ilgimt! Kiens- Uitmuit Luüiivilil 3 HET CENTRAAL ZIEKENHUIS TE ALKMAAR EN DE BUITENGEMEENTEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. 1 »I Uit onze omgeving. Z IJ P E KOEGRAS HOOGWOUD LANGENDIJK WIERINGEN Zaterdag 6 December 1930. SCHAO 73ste Jaargang No. 8778 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Dezer dagen werden wij bijzonder getroffen door enkele opmerkingen van een „marktbezoe- ker" in een der plaatselijke bladen van ons Noor derkwartier, waarin o.a. tot uiting kwam de grief, die men in de niet-subsidiëeerende gemeenten heeft nopens de toepassing van hoogere tarieven (z.g. vechttarief genoemd) voor patiënten uit die gemeenten. Hieruit valt de meening te concludee- ren, dat, waar bet toegezegd bedrag van f 1500CX) door de voorstanders van dit ziekenhuis was bij eengebracht, Alkmaar geen subsidie van de bui tengemeenten had mogen vorderen en derhalve mede geen hoogere tarieven had mogen stellen ten opzichte van patiënten uit gemeenten die weiger den subsidie te verleenen. Deze opvatting nu is geheel bezijden do feiten. De begrippen stichting en exploitatie worden hier verward met elkaar. Men kan van de gemeente Alkmaar toch niet ver gen, dat zij geheel alleen voor de brokken staat? De inzameling is geschied voor de stichting van het ziekenhuis, terwijl de gevraagde jaarlijksche bijdrage der buitengemeenten bestemd is, om me" de het tekort op de exploitatie te dekken. Alkmaar neemt zelf 10/13 deel van het geraamde tekort voor haar rekening, het overige deel dient voor rekening der buitengemeenten gesteld le worden Het jaarlijksch tekort op de exploitatie is geraamd op f 650C0. Het maximum voor rekening der bui tengemeenten komend bedrag was oorspronkelijk bepaald op f 15000. Nu echter verschillende ge meenten eene afwijzende beslising nopens verlee ning eener bijdrage genomen hebben, bedraagt het totaal toegezegd subsidie-bedrag der buitenge meenten pl.m. f 10000. Indien derhalve dit be drag op eenigerlei wijze zoude verhoogen, b.v. door toezegging van bijdragen door vereenigingen e.d. uit gemeenten, welker Raden geen subsidie verleenden, dan zal een betere verhouding tegen over Alkmaar ten opzichte van een eventueel ex ploitatietekort worden geschapen. Hierbij zij op gemerkt, dat het maximum-bedrag ad f 15000, alleen verschuldigd is, indien het tekort op de ex ploitatie f 65000 of meer bedraagt. Is het tekort in eenig jaar geringer, dan is ook de totaal-bij drage over dat jaar naar verhouding minder en in verband daarmede ook de bijdrage per gemeen te of vereeniging. Hier moge nogmaals herhaald worden, dat stichting en exploitatie derhalve als twee afzon derlijke zaken dienen te worden beschouwd. Met het oog nu op de verkeerde opvattingen welke te dien aanzien bestaan, heeft eene commissie, be staande uit de heeren Mr. D. Breebaart te Cal- lantsoog, voorzitter, P. Kikkert, te Koedijk, secre taris, C. Haringhuizen te Wieringerwaard, Baron van Fridagh te Schoorl en C. de Groot te Zuid en Noord'Schermer, leden, en welke ingesteld is door de subsidïêeerende gemeentebesturen, be doeld als een schakel tusschen deze en de gemeen te Alkmaar, zich mede tot taak gesteld in deze de noodige voorlichting te verstrekken. Deze com missie heeft mede hare aandacht gevestigd op het feit, dat vereenigingen zich kunnen belasten met dezelfde bijdrage, welke de gemeenteraad gewei gerd heeft te verleenen, voor hare rekening te ne men. Indien een tot dit doel opgerichte vereeni ging deze bijdrage toezegt, dan zullen alle inge zetenen der gemeente (dus ook R.K.) recht van opname enz. verkrijgen, gelijk aan inwoners van Alkmaar" verleend. De benoodigde middelen kun nen in zoodanig geval mede gedragen worden door Kerkvoogdijen, Diaconiëen, Burgerl. Armbe sturen enz. Ook kan een regeling getroffen wor den in dezen zin, dat alleen de leden der vereeni ging voor verpleging tegen het lagere tarief in aanmerking komen. De vereeniging komt dan evenals een gemeente wier ingezetenen allen ver pleging in het Centraal Ziekenhuis wenschen er aldus voor te staan, dat maximum 30 cent. per lid pef jaar moet worden betaald. Voor een-gezin van b.v. 5 personen, zal dan ten hoogste f 1.50 per jaar verschuldigd zijn. Voorts ligt het in de bedoe ling den Besturen der vereeniging dezelfde recb" ten toe te kennen als den Raden der bijdragende gemeenten. In een aantal niet subsidiëeerende gemeenten o.a. Limmen, Ursem, Egmond-binnen, Akersloot, zijn reeds vereenigingen als bedoeld opgericht. Door Alkmaar werd bereids ten opzichte van ge meenten waar pogingen tot oprichting werden gedaan, verlaging van tarieven toegepast. Wij merken hierbij echter op en achten zulks vanzelf sprekend, dat, indien er geen vereeniging wordt opgericht, deze voorloopige verlaging weder te niet wordt gedaan. In het belang van een zuivere exploitatie van het Centraal Ziekenhuis en vooral met het oog op de toepassing van een gelijk tarief voor allen dio in dit ziekenhuis verpleging wenschen, dringen wij er uit billijkheidsoverweging met klem op aan, de oprichting van vereenigingen als bedoeld te bevorderen. r. K. 9 SCHAGERBRUG. Hoewel het hier geen gewoonte was een Sint Nico- laasfeest te houden, is dit jaar een poging gedaan om voor de kinderen een dergelijk feestje te organiseeren. Daartoe kwam Sint Nicolaas de leerlingen der school te Schagerbrug bezoeken, die in het gymnastieklokaal van hun nieuwe school met ongeduld op zijn komst wachtten. Met gejuich werd de Sint ontvangen en di rect met de afwerking van het programma begonnen. Er werd gezongen, gegrabbeld, een stukje voorgedra gen en getracteerd, enkele heele kleinen moesten bij Bit Nicolaas komen en kregen een pluimpje of een termaning, al naar hun toekwam. En toen de Sint ••rtrokken was en de kinderen met een tractatie huis waarts gingen, zal zeker door velen gedacht zijn: Een volgend jaar maar weer zoo'n feestje, 't is ons best bevallen! STJ\L4ARTENS VLOTBRUG. Naar ons werd medegedeeld is het burgerwoonhuis, eigendom van Mcj. de wed. L. Schotvanger uit de hand verkocht aan den heer Jb. Bakker alhier Men deelde ons mede. dat door de familie Hooij van Lutjewinkel op den aanstaanden nutsavond eenige num mertjes viool, piano en orgelmuziek ten beste gegeven zal worden. Eovendien wordt het mooi geschreven en boelende tooneelstuk „Ge kocht en Betaald" ten tooneele gevoerd. Waar hierin uitstekende krachten optreden, twijfelen wij niet of het eerste nut zal een hoogstgenot- vollen avond worden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 28 Nov. tot en met 4 Dec. 1930. Geboren: Catharlnus. zoon van Jltze Koopman en Ma- rij Veltman; Maartje Wllhelmina, dochter van- Jacobus ReJnlcr van Nispen en Aaltje Trijntje van der Molen. Ondertrouwd: Hendrik Bouke de Vries, 26 jaar, op richter te Den Helder en Neeltje Martina Waiboer, 25 jaar, zonder beroep te Zjjpe. GetrouwdSimon Petrus Debets, 25 jaar, brievenbe steller te Schcrmerhorn en Alida Geertrulda Vriesman, 25 jaar, zonder beroep te Zijpe. JULIANADORP. Het bouwen van nieuwe woningen gaat in het Koe gras gestadig door, hetwelk als van zelfsprekend zijn oorzaak vindt in den zich ook steeds uitbreldenden bloembollencultuur. Thans wordt voor de fa. Mesker aan de Doggersvaart weer een woonhuis met bollen schuur gebouwd en op het land van de fa. Van den Berg, eveneens aan de Doggersvaart. Men deelde ons mede, dat er thans weer een schoenmaker zich te Julianadorp zal vestigen, voorloo- pig ten huize van den heer P. Bakker Gz. Zooals velen zullen weten is het al weer een paar jaar geleden, dat hier een schoenmaker woonde en wij zouden zoo zeggen, dat bij de steeds aanwassende bevolking voor zoo iemand toch ook hier wel een bestaan is te vinden. Donderdagmiddag werden de leerlingen van de O.L.-schooI no. 1 alhier een paar uren gezellig bezig gehouden door de goocheltoeren van den heer L. Mul lens, welke daarvoor domicilie gekozen had in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Over het gebodene, dat toch overal hetzelfde is. kunnen wij volstaan met te verwijzen naar datgene, hetwelk hieromtrent in het no. van Donderdag j.1. vermeld stond Voor de jongste leerlingen was het een aardlgen mid dag, maar de oudsten trokken een en ander al geducht in twijfel, en geloofden niet bijster vee! in de macht van de tooverstaf. Ieder denke er echter maar over, zoo hij of zij dat verkiest, dat zal wel de beste oplos sing zijn. Het weder opbouwen van de kortgeleden afge brande boerenplaats „De Kneijnsberg" te Sint Maar- tensvlotbrug ln de Zljpe, eigendom van den heer D. Vries te Koegras, is onderhands opgedragen aan den aannemer J. de Graaf te Julianadorp. Het bouwen van nieuwe woningen, dat tot voor een paar jaar geleden, hier in onze omgeving vrijwel geheel stilstond, begon het vorige jaar weer in aantal toe te nemen, en voorzoover wij dit nu voor dit jaar zoo ongeveer kunnen nagaan, bedraagt dit aantal nu reeds pl.m. 55 wonigen. bollenschuren en adere gebouwen. Wel een heele verandering dus, in 'n korte spanne tijds. AARTS WOUD. Woensdagavond werd in het Catechisatielokaal een Ouderavond gehouden. De opkomst was, vergeleken bij vorige, bevredigend te noemen. De voorzitter, de heer G. Hemke, heet allen welkom en opent de vergadering. Als leden der commissie wor den herkozen mej. M. G. BakkerKuiper en de heer Jac. Louw. Hierna wordt de leiding overgenomen door het hoofd der school, den heer H. van Ree. Deze be gint mee te deelen. dat het aantal leerlingen in 1930 heeft bedragen 7594 Men besluit dank te brengen aan die ouders die mede hebben gewerkt het aantal leer lingen te verhoogen. Tevens zal dank werden gebracht aan den heer P. de Wit voor zijn bemoeiingen in den Raad van Hoogwoud. Het hoofd der school spreekt als zijn meening uit, dat het op zijn weg ligt, ja be schouwt het als zijn plicht, zich ook op straat :at de kinderen te bemoeien. Mochten er ouders zijn, ui e het niet eens zijn met spreker, laten ze dan met mij er over spreken, doch laat vooral de kinderen buiten de geschillen. De vergadering is het volmondig met spre ker eens. De schoolbibliotheek is thans in uitstekende orde gebracht, dank zij de vele schenkingen. Bij de rondvraag dankt de voorzitter het hoofd voor zijn vele bemoeiingen om een derde leerkracht te krij gen. Enkele interne zaken worden nog besproken, ter wijl tevens zal geprobeerd worden de Ouderavonden wat aantrekkelijker te maken om het bezoek te bevor deren. Volgt sluiting met dank voor de aandacht en de opkomst. NOORDSCILARWOUDE. De Geref. Kerk gerestaureerd. Daartoe in de gelegenheid gesteld door Ds. Dragt," Pred. der Ger. Kerk alhier, hebben wij Donderdag een kijkje genomen in de vergroote en gerestaureerde kerk Het was reeds geruimen tijd dat de oude kerk te klein bleek om de kerkgangers een behoorlijke zitplaats te verstrekken, omreden het aantal lidmaten de laatste jaren belangrijk is toegenomen. De middelen werden bij eengebracht en men besloot tot vergrooting over te, j:aan Ann den heer Joh. Oosterlee, Gep*. Opz. alhier, wëta op dracht gegeven de plannen te ontwerpen. En nu is het werk gereed, het inwendige van de kerk is geheel ge moderniseerd. De stoelen zijn vervangen door mooie bree- de banken, welke zwart met rood geschilderd zijn. De vloer Is bedekt met matten, ook de preekstoel is vergroot en komt beter tot zijn recht dan in de oude kerk.Nieuwe kronen voor de verlichting zijn aangebracht, terwijl er twee prachtige glas in lood ramen door de vergrooting zijn bijgekomen. De kerk geeft thens aan pl.m. 100 per sonen meer plaatsruimte wat zeker een mooie verbetering genoemd kan worden. Voorts willen wij in het bijzonder noemen het nieuwe orgel dat electrsich van lucht wordt voorzien, zoodat de orgeltrapper overbodig is geworden. Het orgel, dat geleverd is door de fa. Q. Jonker van Alk maar, is een sieraad in de kerk. De organist was zoo welwillend het voor ons te bespelen en waren w|j getuige van de mooie klanken. Had men voorheen een lokaal dat dienst deed als kerkekamer, catechisatie- en vereeni- gingslokaal, thans heeft men drie afzonderlijke lokalen gekregen, welke keurig in orde gebracht zijn. Ook het entree Is verbeterd, zoowel voor als achter. Het geheel maakt een uitstekenden indruk. Het kerkbestuur mag trotsch zijno mdat het 't initiatief genomen hebben, de heer Oosterlee mag trotsch zijn op zijn werk. Ook mag een compliment niet onthouden worden aan de verschil lende uitvoerders van dit werk. 's Avonds had de eerste kerkdienst plaats in de ver nieuwde kerk, waar werd voorgegaan door Ds. Dragt, De heer Jn. Zwar, de bekende organist, daartoe uitge- noodigd, bespeelde het orgel wat hij als altijd schitterend deed en waardoor het orgel prachtig tot zijn recht kwam Door Ds. Staal werden nog eenige waardeerende woorden gesproken. De Ger. Gem. kan met voldoening op haar arbeid terug zien. ZUIDSCHARWOUDE. Toen de 16-jarige P. Schoenmaker gistermorgen van haar Nets wilde stappen, kwam zij door de gladde straat zoo ernstig te vallen, dat zij bewusteloos bleef liggen. Dr. Verdonk, die telefonisch werd ontboden, constateerde oen lichte hersenschudding. Haar toestand liet gelukkig spoedig toe, dat zij per rijtuig naar haar ouderlijke wo ning kon worden vervoerd. Het woon- en winkelhuls, vroeger bewoond door wijlen mej. de wed. J. Rol, en eigendom van den heer P. Boon, wordt afgebroken. Op dezelfde plaats zal eef» nieuw burgerwoonhuis worden gebouwd. LANGENDIJK. Als we goed zijn ingelicht, heerscht er onder degenen die óf niets, óf zeer weinig ontvingen als vergoeding voor de schade, geleden door den hagel- en regenslag van 12 Juni 1.1., ernstige ontstemming. We vernamen, dat de ontevredenen voornemens zijn. zich tot den voorzitter van het steuncomité te wenden ten einde hun grieven toe te lichten. DEN OEVER. St» NieoLaaravcmd in het Christelijk Tehuis te Den Oever. Cand. Jonker opende met een welkomstwoord, waar op gezongen werd: „Zij zullen het niet hebben". Spr. houdt dan een openingsrede, waarin hij het verband behandelde tusschen de oude Germaansche Wodan- vereering. en de opkomst van het St. Nlcolaasfeest, dat door zeevaarders uit de landen der Middellandsche zee was medegebracht. De eerste sporen van het feest wer den alhier in de 14e eeuw gevonden. Verder wees de spreker op het verwachten der Lente, en het uitzien naar vruchtbaarheid en zegen, dat zoowel blijkt uit den Wodandienst als uit het St Nicolaasfeest en t.a.v. geestelijk terrein overgebracht was op de komst van den Messias. Vervolgens werden we onthaald op koek, chocolade en sigaren, zoodat er een recht feestelijke stemming was waar te nemen. Daarna moesten de St Nicolaas- geschenken afgeknipt worden, wat geblinddoekt moest geschieden en met veel hilariteit plaats greep. De heer H. Adema hield ter afwisseling een voor dracht: „Het haantje van den toren" getiteld. Ook werd een sjoelbak wedstrijd gehouden om prijzen. Tenslotte hebben we orgel- en vioolm'uzlek beluisterd. Het was een prachtavond, die schitterend slaagde. WIERINGEN. Vergadering Landarbeidersbond te De Haukes. Het Christelijk Tehuis voor Zuiderzeowerkers was tot in alle hoeken bezet met belangstellenden deze week. Er was een bijeenkomst belegd om tot oprich ting van een afdeeling van de landaifteiders te ge raken, dus betrekking hebbende t>p de arbeiders in de Wicringenneer. De leiding berustte bij den heer Bosma, die het samenzijn opent niet het lezen van een gedeelte uit de Heilige Schrift. Vervolgens hield spreker een kort openingswoord, zich verblijdende over de grocte opkomst. Voorts deed spreker uitkomen dat de drang was opgelegd, de klachten vermenigvuldigen zich, vele' dingen vragen om verbetering, en de stappen die nu ge.daan zullen worden, vragen om verbetering, en moeten overwogen worden. Wij worden geleid langs moeilijke wegen, 'die onrechtvaardig zijn. Wij vra gen om recht, langs den georganiseerden weg, die God ons voorschrijft. Het woord werd daarop verleend aan den heer Stokman, die uitgenoodigd was om op dezen avond het woord te voeren, als hoofdbestuurder van den Landarbeidershond. Spreker bracht in de eerste plaats hartelijk dgnk aan den heer Bosma voor de medewerking om tot een goed contact te geraken. Het doel wordt vervolgens uiteengezet, en de bcteekenis, een vast standpunt moet er zijn, en een steunpunt, in éën. woord organisatie, een harmonische orde. Met nadruk vestigde de spreker er do aandacht op dat er geen politiek in bet spel mocht zijn, dat is absoluut buitengesloten. Maar wel eon zelfstandige organisatie, dio wars is van alle politiek, haar eigen weg bewandelt, op stoffelijk en economisch terrein. En dan een collectief contract afsluiten door overleg met de betrokken besturen of lichamen, om aldus rechtvaardige verhoudingen te scheppen tusschen werkgevers en werknemers. Recht hebbende op een behoorlijk loon. Wij willen daarbij niet uit het oog verliezen, dat de tijdsomstandigheden moeilijk zijn, de crisis waarin vooral de landbouw verkeert en die. het zwaarst getroffen wordt door de hcerschende malaise. De heer Stokman zeidc afkomstig te zijn uit Zee land, en in verband daarmede besprak hij aldaar de toestanden. Men wil daar niet organiseeren, en daar door heerscht de grootste ellende, daar kan dus wei nig bereikt worden. Het gevolg is vanzelf, dat daar groote moeilijkheden ontstaan, conflicten en werk loosheid. Dan staat de organisatie machteloos, het is logisch. Vervolgens bezag spreker het werk in don polder alhier, de voorwaarden zijn aan de vergadering he kend, die hebben in verschillende bladen gestaan. En nu heeft de regeering stappen gedaan om de Wle- ringermeer te bevolken met personen uit streken al waar de meeste werkloosheid heerschte, door bemid deling van verschillende burgemeesters. Wij hebben, aldus spreker, gedaan wat wij konden, om het zoo veel mogelijk nnar den zin te maken. Deze voorwaar-* den zijn met overleg gemaakt, en opgesteld en niet klakkeloos zooals velen meenen. Spreker deelde me de, dat het hoofdbestuur verlof had gekregen om de werken te mogen bezoeken, met dien verstande dat er geen propaganda gevoerd mocht worden. Ter sprake wordt nogmaals gebracht dat dit werk onder transport behoorde, het bleek in de discussie dat men van meening verschilde hierover. De heer Stokman zou gaarne zien dat een afdeeling gesticht kon worden om de klachten en grieven dan op organisatorischcn weg te beslechten. Er is een conferentie aangevraagd met het bestuur der Heide maatschappij, waarvan de datum nog niet is vastge steld, om alsdan de voeding, verlofsregeling, de loo- ncn, enz., ter sprake te brengen. Bestaat er thans ge gronde hoop om een afdeeling te stichten, dan zijn er wel eenige bezwaren aan verbonden, omdat er geen wcrkloozenkas is. Want men moet in ieder geval 26 weken in den Bond zijn, wil men bij werkloosheid een uitkeering ontvangen. Maar doet ge het niet en sluit ge u niet aan, dan zal men „bij ons, over ons, zonder ons" beslissen en zijt u een prooi van dwinge landij en machtswellust. Gezamenlijk optreden in bet belang der arbeidersklasse, is zaak. Geen klassen strijd willen wij, aldus spreker, zooals de socialisten willen. Karei Marx wil de revolutie om de macht in handen te krijgen, die alzoo den klassenstrijd verde digt en aanvaardt. Die gevoelens deelen wij niet, in tegendeel, arbeider en patroon in contact met elkaar. Socialisatie van boven af, daar hebt ge bijvoorbeeld Rusland, dat doordrenkt is van collcctievisme. Wij mengen geen politiek in de organisatie. Zij moet als strikt zelfstandig orgaan optreden, politiek kan niet anders dan schadelijk zijn. De heer Stokman eindigde hiermede zijn rede, de gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen en klachten naar voren te brengen. Het bleek wel spoe dig dat het leven in de Wieringormeer allesbehalve benijdenswaardig is te noemen. Ten eerste laat de verlofsregeling veel te wenschen over. Om de 8 we ken mag men om de beurt gaan, dit is te lang. Men verlangt naar huïs, bovendien is het demoralisee- rend voor de betrokken arbeiders. Met het regenvor- zuim was het ook slecht gesteld, daar er te weinig uitbetaald werd. Het eten was geregeld slecht te noe men, daar de aardappels van de slechtste kwaliteit waren. De vergoeding voor de laarzen was lang niet ideaal geregeld. Wij zijn, aldus de klacht der ver gadering, geheel rechteloos. Heftige verwijten werden naar het adres der Heide maatschappij geslingerd. Wij zijn verkocht als de dwangarbeiders en als slaven, heette het; hard wer ken is de eisch. Bovendien moet het tarief verhoogd worden, want het grondloon is te laag. Op de beurs paait men de wcrkloozc arbeiders met mooie belof ten, maar o wreedc ontgoocheling. Verscheidenen zijn reeds ziek geworden door de koude en natte bce- nen, en moesten vertrekken, noodgedwongen. Om den schijn te redden, werd gezegd: het is het klimaat. Daar dekt men zich mede voor hoogc bezoeken; edoch Kamerleden en hooggeplaatste personen loopen de arbeiders mis. Zouden wij hier ook Russische toe standen krijgen? werd gevraagd. De vrouwen en kin deren moeten thuis honger lijden, en die gedachte is onverdragclijk.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1