Raad Barsingerhorn. Verlaging pachtprijzen. Van de L.T.B. afd. Warmenhuizen en een 49-tal an dere huurders is een verzoek ingekomen om gezien den slechten tijd de huur met 40 pet. te willen verlagen. B. en W. stellen voor af te wachten wat de uitkomsten zullen zijn van de bedrijven en de adressen in handen te stellen van B. en W. om advies. De heer Molenaar zegt dat de tijd ontzettend slecht Is en dat dit wel dit jaar zoo zal blijven. Spr. vraagt nu hoe B. en W. in principe denken over verlaging van de huur. Zooals B. en W. nu voorstellen, dat noemt spr. struisvogelpolitiek. De Voorzitter zegt dat hij in principe tegen huurver- laging is, de toestand is nu slecht, maar er zyn nog 3 huurjaren en deze kunnen wel goed zijn. De huurders zullen echter zooveel mogelijk tegemoet worden geko men, wat de betaling van de huur betreft en dit kan wel 2 of 3 jaar duren. De heer Swan meent ook dat B. en W. wat betaling van de huur betreft, uiterst clement moeten zijn. De heer Molenaar zegt dat de toestand slecht is en de huurders over 2 Jaar nog wel niet zullen kunnen be talen. Er zijn meer slechte jaren geweest, maar toen was het leven goedkooper. Spr. denkt dat de schade voor de gemeente ongeveer f 5000 zal zijn, wat door een lee ning af te lossen in 10 jaar zou kunnen worden gevon den. De heer Tesselaar ls het volkomen met den heer Molenaar eens. De heer Slot is in principe tegen huurverlaging, daar de schade aan de gemeentekas weer zal moeten wor den gedekt door een kleine categorie van burgers, die in even slechte omstandigheden leven als de huurders. De heer Molenaar meent dat het niet zoo zwaar op het belastingbiljet van de arbeiders zal drukken. De Voorzitter denkt dat op een leening de goedkeu ring van Ged. Staten wel niet zal worden verkregen, doch wat de betaling van de huur betreft, er zal 200 soepel mogelijk worden gehandeld. De heer Molenaar zegt dat de huurders wel willen maar niet kunnen betalen. De Voorzitter meent dat men niet moet wanhopen aan de toekomst. De heer Molenaar: Wanhopen doen zij niet, maar de uitgaven zijn wel 100 pet grooter dan in vorige crisis jaren. De Voorzitter stelt voor, een afwachtende houding aan te nemen, later kan dan altijd nog verlaging plaats hebben. Allen kunnen zich hiermede vereenigen. Woning burgemeester. Medegedeeld wordt, dat de bouwkosten voor de ambtswoning voor den Burgemeester hebben bedragen f 10.054.12, totaal is benoodigd geweest met den grond f 13.324.29. De rente hiervan bedraagt ad 4.6 pet is f 612.95, onderhoudskosten 2 pet. van f 10.054.12 is f 204.96, afschrijving 1 pet. is f 10243. totaal zal dus aan huur moeten worden betaald f 920.39. Zonder hoofdelijke stemming goedgevonden. Armenraad. Voorgesteld wordt aan H.M. de Koningin een verzoek te richten, dat deze gemeente zich kan aansluiten bij den Armenraad te Alkmaar. De kosten van deze aan sluiting worden geraamd op f 200.per jaar. De heer Slot vindt het werken van een Armenraad prachtig, maar f 200 is veel geld en spr. stelt de vraag, of dit niet te duur is gekocht, en zou het willen op schuiven tot later, daar er bij andere gemeenten weinig animo bestaat. Ook de heer Molenaar vindt het werken van een Armenraad nuttig, doch f 200 is te hoog. De Voorzitter zegt dat moéilijk een rekensommetje is te maken. Door den-Armennaad* kan-men soms te, weten komen of als Iemand naar een krankzinnigen gesticht wordt gezonden of de familie nog bij kan dragen. En wat het niet aansluiten van andere gemeen ten betreft, was dit wel het geval, dan zou er meer personeel noodig zijn en de thans verschuldigde 10 cent per inwoner zal wel niet minder er door worden. De heer Slot meent dat het niet gewettigd is, alle Jaren f 200 te geven. De heer De Groot vraagt of men na aansluiting bij den Armenraadkosteloos kan procedeeren. De Secretaris antwoordt van ja. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stem men verworpen, voor stemden de heeren Swan en De Groot. Gascommissle. Als leden der gascommissle treden af de heeren C. Nannes en P. Slot Beide heeren worden herkozen, res pectievelijk met 5 en 6 stemmen; 1 stem wordt op den heer Molenaar uitgebracht; 2 blanco. Rondvraag. De heer Tesselaar zegt dat als de kinderen op straat voetballen, de bal door de politie wordt opgepakt. Zou het mogelijk zijn. een plaats te vinden waar wel mag worden gevoetbald? De Voorzitter is van meening, dat voetballen op straat veel te gevaarlijk is, doch een speelterrein weet spr. niet. Een terrein maken zou veel te duur worden. De heer De Groot stelt voor '1 voetbalveld te vragen om daar jongens op te laten spelen. De Voorzitter zal een bespreking houden met de besturen van de voetbalvereenigingen en trachten voor een billijken prijs een terrein te huren. De heer Van Rijn vraagt hoe het is met de werk loosheid. De Voorzitter zegt; dat B. en W. voor de werkloozen werk op het oog hebben. Het eerst zullen echter kost winners en gehuwden te werk worden gesteld. De heer Molenaar vraagt of er nog subsidie is te wachten uit het Wegenfonds. De Voorzitter zegt dat er kans op schijnt te bestaan. De heer De Groot zegt dat destijds in samenwerking me de banne Harenkarspel en Schagerwaard getracht is de weg van Blokhuizen naar Schoorldam op het wegenplan geplaatst te krijgen. Dit is niet gelukt. De heer Molenaar vraagt of het mogelijk is verande ring aan te brengen aan de laadplaats, dat daar wa gens, grooter dan 15 ton kunnen worden geladen. De Voorzitter doet de toezegging het bolwerk van de Nederlandsche Spoorwegen te zullen bestoken, terwijl tevens een schrijven aan den Minister zal worden gezonden. Do heer Slot zou gaarne zien dat het gemeente- uurwerk wat beter liep, men kan er nu niet op aan. De Voprzitter zal het uurwerk laten nazien. De heer Molenaar vraagt nog hoe het staat met het tuinderscrediet. De Voorzitter zegt dat er spoedig een circulaire zal komen, waarin dit uiteen wordt gezet. De heer Molenaar dringt er op aan. om. zood.a «le circulaire er is, een vergadering te beleggen. Zal gebeuren De Voorzitter zegt dat dit de laatste vergadering is van dit Jaar. Spr. hoopt, dat het nieuwe jaar beter moge zijn dan het oude jaar. Moge het nieuwe jaar voor de burgers, en voor de raadsleden in het bijzonder, een gelukkig jaar zijn. Spr. wenscht de leden van den raad veel heil en zegen en spreekt den wensch uit, met de zelfde liefde en opgewektheid in de toekomst de belangrijke onderwerpen die er zullen komen, mogen behandelen in het belang der gemeente, zooals in het afgcloopen jaar het geval is geweest. Vergadering van den Raad op Dinsdag 30 December 1930, des namiddags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester; Secretaris de heer G. G. Loggers. De notulen worden onder dankzegging goedgekeurd, nadat den heer Kater is toegezegd dat aan het Scfta- ger Koggebestuur nog zal worden verzocht, om eenige schadevergoeding voor het gedane krooswerk. Ingekomen stukken a. Schrijven van het College van Hoofdingelanden van de Banne Barsingerhorn d.d 23 October '30, hou dende mededeeling, dat het besloten heeft het onderhoud van alle thans door de Banne te onderhouden wegen over te dragen aan de gemeente per 1 Januari 1931, overeenkomstig het besluit van den Raad van 17 Octo ber 1930. b. besluit van ed. Staten van Noordholland houden de goedkeuring van de 2e suppletoire begrooting, dienst 1930; c. Als voren, houdende vaststelling van de gemeente rekening 1928; d. Als voren, houdende verdaging van de beslissing omtrent het Raadsbesluit tot aankoop van een radio- distributiecentrale c.a. Deze kwestie zal straks in co mité -vergadering worden besproken. e. Als voren, houdende verdaging van de beslissing om trent het Raadsbesluit tot verkoop van esn gedeelte van een slootgedeelte aan den Hooglandspolder; f. Als voren, houdende verdaging van de beslissing om trent bet Raadsbesluit tot overname van het wegenon- derhoud der Banne Barsingerhorn. De Voorzitter wenscht op te merken dat een lid van het Banebestuur, de heer D. Blaauboer, spr. de schuld heeft gegeven, dat deze kwestie nog niet in orde is en spr. wil dat verwijt niet op zich nemen en als de Banne dat bij Ged. Staten informeert zal blijken dat spr, In geen geval tegenwerkt. Spr. zou willen dat de gemeente in dezen geest naar het Bannebestuur schreef. De heer Kater dacht dat deze kwestie hier niet te pas komt, maar dat het een veete onder elkaar was. De Voorzitter zegt dat er geen veete is. De heer Burger betoogt dat het meer de schuld van het Banebestuur is, dat heeft steeds de zaak naar de gemeente willen schuiven. De toestand is in geen en kele gemeente zoo erg als hier en dat is de schuld van de Banne. De heer Blaauboer zegt, dat de heer D. Blaauboer dacht dat als de burgemeester persoonlijk naar Haarlem was gegaan, de overdracht wel gelukt zou zijn en spr. heeft opgemerkt, dat dit niet altijd het geval was. De heer Kooijman merkt op. dat het niet zoo vriend schappelijk gaat als elders, waar men wel f 2500 sub sidie aan de Bannes geeft De Voorzitter herinnert aan de toezegging die eerder is gedaan, dat als de wegen in orde werden gemaakt, B. en W. met een voorstel zouden komen om subsidie to geven. De heer Kooijman meent dat dan de gemeente vóór moest loopen. De heer Kater zegt dat het een los praatje over tafel is geweest. Als de dorpsweg in orde werd ge maakt, zou de Banne een subsidie van f 120u geven. De heer Kooijman zegt dat er gemeenten zijn waar alle jaren subsidie wordt gegeven. De Voorzitter zegt niet alles klaar te kunnen ktijgen. De heer Klstemeker zou willen dat de gemeente alle spoed achter deze za&k zette. Spr. wijst op het staatje van Noorderkwartier over het wegenonderhoud waar uit blijkt, dat de vroegere wegbeheerders, dat onder* houd niet kunnen blijven dragen. Zij hebben volkomen gelijk, dat het onderhoud ten deele ten laste der gemeenschap dient te komen. Spr. vraagt waarom Ged. Staten deze zaak nu weer uitstellen en wijst op den gevaarlijken toestand van de kade en op het paadje onder aan den Dijk. Spr. meent dat de gemeente de verbetering alvast ter hand kan nemen en dat werkloozen te werk gesteld kunnen worden. Spr. vraagt den Voorzitter, zijn best te doen, de wegen verbeterd te krijgen De Voorzitter denkt dat het uitstel verband houdt met het besluit van Prov. Staten om wegschappen te maken, met subsidie van de provincie. De heer Kistemaker vraagt of dat een bezwaar is om evengoed de kade in orde te maken De Voorzitter ontraadt daartoe over te gaan, voordat de wegen overgegaan zyn De heer Kater stelt voor den burgemeester naar Ged Staten af te vaardigen. De Voorzitter is daartoe beleid, mits de wethouders meegaan. De heer Engel herinnert eraan, dat de wijze van overdracht niet de sympathie van spr. had. Spr. be grijpt niet dat men den burgemeester de schuld kan geven, hoewel spr. natuurlijk niet weet wat de burge meester persoonlijk doet. Wel kan verbetering even goed aangebracht worden en spr. wijst erop, dat elke verbetering nog door de gemeente is gedaan. Men moet ook niet aan alles de schuld van het moderne verkeer geven, ook de voetpaden zijn niet in orde. De heer Engel wil wel naar Ged. Staten, maar het is natuurlijk mogelijk, dat we de motieven van Ged. Staten onderschrijven. De Voorzitter is er dan op gesteld dat de wethouders vragen of er hier sprake is van de schuld van burge meester. Tenslotte wordt dan besloten, dat B. en W. naar Haarlem zullen gaan. g. als voren, houdende plaatsing der gemeente ln klasse m der salarisregeling voor Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers, ingaande 1 Jan. 1931; h. als voren, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 20000.ten behoeve van kapitaalsverstrekking aan de Commissie van Uitvoering van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn; 1. Schrijven van A. J. C. W. Vader, ambtenaar ter secretarie alhier, d.d. 1 December 1930. houdende dank betuiging voor de hem toegekende aalarisverhooging; j. idem van G. G. Loggers, Secretaris-Ontvanger der gemeente, houdende dankbetuiging voor de hem ver leende verhooging zijner wedde als Ambtenaar van don Burgerlijken Stand alsmede voor de talrijke pogingen die de Raad in het werk heeft gesteld, zijn salaris air Secretaris-Ontvanger te verhocgen, door te trachten d< gemeente geplaatst te krijgen ln de 3e klasse der sala risregeling voor Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers in Noordholland. k. prcces-verbaal van opname van boeken on kas van den Gemeente-Ontvanger op 29 October 1930; 1. als voren en verlies- en winstrekening over 1929 van den keuringsdienst voor waren in het gebied Alk maar. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten, h. Schrijven van de Directie der Ned. Heide M-.nt- schappij te Arnhem, houdende verreek te villen toetre den als lid of begunstiger der Instelling. B. en W. stellen voor. toe te treden els begunstiger. De daaraan verbonden bijdrage is f 10.per J.-.ar Na toelichting goedgevonden. o. schrijven van den A.N.W.B. te 's-Gravenhage, houdend? 'verrerk. te willen toetreden n!s buitengewoon lid dier Vereeniging. B. en W. stellen voor, ook üïêrop gunstig te beschik ken. (Jaarlyksche bijdrage f 25. Aldus wordt besloten. Geen toeslag op de uitkeerlngen. p. Schrijven van de afd. Kolhorn van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf, houdende verzoek, maatregelen te willen tref fen tegen de nadeellge gevolgen van de in het winter seizoen periodiek voorkomende werkloosheid en wel: L verschafing van productief werk, waarbij georga- nlseerden de voorkeur genieten; 2. bij het ontbreken van werkgelegenheid, als be doeld sub 1, op de ultkeeringen uit de werkloozenkas een toeslag te willen verleenen van f 0.50 per dag. 3. het treffen van een steunregeling voor de uitge- trokkenen, die zal gaan over den Afdeelingspennlng- meester. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, ten eerste omdat er zich dank z(j de Zui derzeewerken zoo goed als nog geen werkloosheid voordoet in de gemeente en ln de tweede plaats omdat ds Kroon selchts steunverleening aan crisis-werkloo» zen kan goedkeuren en niet aan periodiek voorkomende (d.w.z. seizoen-)werkloosheid. De Voorzitter zegt dat de meerderheid van B. en W. voorstellen het verzoek voor kennisgeving aan te ne men, de heer Engel is voor het toestaan van het ver zoek. De heer Burger oordeelt dat het voor B. enW. een mooie gelegenheid was om op de ontwikkeling van de jurisprudentie van de Kroon te wijzen en begrijpt niet, dat er in dit geval niet gesproken kan worden van crisis-werkloosheid. Vandaag zijn er 17 personen te stem pelen geweest by de landarebldersorganisatie. Spr. her innert eraan, dat ook 2 Jaar geleden toeslag op de uitkeering is verleend, toen de werking van do juris prudentie nog niet bekend was. Als op het verzoek wordt ingegaan, is dit een aansporing tot aansluiting bij de organisatie en spr. doet dan ook een beroep op zijn medeleden om hun stem aan het verzoek te geven. De heer Engel neemt nog altijd hetzelfde standpunt ln en waar de uitkeering niet voorziet in de behoefte, Is het voor de gemeente plicht om voor aanvulling te zorgen. De uitkeering is te laag en de termijn van uit keering te kort Spr. oordeelt dat ondanks de jurispru dentie de gemeente wel zou kunnen helpen, als de meer derheid dat maar wilde. Wel is er hier sprake van een periodiek voorkomende werkloosheid, maar het is de vraag of de crisis deze periodiek voorkomende werkloos heid niet veroorzaakt En spr. gelooft toch niet dat die vergaderingen over de crisis allemaal Jan Klaassen is en de regeering vaardigt in dat verband toch ook wetten uit De toeslag mag 00 kworden gegeven als er sprake is van een ramp, maar als er een arbeider werk loos wordt, beteekent dat voor hem een ramp en moeton nu juist meerdere menschen door een ramp worden ge troffen? De Voorzitter wijst er op. dat de gemeente had goed gevonden dat de gemeente wat de werkloozen verzekering betrof, in een hoogere klasse kwam, ln welk geval de gemeente ook een hoogere contributie had moeten be talen. Dat die herclassificatie niet heeft plaats gehad, is niet de sohuld van den raad. En bij strengen winter is 2 Jaar geleden de termijn van uitkeering door het rijk verlengd van 6 tot 9 weken. Als dat weer het geval zou zijn, zal niet een der leden daar tegen zyn. De heer Smit zegt dat de crisis niet heelemaal Jan Klaassen is, maar een beetje wel. Wel hebben zij die een paar jaar boeren het slecht, maar om nu allemaal over de crisis te schreeuwen, als 't het eerste het beste jaar niet goed gaat, daar doet spr. niet aan mee. Spr. meent dus dat de crisis bulten beschouwing kan blij ven. De heer Engel erkent dat ook B. en W. plaatsing ln een hoogere klasse hebben gepropageerd, maar ten slotte hebben de menschen zelf te beslissen. De verhoo ging zou gepaard gaan met een verhooging van premie en het bestuur durfde dat niet aan. Spr. hoort voor het ferst dat er geen crisis is en oordeelt dat het bedrijf toch wel een crisis ondergaat. De heer Smit gelooft niet dat de werkgevers nu dit Jaar direct volk zullen ontslaan en de menschen. die in de organisatie zijn, dienen toah in de eerste plaats mee te gaan met verhooging van contributie, als rijk en gemeente voorgaan. De heer Engel zegt dat het bestuur er wel voor was, maar men heeft met anderen te kampen, en ook met een lageren loonstandaard. Het voorstel van de meerderheid ven B. en W. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen wordt aange nomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de hee ren Burger en Engel. Een uitvoerig debat ontstaat omdat de heer Engel oordeelt, dat waar het voorstel van de meerderheid van B. en W. niets inhoudt, spr.'s voorstel, dat hy trouwens niet had ingediend, om wel op het verzoek ln te gaan. het eerst ln stemming, had behooren te worden gebracht Wat de uitkeering over den afdeellngspenningmeeeter betreft, wordt opgemerkt dat dit ook voorheen gebeurde Over het salaris van den gemeentearts, en do gevolgen van de ziektewet Tegen het z.g. Breebaart-oord (de keetwoningen to Kolhorn.) Van den heer J. J. Werner, gemeentearts is een schry- ven ingekomen, waarin gewezen wordt op de groote toename van de bevolking, een toename die ln hoofd zaak niet ln de termen valt om adressant als arts te honoreeren, terwijl de belooning van f 100 als school arts eveneens te laag is. Adressant verzoekt dan ook voor beide functies verhooging van salaris. B. en W. stellen voor dit adres om advies ln hun han den te stellen. De heer Burger meent dat B. en W. er direct wel over kunnen oordeelen, doch de heer Engel wijst er op dat verschillende zaken moeten worden onderzocht, n.1. of die keetbewoners ten laste van de armenpraktyk komen of ze in een fonds zijn e.d. De heer Kistemaker vraagt of die keetbewonera ten laste der gemeente komen. De Voorzitter zegt dat als ze hier niet zyn ingeschre ven, niet Maar velen gaan voor een blessuurtje naar den dokter, soms dronken en wel. om een advies. De heer Kater dacht dat dit verzoek geen uitstel ge doogde, de man werkt alle Jagen voor niets. De heer Kooijman denkt dat de dokter nog wel brood zal kunnen k00pen. De heer Smit wyst er op dat alle ingeschrevenen maar naar den dokter gaan en nu vraagt de dokter verfcoo- ging van salaris. De heer Kistemaker dacht dat ze daarvoor inge schreven moesten worden en spr. brengt in herinnering hoe D. Jongejan een keet boven op den dyk wilde plaatsen en dat toen niet werd toegestaan. De Voorzitter wyst erop, dat B. en W. de keten moe ten toestaan als ze voldoen aan de voorwaarden van het ketenbesluit. De heer Elsauboer wil die arbeidskrachten zooveel magclyk geweerd zien, want het zyn klevers en de slachtsten zullen in de gemeente blyven hangen. De Voorzitter ontkent dit ten stelligste en zegt met Enschede te zijn overeengekomen, dat als de arbeiders die vandaar komen geen werk hebben, dat ze dan terug naar Enschede gaan. De heer Engal zegt, dat het van Dr. Werner de be doeling is. u:t te spreken, dat die arbeiders onder de armenpraktyk vallen. De heer Kistemaker vindt het een zeer gevaarlijke taktiek om d!e keten te nemen. Laat men het rijk er r.'.ee in kennis stellen opdat* ze in de Zuiderzee wor den gezet. De heer Engel wyst erop, dat het nemen van die keten geen gemeente-politiek is, doch een persooniyke politiek. En als de Voorzitter herhcnlt, dat B. en W. de keten n.sctcn tccst-an ais ze aan de eischen voldoen, merkt de heer Smit op, dat er dan toch eerst een plaats moet wezen voor die keten en daar gaat het nu juist om. Er wordt nog op gewezen, dat de verstiging van deze arbeiders straks ook nog tot gevolg zal hebben dat de gemeente tot scholenbouw zal hebben te besluiten, een bewering die geheel door den Voorziter wordt be vestigd. Besloten wordt het verzoek van Dr. Werner in han den van B. en W. te stellen om advies. Een verzoek van den heer Broersen om vergoeding van landhuur, zal eveneens in de volgende vergadering worden besproken. Volgt voorstel van B. en W. tot opheffing van de door P. Bronder fn wijlen H. H. Dubbelman in hunne functie van ontvanger der gemeente gestelde zeker heid, nu uit de ingekomen stukken blijkt, dat de re kening der gemeente over 1928 door Ged. Staten ie vastgesteld. Wordt goedgevonden. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1929, wordt goedgekeurd. De gewone dienst gaf aan een nadeelig saldo van f2479.42. de buitengewone dienat een nadeelig saldo van f 1923.87. Eveneens wordt goedgekeurd de rekening van het Weezen Armbestuur, met een batig saldo van f 9107.97^. Tot lid van het Algemeen BurgerlUk Armbestuur (vacature wijlen A. Klare) wordt met 6 stemmen be noemd de heer D. Grootes. De heer Engel, no. 2 van de voordracht, nam niet aan de stemming deel. De Voorzitter bracht in herinnering dat de heer Klare ongeveer 25 jaren het Armbestuur had gediend en bracht daarvoor dank. Teneinde het mogelijk te maken dot voor den Westfriesehea dijk bij Kolhorn een maximum snel heid wordt bepaald, wordt art. 98 der Algem. Politie verordening gewijzigd. In afwijking met een tevoren genomen raadsbesluit om de vergoeding voor de aan de 11e algemeone 10- jaarlijksche volkstelling verbonden werkzaamheden op 5 cent per kaart te stellen, wordt thans besloten dio vergoeding op 7 cent per kaart tc bepalen. Besloten wordt tot het nemen van onderscheidene besluiten, ter uitvoering van de gemeenschappelijke regeling van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in den kring Barsingerhorn en tot vaststel ling en intrekkinig van diverse pensioensgrondsla gen. Hierna gaat de raad in comité. Na heropening wordt besloten de aanvrage van J. Vader om een voorschot ingevolge de Landarbeiders- wet aan te houden tot de volgende vergadering. Waar Ged. Staten bezwaar hadden tegen het door den Raad genomen besluit tot aankoop van de ra- dlodistributiecentrale te Kolhorn en het besluit tot het aangaan van een geldleening daarvoor, worden de raadsbeluiten van 14 November ingetrokken. De rondvraag. De heer Burger drukt er zijn spijt over uit dat werkloozen niet te werk worden gesteld bij den aan leg van de waterleiding in den Waardpolder. Door den Voorzitter wordt ter sprake gebracht h°t feit dat waarschijnlijk door het P.W.B. niet tal wor den aangesloten het gedeelte van den Waardpolder waar de heeren D. Vethman, Saai e.a. wonen. Veron dersteld was dat het P.W.B. voor die aansluiting zou zorgen, teneinde een ringleiding tc krijgen, doch algemeen werd goedgevonden dat als dit niet het ge val blijkt te zijn, de gemeente zal zorgen, dat deze aansluiting tot stand komt. Eerst zal dus bij liet P.W.B. een onderzoek worden ingesteld. De aanslui ting van de oude molens te Kolhorn aan de water leiding zal voor de gemeente ongeveer f50 per jaar kosten. Wordt goedgevonden. De heer Blaauboer vraagt of ook 't Hoogland niet kan worden aangesloten en spr. meent, dat het P.W.B. wat harder moest loopen. B. en W. zullen naar de kosten informeeren. Voorts wordt opgemerkt, dat de torenklok te Kol horn stil staat, eveneens die te Haringhuizen, dat de verlichting bij de Leek niet meer noodig is, doch dat een lichtpunt bij het perceel van mevr. Stins ge- wenscht is, dat ook de verlichting van de Nieuwe Streek niet in orde is en voorts dat een luxe auto aan de Nieuwe Streek is geconstateerd. De heer Ka ter wil daarom weer een paal geplaatst zien, doch opgemerkt werd, dat het wel gewcnscht is dat een auto in een noodgeval aan;de Nieuwe Streek kan komen. De Voorzitter dankt tenslotte voor de prettige sa menwerking in 1930, hoopt dat 1931 voor landbouw en veeteelt beter zal worden, dat de gemeente weer zal bloeien, wenscht prettig uiteinde en gelukkig nieuwjaar en sluit de vergadering. VERLOVING VAN DEN SPAANSCHE KROON PRINS? Ds „Daily Mali" meldt uit Madrid, dat de Koning en Koningin van Spanje hun goedkeuring hebben ge hecht aan de verloving van den kroonprins met zijn nieht prinses Maria de la Esperanza. De verloving zal binnenkort worden bekend gemaakt. De prinses is 18 Jaar en een dochter van Don Carlos van Bourbon-Sile- ziö en prinses Louise de France. In verband hiermede wordt nog gemeld, dat de Spaansche kroonprins nsgenoeg geheel genezen is van de ziekte, waaraan hy byna sinds zyn geboorte lijden de is geweest DE HOTELBRAND IN ONTARIO. VermoedelUk 20 dooden Reuter seint utl Ottawa: Men vreest thans, dat het aantal personen, die by den hotelbrand te Cochrane in Ontario om het leven zijn ge komen, tot twintig zal stygen. Zooals reeds gemeld, hooft men tien ïyken uit de puinhoopen kunnen bergen. De identiteit van de vermisten ls nog niet bekend. BOTSINGEN TCS8CHEN KAFFERS. Vier dooden, 75 gewonden. Reuter meldt uit Johannesburg In Zudl Afrika dat by de botsnig tusschen Basoeto's en Pondo's vier kaffers werden gedood en 75 gewond. WERKEN VOOR MEER DAN 800 MILLIOEN DOLLAR IN DE VER. STATEN. Ter bestrijding van de werkloosheid. Het door president Hoover Ingestelde comité inzaka de werkloosheid heeft naar het N.T.A. meldt, meege deeld, dat er binnen enkele maanden een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van publieke en soml-publieke werken, waarmee een bedrag van meer dan 800 millioen dollar gemoeid la. NOG EEN OPZIENBAREND ONTSLAG. Gorboenow van zijn functies ontheven. V.D. verneemt uit Kowno: Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat Gorboenow, waarnemend lid van den raad van volkscommissarissen der sovjet-unie, tevens waarnemend lid van den arbei ders- en verdediging»raad. van zijn functies is ontheven HU behoorde tot do intieme vrienden van Lenin en heeft gedurende 13 jaren zijn functies bekleed. Zijn ontslag heeft te Moskou groot opzien gebaard.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11