Raad Oudkarspel. CALLANTSOOG HOOGWOUD Predikbeurten. Na 53 jaar graven te hebben gedolven. Ongeluk met doodelijken afloop. AUTO-ONGEVAL. Dinsdagmorgen had te Groote Keeten een auto-on geval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De knecht van den fouragehandel van den heer A. Groot van de Stolpen kwam met een snelheid van ongeveer 50 a 60 kilometer de Groote Keeten instormen, toen het stuurgerei van de auto eensklaps defect raakte. De auto geraakte van den weg af en reed een elec- trapaal dwars door midden. De auto stond ten slotte stil, daar er in dien tijd een voorwiel afbrak. Om standers, die de auto zagen gaan, dachten, als de be stuurder zijn nek breekt is dat wel zijn eigen schuld. Waravoor zoo hard te rijden, want was men een andere auto tegen gekomen, dan waren groote on gelukken gebeurd. Deze zelfde chauffeur rijdt altijd met zoo'n snelheid door de Groote Keeten. Derge lijke menschen moest hun rijbewijs afgenomen wor den, want zij wagen hun eigen leven er aan, maar ook dat van een ander. Want dat het snel ging bel wijst wel dat de auto eerst nog een schuiver van 15 meter maakte en toen tegen de electra-paal gevlo gen is. Deze is afgeknapt en daarna is de auto nog 5 Meter zonder wielen over den weg geschoven. En dat noemde de chauffeur nog een matig gangetje. AARTSWOUD. Gistermorgen brak er brand uit in de boerderij van den heer P. Langedijk, aan den dijk onder Lambert- schaag. Koeien en varkens zijn gered, een paard kwam in de vlammen om. Vermoedelijke oorzaak de schoor steen. Verder is alles zoo goed als verbrand. Verzeke ring dekt de schade. t Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dins dagavond 7 uur. Voorzitter de heer A. J. Wijn veld t, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent met een woord van welkom aan leden en pers en hoopt dat de besprekingen van aan- genaanen geest en zakelijken aard mogen wezen. Do notulen van de vergadering van 17 October worden onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen: a. Dat de twee verordeningen, respectievelijk tot classificatie voor de gemeente-fondsbclasting en de verordening tot intrekking der verordening tot hef fing van opcenten op de vermogensbelasting Ko- ninldijk zijn goedgekeurd; b. dat bericht van B. en W. van Noordscharwoude is ingekomen, dat de heer H. Metselaar te Zuidschar- woude bij openbare aanbesteding, aannemer is ge worden van de verbetering van de afwatering van de Spoorstraat voor f 1849.50. De raming van den op-, zichtcr dier gemeente was f2425, wat een voordeel van f3000.— beteekent voor deze gemeente; c. bericht van B. en W. van Alkmaar, dat'de bij drage in het exploitatie-tekort van het Centraal Neu traal Ziekenhuis aldaar over het tijdvak van 1 Juni tot 31 December 1929 voor deze gemeente bedraagt f260.75i met verzoek dit bedrag vooJ 15 December 1930 aan die gemeente over te maken, waaraan be reids is voldaan. Ingekomen stukken. a. Adres van de afdeeling Langendijk in den kring Alkmaar van den Bond van Geitenfokvereeni- gingen in Noordholland, houdende verzoek een ver ordening in het leven te roepen, waarbij verboden wordt bakken ter dekking beschikbaar te stellen, welke niet, staan ingeschreven in een fokregister. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar in deze gemeente zeer weinig geiten worden gehou den. Aldus besloten. b. Adres van de afdeeling Langendijk der Vereeni ging „Volksonderwijs", inzake vorming van een district voor geneeskundig schooltoezicht. Voorgesteld wordt om een afwachtende houding aan te nemen, daar de afdeeling Noord-holland van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten met deze aangelegenheid bezig is. Dit jaar is hierover reeds in Den Helder vergaderd, doch doordat Helder en Alkmaar niet tot samenwerking bereid waren, is men toen niet tot resultaten gekomen. Aldus be sloten. c. Adres van de afdeeling Noordholland van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren, hou dende verzoek op de gemeente-begrooting voor 1931 gelden uit te trekken voor een ambtenaar ter secre tarie. Voorgesteld wordt dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omreden de begrooting 1931 reeds is vast gesteld. Aldus besloten. Billijkheidsoverwegingen. d. Adres van het R.K. Schoolbestuur te Noord scharwoude, houdende verzoek om subsidie ten be hoeve van een cursus voor de schoolvrije jeugd. De voorzitter zegt, dat dit een zelfde verzoek is als twee jaar geleden. Toen is een subsidie van f 13.— per leerling verleend en waren er 9 leerlingen en is de subsidie afgerond op f 100. Thans zijn er 5 leerlingen en wordt voorgesteld een subsidie van f65 te verlce- nen. De heer Rijper zou gaarne zien dat een subsidie werd verleend in verhouding van de subsidie aan het openbaar vervolgonderwijs. Spr. had gedacht van f100, evenals de andere ge meenten en wijst er op, dat deze gemeente voor een derde bestaat uit R.K. De Voorzitter antwoordt, dat geen vergelijking met andere gemeenten behoeft te worlen gemaakt. Het da- gelijksch onderwijs vraagt van deze gemeente een be- ciVag van niet minder dan f3100 per jaar, wat niet onderschat mag worden. De heer Kostelijk gelooft, dat zoo het volgend jaar de belangstelling weer zoo gering is voor het open baar vervolgonderwijs, dit dan wel niet door zal gaan. In verhouding kost het meer dan het bijzon der vervolgonderwijs. De heer Rijper zegt dat voor 9 leerlingen van het openbaar onderwijs f360 betaald wordt, zoodat f 100 voor 5 leerlingen niet. te veel gevraagd is. Spr. vraagt of het van R.K. zijde als een recht of een gunst be schouwd moet worden als subsidie verleend wordt. De Voorzitter zegt, dat in het adres niet om f 100 gevraagd wordt. Do heer Rijper doet een voorstel om f 100 te geven wat ondersteund wordt door den heer Bommer. Na eenige discussie wordt het voorstel Rijper met algemeene stemmen aangenomen, nadat de overige lerlen hadden medegedeeld, dat ze uit billijkheids overwegingen dit voorstel wel kunnen aanvaarden en de heer Kostelijk had opgemerkt, dat als volgend jaar voor het openbaar vervolgonderwijs weer zoo weinig belangstelling bestond, het zeer goed moge- zou zijn dat spr. niet bereid was een dergelijke be langrijke uitgaaf te voteeren. e. van B. en W. van Alkmaar de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1929 van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar. Ligt ter inzage. f. Adres van de Voetbalvereeniging „D.T.S." alhier, houdende verzoek om beschikbaarstelling, een avond per w<jek, van het gymnastieklokaal, om haar leden gelegenheid te geven voor een doelmatige training. De 'Voorzitter zegt, dat een zelfde adres twee Jaar geleden aan den raad gericht is. Op advies van het hoofd er scihool en den geemente-opzichter is toen af wijzend beschikt. Thans is door het tegenwoordig hoofd der school en den gemeente-opzichter wederom een rapport ingediend, wat eveneens afwijzend is. Gevreesd wordt, dat de vloer van het lokaal er van te lijden zal hebben. Er kan niet gezegd worden, dat B. en W. de vereeniging D.T.S. geen goed hart toedraagt, Het tegendeel is redes eerder ge bleken, maar omdat het niet anders kan zijn B. en W. tegen het adres. De heer Zaagman was het eerst met B. en W. eens, doch na de toelichting van den DTS.-voorzitter vindt spr. het advies van het hoofd der school en den gem.- j opzichter wel wat pessimistisch. De bedoeling is om behalve theoretische lessen ook rythmische gymnastiek te beoefenen. Spr. ziet er geen bezwaar in, om als geen ander onderwijs wordt gegeven, het lokaal beschikbaar te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat door het hoofd der school het belang van het onderwijs vooropgesteld wordt, en door den gem. opzichter gevreesd wordt, dat het lokaal er onder te lijden zal hebben. Dat- de leeraren van denzelfden leeftijd zijn acht spr. een bezwaar. Spr. heeft eens gezien hoe het er met een tuinbouwcursus toeging, het was een bende en spr. is er toen tusschen gesprongen. Maar spr. is er niet tegen om een proef te' nemen. De heer De Boer sluit zich aan bij den heer Zaag man, In het advies wordt gezegd, dat het beter is, als het lokaal voor onbevoegden niet beschikbaar gesteld kan worden. Gaat men hierop door, dan zouden er ook geen tuinbouwcursussen e.a. meer gegeven kunnen wor den. Spr. is er ook voor om een proef te nemen en B. en W. op te dragen bij onordelijkheden maatregelen te nemen. De heer Kostelijk zegt, dat het de bedoeling was, bij de stichting van het gymnastieklokaal om het als een openbaar gebouw te gebruiken. Spr. is er ook voor om een proef te nemen. Wethouder Kroon zegt dat B. en W. D.T.S. ook een goed hart toedragen. De jonge leiding is een bezwaar, Zoo deze goed is, kan spr. er in meegaan om het lokaal beschikbaar te stellen. Wethouder Bakker zegt in de vergadering van het college voor het adres te zijn geweest De adviezen zijn afwijzend, zoodat hete en slag in het aangezicht is van de rapporteurs om het verzoek in te willigen. Spr. herinnert èr aan, dat de heer Kostelijk, destijds zelf wethouder, er toen tegen was. De heer Rijper vindt het rapport ook wel wat van den donkeren kant bezien. Spr. is voor het adres cn zou den voorzitter van D.T.S. verantwoordelijk willen stellen. Na eenige discussie doet de heer Kostelijk een voor stel, dat voldoende ondersteund wordt, om het lokaal beschikbaar te stellen en het aanvangsuur op half acht te stellen voor de theoretische lessen, opdat na acht uur de oefeningen kunnen plaats vinden. Wethouder Bakker kan er tenslotte wel in meegaan, doch stelt voor het lokaal niet voor acht uur beschik baar te stellen, opdat het vervolgonderwijs hier geen hinder van zal ondervinden. Met algemeene stemmen wordt hierna het adres In gewilligd. Waar het besluit in afwijking van het advies van B. en W.wordt opgenomen, aaht de Voorzitter het beter, dat bij wanordelijkheden door den raad de ver gunning wordt ingetrokken. Door den heer Kostelijk was ook de bepaling voorgesteld, dat de cursus steeds door een bestuurslid moet worden bijgewoond, met welk voorstel de raad accoord ging. Reductie op de pachtsom.5 Van D. van Duin en 4 anderen, wonende in Koedijk, huurders van gemeenteland, is het verzoek Ingekomen om op de loopende pachtsom een reductie te willen verleen en. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in dezen een ander geluid laten hooren dan in andere gemeenten ls ge hoord, n.1. dat zij het yerzoek willen aanhouden tot het volgend voorjaar, doch alle huurders uitstel van betaling willen geven tot 1 April 1931. Of nu al restitu tie wórdt gegeven, dat bevordert toch niet dat met Kerstmis de overige huur wordt betaald, want het wordt toch nooit eerder gedaan dan in Maart We weten niet hoe de tuinbouw zich zal ontplooien en als de prijzen der producten rijzen, dan is daar niet iedereen mee gebaat. A.s. voorjaar Is dan ook beter te beoordeelen, welke reductie toegekend dient te worden. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Voorstellen van B. en W. 'B. en W. stellen voor tot goedkeuring van de door de Commissie van Beheer der Lichtbedrijven vastgestelde verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren en werklieden in dienst van de Lichtbedrijven voor den Langendijk en St-Pancras. De Voorzitter licht toe, dat de verordening vorige week is vastgesteld en het Dag. Bestuur van de Com- missie van Beheer steeds overleg heeft gepleegd met de betrokken ambtenaren en werklieden. De vast te stellen verordening is dus het eerste product dat tot stand is gekomen na georganiseerd overleg tusschen werkgevers en werknemers. De heer Zaagman vraagt of omtrent de verordening ook overleg is gepleegd met het Hoofdbestuur van den werkliedenbond. De Voorzitter zegt, dat de ontworpen verordening is gezonden naar de betrokken afdeeling en deze daarna bevoegd was om met het Hoofdbestuur overleg te plegen en dat zal ook wel zijn gebeurd. De verordening kwam terug met enkele kleine wijzigingen en het Dag. Bestuur van de Commissie van Beheer kreeg zelfs hulde voor het goede werk. Algemeen wordt de verordening goedgekeurd. Voor de volkstelling. B. en W. stellen voor, om ten behoeve van de Volks telling een bijslag te verleenen van 5 cent per getelden persoon. De Voorzitter licht toe, dat 10 jaar geleden het rijk een vergoeding van 12% cent per persoon uitkeerde, maar thans 7% cent, omdat het oordeelt, dat de volks telling ook voor de gemeente van belang is. Het werk dat door een leider en 2 tellers wordt verricht, is veel grooter dan 10 jaren geleden, en de bijslag van 5 cent vordert van de gemeente een uitgaaf van f 90. De heer De Boer kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, maar vindt het treurig, dat het rijk de gemeente deze uitgaaf oplegt, Er zullen misschien gemeenten zijn, die geen bijslag verleenen en dan zijn de tellers er de dupe van. De Voorzitter deelt mede, dat de Vereeniging van Ned. Gemeenten zoowel schriftelijk als mondeling ge poogd heeft, om de vergoeding door het Rijk weer op minstens 12% cent bepaald te krijgen, maar die po gingen hebben fiasco geleden. De heer Kostelijk vindt deze volkstelling eigenaar dig, want hij dacht dat op de secretarie precies het aantal ingezetenen bekend was, Immers men leest van 25.000ste inwoner enz. Spr. vindt de regeling omslach tig en wat nu het vele werk betreft, spr. denkt dat er tellers zullen zijn ,die zouden wensohen er dagwerk van te hebben. De Voorzitter verzoekt den heer Kostelijk zijn oordeel op te schorten, tot hij de kaart ter invulling huls heeft ontvangen. Spr maakt zich sterk dat dan de heer Kostelijk ook nog wel inlichtingen zal vragen. Wat de verdere opmerking des heeren Kostelijk betreft, het heet wel volkstelling, maar het Rijk probeert om op deze wijze verschillend» gegevens te krijgen. T.o.v. de werkzaamheden merkt spr. op, dat als 2 Januari de kaarten moeten wordwi opgehaald en het hagelt of sneeuwt, veldwachter Boon dan de Diepsmeer ingaat en misschien komt hij wel niet meer terug. Spr. noemt het een hondenbaantj* en reeds nu hebben 3 personen 38 uur aan de invulling gewerkt, terwijl ze in totaal ieder f 75 vergoeding krijgen. De heer Kostelijk zej^t, wel begrepen te hebben dat de telling ten bate van de statistiek wordt gehouden. Het voorstel van B. tin W. wordt met algemeene stem men aangenomen. Geen gratificatie. Door B. en W. wordt roorgesteld om aan den gemeen teopzichter voor meerdere werkzaamheden in 1930 een gratificatie to verleenen. Door den Voorzitter worden verschillende meerdere werkzaamheden opgenoemd, als voortvloeiende uit den ophaaldienst, waarbij beschikbaarstelling van gereed schap, het halen van nieuwe schoolbanken, het opbergen van oude schoolbanken en het op maat zagen, meerdere werkzaamheden tengevolge van de meerdere bestrating aan den dijk. En al die werkzaamheden worden niet In de instructie genoemd en de opzichter maakt er ook nooit een opmerking over. De opzichter bedient B. en W. op hun wenken, hij is een nauwgezet en ijverig ambtenaar en daarom stellen B. en W. voor hem een gratificatie van f 50 te verleenen. De heer Zaagman wijst er op dat daarentegen aan de bestrating aan het Noordeind weinig werk is geweest en a.s. jaar zal toch wel de kabileering komen. Spr. heeft er alle respect voor, dat meerdere werkzaamheden zijn verricht, maar in een instructie zijn toch ook moeilijk alle werkzaamheden vast te leggen. De Voorzitter erkent dat het moeilijk te definieeren ls wat werk wel en wat niet tot de werkzaamheden van den opzichter kunnen worden gerekend, maar de opzich ter spreekt daar ook nooit over. Spr. memoreert de ruïne, die bij het leggen van de telefoonkabel was ont staan en hoe het aan het optreden van den opzichter was te danken dat alles zoo goed is geregeld. Spr. werkt van 1 Januari tot 31 December met den opzichter en weet dus op zijn best de prestatie van den opzichter te waardeeren. Men moet deze gratificatie vooral niet als een verkapte salarisverhooglng beschouwen. De heer Kostelijk zegt een ander standpunt in te ne men. Spr. verwacht van een gemeenteopzlch'.ar niet an ders dan dat hij die werkzaamheden voor d^ gemeente doet Bij het straatwerk behoort een opzichter, en jpr. vindt het geven van gratificaties heel gevaarlijk. Aan de ge wone straat is niets gedaa: en volger I jaar hebben we de kabileering, waar hij ar verdient. De werkzaamhe den precies vastleggen, kar. niet. De >estand in de ge meente wordt steeds ongun ger en wc moeten dus voor zichtig wezen met het gever, van een g.-atificatie. Het voorstel van B. en W. in stemmirg gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Rijper, Bommer, Zaagman en Kostelijk. De gemeentebègrooting. dienst 1930 wordt gewijzigd tot een bedrag van f 1208.25. Benoemingen. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer G. Langedijk. Mede op de aanbeveling stond de heer H. Kalf. Tot leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werden herbenoemd de heeren 'J. van Hout, B. Bommer, P. Kuilboer, P. Heertjes, W. G. F. de Ruijter en C. van den Abeele. Op de aanbevelingen kwamen als no. 2 voor de hee ren M. Swart, C. Bruin, P. Rijper, J. Kuilman en de dames Mej. E. G. Bossen en Mej. J. van Herwerden. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, zoo dat de Voorzitter tdt sluiting kon overgaan, doch aller eerst den leden met hun gezin en ook de pers genoege- rijke Kerstdagen, een goed uiteinde en nieuwjaar toe- wenschte en den wensch uitsprak, dat waar de toostand voor den tuinbouw op het oogenbllk precair is, bij de intrede van 1931 het zonnetje moge schijnen en de prijzen der producten mogen stijgen. DONDERDAG 25 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: hagen, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: In menschen een welbehagen*. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Burgcrbrug, zie St-Maartensbrug. St.-Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Be vestiging van kerkeraadsladen. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Kerstfeest Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Koorzang. Jullanadorp, nam. 6 uur, Kerstfeest der kinderen. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Hippolytushoef, nam. 6 uur. Ds. Van Beek. Kerstfeest Wieringerwaard, geen dienst Hoogwoud, nam. 7 uur, Kerstfeest. Coll»ete. Sint Maarten, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt Kerstfeest. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. Zillnger Molenaar. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Nam. 7 uur, Kerstfeest Eenlgenburg, voorm, 10 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Baar. Veenhulzen, zie Heerhugowaard. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Nieuwe Niedorp. geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE tee: Barsingerhorn, voorm 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur', geen dienst Nam. 6 uur, de heer Prinsen van Amsterdam. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, de heer S. J. P. Goossens. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer J. Sevensma, v. A,dam VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet, (zaal van K. Peijs), nam. 7 uur, Ds. J. J. Ruijs. VRIJDAG 26 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 5 uur, Ds. Van Loon. Kerstfeest Collecte voor Prot doeleinden. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop, luisdulnen, nam. 3 uur, Ds. Damsté. Kerstfeest Hippolytushoef, vm. 10 uur. Da Van Beek. Zangkoor. Westerland, nam. 5 uur, Ds. Van Beek. Kerstfeest Oosterland, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Kerstfeest Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da. Van Loon. Collecte Noodlijdende Kerken en Personen. Nam. 7% uur, Kerstfeestviering met de kinderen. Collecte voor Prot. doeleinden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te#: Wieringen, voorm. 10 tfcir, Ds. R. van der Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, D» C. J. van der Graaf, van Nijkerk. Nam. half 6 kerstfeest GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, vm. 10 uur, de heer S. J. P. Goossens. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. half 8, Ds. Tollenaar. V.C-LB. Heerhugowaard, nam. 7 uur, Ds. Nobel. Kerstfeest VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Schoorl, nam. 7 uur, Ds. J. J. Ruijs ZATERDAG 27 DECEMBER, VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Greet (zaal van K. Peijs), nam. 6% uur, Kerstfeest. ZONDAG 28 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: DIrkshorn, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. St-MaarUnsbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Kerstfeest. Schagerbrug, zie Oudesluis. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Hoogwoud, voorm 10 uur, Ds. Los. Warmenhuizen, veorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Anna Paulowna, geen dienst. Haringbuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Collecte Ne-»dl. Kerken en Personen. Winkel, geen dienst Heerhugowaard en Veenhulzen, geen dienst Oude Niedorp, geen dienst Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Kerstfeest Verschil lende sprekers. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tee: Barsingerhorn, geen dienst Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst EVANGELISATIE» te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Soetekow, v. Oostzaan. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet (zaal van K. Peijs), nam. 7 uur, Ds. J. J. Ruijs. Een gemakkelijke leuningstoel om uit te rusten. Men schrijft uit Vlissingen aan „Het Volk": In den raad van Zoutelande, die berucht is om zijn handelingen tegenover badgasten en vreemde lingen, en geheel is samengesteld uit rcchtsche ver tegenwoordigers, werd het ontslag behandeld van den heer J. Zaohariasse, die volgens den voorzitter 1 Januari a.s. 52 jaar grafdelver is geweest, terwijl hij op 1 October j.1. 45 jaar in dienst was als klok kenist-klokkenluider. B. en W. stellen dan ook voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen, daar be trokkene zijn taak op algemeen gewaardeerde wijze heeft vervuld, waarvoor de voorzitter hem dank brengt. Een tweetal leden vraagt of dit eervol ont slag zonder meer moet worden verleend; zij zouden hem wel op de een of andere wijze een aandenken willen schenken. De heer Koppejan wil hem een eer vol schrijven zenden en hem bovendien een geschenk geven, daar zijn salaris altijd laag is geweest. De voorzitter zou willen volstaan met een mooi schrij ven, waarvan hij het ontwerp voorleest. Als er ge schenken gegeven moeten worden, moet dit van de ingezetenen uitgaan. De heer Verhagc doet een voor stel om den grafdelver-klokkenist een blijvend aan denken te geven in den vorm van een gemakkei ij ken leuningstoel om uit te rusten van den langen arbeid en welk voorstel met algemeene stemmen wordt aan genomen. En dan durft men nog te beweren, dat men de ou den van dagen onverzorgd laat, aldus voegt boven genoemd blad hieraan toe. Hit. DUYS UIT DEN HAAGSCHEN RAAD. Mr. J. W. E. Duijs zal zich wegens drukke werk zaamheden voor de volgende periode niet meer ter beschikking stellen als candidaat voor het raadslid maatschap Een paard op hol. Op den Vasserweg te Tubbergen passeerde een luxea-uto een van de tegenovergestelde richting ko menden boerenwagen, waarop de 13-jarige M. geze ten was die het paard mende. Het dier schrok van den auto en ging aan het loopen. Bij de boerderij ge komen, alwaar M. woonde, geraakte de jongen be kneld tusschen den wagen en den muur van de schuur. De in allerijl ontboden geneesheer liet hem naar het R.K. Ziekenhuis te Almelo overbrengen, alwaar hij kort daarop aan de bekomen inwendige kneuzin gen is overleden. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dot dit het derde kind is uit het gezin M., dat binnen eenige jaren op noodlottige wijze het leven verloor. KOUDE. Ib het midden van Frankrijk en in het Oosten en Zuid-Oosten is het plotseling koud geworden met sneeuw en strenge vorst. BAAS BOVEN BAAS. Onlangs meldden wij, dat te Boedapest in het afge loopen jaar in 73.000 gevallen wegens belastingach terstand tot beslaglegging moest worden overgegaan. In Weenen echter kwam dit, naar wethouder Breitncr meedeelde, dit jaar 650.000 maal voor! En hoe is de toestand van den majoor hedennacht geweest. Hij heeft voortdurend om water gevraagd, doVter. Hm! Nog verre van normaal.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11