- De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf TOEN HET LICHT TERUGKWAM Doodelijk auto-ongeval te Schaveningen. Verkeersongelukken. Dievenbende te Maastricht gearresteerd. Het Kerstfeest in Frankrijk. De Paus over oorlog en nalicmüsme. Korte berichten. WETENSWAARDIGHEDEN. ZATEIWAC1A VONDSCHETS Oorspronkelijke Kerstvertelling, door JEAN DE LA MEUNIèRE GASPIN. (Nadruk verboden alle rechten voorbehouden.) HET het hoofd tusschen zijn handen, en zijn ellebogen op de knieën gesteund, zat Fred op de <ofa en keek naar de zachtjes flakke rende kaarsenvlammetjes van den kerst boom. Er was een mist van tranen voor zijn oogen, zoodat het leek, of de vlammetjes omgeven waren door stralenkransen en felle vonkenpijlen. Het was erg duister in de ziel van Fred, en dat was wel vreemd, zoo vlak in de nabijheid van het blijde sym bool van licht Ontzettend eenzaam voelde hij zich en zijn hart had gebloed, toen hij daar straks, met eigen handen, de geurende groene boom had opgesierd en lang zaam, één voor één, de kaarsen had aangestoken. Droefheid schrijnde fel in hem, als hij dacht, hoe juist een jaar geleden, net zoo'n boom door hem was opgetuigd, maar samen met Elinc, zijn jonge vrouw. Kijk, daar midden in de kamer hing weer de tak met mistletoe, waaronder hij Elinc telkens els ze eronder stond, gekust had, tot dol vermaak van hun kleine meid, van Miesjc, die van louter plezier om vader en moeder heen sprong en „nog eens, mama, nog eens papa", had gejuicht. Ja ja, die mistletoe vond Miesje iets prachtigs. Ze had zelf ook het spelletje voortgezet en telkens weer opnieuw de aandacht van hem, Fred, en van mammie er op ge vestigd, dat ze onder de mistletoe, stond. En natuur lijk hadden ze het spel meegespeeld, en de kleine schat telkens opnieuw geknuffeld. Drie dagen later, door een vreeselijk ongeval, was F.line heengegaan, was Miesje een halve wees. Half krankzinnig van smart was hij geweest en het afge- loopen jaar had hem vroeg grijzend gemaakt. Acht en twintig jaar en al wit aan de slapen Maar de slag was ook zoo hevig geweest. En Miesje, die begreep er maar niets van, dat mammie niet te rugkwam. Gisteren nog, de dag voor Kerstmis, had ze gevraagd, of mammie nu met Kerstmis misschien wel terug zou komen, als zc wist, dat zo zoo'n mooie boom zouden hebben, net als verleden jaar? Mis schien had hij gemompeld, niet wetend, hoe de kleine meid een ontwijkend antwoord te geven: En hij had haar beloofd, dat alles precies zoo zijn zou als verleden jaar, een mooie boom met kaarsjes en slin gers, en mistletoe midden in de kamer aan een rood lint Of Miesje wel wist, wat Kerstmis eigenlijk wel bete'okende? Nee, dat wist Miesje natuurlijk niet. En met eenvoudige woorden had hij haar verteld, dat het een feest van vreugde was over de komst van het Licht, blijdschap dat de donkere tijd voorbij was, en het licht weer overwonnen had Zoo dadelijk zou Miesje wel door het kindermeisje binnen gebracht worden, in haar witte jurkje, en met een roode strik in haar blonde pijpckrullen Maar het zou een eenzaam feest worden, meende Fred, een avond van droeve herinneringen, te droe ver, daar hij or niets van aan het kind mocht laten merken Wie zou er hem nu ook op dezen avond komen opzoeken? Iedereen was immers thuis, in den gezelligon familiekring? Zelfs Bep zou natuur lijk niet komen. Hartelijke, lieve meid, die Bep. Het was Eline's liefste vriendin geweest, die ook na haar dood geregeld was blijven komen, om hem wat op te beuren, wat prachtische raad te geven voor kleine Mies „Oooo, wat een prachtige boom, en wat een boel kaarsjes, wel honderd duizend muljoen klonk een hoog opgewonden kinderstemmetje. Fred schrikte op. De deur was onmerkbaar geopend en Miesje was alleen de kamer binnengekomen en bleef midden in de kamer staan, vol bewondering voor den boom. Ze liet haar blikken verder door de kamer gaan en met een kreetje van dol plezier ontdekte ze den tak mistletoe, vlak boven haar krullenbol. Fred keek kwasi-verbaasd en veinsde niets te begrijpen, waar op Miesje opgewonden juichte: „Pappie, kijk dan toch, ikke sta onder de missetoe". Fred sloot de kleine meid in zijn armen, en ze rustte niet, voordat het spelletje drie keer herhaald was. Toen werd er gescheld Miesje rende naar do buitendeur, om samen met het meisje, te zien wie er wel op visite kwam. en even later kwam zo terug met een jonge, blozende vrouw aan haar hand, terwijl ze parmantig riep: „Hier is tante Hop, pappie, die komt naar m'n prach tige kerstboom kijken Fred stond op en trad Bep tegemoet. „Allemachtig hartelijk van je, Bep", zei hij met een warme hand druk, „om ons vanavond op te zoeken". „Ooooo, tante Bep, tante Bep viel Miesje plotseling met een gierend stemmetje in de rede, .tante liep moet pappie een zoen geven, toe dan, tante Bep!" Bep kreeg een kleur. „Wat bedoelt, het kind? vroeg ze wat verward. Maar voor Fred kon antwoor den, riep de kleine meid, om hen heen springend: „Pappie staat onder de missetoe, tante Bep, nu moet tante Bep pappie een zoen geven, hè pappie?" „Nu, als het dan heuseh moet, Miesje, dan zal ik het natuurlijk doen", zei Bep en het was net, of haar ut om trilde van een vreemde emotie. Ze lei rustig Itaar armen om Fred's hals en kuste -hem hartelijk beide wangen. Er viel een stilte, toen ze samen naar de sofa gin gen en zich naast elkaar neerzetten, terwijl Miesje opgewonden om den boom heenliep, en hier en daar een pakje ontdekte, dat ze dan met kreetjes van uitbundige blijdschap mocht openmaken. Eindelijk verbrak Fred de stilte en fluisterde iets tegen Bep, in enkele hakkelende woorden, naar het scheen. Bep keek hem lang in de oogen en het leek net, of haar oogen vochtig werden, toen zo langzaam, zacht fluisterend sprak: „Zeker, jongen, dat wil ik. Ik weet heel goed, wat er in je om gaat, Fred. Ik begrijp, dat de wond nog maar nauwelijks gesloten is en dat er natuurlijk geen sprake is van een vunge, harts tochtelijke liefde zooals men dat noemt. Je hield im mers zoo veel van Eline. Net als ik. Wc kunnen er immers heel eerlijk over spreken, nietwaar? Ik be grijp heel goed, dat ik nooit voor je kan zijn, wat Eline was. Want zij was je eerste groote liefde, zoo als een man die maar eens in zijn leven kent. Maar ik wil een goede moeder voor Miesje zijn, Fred, ik voel, ik weet zeker, dat Elinc daar blij om zal zijn... „Dank je, Bep", zei hij zacht en drukte een innige kus op haar zachte blonde haar. „Missetoe. Missetoe!", riep kleine Mies vroolijk, die juist opkook en zag wat er gebeurde. Pappie en tante Bep zaten wel heelemanl niet onder de mistletoe. Maar zóó nauw zag Miesje niet. En als pappie zoen de, dan was er wel een goede reden voor, en dat kon dus niet anders zijn dan de „missetoe". En zoo gebeurde het, dat Fred's voorspelling van den vort gen dag toch in vervulling was gegaan. Kleine Miesje had weer een mammie gekregen. F.n in de duisternis van Fred's hart was een licht straal doorgebroken. Het lichf was teruggekomen Verschillende berichten. Auto door de gladheid van den weg te water gereden. Dame verdronken. Woensdagavond omstreeks 11 uur is een droevig auto-ongeval aan de Haringkade te Scheveningen ge beurd. Toen een auto, die uit de richting Den Haag kwam. nabij den Cremerweg voor een taxi, die uit de tegenovergestelde richting naderde, moest uit wijken, slipte de wagen ten gevolge van de groote gladheid van den weg, botste tegen een boom, doch schoot tusschen de boomen door en plofte onderst boven in het vrij diepe water. De inzittenden der taxi hoorden een harden gil. waarop de chauffeur stopte en zonder zich te bedenken in het water sprong. Na een kwartier slaagde hij erin de bestuurster, de 22 jarige mej. Beppie van den Berg. wonende te 's Gra- venhage, aan den wal te brengen De levens geesten van den chauffeuse, die alleen in den wagen zat en op wie men nog geruimen tijd kunstmatige adem haling heeft toegepast, waren evenwel reeds gewe ken. Door den G. G. D. is het stoffelijk overschot naai den centralen post vervoerd, terwijl de brandweer den auto des nachts nog uit de gracht heeft gehaald Auto in de Dedemsvaart gereden. Alle inzittenden gered. Woensdagavond is te Den Hulst een luxe auto, waarin waren gezeten de heeren J. Ph. Backx, bur gemeester van Nieuwleusen, D. L. Uitenboogaeril, notaris, J. Schröder, kassier dier bank, allen wonen de te Nieuwleusen en de chauffeur van den garage houder Smits, uit Zwolle, tengevolge van den mist in de Dedemsvaart gereden. De auto, welke toebehoorde nan den heer Uiten- bogaard en werd bestuurd door burgemeester Backx, verdween bijna geheel onder de oppervlakte van het water, zoodat de inzittenden in ernstig levensgevaar verkeerden. De chauffeur, die achterin was gezeten, slaagde er in, door het inslaan der ruiten, naar buiten te klim men, waarna hij ook de andere wist te bevrijdvn. Mot behulp van omwonenden, die waren toege sneld, werden de drenkelingen op met droge ge bracht. Twee der inzittenden, de heer Schröder en de chauffeur, werden licht gewond. De auto is te ongeveer 1 uur des nachts op het droge gebracht. De heeren Uitenboogaard en Backx werden per auto naar huis vervoerd. Eerstgenoemde, en de chauffeur werden door om wonenden van droge klceren voorzien. De anderen keerden te voet huiswaarts. Ernstige autobotsing bi] Amcrongen. Volgauto van een trouwstoet over den kop geslagen Woensdagochtend was bij het kruispunt Rijksweg te Amerongen en Koenensteeg een trouwstoet op weg naar het gemeentehuis van Amerongen. Toen de laatste volgauto van dezen stoet het kruispunt was gepasseerd, kwam deze in botsing met den auto, bestuurd door den chauffeur van graaf Bentinck, uit Leersum. De auto uit Leersum werd zwaar bescha digd; de chauffeur kwam er zonder letsel af. De volgauto, waarin vijf personen zaten, afkomstig uit Bnrneveld, sloeg over den kop en kwam totaal ver nield aan den anderen kant van den weg te liggen,. De inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Een van de inzittenden, de heer N. van R.. is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Amers 183. Nauwelijks heeft Fatma el Sunllgbt Soap zich nedergezet voor de tent of de ruiters van Ibrahim el Ongemak verschijnen. Door de vruchtlooze vervolging ls hun humeur nog ongemakkelijker dan dat van hun heer en meester. Vooral de hoofdman ls nijdig als drio- honderd spinnen. Hij rijdt recht op Enver ben Salomo toe, die een beleefde buiging maakt Salem Alei- kum, zegt de hoofdman, Allah moge U bewaren voor eksteroogen en Uw dagen vermenigvuldigen... Ik ge last u mede te deelen of u ook drie bandieten hebt 184. Met HakkJe Pakkl^ Pasja en zijn bende be moeien we ons niet, snauwt de hoofdman der ruiters. Ik moet den hondenneus en de twee dwergcactussen hebben. We zullen Uw karavaan moeten doorzoeken om vaat te stellen, dat de de waarheid hebt gesproken... Dat uw knevel groeien moge tot de lengte van drie paardenstaarten, edele krijgsman, antwoordt Enver ben Salomo rustig, laat uw ruiters gerust alles door zoeken De hoofdman geeft een nijdig bevel en zijn ruitera beginnen de heele karavaan te doorsnuffelen. foort overgebracht, waarheen ook de echtgenoote van B. moest worden getransporteerd. B. zelf en de echt- genoote van van R. werden, minder ernstig verwond en konden naderhand naar Barneveld terugkceren. De chauffeur H. de K. kreeg een hoofdwonde. Een dokter verdronken. Woensdagavond is dr. Cysouw, geneesheer te Lut- ten, met zijn auto in het Kanaal gereden en verdron ken. De auto is waarschijnlijk geslipt. Dr. Cysouw was kort geleden gehuwd en had zich toen te Lut- ten gevestigd. Groot aantal goederen ontrvroemd. De recherche te Maastricht heeft Eersten Kerstdag aldus de „Crt", een beruchte dievenbende gearresteerd. n.1. P. F. en C. v. d. B. wegens diefstal en Inbraak en A. H. M. wegens heling. Kort na aanhouding der verdachten legden zij een bekentenis af. Bij verschillen de opkoopers in de stad deed men huiszoeking. Beslag werd gelegd op ongeveer 150 .paar schoenen, een partij haring, meel, boter, eieren en kaas, alles van diefstal afkomstig, gedurende de laatste vier weken te Maas tricht gepleegd. De schoenen, die door den gearres teerden M. bleken te zijn verkocht, waren ontvreemd van de firma van D aldaar Op diverse tijdstippen hadden de arrestanten door het uitnemen van een rui: toegang weten te verkrijgen tot de magazijnen van deze firma; doordat zij na de inbraak de ruit wederom op haar plaats brachten, konden de nachtelijke bezoeken aan deze magazijnen meermalen herhaald worden, zon der dat men den diefstal ontdekte, zoodat de dieven In staat waren ongeveer 250 paar schoenen te ontvreem den. Naar het restant stelt de politie een nader onder zoek in. De levensmiddelen waren uit de kelders en magazijnen van diverse landbouwers ontvreemd. F. is een bekend individu, die van meer delicten wordt ver dacht. Het drietal wordt Zaterdag voor den Officier van Justitie geleid. Echt Kerstweer en vee1 Kerstboom en. Echter weinig luxe artikelen gekocht. Het N.T.A. seint uit Parijs: De bladen eonstateeren, dat te Parijs gedurende de feestdagen meer Kerstboomen dan anders tc zien zijn geweest Daarentegen klagen de Frnnsche kooplui over de zaken met Kerstmis. Vooral zijn er weinig luxe-arti kelen gekocht De koopers hebben hun keus veeleer bepaald op de goedkoopere artikelen. Verder wordt bericht, dat Frankrijk voor een deel echt Kerstweer heeft gehad. In geheel Frankrijk was de temperatuur onder nul. In het Oosten en Zuid- Oosten sneeuwde het den eersten Kerstdag. „Slechts" 11 alcoholdooden te Now York met Kerstmis. Het N.T.A. seint uit New York: Gemeld wordt, dat gedurende de Kerstdagen elf personen in het gebied van New York door het ge bruik vnn minderwaardigen nlcohol zijn gestorven; 27 personen moesten na het gebruik van zulken alco hol naar het ziekenhuis worden gebracht. Er wordt van hoogerhand op gewezen, dat het cijfer van elf dooden het laagste aantal doodelijke gevallen van alcoholvergiftiging gedurende de Kerstdagen is sinds do invoering van het drankverbod in de Vereenigde Staten. Naar verder gemeld wordt, hebben de New York- sche bankzaken dit jaar de Kerstgratificaties aan het personeel ietwat ingekrompen. Zij hebben in het to taal 24 millioen dollar verdeeld. gezien ln een rijdende walmfabriek. De een heeft een hondenneus en huilt als een Jakhals en de twee anderen gelijken dwergcactussen. Dappere krijger, antwoordt Enver ben Salomo deftig, ik heb geen drie bandieten gezien... Er waren er wel vijf. Ze vormen de bende van Hakkie Pakkle Pasja en ze hebben, gelukkig ver geefs, gepoogd om myn kostbare waren te rooven. Als u ze gevangen wilt nemen zullen mijn reisgenooten en ik u gaarne in alles behulpzaam zijn. Maar ze vinden natuurlijk niets. In hoogsteigen persoon nadert de hoofdman de tent van de schoone Fatma el Sunllght Soap. Ook deze tent moet worden door zocht, buldert hij. Hij r ij d t hem als een dief. denkt de „parel" van het Oosten", maar hij past er wel voor op, zijn mond open te doen. De tent van Fatma wordt r.auwkeurig onderzocht, maar er wordt niets verdachts gevonden. De hoofdman kookt van kwaadheid en de ruiters vinden het kartveT erg vervelend. Vertrouwen in het behoud van den vred* Gedachte aan oorlog zou zelfmoord z(jn. Het N.T.A. seint uit Vaticaanstad: De paus ontving Woensdag de kardinalen, die hem hun gelukwenschen overbrachten met het Kerstfeesr. Na hiervoor in zijn antwoord dank te hebben ge bracht. roerde de paus verscheidene vraagstukken aan, die tegenwoordig de geesten bezighouden, met name de algemeene malaise op economisch gebied en de werk loosheid Hij verklaarde te hopen, dat de wolken, welke men thans aan den horizon ziet, niet alle de voorboden van een storm zijn en spoorde de volken tot broeder lijke samenwerking aan Den geloovigen, die in Rusland en Mexico lijden te dragen hadden, wenschte hij den innerlijksn en uiterljj- ':en vrede van Christus toe evenals aan alle andere sta ten der wereld. Hij zegende ieder streven om een betere toekomst te doen gloren. Hij zeide niet te gelooven aan de mogelijk heid van een nieuwen oorlog, daar hij zich niet kon voorstellen, dat er een staat was, die vervuld was van de vreeselijlte gedachte van mer.schenmoord. Een der gelijke gedachte zou tevens met zelfmoord gelijk staan, want als er zulk een staat was zou hii. ede paus. den Heer smeeken om dezen staat te straffen. De paus sprak er verder zijn leedwezen over uit, dat de anti-katholieke proselietenbev/eging in Rome kon optreden, ofschoon de wet een dergelijke beweging ver biedt Echter twijfelde hij niet nan de winst van het werk voor de bescherming van het geloof. Ten slotte kondigde de paus een aanstaande encycliek over het christelijke huwelijk aan. Uit New Vork. Een Zuid-Amerikaansch blad dee'.t mode, dat de onlusten in de hoofdstad van Venezuela ontstonden, toen een groote menschenmenigte voor een gevangenis een betooging hield. De menigte trachtte de gevangenen met geweld te bevrijden. Daarop schoten de soldaten, die daar op wacht stonden, op de menigte. Negentien personen werden daarbij gedood of gewond, onder wie ook de moeders en verschillende gevangenen. Uit Rlo de Janeiro. Gemeld wordt, dat een groep inboorlingen, behoorend tot den wilden Italiaanschen Caenapos-stam, een inval heeft gedaan in het dorp Car- dozo in den staat Para. De Indianen vermoordden 21 personen en verdwenen daarna in de jungle, drie kinde ren met zich meevoerend. ónmiddellijk zijn troepen uitgezonden om de stamle den te achtervolgen en de gevangenen te bevrijden, maar men gelooft, dat de militairen eerst over eenige dagen den stam zullen kunnen berieken. daar in dit gehlcd schier ondoordringbare wouden zijn en men vreest, dat de Inboorlingen in deze streken zeer wreed zijn. Uit Rome. In den nacht van Dinsdag op Woensdag in den shneltreïn van Reggio (Calabrie) naar Napels in de nabijheid van Paola ontspoord. De locomotief en de tender stortten vam "den spoordijk. De machinist en de 3toker werdpn gedood, terwijl drie passagiers en vijf leden van het treinpersoneel gewond werden. Er is on middellijk een hulptrein uitgezonden. Uit Hamburg. In de wijk Uhlenhorst werd Woens dagmorgen een 18-jarige banklooper door een man aan gevallen, die hem een handvol peper in het gezicht gooi de. een actetasch met 8800 M. ontrukte, op de achter» plaats van een gereedstaande motorfiets sprong en md zijn helper verdween. Uit Alsdorf. Blijkens een officieelc mededeeling is thans voor de nagelaten betrekkingen van de slachtof fers van de mijnramp te Alsdorf, een bedrag van 1.600.000 Mark bijeengebracht. Uit New York. De 23-jarige Raymond Sticker is op merkwaardig brutale wyze uit de Staatsgevangenis van Arizona die bij de stad Phoenix ligt ontsnapt. Gevan genbewaker Wright stond op het punt in zijn auto, waarin ook zijn zoontje van vier jaar zat. door de poort van de omheining te rijden, toen Sticker op de treeplank sprong en den bewaker met een groot mes in de hand, dwong er met de grootst mogelijke snelheid van door te gaan. In een boschrijke streek liet Sticker den bewaker met zijn zoontje uitstappen, greep zelf het stuurrad en verdween. Rechercheurs uit zes staten lig gen op den loer maar 36 uur later was t'e vluchteling nog in vrijheid. Uit Chicago. De vlieghaven alhier is Woensdag door een geweldigen brand verwoest Niet minder dan achttien vloeigtuigen zijn door het vuur vernield. Uit Parijs. Te Marseille is een dierentemmer het slachtoffer van zijn beroep geworden. Bij het africhten van zes juist uit Indië aangevoerde tijgers werd de man ernstig gewond. Een der tijgers, die zich gereed maakte om een aan val op den temmer te doen, kreeg van dezen op hetzelfde nogenblik een geduchten slag op den kop met een zwaren zweep, waarna de andere dieren zich onder vervaarlijk gebrul op den vijand wierpen. Slechts met de grootste moeite gelukte het, het per soneel het slachtoffer uit hun klauwen te redden. De on gelukkige moe3t dadelijk naar het ziekenhuis worden ge bracht. Er bestaat weinig hoop voor zijn leven. Is het U bekend: dat do langste watertunnel ter wereld in het Engelschc merendistrict gebouwd wordt, om water naar Manchester te voeren? dat deze tunnel .1 meter doorsnee heeft en 8 K.M. lang wordt en soms 550 meter onder den top der heu vels zal doorgaan? dat deze tunnel in 5 jaar gebouwd wordt en een nderdeel van een plan dat 120.000.000 gld. zal kosten? dat er n.1. een waterleiding van 145 K.M. van het incrcndisirict naar Manchester zal komen te loopen, waarvan deze watertunnel van 8 K.M. een deel uit maakt? dat de langste spoorwegtunnel in Engeland is de tunnel onder de Severn, die lx/z K.M. lang is en in 13 jaar gebouwd werd? dat door de nieuw ontworpen waterleiding da gelijks 450 millioen liter water zal vloeien? d a t er verder 150.000 ton rots voor moet worden opgeblazen d a t er vorig jaar 159.822 vergeetachtige Londena- ren waren, die elk een voorwerp in bus of tram had den laten liggen? dat deze Londenaars voor het terugbekomen van hun verloren eigendommen aan het Verloren Voor werpen Bureau 35000 gld. aan rechten betaalden?

Schager Courant | 1930 | | pagina 8