Es'napr Courant Vierde Blad. Provinciale Commissie uit de Veilingen in N.-Ho 11 and. Noorsch stoomschip vergaan. Hevige storm aan de Fransche kust. Nieuwe radicale boerenbeweging iu Zuid-Beieren. Trein m een rivierbedding gestort. Brutale straatroof te Mainz. Loonsverlaging m Duitschland. De aardverschuiving te Algiers. Lek in een gashouder te Oostzaan. Het Kon. Paleis te Amsterdam binnengedrongen. Predikbeurten. Woensdag 31 December 1930 73ste Jaargang. No. 8791 Nieuwjaar. Het nieuwe jaar is opgestaan, Het oude is voorbijgegaan, Weer komen vele dagen, Die met steeds scherper levenseisch Op den modernen levensreis Naar meerder wilskracht vragen! Daar wordt van ons weer strijd verwacht, In frissche, ongebroken kracht, Met sterke rust van binnen, Om bij 't volbrengen van een taak, Door 't zoeken naar den kern der zaak, Aan 'teind te overwinnen! Het gist op 't wijde wereldrond, Het zelfvertrouwen ligt gewond Na vele zware slagen, Men ziet geen licht meer in 't verschiet, Het oude jaar bracht veel verdriet, Dat moelijk is te dragen. Maar wat d i t jaar ook brengen moog', Houdt goeden moed, het hoofd omhoog. De tijden zullen 't leeren. Wel hem, die steeds opnieuw paraat, Zijn kansen aangrijpt met de daad, Wanneer die kansen keeren! Weest daarom welkom, nieuwe jaar, Gij vindt ons tot den arbeid klaar Langs nieuw te banen wegen, En sterkend klinke onze wensch, Van huis tot huis, van mensch tot mensch, Welaan: „Veel heil en zegen!" (Nadruk verboden.) Nieuwjaar 1930. KROES. Dinsdagmiddag hield de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland de algemeene jaar vergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. De Voorzitter, burgemeester Slot uit Broek op Lan- gendijk, opent met een woord van welkom. Spr. merkt op, dat de vergadering onder zeer ongunstige omstandigheden wordt gehouden. Het is wel meer malen gebeurd dat de tijden slecht waren, doch zoo als nu is het toch nooit geweest. Over de crisis is al zeer veel gesproken, zoodat het een afgezaagd on derwerp zou zijn geworden, als de noodzakelijkheid er niet was, daar het hier toch gaat om de broodvraag van zeer veel menschen. Hoeveel liever zou ik het op den achtergrond hebben gelaten. De toestand is ook reeds in een vergadering van 2 October besproken, welke vergadering zeer vruchtbaar is geweest, Daar na zijn toch veel actievergaderingen gehouden, 't Is dan ook een onderwerp, wat mij ter harte gaat en er moeten middelen worden gevonden om den nood te verzachten. De voorzitter van de vereen. „Bloem bollen Cultuur" heeft eens gezegd, dat de bloembol lenteelt een oase in de woestijn is. Dat is ook zoo, want van ons bedrijf is geen onderdeel rendabel ge weest, Met fruit, uitgezonderd druiven, is het al het zelfde. Kruisbessen, aalhessen en aardbeien hebben het ook slecht gedaan. Met groenten en aardappelen is het echter nog slechter. Met groenten wel het al- lerzuinigst, dat heeft de inventarisatie wel bewezen. Kr wordt steeds meer kool in de polders verbouwd, daar de grond hier door de een of andere ziekte on geschikt wordt voor den koolverbouw. De omzet wordt dan ook voor dit seizoen geschat op f 16.000.000 tegen het vorige jaar-f22.000.000. In de Kamer wordt nu toch ook een beetje meer aan den nood der tuinders gedacht. Bij de Landbouw begroting waren 20 sprekers. Wij hebben te trach ten de moeilijkheden te peilen en middelen te zoe ken den toestand te verzachten. Het is nu wel al gemeen bekend, dat de Staten een crediet willen verleenen. Hiervoor een woord van dank. Voorzitter spreekt den wensch uit dat de betreffen de gemeentebesturen ook zullen meewerken. De hoofdbanken te Utrecht en Eindhoven hebben hun medewerking toegezegd. De plaatselijke banken zul len ook wel in den nood hunner leden willen steunen. Wat betreft de verlaging der spoorvrachten wijst de voorzitter op de starre afwijzende houding der spoormannen. 't Schijnt dat de spoorwegdirectie niet begrijpt, dat verlaging noodzakelijk is. Het resultaat tot nog toe is zeer mager. We zullen nog maar aan de laatste stroohalmen vasthouden, dat zij toch nog iets zullen doen, anders zal misschien een andere manier van vervoer moeten worden gezocht. Het is zeer te hopen dat de tuinbouw deze crisis te boven komt. De tuinbouw is zoo'n wonderlijk vak. Er zijn kort geleden eenige oproepingen gedaan om lid te worden van een nieuwe organisatie van tuinders, doch voorzitter waarschuwt hiertegen. De bedoeling is misschien wel goed. doch zij weten niet, wat wij al hebben. Voorzitter spreekt den wensch en de bede uit. dat in de naaste toekomst de toestand spoedig zal veranderen. Spr. heet in 't bijzonder welkom de heeren Valstar en Niemöller, resp. voorzitter en secretaris van het Centraal Bu reau, de heer Bouthnis, van het U.C.B. en de beide landbouwconsulenten, de heeren Hazeloop en Rit- zema. Op voorstel van Voorzitter worden de notulen ter beoordeeling gelaten aan de rekeningcommissie. Het jaarverslag, dat den leden reeds was toegezon den, werd met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. De eindrekening vanhet boekjaar 1929—'30 wordt op advies der commissie, onder dankzegging aan den administrateur goedgekeurd. Vaststelling contributie. Op voorstel van het Bestuur wordt de contributie weer bepaald op 1'40 van den omzet met een mi nimum van i 10. De begroot ing 1930'31 wordt vastgesteld met een totaal in ontvangsten en uitgaven van f4825. Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de leden: J. P. Nijssen en Jb. van Baarsen. Op de aanbeveling voor de vacature van het lid J. P. Nijssen, plaatst het Bestuur den nftredende. Wegens het zich niet meer beschikbaar stellen van het lid Jb. van Baarsen. wordt door de Afslag- vcrecniging „Roemster, Purmerend en Omstreken" de heer A. Rakker Wzn. te Beemster genoemd. De Veilingsveremiging Zwaag en Omstreken stelt als candidaat de heer T. Groot van Hem. De heer Nijssen wordt met algemeene stemmen benoemd. De heer Groot met 38 stemmen, terwijl de heer Bakker 27 stemmen kreeg. Beide heeren ne men hunen benoemingen aan. Tijdens de stemming houdt de heer Hazeloop een rede over de wratziekte. Uit deze rede bleek, dat verschillende soorten zijn geprobeerd, nl. Noordelin gen, Friso, Robijn, Bevelander, Jubileum en Furore. Volgens den heer Hazeloop heeft de laatste de meeste kans van slagen. De opbrengst van een Are was 320 K.G. groote aardappelen. Spr. deelt mede, dat hij de vereen. „De Eendracht" te Oudkarspel nog eenige nartijen voor eventueele proefnemingen beschik baar zijn. Op een vraag van een der aanwezigen, wat de meestgevende geelvleezige aardappel is. antwoordt de heer Hazeloop „Robijn", doch deze kan zeer laat worden gerooid. Hiervan is de schil rood. De op brengst was 325 K.G. per Are. Voorzitter deelt mede. dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht is gekomen dat er f 15.000 meer voor subsidiën aan den tuinbouw voor het houden van tentoonstellingen is uitgetrokken dan verleden jaar Wat betreft de ontheffing der sociale lasten deelt Voorzitter mede, dat daar niet, aan zal zijn te ont komen. De tegenwoordige wetgeving laat geen ont heffing toe. Volgt 'n voorstel van de Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken, luidende: bespreking mini mumprijs. Toelichting. Het bestuur der afslagvereeniging Beem ster, Purmerend en Omstreken, is van oordeel, dat met klem bij de Provinciale Commissie als zijnde het aan gewezen orgaan aangedrongen moet worden, om meer algemeen regelend op te treden voor vaststelling van minimumprijzen voor allerlei producten, en bestaan de nader onder de oogen te zien. Prae-advies van het Bestuur: Gezien de proeven met enkele producten reeds genomen, is het Bestuur van oordeel, dat 't stollen vanminimumprijzen wel resultaat geeft, wanneer die redelijk worden gesteld, hetwelk is te bereiken in onderling overleg met Veilingen van het zelfde product, dat daarvoor geschikt kan zijn. Naar aanleiding van dit voorstel deelt Voorzitter mee, een brief van de Groentenhandelarenvereen. ,.De Koop handel" te hebben ontvangen, waarin wordt aangedron gen om op alle veilingen de zelfde minimumprijzen te stellen. Dit met het oog op de concurrentie. De heer De Boer van Pürmerend, zegt dat het voor gevallen is, dat spinazie, welke onverkocht bleef, aan een instelling cadeau werd gedaan. Dat is niet goed. Wat onverkocht blijft moet vernietigd worden. Anders lijdt de handel schade. Voorzitter inerkt op, dat men zich moet bepalen tot de vraag in 't algemeen. Dat het noodige overleg niet is gepleegd, is niet toe te juichen. De heer De Jong van Grootebroek kan niet met Pur merend meegaan. Het moet met de veilingen onder ling worden vastgesteld, De heer Rustenburg meent, dat minimumprijzen niet zijn vast te stellen, als er geen verplicht veilen is. Voorzitter zegt, dat het met de grootste omzichtigheid moet worden behandeld, er liggen overal voetangels en klemmen. Hier op de algemeene vergadering kunnen geen minimumprijzen worden vastgesteld. De heer P. Slot van Warmenhuizen vraagt of het de bedoeling is dat deze minimumprijzen, als ze door de veilingen zijn vastgesteld, aan alle veilingen zullen wor den opgelegd. Voorzitter meent van wel. Aldus besloten. De heer Klant van Warmenhuizen: Dus nu is in prin cipe uitgemaakt, dat minimumprijzen zullen worden in gesteld. Hierna hield de heer Valstar een rede over het on derwerp „De Tuinbouw en de Handelspolitiek." Tot op heden, aldus de heer Valstar, is de handels politiek het heilige huisje der politieke partijen geweest. De veilingsvereenigingen zijn van verschillende pluima ge, men vindt er alle kleuren en richtingen. Zij hebben echter allen te lijden gehad van de handelspolitiek. Toen in 1925 het nieuwe Duitsche tarief ingesteld werd heeft men ons op alle manieren probeeren te troosten. De eerste troost was dat de consument ook zijn deei wel aan de invoerrechten zou betalen. Dat was aanvankelijk ook wel zoo, maar nu schijnt het anders te zijn. De tweede troost was deze: de tuinbouw is een bedrijf, dat zich wel laat omzetten. De tuinbouw heeft zich zoo veel aange past En dan het groote argument: „goede sorteering cn goede verpakking." Eerst was men van meening, dat de Franschen en Italianen de grootste slag zouden krijgen, maar dit is ook anders uitgekomen. Zal Nederland geen ander standpunt in kunnen ne men? De groote uitbreiding is ook. wel een beetje de schuld van den slechten gang van zaken. Er is over productie in 't heele land. Ook een groote oorzaak is het feit dat in het buitenland de koopkracht zoo ver mindert door de groote werkloosheid. Een invoer recht van f 180.op een wagon kool "van f 500 of f 600 is wel te dragen, doch op de tegenwoordige prij zen kan het niet. Het invoerrecht van f 240.op aard appelen is ook hopeloos om den export voort te zetten. Pe vooruitzichten zijn buitengewoon slecht Er was door allen de hoop op Genève gezet, doch deze is Jn rook vervlogen. Inplaats van vermindering of stilstand hebben we uitbreiding van tarieven gekregen. Op 't oogenblik is er een wedijver tusschen de landen om zich economisch en militair te wapenen. In Duitsch- land werkt men met koortsachtigen ijver aan hoogere tariefmuren en andere invoerbelemmeringen. Practisch alle landen behouden zich betreffende groenten alle rechten voor. Wij missen de wapens om ons te verdedigen. De regeering had moeten vooruit zien en er zich op hebben geprepareerd. Nu willen ze, maar 't is thans te laat. Spr. wil den boycot van den Zuivelbond ook niet geheel verwerpen. Die hebben wel eenigszins gelijk. Hij juicht het toe. dat pogingen wor den gedaan, om met verschillende andere landen, welke in hetzelfde schuitje varen, ino verleg te treden. Ten opzichte der Handelspolitiek hebben de tuin bouwers zich nog nooit uitgesproken. Van de huidige Handelspolitiek is ook niet veel te verwachten. Voor de crisis helpt het toah niet, daarvoor is men te laat begonnen. Het lijkt spr. juist toe, dat de tuinders zich bij de regeering vervoegen, opdat deze zich versterkt tegen de tarieven, ook tegen het Handelsklassengesetz. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten, doch buitengewoon voorzichtig zijn. Protectie is mis schien wel go'ed bij de boeren, by tuinders is dit niet gewenseht. Spr. spoort aan tot aansluiting bij de Ver- eeniging voor Actieve Handelspolitiek, en er tegen te waken, dat de protectionisten de overhand niet krijgen. De heer Klant merkt op, dat men in tijden van de pressie steeds ontevreden ic over de handelspolitiek.Spr. zou geen propaganda willen maken. Als de uitbreiding de schuld is, moet men de bedrijven inkrimpen, goed schiks of kwaadschiks. Het invoerrecht is voor groen ten niet fataal, als het begint te vriezen, wordt de kool evengoed weer duurder, ga maar na bij andere jaren. Wat betreft die economische en militaire bewapening, daar kunnen wij niets aan doen. Men zal op den weg der protectie komen, we moeten voor zichtig zijn.Als wij minder Invoer krijgen, krijgen wy ook minder uitvoer. De heer S. de Boer Kz. van Zuldscharwoude zou eèn demonstratie-vergadering in den Haag willen houden en een protest uitspreken tegen het beleid der regee ring. De heer De Weerdt zegt dat er met praten alleen niet veel gebeuren zal. Ieder land staat op den rand van den afgrond. Hij vergelijkt de maatschappij met een zinkend schip, waarin iedere passagier zijn eigen hut probeert droog te houden en niet gezamenlijk aan de pompen gaan. De een zal zijn kamertje misschien droog kunnen houden, de anderen niet. Maar hij gaat toch ten onder, daar hets chip evengoed zinkt De fout schuilt in de actie van ons zelf, we moeten niet in het kleine kamertje blijven, maar het heele schip redden. De heer Valstar antwoordt het volkomen met den heer Klant eens te zijn, dat de vorst meer zal redden dan alle praatjes, doch hy spreekt tegen dat de tarieven op kool geen nadeelige invloed hebben. Hij acht pro tectie de gevaarlijkste politiek. Er is wel Iets voor om naar Den Haag te gaan. In dezen tijd zijn er wel meer dergelijke vergaderingen in Den Haag geweest Maar we hebben tegenwoordig een regeering die alles zoo'n beetje aan den laars lapt. Men moet het probeeren met de middelen die men heeft. Wat ik heb beweerd, wil ik echter staande houden. Het is zeer dringend gewenseht dat Nederland het roer een paar strepen omgooit Is onverantwoord om langer in 't hemd te blijven staan Spr. gaat liever vechtende ten gronde, dan als iemand, die zich op het gegeven oogenblik heeft vergeten te wa penen. De heer Bouthuis zegt, dat er geen commissie is om te onderhandelen over de tarieven. Deze vervallen den 31 Dec. 1932. Dan zal er over moeten worden ge praat Wij zyn de grootste klant van Duitschland, dus van een sluiting der grenzen zal wel niets komen. Na rondvraag, waarvan enkele heeren gebruik maak ten, volgt sluiting. Alle 24 opvarenden vermoedelijk verdrongen. Uit Oslo wordt gemeld: Men vreest dat het stoomschip „Torefjell'' tijdens den storm iu den nacht van Zaterdag op Zondag ter hoogte van Egersund is vergaan. Er zijn daar wrak stukken aangespoeld, die zonder twijfel afkomstig zijn van de „Torefjell". Het stoomschip had een be manning van 24 koppen aan boord, die waarschijnlijk allen verdronken zijn. Groote schade aan de scheepvaart toege bracht. Het B.T.A. seint d.d. gisteren uit Parijs: Aan de Fransche kust heerscht sinds 24 uur weer een orkaanachtige storm, waardoor groote schade aan de kustscheepvaart wordt toegebracht. Van een Fransch stoomschip, dat voor Boulogne met de golven streed, werden twee man over boord geslagen. Zij zijn verdronken. Boven Cherbourg woedde een hevige hagelstorm. Verscheidene schepen konden niet vertrekken. Uit alle havens zijn reddingsbooten uitgevaren om naar schipbreukelingen te zoeken. Noodkreet van een doodelijk getroffen stand. Wolff meldt uit Berlijn: In Zuid-Beieren, in het Inndal, in de Chiemgau, in de Mangfallpau en in de aangrenzende strek m is „-en nieuwe radicale boerenbeweging onder leiding van den landbouwer Altenburger uit Henkw03 ontstaan, die volgons de „Lokal-Anz." reeds een grooten aan hang in de kringen der kleine boeren heeft gevonden. De beweging gaat uit van de gedachte, dat de po litieke partijen hebben gefaald, en dat het zóó niet langer kan voortgaan, de deelnemers heffen de leus aan: wc zullen ons zelf helpen, ten einde huis en hof niet to verliezen. Te Rosenheim, Alpling en Miesbach hebben de aan hangers der nieuwe beweging groote betoogingen ge houden. Talrijke sprekers verdedigden de actie en be toogden, dat de boerenbeweging een noodkreet is van een doodelijk getroffen stand, welks ondergang niet kon worden tegengehouden, als er geen hulp kwam. De beschermende rechten, zoo werd o.a. gezegd, kwa men veel te laat. Slechts één afgevaardigde der Beiersche Volks partij bestreed de beweging en sprak zich uit vóór de oude organisatie. Tengevolge van een aanslag door bandie ten. Dooden en gewonden. Het N.T A. spint uit Peking: In Noord-China hebben bandieten een tr?in laten ontsporen, waardoor deze in een rivierbedding stort te. Eenige personen werden gedood en een veertig tal gewond. De roovers plunderden den trein cn vluchtten toen soldaten verschenen. De bandieten hadden op een brug de rails verwij derd, waardoor de trein, die in volle vaart de brug moest passeeren in de diepte stortte. De locomotief vloog in brand, waardoor ook eenige wagens vlam vatten. Een buit van 90.000 Mark. De daders worden door verschillende auto's vervolgd. V.D. verneemt d.d. gister uit Mainz: Hedenochtend te ruim 9 uur heeft in de nabijheid van het gebouw van de Rijksbank in de Bartelitzer- strassc een brutale straatroof plaats gehad. Twee beambten van de Mainzer Volksbank hadden op de Rijksbank voor het doen van uitbetalingen een bedrag van 90.000 Mark gehaald. Voor het gerechts gebouw sprongen uit een personenauto, die geruimen tijd voor de Rijksbank had gestaan, en die vermoe delijk gestolen is, twee met revolvers gewapende mannen en beroofden de beide mannen bliksemsnel van hun actetasschen met al het geld, dat zij zoo juist van de Rijksbank gehaald haddon. Toen zich in de nabijheid bevindende voorbijgan gers toesnelden, loste een der roovers eenige schoten. De aanranders zijn in de richting van Frankhui ontkomen, doch zij worden door verschillende auto's vervolgd. In de mijnindustrie. - Dreigende uit sluiting. Wolff meldt uit Essen: De tusschen den werkgeversbond en de arbeiders- vereenigingen onder leiding van prof. Brahn als ar biter gevoerde onderhandelingen over de loonen in alen mijnbouw, hebben tot geen resultaat geleid. Daarmede is de arbitragepoging geëindigd. Op 1 Jan. 1931 treedt ten opzichte van de loonregeling in den mijnbouw een tariefloozen toestand in. De eige naars moeten de arbeiders tegen 15 Jan. in verband met de noodig geachte loonsverlaging ontslaan. In de textielindustrie. Uit Augsburg wordt gemeld: De groep Zuid en Noord Beieren van den Zuid- Duitschen bond van werkgevers in de textiel-indu- strie heeft tegen 10 Januari 1931 de bestaande loon- overeenkomst met de arbeiders opgezegd. De eischen der patroons, die een loonsverlaging betreffen, zullen aan de arbeidersbonden worden voorgelegd. Door deze opzegging der loonovereen- komst worden 55 60.000 mannelijke en vrouwelijke arbeiders getroffen. De lijken nog niet geborgen. V.D. verneemt d.d. gister uit Parijs: De lijken van een groot aantal slachtoffers liggen nog onder de puinhoopen bedolven. Daar ongeveer 10.000 M3. aarde verwerkt moeten worden, zei het nog eenigen tijd duren voordat men de lijken zal hebben gevonden. Driehonderd soldaten en inlanders zijn met het op- ruimingswerk bezig. Het opruimingswork kan slechts zeer voorzichtig geschieden, daar men nieu we aardverschuivingen vreest. Gelukkig beert de regen opgehouden, waardoor men iets sneller kun opschieten. DE REPUBLIKEINSCHE PARTIJ IN SPANJE. De voorzitter gearresteerd. Uit Barcelona wordt gemeld: De voorzitter van de republikeinsche partij is heden morgen gearresteerd. Men verwacht dat nog meer ar restaties zullen volgen. Gevaarlijke vlammen. Toen gistermorgen begonnen werd met het herstel len van den gashouder van de gasfabriek te Oostzaan, welke op enkele plaatsen lekken vertoonde, boorde de steekvlam van het lasehapparaat een gat In den wand. Het uitstroomende gas vatte vlam en op verschillonde plaatsen in den zywand sloegen do vlammen naar bulten tot boven dengashouder uit. Het verschynsel, dat veler aandacht trok, werd zelfs in Zaandam waar genomen. Door het laten ontsnappen van gas zakte het niveau in den houder en wist men het dreigend gevaar te bezweren. In de des avonds gehouden raadsvergadering maakte de sleehte toestand van den gashouder een ernstig punt van bespreking uit. Een nieuwe houder is drin gend noodig. Met moeite zal de gasvoorziening gaande kunnen worden gehouden. B. en W. werden gemach tigd de noodige maatregelen te nemen. De twee studenten In hooger beroep tot één week gevangenisstraf veroordeeld. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gister in hoo ger beroep uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de beide studenten der Technische Hoogeschool te Delft, die in den avond van 11 Mei 1.1., na afloop dor Univer- siteitsroeiwedstijrden in het Noordzeekanaal, wederrech telijk het Koninklijk Paleis op den Dam binnendrongen, daar allerlei baldadigheden pleegden en zich ook aan ver nieling schuldig maakten. De vierde kamer der Amsterdamsche Rechtbank he^ft op 27 Juni 1.1. de verdachten ieder veroordeeld tot dr;o weken voorwaardelyke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaren. Vonnis waartegen het O. M„ d t tegen ieder drie weken onvoorwaardelijk gevangenis straf had gevorderd, hooger beroep aanteekende. Do advocaat-generaal had zich in hooger beroep bij den eisch van het O. M. in eersten aanleg aangesloten. Het Hof bevestigde het vonnis, behalve ten .aanzien van de uitgesproken straf. In dit opzicht opnieuw recht doende, overwoog het Hof, dat de ernst %ran het geoloeg- de feit en de omstandigheden waaronder het is gepleegd, nopen tot het opleggen eener onvoorwaardeiyke gevan genisstraf, doch dat de omstandigheid, dat de verdachten reeds gevoelig zyn gestraft door de uitsluiting voor den tyd van één jaar van de hoogeschool waar zy studeer den, aanleiding geeft om wijziging te brengen in den duur der opgelegde straf. Op grond van een en ander werden de verdachten ieder veroordeeld tot één week gevangenis straf. WEINIG INTELLECT. In Amerika overleed onlangs zekere Payne White ncys Formue die een fortuin naliet van 194 millloen dollar. Dit enorme bedrag zag er als volgt uit: aan- deelen 182.000.000 dollar, grondeigendommen 3.000.000 luxe boot 16.000 dollar, salonwagen 57.500 dollar, auto's 40.000 dollar, boeken 150 dollar. GERUCHTEN OMTRENT EEN BLOEDBAD IN CHINA. Uit Nanking. 30 December: De mlltaire autoriteiten van de Nationalistische regee ring hebben meegedeeld, dat zy een mlltaire expeditie zullen uitzenden tegen het Mohammedaansche leger, dat naar beweert wordt in de provincie Kansoe 30.000 Chlneezen heeft uitgemoord. De verbindingen met Kan soe zyn verbroken. BIOSCOOPBRAND IN OOST-SIBERIë. 7 Personen verbrand. In de nabyheid van Tsjita in het dorp Waloejefka is gedurende een bioscoop voorstelling brand uitgebroken. Zeven personen kwamen om het leven. ZONDAG 4 JANUARI. NED. HERY. GEMEF.NTE te: Zuldscharwoude. voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Dirkshorn. nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: ..In het begin des Jaars". (Begroeting van den nieuw benoemden Diaken). Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Burgerbrug, voorm. 10 uur. Ds. Tinholt. St-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oude8luls, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Bevestiging v. Kerkeraadsleden. Schagerbrug, zie Oudesluis. Wleringen, geen dienst. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Bevestiging Kerkeraadsleden. Hoogwoud, geen dienst Anna Paulowna. voorm. 10 uur. Ds. Vorstman. Winkel, voorm. 10 uur. Ds. Zillinger Molenaar. Heerhugowaard. nam. 2 uur. Ds. Hak. Veenhulzen. zie Heerhugowaard. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds R. van der Veem Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2.30 uur. Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7V4 uur, Ds. Tollenaar, Den Helder,

Schager Courant | 1930 | | pagina 13