NIEUWJAARSGROETEN 50 cent Radioprogramma De knip- cn naaicursus vanwege de Singer Mij. in Schagen gehouden.. Het geheel stond onder leiding van Mej. Vermeulen, Alkmaar, terwijl de agent de heer J. Woestonburg het zijne er ook toe heeft bijgedragen. Vermelden we nog dat wij ecnigen tijd geleden ook een foto van dezelfde strekking plaatsten uit Breezand, dan meenen wij wel dat de heer S. A. Surig, Inspecteur, weer zeer tevreden kan zijn over het behaalde succes voor de Singer Maatschappij. HARMONIEKAPEL-CONCERT. Zondagavond werd in de concertzaal van het Noordhollandsch Koffiehuis ren uitvoering gegeven van Schagen's Harmoniekapel onder leiding van den heer Joh. Dol. Het was al eenigen tijd geleden dat wij de Harmo nie hadden gehoord en het moet ons nu toch eens van het hart dat het ons ditmaal scherp opviel, hoe weinig of onze kapel nog verschilt van die van ecnige jaren terug. Het blijft alles zoo precies op het zelfde niveau, zich steeds bewegen in het zelfde kringetje, zoo precies spelen dat zelfde welbeproef de, maar daarom ook algemeen bekende (afgezaagde) programma, dat het nu toch wel eens tijd begint te worden, dat er een wat frisscher geest door deze verecniglng gaat waaien, wat haar muzikale leven betreft. Zooals gezegd, dit moest ons nu toch van het hart, omdat wij zoo sterk het gevoel krijgen, dat wij met alles steeds maar in verschoonenden vorm te gie ten, de vereeniging zelf geen dienst bewijzen, de sleur versterken. De bedoeling is niet van ons om afbrekende cri- tick op den voorgrond te willen stellen. Wij willen graag huldigen, maarmaar onze kapel moet toch probeeren een klein beetje met haar tijd mee te gaan. liet programma werd ingezet1 met een bekenden, vrij mak gespeelden marsch, om gevolgd te worden met de niet minder bekende ouverture uit „Joseph" van Méhul, met als slotnummer voor de pauze: „Le Postillon de Lonjumeau", een niet minder aftandsch nummer. Na de pauze hoorden wij de ouverture „La Gcacieuse" van Métra. Hu nu willen wij graag zeggen dat het klankge halte over het algemeen goed was, dat het veelal vrij beschaafd en meestal zuiver klonk, dat de verschil lende solo-trekjes uitstekend iot hun recht kwamen, maar dat het groote gebrek over 't algemeen ons toch leek dat alles te monotoon klonk, in te weinig schakeering werd uitgevoerd. Daarop legge men zich nu toch eens toe, dat men probeere meer de bedoe lingen van de componisten te naderen. En dan als jebïieft toch wat vlugger tempi waar dat maar eenigszins mogelijk is. Dat rekken en trekken drukt de nlgemeene vertolking te veel, 't wordt zoo spirit loos. Medegewerkt werd op dit concert door het Alk- maarsch Dubbelmannenkwartet „Zang cn Vriend schap", onder leiding van den heer Corn. Jonker. „Zang en Vriendschap" is een bekend en 'een al sinds jaren bestaand kwartet en uit alles viel te mer ken dat er met groote ambitie wordt gewerkt De heeren zongen met liefde een zestal nummers, waar van vijf a. capello. liet eerste nummer „Mein Lied" van L. Tührmann klonk frisch en los, terwijl ook „Jügend" van Karl Kampf een subtiele vertolking kreeg. „Andreas Ho- fer" blijft een geliefkoosd nummer, terwijl in „Indi- sches Wiegelied" met de p.p. kon worden -gcco- quotteerd. „Schüne blaue Donau" had natuurlijk veel succes, wel geschikt als 't is om een zaal warm te zingen. Wij hebben dit dubbelmannenkwartet met genoe gen gehoord, maar toch zou het ons nog heel jvat waard zijn als in de klankverhouding nog dit voor deel ware te krijgen dat de bassen den zang wat. meer droegen en daardoor het domineeren der tenoren, wat minder wet'd. liet bezoek aan dit concert was niet groot, maat niet te verwonderen tegenwoordig, De mcnschen hebben hun radio en de nlgemeene belangstelling loopt meer in de richting van Camera of den een of anderen sportphenomeen. CHK. JONGELINGSVEREENIGING. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zal a.s. Donderdagavond in lokaal „Bethel" voor de Jongelingsvereeniging de heer Fallentin spreken, die de brandende vragen van dezen tijd zal behandelen. De Zangvereeniging zal hare medewerking verleenen. A1>SPIRANTKN-AFDEEUNGEN „LYCURGUS". De adspiranten van de gymnastiekvereeniging „Ly- curgus" gaven Zondagmiddag in het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevrouw Zwaag „hun uitvoering". Zoo wel de meisjes als de jongens zijn verdeeld in 4 afdee- lingen en vooral de afdeelingen van de kleinsten ble ken zeer goed bezet te zijn. Er werd door de eerste en tweede afdeelingen vol vuur gewerkt en aardige vrije oefeningen, rlng-oefeningen, dito op evenwichtslatten, paard, laagrek, gaven ze te zien. De 3e en 4e afdeelingen bleken al meer gevorderd te zijn in de goede richting, n.1. wat de gelijkmatigheid en sierlijkheid betreft Bruggroepen, Niels Bukh-oefe- ningen, vrije oefeningen, knotsoefeningen, het was een varicerend programma en de verrichtingen werden door de bezoekers, ln hoofdzaak ouders der adspiranten, aandachtig gadegeslagen. Ook de dames-leden met haav dans hadden weer succes. De uitmuntende leiding wa\ voor de meisjes in handen van Mej. Zomer en voor de jongens in die van den heer P. Timmerman. NIEUWE BEAMBTE. Als opvolger van den heer C. Moeijes, is bij de Spoorwegen te Schagen aangesteld de heer G. Strij- kort te Leidschendam. TEGEN EEN LANTAARNPAAL. Zaterdagmiddag reed de bediende van de firma B. en O. alhier vanaf richting Spoorlaan langs 't Plant soen, en was van plan de voor het Station gestation- neerde autobussen te passeeren, om dan vervolgens de Landbouwstraat in te rijden. Hoewel ter plaatse goed bekend, dacht de chauffeur blijkbaar niet aan het. vluchtheuveltje en de lantaarn op het Stations plein Tenminste de auto werd over het vluchtheuvel tje, tegen de lantaarn gereden en dat liet met een behoorlijke vaart gebeurde, dat bewezen de gehaven de auto en de kapotte lantaarnpaal. Het gasfabrickpersoneel heeft 's middags onmid dellijk voor vervanging van het slachtoffer gezorgd. KEGELCLUB. Kr worden pogingen gedaan, om in onze ge meente een kegeïclub op te richten. TURNKRING „HOLLANDS NOORDERKWARTIER". Zondag j.1. vond te Schagen de jaarlijksche Algemee- nc vergadering plaats van bovengenoemden Turnkring Van de 14 aangesloten vereenigingen had slechts één vereeniging, n.1. S.S.S. te St.-Maartensbrug, geen ver tegenwoordiger gezonden, zoodat met recht van een groote belangstelling gesproken kon worden. Nadat om pl.m. 2 uur de vergadering door den voor zitter, den heer T. Kemp, met een woord van welkom Is geopend en daarbij in het bijzonder de heer Hop uit Haarlem, als vertegenwoordiger van het Bondsbestuur van het K.N.G.V., welkom heette, werden de notulen der vorige vergadering, als verslag bereids aan alle varaenigingen toegezonden, goedgekeurd. Alsnu wordt door den w.n. secretaris, den heer T. Kemp, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en blijkt hieruit, dat verschillende betoogingen, door den Kring uitgevoerd, geslaagd en andere door slecht weer geheel mislukt zijn. evenwel mocht hij constateeren, dat ln alle vereenigingen een opgewekt turnleven heerschte Het verslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd. £>e bovenvermelde mislukkingen lieten niet na, zoo als uit het verslag van den Penningmeester bleek, een nadeeligen invloed op de financiën uit te oefenen, en kon niet anders aan een groot nadeelig saldo gecon stateerd worden. Evenwel hoopte men door meer gun stige resultaten in het komende jaar dit tekort weer tcboven te komen. De rekening werd voorloopig goed gekeurd en zal nader door een daartoe benoemde com missie. worden onderzocht. Bij de nu volgende bestuursverkiezingen wordt dc heer J. J. Sleutel te Wieringerwaard bij acclamatie als penningmeester herbenoemd, terwijl na enkele bespre kingen voor de vacature van secretaris nader iemand zal worden aangezocht, cie niet ter vergadering aan wezig was, en men eigenlijk niet de volle wetenschap had of de benoeming zou worden aanvaard. Zoolang hieromtrent nog geen beslissing is, zal het secretariaat worden waargenomen door den voorzitter. De Technische Commissie wordt in haar geheel bij acclamatie herbenoemd. Een langdurige bespreking en discussie ontstaat over de verschillende hangende kwesties in het K.N.G.V., waarbij de heei Hop zooveel mogelijk toelichtingen gaf. Tenslotte werd besloten een oordeel over een en ander op te schorten tot na de a.s. Zaterdag te Am sterdam te houden buitengewone Bondsvergadering, waarbij de vereenigingen opgewekt werden alle hare vertegenwoordigers te zenden. Tot afgevaardigde naar de in Maart '31 te houden Bondsvergadering werd benoemd de heer T. Kemp, ter wijl de heer Sleutel als plaatsvervanger werd aangewe zen. Na afhandeling van enkele minder belangrijke huis houdelijke zaken werd de vergadering om half zes door den voorzitter gesloten met woorden van dank voor de aanwezigheid der diverse vertegenwoordigers. Bekendmakingen. Verordening Veemarkten. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis, dat door hen overeen komstig het bepaalde bij art. 12a der Verordening op de veemarkten, als plaats voor het laden tijdens dc markt van groot vee in wagens, motorrijtuigen cn dergelijke, is aangewezen de Heerenboschstraat. Schagen, 12 December 1930. Burgemeester en Wethouders van Schagen. J. CORNELISSEN, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. Gemengd Nieuws. Treinaanslag in Letland. Verscheidene wagens ontspoord. - De pas sagiers min of meer ernstig gewond. Uit Riga wordt gemeld: Zaterdagmorgen is een aanslag gepleegd op den passagiorstrein RigaLibau, in de nabijheid van Rudbaren. Over een lengte van 23 meter waren dc laschplaton der rails losgemaakt, waardoor verschei den wagens van den trein ontspoorden, ook dc ge heel bezette slaapwagens. De reizigers werden uit hun bedden geslingerd cn verscheiden personen lie pen min of meer ernstige verwondingen op. Dat er geen menschenlevens te betreuren zijn is te danken aan het feit, dat de spoorbaan op de bewuste plek stijgt, zoodat de snelheid van den trein gering was; Blijkbaar hadden de plegers van den aanslag het ge munt op den trein, die uit de tegenovergestelde rich ting moest komen, doch die kort te voren veilig was gepasseerd. Indien deze bergafwaarts rijdende trein gederailleerd was, zou dit tot een catastrofe hebben geleid. De Fransche kabinetscrisis opgelost. Senator Steeg geslaagd. Zooals we reeds Zaterdag meldden, zou dien dag de Fransche kabinetscrisis naar alle waarschijnlijk heid worden opgelost. Inderdaad is senator Steeg na Barthou en Laval de derde, die deze opdracht kreog er in geslaagd een nieuwe regeering te vormen. Vijf gewezen minister-presidenten Briand, Barthou, Painlevé, Leygues en Chautemps, helpen het presti ge van de nieuwe regeering verhoogen, onder wie de eerste, die leider der buitenlandsche politiek is ge bleven, welker continuiteit daarmee verzekerd is, de voornaamste figuur is. Volgens een telegram van het N.T.A. moeten in deze acht dagen van de ministercrisis vele parle mentsleden de overtuiging hebben gekregen, dat een dictatuur van politieke partijen een ramp voor de binnenliyidsche politieke ontwikkeling is. Van Duitsch standpunt uit gezien, zoo zegt dit te legram, moet het kabinet-Steeg met ingenomenheid begroet worden. Het was een publiek geheim, dat Briand in het kabinet-Tardieu bij de verdere ont wikkeling van zijn verzoeningspolitiek en bij het te berde brengen van de stichting van een Europeesche unie op verzet is gestooten. Briand heeft in deze combinatie geen tegenstand te verwachten. In het algemeen zullen de voorstan ders van een toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk over liet nieuwe kabinet-Steeg niet onte vreden kunnen zijn. Hoe het nieuwe kabinet dor de pers ont vangen wordt. Dc „Temps" en het „Journaal des Débats" noemen het kabinet-Steeg een tweede editie van het in Fe bruari 1.1. gevormde ëóndagskabinet. Beide bladen wijzen het vr.n de hand en verklaren dat het ver oordeeld is van den steun der socialisten te leven. De „Temps" doet een beroep op de oppositie, welke thans leiders als Tardieu, Maginot en Paul Reynaud tolt, om het goed te verdedigen, waarop de veilig heid van Frankrijk en de orde rusten. Het „Journal des Dóbats" zegt, dat het kabinet- Steeg zoo spoedig mogelijk weer omver geworpen moet worden. Het heeft slechts één doel: het is ge vormd om de radicalen wederom aan de regeering te brengen. Na de z.g. liquidatie van den oorlog poogt men de nationale meerderheid en elke nationale po litiek ie veroordeelen. Mot het kabinet-Steeg is de crisis geenszinis overwonnen, doch zij duurt nog voort. Relletjes te Antwerpen. Werkloczen en communisten richten zich tegen de politie. Bij dc haven te Antwerpen maakte Zaterdag een communist van de gelegenheid gebruik, dat een 500 werkloozen aldaar bijeen waren, om op een wagen tc klimmen en de massa op te ruien. Dc politie kwam tusschenbeide en legde den communist het. zwijgen op. De havenarbeiders trokken echter partij voor den spreker cn scholden de politie uit, waarop een der werkloozen op zijn beurt van den wagen af zijn mak kers, die zeer opgewonden bleken, tot gewelddadig optreden aanspoorde. De spreker werd toen van den wagen gehaald cn gearresteerd. Maar nu wierpen dc werkloozen zich op de politiemannen, bevrijdden hun makker cn bestookten verder de politie met steenen, stukken hout, flcsschen en alle andere voorwerpen, die hen onder de hand vielen. Eerst nadat de agen ten verscheidene revolverschoten in de lucht hadden gelost, stoven de werkloozen uit elkaar en kon dc tweede spreker weer worden gearresteerd cn opge bracht. Frankrijk's invoerrecht op vleesch. De aandacht op den Nederlandschen in voer van varkens vleesch gevestigd. In Frankrijk is opgericht een nationale bond van varkensfokkers, die tezamen met den bond van vleeschproducenten cn cenige Kamergroepen aan dringt op verhooging der invoerrechten op vleesch. Speciaal vestigen zij de aandacht op de groote invoe ren van varkensvleesch uit Duitschland en Neder land (hierbij bedenke men, dat nog geen vijf maan den geleden liet invoerrecht op varkensvleesch is ver hoogd van 125 tot 175 francs per 100 K.G., dus van f 12.20 tot f 17.10 of wel met 40 I)c invoerrechten op vlecschwaren worst, ham e.d. die toen niet herzien zijn, wil men thans verdubbelen, n.1. van 160 op 312 francs brengen. Volgens rijksconsulent dr. Sevenster ondervindt men allerwege steun bij dit streven. TWEE KINDEREN IN HUN BEDJE VERBRAND. In het dorp Karadil bij Senta in Zuid-Slavië, heeft een verschrikkelijk drama plaats gehad, dat onder dc bevolking groote verontwaardiging heeft gewekt. De landeigenaar Johann Haussier was met zijn vrouw naar de stad gegaan en eerst in den nacht teruggc- wcerd. Bij zijn terugkomst vond hij zijn beide doch tertjes van 5 en 6 jaer dood in bed liggen. Tijdens zijn afwezigheid was een onbekend gebleven persoon het huis binnengedrongen en had de bedjes van dc kin deren in brand gestoken. Een deel van het huis brandde uit en de kinderen kwamen jammerlijk in dc vlammen om. Het schijnt hier om een' wraakne ming te gaan. Een gelukkig land. De Zuid-Amerikaansche republiek Vene zuela binnenkort geheel zonder schul den. Binnen enkele dagen zal de Zuid-Amerikaansche republiek Venezuela een unicum zijn onder de lan den der wereld. De British United Press meldt nl. uit Maracaibo, dat op 17 December, den datum der Bolivar-herdenking, Venezuela het laatste restant van zijn staatsschuld (75.CCO.OOObol.) zal aflossen. Dan zal de republiek geen schuld meer hebben. Twintig jaar geleden was de schuld nog aanzienlijk, maar sindsdien werd geregeld afgelost en het laatste res tant zal nu op 17 December worden terugbetaald. Het land zal dan noch binnenlandsche, noch buitenland sche schuld hebben. Als verklaring van dit in de moderne wereld zoo zonderlinge fenomeen dient de Venezolaansche petro leumindustrie te worden genoemd. Aan haten uit die nijverheid is zooveel bestemd voor de Venezo laansche schatkist, dat zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche schulden konden worden gedelgd. Zijn naderend einde aangekondigd. De omkooperij te New York. Wed denschap om iemands leven. Op Broadway te New York wedt men drie tegen één, dat de Chileen Acuna vóór Kerstmis het tijde lijke met het eeuwige zal hebben verwisseld. Acuna is dc man, die de vorige'week opzienbarende onthul lingen heeft gedaan omtrent omkooperij en afper sing door leden van hét politiecorps, (lat hem ge bruikte als „lokduif" cn informator. Hij had de po litie geholpen bij het brandschatten van publieke- en dobbelhuizen en van tientallen onschuldige meisjes, die als vrouwen van lichte zeden werden gearresteerd en soms gevangen gezet. Acuna had niet minder dan 26 politie-agenten genoemd, met wie hij had „samen gewerkt". Hij blijkt met deze onthullingen den haat, vijandschap en vrees van tientallen personen te heb ben opgewekt, die bij de gesignaleerde praktijken be trokken waren. Als resultaat hiervan heeft Acuna vele brieven ontvangen, waarin hem zijn naderend einde wordt aangekondigd. De justitie heeft ter be scherming aan Acuna een lijfwacht van zes oud-ge diende volstrekt betrouwbare politieagenten toege voegd, die in drie ploegen dag en nacht met geladen revolvers bij hem zullen waken. Verwacht wordt dat het onderzoek zich ook tot Brooklyn zal uitstrekken. BESTRIJDING VAN HET BANDIETISME IN DE VER. STATEN. Uit New York: In de Sing-Sing-gevangenis zijn drie bandieten op den electrischen stuel ter dood gebracht. Zij hadden cp Long Island in een der voorsteden van de we reldstad, een winkelier vermoord. De geëxecuteerden waren jongens van 19, 20 en 22 jaar. GEEN FORTEN TEGEN DUITSCHLAND. Ongegrond bericht. Het B.T.A. meldt uit Brussel, dat het door verschei dene bladen aan een Amerikaansch blhd („Chicago Tribune") ontleende scnsationeele bericht aangaan de Belgische plannen tot het bouwen van forten te gen Duitschland gericht, van betrouwbare zijde vol komen ongegrond wordt genoemd. GEVECHT MET BANDIETEN. Achttien dooden. Reuter seint uit Mexico: Bij een schermutseling met de federale troepen bij Santa Maria in den staat Jalisco, zijn 18 bandieten gedood en acht gewond. Woensdag 17 December. Hilversum (298 M.) V.A.R.A, 8.00 Gramofoonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Gramofoonplaten; 10.30 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.00 Radio-Volks-Universiteit: Verpleging van Zuigelingen; 11.30 Vcormiddagconcert door het VARA- Septet; 11.55 Gramofoonmuziek; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.30 Onderbreking voor verzor ging van den zender; 2,00 Vrcuwenuurtje; 3.00 „Maak het Zelf' door Céline SchaakeVerkozen; 400 Instru mentaal Concert door Eli Bomli (viool) en Johan Jong (piano); 4.30 Sprookjes voor de kinderen; 500 Vragen- halfuurtje voor kinderen; 5.45 Concert door de Attrac tie-Kapel; 6.30 Mandolinecursus door Johan B. Kok; 7.00 Concert door het Neerlandia-Kwartet; 7.20 Oor sprong, geschiedenis en hedendaagsche stand der So cialistische Beweging, door W. H. Vliegen; 745 Vervolg Neerlandia-kwartet; 8.05 Uitzending uit Utrecht. Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. Toespraak van G. J. Zwertbroek; 9.25 Gramofoonplaten; 10.20 Ver volg uitzending uit Utrecht; 11.0012.00 Gramofoonpl. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Zieken- aienst; 11.00—12.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.30 Politieberichten; 12.302.00 Mid dagconcert; 2.002.45 Concert; 2.453.15 Lezen Chr, Lectuur; 3.154.15 Vervolg Concert; 4.155.00 Gramo foonplaten; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.006.45 Uurtje voor de Landbouwers; 6.457.15 Halfuurtje voor de Rij pere Jeugd; 7.157.30 Gramofoonmuziek; 7.308.00 Po litieberichten; 8.008.10 Concert uit Musis Sacrum te Arnhem, door de Arnhemsche Orkest-Vereeniging; 8.10 8.45 Gramofoonplaten; 8 459.15 Lezing; 9.1510.00 Vervolg Concert; 10.0010.10 Persberichten Vaz Dias; 10.1011.30 Gramofoonplaten. In ons blad, dat WOENSDAG 31 DEC. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Begunstigers, Familie, Vrienden, enz. tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 4 regels). Elke regel meer 15 cent. Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau ot aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8