtverheveling. Er is regen gevallen en tegelijk daarmede een roodachtig zand of stof en het mengsel van deze twee zag er uit als een soort slijk of modder. Het merkwaardige van zulk een verschijnsel voor den meteoroloog zit hierin, dat het leert omtrent den weg, die luchtsïroomen over groote afstanden afleggen, als on derdeel van de groote circulatie-stroomen in den damp kring. Men moet tenminste aannemen, dat het roode zand welke deze modderregen achterliet, afkomstig is uit een N.-Afrikaansche woestijn. Het is n.1. bekend, dat onder bepaalde omstandigheden, in bepaalde streken langs de Middellandsche Zee nu en dan een bijzondere wind, do srirocco, waait, een heete wind. die afkomstig is uit N - Afrika. Deze wind komt wel is waar het meest voor in Italië, piaar hij strekt zich soms uit tot het Zuiden van Frankrijk en Spanje. Men onderscheidt een natte en een droge scirocco, die beide woestijnstof medevoeren, dat In het eene geval neerslaat met regen (slijk- of modderre gen), in het andere geval droog. De stof kan echter met de uit den scirocco voortko mende luchtstrooming veel verder worden gevoerd, zoo- als blijkt uit den stofregen van 3903. waarvan de Duit- sche meteoroloog Hellmann heeft aangetoond, dat de stof afkomstig was uit de woestijn en in verband met de heerschende luchtverdeeling om West-Afrika heen, het eerst naar Engeland en daarna naar Midden-Europa is gevoerd. Men kan over dezen stofregen uitvoerig lezen in den eersten jaargang van het tijdschrift Hemel cn Dampkring.. Het is nu heel merkwaardig, dat deze woestijnstofme- devoerende wind zoo ver doorgedrongen is als het Noor den van Frankrijk, maar dit kan natuurlijk liggen aan do bijzondere luchtdrukverdeeling, welke Donderdag en Vrijdag over Frankrijk en het Westelijk gedeelte der Middellandsche Zee heerschte. Er ontwikkelde zich n.1. in den loop van Donderdag oen stormcentrum boven de Golf van Lyon, zoodat in den loop van dien dag over de Oostelijke helft van Frankrijk een krachtige tot stormachtige Zuidelijke wind bleef waaien, die de woestijnstof, opgenomen in het Noor den kon voeren. Het is daarbij waarschijnlijk, dat de mod derregen ook op andere plaatsen In Frankrijk of daarbui ten is gevallen. Een strenge winter! Prof. S. K. Pearson te Plainfiled in de staat New-York heeft voor dit jaar een strengen winter voorspeld. Hij verwacht een grooten sneeuwval en kondigde aan. dat de stad New-York eenige millioenen zou hebben uit te ge ven voor het opruimen der sneeuw. Hij verklaarde ver der. dat menschen, die beweren dat de winters steeds zachter zullen worden, dwazen zijn. Het klimaat is niet veranderd en zal ook niet veranderen binnen afzienba- ren tijd. In de toekomst zal er evenveel sneeuw en vorst zijn als in den tijd van onze grootvaders. De statistieken van het weer bewijzen dat en de geleerden, die er een studio van maken, hebben bevonden, dat het weer in de laatste tien jaar bijna precies overeenkomt met het weer van een halve eeuw geleden. Bescherming van Pythons. In Zuid-Afrika is tegenwoordig een beweging gaande, om 't uitbreiden van pythons en hagedisachtige reptie len te voorkomen. Daarom wenschen zij, dat de uitvoer van de huiden dezer dieren beperkt en zoo mogelijk ge heel verboden wordt. Amerikaansche en Europeesche handelaars koopen de huiden dezer reuzenslangen in op voor het maken van handtasschcn en damesschoenen; groote hoeveelheden op voor het maken van handtas- schen en damesschoenen. De vraag naar deze huiden neemt nog steeds toe en dat terwijl de betrokken diersoorten reeds bijna uitgegroeid zijn. De inboorlingen trekken er bij honderden op uit om ze te vangen en dit heeft ten gevolge, dat zij in enkele jaren tijds bijna uitgeroeid zijn. Dit vormt een ernstige bedreiging voor de volkswelvaart, omdat de python het eenige dier is, dat de voor den landbouw schadelijke knaagdieren ln voldoendo aantallen verdelgt. Zij doodea ook de zoo gevaarlijke ratten, die de pest overbrengen. Bovendien is een python niet giftig en valt hij menschen alleen aan, als hij moet vechten voor zijn leven. Hoogspanningstelefoonlijnen. De internationale telefoonlijnen hebben alle een zeer hooge spanning, enkele zelfs van 220.000 volt. Deze span ningen worden den laatsten tyd steeds meer opgevoerd, omdat men nu de moeilijkheden heeft overwonnen, die aan het gebruik daarvan verbonden zijn. In Dultschland heeft de lijn van 220.000 volt aan Keulen naar Stuttgart (400 KM.) zoo goed voldaan, dat men van plan ia een geheel net van zulke lijnen aan te leggen van de Neder- landsche grens tot het meer van Constanz toe.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5