Uit onze omgeving. LANGENDIJK BARSINGERHORN Fokvereeniging „Barsingerhorn" WIERINGEN ZJJJ^E ST. MAARTEN Plaatselijk Nieuws. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. ONGALANTE BEJEGENING. De heer Jan de L., wonende te Den Helder, verdere bijzonderheden onbekend, aangezien de heer de L. niet was verschenen, had op 22 October aldaar de 16-jarige costuumnaaister, mej. Hendrika Boks, mishandeld door haar tegen de beenen te schoppen en een klap tegen het hoofd te geven. Het scheen dat de heer de L. In de meening verkeerde, dat het meisje hem uitlachte, wat deze teergevoelige heer blijkbaar niet kon verdra gen. Hy zette de meisjes, er was ook nog een vrien dinnetje bij, hardnekkig na, met het hierboven ge relateerde gevolg. De jonge dame ontkende heden eeni- ge kwade bedoeling te hebben gehad met haar blijkbaar niet geapprecieerde vroolijkheld. Gevorderd werd f 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform. STRAFBAAR GEBRUIK VAN EEN STEENEN THEEPOT. Mej. Johanna Sm., huisvrouw van den heer Sch. te Wester-Blokker, had op 2 October haar dorpsgenoote, Mej. Cornelia Kieftenberg met een ledige steenen trek pot op het hoofd geslagen. Zij deed deze zonderlinge begroeting vergezeld gaan van de ook al niet vriende lijke woorden: Daar, leelijke donderstien! De juffrouw had buitengerechtelijk erkend. Zij was thans niet verschenen, wat de behandeling ongetwijfeld bespoedigde. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Uitspraak conform. ONEENIGHEID ONDER DE DAMES VAN BROEK. Mevrouw Jannetje B., gehuwd met den veehandelaar Mathijs B. te Broek op Langendijk, voorheen te Alk maar woonachtig, stond terecht wegens beleediging van haar buurvrouw, mevr. Nelly HartogVooijs, welke dame zy op 25 October eenige onbehoorlijke qualifica- ties had toegevoegd, die de politierechter vergeefsch in Van Dale's Woordenboek zat na te speuren. Mis schien had Fokko Bos hier meer licht kunnen bren gen. De heer Bram Vroegop, landarbeider, had wel schelden gehoord, doch de scheldende dame niet kun nen zien. Vrijspraak werd gevraagd en uitgesproken. EEN STUCADOOR BELEEDIGD IN STAKINGSDAGEN. Do heer Jb. Lutjeharms, stucadoor te Schagen, werd op 14 October op een bouwwerk te Breezand minder prettig toegesproken door een bouwvakarbeider, den heer Bern. Alphons Kr. uit Oudorp. leider van een vakorganisatie, die hem smalend toevoegde de woorden: „Ploert" en „onderkruiper". De heer Lutjeharms ge voelde zigh gekrenkt en deed klacht, met gevolg dat K. thans terecht stond. De heer K. wilde niet ont-, noch erkennen. Hij wist niet wat hij in zijn drift had gezegd. De politierechter noemde een dergelijk optreden van een bondsleider allermisselijkst. Gerequireerd werd: f 40 boete of 40 dagen. Ook de Officier trok de ge schiktheid van den heer K. als toonaangevend vak- organisator sterk in twijfel. Breed gemotiveerd vonnis f 30 boete of 30 dagen hechtenis ICH GLAUBE NIE MEHR AN EINE VROUW. Ongetwijfeld onderschrijft de niet verschenen heer Adriaan Cornelia van H. te Den Helder deze door onzen grooten Tauber zoo populair geworden woorden, daar hij heden ter verantwoording werd geroepen ter zake een zeer schandelijke mishandeling van twee rustig wandelende dames In de Spoorstraat aldaar, op 23 September, welke dames, mevrouw Verschuur en haar gehuwde dochter, mevrouw Sehuttenhelm, door dezen man. blijkbaar 'n geweien marine-schepeling op on- hoorlijke wijze werd aangesproken en een glaasje bier aangeboden, waarop hij na weigering mevrouw Sehut tenhelm en daarna haar moeder een vuistslag in het gelaat gaf. Mevrouw Sehuttenhelm werd zoodanig ge troffen, dat het bloed haar uit den mond liep. Volgens verklaring van den heer van H. had hij aanvankelijk geen kwade bedoeling, doch werd hij door een der dames een schoft genoemd, wat zijn drift opwekte. "Eisch en vonnis f 30 boete of 30 dagen. POGING TOT OMKOOPING VAN EEN AMBTENAAR. De rijksveldwachter Wouda, gestationneerd te Berk hout, had op 29 October goede zaken kunnen maken, indien hij alstoen zijn ambtsplicht had willen verzaken, aangezien hem door zekeren J J. F. K. uit Hoorn, die hij verbaliseerde ter zake het ontbreken van eenig zichtbaar licht aan zijn aangespannen voertuig, eerst f 2.50 werd aangeboden, indien hij de zaak in den doof pot wilde stoppen en later zelfs zijn bod tot f 5 ver hoogde. De politieman liet zich echter niet verleiden en maakte bovendien nog proces-verbaal op wegens ernstig gemeende poging tot omkooping. De heer K. is al eens veroordeeld wegens een straf baar feit Eisch en vonnis f 35 boete of 35 dagen. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 16 December 1930. Uitspraken vorige zitting: Hendrik H., reiziger te Velzen, verduistering van een overjas uit een dancing te Alkmaar, f50 boete of 50 dagen. Hendrik W., arbeider, Zwaagwesteinde, ernstig lichamelijk letsel, 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. II. W. A. E. L., chauffeur to Amsterdam, overtre ding motor- en rijwielwet, hooger beroepzank, vonnis bevestigd, civiele vordering afgewezen. Nic. B., arbeider, Limmen, overtreding jacht- en Vischwet, hooger beroepzaak, f5 boete of 5 dagen. Jan S., arbeider, Limmen, als voren, f5 boete of 5 dagen. Antoon van II., arbrider te Den Helder, thans in voorarrest, rijwielverduistering 2 maal gepleegd, 2 maanden gevangenisstraf. OUDKARSPEL. Maandagavond werd in de consistoriekamer der Hcrv. kerk een tentoonstelling gehouden vanwege de vrouwenclub In samenwerking mot de meisjesclub, waar de door de leden vervaardigde handwerken te bezichti gen waren. Voor deze tentoonstelling bestond groote belangstel ling. NOORDSCHARWOUDE. De heer W. Keppcl, brandstoffenhandel alhier, heeft zijn zaak, welke ongeveer 30 jaren door hem is gedre ven. per 1 April a.s. verkocht aan den heer Bleileven te Ilpendam. IJsclub „Nut en Vermaak". Maandagavond vergaderde bovengenoemde vereeni ging ten lokale van den heer Hop, café „Concordia". Aanwezig met het bestuur 9 leden. De voorzitter, de heer J. Heldsma, opent met een woord van welkom aan leden en pers en in het bij zonder den heer D. Kansen als oud-bestuurslid. De notulen van de op 26 November 1929 gehouden ledenvergadering wordon door den secretaris, den heer K. Langedtjk gelezen en onveranderd goedgekeurd met een woord van dank aan den samensteller. Ingekomen stukken. Van de IJsclub „Volharding" te Oudkarspel is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de overeenkomst betreffende toegang bij ijs op het Waardje, per 1 Januari 1931 afloopt, doch dat men bereid is, om de overeenkomst op dezelfde voorwaarden door te laten gaan tot 1 December 1931. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen en wordt besloten deze aangelegenheid in een volgende ledenvergadering t z. L te bespreken. De rekening van den penningmeester. De ontvang sten bedroegen f 358.69, de uitgaven f 257.92, alzoo een batig saldo van f 100.77. Namens de Commissie tot het nazien der rekening wordt door den heer K. Wagenaar Wz. medegedeeld, dat een en ander in orde is bevonden. Den penningmeester, den heer K. Zeeman Jbz. wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren J. Hcidema en K. Langendijk. Belden worden met bijna algemecne stemmen herkozen. Hierna wordt het verslag voorgelezen van de op No vember jj. gehouden algemeene vergadering van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Als permanent afgevaardigde naar de distri ets verga deringen van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier wordt gekozen de heer T. Kostelijk. Rondvraag. De heer Kostelijk doet het voorstel om het materiaal te controleeren, opdat men in geval van ijs gereed is. Aldus besloten. De heer Kansen sluit zich hierbij aan en dankt den voorzitter voor de vriendelijke woorden tot hem ge sproken. Besloten wordt nog om bij ijs, behalve een verbin ding door het Geestmerambaclit naar Alkmaar, de onderlinge verbinding naar het Waardje te handhaven. Voorts werd het besluit genomen om bij uitreiking der bondskaarten tevens de huisgezlnkaarten, welke toegang op het Waardje hebben, mede te geven. De prijs per kaart is f 0.10 en verplichtend. Nadien wordt f 0.25 geheven, zoodat men goed doet onmiddellijk bij den bode huisgezinkaartcn te koopen. Hierna volgt sluiting. Het Kleine Toonccl zal den 2en Kerstdag „Blanke Ballast," in „Concordia" voor het voetlicht brengen. Dit beroemde Tooneelspel van Afrika's Westkust in 3 bedrijven (6 tafercelcn) van Leon Gordon, was eenige jaren gclc.'!«.n de schlager van het Vcrecnigd Toonccl, Dir. Saai bom, die met dit mooie werk over al enorm succes behaalde. De eerste vertooning door het dilettantentooneel zal nu den 2cn Kerstdag door het Kleine Tooneel in Concordia plaats hebben en de belangstelling voor dien avond zal zeker buitengewoon groot zijn, temeer waar door de komende revue-drukte, geen tweede of z.g. oude avond zal worden gegeven. Wil men van plaats verzekerd zijn, dan is spoe dige bespreking wel zeer gewcnscht. Zie de annonce in dit blad. ZUIDSCHARWOUDE. De afcl. Broek op LangendijkZuidscharvvoude van den Bond voor Staatspensionneering, zal dezen win ter weer een propaganda-uitvoering geven. De too- neelvcrccniging „Jong Leven" te Oudkarepel besloot belangloos haar medewerking to verleenen. Do rente trekkers zullen weer tot deze bijeenkomst worden uitgenoodigd. Door verschillende omstandigheden zal dit jaar geen propaganda-vergadering te Broek op Lan gendijk worden gehouden.. De heer C. Bierman alhier is benoemd als secre taris van de afd. St. Pancras c.o. van het Nederl. Onderw. Genootschap. Voor mevr. de wed. K. Rodenhuis, zal een nieu we burgerwoning worden gebouwd op de plaats van het afgebroken huis van den heer Boon. LANGENDIJK. We vernemen, dat door de afd. van het Witte Kruis een verzoek aan de gemeentebesturen zal wor den gedaan, ten einde het door hun te verleenen subsidie mogelijk te maken een tweede zuster voor de wijkverpleging te kunnen aanstellen. Vergadering der Fokvereeniging Barsingcrhorn, op Zaterdag 13 December 1930, in het lokaal van den heer A. de Graaf te Barsingcrhorn. Aanwezig waren li leden. Na opening door den voorzitter, volgde lezing der notulen en behandeling van den Beschrijvingsbrief van den Bond. Tot plaatsvervangend afgevaardigde werd benoemd voor die vergadering de heer W. v. d. Oord Cz. te Barsingcrhorn. Daarna volgde voorlezing van het verslag van den controleur over het afgeloopen jaar 1929. Uit dit ver slag vermelden wij hier enkele melkopbrengsten. Vaarzen met een opbrengst boven de 135 K.G. vet: Geertruida 7 3570 K.G. melk; 161 K.G. vet; 4.51 vet in 317 dagen. Eig. A. Francis. Nelly 19 4240 K.G. melk; 152 K.G. vet; 3.61 vet in 321 dagen. Eig. Jb. Th. Broersma. Rika 22 1517 K.G. melk; 151 K.G. vet; 3.3i vet in 305 dagen. Eig. A. Winkel Pz. Schoorl 6 4419 K.G. melk; 146 K.G. vet; 3.30 vet in 340 dagen. Eig. A. Winkel Pz. Sijtje 8 3852 K.G. melk; 145 K.G. vet; 3.76 ve; in 313 dagen. Eig. II. Nobel. Jacoba 5 4121 K.G. melk; 145 K.G. vet; 3.2S vet in 330 dagen. Eig. E. G. Wonder. Met 11 1231 K.G. melk; 110 K.G. vet; 3.31 vet in 280 dagen. Eig. Jm. Blaauboer. T winters boven de 150 K.G. vet: Cornelia 3 6350 K.G. melk; 213 K.G. vet; 3.25 vet in 324 dagen. Eig. H. Nobel Pietje 8 5180 K.G. melk; 169 K.G. vet; 3.26 vet in 280 dagen. Eig. Jb. Th. Broersma. Marie 10 5131 K.G. melk; 169 K.G. vet; 3.29 vet in 292 dagen. Eig. K. Reijne Kz. Leegwater 14 4462 K.G. melk; 155 K.G. vet; 3.32 vet in 315 dagen. Eig. E. G. Wonder. Marianne 5 4G97 K.G. melk; 152 K.G. melk; 3.24 vet in 280 dagen. Eig. E. G. Wonder. Sijtje 7 4305 K.G. melk; 151 K.G. vet: 3.15 vet in 308 dagen. Eig. H. Nobel. Derdckalfskoeien boven do 180 K.G. vet: Robber! 4 .">108 K.G. melk: 210 K.G. vet; 3.88 vet in 328 dagen. Eig. K. Reijne Kz. Anna 14 5929 K.G. melk; 205 K.G. vet; 3.46 vet in 305 dagen. Eig. K. Reijne Kz. Friesin 2 1878 K.G. melk; 195 K.G. vet; 4.00 vel in 306 dagen. Eig. A. Francis. Teatsche 8 5431 K.G. melk; 193 K.G. vet; 3.55 vet in 307 dagen. Eig. D. P. Timmerman. Metn 13 5423 K.G. melk; 192 K.G. vet; 3.54 vet in 299 dagen. Eig. Jm. Blaauboer Kz. Schoorl 5 5292 K.G. melk; 187 K.G. vet; 3.53 vet in 330 dagen. Eig. A. Winkel. Keizer 7 5126 K.G. melk; 186 K.G. vet; 3.63 vet in 315 dagen Eig. D. P. Timmerman. Geertruida (i 4445 K.G. melk, 184 K.G. vet, 4,14 vet in 306 dagen. F.ig. A. Francis. Neeltje 4935 K.G. melk; 193 K.G. vet; 3,91 vet in 311 dagen. Eig. W. Kooijman. Oudere Koeien bovln de 210 K.G. vet: Leegwater 7 7817 K.G. melk: 267 K.G. vet; 3,40 vet in 322 dagen. Eig. K. Reijne Kz. Leegwater 8 7612 K.G. melk; 245 K.G. vet; 3,22 vet in 312 dagen. Eig. K. Reijne Kz. Leegwater 9 7267 K.G. melk; 236 K.G. vet; 3,25 vet in 328 dagen. Eig. E. G. Wonder. Wilhelmina 11 6769 K.G. melk; 230 K.G. vet; 3,40 vet in 329 dagen. Eig. 1). P. Timmerman. Guurtje 9 7071 K.G. melk; 227 K.G. vet; 3,21 vet in 330 dagen. Eig. W. v. d. Oord Czn. Sijtje 5 7075 K.G. melk; 224 K.G. vet; 3,17 vet in 319 dagen. Eig. H Nobel. Sijntje 3 6153 K.G. melk; 221 K.G. vet; 3,59 vet in 312 dagen. Eig. 11. Nobel. Catrien 4 6531 K.G. melk: 216 K.G. vet; 3,31 vet in 294 dagen. Eig. H. Nobel. Lize 2 6900 K.G. melk; 213 K.G. vet; 3.09 vet in 317 dagen. Eig. K. Reijne Kz. Emma 2 G120 K.G. melk; 214 K.G. vet; 3,50 vet in 330 dagen. Eig. G. Plevier. Oudere Koeien boven de 210 K.G. met geen be kende afstamming: Vuurpijl 8721 K.G. melk; 287 K.G vet; 3,29 vet in 321 dagen. Eig. Wed. S. Spaans. Jane 6428 K.G. melk; 211 K.G. vet; 3,29 vet in 289 dagen. Eig. de Wed. S. Spaans. Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouw vergunningen verleend: aan E. Bergsma te Anna Pau- lowna tot het bouwen van een woonkeet; aan P. A. van Gaever te Kolhorn tot het bouwen van een noodwoning Voor de benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur (vacature A. Klare) is door B. en W. de navolgende voordracht gemaakt: 1. D. Grootes te Kolhorn; 2. J. J. Engel te Kolhorn. De letterzoekwedstrijd, door de middenstandsvereenl- glng tijdens de in September j.1. gehouden tentoonstel ling georganiseerd, is eindelijk tot een oplossing geko men. De zin was: „De Gemeente Wieringen groeit en bloeit, al is de visscherij nu ook gedeeltelijk geboeid". 14 goede oplossingen zijn binnen gekomen en wel van T. de WitLont, Belt; M. HollanderCornelissen, Elft; Greta Kaan, H.'hoef; D. Hegeman. Den Oever; J. Mul derWiegman, olft; C. C. Bakker, olft; Nel de Haan H.'hoef; Rika Koorn, Belt; Teetje Lont, Stroe J. H. Eden, Elft; Annie de Vries Elft; N. Klein Ad., Stroe, Jan Klaver Hz., H.'hoef, T. de Wit-Nooi, Anna Paulow- na. Er waren 3 prijzen beschikbaar, welke bij loting werden toegekend aan: mej. T. de Wit—Lont, le prijs; electrische rywiellantaarn; mej. N. de Haan, een kope ren rookstel, 2ep rijs; J. H. Eden, een koperen pijpen- rek, 3e prijs. Zoo ons werd gemeld, zal te Oosterland een brood-, koek- en banketbakkerij worden gebouwd voor den heer Terpstra te Koedijk op een bouwterrein van den heer N. Bakker. Gistermorgen, toen de uitvoerder T. Jonker van Wie- ringen met zijn fiets over den afsluitdijk naar zijn werk ging, kwam hij door de gladheid van den weg te vallen Juist kwam de autobus van Prins hem achterop rijden. Jonker wist net weg te springen, maar van de fiets bleef niet veel over. De R.K. Volksbond afd. Wieringen vergaderde Zater dag in lokaal Veerdig. De Voorzitter was afwezig we gens andere werkzaamheden. De vergadering werd geopend door den geestelijk ad viseur met den Christelijken groet. Het bondslied werd gezongen. Volgde bekendmaking bestuursverkiezing. Aftr. zijn de heer A. Zomerdijk, Voorzitter, J. Glim, Penning meester en J. Koster 2e Secretaris. De Voorzitter stelde zich niet herkiesbaar. Do overige aftredenden wel. Can- dldatenlijsten kunnen tot 10 Jan. a.s. bij den Secretaris worden ingeleverd. De benoeming tot lid voor het comité van actie voor „Herwonnen Levenskracht" kon niet tot stand komen, daar niemand zich hiervoor beschikbaar stelde. Volgde bespreking oprichting tooneelclub. De Secr. deelde mede, dat er een dag te voren een schrijven was Ingekomen van den regisseur over deze kwestie. Daar hier persoonlijke kwesties in voorkomen, wordt daar over nu niet gesproken. In een bestuursvergadering met daarbij den regisseur zal dit punt behandeld worden. A. Zwanink en H. Boersen Jacz. worden benoemd tot leden kascoramissle. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Slinger land, welke een lezing hield met onderwerp: „Arbeids- beweging en Arbeidsbescherming". Veel is hierover reeds geschreven, en willen heirover dus niet uitwijden. Spr. had een aandachtig gehoor en veel dank werd hem ge bracht voor zijn iezir.g. Er bleek uit de lezing dat voor de arbeider de laatste jaren veel is gedaan. Van de gelegenheid om vragen tot spr. te richten werd veelvuldig gebruik gemaakt, en werden vlotte antwoor den gegeven. Zoo noodig wil het bestuur nog advies geven. De G A. deelde mede dat er den volgenden zomer een groot congres te Utrecht wordt gehoudeninverband met do herdenking van Rerum Novarum. De leden welke daarheen willen, kunnen zich melden bij de heeren J. Koster cn P. L. Vroone, de badoeling is om dan weke lijks wat te sparen om dan per autobus heen te gaan. Hierna sloot de G. A deze vergadering met den christelijken groet. ST. MAARTENSBRUG. Uitslag verkooping. Ten overstaan van Notaris S. W. Wegener Slees- wijk werd in het café van den heer S. Kossen Dins dag 16 dezer in het openbaar verkocht: a. Voor den heer T. Bijvoet Jz. huis, schuru. erf. hakhout, en weiland, aan den Ruigeweg, nabij Sint Maartensbrug, tezamen groot 3.44.10 ILA.. h. Voor de erven van Mej. de Wed. R. Kos-Blaau- boer, een renteniershuis met schuur, erf. boschje en weiland aan den Belkmerweg. nabij St. Maartensvlot- brug, tezamen groot 50.90 Aren. Koopets werden van het onder a. genoemde de heer Iv. Eriks te Burgerbrug voor f7980, van het on der b. genoemde de heer T. de Waard te Hazepolder voor f3150. SINT MAARTENSVLOTBRUG. Zendag a.s. geeft de zangvereen. „Zanglust" te St. Maartensvlotbrug een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Homan aldaar. Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan der vereeni- glng zal een buitengewoon mooi programma worden opgevoerd. Eehalve diverse nummers voor gemengd en vrouwenkoor, zal mej. N. Veuger eenige solo's zingen B Tevens wordt opgevoerd een blijspel met zang en als I bijzondere attractie zal Proff. optreden met zijn I wassen beeldenspel. Nadere bijzonderheden in de adver- I tentie van dit blad. Vergadering van de vereeniging Nut en Genoegen in I het lokaal Homan alhier. Na opening door den Voorzitter, bracht de penning- I meester een kort verslag uit omtrent den financieelea I toestand der vereeniging. Er was nog een flink batig saldo, zoodat zonder bezwaar, het volgende „Nut" kon worden vastgesteld, en wel op Zaterdag 28 Febr. en Zondag 1 Maart. Per advertentie wordt dit nader in dit blad bekend gemaakt. Op verzoek van den heer W. Brouwer, werd besloton, om nog een zeker bedrag uit te trekken voor aankoop van eenige nieuwe boeken voor do bibliotheek. De rondvraag leverde weinig nieuws, en met dank voor de aangename bespreking sloot Voorzitter de ver gadering. Men deelde ons mede, dat de rederijkerskamer „O.K.K." in studie heeft genomen het blijspel „Truus- jo Meijer". De opvoering, die nog nader per adver-. tentie zal worden bekend gemaakt, zal plaats hebben in de maand Januari a.s. In tegenstelling met onze buurgemeente, waar op positie heerscht inzake vergoeding der schade, ver oorzaakt 12 Juni il heerscht in deze gemeente alge meene tevredenheid over het werk der schattingsconn missie en do door den burgemeester uitbetaalde geli den. EENIGENBURG. Tot Voorzitter van de Banne Eenigenburg is her benoemd de heer G. Schoorl te Alkmaar. En tot Hoofdingeland van die Banne de heer K. Kalf te Eenigenburg. HET GROOT VOLKSTOONEEL. Zaterdagavond zal het Groot Volkstooneel van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de Vara in het Noordhollnndsch Koffiehuis een tooneelavon.1 geven. Opgevoerd zullen worden een drietal éénacters van Herman Heijermans en wel „Nocturne", „Tiet Kind" en „Het Kamerschut". Over deze éénacters van Heijermans lezen wij. dat „Het Kind" een ernstige schets is, dio laat zien hoe een vader en moeder verschillend reageeren op het noodlot, dat hun kind blind geboren is. De vader, suf-gemarteld door ver driet en voortdurend bestormende zorgvolle ge- dachten-over-de-toekomst, neemt ten einde raad het besluit zijn zoon door een giftinjectie van het leven te berooven, het leven, dat voor zoo'n stakker toch on mogelijk waarde kan krijgen. Hij is dokter, hij weet precies de dosis, hij zal het pijnloos doen, acht zich zedelijk volkomen verantwoord. Ilij zal immers een weldaad doen aan een mensch, dat anders levenslang gebukt zal moeten gaan onder den last van hulpe loosheid en afhankelijkheid. Maar tegenover deze op vatting, die verklaarbaar is, staat het levensinstinkt van de moeder. Het kind leeft en zij heeft het lief, zijn blindheid maakt haar liefde zoo mogelijk nog inniger. En vérder gaat zo, haar intuitie breekt door, als ze treffend ontdekt: „Weten we 'r meer van dan hij, als ie de geuren ruikt, het zingen hoort?" Hier voelt ze hevig en diep bewogen, dat we zien en toch blind kunnen zijn, hetgeen haar met haar ellende verzoent. En zoo weet ze nog woorden van troost te vinden voor haren armen gefolterden man. „Het Kamerschut" is een vroolijke eenacter. Hier neemt Heijermans een loopje met al te bezorgde ouders. Een baby is hier op een zeer verkeerde ma- nier voortdurend het middelpunt van de groote- menschenwereld. Uiterst komisch laat Heijermans dit in opeenvolgende situaties zien en het zou jam mer zijn, hiervan bij voorbaat iets te verklappen. Tenslotte is er nog „Nocturne". Zeer scherp teekent Heijermans hier twee figuren tegenover elkaar. De ecne is een lamme man, Roe land, knorrig en inhalig, de andere zijn dienstbode, zorgzaam, vol liefde, zich zelf wegcijferend. De knor righeid van den lamme verbergt een gewetenswroe ging, want hij heeft jaren geleden zijn dienstbode bestolen. Zijn broer, een geestelijke, tracht hem te bewegen zijn geheim aan de vrouw te biechten. Hoe wel Roeland aanvankelijk zich verzet, vertelt hij in derdaad aan Brigitte, de dienstbode, dat hij haar be stolen heeft. Maar de dienstbode, die het eerst niet /-elooven wil, daarna uitvalt en opgewonden uit roept: „Had me maar in onwetendheid gelaten", is met deze bekentenis weinig gebaat, te meer daar de man misschien wel mede door haar verwijten plot seling dood blijft. En zie hier, het tragische, de man heeft voor zijn zielerust de bekentenis noodig, die echter de vrouw niets dan ellende brengt. Want in haar hart heeft ze onmiddellijk al zijn misstap ver geven, gingen haar verwijten niet zoo diep, was ze liever, zooals zo zelf al zei, in onwetendheid geble ven. En nu moet ze hem verliezen. Ecp droevig en weemoedig brok leven, waarom Heyermans het stukje dan „Nocturne" noemde. Geen uitkomst brengt het stukje, maar een stil verzinken in de geweldigheid van het leven met zijn tragische conflicten. Door deze mededeelingen zullen belangstellenden wel hebben begrepen, dat hier een mooie avond wacht, nog temeer waar deze één-acters door be proefde en talentvolle tooneelspelers worden opge voerd. En terwijl men steeds verder voort reed, Met Pim weer in het gezicht, Bezweek de bodem van de auto, Onder wat al te veel gewicht. Pim's moeder zakte door het vehikel, Nog vastgehouden door een heer, Terwijl de andere heer schreeuwde: „Stop, wat heeft die wagen weer?' Of

Schager Courant | 1930 | | pagina 6