SPORT. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Tweede Kamer. De toestand van Poincaré. DE PARAPLUIES. Man door een tram meegesleurd. Vreemd verschijnsel. Man bewusteloos op den weg gevonden. Een Haagsch speelhol ontruimd. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht op de oproeping van leer lingen voor enkele korte cursussen bij genoegzame deel name aan de Landbouwhuishoudschool te Schagen te geven, en wekken allen die gelegenheid hebben om deel te nemen gaarne op om zich spoedig aan te meldeu PROTEST H.R.C.HOLLAND IA. Het protest van Hollandia, tegende niet toekenning van een o.i. zeer zuivere goal, waardoor Hollandia de overwinning ontging, is afgewezen. De stand blijft dus 2—2. Aldus vermeldde het Off. Orgaan van den K.N. V.B. WEDSTRIJDEN VOOR DE KERSTDAGEN. Alcmaria probeert voor den tweeden Kerstdag of voor 28 December een thuismatch tegen een sterken tegenstander. Op Nieuwjaarsdag speelt Ajax tegen A.G.O.V.V. in Amsterdam. Tevens vindt er dan een wedstrijd plaats tusschen een zeer sterke combinatie van Amsterdam- sche tweede klassers tegen een ploeg van Noord- en Zuid-Hollandsche tweede-klassers. WEDSTRIJD-PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. AjaxD.F.C.; Stormvogels—Z.F.C.; A.F.C.—HRC.; West FrisiaZeeburgia; AlcmariaT.O.G.; D.E.C.Hol landia; HelderAmstel; VroneZaandijk; J.O.S.D.T. S.; K.F.C.H.V.V. (Sportkr.) In de zitting van Dinsdag was er wat de accoustiek betreft, deze verbetering, dat op de tafel van den voorzitter een microfoon was geplaatst en hoog in de zaal een paar luidsprekers, zoodat de voorzitter overal goed was te verstaan. Maar verder was het wat de sprekers uit de leden zelf betreft, al even treurig als het was. Na wat klein goed was aan de orde de voordracht tot wijziging van de verordening op het buitengewoon Lager Onderwijs in de provincie, met de voordracht tot vaststelling van een verordening betreffende de subsidieering voor de nazorg. Het was na een kort debat dat deze voordracht werd goedgekeurd.. Toen kwam de voordracht tot het nemen van een abonnement van f250 per jaar op de inlichtingen van het Bureau voor Kinderbescherming, welke voor dracht zonder hoofdelijke stemming werd goedge keurd, nadat de heer Asscher had geprotesteerd te gen de wijze waarop dit geld werd gevraagd. Daarna volgde de voordracht van Ged. Statten om hen te machtigen de Provincie borg te stellen voor een bedrag van f 50.000 aan de vereeniging De Neder- ladsohe Centrale Jeugdherberg, voor de stichting van een Jeugdherberg op het provinciale landgoed te Castricum, waarvoor de Provincie een terrein van 4500 M2. afstaat. Er ontspint zich over dit voorstel nogal een uit voerig debat, waarbij verschillende wenschen ten op zichte der Jeugdherberg naar voren komen, terwijl tevens wordt opgemerkt, dat de Provincie zich hier weer op geheel nieuw terrein beweegt en gewaagd kon worden of hiermee nu zulk een groot provinciaal belang mee is gemoeid, om daarvoor grond en nog f50.000 te geven. De katholieken die hun kinderen niet in gemeenschappelijke jeugdherbergen willen onderbrengen, zouden voor de voordracht stemmen, mits als andere vereenigingen om steun vroegen, ook deze werd gegeven. Nadat het lid van Ged. Staten de voordracht nog uitvoerig had verdedigd, waarbij hij opmerkte, dat niemand wordt gedwongen de Jeugdherberg in te gaan die er buiten wil blijven, wordt de gronduitgifte in erfpacht aangenomen met algemeene stemmen op 1 na, die des heeren Colijn. Het garandeeren der f 50.000 werd daarna eveneens aangenomen met 56 tegen 16 stemmen. De vacantietoeslag aan provinciale ambtenaren werd oveneens goedgekeurd. Besloten wordt geen financieelen steun te verlee- nen aan de tuinders in Noordholland, die schade geleden hebben door den regenval en hagelslag in Juni 1.1., in verband met de uitkcering, die van an dere zijde is gedaan. Steun noodlijdende akkorbouwres. Bij de voordracht tot stcunvcrlecning aan noodlij dende akkerhouwers verklaart de heer Asscher (v.b.) dat zijn fractie niet afwijzend tegenover het voorstel staat, maar hij acht niet voldoende gegevens ter be oordeeling van den nood aanwezig. Wat bedoelt men voorts met de mededeeling, dat aan sommige akkerbouwers steun verleend zal worden? Spr. wil eerst nadere inlichtingen voor hij zijn stem kan verleencn. De heer Colijn (a.r.) dankt Ged. Staten voor dc vlotte wijze, waarop deze zaak is afgedaan. Hij laat nog eens uitkomen hoe dc steun moet worden ver leend, opdat niet daar steun gegeven wordt, waar hij niet noodig is. Do. lieer Kostelijk (v.d.) juicht eveneens deze voor dracht van harte toe. Spr. geeft toe, dat het zeer moeilijk is om in deze zaak te becijferen. Maar hij wil vaststellen, dat de land- en tuinbouwers liever niet dan wel tegen de overheid aanleunen. Dc heer Gucpin (v.b.) herinnert er aan, dat enkele maanden geleden een voordracht is aangenomen tot steunverleening wegens den nood in den tuinbouw. Toen is een voorstel gekomen om ook den akker bouw t§ steunen. Dat voorstel is naar Ged. Staten ge gaan om prae-advies; maar ook hebben Ged. Staten nog de motie-Asscher (onderzoek naar de oorzaken van den nood) voor prae-advies in handen. En nu kan men in de beantwoording van het afdelingsver slag over do voordracht tot steunverleening aan dc akkerbouwers lezen hoe Ged. Staten over de motie- Asscher denken. Altljans krijgt men de mcenjng van een lid van dat college. En wij vernemen dan, dat Ged. Staten het verslag van de staatscommissie- Ebels willen afwachten, opdat daarnaar kan worden bepalad of er voor een speciaal onderzoek in Noord- holland nog aanleiding bestaat Die methode veroordeelt spr. en dringt aan op een antwoord of er een commissie zal komen. Hij wil schorsing der vergadering cn weer bijeen komen als de Staten een prac-advies van Ged. Staten hebben kunnen bestudeeren. De heer Stapel (V. B.) waarschuwt er tegen, dat als deze voordracht niet wordt aangenomen het vertrou wen in den akkerbouw bij de hypotheekgevers zou kunnen verloren gaan, En dan zou er in don akker bouw een chaos ontstaan. De heer Luden (C. H.) brengt Ged. Staten, namens zijn fractie-genooten dank voor den spoed, waarmee clezo zaak is behandeld, en in het bijzonder het lid van Ged. Staten, daarmee belast. De heeren Ankersmit en v. d. Waerden bespreken het verwijt des heeren Guepin en meenen, dat in het ant woord van een lid van Ged. Staten in de commissie gedaan, geen prae-advies is te zien, maar een ant woord op een gedane vraag, dus eenvoudig een be leefdheid. Do heer Michels, lid van Ged. Staten, komt op tegen de beschuldiging des heer Guépin. Toen Ged. Staten de motie-Colijn eenmaal in prae- advies hadden genomen, was het de taak van het col lege spoed te betrachten. De adviezen waren van dien aard, dat Ged. Staten meenden steun te moeten verleencn en dan moest het prae-advies met spoed komen. Als men gewacht had tot verder onderzoek zou het prae-advies gekomen zijn als de bedrijven waren ten onder gegaan. Spr. gaat de ontvangen ad viezen na en deelt o.m. mee, dat in de Haarlemmer meer aan 4/5 van de bouwoppervlakte steun moet worden verleend. In totaal zal voor 13.000 ha. steun noodig zijn en dan zal een bedrag van f2 millioen verelscht worden. Ged. Staten willen één gedachte uitschakelen, nl. dat over de geheele linie aan den akkerbouw steun zal worden verleend. Elk geval moet afzonderlijk be schouwd worden; zoo zal het kunnen voorkomen, dat een kleine landbouwer meer ontvangt dan een groote. Prae-advies over de motie-Asscher te geven zou te veel tijd hebben gevraagd. De voordracht wordt vérvolgons aangenomen. De suppl. begrooting van het ziekenhuis te Medem- blik wordt aangenomen, eveneens wat polderregle menten. De opheffing van verschillende tollen in het Gooi werd eveneens goedgekeurd. Er stond nog een restje van Waterstaat tc vuur van dc vorige week. De Kamer heeft dat nu afge werkt. Hier was nog bij de uitkeering aan het We genfonds van 4 millioen. De heer Van Braambeek vroeg 5, evenals vorige jaren. De minister betoogde, dat een verhoogde bijdrage slechts bcteckent, dat de schuld van het Wegenfonds over 1931 één millioen lager zou zijn, zoodat hot voor deel slechts een rentevcrschil zou zijn, dat geen rol speelt. Daar staat tegenover, dat bij aanneming van het amendement het millioen op een anderen post gevonden zal moeten worden, waar het veel schadelij ker werkt; de minister ontraadde daarna het amen dement. Toen volgde Luchtvaart, maar al spoedig volgde Spoorwegen en er werd geklaagd over de hooge tarie ven en de nood van tuin- en akkerbouwers was ook hier weer troef. o De Kamer heeft zich ook nog bezig gehouden met de defensie des vaderlands en hierbij bracht dc heer Marchant weer op den voorgrond dat ten opzichte van mobilisatie cn oorlog, eerst het parlement dient te worden gehoord vóór de beslissing en niet daarna. Wat de neutraliteit betreft, spr. meende dat er geen gewapende neutraliteit kan zijn. Juist de bewapening zal ons in den oorlog slcepen. Voor Nederland dus alleen een veiligheidsmacht tegen wanorde en revo lutie. Wij kregen nog wat strubbelingen tusschen de hee ren Tilanus, Slotcmaker dc Bruine en Mr. Marchant cn daarmee was hot vrijwel afgeloopcn. De heer Ter Laan had zich geërgerd aan het ver bod aan militairen om handtcekeningen te verzame len voor het vlootpetitionnement aan dc Kamer. Spr. diende daarover een motie in. Nog een motie kwam er van den heer Zadelhoff, waarin de regeering uit- genoodigd wordt de vervaardiging van munitie en oorlogstuig door particulieren hier te lande te ver bieden. Geklaagd werd verder over het feit dat deze bur germinister de militaire uitgaven verhoogt met één en een kwart millioen, terwijl van de andere zijde werd gevraagd of de beschikbare middelen ter verde diging des lands wel op de meest doeltreffende wijze werd gebruikt. Gewezen werd op de keuring der dienstplichtigen en gevraagd door den heer Tilanus of naast deze lichamelijke keurig ook een geestelijke keuring plaats had. De betrouwbaarheid van het zoo doende gevormde leger zou z.i. nog verhoogd kun nou worden door een provinciale organisatie. De heer Ti lanus sprak daarbij van een pacificatie op ontwape- ningsgebied, niet ongelijk aan die op schoolgebied. Toen de heer Van Albarda den heer Tilanus te lijf ging en meende dat zijn redeneering tot ontwape ning had moeten leiden en hij nu steeds meer schijnt te gevoelen voor het plan Posthumus-Boele, ontstond er in de Kamer rumoer en allerlei inter rupties. De heer Albarda trok tevens op tegen de fascistische gewapende organisaties. Op alle vragen daaromtrent heeft de minister geantwoord dat hem daaromtrent niets bekend was. De heer Albarda wees op het on derhoud, dat een redacteur van „De Telegraaf" had (jl. Dec.) met een der leiders der Nationalistische Militie en mrkte daarbij op, dat een journalist van Jit blad na een vraag te weten kwam, wat de mi nister in drie maanden niet te weten kon komen, zoodat de bedoelde journalist daaromtrent belang rijke en opzienbarende mededeelingen kon doen. De heeren Rappard, Duymaer van Twist en v. d. Belt verdedigden dezen minister en namen zijn be leid in bescherming. Toen volgden er nog tal van nieuwe en oude wen schen over het defensiebeleid. Een lichte verbetering. Omtrent den toe stand van den Franschen oud-mi nister Poincaré, die volgens de giste.- gedane mededee lingen, zóó ernstig ziek was. dat het einde niet ver meer af zou zijn, wordt thans gemeld, dat een lichte verbete ring is ingetreden, en zelfs meer dan dat, de toestand bevredigend is. Generaal Gou- raux, verklaarde na een bezoek, dat Poincaré's gezond heid zoo goed ais mogelijk is. Een B.T.A. be richt meldt, dat professor Maio na een onderzoek van Poincaré ver klaarde dat een aanmerkelijk herstel was ingetreden en dat toestand bevredigender was. Senator Barthou verklaarde bij het verlaten van het hotel in de Rue Marbeau, de woning van Poincaré, dat er geen sprake was van verlamming noch van uremie, en dat de alarmeerende berichten moesten worden te gengesproken. „Paris-Mldi" meldt omtrent het verloop van de ziekte, dat Poincaré einde vorige week nog de rede had opge steld, die hij bij de opening van het instituut voor Ger- maansche cultuur wilde houden. Zaterdag werd plotse ling de hulsdokter ontboden die vaststelde, dat de oud president zeer zwak was, niet meer kon loopen en uiterst moeilijk sprak. Volgens dit blad zou Poincaré last heb ben van de nieren en zou de bloeddruk .gestegen zijn. Het vermoeden werd geuit, dat een adertje in de her sens was gesprongen. De patiënt werd naar bed ge bracht en hem werd een dieet voorgeschreven. Naar „Paris Midi" verder meldt, zouden wel verlammingsver schijnselen zijn geconstateerd cn moesten twee midicl ontboden worden voor een nader consult. Behalve de doctoren wordt niemand tot den zieke toegelaten. Kort verhaal MENEER BORNET was een tamelijk normaal mensch, maar hy placht nooit uit te gaan zon der parapule. Hem op straat te ontmoeten zon der paraplui. was eigenlijk een onmogelijkheid, dat was volkomen ondenkbaar. Op een gegeven moment, deed zich echter het eigen aardige verschijnsel voor. dat hij zijn trouwen metgezol gedurende eenige dagen zou moeten missen. Hij had n.1. een ongelukje gehad. Door een vonk van zijn sigaar was er een gaatje gebrand in zijn goede, zij den regenbeschermer en daar moest nu een nieuwe baan ingezet worden. Zoo gebeurde het, dat den volgenden ochtend de heer Bornet zonder parapuie naar zijn kantoor ging. Geluk kig regende het dien morgen niet, zoodat hij zijn reeds afgedankte paraplule niet te voorschijn had behoeven te halen. De heer Bornet zon daar bezwaar tegen ge maakt hebben, want hij zag er altijd zeer onberispelijk uit Toen hij evenwel 's middags naar huls wilde gaan, goot het, alsof er een wedstrijd voor regenmakers ge organiseerd was. Hij vluchtte daarom in een naastbij- zijnd café, waar hij zoolang aan de leestafel plaats nam. in de hoop, dat het weer na verloop van een zekeren tijd weer zou zijn opgeklaard. Na op zijn gemak de kranten te hebben gelezen, be taalde hij, haalde zijn jas van den kapstok en nam uit macht der gewoonte, de parapluie welke er onder stond Juist wilde hij het café verlaten, toen een heer met een paars gezicht en een militair-achtlgen knevel op hem toekwam en hem niet bepaald vriendelijk toevoegde: „Meneer, ik vind het heel aardig van u, maar ik kan mijn parapluie zelf wel dragen". Verbijsterd keek me neer Bornet van de parapluie naar den paarsen heer. „Neemt u mij niet kwalijk," stotterde hij, „maar ik ben alijtd zoo gewend een parapluie bij mij te hebben en de uwe lijkt zoozeer op de mijne, dat..." „Ja, dat begrijp ik," zei de kort aangebonden heer, nam zijn eigeqdom uit de handen van den verbouwe reerden heer Bornet en verdween. Intusschen was de regen wat verminderd en meneer Bornet ging huiswaarts in zichzelf mopperend, „Wat verbeeldde zoo'n verwaande kwast zich wel, wat een drukte om zoo'n snert parapluie." Den volgenden ochtend weer regen. „Als je nu vanmiddag je parapluie gaat halen, breng dan tegelijk de mijne mee." sprak mevrouw aan het ont bijt. „Ik moet morgen de stad in en als het zulk weer is, houd Ik er niet van om me onnoodig te laten natre- genen." „Ja, maar lieve, sputterde meneer Bornet tegen „met dit weer moet ik toch ook mijn oude parapluie meene men en dan loop ik vanmiddag met niet minder dan drie parapluies. Je weet dat ik graag een regenscherm bij me heb, maar je kan toch ook van het goede te veel krijgen en om nu met drie parapluies naar huis te komen, daar gevoel ik toch eerlijk niet zoo veel voor." „O, dan ga je met de tram terug, je bent spoedig ge noeg thuis, ik sta er nu eenmaal op, dat ik morgen mijn parapluie weer heb", besloot mevrouw het debat en daar meneer nogal lijdzaam van natuur was, legde hij er zich maar bij neer, zoodat dust vaststond, dat hij 's middags met de twee gerepareerde parapluies naar huis zou te- rugkeeren. Den geheelen dag was; het aanhoudende mie zerige regen en na afloop van zijn werk haastte meneer Bornet zich onder bescherming van zijn oude paraplu! naar den parapluiemaker. Beide regenschermen waren klaar, hetgeen hem meeviel, want hij had er zich in het geheel niet over verwonderd, wanneer hij er slechts één mee naar huis had kunnen nemen. Met twee parapluies onder den arm, en een boven het hoofd bereikte de heer Bornet, zoo zorgvuldig mogelijk de plassen vermijdend, zijn tram, die juist aankwam. Hij installeerde zich met zijn drie parapluies in een hoek je van den wagen, verheugd ten minste even onder dak te zijn. Toen hij eens rondkeek, ontdekte hij, dat een heer, die tegenover hem was gezeten, met meer dan gewone be langstelling de parapluies aan een inspectie onderwierp. De heer Bornet kreeg een schok, omdat hij plotseling in den man den nijdigen paarsen meneer uit het café van den vorigen dag herkende. Deze keek hem eenigszins spottend aan en de heer Bornet had op dit oogenblik gaarne ergens ver weg op de Mookerbei gezeten. De meneer uit het café begon smalend te glimlachen en de heer Bornet begon zich inderdaad niet erg lekker te gevoelen. Hij begreep, dat de man eigenlijk gelijk had, want het moest toch wel een vreemden indruk maken, dat hij daar plaats had genomen met niet minder dan drie parapluies. Gelukkig stond de heer nogal spoedig op, maar in het passeeren voegde hij den ongclukkigen Bornet toe: „Je schijnt vandaag meer succes gehad te hebben dan gisteren, hè", en na een veelbeteekenende blik op de parapluies geworpen te hebben, stapte hij uit. De heer Bornet genoot nu verder ook de belangstelling van de andere trampassagiers, die elkander zonder blikken en blozen toefluisterden, dat hij bekend stond als een ge raffineerde parapluiedief. Hij durfde niemand meer aan te kijken, en stapte drie haltes te vroeg uit de tram, den paarsen heer en de parapluies niet weinig verwen- schend. (Nadruk verboden)) Ongeval tengevolge van den mist Op den Oostelken Havendijk te Roosendaal, keerde de 50-jarige landbouwer v. D. met paard en wagen huiswaarts. Toen hij van den wagen stapte, omdat er iets aam het tuig van het paard scheen te haperen, heeft v. D. door den zwaren mist vermoedelijk de tram vanuit Gastelsveer niet zien aankomen. De man werd gegrepen en een eindweegs meegesleurd, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Het bleek, dat de rechterarm van het slachtoffer zoodanig was gekwetst dat dit lichaamsdeel vermoedelijk zal moeten worden geampu teerd. De ongelukkige is naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. HET VELLEN VAN KER6TBOOMEN IN RUSLAND. Verboden. V.D verneemt uit Kowno: Uit Moskou wordt gemeld, dat de vele plaatselijke Sovjet-autoriteiten het vellen van dennen, die als Kerstboom dienen, heeft verboden op straffe van een geldboete van ten hoogste twee honderd roebel. Het verbod wordt gemotiveerd met het wijzen op de nood zakelijkheid om de bosschen tegen het ondeskundig kappen van boomen te beschermen. ANTENNE VAN DEN HILVERSUMSCHEN ZENDER AFGEKNAPT. Door ijzelvorming. Gisteravond om even over tienen is een antenne van den Hllversumschen zender, doordat het gewicht ten gevolge van buitengewone ijzelvorming te groot gewor den was, afgeknapt en dwars door het dak van de fa briek van den N.S.F. geslagen. Gelukkig kwam de an tenne juist tusschen twee trappen door zóó terecht, dat de nieuwe zender voor Kootwijk, die men edaar aan het maken is, geen schade opliep. De storing in de uit zending werd door inschakeling van een oude hulp-an tenne ln ongeveer 25 minuten opgeheven. De „doodende mist" ook ln Noord-Brabant waargenomen In verband met de publicaties in de kranten over „doodende mist"-vergiftiging te Luik, modderregen in Limburg en2., schrijft de heer J. J. Verstappen, boom- kwecker te Someren (NBr.) aan het te Helmond ver schijnende dagblad „De Zuidwillemsvaart", dat hij op Zaterdag 22 November j.1. des morgens te 9 uur half 10 het volgende meemaakte: „Ik was op genoemden dag werkzaam op het land. toen ik plotseling overvallen werd door een buitenge woon waren luchtstroom; net zoo warm als naar ik meen op het heetst van den zomer. Daarop volgde een ondragelijke atmospheer, bezwangerd met gas, of zoo iets, welke pl.m. 2 minuten aanhield. Het trok echter vooruit ongeveer gelijk een windhoos van het Zuiden naar het Noorden. Toen ik het nakeek leek het op een rookachtlggrijs en het flikkerde gelijk in het warmst van den zomer als men ver de hei of peel in kijkt. Ik ben toen dadelijk van mijn werk gaan loopen naar de naastbijzijnde boer derij met een zakdoek voor den mond. Onderweg kwam opnieuw genoemde damp mo tegemoet, echter toch veel minder. Ik vertelde daar mijn buitengewone ervaring. De landbouwr had die buitengewone warmte ook ge voeld, was zelfs In den „schop" gaan zien, daar hij meende dat er brand was. Ook waren er nog twee ja gers ln de nabijheid, die deze hitte gevoeld hebben, maar niet die ondragelijke lucht hebben waargenomen. Ik heb er nog verschillende menschcn naar gevraagd, maar nie mand heeft iets bijzonders gemerkt. Op de plaats waar in mij bevond, was het echter zoo erg, dat indien ik er 5 minuten in had moeten zijn, ik zeker gestikt zou zijn." WEIGERENDE LUCHTDRUK REMMEN. Electr. trein kon te Leiden niet stoppen. Gistermiddag te halfdrie is een electrische trein, ko mende uit de richting 's Gravenhage, hoewel hij te Lei den stoppen moest, met groote snelheid het station voorbij ge reden als een gevolg van het weigeren der lucht drukremmen. Daar de afsluitboomcn van den overweg steeds gesloten moeten zijn, ook indien er een trein uit Den Haag nadert, die hier stilhoudt, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor, ofschoon de trein tot aan den Haarlemmermeer doorreed alvorens tot stilstand te komen. Door oen auto overreden. Op den Meerssenerweg te Maastricht werd gisteren nacht door een wielrijder een man aangetroffen, die bewusteloos was en een bloedende wonde aan het hoofd had. Door den Gem. Gen. Dienst werd hij over gebracht naar het Ziekenhuis Calvarieberg, alwaar hij gisteren tot bewustzijn kwam. Hij bleek te zijn de 24- jarige P. H. Smeets uit Meerssen, die door een auto, waarvan de bestuurder tot nog toe onbekend is, werd overreden. De toestand van den gewonde is naar omstandig heden wel POGING TOT VERGIFTIGING. Naar het huis van bewaring te Middelburg is over gebracht de huishoudster B., verdacht de W. te 's Heer Arendskerke, bij wien zij heeft ingewoond, van het le ven te hebben willen berooven door hem voedsel voor te zetten, waarin zij rattekruid had gedaan. De vrouw ontkent opzet en zegt dat er een vergissing in het spel is. De man proefde een akeligen smaak en spuwde net voedsel uit. PAARD DOOR TRAM VERMORZELD. Ernstige verkeersstremming Gistermorgen omstreeks half 10 is tusschen de Knip- laan en Hakenbosch onder de gemeento Veur een met paard bespannen mestwagen bij het oversteken van de trambaan door een uit Leiden komende electrische tram gegrepen. Het paard werd vermorzeld; de voerman is er echter goed afgekomen. Het tramverkeer tusschen Katwijk, Noordwijk, Lei den, Den Haag en Schevenlngen ondervond groote stag natie aangezien tusschen de Kniplaan cn Hakenbosch gedurende twee uur over enkel spoor moest worden gereden. Inval van de politie. Arbeiders die hun laatste spaarpenningen vergokten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de ze denpolitie weer een inval gedaan in een spelehol Den Haag. De exploitant van dat speelhol knoopte dc relaties met zijn toekomstige slachtoffers bij voorkeur Za terdagsmiddags aan in de koffiekamer van het Volks gebouw op de Prinsegracht, zoo meldt de Nwsbr.". Hij bracht hen dan naar een kamer boven een café op het Spui, waar hij, zeer waarschijnlijk met medeweten van den caféhouder, gelegenheid gaf tot hasard-spel. Gespeeld werd met dobbelsteenen, het zoogenaamde „Mijn en Dijn", waarbij hij, die over de meeste con tanten beschikt of beweert te beschikken, in dit ge val de speelhol-exploitant, een voordeel heeft, door dat hij telkens den pot kan verdubbelen. Beginnende met een kleinen inzet, werd het spel hoe langer hoe grover, zoodal verschillende bezoekers tenslotte volkomen waren uitgeschud. Grootmoedig werd dan door den „kennis" voor den volgenden Zaterdagrevanche aangeboden, het geen door de slachtoffers, die daardoor hun verlies hoopten terug te winnen, maar al te dikwijls werd aanvaard. Zoo zijn er arbeiders, die niet alleen 5 i G weken achtereen hun volle weekloon hebben verspeeld, maar zelfs hun laatste spaarcenten vergokt. lïet is zelfs gebeurd, dat een werkman zijn laatste f100 van de spaarbank haalde en daarvan op een middag f85 verspeelde. Door eenige vrouwen der wekelljksche slachtoffers is een en ander tenslotte ter kennis van de politie gekomen, die aanstonds maatregelen nam en tegen Zaterdagmiddag jl. een inval in het perceel aan het Spui had voorbereid. Op het laatste moment dreigde er echter een kink in den kabel te komen, omdat de speelhol-exploitant dien morgen, na een dispuut met den caféhouder, zijn „gele genheid" had verplaatst. Na een nauwkeurig onderzoek kwam de zedenpolitie echter aan de weet, dat voor Za terdagavond een gelegenheid tot spelen was gevonden ln een particulier huis In de van Zeggelenlaan bij de Laakhaven. Omstreeks het midcrnachtelijk uur is toen in dit hufa een inval gedaan, die ditmaal volledig is geslaagd. Met den speelhol-explotant waren In een kamer van het huis aanwezig vijf slachtoffers. Toen de politie binnendrong, was men druk bezig met dobbelen, zoodat nu op heeterdaad de overtreding werd geconstateerd en het aanwezige geld en de dobbelstee nen konden worden in beslag genomen. BU het politle-onderzoek bleek voorts, dat de exploi tant op groot lef speelde en zelf geen geld by zich had, hoewel hij aan het begin van den avond „op groot lef den aanwezigen bezoekers had gevraagd, een bankbiljet van 200 gulden te wisselen. Hy speelde dus slechts „op papier" mee en by verlies had hy niet kunnen betalen. De exploitant van dit ergeriyk bedryf en de bezoe kers zijn per auto naar 't hoofdbureau van politie over gebracht, waar tegen hen proces-verbaal is opgemaakt ODE NIEDORP. In deze gemeente komen weer een paar gevallen van Roodvonk voor, ccn geval te 's Veld in het gezin van J. B. en een te zydewind in het gezin van D. v. d. F.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7