r ACCOÖNTAnSBÜREAÜ en H. J. EIK Zaterdag 27 December 1930 73ste Jaargang. No. 8789 Tweede Blad. ra-sr FEUILLETON» VERTELLINGEN. Brabantsche brieven. DE MAN DIE TERUG KWAM HEERENBAAI PLANTEN IN KAMER EN TUIN. s E ■W Ulvenhout, 22 December 1930. Menier, Kebnog 'n echt Maandag- gevuul in m'n botten, jonk. 'k Kan nie goed aan d'n slag komen. Fiest woelt 'r in m'nen bast: 'k zou wil len gaan kuiëren, ier-en- daar 's aanleggen en 'n bomke-n-opzetten. Lachen, veul lachen, en plazier maken; 'k zouw wil len heuren 'n stukske uit d'n Blaauwe z'n trekpiano, 'n kitsig waalske, waar ge zoo leutig mee op-en-neer kunt zitten bewegen mee oew schouwers, zuigend aan oew pepke, onder 't genot van 'n gloake schuimend pils. zooda ge de wereld bekekt deur 'n gekleurd brilleke en g'aan alle dingskes 'n rose of purper raandje ziet gren zen of heel de waereld van suikergoed is. Da gevuul hc-'k vandaag. 't Was dan ok deze week zo'nen prachtigen, zo'nen uitgezochten Zundag. ee! Zoo eenen die virtien dagen duren moest eigenlijk. As ge'm zoo maar zelden meemokt in deus donkere maand. Keb dan ok 'nen kuier gemokt, amico, mee d'n kleinen Dré. 'k Vuul 'm nog in m'n beenen. 't Gong zoo ongemerkt, ee. 'k Zee giesterenmiddag teugen Truië, ik zee: „Trui" zee ik„ ,,'k gaai 'n bietje laanks d'akkers." „Hé, jaaa! Opa, ik ga mit u mee," brulde d'n kleinen Dré. „Gij ga mee." lachte-n-ik. Waant dieën lekkeren brak had z'n eigen 'n uur zitten vervelen, terwijl ik m'n dutje dee na d'n eten, dat ie mee heel de fermilie overhoop lag. In z'n vader z'n segaren had ie luciferskoppen gestopt, z'n moeder had ie 's gepakt da-d-eel d'r polleka-kopje wèèrgaren was geworren; en mee d'n Blek was ie aan 't rauschen gewiest over d'n vloer da z'n broekske rood zag van de plavuizen. Kad 'm onder m'n dutje wel bezig geheurd, kad 'm net op tijd in de galen g'ad toen ie docht da'k sliep en onder m'n voeten gong zitten kietelen maar m'n dutje was me lekker bekomen en 't pepke smokte-n-as ham! D'r sting 'n zonneke in 't raam te schijnen teugen ons groote machinekast aan, da-d-et al legaar wrimd was, da'k gin granijums zag bloeien veur 't raam. 't Was mee de zochte wèrmte van ons trouwe plattebuske in huis of 't zomerde. 'k Trok dus m'nen korten bonkert aan, ge wit wel, zo'nen billentikkert, waar ge zoo lekker mee etappen' kunt, m'nen tabaksdoos mee 'n segorke d'rin veur d'afwisselink, stak ik in m'nen zak en ik trok er opuit om 't te gaan zien, hoe ievers d'n winterzaai er bijstong. En da was allegaar: prontjes! Op rechte rijen sting 't pittig gruun 'nen kijk ver in de laanderijen, die stillekes in den rust van deuzen Zundagmiddag laggen te asemen, onder 't vruuge zonneke, da wèrmte en licht ketste teugen de zwarte èèrde aan, die glom van vrucht baarheid. Keb van louter plazier 'nen stok gesnejen en er onder 't loopen mee teugen de lage boometakskes geslagen. Kiedelkaaikes mee over d'n weg getikt, 'm deur m'n vingers laten draaien en eenen keer, amico, ollee. ge meug 't weten, toen hè'k geperbeerd of ik 'm op 't puntje van m'n neus kon laten balleceeren. Wa-d-had dieën kleinen tiep 'n plazier. „Nog 's, opa," vroeg ie en sloeg ie 'm d'r af mee z'nen eigen stok dat ie krokte. Z'nen lach klonk as zuiveren klokskes deur de Zondagmid dagstilte en klotste teugen de bosschen aan. „Verduvelde smèèrkees" dreigde-n-lk 'm en toen zijn me aan 't loopen gegaan, springende over slooten en struiken, ollee, m'n beenen zijn d'r nog stijf van. As betonnen palen! Me stingen op 'n mement te hijgen, aa FEV II.LETON van JOHN FLEMING WILSON. II. DE TERUG W E G 10. Harry nam afscheid en begaf zich naar de stad, wan delde eenige malen het plein om en trad toen binnen ln het lage gebouw, waarin de drogisterij van Thorne gevestigd was. Een der klerken wierp een onderzoekenden blik op hem en hield hem voor een nieuwen grossier. Hij kwam voor een met glas afgesloten klein kantoor en bemerk te een gestalte, die hij overal herkend zou hebben, en jongensachtig drukte hij zijn neus tegen de ruiten. Miss Price, met de pen in de lucht, sloeg vol ver ontwaardiging deze onbeschaamde handelwijze gade van de zijde van een vreemdeling, gaf aan haar gelaat een waardige, afwijzende uitdrukking en opende toen wijd haar oogen. Haar wangen kleurden zich zachtrood. Harry wreef zijn neus, opende de deur en stond lachend naast haar stoel. „Sadie Price! Leg die pen neer en bereid je voor: ik ga je een kus geven!" Miss Price wipte van haar stoel, de pen dreigend voor zich uit als om zich te verdedigen en trad snel terug tot bij de safe. En toen zag zij hem verontwaardigd aan „Wat is je bedoeling met op deze manier tegen mij te spreken?" „Dat zal ik je zeggen," Hij keerde haar den rug toe en zelde: „Luister... Kastanjebruin haar, prachtige oogen, een aanbiddelijke, hoewel 'n beetje groote neus, roode lippen, een kuiltje, roomblank Hij zweeg, nam de pen en wreef zich met veel vertoon een denkbeeldige inktspat van de mouw. „Ik wilde Je alleen maar even laten zien, Sadie, dat ik alles van Je uiterlijk nog kan droomen." sprak hij opgewekt. Hij zag nu, dat zij werkelijk boos was en hij legde zijn schijnbare uitgelatenheid af en sprak op ernstigen toon: „Ga zitten, alsjeblieft" twee hondjes en onzen asem krulde ver weg deur de iele ruimte. 't Was ok om uitgelaten te worren van de schoonheid en groeikracht, ieveraans om oew henen. 't Was te schoon om naar huis te gaan. 't Zonneke zakte lager en lager, wier grooter en groo- ter. Witte gloeiing spoot 'r as 't ware alle kaanten uit van dieën trillenden bol, die zoo groot wier. of ie van zwaarte zakken moes, daar gunder achter de weareld, die blaauwig wegwaasde in de verte. 't Wier hoe langer hoe stiller. De schemering begon te vallen. Laag scheen 't koper- rooie licht nog teugen de rooie stammen aan van de hooge sparren, die daar boven in 't gruunig purper van den donkeren mast. d'n braand lieten deurlekken ln on regelmatige plakkaten van de gloeiënde locht, die er bo ven hong in laaiende wolkskes. 't Zonneke gaf gin wèrmte meer. Ik zette m'nen kraag op en de Zundagsche wandelèèrs wieren zeldzamer, 't Wier stil as in 'n leege kerk, waar nog naruischt 't la- wijd van de vertrokken kerkgangers in de hooge pielèè- ren. Wa was 't schoon. D'r was 'n wonder aan 't gebeuren in groote stilte, waardeurhenen van heel ver 't gebeier van ons kerkklokske veur 't Lof kwam gevaren. En toen me op de hei kvammen, weer in 't volle licht, dat er vloeide van de beschenen rose wolkskes af, deur 't gezonken zonneke, toen hè'k m'n haanden uitgestoken as 'n kindeke dat de maan wil emmen. 't Was 'n kleurenspel da laankzaam uitdoofde as 'n ge weldig vuur. In 't Oosten gong 't donkeren en van 't Noorden kwam 'nen blaauwen daamp aangolven, die kil om oew schouwers gong hangen. Elk menuutje veranderde de Natuur. Veugels vlo gen haastig 't bosch ln naar d'r nestjes en d'eenzaam- heid op dihei, dis van düstemis overstroomde, wier te groot om uit te staan. „Dré," zee ik, „me gaan weer naar grotmoeder3, menneke!" En heel benepen zee-t-ie: „ja, opa". D'n. brak was onder d'n indruk gerokt van 't schoons. Wel vijf me nuutjes had ie niks gezeed. As 'n apoteejose van kieurenvuur, zóó gong d'n Zon dag henen, in smeulende pracht. De slooten waren as van gouwen kaantwerk, zoo scherp spiegelden de boo- mentakskes d'r eigen in die plassen van louter goud. En toen 'k van d'n mergen opsting, toen v.-aren de plavuizen zoo koud, of ik in 'nen plas water trapte, 'k Wis nie hoe gaauw ik m'n wollen sokken aan zou trekken en m'n wèrme klompen. En toen 'k in 't ach terhuis kwam, amico, ollee, of ik in de Mark dook, zoo viel me de kouw op m'n lijf. Maar keb m'n eigen nie laten kullen. Keb d'n zwengel van de pomp op-en-neer getrokken, da-ge'm aan de kerk heurde piepen; m'n flenelleke over m'nen kop getrokken en toen 't water over m'n romp geplenst, da'k sting te stoomen. 'k Leek wel 'n prenteïte van d'Hemelvaart, zóó sting ik ir f'e wolken. En twee menutcn later sting ik op m'nen erft, gespoord en geiéersd, mee 'n pepke zoo lekker as mee gin goud te betalen. En snoof ik de bevrozen tocht op, da'k 'm as pinnekes ijs in m'n longen vuulde smelten. En dan 't veuruitzicht aan al die Fiestdagen! 'k Ben aan d'n ondersten, dikken tak van onzen notelèèr gaan hangen, en keb m'n eigen over d'n erft gezwaaid, da m'nen éénen klomp boven op d'n miestkuil slingerde. Gelukkig dat ie haard bevrozen lag...! En as ge deus briefke leest, dan staan me weer veur 't Ouwejaar. Dan emmen me de Kersemusdagen opgefrèten mee huid en haar. Ons volgeschraanst mee de vette brokken, de lekkere happen; 't zuut van d'oliekoeken en d'n küste- lijken worstenbrood. En zoo vieren me d'n ouwejaar as volgelajen prinsen en prinseskes. As vorsten, zoo zummen 't leste stukske van 't ouwe jaar opschraansen. 't Vet van ons bakke baarden rauschen, de gesp van d'n broekdbaand wa losser zetten en 't pils deur de keel laten klokken dat er oewen buik van zwelt Segaren en pepkes smoren, de plattebus stoken, da ge de wèrmte vuult trekken deur al oew goed, tot oew vel; da z'over oewen rug trekt as 'n olievlek deur heel oew zielement Da wor weer 'nen schoonen ouwejaar. En as ik dan nouw en dan 's efkes d'n erft op mot, bij 't hoekske in d'n mieskuil, dan za'k 's zien in de hooge, nachtelijke locht waar 't maantje en sterrekes aanhangen in de plechtige stilte van d'n winternacht, da ge'r efkes seere- jeus bij wordt. As dan de kouwe, lekkere locht ln m'n kleeren dringt, en in m'n longen, zooda 'k 'm vuul stroomen deur en in m'n botten, dan zal 'k van d'n hemel weer naar 't verlichte deurgat kijken van m'n huis, waaruit 't fiest schijnt en óp-davert. En as ik dan zie de rooie en volgefreten koppen van m'n Trui. de kienders en de kleinkienders, dan za'k efkes onzelieveneer bedaan- ken as da-t-ie ons zo'n goei en wèrm plakske hee toe bedeeld op de weareld, hier in Ulvenhout. e* W1 verkoudheden cn rheumatiek Weiger namaak en lel er op dal op elke tablet het woord "Bayer" staal. Prijs 75 eti» En keo m-n-a v ut genomen, om strak ok in 't nuuwejaar zooveul meugelijk te genieten van alle goeie gaven op deuze weareld die onslievenirke veur ons uit d'n hemel lot vallen. Ja, da meugde weten. Waant ik weet maar al te goed asdat er genogt krententelders op de wèreld rondloopen mee uitgestreken, sjagrijnige smoelen, die denken onzenlieveneer 'n plazier te doen om mee 'nen bleeken. iezegrimmigen kop en mee doffe, kouwe visch-oogen blind laanks al 't schoone veurt to gaan. Ertentelders. die elk lachske. elk plezaant memèntje, elk lekker hapke aftellen en afwegen teugen evenveul sjagrijnlgheidjes. Denken d'n hemel te verdienen, deur hier van d'r leven 'n h e 11 e k e te maken. Stakkerds! Waarom he'k zooveul op mee da kleine boske, da lekkere bandietje. dieën kleinen Dré van ons? Omdat ie zoo lekker mee kan schraansen van 't vette da-me-'m op d'n hof geven kunnen. Omdat ie zoo genieten kan van ons schoone bosschen. m'n vruchtbare iaand; van de moddervette verkens, de hazen, die 'k d'n hazonhemel instuur mee 'n enkel- reisje uit m'nen dubbelloops: kortom omdat ie zoo geniet van alles wa'k 'm geven kan. Omdat ie z'n eigen zoo amuseeren kan as ik mee 'm over de hei en deur d'n buiten trek, waar me dan 'n plazier emmen zooveul as me mee volle lepels óp-kunnen. Daarom houw ik zoo van da boske. En as ie al 's 'n streek uithaalt waar g*oewen buik van vast mot houwen van 't lachen, ollee. dan reken- d-'m da nie als ts zwaar aan. waant hij doe-g-'t meestal uit te groote levenslust, die in z'n kle'.ne rompke dan t^t uitbarsten komt. Van lèvenslust die 'm mee glaan- zende lichtjes uit z'n stcrre-cgskes schiet! En zou onzen lieveneer ók nie L'evcr zien, da wij volop gen'eïcn van alles wat ie veur ons klaar hee gemokt? Ozoo! Daarom 'k zal as 't nuuwe jaar beginnen gaat weer alle blaaikes in d'n klcnder volkladderen mee .de zonnestraaltjes, die er aan d'n hemel zullen schijnen. men ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminostraat. Tel. 11601. Na 6 uur Tel. 11621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleisiraal 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bil onzen CORRESPONDENT, den heer H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Zij nam weer plaats op den stoel, dien zij zoo juist in haar verontwaardiging verlaten had, en boog het hoofd een weinig voorover. „Luister!" beval Harry. „Ik heb den afstand van pre cies veertien duizend vier honderd zes en veertig en een kwart kilometer afgelegd om je iets te komen vertellen." Haar lippen trilden en hij ging haastig voort: „Ik verdween hier om een reden, die ik nu maar niet nader verklaren zal. Het doet er niets toe... Ik ging naar China, voordat ik besefte, dat ik een groot on recht begaan had. Ik ben nu teruggekomen, Sady, om je vergiffenis te vragen. Ik verzeker je „Waartoe is het noodig, al dat oude weer op te ha len?" fluisterde zij. „Noodig? Ik kan onmogelijk naar New York terug gaan als we de dingen niet bepraten. Ik ben gedwongen mijn verder leven in Fairfield te slijten, als je weigert naar mij te luisteren." Hij sprak nu op veranderden toon en zij besefte, dat zij hem de gelegenheid niet ont nemen mocht, zich uit te spreken. „In de eerste plaats: het is vandaag Zaterdag, dus je hebt een vrijen middag. Ik zou je graag meenemen, dan maken wij een toertje en kan ik je alles gemakkelijk vertellen. Ga je mee. Sadie?" „Ik breng m'n vrijen tijd altijd bij moeder door", zei- de zij koel. „Je kunt lederen Zaterdagmiddag bij haar doorbren gen gedurende de volgende honderd jaar, als je van daag maar met mij meegaat", pleitte hij hardnekkig. „Doo het nu!" „Als dat de eenig mogelijke manier is om van je af te komen, moet Ik me er in 's hemelsnaam maar bij neerleggen," antwoordde zij. ,Jk zal je om twee uur van huis komen halen." Zij bloosde. „Kom me liever niet thuis halen, ik wil liever niet, dat moeder weet, dat ik met jou uit ga. Zij zou dat niet willen. Ik zal je wel zien bij het begin van Burlington Street." Zij gunde hem niet eens een knikje ten afscheid en hij verliet den winkel met een strak gezicht „Ik mag het haar niet kwalijk nemen!" mompelde hij. „Het is misschien wat te veel van haar gevergd, maar ik ben er eenvoudig toe gedwongen! Ik kan het haar niet met een enkel woord vertellen!" Tegen twee uur bestelde hij het makste, langzaamste paard, dat de stalhouder in Burlington Street verhuur de. Op het eerste kruispunt vond hij Sadie Price. Zij steeg ln en nam zonder iets te zeggen aan zijn zijde plaats en hij reed langzaam naar buiten. Hij volgde haar voorbeeld en bleef zwijgen. Af en toe wierp hij een ver stolen blik op haar. Do weg verloor zich tusschen twee heuvelhellingen en het oude paard ging nu stapvoets. Toen begon Harry: „Herinner je je. wat ik als reden opgaf voor mijn ver trek uit Plttsburg naar Fairfield?" Zij uitte een onderdrukt „ja." „Ik heb je eerlijk verteld, dat ik handen vol geld had weggesmeten en m'n tijd verknoeid, met drinken, feest vieren en luieren." Zij knikte :„Sadie, ik schreef m'n vader, den millionnair, dat ik hoopte, jou tot mijn vrouw te maken en „Dat had ik an<^rs nooit gezegd „Juist Maar ik geloofde, dat je veel voor mij voelde en ik hield van jou, dus wendde ik mij tot den ouden heer. Hij kende mij ongeveer voor wat ik was. al zou hij het nooit hebben toegegeven. Hij zond mij tienduizend dollar om Fairfield te verlaten. Hij hield mij voor een ploert, en ik bewees, dat ik dat was. Met andere woor den: hij betaalde mij ervoor, toen ik het meisje verliet dat bezig was een man van mij te maken, het meisje, waarvan ik hield... Ik zocht m'n heil in de vlucht en ik loog jou wat voor. Ik verzon, dat ik voor zaken op reis moest en spoedig terug zou komen. „Deze zakenreis eindigde in een slop ln Shanghai, in China, waar ik mijn eenig overgebleven bezitting, een juweelen mg. aan een Chinees verkwanselde in ruil voor onderdak, wat jenever en rijst uit een vieze pan. Dat is zoo ongeveer wat mijn vaders geld van me ge maakt had. „Daar. temidden van slechtheid en verwording, ont moette ik een meisje dat ik vroeger gekend had... Een goed en eenvoudig meisje met een onbedorven hart. En zij heeft zich over me ontfermd. Zij heeft mij wakker gemaakt en me den weg gewezen,, zooals alleen een no bele, onbaatzuchtige vrouw dat kan, Sadie. Zij werd mijn vrouw en samen hebben wij den langen terugweg ondernomen. Aan haar dank ik het, dat ik veel van het onrecht, dat ik beging, goed heb mogen maken. Ik heb geen cent meer van mijn vader gehad; al die jaren voorzag ik in ons eigen onderhoud, dronk niet meer on besteedde m'n tijd beter dan ik ooit gedaan had. Maar toen ik Fairfield verliet, heb ik mezelf de meeste schade berokkend, want ik gaf mijn eergevoel prijs. Ik verkocht het voor tienduizend dollar. Ik heb gezworen, dat ik niet naar New York terug zal gaan. voordat ik m'n vader vrij in de oogen kan zien, zooals een man betaamt. De tienduizend dollar zal ik hem terugbetalen, maar er is nog iets, dat ik noodig heb, om als een man naar m'n vader terug te kunnen gaan." De lange redevoering was ten einde. Sadie Price sloeg haar sluier terug. „Ik dacht natuurlijk, dat je alleen maar met me speelde, toen je zooveel werk van mij maakte." ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons 'k Zal zurgen as 't nuuwe weer om is, da'k wéér 'n boek van 365 blaaikes volgeschreven eb, die 'k veur m'n lol nog 's omblajer. En op veurhaand roep ik al uit: „Lèève 't Nuuwejaar Eenendartig! 'k Zal 'm raken. 'k Schei er af, amico. Maar 'k wensch oew toe, ok namens Trui, 'n Zalig uiteinde van dartig en 'n goei begin! Veul groeten van Trui en as altijd gin horke minder van oewen toet a voe DRé. XVI. (Vragen en mededeeingen. deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen Lootsstraal 24 Ie étage, Amsterdam, West). BEHANDELING VAN VASTE PLANTEN. Grondbewerking. Hoewel vaste planten minder zorg vereischen dan zaadplanten, is on uit ervaring gebleken, dat het toch niet overbodig is, er nog eens op te wijzen, dut een oordeelkundige behandeling eerste voorwaarde is tot het verkrijgen van goede resultaten. Hieronder verstaan we allereerst de bewerking van den grond. Heeft men b.v. in het voorjaar een border of an dere beplanting te maken, dan laut men den grond zoo vroegtijdig mogelijk flink diep omspitten en loswerken, opdat de planten gemakkelijk aangroeien en tevens het overtollige water niet blijft staan. Daarna wordt een zandige of veenachtige bodem bemest met oude koemest, een kleiachtige bodem met paardemest. Zeer zandige grond of zware klei moet vermengd worden met vochtig turfstrooisel. Ook de volgende jaren moet men geregeld mesten, daar oudere planten veel voedsel uit den bodem halen. Dit geschiedt het beste, door in het najaer korte mest tusschen de planten te strooien en deze in het voorjaar ondiep 'onder te werken, waarbij men moet zorgen de wortels niet te beschadigen. Plantttjd. De verzending van vaste planten vanaf de kweeke- rij geschiedt bij open weer vanaf half Februari tot in Mei, verder in de maanden Augustus en Septem ber. De beste tijd is ongetwijfeld het voorjaar, daar de planten dan, abnormale droogte uitgezonderd, ter stond doorgroeien. Bij najaarsplanting is het raad zaam dit zoo vroegtijdig te doen, dat ze voor den winter aan den groei kunnen komen. Pioenen, Dicen- trn, Papaver, Oriëntale en dergelijke vroegbloeiende planten worden echter bij voorkeur in September geplant. Behandeling bij ontvangst der planten. Wanneer men na ontvangst der planten niet on middellijk in de gelegenheid is, ze te planten, kan men zonder eenige schade de manden eenige dagen' ingepakt laten staan, mits op een koele, tochtvrije plaats 'b.v. een kelder). Ook kan men ze uitpakken, waarbij ze in hun afzonderlijke verpakking rechtop worden gezet, liefst bedekt door een vochtigen zak. In geval van langer uitstel is t beste ze in te kui len. hetgeen zorgvuldig moet gebeuren, zoodat de wortels van elke plant omgeven zijn van narde. Planten, welke om de een of andere reden slap mochten zijn, worden spoedig weer frisch na een on derdompeling in water. Het planten. Bij het planten drage men zorg dat de grond goed los is. Het plantgat moet zoo diep zijn. dat de wor tels vrij naar beneden kunnen hangen. Daarna wordt de grond stevig aangedrukt. Gieten. Bij droog weer is het wenschelijk de planten des morgens of des avonds flink te gieten, nooit echter in de volle zon, daar het loof dan verschroeit. Gieten is een vereischte wanneer een droogteperiodo volgt op het planten. Amsterdam. K VAN KEULEN. „Je weet, dat ik werkelijk van Je hield, Sadie." „Het leek er anders niet veel op." Hij zuchtte. „Sadie, ik vraag je vergeving voor het leed, dat ik je in m'n losbandigheid heb aangedaan. Ik ben teruggekomen om je de waarheid te vertellen, om voor allee, wat ik als roekelooze, lichtzinnige jongen aan je misdaan heb, vergiffenis te vragen, nu ik een beter mensch geworden ben. Schenk mij je vergiffenis, Sadie, om der wille van Marcelle." Het paard maakte een zijsprong. Toen Harry weer het woord nam, klonk zijn stem als die van een onderworpen kind. „Ik weet Sadie. dat het moeilijk voor Je is. En ik verdien het msischien ook niet, dat je me vergeeft." Zfj reden een tijd lang zwijgend voort. „Het is een bittere vernedering om het te moeten be kennen," begon zij ontroerd. „Ik hield van je. Harry, heel veel zelfs en je was mijn ideaal. Toen je zonder meer verdween en ik vernam, dat Je in San Francisco was, schreef ik je o het was vreeselijk. toen je mijn brieven onbeantwoord liet en ik dacht, dat mijn hart zou breken. Maar ik deed mijn best om te begrijpen en het aan je onnadenkendheid te wijten." Harry rukte gejaagd aan de teugels van het makke paard. Zijn gezicht was met een brandend rood overto- gen. „Ga voort", sprak hij schor. „Ik heb het verdiend, dat weet ik." „Toen stierf papa en moest ik werk zoeken. Dat was mijn redding. Maar het ergste was de manier, waarop moeder het opnam." „Ik had met haar gesproken", zei Harry eenvoudig. „O, het was wreed!" barstte zij uit. „De eerste jaren waren een marteling." Weer bleef het eenigen tijd stil. Toen boog Harry zich over haar hand en drukte cr een deemoedigen kus op. Sadie kun Je me vergeving schenken?" Zij zag hem aan, terwijl een zacht rood naar haar wangen steeg. „Ik ben blij, Harry, dat ik het uit heb kunnen spreken. Ik geloof dat het Iets afneemt van de bitterheid, die er in mijn hart was binnengeslopen. Degene, die het leed veroorzaakte, bestaat niet meer... en de herinnering er aan zal nu gemakkelijker vervagen". Zij glimlachte. „Aan den man won Marcelle schenk ik vergiffenis." Het was reeds donker, toen Harry het wagentje voor Sadie's huls liet stilhouden en beloofde, met Marcelle te zullen komen afscheid nemen. Slot volgt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5