OdttOKfoer S.D.A.P. Uit onze omgeving. Marktberichten. WIERINGEN Op j.1. Vrijdag 2en Kerstdag werd in de Ned. Herv. kerk te Wcsterland en Oostorland het jaarlijksche Kerst feest gevierd. Dit Kerstfeest werd gehouden als te Hip- polytushoef op len Kerstdag, en slaagde ook uitmuntend Vrijdag. 2en Kerstdag gaf de muzlekvereeniglng „Har monie", directeur de heer P. Eruul, een openbare uitvoe ring in café Scheltus te Hippolytushoef. De belangstel ling wos goed en het programma werd zooals we ge woon zijn van Harmonie goed afgewerkt. Eerst concert van do vereeniging en daarna werd opgevoerd „Hannes wordt ingekwartierd", kluchtspel in één bedrijf, door J. J. Rentmeester. Hierna werd opgevoerd: „De Slaapwandelaar". Vroo- lijk spel van de tropon in één bedrijf, door W. Broedelet De aanwezigen hebben van deze keer kunnen genie ten, en er is gelachen, waarom het dan ook gaat. Bal na besloot als gewoonlijk ook dezen avond. Z IJ P E ST.-MAARTENSBRUG. Donderdagavond gaf de dilettantenclub „Ons Ge noegen" van Schoorldam een uitvoering in het lokaal van den heer Kossen. De opkomst was tamelijk be vredigend. Opgevoerd werd het tooneelstuk in 3 bedrij ven van Jan Grasfeld „Hallo Bandoengi', dat aan de spelers zeer hooge eischen stelt. En wanneer wij nu iets moeten zeggen over de wijze waarop dit tooneelstuk door „Ons Genoegen' vertolkt werd, dan zouden wij de leden dezen goeden raad willen geven: neem in het vervolg een stuk, dat ge bij machte zijt op te voeren. Zeker, wij willen gaarne erkennen, lot de spelenden hun uiterste best deden en dat de rollen tamelijk vlot wenden naar voren gebracht, maar de handeling ont brak in veel opzichten en dat is juist bet voornaamste deel om het publiek bevrediging le schenken. Wij .vinden het altijd jammer, ook maar eenlgszins te moe ten afbreken, maar heusch, mat de beste wil van de wereld kunnen wij, en velen met ons, geen enkel mo ment opnoemen, dat wij onder de bekoring geraakten van het spel. Een volgende keer een stuk, dat gemakkelijker te vertolken is cn „Ons Genoegen" zal er wel bij varen. Het gebruikelijke bal na was het besluit van dezen avond. BARSINGEBH 0_R N KOLIIORN. Den len Kerstdag liet de heer J. P. van Oudesluis bij het café „De Roode Leeuw" alhier zijn rijwiel met er op bevestigd een koffertje, onbeheerd staan. Bij zijn terugkomst was het koffertje verdwenen, wat voor J. P. een schado van ongeveer f 60 beteekende. Al heel spoedig was de Rijksveldwachter op het spoor van den vermoedelijken dader. WINKEL Onze plaatsgenoot, de heer W. Keetman, is aangewe zen om voor den Ned. Schaatsenrijdersbond te worden uitgezonden naar Engelenberg in Zwitserland. Vrijdag (2e Kerstdag) werd in de Ned. Herv. Kerk door de Zondagsschool van de V.C.J.B. kerstfeest ge vierd. In het kerkgebouw was een groote kerstboom opgericht en getooid met kaarsjes en kerstboom-ingre diënten. Het kerkgebouw ziet maar- eeer zelden zoo vele bezoekers als thans het geval was en daaronder wa ren, behalve de Zondagsschoólklnderen, nog veel kin deren, wier belangstelling en verbazing uitging naar den grooten boom metl ichtjes. De V.C.J.B.-afdeeling had de leiding op zich genomen. Door de kinderen werden kerstliederen gezongen en door den heer Stennenberg van Nieuwe Nledorp, een kerstrede uitge sproken, benevens enkele gedichten voorgelezen. Aan het einde werden de leerlingen verblijd met een mooi boek en versnaperingen. De kinderen uit de buitenwijken, benevens hunne ouders, zijn per autobus gehaald, waar het anders, ge zien de inmiddels ingevallen sneeuw niet doenlijk was geweest te komen. Voor al deze medewerking van verschillende zijde ondervonden, werd aan het slot der bijeenkomst een woord van dank gebracht Donderdagavond (len Kerstdag) gaf de Gemengde Zangvereniging „West-Friesland'onder leiding van haar Directeur, don heer J. Hovenier, haar eerste opvoering van de Operette „Franchemon de Marskra mer". De tooneelzaal van den heer R. Laan was vol en het groot getal belangstellenden heeft genoten van het spel, dot een succes voor de opvoerende ver eeniging was en na elk bedrijf een dankbaar applaus in ontvangst had te nemen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, naast de veio belangstellenden, ook welkom de familie Hooij, die steeds weer bereid gevonden was de orkestbege leiding voor haar rekening te nemen. De tooneelaanklecding was passend en met zorg gekozen, waarbij voor deze operette nieuwe decors waren vervaardigd door den heer P. Langoreis, wiens werk zeer geslaagd mag heeten. Dc vereeniging gaf goed spel cn zang te hooren en met waardeering noemen we die leden die de hoofd rollen hadden te vervullen en deze hoofdrollen zijn niet mis. Was het een succes voor de vereeniging, een groot deel daarvan werd overgedragen aan den directeur, die een woord van dank in ontvangst had te nemen \oor de vele extra bemoeiingen, welke voor deze operette noodig waren. De tweede opvoering heeft plaats op Zondag 28 De cember a.s. terwijl de aanvang wordt vervroegd en gesteld wordt op half acht. Het is te verwachten, dat het succes van de eerste opvoering tengevolge zal hebben, dat ook de tweede zich in een groote belangstelling zal mogen verheu gen. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. V/c vernemen, dat het Burgerlijk Armbesutur goed gunstig heeft beschikt op het verzoek van de afd. van den Bond van Landpachters om reductie op de huur dor lenderijen en wel 40 pet. De kerkvoogdij zal een re ductie van 50 pet geven van het bedrag boven de f 4 per snees. De afdeeling van den Bond van Landpachters zal een adres aan den gemeenteraad zenden met het verzoek, zich garant to stellen voor de bekende 80 pet voor te verleenen tulnbouwcredleten. We vernemen, dat het ver der In de bedoeling ligt te verzoeken, maatregelen te norren voor onmiddellijke hulp aan noodlijdende tuin ders. Brutale inbraak te Zuidscharwoude. Donderdagmorgen is te Zuidscharwoude een brutaio Inbraak gepleegd bij den winkelier W. Kraakman. Toen tusschen 5 en 6 uur 's morgens de zoon naar de vroeg mis was gegaan en de deur alzoo los was, zijn de dieven (of is do dief) het huis binnengeslopen, hebben de deur van de bedstede, waarin de vader sliep, ongemerkt ge sloten (op het knipje gedaan) hebben daarna het boven stuk van een bureau, waarin het geld was geborgen, naar bulten gebracht, en den Inhoud aan geldswaarde, die cn belangryk bedrag vertegenwoordigde, naar men ons mededeelde, gestolen. Dat de dieven op zeer voorzich tige wijze te werk zijn gegaan, moge hieruit blijken, dat van de 2 electrische straatlantaarns, die zich op korten afstand van de woning bevinden, het contact werd ver broken. OUDKARSPEL. Droevig ongeval. Toen de 54-jarige landbouwer J. D. zich Woensdag morgen naar buiten begaf, kwam hij door de gladheid te vallen, met het gevolg, dat hij voorover in de achter de woning gelegen sloot kwam te vallen. De dood trad onmiddellijk In. Donderdagmiddag werd In de Ned. Herv. Kerk het jaarlijksche Kerstfeest gevierd onder groote belangstel ling. Door Dr. Zillinger Molenaar van Warmenhulzen werd een kerstverhaal verteld. Het was een mooie middag in het bijzonder voor de kinderen. vret meft mretm w mfet bgooget SHOSR 7ETeET NO OItDSCHA ÜWOUDE. Ook hier werd onder groote belangstelling het Jaar lijksche Kerstfeest gevierd in de Ned. Herv Kerk. Door Ds. Staal werd een Kerstverhaal verteld, terwijl door de meisjesclub eenige liederen gezongen werden, afge wisseld met orgelspel. Politie. Gevonden: 1 vulpenhouder. De gemeenteraad Is bijeengeroepen op Maandag avond 8 uur. Vrijdagavond hadden wij het genoegen de uitvoering bij te wonen van „Het Kleine Tooneel", met het mooie tooneelspel van Afrika's Westkust, getiteld „Blanke Bal last", In drie bedrijven van Leon Gordon. De Opkomst van het publiek was uitstekend. De groote Concordiazaal was tot in alle hoeken bezet, iets wat wij gezien de tijdsomstandigheden niet hadden verwacht „Blanke Eallast" is een nieuw stuk van de laatste Ja ren, dat door de groote tooncelgezelschappen reeds met succes ls opgevoerd, zoodat ook van de opvoering door het Kleine Tooneel iets goeds gewaarborgd werd. De bezetting van de rollen maakte het noodzakelijk, dat eenige nieuwe krachten (geen onbekenden op tooneel- gebled) meespeelden. Nipt anders dan veel lof kunnen wij hebben voor het geen gegeven is. Schitterend spel, mooie decors en uit stekende gr Image. Dit tooneelspel van Afrika's Westkust, waar het een hel is om te leven, een moordend klimaat voor lichaam cn geest, wordt ln alle bedrijven scherp uitgebeeld. Om in bijzonderheden te treden, lijkt ons overbodig, daar het stuk reeds bekend is en van de medespelenden niet anders gezegd kan worden, dan dat men zonder uitzondering spel heeft gegeven dat af ls. Wij zijn de laatste jaren niet verwend geworden, door vele opvoe ringen van ,Het Kleine Tooneel", ln tegendeel veel to weinig. Het is onze oprechte wensch, dat de tooneel- vereeniging met deze nieuwe krachten door mag gaan, het Langendijker publiek goede tooneelstukken te blijven geven. Dit zal ten zeerste gewaardeerd worden. Resumeerende willen wij ons verslag eindigen, door het Kleine Tooneel dank te zeggen voor deze hoogst genotvollen avond. Kerstvergadering. Woensdagavond werd door de afdeelingen van de S.D.A.P. en den Bestuurdersbond een Kerstvergade ring gehouden in „Concordia" De opkomst was maar matig, veel minder als dat wij gewoon zijn. De min der gunstige tijdsomstandigheden zijn hier ongetwij feld debet aan. De gebruikelijke rede werd uitgesproken door Mevr. G. MiedemnZondervan van Beverwijk, die hier geen onbekende is. In een mooie pittige rede, die aan dui delijkheid niets te wenschen overliet, wekte spr. de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging. Ter afwisseling trad op de heer J. Rosselaar van Hoorn met declamatie. Door hera werd o.m. gedecla meerd „Het lied van de Hamers" en „de Kruis, sprook" van Multatulie. wat wel goed tot zijn recht kwam. Overigens is onze meening. dat het program ma voor dezen avond wel wat sober ingedeeld was, gezien het bijzondere karakter dat men met een Kerstvergadering beoogt. Door de heeren Kos en Swager werd verdienstelijk muzikale medewerking verleend. BROEK OP LANGENDIJK. Hpt bestuur van de Doopsgezinde kerk heeft een re ductie van 25 pet. toegestaan op de huur harer landerijen uit hoofde van de slechte uitkomsten in den tuinbouw. ZUIDSCHARWOUDE. Van de zijde van eenige tuinbouwers deelde men ons mee, dat op 8 Januari a.s. een vergadering zal worden ge houden, die uitgaat van de afdeeling van den Bond van Landpachters, die echter niet alleen bedoeld ls als uit sluitend ten behoeve dier pachters doch die de bedoe ling heeft allen, dien de tegenwoordige tijdsomstandig heden niet onverschlllg voorbijgaan, op die vergadering tegenwoordig te zien, ten einde van gedachten te wisse len omtrent vragen, die opdoemen en antwoor eischen, het belang vav velen, die het slachtoffer zijn van de cri sis. Dat voor een dergelijke bijeenkomst alle aanleiding ls, zal wel niemand ontkennen, die weet. hoe hoog de nood in vele gezinnen ie gestegen. Wie leeft te midden van een bevolking, die haar welvaart moet putten uit den tuinbouw, die momenteel en reeds gedurende lan gen tijd met verlies wordt uitgeoefend, beseft dat de economische omstandigheden zeer slecht zijn en begrijpt ten duidelijkste, dat het op den weg ligt van leder wel denkende, om alles te doen wat maar mogelijk is, om gen. Wij zullen uit pleteitsoverwegingen, natuurlijk niet in schrille kleuren de armoe beschrijven, waaraan vele hulsgezinnen ten prooi zijn. doch ln algemeenen zin willen we wel zeggen, dat hulp hier alleszins van noode ls. De hulp van de Provincie, in den vorm van te verlee nen credieten, blijft volgens de noodlijdende tuinders wel lang uit, te lang wordt gemeend, doch voor wie heeft nagegaan, wat aard en strekking dezer credieten is, Is dit niet vreemd. Die credieten toch zullen uitsluitend zijn bedrijfscredleten en de gelden zullen alleen mogen worden gebruikt voor instandhouding van het bedrijf, dus voor het aankoopen van de noodige kunstmest, zaai en pootgoed en de betaling der in het bedrijf noodzake lijke arbeidskrachten. Hieruit volgt dus, dat geen gel den worden verstrekt voor kosten van het noodzakelijk levensonderhoud, zoodat In de huidige flnantieele moei lijkheden niet wordt voorzien. Ongetwijfeld is er dus alle aanleiding om middelen te bespreken, te overwegen en zoo mogelijk toe te pas sen, om den allergrootsten nood te lenigen. Het wil ons toeschijnen, dat er In onze kleine ge- menschap toch genoeg krachten en bronnen aanwezig zijn, welke kunnen worden gebruikt, om hulp te ver schaffen. En het zou ons ten zeerste verwonderen, als niet allen, die ook maar in geringe mate kunnen mee werken aan het beoogde doel, zich geroepen en verplicht gevoelen om acte de présence te geven. Op die verga dering moeten spijkers met koppen worden geslagen, moet men tot een daad komen. Niet te veel theoretische beschouwingen en doctrinisme, doch practlsch uitvoer bare middelen aangeven. In den nood moet en kan worden voorzien, als men slechts met den heiligen plicht is bezield, om des lach^fers van de politieke cn economischen chaos te helpen en wel op de minst stuitende en met den menscheltjken geest overeen stemmende wijze. ZONDAG 28 DECEMBER 19S0. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, geen dienst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Julianadorp, geen dienst Petten, nam. 4 uur, Da. Damsté. Kerstfeest Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Oosterland, geen dienst THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer v. Tuinen, v. A'dam Nam. 7 uur, de heer Van Tuinen. Kerstvergaderingen. In dc groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam begon len Kerstdag de jaarlijksche Kerstver gadering van de S.D.A.P., federatie Amsterdam Deze groote zaal was stampvol. En het was daarom noodig dat de zaal van Bellevue geopend werd om een twee de vergadering daar te houden; ook deze was best bezocht en sprak daar de voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, lid der Tweede Kamer. In het Concertgebouw leidde de heer S. R. de Mi randa de vergadering en voerde de voorzitter van de Kamerfractie, de heer Ir. Albarda het woord. De heer De Miranda bracht den voorzitter der Ka merfractie hulde voor zijn arbeid in de Kamer cn zcide dat duizenden in den lande hadden ingestemd met zijn antwoord aan de regeering inzake even- tueele mobilisatie en de houding der S.D.A.P. daar tegenover. Orgelspel volgde en daarna klonk muziek van het VARA-orkest, onder leiding van Hugo de Groot, die een warme ovatie in ontvangst had te nemen. Het was al dicht bij vier uur, voor en aleer de heer Van Albarda aan het woord kwam en toen hij op het podium stond, zong de vergadering hem de Interna tionale toe. Zijn de dagen rondom Kerstmis donker en stil, even donker aldus de spreker, zijn de omstandighe den in heel de wereld. De naweeën van den oorlog zijn nog niet voorbij en diep grijpt op dit oogenblik de wereldcrisis in, in het lot der menschen. De oorlog heeft de problemen der internationale staatkunde niet kunnen oplossen en weer nieuwe pro blemen, nieuwe kwesties, nieuwe vraagstukken cn tegenstelling worden opgeworpen en vragen om op lossing. En wat het ergste is, de oorlogskans is on danks alle oorlog die achter ons ligt, blijven bestaan. Wel zijn met woorden de volkenkrijg afgezworen, plechtige beloften over ontwapening zijn geuit, maar de bewapeningswedstrijd is hervat in tal van landen. Wetenschap en techniek, steeds als een zegen be schouwd door de volkeren der wereld, dreigen nu een vloek voor de mcnschheid te worden. Beveiliging te gen de monsterachtige oorlogsuitvindingen is niet mogelijk. Meer en meer zal de wereld, wanneer het verzet tegen den oorlogsduwel niet nog veel grooter wordt, in anstige en-bange spanning gaan verkeeren. Nu al vragen vele menschen zich niet meer af, of er nog eens een oorlog zal komen, doch zij verdiepen zich alleen nog maar in de vraag, hoe die oorlog ge voerd zal worden en wanneer! Een nieuwe wereld brand zal waarschijnlijk de gansche beschaving naar den ondergang voeren. Daarom is er eigenlijk geen vraagstuk van meer belang en gewicht dan dat van den wereldvrede. Hier tegen moet algemeen verzet komen en is het noodig dat elke gedachte dat een nieuwen oorlog noodzakelijk zou zijn, worden bestreden, fel en krach tig. Er moet paal en perk gesteld worden aan elke bewapeningskoorts. De volksmassa's moeten in beweging, alle krachten moeten ingespannen worden om den strijd tegen den oorlog aan tc binden. En daarom hebben de internationale Soc. Dem. en vakbeweging besloten de volksmassa's in beweging te brengen. Uit het in ons land gehouden petitionnement tegen de Vlootwet is gebleken, hoe duizenden in ons land den oorlog verafschuwen. Het waren er VA milliocn en het zouden er nog meer zijn geweest als allen hadden durven teekenen. De regeering gevoelde zich niet gerust bij zulk een geweldige deelname en daarom, zegt spr., moest mij als fractieleider de pertinente vraag gesteld, hoe de houding der sociaal-democraten bij een nieuwe mo bilisatie zou zijn. Er lag zoo iets in die vraag van een eisch tot blinde gehoorzaamheid. Wij hebben, alvo rens te antwoorden, de groote verantwoordelijkheid overwogen en ik achtte het het gelukkigste oogen blik van mijn leven dat ik namens de sociaal-demo craten tegenover die vraag de dappere ongehoorzaam heid kon stellen. (Daverend en langdurig applaus.) Nationale verdediging is voor Nederland nationale zelfmoord en bewapening en vlootuitbreiding is al leen maar doelloos en gevaarlijk. In deze Kerstdagen, aldus spr. verder, nu wij in deze donkere dagen met vreugde de wedergeboorte van het licht tegemoet zien, past de huldiging van het socialistisch ideaal Het socialisme is het licht dat langzaam door dringt. Het is geen nevelig droom beeld meer, in de geheele wereld wint ons ideaal. Voor Nederland zijn de groei der S.D.A.P. tot bij kans 70.000 en die van het N.V.V. tot bijna 300.000 leden aanstonds feiten. Maar de spreker wekt op om hard te blijven strij den, niet alleen tegen het oorlogsgevaar, maar ook tegen het communisme, tegen het fascisme, ln de actie is ondanks alle malaise geen stilstand en on danks de duisternis zijn er lichtpunten; de sterke aanwas van het socialisme, de kentering bij een groot deel der intellectueele jeugd, dat naar het so cialisme overgaat en groote drang naar volle vrij heid en tegen overheersching overal. Spr. wijst ook op Indië en laakt het optreden der Indische Justitie tegen de Indische bevolking en spreekt zijn sympathie uit tegenover de mannen, die zich voor de vrijheidsbeweging als onzelfzuchtige strijders hebben doen kennen. De rede werd langdurig toegejuicht. Tot slot de in ternationale. Hevige aardbeving in Argentinië. Een stad verwoest. Talrijke slacht offers. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat een hevige aardbeving het Noord-Westen van Argentinië heeft geteisterd. De stad La Poma moet geheel verwoest zijn. Volgens de voorloopige berichten zijn 35 personen om het leven gekomen en ongeveer 70 gewond. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal blijken, daar de berichten nog onvolledig zijn. wijl de telefonische en telegrafische verbindingen gestoord zijn. Een hulpexpeditie is onderweg. Volgens een nader Reuterbericht zou inderdaad La Poma, dat 1500 inwores telt, geheel vernield zijn. Uit Cayfate, eveneens in de provincie Salta, wordt gemeld, dat het gebied van de aardbeving zich uit strekte van San Carlos de Cayafnte tot de Andes, ook in het aangrenzende gedeelte van Chili. De grond vertoonde plotseling gapingen, welke zoo breed wa ren, dat huizen erin verdwenen. Afschuwelijk drama in een Belgisch dorp. Vader werpt zyn kinderen in de rivier. Uit Brussel wordt aan de „Crt." gemeld: Te Chatelet ln het Walenland heeft zich een afgrijse- 1 lijk drama afgespeeld. Een Italiaan, vader van twe zoontjes van 3 en 5 jaar oud, was uit Frankrijk terr; gekeerd, waar hij werkte. Na een twist met zijn vr: ging hij met zijn twee kinderen naar den oever van Sambre. Daar wierp hij het jongste kind in het wate; Het andere begon hartverscheurend te schreeuwen. Ook de moeder kwam toon tceloopen,. en er ontstond een ge vecht tusschen de vrouw, en den man die tr ten slotte in slaagde ook het andere kind in de rivier te werpen. Daarna verdronk hij zichzelf. Pogingen tot redding van de ongelukkigen mocht niet baten. De vrouw verklaarde dat haar man haar wilde over halen mee naar Frankrijk te gaan. Haar weigering zou tot een twist en tot het drama geleid hebben. De uitbarsting ran de Merapi. Volgons niet-officieele berichten het aan tal slachtoffers tot boven de 800 gestegen. Aneta seint d.d. 26 December uit Djoccjakarta: Niet officieele berichten melden, dat het aantal slachtoffers van do uitbarsting van don Merapi meer dan achthonderd bedraagt. Deze berichten kunnen echter niet officieel beves tigd worden, gezien de onmogelijkheid, een groote streek van het geteisterde gebied te onderzoeken, daar de zich vormende giftige gassen een verblijf al daar onmogelijk maken. De inwoners van de gciso- leerde dessa's kunnen worden gered door het over steken van de door de regens gedeeltelijk afgekoelde oppervlakte van den lahar (zandstroom). Do vulca- nologische dienst onderzocht den lahar onmiddellijk, nadat hij den krater had verlaten en constateerde de enorme hitte van 1350 graden. Het aantal vluchtelin gen heeft de 24.000 bereikt. De vulkaan tot rust gekomen. Nader seint Aneta uit Magelang: Woensdagavond 8 uur viel het volgende te melden: De Merapi is thans min of meer tot rust gekomen. Gisteravond had nog een eruptie plaats, waarbij veel asch werd uitgestooten, welke zich weder op de hel ling van den Merapi heeft verzameld en zich te za- men met zand en andero stoffen, welke alle buiten gewoon hooge temperaturen hebben, opgehoopt. Ten Oosten van Gembersabrang, tegen de helling van den Merapi, is alles, sawah's en bouwlanden to taal verwoest, terwijl de desa zelve geheel is afge brand. Het een en ander maakte den indruk alsof een scherpe, geweldige windstoot door het dorp* is gevaren. De grootste boomen zijn als lucifers ge knapt, de huizen platgedrukt en uiteengerukt, behal ve de desaschool en een wakershuisje, welke op wonderbaarlijke wijze intact zijn gebleven zonder de minste schade te ondervinden. Het ergste is echter, dat in de desa circa 150 lijken van karbouwen in een verregaande staat van ontbinding, een vreeselijke lucht verspreiden De militairen hebben nog geen tijd kunnen vinden om deze kadavers te begraven. De hulpverelenlng. Er heeft zich na de bepsrekingen op het Dep. van Koloniën, hier te lande reeds een voorloopig comité gevormd,, waarvan uit een dringend beroep zal wor den gedaan op de hulpvaardigheid van allen, die in het Moederland tot verzachting van de gevolgen van deze ramp willen medewerken. Gift van H.M. de Koningin. Naar het Haagsche Corr. Bur. verneemt, heeft H. M. de Koningin een bedrag van f5000 doen overma ken aan het Smeroe-fonds ten behoeve van de slacht offers van de ramp op Midden-Java tengevolge van de uitbarsting van de Merapi. H.M. de Koningin-Moeder heeft langs telegrafischen weg, haar deelneming met de getroffenen betoond. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Catharina Adriona Johanna, dochter van L. W. Halman en P. Broekhuizen. Ondertrouwd: J. M. Oostheim, 27 Jaar, stoker bij de Marine te Den Helder en T. Bijlsma, 22 jaar, z. b. te Scha-gen. POLITIE. Verloren: een portemonnale met geld. EIERVEILING, SCHAGEN. 24 Dec. Aangevoerd 48500 kipeleren, 4451 Kg. f 3.90—5.10, 52—54 Kg. f 4.80—5.40, 55—57 Kg. f 5.20—5.80, 58—60 Kg. f 5.70—6, 61—63 Kg. f 5.80—6.10, 64—67 Kg. f 6.20—6.50, ongewogen wit f 56, ongewogen bruin f 66.30, klein f 45, 200 eendeieren f 4.90. WARMENHUIZEN, 24 Dec. Roode kool 2e soort f 0.702.70, kale f 0.70—1 40, gele kool le soort f 22.10, D. witte kool le soort f 2.702.90, 2e soort f 1.90—2, uitschot f 1.60—1.90, drielingen f 1.40, uien f 1.50, grove uien f 1.90 per 100 Kg. Aanvoer: 6700 Kg. roode kool, 2100 Kg. gele kool, 5000 Kg. D. witte kool, 1150 Kg. uien. HOORN, 24 Dec. 10 stapels kleine fabriekskaas f 35. Aanvoer 10'stapels wegende 16957 Kg. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE. 24 Dec. Schotsche muizen f 3.80, id. groote f 1.60, drielingen f 4.10, uien f 2.10, drielingen f 1.50, nep f 3.30, grove f 2.20, roode kool f 1.90—2.70, D. witte kool f fb0—2.90, per 100 Kg. Aanvoer: 1100 Kg. aardappelen, 4300 Kg. uien, 24000 Kg. roode kool, 740 Kg. gele kool, 23000 Kg. D. witte. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Dec. Bloemkool le soort f 1.903.60, per 100 stuks, roode kool f 1.40—4.70, gele kool f 1.30—2.80. D. witte kool f 1.20 1.80, grove uien f 22.20, uien f 1.602.20, drielingen f 1—1.20 per 100 Kg. Aanvoer: 417 stuks bloemkool, 21000 Kg. roode kool, 15000 Kg. gele kool, 13000 Kg. Deensche witte kool, 5700 Kg. uien. ■sa VOORENGROS: c-m N.V. GROSSIERDER!J IN 1KOL. WAREN n v.h.M.DEHAAS M FNIDSEN 72 ALK MAARj „B

Schager Courant | 1930 | | pagina 2