AllElitl NiElVS- Mrtrtiui!- 1 WIE b: De Competitie-wedstrijden. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Scbagen. Eerste Blad. De proefpolderte And ijk. Gemengd Nieuws. D? uitbarsting van den M e r a p i. Winter in Zweden. GRATIS. Sparta I—Wieringerwaard I. 8—2. Dinsdag 23 December 1930. SEHAGER 73ste Jaargang No. 8787 COURANT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN< TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER SESTAAT UIT DRIE BLADEN. Thans geheel in cultuur. De resultaten over 1980. De proefnemingen in 1930 in den proefpolder te An- dijk gehouden, sluiten aan bij die van de beide vooraf gegane jaren, waaromtrent in vroegere overzichten mededeelingen zijn gedaan. Wat betreft den grond kan worden gezegd, dat deze zich zooveel heeft „gezet", dat dit jaar op vrijwel alle terreingedeelten bij de verschillende bewerkingen paar den konden worden gebruikt. Deze inklinking van den grond veroorzaakte een merkbare daling van het maaiveld. De ontzilting is blijkens de voorjaarsbemonstering 1930 zoover voortgeschreden dat de bovengrond tot 20 c.M. diepte practisch gesproken vrij van keukenzout is; een uitzondering hierop vormen de minder inten sief ontwaterde gedeelten. Op grootere diepten wordt meestal nog zout aangetroffen; de hoeveelheid neemt naar beneden toe. De verbouwde gewassen hebben bevredigende resul taten opgeleverd. De winter 1929—1930 was zacht en vrij droog; de wintergewassen hadden voorjaar 1930 grootendeels een behoorlijken stand. Op enkele tarweveldjes leek de .grond wel iets te fijn en gesloten geweest te zijn voor een goede ontwikkeling van de plantjes. De zomergewassen ontwikkelden zich goed; de voor zomer is wellicht voor het grasland wat te droog ge weest. Door de natte maanden Juli en Augustus zijn de «ogstwerkzaamheden bemoeilijkt en is aan enkele ge wassen nogal schade toegebracht. De niet-ontwaterde perceelen hebben in doorsnee aanzienlijk minder op gebracht dan de begreppelde en gedraineerde. De laat ste hebben voor het meerendeel der gewassen even veel opgebracht als normale kleigronden. De stroe- en loofontwikkeling was naar verhouding grooter dan in 1929- De hectoliter-gewichten waren normaal. Uit bemestingsproeven valt alleen af te leiden, dat aanwending van stikstof de ontwikkeling der gewas sen heeft bevorderd. Van een lucerne-proefveld, voorjaar 1929 aangelegd op een vrij nat terreingedeelte, werden in 1930 drie sneden geoogst. De opbrengsten varieerden gemiddeld voor de le snede 11.40014.200 K.G. groene massa, of 41005000 K.G. hooi; voor de 2e snede 34004800 K.G. hooi; voor de 3e snede 970011.500 K.G. groene massa. In 1930 is de laatste hand gelegd aan de afwerking en inrichting van den polder; deze is nu dus geheel in cultuur. Om te voorzien in de behoefte aan bergruimte is aan de bestaande bedrijfsgebouwen een eenvoudige veld- schuur toegevoegd. Het aantal dooden stijgt steeds hooger. Paniek onder de desa-bevolking in het bezette gebied. Een gloeiend heete zandbandjir kwam plotseling den berg afstroomen. Aan de berichten van Aneta omtrent de uitbarsting van den Merapie op Midden-Java worden nog de volgende bijzonderheden ontleend: Onmiddellijk na de eruptie stroomde een geweldige zandlahar, er uitziende als grijswit poeder en even vloeibaar als water, omlaag, zoowel in het groote Blongkeng-ravijn als de z.g. Blongkeng-ketjil (de kleine Blongkeng-rivier). De lahar was gloeiend heet, zoodat aan weerszijden op grooten afstand een ver zengende hitte merkbaar was, welke onverbiddelijk alle aanplant vernielde over ettelijke honderden bouws. De zandlahar kwam zoo plotseling den berg af stroomen, onder luid gerommel, dat de mantri van het seismografisch station te Maron half gekleed moest vluchten wegens de geweldige hitte. De lengte van den stroom wordt geschat op ten minste 6 K.M., de breedte op gemiddeld 200 M., de dikte op enkele plaatsen op 25 M. De zandstroom ligt momenteel onbewegelijk; men hoopt dat hij via het Blongkengravijn zal afvloeien naar de •Kali Progo, in welk geval geen verder gevaar dreigt. Moch ech ter de stroom onverhoopt terechtkomen in de Kali Lamat, dan loopt Moentilan ernstig gevaar. Troostelooze aanblik De lahar, Djokja rustig. Djolcjakarta, 19 Dec.: De resident van Magelang verklaarde dat het Blongkeng-ravijn thans een nagenoeg gladde opper vlakte is van dampende zandmassa's, waaruit hier en daar een brandende boom uitsteekt. Het geheel biedt een zeldzaam troosteloozen aanblik door de verzengende omgeving, waar eerst zware maiskolven op het veld te pluk stonden. De lahar strekte zich gisteren uit tot de desa Bedjoengan, drie km. stroom afwaarts, langs de Kali Blongkeng, van af Maron. De breedte van den lahar wordt geschat op vijftig met.;r. De lahar bleef in beweging tot ongeveer 1 uur 's middags, waarna ze tot stilstand is gekomen. Aangezien juist geoogst was is er voldoende voed selvoorraad. In den afgeloopen nacht werd te Kali Cerang in het Djokjasche wederom een dichte aschregen waar genomen, welke een soort sneeuwlandschap schiep De vulkaan is nog zichtbaar door de wolkenmassa. De praktijk blijft spreken Bertels' .Kunstkorrel" bevalt mij bij uitstek. De W. Leghorns zien er uitstekend uit en leggen de 20, waarvan 11 aan den 2en leg zijn, 10-13 eieren per dag, dit is een waarde van f 1.20 - f 1.57J4- Ze eten per dag voor 27 cent Kunstkorrel. Den Haag, 26-11-'30 A. Nederhof Laan v. Meerdervoort 139 Bertels'.Kunstkorrel" voldoet bij uitstek. Mijn kippen konden eerst niet aan den leg komenna gebruik van 2 weken Bertels' .Kunstkorrel" zijn reeds 19 aan den leg van 30 stuks, waarvan 4 kippen in 16 dagen 51 eieren legden, waarvan sommigen reeds 65 gr. wegenalles gecontroleerd op valnest controle I A'dam, 29-11-'30. Floraweg 32. W. J.Beurts Mijn 87 jonge W. Leghorns leden aan been zwakte. Op aanraden van den dierenarts werd het ochtendvoeder en graan vervangen door Bertels' Kunstkorrel; de dieren genazen spoedig en leggen nu 66 en 67 eieren per dag. Amstelveen, 1-12-'30 H. Blommestein Waor niet verkrijgbaar, proel 5 Kilo 1 1.20, poitwijiel Octr. 10 Staten. Let op Loodje en Label, er zijn namaakiets BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V. afd. Kunstkorrel. A'dam De bevolking van Djokja is rustig, hoewel verschil lende inlandsche scholen gisteren om elf uur gesloten werden, terwijl talrijke Europeanen van ondernemin gen om elf uur de kinderen uit school haalden. Ove rigens is niets te bespeuren van een angstige stem ming. Het Binnenlandsch Bestuur te Djokja trof maatre gelen voor het eventueel snel uitwijken der bevolking in het Kali Oerangsche. De laharstroom nadert Moentilan. Vorbreking van de communicatie ver wacht. (Later.) Alle treinen hebben ernstige vertraging. De spoorwegbrug en de brug voor asverkeer, aan den grooten weg nabij Tempel, worden zeer ernstig be dreigd Ieder oogenblik wordt verbreking van de com municatie tusschen Djokja en Magelang verwacht. De berichten uit Moentilan melden dat de lahar stroom den grooten weg nabij Moentilan naderde tot op een afstand van honderd meter. De bevolking is hoogst onrustig. AFSCHUWELIJKE MISDAAD IN SILEZIë ONTDEKT. Vrouw en kinderen in een waterput ver dronken? Te Kreinau in het district Haynau (Silezië) is de boer Neumann gearresteerd, onder verdenking zijn dertigjarige vrouw en drie jonge kinderen in een wa terput verdronken te hebben. Neumann, die zeer urm was een slecht met zijn vrouw leefde, had aan de marechaussee van het dorp medegedeeld, dat hij 's morgens de vier lijken in een put had gevonden. De geringe diepte van den put, waarin de vrouw zich in zittende houding bevond en het feit, dat de zware putsteen boven de opening gelegen had, de den de marechaussee achterdocht opvatten, zoodat zij tot arrestatie van Neumann overging. Een merkwaardig natuurverschijnsel. Men meldt uit Stockholm: Het is hier nu volop winter. Veel sneeuw is er de laatste dagen overal in Noord- en Midden-Zweden gevallen en op tal van plaatsen is de wintersport reeds in vollen gang. Te Natavaara in Lapland vroor het Woensdagmiddag 41 gr. C. In .ïamtland en Mid den-Zweden staat het kwik 20 a 25 gr. onder nul. Te Lulea is een barometerstand van 795 m.m. ge registreerd, de hoogste was tot nu toe 792 op 7 Jan. 1929. De scheepvaart op de havens in het noordelijk deel van de Botnische golf is gestremd. Te Sveg, in Zuid-West-Zweden, heeft men Dins dag tegen den avond een vreemd natuurverschijnsel waargenomen. Groote zwarte wolken bedekten den hemel en er trad een volkomen duisternis in. Maar plotseling scheurden de wolken uiteen, een verblin dend groen licht straalde over het land, werd daar na zwakker, terwijl de hemel weer helder werd. Even later klonk een krachtig gedonder, dat meer dan een halve minuut aanhield. Het sneeuwde zacht cn het vroor eenige graden. ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1931 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN DEC. Voetbal. (Nadruk van verslagen uit deze rubriek is verboden.) Ajax bovenaan! P.S.V. aan den kop. K.N.V.B.-overzicht van 21 December. Prachtig weer en een groot programma, dat kon worden afgewerkt. AFDEELING I. De laatste voorsprong van Z.F.C. is thans verdwenen. Evenals verleden jaar kwamen de Zaandammers ook nu te IJmuiden niet verder dan een gelijk spel (0—0). Ajax won met 4-1 van D.F.C. en door beter doel- gemiddelde staan de Amsterdammers bovenaan. H.F.C. heeft zich keurig verweerd tegen Hermes-D.V.S. De uitslag was 22 (te Schiedam). V.U.C. schoot geweldig uit haar slof. Te Rotterdam werd Excelsior met 7—2 gekraakt. Meteen verlaten de Hagenaars de laatste plaats, waar H.F.C. weer beland is. 't Gooi verloor ln Den Haag met slechts 54 van H.B.S. Ze konden beiden de puntjes best gebruiken. De totaal stand is: Ajax 10 7 2 1 36—9 16 Z.F.C. 10 6 4 0 25—15 16 H.D.V.S. 10 3 5 2 22—21 11 D.F.C. 10 4 3 3 16—22 11 H.B.S. 9 4 1 4 19—16 9 't Gooi 10 3 2 5 19—21 8 Stormvogels 10 1 5 4 914 7 V.U.C. 9 2 2 5 19—30 6 Excelsior 8 2 1 R 1ft_&R 5 H.F.C. 8 1 3 4 6—17 5 We vestigen er de aandacht op, dat 25 Januari ge speeld wordt: AjaxZ.F.C. AFDEELING II. 't Wordt Feijenoord van alle kanten makkelijk ge maakt. Blauw-Wit, dat al nauwelijks meer meetelde, verloor van Hilversum met 30. Sparta speelde gelijk met E.D.O. (0—0) evenals V.S.V. en R.C.H. (0—0). De Feijenooredrs hebben thans 3 verllespunten minder dan Sparta. A.D.O. begint aardig in 't gedrang te komen. Alhoewel niet slecht, telt de 53-nederlaag tegen Feijenoord even zwaar als elke andere. Nog een Hage naar zit hier in 't gedrang, n.1. H.V.V., dat Zondag naar verwachting aan de Koog sneuvelde (42). Ge lukkig haalt K.F.C. op. Maar met 10 punten is men er nog lang niet, K.F.C.'ers. De stand is: Feijenoord 10 9 0 1 37—12 18 Sparta 10 7 1 2 21—10 15 Blauw-Wit 12 5 1 6 20—18 11 K.F.C. 11 4 2 5 21—26 10 Hilversum 11 5 0 6 17—21 10 AFDEELING HL Slechts een tweetal wedstrijden werd er in het Oosten gespeeld. Maar deze waren van groot belang voor de eventueele bezetting van de laatste plaats. Robur et Velocitas speelde thuis met 66 met Tu- bantia gelijk, een goed resultaat. Wageningen en Z.A.C. speelden te Zwolle eveneens gelijk (11). Een aardige steun voor de Z.A.C.-ploeg, die hier door een puntje op Vitesse uitliep. De stand onder aan is: Tubantia Robur et Vel. Z.A.C. Vitesse 3 24—26 7 6 22—32 5 5 9—24 3 8 14—37 2 AFDEELING IV. P.S.V. heeft N.O.A.D. op diens terrein geslagen en wel met 32; waardoor Philips een prachtige voor sprong heeft gekregen. Ook N.A.C. won. M.V.V. was de verliezer (24). De Valk verloor met 45 van Eindhoven. De stand is: P.S.V. 11 9 1 1 51—20 19 N.O.A.D. 11 7 1 3 32—14 15 N.A.C. 9 5 3 1 32—20 11 Willem II 9 4 2 3 2&—30 10 Eindhoven 9 3 2 4 22—30 8 W E DST n IJ DEN UIT ONZE 0 M GEVING ANNA PAULOWNA. Zoo'n gunstige Zondag als deze, ook al wat 't weer be treft, komt zelden voor. Van de zes te behalen winst punten werden er vijf in de wacht gesleept. B.K.C. 1 was vrij, aangezien Nieuwe Niedorps terrein was afgekeurd. We kunnen er eigenlijk niet goed bij. B.K.C. 2 kreeg bezoek van Succes 2. Na vele. werke lijk goed gespeelde wedstrijden, die steeds maar weer verloren werden, door ongelukkige tegenpunten is thans door ons tweede weer eens een tastbaar resultaat be haald en met eere. Ondanks de ongetwijfeld zware en forsche tegenpartij die ongeslagen had te blijven en haar gewone spel ont plooide, hebben de onzen zich een groot deel van den strijd de gelijken getoond. B.K.C. nam op fraaie fwijze door Van Teulingen, uit een corner de leiding (10). BJK.C. hield uitmuntend stand en na vele gemiste kan sen (vooral door B.K.C.) bleef het zoo tot de rust. In de tweede helft heeft Succes er iets beter opgezeten en Mulder beleefde vele hachelijke momenten. Succes speel de toen voor zon. Toen een der B.K.C.-backs even wij- felde schoot Van der Slikke keihard in 't net. Toch hield B.K.C. vast en, wat we niet gedacht hadden, ze nam de leiding; tien minuten voor einde benutte Van Teu lingen een reeds door Blom gemi3te voorzet van links. Via de handen van den keeper verdween de bal in den hoek (2—1). Onmiddellijk maakte V. d. Slikke onhoud baar, ten tweede male, gelijk uit een voorzet van Kroon (2—2). Toen was 't de strijd om de winnende goal. Bei de partijen hebben nog enkele malen een prachtkans ge had maar wisten ze niet te benutten. Weldra floot scheidsrechter Tlche.'aar die op z'n gewone kalme wijze leidde, einde. Een fout heeft hij gemaakt, die hij echter wel moest maken, daar hij er te ver afstond. Succes' rechtsback maakte een meter bir.nen de grens van 't strafschopgebied in duel met Van Loon hands. De vrije schop op den rand van het strapschopgebied die een penalty had moeten zijn, kon niet benut worden. Van spel en spelers het volgende: Bij Succes viel het spel van enkele uitblinkers op. Zoo de spil cn het geheele binnen trio, terwijl de achterhoede zeer safe is, doch uit sportief oogpunt bekeken, veel te veel over de zijlijn werkt Robust ingrijpen, daar weten de heeren wel van 't Meerendeel was zwaarder dan de spelers van B.K.C* De achterhoede van B.K.C. heeft het zwaar gehad. Maar ze hebben het er uitstekend afgebracht. De halflinie was voor rust een pracht. Van Wees bezette de spilplaats weer op z'n oude manier en ook 't spel van z'n buurlui was best. De voorhoede Is ons zeer meegevallen. Er is vlug en vlot gespeeld en al ging er meer over links dan over Klerk, die onvoldoende was, open spel was het wachtwoord en op fraaie wijze wist men ondanks de lichtheid, vaak door te breken. Na rust is Succes een t'rid lang sterk in de meerderheid geweest en dat drukte sterk z'n stempel op het spel van de geelzwarten. De halflinie was toen niet bij machte het spel afdoende te verplaatsen en verdedigde wat zij kon. We zagen toen enkele groote fouten in de opstelling. Deze dient zoo te zijn, dat midvoor en buitenspelers zich zoo ver mogelijk naar voren schuiven en dat de binnenspelers terug trek ken. De spil dient als derde back te fungeeren. Onze indruk over den wedstrijd is een goede geweest. Het elftal zag er als volgt uit: J. Mulder; W. en R. Pijnacker; P. v. d. Burg, G. v. Wees, J. Maatjes; J. Klerk, M. v. Teulingen Hz., H. Blom, C. Angevare en G. van Loon. Als de wedstrijd B.K.C. 2Sparta a.s. Zondag niet uitgesteld wordt (naar wij vernamen is dit aangevraagd) wacht de Schagenaren een hartig onthaal. B.K.C. 3 had in Succes 4 een vrijwel gelijke tegenstan der. Voor rust knoleden de Wieringers danig, wat hen op drie goals kwam te staan (30). Na de rust werd het 31 door een strafschop, ver volgens 41, 42. 52 en 5—3, waarmee het einde kwam. De wedstrijd was niet bijzonder spannend. De adspiranten gingen geheel volledig naar Schagen om tegen Sparta b te spelen. Met een 31-overwinning kwamen ze terug. Volhouden jongens, jullie ongeslagen record! A.s. Zondag Is 't eerste weer vrij. B.K.C. 2 speelt (als het niet uitgesteld wordt) te '.wee uur tegen Sparta 2. Om half een zien we onze adspiranten tegen H.R.C. e. Rest ons nog te vermelden, dat er met de Kerstdagen niets te doen is, wat in verband met den toestand van het terrein ook wel aan te bevelen was. WIERÏNGERWAARD. Wieringerwaard 2H.R.C. 5 05. Schagen IWieringerwaard I 82. Den afgeloopen Zondag was voor de roodbroeken lang niet gunstig. 's Morgens speelde Wieringerwaard 2 met 10 man te gen H.R.C. 5. Tot rust ging 't goed en bleef het 00. Daarna was H.R.C. veel sterker en maakte vijf goals. Keeper Oudendijk was uitstekend en zou in het doel van 't eerste spoedig z'n oude roem terug krijgen. Wieringerwaard 1 heeft een zware nederlaag tegen Schagen 1 geleden, die daarmee revanche nam voor de in Wieringerwaard geleden 43 nederlaag. W. speelde lang zoo goed niet als tegen N.V.V., vooral de achterhoe de was slecht op dreef. Ruststand was 31. Voor het verdere verslag zal de Schager reporter wel zorgen, maar laat hij dan voortaan ook Schagen|s nederlagen (Wieringerwaard en Breezand) niet vergeten te memo- reeren. (Van onzen correspondent Red. Sch. Crt.) Scheidsrechter Brussel had een gemakkelijke taak. Sparta heeft Zondag j.1. afdoende revanche genomen op de 43 nederlaag te Wieringerwaard. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Sparta een groote overwin ning zou behalen, ook niet toen met den stand 31 de rust inging, doch toen dadelijk na de rust de vierde goal kwam, was het met Wieringerwaard geheel gedaan. Door deze nederlaag zijn de kampioenskansen van Wieringer waard zeer miniem geworden. Over het spel van Sparta valt moeilijk een oordeel te vellen, aangezien haar tegenstander van Zondag daar voor te licht was. Toch werd er goed spel gegeven en als altijd was de voorhoede het beste deel van de ploeg. Bij Wieringerwaard was de achterhoede geheel uit vorm, terwijl keeper Jimmink lang niet klemvast was. Aan het meerendeel der doelpunten had h(j echter weinig schuld. Over den wedstrijd het volgende: Sparta verschijnt volledig, evenals Wieringerwaard. Als scheidsrechter fungeert de heer Brussel. Onder een talrijk publiek trapt W. af. Aanvankelijk is het van beide zijden een voorzichtig spel. Vermoedelijk door de overwinningen van de laatste weken van W. was het van Sparta een zenuwachtig begin. De eerste 15 minuten is het een gelijk opgaand spel, doch langzamerhand komt

Schager Courant | 1930 | | pagina 1