Gemengd Nieuws. De opstand in Noord-Spanje. Ontzettend ongeluk op het station te Agram. Hevige stormen op de Kaspische Zee. Zware overstrooming in Turkije. Poincaré ernstig ziek. Binnenlandsch Nieuws. Steun aan de tarweteelt. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Plaatselijk Nieuws. Dierenvrienden. Afscheid Meester Deenik. moeten loopcn over betrekkelijk langen termijn en dat daaraan niet alleen veel zorgen en moeite moet worden besteed, maar tevens, dat ze tamelijk zware financieele offers eischen. Dit is trouwens reeds ge bleken uit het aan de veilingsvereenigingen ver strekte rapport en de bcgrooting voor 1931. •Waar bij het welslagen der proeven de belangen dezer geheele koolstrcek zijn betrokken, wordt aan de veilingsbesturen financieelen steun gevraagd. Nadat door den spr. enkele gestelde vragen zijn beantwoord, werd door den heer Malekote nog een korte uiteenzetting gegeven van hetgeen reeds door „Eendracht" en „Tuinbouwbelang" is verricht. Uit de discussie bleek, dat men eenerzijds de tuin- bouwvereenigingen de aangewezen organisaties acht te voor zulke proeven, terwijl anderzijds werd ge oordeeld, dat indien de veilingsvereenigingen er de schouders onderzetten, alel tuinbouwvereen. er bij betrokken worden. Ten zeerste werd betreurd dat de Proeftuin door het Rijk vooral zoo schriel met de zoo noodige middelen werd bedeeld. Besloten werd voor deze proeven financieelen steun te vragen van Rijk en Provincie. Voorts werd door den de Centr. Veiling te Warmenhuizen en die te Obdam steun toegezegd naar evenredigheid van de veilingsomzetten. De L.G.C. zal nog een beslissing moeten nemen. Door den heer Hazeloop werd alle medewerking van den Proeftuin toegezegd. Een voorstel om op Zaterdag 27 December ditmaal aan de aangesloten veilingen geen veiling te houden, vond algemeen bij v,al. Nog werd besloten ter veiling aangevoerde kool, welke den minimum-prijs van 60 cent per 100 K.G. niet kan halen, niet meer" voor 30 cent door het veilingsbestuur te doen overnemen. Weer zoo goed als geëindigd. Omtrent den opstand in Noord-Spanje, uitgebroken in het garnizoen te Jaca (een grensplaats in de Py reneeën), waarvan wc reeds in ons nummer van Za terdag melding maakten, wordt nog gemeld, dat de opstandelingen bij do verschijning van de onmiddel lijk oprukkende regeeringstroepen zijn gevlucht. Volgens een mededeeling van den Spaanschen minister-president, Bcrenguer, aan de journalisten, kon Zaterdag de opstandige beweging als afgedaan worden beschouwd. Nadere berichten uit Saragossa melden, dat vóór het uitbreken van den opstand twee tot driehonderd studenten uit Madrid en Saragossa onder leiding van twee hooglcemren, die thans eveneens gevangen zit ten, naar Jaca gegaan, waar zij tot den strijd voor de republiek opwekten en het gerucht verspreidden, d"t te Madrid de revolutie in vollen gang was. Oproep tot de revolutie door vliegtuigen verspreid. In tegenstelling met het bovenstaande, komen thans minder gunstige berichten binnen en wordt de toestand op het oogenblik zelfs zeer ernstig geacht. Gisteren verschenen boven de hoofdstad Madrid eenige vliegtuigen, die strooibiljetten naar beneden wierpen, waarin de bevolking tot revolutie werd aan gespoord. Deze oproep is, zooals van republikeinsche zijde wordt medegedeeld, het afgesproken teelten tot het begin van den opstand. De algcmcene staking is thans afgekondigd te Santander, Bilbao, Valencia, Jaca, Sari Sebastian, Sevilla, Cadiz, San Fernando en Barcclona. Te Madrid is de toestand nóg normaal. Sterke politiepatrouilles doorkruisen de stad. De toe stand wordt algemeen zeer ernstig geacht. Een coup der revolutionnaire te San Sebastiaan. Gistermorgen om zes uur drongen betoogendc ex tremisten de burcaux van den gouverneur van San Sebastiaan binnen, waar zij met revolvers twee wach ten doodschoten en' het meubilair vernielden. Om denzelfdcn tijd trachtten andere groepen extremisten, die bij de toegangen tot de stad hadden postgevat, "den melkboeren en arbeiders te beletten, stadwaarts te gaan. Burgerwachten en politieagenten achtervolg den de opruiers, van wie er verscheidene werden gedood of gewond, terwijl velen werden gearresteerd. Te San Sebastiaan en te Irun sloten de winkels en café's hun deuren. De telefonische en telegrafische verbindingen van heel Spanje zijn verbroken, doordat de opstandelin gen San Sebastiaan het centraal toestel hebben on klaar gemaakt. De leiders der opstandige vliegers op de vlucht. Officieus wordt verklaard, dat de onlusten te San Seba. liaan. Santander en Sevilla, evenals de opstan dige beweging in het vliegkamp van Guatro Vientos te Madrid snel werden onderdrukt. De staat van beleg afgekondigd. V.D. verneemt uit Parijs: Blijkens hier gisteravond uit Spanje ontvangen be richten is in het geheele land de staat van beleg af gekondigd. Het treinverkeer is aan het publiek niet meer toegestaan. Uitbreiding algemeene staking? Volgons nog niet bevestigde berichten is de alge meene staking uitgebroken te St. Sebastiaan, San tander, Bilbao, Cadix en zelfs te Madrid. Rangeertreln rijdt op een groep personen in Vele slachtoffers. Te Agram In Joego Slavlë is Zondag een trein inge reden op een groep van 40 personen, die op het hoofd station op de rails stonden. Drie vrouwen werden op slag gedood, terwijl acht andere personen levensgevaar lijk gewond werden. Een hunner is intusschen reeds overleden. In het geheel werden 30 personen in het ziekenhuis opgenomen, o.a. de stoker van den trein, die een aanval van krankzinnigheid kreeg. Twee spoorwegambtenaren, aan wie de schuld van het ongeluk wordt geweten, zijn in hechtenis genomen. Onbeschrijflijke paniek onder het publiek. Nader wordt omtrent dit vreeselijke ongeluk gemeld: Velo boeren en boerinnen hadden deelgenomen aan de speciale Zondagsmarkt, die dien dag werd gehouden. Terwjjl een groot aantal bezoekers en marktkooplieden met hun koffers en manden op het station stond, wer den zeven wagons van den gereedstaanden trein er uit gerangeerd. Terwijl zich nog ongeveer 40 menschen op do rails bevonden, kwam de rangeertreln weer in volle vaart het station binnen en reed op de groep mensch°n in. Drie personen werden gedood en velen zwaar gewond. Men hoorde een ontzettend gegil. De machinist kon dc machine niet direct tot stilstand brengen en men zag hoe zQ drie vrouwen meesleurde. Mannen en vrouwen werden gewond, opzij geslingerd en een onbeschrijflijke paniek ontstond in het station. Eeh&lvc aan de gewon den moest de eerste hulp, die spoedig ter plaatse was, nog dertig anderen personen bijstand verlcenen, die al leen door het zien van het afgrijselijke schouwspel on wel waren geworden. De rangeerchef van het hoofdsta tion en zijn plaatsvervanger werden gearresteerd. Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat het stationsperso- neel aan de ramp schuld heeft. Noch de stationschef, noch de sous-chef, bevond zich toen het ongeluk ge beurde, op het station, hoewel het in hun diensttijd plaats had. Terwijl het verplegend personeel bezig was met hot verleenen van de eerste hulp aan de gewonden, speelde zich op het perron 'n tragisch tooneel af. Een chauffeur die van het treinongeluk getuige was geweest, werd plot seling waanzinnig. Hij greep een flesch met bijtend zuur en dronk deze leeg Met zware inwendige brandwonden werd de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. 23 visschere verdronken. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het gebied van de Kaspische Zee hevige stormen woeden. Ten gevolge van een vloedgolf werden ruim veertig dorpen over stroomd. De spoorwegverbinding met vele plaatsen is verbroken. Vier visschersschepen met te zamen drie en twintig koppen bemanning, zijn vergaan. De materieele schade wordt op ongeveer 500.000 roebel geschat. Een groot deel van Adana onder water. Het aantal slachtoffers nog onbekend. Reuter seint d.d. gister uit Konstantinopel: Een groot gedeelte van Adana is overstroomd, doordat de Seihun buiten de oevers is getreden ten gevolge van een geweldigen regenval gedurende drie dagen in het Taurusgcbicd. De verbindingen zijn verbroken, en er is geweldige schade aangericht; het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De ramp neemt steeds grootcr omvang aan. Tengevolge van drie aardschokken bij Erzindjan en Trebizonde verkeert de bevolking in grooten angst. Reden tot vrij ernstige bezorgdheid. Uit Parijs wordt gemeld: Men maakt zich ongerust over den gezondheidstoe stand van Poincaré. De oud-president heeft reeds Sa terdag een flauwte gehad, maar was daarvan weer her steld. Gistermorgen echter heeft zich een nieuwe be zwijming voorgedaan, en zijn toestand schijnt op het oogenblik tot vrij ernstige bezorgdheid aanleiding te geven. De onverpoosde werkzaamheden van dezen ze ventigjarige, die ook den laatsten tijd nog voortdurend hard. en waarschijnlijk tè hard, gewerkt heeft (het vijfde deel van zijn zeer omvangrijke gedenkschriften is enkele dagen geleden verschenen) is zeker niet vreemd aan deze onevrwachte zwakte. D© toestand van Poincaré slechter. Een N.T.A.-bericht meldt uit Parijs, dat de hulsarts van Poincaré gisteren in den loop van den avond op nieuw bij den zieke is geroepen. De arts verklaarde tegenover de journalisten, dat hij het huls van Poin caré niet zou verlaten. Men leidt hieruit af, dat de toestand van Poincaré slechter is geworden. Verwerking van aardappelmeel uitgesloten. Geen ernstige gevolgen voor meel-impor- teurs. Het wetsontwerp vervalt weer op 1 Augustus 1934. Verschenen is de memorie van'antwoord op het voor- loopig verslag over het wetsontwerp, houdende bepalin gen in het belang van de inheemsche tarweteelt De minister merkt daarin o.m. op, dat het hier een regeling betreft, waarbij het technisch element een groote plaats inneemt. Daarnaast moet de regeling zoo soepel zijn, dat zij te allen tijde voor wijziging en aan passing vatbaar is. Daarom ook kan een ruime bevoegd heid tot het vaststellen van uitvoeringsmaatregelen bij algemecnen maatregel van bestuur niet worden gemist Dat krachtens het onderhavige wetsontwerp ook da verwerking van aardappelmeel zou kunnen worden toe gestaan, moet de minister weerspreken. Te allen over vloede wil de minister een bepaling opnemen, welke aan mogelijken twijfel een einde maakt De minister wijst er met grooten nadruk op, dat het wetsontwerp door de regeering niet zal worden gebruikt om te bewerken, dat „de aanwezige inlandsche tarwe, van welken aard ook, in het brood komt", doch dat vóór alles zal worden rekening gehouden met de vraag, of de tarwe zich daartoe leent. Slechts in het nauwste verband hiermede en onder opmerking, dat het dus geen richtsnoer Is, kan de minister vrijheid vinden, een maxi- mumpercentage van 25 pet. in het ontwerp op te nemen Do nadere uitvoering zal men hebben te verwachten in de richting van wat men is gaan noemen een maai en menggebod. Een teeltpremie of een hoog invoerrecht zou dan een te kunstmatig karakter dragen. Den voorgestelden maat regel acht de minister krachtig genoeg om tegen inci- denteele agrarische venvarringen te waken en dus zoo wel den tarweverbouwers eenigszlns te helpen als de te lers van andere producten voor ongedachte en ondoor dachte concurrentie te vrijwaren, terwijl de kracht niet zóó is, dat agrarische wijzigingen, die het gevolg zijn van wijziging in de wereldconstellatie, kunnen worden tegengehouden. De minister voldoet gaarne aan den eersten wensch, om den duur der regeling aan een nauwkeurige tijds bepaling te binden. Een bepaling is daarom nog opge nomen om den verbindingsduur tot 3 jaar te beperken De regeering verwacht van den voorgestelden maat regel niet een eenigszjns belangrijke stijging van den broodprijs. Het zwaartepunt in de productiekosten van brood ligt in andere factoren dan in den graanprijs De minister zet voorts uiteen, dat het ontwerp voor de meelimporteur geen ernstige gevolgen kan hebben en dat den graanmaalderljen geen monopolistische po sitie wordt gegeven. Natuurlijk zullen maalderij zoowel als import eenige bezwaren ondervinden, maar de mi nister vertrouwt, dat zij die bezwaren zullen weten te overwinnen. De vraag of het Amerikaanache meel een gedumpt artikel ls, kan de minister niet bevestigend beantwoor den. Wel is ook den minister ter oore gekomen, dat de uitvoer van tarwebloem uit de Ver. Staten door over eenkomsten tusschen The Grain Stabilisatlon Corpora tion en Amerikaansche meelfabrieken tot midden Augustus van dit jaar zou zijn aangemoedigd. Het denkbeeld van verplichte afneming verwerpt den minister. Hij acht geen slechtere introductie van het ^nationale product denkbaar. Ook het contingenteerlngs- "stelsel acht de minister niet geschikt. Wat het gevaar van uitbreiding van den teelt be treft, meent de minister, dat een voorzichtige hantoe- ring van het percentage en becordecling van het in aanmerking komende graan een abnormale uitbreiding van dén tarweteelt zullen verhoeden. DE MIST. De scheepvaart te Rotterdam volkomen stilgelegd. De mist heeft gisteren den gehcelen dag geduurd. De scheepvaart heeft geheel en al stil gelegen, even als de veerdiensten van dc gemeenten. Ook de vlieg- diensten zijn gestaakt geweest. Gisteravond laat was nog geen enkel schip binnengekomen; evenmin was er een boot uitgevaren. EEN MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? Door den heer II. Cillekens te Roermond is aan den minister van Landbouw onderzoek gevraagd on der toezicht van dr. Frcnkel, directeur van den Vee- artsenijkundigen dienst te Utrecht, naar de toepas-, sing van een middel tegen mond- en klauwzeer, waarvan de heer Cillekens het recept in zijn bezit heeft. GRONINGEN'S BURGEMEESTER. De hoer H. P. J. Bloemers benoemd. Blijkens de „Staatscourant" van gisteren is, met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot burgemeester van Groningen, de heer H. P. J. Bloemers, met ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Rhedcn. XIV. (Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffpnde, in te zonden aan den heer K. VAN KEULEN, Lootsstraat 2411, Amsterdam.) VRAGENBUS. Mcj. S. K.v.d. B. te Den Helder schrijft en vraagt: „Gaarne zou ik even van u willen weten hoe ik een Hortensia, (ik weet niet of ik den naam goed zet, afijn, u weet wel wat of ik bedoel), moet behande len, ik heb in Mei er een gekregen, ik heb haar uit laten bloeien en heb haar afgesneden, toen heb ik haar in den tuin gezet, nu staat zij weer binnen. Nu is zij natuurlijk kort, maar staat frisch. Wat moet ik nu doen om huar weer groot en bloeiend te krijgen. Ik heb de stekjes in het water gezet en die hebben wortels. Kan ik die in een pot zetten? Dan heb ik nog kleine varentjes, die gaan verdrogen, ik geef ze genoeg water en toch gaan ze verdwijnen. Gaarne uw antwoord. Bij voorbaat mijn dank. Antwoord: De naam Hortensia is goed geschreven. Een Hortensia bloeit op zwaar éénjarig hout cn is vatbaar voor vorst, zoodat binnen halen goed is. Het is echter niet zeker, dat deze takken nu bloeien zul len, omdat door laat insnijden geen zware scheut ont staat. In twee jaar gaat dit beter, dus bloeien. Het volgend jaar insnijden, daarna het volgend jaar bloei. Bij vroegen bloei en vroeg insnijden, gebeurt het ech ter wel, dat ze reeds het volgend jaar gaat bloeien. U vindt dan zware, dikke knoppen aan het eind der scheuten. Houd de plant vorstvrij in een onverwarmd vertrek en matig vochtig. In Februari kunt u haar in een verwarmd vertrek plaatsen, in April buiten. De stekken kunt u oppotten en op dezelfde wijze be handelen. De varentjes zullen wel verdrogen, door te droge lucht in de kamer. Hieraan is weinig te doen. Alleen sterke soorten kunnen in de kamer worden gekweekt. G. K. te Winkel schrijft het volgende: „Naar aan leiding van uw rubriek: „Planten in Kamer en Tuin", zou ik gaarne iets aan u willen vragen. Bij voorbaat mijn dank. Ik heb een Ciclama, dio mooi gebloeid heeft en nu groen is, maar nu komen er aldoor gele blaadjes aan en dan vallen ze er af. Hoe moet ik haar behandelen?" Antwoord: Mag ik u er even op wijzen, dat u ver keerd schrijft, als u zet Ciclama. De juiste naam is Cyclamen. Doch ter zake. Wat de plant dan betreft, dit komt algemeen voor. De plant weinig gieten, vooral niet op den knol. U moet de plant in Maart, April buiten ingraven op een half beschaduwde plaats. Geef dan wat vloeimest; er is dan groote kans op nieuwen groei. Hoewel jonge planten van zaad het altijd beter doen, kan toch van oude knollen nog wel een mooi bloeiende plant gekweekt worden. Antwoord aan Mej. D. B. te Valkkoog. De Cactus is waarschijnlijk te vochtig geweest. Dat het plantje zoo plotseling dood ging, wil niet zeggen, dat het voor dien tijd gezond was, alleen toen alle wortels verrot waren, trad het verwelken plotseling op. Antwoord aan abonné te Stroet. Uw brief is verlo ren geraakt tijdens mijn verhuizing. Is uw Aspargus vochtig genoeg? Het spreekt vanzelf dat de onderste takken blaadjes laten vallen, deze zijn te oud. Ook de kachehvarmte kan schadelijk werken. Amsterdam. K. VAN KEULEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden be woners van de Loet uit hun slaap gehouden door het vrecselijk gehuil van een hond. Waar hun ge voel voor dierenleed het blijkbaar won van de on misbare warmte der wollen dekens in dezen tijd, schoten zc hun kleeren aan en gingen naar buiten. Aanvankelijk zagen ze niets, maar het door merg en been dringende gehuil hield onafgebroken aan. Tenslotte kwamen ze tot de ontdekking, dat het dier aan den hoogen walkant in sloot lag en alle mogelijke moeite deed, om zijn kop boven het ijs koude water te houden. Pogingen om den hond naar den overkant te lokken, waar het gemakkelijk den lagen wal van „Vreeburg" zou kunnen worden op getrokken, mislukten ten eenenmale, omdat het veel te uitgeput was, de sloot nog over te zwemmen. Een derde bewoner, er inmiddels bijgekomen, vatte hot alleszins begrijpelijke plan op, om de politie er bij te halen. Zijn tocht hiertoe naar de Waag was echter tevcrgeefsch, wat hij wel verwachten kon, maar niet kon weten. Teruggekomen was goede raad duur, maar er moest toch iets gedaan om het dier, dat nog steeds erbarmelijk te keer ging, op den wal te krijgen. Een haak van een nabijliggende schuit zou de redding in deze brengen. Met groote moeite de walkant is er hoog cn het was stikdonker wist men dezen haak onder den halsband van den hond te krijgen en weldra lag het beest nu op het droge. Met groote moeite het dier kon niet meer loopen hebben de menschen het toen op een beschut plekje op „Vree burg" neergelegd. Al hun moeite heeft echter niet kunnen beletten, dat het ongelukkige beest ondanks gestorven is. Alleen hebben zij hem vermoedelijk voor een nog ellendiger dood behoed. Wat wij zoo terloops meedeelden over de afwezig heid van de politie moeten wij toch nog even op merken, dat dit ons niet in alle opzichten een ideale toestand lijkt. Ditmaad was het „nog maar" een hond gelukkig dat er nog dierenvrienden blijken te zijn, die er anders over denkon maar er zouden zich ook nog dringender omstandigheden kunnen voordoen, waarbij politie van noode was, en waar zou men dan moeten zoeken??? Ons lijkt het beste, dat men zich in dit geval ver voegt bij het hoofd van de politie, dat is burge meester Cornelissen. hoek Heerenstraat-Loet. AANBESTEDING. Door den architect Chr. Dekker alhier werd Zaterdag j.1. aanbesteed het bouwen van een burgerwoonhuis voor den heer H. Willemse, in het Heerenbosch. De uitslag was: J. de Graaf. Moerbeek f 9391; A. Bakker en J. Hof land, Winkel f 9012; M. Schoen, Schagen f 8929; S. A. Knuwer. Schagen f 8790; J. Westra. Warmenhuizen f 8380; P. de Geus, Sint Maarten f 8065; B. v. d. Hoven, Schagen f 7964; H. Doorn, Oudesluis f 7500; H. de Vries Harenkarspcl 7472. Het werk is nog niet gegund. GESLAAGD. De heer C. Mol, gemeente-ontvanger en eerste ambtenaar ter secretarie alhier, is te Den Haag ge slaagd voor het examen Staatsinrichtingen M.O. HANDELSWINTERAVONDSCHOOL. De heer A. Koning, leeruar aan do U.I..O., is door het vertrek van den heer Deenik voor dit kwartaal leeraar geworden in het Engelsch aan de Handels- winteravondschool alhier. POLITIE. Aan komen loopen f een hond. Nadat het algemeen bekend was geworden dat.de heer Deenik half December met pensioen zijn ambt zou neerleggen, kwam er spontaan vanuit de zoo vele oud-leerlingen de wcnsch naar voren om bij dit heengaan den scheidenden leeraar een blijk van sympathie en waardeering te geven. Men weet het wel, „meester" hield niet van uiterlijk vertoon, was bang om het feestvarken te zijn, dus moest het alles geregeld worden in zijn geest: intiem en eenvoudig. Het gevormde comité, bestaande uit de dames Mol- Roggeveen, Ag. Boontjes Jd. en de heeren Joh. de Veer, C. P. Timmerman en Jb. Rus, toog aan het werk en weldra was men bij de algemeene en blijde medewerking dio men vond, met het cadeau klaar. En Zaterdagavond heeft ten huizo des heeren Deenik de aanbieding plaats gehad. Het cadeau bestond uit een gedenkalbum dat er keurig en smaakvol uitzag. De opdracht in dit album was geteekond door den heer B. Huizinga, architect van de nieuwe water leidingsgebouwen alhier, en was zeer kunstzinnig en keurig uitgevoerd. De album bevatte verder eenige foto's, die steeds voor den heer Deenik verschillende herinneringen uit zijn Schager jaren zullen wakker roepen. Wij za gen er in: zijn woning, ook zijn vorig schoolhuis op de Loet, de Landbouwstraat, de U.L.O.-schooI met de zoo mooie hall en één der leslokalen. Verder do Laan, het raadhuis, de Herv. Kerk, liet Oude Slot, de Muziektuin, een aardig natuurkiekje en de Open bare,Lagere School. Nietwaar, met genoegen zal de heer Deenik dit alles zien cn denken aan veel en velerlei dat hem in ons midden is gepasseerd. Dan volgen er in deze album nog een 150-tal hand- teekeningen van oudleerlingen. Overal zijn deze verspreid, overal, ja zelfs in Amerika hebben zij een emplooi gevonden, die allen van Meester Deenik hun opleiding hebben gehad en voor een groot deel aan zijn onderwijs hun slagen in de maatschappij hebben te danken. De spontaniteit waarmee allen meehielpen om dit huldeblijk te helpen tot stand brengen be wees wel met welke hartelijke gevoelens zij hun mees ter nog herdachten. Een ieder zal begrijpen, dat het Zaterdagavond ten huize des heeren Deenik een paar prettige uren zijn geweest. Maandag was de dag, waarop de heer Deenik af scheid nam van de U.L.O. school, waaraan hij een jaar of tien met zooveel succes werkzaam ls geweest. Om twee uur verscheen het Dagelijksch Bestuur dei- gemeente. met den secretaris in de klas van den heer Deenik. De burgemeester en de beide wethouders voerden het woord om iedor op zijne wijze dank te uiten voor hetgeen Schagen in z'n geheel als wel zoo vele burgers in het bizonder aan den heer Deenik ver schuldigd zijn. De Burgemeester herdacht den laat sten schooldag naar aanleiding van een schets van Alphonse Daudet. Ook de heer Deenik nam als uitgangspunt van zijn antwoord een bekend verhaal tje, waarin verteld wordt, hoe in 1871 een onderwij zer in den Elzas, die overging aan Duitschland, voor 't laatst les gaf in de Fransche taal. Toen deze on derwijzers, door aandoening overmand, niet verder kon spreken schreef hij met groo te letters op het bord: Leve Frankrijk. Zoo, eindigde, de heer Deenik, wil ik ook als laatste woord zeggen: Leve de U.L.O. van Schagen. Na het vertrek der autoriteiten was de tijd aan gebroken voor de huldiging door de leerlingen. Op zeer eenvoudige, maar daarom niet minder hartelijke wijze is dit gebeurd. Allen zaten vereonigd in het natuurkundelokaal, toen een der knapen naar voren trad en aan het scheidende hoofd, als bewijs van aller groote waardeering, oon horloge aanbood, waarin ge graveerd stond: Ter herinnering aangeboden door de leerlingen der U.L.O. Schagen, 15-12-'30. De heer Deenik dankte daarna in weinige maar welgekozen woorden, die niet nalieten indruk op de jeugd te maken. Hij wilde, zeide hij, geen lange zede- preek meer houden, die hadden de jongelui al vaak genopg van hem gehad. Maar hij haalde twee spreu ken aan, die hij op een reis door Duitschland in een school had zien hangen: Lerne was, so kannst du was, en Bedenke Abends, was du am folgenden Morgen zu tun hnst. Op lateren leeftijd zullen zeker nog velen aan dezen middag te rug denken. Met een tractatie werd de afscheids- plechtigheid besloten. Zoo is dan nu de heer Deenik van onze U.L.O. weg. Een buitengewone onderwijskracht, maar ook een buitengewoon hoogstaand niensch. Wat het eerste betreft, behoeven we slechts te wijzen op de bijna on- telbaren van hier en elders, die mede door hem wer den opgeleid voor een of ander examen. Alleen in de enkele jaren dat hij aan de U.L.O. verbonden was, legden een 68-tal leerlingen examen af. waarvan 65 slaagden. Voorwaar een resultaat, waarop slechts weinigen kunnen bogen. liet tweede blijkt voldoende uit de ideale verhou dingen, die er bestonden tusschen hem en de onder wijzers. Niet als ondergeschikten, maar als gelijk er kenden werkten allen dan ook met de grootste lust aan den vooruitgang en bloei der U.L.O. Moge de heer Deenik in Amsterdam nog vele jaren zijn welverdiende rust genieten! Ook wij willen bij dit afscheid een woord van hul de en waardeering uitspreken voor den man die eerst jaren op onze openbare school en toen op onze U.L.O. de kracht van ons plaatselijk onderwijs is ge weest. Met hoeveel zorg, met hoeveel toewijding heeft deze man zich steeds voor zijn taak gegeven en altijd met voorbijgaan van eigen belang. Hoevele uren en uren gaf Deenik niet om als 't noodig wag de leerlingen „klaar" te maken en trotsch mag hfl er op zijn dat hem dit steeds is gelukt dank zij zijn groote paedagogische talenten. Wij hoorden nog dezer dag zoo treffend demon- streeren hoe hoog Deenik ook in onderwijskringen staat aangeschreven, toen bij de sollicitatie voor h"t hoofdschap aan de U.L.U. de Inspecteur zeide, denkt er om, dat aan deze school alle leerlingen steeds sla gen. Juist, slagen moesten zij, daarin stelde Deenik zich zijn eer en daarvoor was hem geen moeite te groot. En wij begrijpen het ons levendig dal velen, mannen en vrouwen in de maatschappij, die Deenik tot onderwijzer hebben gehad, in groote dankbaar heid en warme sympathie dezen man zullen blijven herdenken, vooral In dit uur nu hIj zijn ambt neer legt cn zijn school verlaat. En dat veler beste wen- schen hem zullen vergezellen in zijn nieuwe woon plaats, spreekt vanzelf.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7