Toen Moskou in vlammen stond. Herinneringen aan de Revolutie van 1905. De toekomst van de Duitsche petroleum Theater Royal. Uit orize Omgeving. Z IJ P E DE CENTRALE Dr. B. SAWELJEW. ,h deze maand 25 jaar geleden, dat ik als H udent meegesleept door de golf van alge- mcene geestdrift voor de vrijheidsbeweging, actief deelnam aan den Moskouschen opstand van December 1905. Rusland schijnt te moeten vormen: bloed, moord, brandende huizen, redelooze terechtstellingen. De Mos- kousche opstand had onder gunstige omstandigheden reeds in 1905 het land van de tsaristische regeering kunnen bevrijden; dan zou men in Rusland ook bewaard zijn gebleven voor de verschrikkingen van het bolsjewis me. De moreele kracht van dezen opstand was dan ook zeer groot; zij had anders niet kunnen uitbreken in Moskou, de stad, die in het reusachtige Russische rijk uitblonk door haar trouw aan den Tsaar. Tevoren had men reeds agrarische onlusten door het geheele land beleefd en het wereldberoemde oproer van Potemkin. De leiders der Russische revolutlonnal- ren, die hun hoofdkwartier In Zwitserland hadden en waartoe ook Lenin behoorde, veroordeelden in de scherpste bewoordingen het gemis aan organisatie, dat het effect van den Potemkin-tijd bedierf. Hiervan waren trouwens toch al geen practische gevolgen te verwach ten voor de revolutie, omdat de aanhangers van Po temkin de buitengewoon gunstige situatie niet systema tisch wisten te benutten. Daartegenover stond de goed georganiseerde Moskousche actie om de bevolking der oude tsarenstad tot de zijde der revoiutionnairen over te brengen. Hoe vreemd het ook klinken moge, de Moskousche zakenwereld sympathiseerde met de revo iutionnairen; zelfs de vooraanstaande kapitalisten, zooals Morosow en Sytin en andere geldmagnaten, steunden de revolutionnaire beweging met belangrijke financieele bedragen, die in het geheime fonds der revoiutionnairen In Zwitserland vloeiden. 1 Ur. B. SAWELJEW. Nadat het manifest, dat de Tsaar op 17 October 1905 uitvaardigde, het Russische volk een grondwet en een volksvertegenwoordiging beloofde, volgde al spoedig een teleurstelling, omdat de beloofde vrijheid van vergade ring, drukpers en geweten slechts op papier bleek te bestaan. Onschadelijke demonstranten werden in tal rijke steden van Rusland door de politie neergeschoten, als protest tegen deze willekeur der tsaristische regee ring werd op 7 December te Moskou een algemeene staking afgekondigd. Nieuwsgierige menschen vulden de straten. De revoiutionnairen beschikten slechts over een legertje van 1500 man, dat grootendeeJs met re volvers bewapend was. Men rekende er echter op, dat een deel van het Moskousche garnizoen naar de revo iutionnairen zou overloopen, omdat de propaganda on der de te Moskou gelegerde troepen zeer veel succes had gehad. De revoiutionnairen hadden zich helaas vergist. De Moskousche troepen namen een weifelende houding aan en de algemeene gouverneur uit Moskou riep garde- troepen uit St. Petersburg te hulp. Een openlijke strijd stond voor de deur. In allerijl werden in de hoofdstra ten barricades opgeworpen; de voorbijgangers zagen met welgevallen, hoe telegraafpalen, uithangborden, enz. werden vernield. Wij rekenden er nog altijd op, dat de bevolking actief zou deelnemen aan des opstand. Ondanks hun duidelijk gebleken sympathie voor de revoiutionnairen bleven de menschen zich echter afzij dig houden. 10 December marcheerde het Semenowski- garderegiment de stad binnen onder bevel van gene raal Min die een paar maanden later door een jon gen revolutlonnair werd vermoord. Met de komst van dit regiment was het lot der opstandlgen bezegeld. Onze soldaten, die zich achter de barricaden verschanst hadden, werden nu met zwaar geschut meedoogenloos doodgeschoten. In dezen opstand had ik de opdracht, de verbinding te onderhouden tusschen de afzonderlijke groepjes sol daten, die in verschillende gedeelten der stad vochten, en de revolutionnaire staf, die zich bevond in het re dactiebureau van een Moskousche courant. Het plan, dat onze soldaten zich meester zouden maken van de groote verkeerswegen, de Nationale bank, het postkan toor en de stations, was mislukt. Eenerzijds waren zij door de bevolking in den steek gelaten, aan den an deren kant waren deze strategische punten zoo goed bewaakt, dat zij voor ons oneembaar waren De Tsaristische troepen vuurden in het blinde weg, waardoor in de omliggende hulzen vele slachtoffers vielen, die niets met den opstand te maken hadden. Een artillerie-afdeeling nam de arbeiderswijk Prjesnia onder vuur, waarop de revolutionnaire staf het bevel gaf, dat de soldaten zich geleidelijk moesten terugtrekken en zich ongemerkt moesten verspreidon, omdat een voort zetten van den strijd nutteloos was en slechts het aan tal slachtoffers zou vergrooten. Nog vuurden de Tsa ristische troepen door; al spoedig stond de geheele wijk in brand. De verwo<r:ting was ontzettend; geheele hui zen waren met den grond gelijk gemaakt. De zaak van den grootsten Moskouschen uitgever, Sytin, was ver anderd in een puinhoop. Het ergste was echter, dat voorbijgangers, die niets met den opstand te maken hadden, doch zich om de eene of andere reden op straat hadden begeven, in hechtenis genomen en gefusilleerd werden. Het aantal slachtoffers bedroeg ongeveer 1000; de meesten ervan stonden er geheel buiten. Zoo werden cr 160 vrouwen en 97 kinderen doodgeschoten. Een min met een zuigeling op den arm werd door zes kogels door boord, toen zij uitging om melk en levensmiddelen te koopen. Onder de tsaristische soldaten en gendarmen waren slechts 35 dooden. Ik slaagde erin met een paar kameraden te ontvluch ten naar het dichtbij gelegen station Golutwino, waar een afdeellng gardetroepen lag. Wij waren als boeren verkleed en bereikten goed en wel het station. Daar wa ren wij getuige van hartverscheurende tooneelen. Arbei ders en boeren, die uit Moskou kwamen en verdacht wer den van deelname aan den opstand, werden meedoogen loos neergeschoten. Ik zal nooit vergeten, hoe een groep arbeiders, waaronder zich enkele grijsaards bevonden, voor een officier geleid werden. Deze vroeg met een cynischen grijns om vrijwilligers, die hen zouden dood schieten. Een paar soldaten met verdierlijkte gezichten traden naar voren, hun geweren knalden. De menschen vielen kreunend en om hulp roepend neer. Ik hield on gemerkt mijn ooren dicht en sloot mijn oogen, om het gerochel niet te hooren en de krampachtig trekkende lichamen niet te zien. Het was een wonder, dat dit me niet het leven kostte. Men lette echter niet op me, want men was te druk met het bloedige werk. Men keek zelfs niet om naar de dooden, men zocht alweer naar nieuwe slachtoffers. Ik had intusschen kans gezien, ongemerkt In een. trein te stappen. Een paar dagen later was ik in veiligheid te Zurich. (Nadruk verboden). De opstand te Moskou. door PROFESSOR KLEWITZ, Berlijn. Den laatsten tijd hebben publiek en deskundigen zich veel bezig gehouden met het vraagstuk van de Duitsche pe troleum, vooral sinds in de buurt van Hannover een rijke petroleumbron is ont dekt. Professor Klewitz is de petroleum- expert van den Pruisischen minister van handel en is kort geleden van een studie reis naar het Duitsche petroleumgebied teruggekeerd Hij schreef ons het volgende over deze kwestie. DE nieuwste ontdekking van petroleum in de omgeving van Ilannover door de maat schappij Elverad heeft ook de deskundigen verrast. Wij waren ervan overtuigd, dat in Duitschland nog heel wat petroleum moest zijn, waarvan wij de vindplaatsen nog niet kennen. Nu de nieuwe bron reeds eenigen tijd vloeit, zonder dat de spanning van het gas is afgenomen, kunnen vvij( met groote waarschijnlijkheid verwachten, dat deze bron blijvend cn overvloedig van productie zal zijn. Met volkomen zekerheid is daarvan echter niets te voorspellen. Ondanks allen vooruitgang der we tenschap kunnen wij niet. van tevoren de aanwezig heid, de diepte en het volume van een petroleum- veld constateeren. Wij weten slechts, dat zij zich in Duitschland steeds bevinden aan den rand der zout lagen. De talrijke boringen hebben bewezen, dat deze stelling juist is, doch tevens, dat lang niet overal aan den rand van een zoutlaag petroleum aanwezig is. Wanneer wij deze onzekerheid in aanmerking ne men. is de nieuwe ontdekking een reden tot groote voldoening. Elke petroleummaatsehappij, in Duitsch land of waar ter wereld ook, heeft te kampen met een zeer groot risico, dat slechts weinigen bekend is. Elke middelmatige diepe boring (pl. 700 M.) kost 120.000 Mark (f72.000) en het. succes blijft altijd du bieus. Elke petroleummaatsehappij heeft op dit ge bied vele onaangename ervaringen. Het is mogelijk, dat er geen petroleum gevonden wordt. De huis kan breken. Men kan petroleum vinden, doch in zulke geringe hoeveelheden of onder zoo n lagen druk, dat exploitatie niet loonend is. Men ziet dus, hoeveel risi co eraan verbonden is. Den laatsten tijd is er heel wat over petroleum ge schreven, doch naar mijn meening is nergens de kern der zaak aangeroerd. Op het oogenblik hebben wij in de Duitsche petroleumindustrie te maken met twee feiten: de productie van het land zelf voldoet slechts voor 1/12 aan de behoefte en de Duitsche potroleum- bronnen. die in exploitatie zijn, worden bij lange na niet volledig benut. Zoo wordt bij de nieuwe bron het bovendeel der buis door een kap afgesloten en slechts een kleine opening overgelaten. Het feit, dat er ondanks deze afsluiting dagelijks ongeveer 2S0 ton petroleum uitvloeit, is een gevolg daarvan, dat men zoo'n boorgat nooit, volkomen kan afsluiten. Doch ook de andere bronnen leveren niet wat zij zouden kunnen leveren. Deze twee feiten zijn blijkbaar met elkaar in tegen spraak. Men remt de productie, omdat men niet ge noeg tanks heeft voor het bewaren van ruwe petro leum en omdat men niet genoeg raffinaderijen heeft om zooveel petroleum te verwerken. Zoo zien wij in Duitschland het merkwaardige verschijnsel, dat er een dringende behoefte aan petroleum bestaat, on- dr-nks het feit, dat het land rijk genoeg i3 aan petro leum. Een van de voornaamste eischen van de toe komst zal dus het aanmaken van tanks en het bou wen van raffinaderijen zijn. Men zal geneigd zijn te vragen, waarom dit al niet veel eerder gebeurd is. vooral omdat in dezen tijd de Duitsche industrie overal naar nieuwe productie mogelijkheden zoekt. De reden is in de eerste plaats, dat de Duitsche productie pas in de laatste jaren zoo is toegenomen, zoodat men geen tijd had om zich op den tcgenwoordigen toestand in te stellen. En in de tweede plaats kan men moeilijk de groote hoeveel heid kapitaal krijgen, die voor het bouwen van tanks en raffinaderijen - evenals voor de petroleumwin- ning op zichzelf aoodig is. De ondernemers waren er nog niet zo- ker van, dat de Duitsche petro- leum-productie i'. in de komende jaren nog vol doende zou zijn. liet is te hopen, dat het vinden van deze nieuwe bron de twijfelaars overtuigt en een ein de maakt aan den ongewcnschten toestand, dat de petroleumbronnen afgesloten worden en dat een der petroleummaatschappijen zelfs moet besluiten haar petroleum te bewaren in groote, in de aarde uitge graven bekkens. Ook al is de Duitsche petroleumpro- ductie niet zoo groot als die van Amerika, zij is toch zoo aanzienlijk en tevens zoo rijk aan vooruitzichten voor de toekomst, dat het voor alle partijen wensche- lijk zou zijn, als het kapitaal wat minder terughou dend werd. Ondanks alle bestaande gebreken en belemmerin gen is de Duitsche petroleum productie reeds sterk s:""rend. Het is dus geen lichtvaardige eisch, die wij stellen; wij vragen tanks en raffinaderijen in dc vaste overtuiging dat de productie voor groote uit breiding vatbaar is. De Duitsche petroleum is geen toekomstmuziek, doch een ernstig economisch vraag stuk van het heden, dat in den loop van het volgende jaar kan en moet worden opgelost. (Nadruk verboden). Is het een echte Amerikaanschezangeres? Zeker, een authentieke, 't Is er eene van Marseille, maar ze komt direct van New-York. (Petit Parisiën). Theater Royal geeft met de Kerstdagen het spannende filmwerk „De dokken van New York", een geschiedenis die zich afspeelt in het havenkwartier van de geweldige metropool, New-York, waar de zeelieden uit alle wereld- deelen vertegenwoordigd zijn. Zoo ook Bill Roberts, de stoker, en zijn maat, die van hun pas gearriveerde vrachtboot aan land gaan. Juist als zij aan wal stappen springt een vrouw van een hoogen kademuur in zee. Bill werpt zich eveneens in het water en redt het meisje. Hij draagt haar naar een kroeg aan den waterkant, waar zij weldra bijkomt Het meisje, Sadie, is verbitterd over haar leven tusschen de vuile, woeste havenarbeiders, in de smerige kroegen, en matrozen-dancings. Bill haalt een stel droge kleeren voor haar, en komt bij haar zitten als zij een tafeltje in het café neemt. Zij is onder den indruk van zijn ruige kracht,' terwijl hij haar bewondert om haar schoonheid. Bill's baas, de derde machinist, is echter ook aan land gegaan, en komt eveneens onder de bekoring van Sadie, doch hij is getrouwd; Lou heet zijn vrouw. Bill trouwt met Sadie, maar hij schijnt het in een oogenblik gedaan te hebben, dat hij niet geheel en a'. nuchter is. De derde machinist doet dan opnieuw een poging, maar wordt door zijn eigen vrouw gedood. Bill komt terug als hij hoort dat Sadie van den moord beschuldigd wordt, doch Lou bekent Sadie be grijpt dan dat Bill haar werkelijk verlaten wil, en be seft in wanhoop dat ze weer teruggeduwd wordt in het leven, dat ze getracht heeft te ontvluchten. t Als het vrachtschip uit de haven wegstoomt begint Bill op zijn stookplaats te begrijpen dat h(j Sadie werke lijk liefheeft. Hij springt over boord en zwemt naar den oever. Eenmaal aan land, verneemt hij dat Sadie gear resteerd is voor diefstal van de kleeren die hij den vo- rlgen avond voor haar meegebracht had. Hij gaat naar het gerechtsgebouw en bekent dat hij ze gestolen heeft Hij wordt veroordeeld tot zestig dagen. Sadie is over gelukkig als Bill haar zegt, dat zestig dagen geen lange tijd is om te wachten. 'T ZAND. Voetbal. J.l. Zondag 21 dezer speelde G. R. II een wedstrijd te Warmen-huizen tegen Vios II aldaar en moest daarbij het onderspit delven met 0—3. De afd. G. R. III speelde op eigen terrein tegen Callantsoog II en wist deze club te slaan met 5—1. G. R. heeft Zondag niet gespeeld. 'T ZAND. Feestelijke herdenking 15-jarig bestaan der Vereeni- ging „Nut en Genoegen" alhier, op Zaterdagavond 20 dezer, in de groote zaal van den heer Schrieken. Te ruim acht uur opent de Zeergel. Heer Dr. Oter- doom als voorzitter dc bijeenkomst met een openings rede, waarin spr. de voornaamste dingen welke in het tijdvak der laatste vijf gepasseerde jaren met betrekking tot de vereeniging gebeurden. Spr. dankt de aanwezigen namens het bestuur voor de groote opkomst op dezen avond, in de eerste plaats de leden en oud-leden welke blijk geven van hun vol doening voor dit lustrum uit hetwelk de levens kracht van onze vcreeniging kan blijken. Spr. me moreert verder dat verenigingsleven, en vooral op kleine plaatsen zoo noodig is, daar het oen heilzamen invloed op de samenleving uitoefent, en dan daarbij „Eendracht maaki Macht", zegt spr. In de tweede plaats wijdt spr. een groet aan de ge- noodigden op dezen avond, hoewel spr. niet graag uitzonderingen maakt, meent hij toch even op t% moeten merken dat thans weer onder ons aanwezi is als gast mej. A. dc Leeuw, een der vroegere ge trouwe krachten. Verder heet spr. even in het bij zonder welkom de heer Daan Pool van Oudeslub en zegt spr., hoop ik dat de heer Pool, welke ander- voor ons optrad, thans zelf van het gebodene mag ge nieten. Voorzitter herinnert hierna er even aan hoe 5 jaar geleden bij het vieren van bet lOjarig bestaart dc zaak in den beginne, r >r drukke ambtsbezighe den van spr., de hor! ni i zoo'n vlot verloop had gehad, later ging dat gelukkig echter weer beter. Hedenavond, zegt spr.. is er r'.anron na, in verband daarmede had spr. ecnige malen het idéé van de zijde Uw besi.s vriend Is degene, die in moeilijke dagen helpt. Sluit een le vensverzekering bij „De Centrale''. De Centrale- Polis zorgt voor de Uwen langer dan Gij het kunt. „De Centrale" biedt U als een der soliedste instellin gen een en al veiligheid! RIJNSTRAAT - DEN HAAG der jongeren gehoord om steeds dansen na te houden, spr. legt er hier den nadruk op dat een vcreeniging als de onze zich z.i. en ook volgens het inzicht der overigen van het bestuur, daarvan dient te onthou den. Verder Iaat spr. hierna even dc gedane werkzaam heden over de laatste vijf jaar de revue passeeren: Telken jare zijn 3 Nutsavonden, gevuld door bij dragen van eigen krachten, gehouden, den anderen avond dan trad op de heer Daan Pool, of wel werd de avond soms gevuld door het houden van een le zing. Spr. en anderen hadden echter gemerkt dat voor een lezing niet zooveel ambitie van de zijde der meesten bestond. Hierna herinnert spr. even aan de goedgeslaagde huisvlijttentoonstelling, uitgaande van onze vereeniging en gehouden op 17, 18 en 19 September 1929. Het ledenaantal, zegt spr., onderging in de afge- loopen vijf jaren weinig verandering en varieerde steeds om en bij de 70 (dat veel gasten aanwezig zijn moge blijken uit het feit dat de groote zaal thans ge heel gevuld is. Corr.) Spr. wekt hierna op om gepaste propaganda voor het Nut te maken ter vergrooting van het ledenaan tal. liet bestuur is nog vrijwel evenals voor 5 jaar sa mengesteld, alleen is door vertrek van den heer J.' 'lodder in diens plaats benoemd de heer W. Eriks. Spr. dankt hierna de verschillende bestuursleden voor de aangename samenwerking steeds ondervon den en wil speciaal den secretaris den heer Blaauw een pluim op den hoed steken, voor de wijze waar op deze de notulen steeds samenstelt, nl. in dicht vorm. Voorzitter wijst hierna nog even op het slechte be zoek der leden op de huishoudelijke vergaderingen der vereeniging en spreekt hierover zijn spijt uit. Totaal zijn in de laatste 5 jaren gehouden: 14 Nuts avonden, 23 bestuurs- en 5 algemeene vergaderingen. Spr. memoreert nog even de benoeming van den heer T. Bakker, met algemeene stemmen als eerelid der vereeniging. In verband met de tooneeldécors zegt spr., heeft de heer Schrieken het zijne gedaan voor eon afdoende verbetering ten dezen opzichte, nl. de aanschaffing van andere frissche aankleeding, terwijl een paar leden van het bestuur ook hiertoe bij hebben gedragen (nl. werd een stel coulissen, voor stellende een boschgezicht, door hen ontworpen, ge- :eckend en geschilderd, waarbij de heer C. de Leeuw als teekenaar en ,Blaau\Y als kunstschilder f.uj^geer- -üe; egn en ander mag uitstekend geslaagdgenoemd worden. --- Corn) Na allen hierna een gezelligen avond toe te hebben gewenscht, verklaart Voorzitter de bijeenkomst voor ge opend. Vervolgens wordt het programma, dat uit 20 nummers bestaat, afgewerkt. Van het voorbehoud van het bestuur om het programma eventueel te wijzigen, wordt gebruik ;emaakt en wordt achtereenvolgens opgevoerd No. 2 De eerste kermisdag; 3. Hannes in de spoorwagen; 5. Levenslust; 6. De erfgenamen; 7. Onder moeders creno- "Jne; 8. Vrijheid; 17. Mooi is het zonlioht; 9. Doodenrit en 10. Baker Bet. Hierna volgde pauze. Na de pauze kregen we achtereenvolgens voor het voetlicht: No. 11. Wie zijn dat?; 18. Ode aan 't Zand; 13. IJswals, en tot slot No. 16. Het verlote landhuis aan den grooten weg. Met betrekking tot het komische gen re muntten zeker uit de nos. 2, 3 en 10, terwijl het too- neelstukje no. 16 ook veel lachlust opwekte. Wat no. 11 betreft, deelen wij mede, dat dit bestond uit het door het publiek te laten raden naar de namen der ais pop pen verkleede 5 personen, waarbij deze namen tevens nog in de juiste volgorde van 1 tot en met 5 moesten worden genoteerd. Slechts 3 der aanwezigen hadden het ;oed geraden, t.w. twee dames en een heer. Daar de prijzen uit 1 dames en 1 heeren prijs bestonden moest voor de dames worden geloot. De prijzen vielen ten deel aan Mej. N. ZeemanGutker en den heer H. Over en bestonden resp. uit een kolossale banketletter en een kistje sigaren. Zij werden onder een toepasselijk woord van den Voorzitter aan de gelukkigen uitgereikt. Een uitmuntend gespeeld stukje vonden we no. 9 van het programma, hoewel het jammer was dat de strek king ervan geenszins kon boeien. Verder willen we even het andere tezamen vatten als zijnde van goeden en aar digen inhoud en streking. Tot slot zij nog vermeld de traditioneele bijdrage van de Andringa's. Door den WelEd. Zeergel. heer Mr. D. Breebaart wordt hierna het woord gevraagd jèn verkregen, waarvan deze gebpuik maakt om namens de andere Introducee's het bestuur der vereen. Nut en Genoegen te danken. Spr. dankt voor de uitnoodiging als ook voor de uitstekende organisatie, en brengt hiermee speciaal hulde aan den Voorzitter Dr. Otcrdoom, welke zoo uitstekend weet te leiden: echt gezellig en geenszins officieel. Uw Voorzit ter, zegt spr., is niet te verbeteren. Voorzitter sluit hierna de bijeenkomst, waarna een schotel boerenkool met worst, beschikbaar gesteld door den heer Hottentot, op Amerikaansche wijze werd ver kocht Eigenaresse hiervan werd tenslotte Mevr. W. Jim- minkBakker. Hierna volgde gezellig dansen tot laat In den morgen waarbij de heer Holema als ceremoniemeester fungeerde. Alles samengevat: een buitengewoon goed geslaagden avond. Als we nu eens belasting hieven op de belastingen. (Canard EncJné).

Schager Courant | 1930 | | pagina 10