Aliiiiü Niim- Biljartwsdstriji! SPORT De Competitie-wedstrijden. Schagen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Provinciale Staten Noord-holland. van Ernstige auto-ongelukken. Ondeugdelijke vlotbrug bij Koedijk. om het Kampioenschap van Nederland, Dinsdag 16 December 1930. 73ste Jaargang No. 8783 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 233S0. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grnotere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Werkloosheidsbestrijding. Ofschoon het voorstel tot uitvoering van werken op het Landgoed te Castricum ter bestrijding dei- werkloosheid algemeen met instemming werd ont vangen, gaf het toch in de commissie van het afdee- lingsonderzoek der Prov. Staten van Noord-Holland tot eene uitvoerige discussie aanleiding. Bij de voorbereidende besprekingen voor de stich ting der vennootschap kwam ter tafel de aankoop van terreinen te Nes bij Ilpendam. Bij de droogleg ging dezer terreinen zou werkgelegenheid ontstaan voor Amsterdamsche en Zaanlandsche werkloozen; echter ook voor het te werk stellen van werkloozen van andere gemeenten, met name van Haarlem, 'diende gelegenheid gezocht. Zoo kwam men tot het onderzoek of een deel van het Landgoed zich hier voor leende. Ofschoon men ook dit werk aan de ven nootschap had toegedacht, rees de vraag, of men hier niet onmiddellijk zou kunnen beginnen. Met eene nog niet bestaande vennootschap kan echter geen overeenkomst worden aangegaan en het ge meentebestuur van Haarlem was principieel bereid, het risico van het geheele'werk eventueel te moeten afmaken, op zich te nemen. Eventueel, want na de oprichliing der vennootschap komt aan haar door middel van Ned. Heidemaatschappij het werk, al thans zoo de Vennootschap het aanvaardt. Tegenover dit. door Haarlem op zich te nemen risico was de Provincie'tot eene tegenpraestatie bereid, namelijk dat het eerste jaar aan een 50-tal Ilaarlemsche werk loozen werkgelegenheid zou worden geboden. Het is stellig te verwachten, dat nadien het werk reeds zal zijn overgebracht naar de vennoptschap, die tegen over de deelnemers gelijke rechten zal doen gelden. Te verwachten is. dat Haarlem bij Rijk en Provincie eene bijdrage zal vragen: eerst dan komen de be kende twee ton aan de orde. Het bedrag van f50.000 heeft met dit crediet van twee ton niets te maken; dit bedrag vertegenwoordigt de te verwachten waar devermeerdering voor het Landgoed, waarvoor de Provincie betaalt, terwijl de toevoeging „of zooveel ine er of minder" sleechts beoogt de noodige vrijheid te laten om het bedrag der waardevermeerdering niet rigoureus te behoeven aan te houden. Voor de Pro vincie was er alles aan gelegen om, reeds voordat de Vennootschap kant en klaar is, eene daad te stellen, die in dezen tijd van malaise ook psychologisch een gunstig effect zou kunnen teweegbrengen en den wagen in beweging zou zetten. Deze zal reeds on middellijk na aanvaarding dezer voordracht in be weging te stellen zijn, zoo als dan het Rijk aan Haarlem eene bijdrage in de loonen heeft toegezegd. Het onderhavige object van werkverschaffing gaat buiten de sinds eenige jaren bestaande werkver schaffing op liet Landgoed om. die ook dit jaar weer haar gewonen gang zal gaan en een aantal werk loozen, zoo al niet allen, clan toch hoofdzakelijk uit de omgeving van het Landgoed, arbeid zal ver schaffen. Een auto te Zwolle rechtuit de gracht ingereden. Na een uur de drie inzit tenden er dood uitgehaald. Vrijdagavond kwamen per auto te Zwolle aan de heer Manne Jelmersma. 27 jaar, garagehouder te Sit- tard, zijn 3-jarig zoontje en zijn schoonvader T. Koe nen, die eveneens te Sittard woonachtig was. Zij wa ren voor een begrafenis op weg naar het Noorden dos lands, maar met het oog op den mist en de gladde wegen, besloten zij te Zwolle te overnachten. Donder dagochtend omstreeks kwart over vijf werd de tocht voortgezet. De bestuurder had er geen erg in, dat in de kom van Zwolle de weg bij de Stadsgracht een bocht maakt, en reed rechtuit de gracht in, waarbij de auto over den kop sloeg. Het duurde bijna een uur, voordat toegeschoten helpers er in geslaagd wa len, de kap van den auto, die onder water zat, open te breken en de inzittenden er uit te halen. Deze waren toen reeds geruimen tijd overleden. Nog een auto te water. De bestuurder verdronken. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur heeft te Usquert (Groningen) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer H. Nieboer, uit 't Zand. vervoerde de echtparen Knot en Zuur naar Usquert. Toen het echtpaar Knot, dat aldaar moest zijn, aan het kanaal was uitgestapt, en de auto zou draaien, reed deze achterwaarts te water en sloeg over den kop. De echtgonoote van den heer Zuur werd spoedig opgehaald en was vlug van den schrik bekomen. I)e heer Zuur werd later opgehaald; zijn toestand was Zondagmorgen nog bedenkelijk. De be stuurder van den auto was. toen hij uit het water werd gehaald, reeds overleden. Onvoorzichtig wielrijdster. Bij een aan rijding zwaar gewond. Zaterdagmorgen is op den Kanaaldijk van Den Bosch naar Den Dungen, de 15-jarige Johanna van E. uit laatstgenoemde plaats door een auto gegrepen. Zij was op de fiets op weg naar de markt in Den Bosch, doch hield te veel links toen een auto na derde. De chauffeur, die het gevaar zag, trachtte nog uit te wijken en reed daarbij in volle vaart tegen «le hoornen aan den kant van den weg, met het ge volg, dat de eene zijde van den auto totaal werd ver splinterd. Het meisje sloeg tegen den anderen kant van den auto, en bleef hevig bloedend bewusteloos liggen. Dr. Mettrop die de eerste hulp verleende, constateerde ernstige inwendige kneuzingen en zware hersen schudding. Het meisje is naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Men vreest voor haar leven. Bijna een autobus met passagiers er door gezakt. Een groot onheil voorkomen. Zaterdagmorgen kwam de nieuwe For-autobus van de weduwe Spaans uit Kal verdijk van Koedijk de Koedijker vlotbrug opgereden, toen de brug brak. De autobus stond met dc voorwielen reeds op den schui nen opgang aan de westzijde van het kanaal. Hoe wel de drijvende helft van de brug reeds zinkende was, gelukte het den chauffeur door het geven van volle kracht ook nog met de acherwielen op den schuinen opgang te komen, waardoor groot onheil voor de veertien passagiers, waaronder twee kinderen, werd voorkomen. Het verkeer over de brug werd ter stond verboden. Officieel is een verkeer van vrachten tot vier ton over de brug toegestaan. Dc auto woog met de pas sagiers ten hoogste 3 ton, zoodat de brug niet in orde moet zijn geweest. Het blijkt steeds meer, zoo schrijft men, dat de oude vlotbruggen over het Noord-IIollandsche kanaal voor het tegenwoordige verkeer niet voldoen. TUSSCHEN DE EUFFERS. Vrijdag is op het emplacement van de Oranje Nas saumijnen II te Schaesberg de arbeider L. Stienen tusschen de buffers van een wagon gekomen. Hij werd zoo ernstig gewond dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Heerlen noodzakelijk werd geacht. Daar is hij 's avonds overleden. De man is 42 jaar oud en laat een vrouw met een kind achter. (Eerste klasse klein biljart cadre), in de achterzaal van de „Cérès" te De wedstrijden worden gehouden op: VRIJDAG 19 Dec., aanvang 4 uur n.m. ZATERDAG, 20 Dec., aanvang 2 uur n.m. ZONDAG 21 Dec., aanvang 11 uur v.m. Partijen van 300 punten. Toegangsprijzen zijn voor alle wedstrijden (doorloopend) 11.dagkaarten f 0.50, met verplicht pregramma. Het Bestuur. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN GRONINGEN. Zeer binnenkort is te verwachten de benoeming tot burgemeester van Groningen, met ingang van 1 Februari, van den heer 11. P. J. Bloemers, met ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der Gel- dersche gemeente Ilheden. GAS VERSTIKKING. Met zijn voet het kraantje opengestooten. De 20-jarige M. II. de R.. die bij zijn grootmoeder woonde in perceel Stepliensonstraat 92 te s Graven- hage, zat Zaterdagavond op zijn studeerkamer te werken. De tafel, waaraan hij zat, was zoodanig te gen den rnuur geplaatst, dat zich ter hoogte van zijn voeten een gaskraantje bevond. Door een on gelukkig toeval heeft de jongeman dit gaskraantje opengestooten en hij is toen bedwelmd geraakt, met het gevolg, dat hij door bet gas werd verstikt. Men vond hem Zondagochtend dood op den grond liggen. De jongen had reeds vaker bij ongeluk het kraan tje opengestooten en had om herhaling te voorko men, een zakdoek er om gewikkeld. Deze maatregel is echter niet afdoende geweest. A. B. KLEEREKOOPER. Niet meer naar de Staten van Noord- Holland. Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Klee- rekoper voor een vernieuwde candidatuur voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, hem door het federatiebestuur van Amsterdam aangeboden, bedankt. Hiertoe heeft geleid de overweging, dat de heer Kleerekoper, als hij zijn werkzaamheden weer her vat, zijn krachten wil concentreeren op de vervul ling van het Kamerlidmaatschap en op zijn werk voor de socialistische pers, zonder verdere versnip pering van zijn krachten in andere openbare licha men. Voetbal. Ajax loopt In! K.F.C. verliest van V.S.V. K.N.V.B.-overzicht van 14 December. De oogst viel ons buitengev^on mee. De Westelijke eerste klassen ten minste gingen oagestoord verder. AFDEELÏNG I. Eigenlijk was 't ons in 't geheel geen verrassing, dat Z.F.C. thuis tegen Excelsior een punt verloor, 't Ge lijke spel lag in den lijn enzer verwachtingen (22). Ajax kon, mede door de overwinning op V.U.C., die raak was (90! in den Den Haag), een punt inloopen De strijd tusschen* Amsterdam en Zaandam wordt steeds scherper en zal, zoo een der partijen niet voor een vervroegde beslissing zorgt, door punten kwijt te ra ken. z'n ontknooping vinden in de match Ajax—Z.F.C. D.F.C., tot dusverre een tamelijk gevaarlijke derde viel ontzaggelijk tegen. Weliswaar kon ook Z.F.C. 't in Hilversum niet tot een overwinning brengen, maar dat de Dortenaren met 6—1 zouden verliezen van 't Gooi hadden we niet gedacht. H.F.C. is er na veel moeite in geslaagd om van Stormvogels te winnen (10). Na tal van, overigens eervolle, nederlagen klinkt dit weer eens als iets aanmoedigends. Dit maakt dat H.F.C. thans 4 punten heeft, evenals V.U.C. De stand is: Z.F.C. Ajax D.F.C. H.D.V.S. 0 25—15 15 1 32—8 14 2 15—18 11 2 29—19 10 AFDEELING II. 't Is met Blauw-Wit ook vrij slecht gesteld tegen woordig. De eene nederlaag na de andere, doet het prestige van het vorig jaar zoo sterke Zebra-team geen goed. Thans won E.D.O. in 't Stadion met 2—0. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden heeft hier de eigenaardige situatie doen ontstaan, dat no. 8, 9 en 10, door alle te winnen, naar boven zijn geklommen en no. 6 en 7, H.V.V. en A.D.O., omlaag zijn geduikeld en de club der Tappen nu onderaan staat. A.D.O. verloor n.1. met 31 van Sparta, een overigens niet zoo onverdienstelijk resultaat. H.V.V. verloor in eigen home met 2—1 van R.C.H., terwijl de wedstrijd V.S.V. K.F.C. op een flinke 30-nederlaag voor de Koogers uitliep. Deze afdeeling, waar geen enkele club als de zwakste is aan te wijzen, zal nog heel wat vertier brengen. A.D.O. bijvoorbeeld lijkt ons zeer zeker te sterk om te degradeeren. Feijenoord behield op zekere wijze de eerste plaats. De Rotterdammers wonnen n.1. met 20 van Hilversum. De geheele stand is hier: Feijenoord 9 8 0 1 32—9 16 Sparta 9 7 0 2 21—10 14 Blauw Wit 11 5 1 5 20—15 11 E.D.O. 8 4 0 4 1816 8 R.C.H. 10 4 0 6 23—27 8 V.S.V. 10 4 0 6 17—20 8 K.F.C. 10 3 2 5 17—24 8 Hilversum 10 4 0 6 14—21 8 H.V.V. 9 3 1 5 13—25 7 A.D.O. 8 3 0 5 14—19 6 AFDEELING IIT. Go Ahead maakte korte metten met Z.A.C. (7—2). A.G.O.V.V. deed meer dan we van haar verwacht had den. Met 32 wonnen Landaal c.s. van Tubantia in Hengelo. Go Ahead houdt, alhoewel thans nog onge vaarlijk, een oogje in 't zeil. Heracles reisde ten twee den male naar Apeldoorn. Robur moest thans de ernst van de Almelo'sche kampioensplannen ondervinden. Met 30 maakte Heracles de 41-nederlaag van ver leden week ten deele v/cer goed. WageningenVitesse kon bijna geen verrassing leveren. Van der Heijden c,s. wonnen dan ook normaal met 20. P.E.C.'s terrein werd afgekeurd, zoodat de uiterst belangrijke match P.E.C.Enschede moest worden uitgesteld. Eigenlijk jammer. De stand is thans: P.E.C. 8 6 1 1 29—12 13 Heracles 9 6 1 2 27—16 13 Enschedé 8 4 3 1 20—13 11 Go Ahead 8 5 0 3 28—21 10 AFDEELING IV. De tijding van N.O.A.D.'s nederlaag zal in de P.S.V.- geJcdercn wel een groote vreugde hebben verwekt. Met 10 dolven ze tegen de oud-kampioenen, Willem II het onderspit. P.S.V. herkreeg nu de voorsprong van twee punten, die verleden week zoo onverwachts teloor ge gaan was, door met 42 van B.V.V. te winnen. Wil- helmina werkte zich eenigszins uit het moeras door met 3—2 van Longa te winnen. d?.t leelijk in de put zit. Ook M.V.V. verliet de gevaarlijke streek. Hiertoe hielp de verdienstelijke 3O-zege op Eindhoven. De Valk moet voorloopig nog danig op haar tellen passen, a! stemt de 21-nederlaag in eigen home tegen N.A.C. niet direct tot pessismisme. N.A.C. geeft het blijkbaar nog niet op. De stand is: P.S.V. N.O.A.D. N.A.C. Willem n 10 8 10 7 8 4 1 48—18 17 2 30—11 16 1 23—18 11 3 20—30 10 AFDEELING V. De groote verrassing was hier de 42-nederlaag van Vecndam tegen Alcides, die nog wel geleden werd op eigen terrein. Vooralsnog kon Velocltas daar niet van profiteeren, daar Frisia's terrein werd afgekeurd. Leeuwarden liep nu weer in, daar ze met 61 van M.S.C. won. Ee Quick behaalde een normale 41-over- winning cp Friesland. G.V.A.V.'s 4—0-zege op Achilles was ook alleszins verwacht. De stand is thans: Veendam Leeuwarden Velocitas 10 10 0 3 32—16 1 3 39—19 0 0 30—8 14 13 12 Pregramma N.H.V.B. 1 C: Nieuwe NiedorpB.K.C. 1; Succes 1—Zeemacht 1; H.R.C. 3Texel 1; Sparta 1—Wicringerwaard 1. 2 C: 1 D.T.S. 2—West-Frisia 4. 2 D: Texel 2—J.V.C. 1; Helder: 4—DOSKO. 1; B.K.C. 2—Succes 2. 3 D: Succes 3—Pet-j tsn 1; D.E.S. 1-Sparta 3 4 D: J.V.C. 2—H.R.C. 6 (H.R.C. 6 is* alsnog ingedeeld); B.K.C. 3Succes 4;' Wieringerwaard 2H.R.C. 5. Adsp. J: Nieuwe Niedorp aAlkmaar b; Adsp. G: D.T.S. a—Alcmaria b; Adsp. K:.( Succes aHelder a; H.R.C. bHelder b. Adsp. L: Sparta b—B.K.C. a; Helder cHelder e. (Alg. Sportblad). ANNA PAULOWNA. Dat was nu net weer iets voor B.K.C. om van een, op papier sterkeren tegenstander te winnen. Zeker, de Helderschen mogen bogen op enkele individueele krach ten, maar als geheel was 't een slappe boel. Men kwam met een air in 't veld alsof men zonder slag of stoot zou winnen. Dat dit niet geschiedde, kwam omdat' B.K.C. er flink opzat, en het gladde en vette veld in aanmerking genomen, behoorlijk speelde. B.K.C. is drie vierde van den speeltijd in de meerderheid geweest. Ware het niet, dat de glijpartijen voor de doelen geen zuiver richten hadden toegelaten, dan had H.R.C. er met gemak met 4 of 50 ingegaan. In de achterhoede misten de roodjakken Van Til. Overigens telde de ploeg nog twee invallers. Men mag het gemis van dien emi- nenten back wel zwaar aanrekenen, maar het huidige backstel had de B.K.C.-voorhoede ook kunnen houden- en deed dit meestal ook, vaak met medewerking van de buitenspelval. Toch werd er zoo lauw gespeeld in de eerste helft, door de Racers, dat B.K.C. zoo ongeveer steeds op de Racing-helft speelde, maar geschoten werd er niet. B.K.C. had invallers voor Harder en Hendriks voor wie Klerk en Van Teulingen invielen. Laatstgenoemde heeft wel eenige kansen niet benut, maar over 't ge heel voldeed hij wel. Klerk was als gewoonlijk zeer snel, doch mist elke balcontrole. Het begin gaf het vreemde beeld van een onverwacht B.K.C.-offensief. Enkele malen werd er flink op doel geschoten, doch steeds van te ver af, daar Augu9teyn en Maas ver opdrongen. Keeper Aussum had het dan ook vrij gemakkelijk. Naderhand leidde de loomheid der Racers tot een uitgesproken minderheid en het werd een ware bekogeling. Talrijke corners waren er ook het gevolg van. Jam mer, dat we geen kopper in het binnentrio hebben. Verscheidene malen passeerde de bal aangeroerd op manshoogte langs den doelmond, zonder ingezet te worden. Enkele uitvallen van H.R.C. waren lang niet zonder gevaar en eens dachten we H.R.C. de leiding te zien nemen. Keeper Post dook het zachte schot van midvoor Hoogendijk er gemakkelijk uit. De rust kwam dus met blanken stand (00). Na rust kreeg H.R.C. voor den wind, die haar niet dat voordeel bracht als we vermoed hadden. Wel was bij sommige spelers (o.a. Kok) te merken dat men inzag dat het zoo niet ging, maar men zat eenmaal in de vaste greep van B.K.C* en men ontkwam niet meer. Enkele sporadische uitval len uitgezonderd, heeft Post het niet meer zwaar gehad. Aan de andere zijde gingen door gepeuter vele kansen verloren, zoo jammerlijk soms, dat 't tenslotte een klap op de vuurpijl was toen Van Wees rustig om Augus- teijn heenliep, toen deze miste en kalm scoorde. Er waren toen nog een minuut of negen te spelen en we vreesden, dat de stand weer op gelijken voet zou worden gebracht. H. slaagde hierin evenwel niet en onder een zucht van verlichting van de vermoeide spelers (het terrein was na afloop totaal „afgewerkt") en een hoeraatje van 't niet-talrijke publiek kwam het einde. De H.R.C.-mannen keken wat op hun neus; maar het was eigen schuld! Ze pakten niet van 't begin af aan. Bij B.K.C. speelde de halflinie niet zoo'n groote rol als anders. De achterhoede was heel goed. In de voorhoede kon zelfs Hoep niet aan een schot toekomen. Scheidsrechter Snijders was wel iets te streng. Ove rigens had hij 't spel wel geheel in handen. Daar 't J.V.C.-terrein en dat van Succes afgekeurd waren, konden de wedstrijden van B.K.C. 2 en 3 geen doorgang vinden. B.K.C. a speelde een heel verdienstelijken wedstrijd tegen Helder d en kwam met een 4O-zege uit den strijd. As. Zondag: Nieuwe Niedorp 1—B.K.C. 1; B.K.C. 2Succes 2 (2 uur); B.K.C. 3—Succes 4 (12 uur) en Sparta bB.K.C. a. NIEUWE NIEDORP I—WIERINGERWAARD I. 3—S Hard werken en enthousiast spel beloond- Hoewel Nieuwe Niedorp wel voor een volledig ver: slag zal zorgen, meenen wij van onzen kant toch ook iets over dezen strijd te moeten schrijven. Direct na 't begin ontwikkelde zich een vlug spel en verkeerde het W.w.-doel direct een paar maal in gevaar. Na pl.m. een kwartier spelen maakte \V.< waard haar eerste doelpunt. 1—0. Het is echter van korten duur, want N.N. maukt spoedig gelijk en neemt nog voor rust uit een corner de leiding. 1—2. Na rust maakt W.waard spoedig 22, door een schit terend schot van Schröder, doch dan heeft N.N. ge< ruimen tijd de overhand en wordt het zelfs 3—2 voo-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1