WAT DRAGEN'ONZE JONGE MEISJES ONDER DEN MANTEL? HOE KAN MEN EEN PATROON ZELF KNIPPEN? 1. Rok van beige en bruin tweed, verwijd door 2 holle plooien, die eindigen aan de punten, gevormd door het heupstuk. De blouse is van beige flanel, met bruin gezoomd en geknoopt in de puntvormige stukken Benoodigd: tweed 0.75 M. in 1.40 M. breed, flanel 1.50 M. in 0.80 M. breedte (14 J.) 2. Rok van beige laken met twee holle plooien ter verkrijging van de noodige ruimte. Hemdblouse van witte toile de soie met platten kmag en een geknoopt schou derstuk. Benoodigd: laken 0.65 M. in 1.40 M. br.; toile de soie 1.50 M. in 1 M. br. (14 j.) 3. Rok van marineblauwe serge, welke zich aan de eene zijde verwijdt door een groep plooien, welke loopt tot aan de met een knoop gesloten zak. Ceintuur van rood met blauw gevlochten leer. De blouse is* van rood chêpe de chine, blauw gezoomd en met blauwe knoopen. Benoodigd: serge 0.75 M. van 1 M. br.; crêpe de chine 1.15 M. van 1 M. br. (14 j.) 4. Rok van zwart, wit en groen tweed, welke onder het heupstuk in vorm gesneden is. De blouse is van wit crêpe de chine, ge strikt aan den hals met Schotsche crêpe bi wit en groen. Een zelfde garneering vinden wij aan de polsen. Benoodigd: 0.75 M. tweed van 1.40 M. br. 1.15 M. crêpe van 1 M. br. (14 j.) BLOUSES VOOR JONGE MEISJES. 1. Blouse van ivoorkleurige crêpe de chine bedrukt met roode cirkeltjes. Kraag en polsen zijn gestrikt en gezoomd in donker rood. Benoodigd 1.50 M. in 0.80 M. breed (14 J.) 2. Blouse van ivoorkleurige toile de soie met? een schouderstuk dat aan de hals ge knoopt is. Aan de voorzijde en op den rug een breede groep van gestreken plooien. Benoodigd: 1.50 M. in 1 M. breed (14 j.) 3. Blouse van champagnekleurige crêpe de chine met een schouderstuk dat tegelijker tijd plastron vormt. Dit schouderstuk Is a jour gezoomd. Benoodigd 1 M. in 1 M breedte (14 j.) 4. Blouse van beige crêpe de chine met lavendelblauwe figuren bedrukt. De jabot die bevestigd wordt door een aan de hals ge knoopt lipje is van effen lavendelblauwe crêpe de chine, gevoerd met beige crêpe. Benoodigd 1.25 M. in 1 M. breedte (14 J.) WELKE KLEUREN ZIJN EIGENLIJK IN DE MODE De keuze der kleuren is dezen winter van meer belang dan zij ooit geweest is. Dit komt daardoor, dat de mode tegenwoordig veel somptuuser is en dat de kleuren aan dezen rijkdom veel meewerken. En tevens doordat de mode van de ensembles „deux" en „trois piéces" in eenzelfde tint zeer aan het tanen is. Integendeel, een vrouw die naar de mode gekleed wil zijn, kiest voor haar toilet een combinatie van meerdere kleuren. Het zou evenwel misplaatst zijn te denken dat de vrouwen zich met levendige kleuren zouden gaan tooien. Terwijl zij in geen enkel ander domein voor buitensporigheden terug schrikken, vertoonen zij een vreemde be scheidenheid wanneer de kleuren in het spel komen en slechts dié vrouw kan aanspraak maken op den naam gedistingeerd welke discrete en sombere kleuren weet te kiezen. Voegen we hier terstond aan toe, dat het zwart geen groote rol zal spelen, tenminste volgens de kleermakers, want tot nu toe ziet men het nog evenveel als vroeger. Maar in principe is de regeering der zwart en witte toiletten geëindigd. Daarvoor in de plaats draagt men een donkerblauw, het z.g. nacht blauw. met wit gecombineerd Een ander verschijnsel is het mengen van kleuren. Dit is een natuurlijk gevolg van den stijl der japonnen, en bovendien krijgt men gauw genoeg van eenzelfde kleur die lang gedragen wordt. Wanneer de hoofdtoon van het toilet donkerblauw, groen of bruin is, zoo moeten de détails van den japon wit genomen worden of indien zulks mogelijk is, in een kleur die er mee afsteekt. Deze toepassing yan een kleur die op een andere afsteekt, zal een der Parijsche modekenmer- ?en van 1931 zijn. Soms neemt men een leven dig contrast, licht rood met saphierblauw bijv. Maar in het algemeen. Is deze kleuren combinatie minder opvallend, bijv. donker rood met turkooisblauw. Het zou moeilijk zijn een of twee triomfeerende kleuren te noemen. De kleuren hangen tegenwoordig af van het type der vrouwen. Maar men ziet veel groen en veel rood, een wijnrood dat zeer goed past bij bepaalde blonde vrouwen, zcvals Titiaan deze schilderde. Voor de zachte winterdagen ziet men veel beige, maar zoo dra het koud wordt, komt daarvoor bruin in de plaats. Elke vrouw moet dus een donkere kleur als hoofdkleur voor haar toilet kiezen. Deze kleur moet passen bij hare oogen en haren, maar somberder, intensiever. Een vrouw met blauwe oogen kieze dus een dieper blauw dan dat van haar blikken en een met bruine oogen zal den voorkeur geven aan een don kerbruin, op deze wijze aan haar gelaat een bijzondere aantrekkelijkheid gevende. PARIJSCHE MODENIEUWTJES. Bij de avondjaponnen zullen we er geen meer zien die van boven tot onderen uit één stuk gemaakt zijn. Alle japonnen hebben volants of ingezette stukken, zij het aan den schouder, aan het middel of aan de heupen En de rokken, bijna alle in vorm gesneden of met vele plooien, zijn enorm wijd en reiken aan den geheelen omtrek tot aan den grond. En een mooie vrouw, die er voor eenige jaren nog trotsch op was dat de omtrek van haar rok precies iy2 Meter was. bekent tegenwoordig dat de zoom van haar laatste avondtoilet een lengte heeft van twaalf meter PALETOTS. Dezen zomer hebben we vele japonnen zonder mouwen gezien, waarbij kleine pale- tots met mouwen gedragen werden. Dit was zeer practisch voor haar die gekleed wilden zijn voor twee oogmerken: het veroorloofde om zich op de straat te vertoonen, terwijl men toch een dinerjapon aanhad. Dezen winter zien wij het omgekeerde: de japonnen hebben lange mouwen en de man teltjes korte. Maar de japonnen zijn toch elegant en zijn bestemd voor theevisite of kleine d inertj es. Met den paletot vormt het een aardig wandeltoilet. Deze paletots, die aanmerkelijk langer zijn dan het vorige seizoen, hebben geen kragen. Zij zijn dikwijls van een andere stof dan de japon: van laken op een fluweelen japon of van fluweel op een japon van crêpe Georgette. Zeer veel ziet men deze paletots geheel gezoomd met een smallen rand van bont MITAINES. De mitaines uit den tijd onzer grootmoe ders komen weer terug. Somtijds van kant, ook wel van soepele peau de suède, zwart of wel in kleuren als bleekgroen, blauw rose of zelfs bruin, zien wij ze bij avondtoiletten dragen en veroorloven zij aan hun draagsters hun mooie vingers enringen te laten zien. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejuffr. L. Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96. Den Haag. De patronen voor dames kosten 11- die voor kinderen 0.80. Het duurt onge veer 10 dagen alvorens ze in het bezit ko men van degenen die patronen aanvragen. Aan de lezeressen die een patroon bestel len wordt beleefd verzocht bij de aanvrage het verschuldigde bedrag in te sluiten, ter voorkoming van administratiekosten. KRONIEK VAN DEN ARTS. KOUDE VOETEN. Na een meer dan treurigen zomer zijn wij eindelijk in den winter aangekomen. En met dezen zien we het aantal zieken weder toe nemen. Maar wij kunnen hieraan direct toe voegen dat het meerendeel van de ziektes die aan het koude seizoen te wijten zijn, vermeden zouden kunnen worden indien men zich slechts de moeite wilde geven een beetje meer op te passen en voorzichtig te zijn. De eerste van de voorzorgsmaatregelen die men nemen moet, is deze, om nooit koude voeten te hebben. Wij begaan allen dezelfde fout: wij doen alles om den borst, den hals en den rug goed te bedekken, wij dragen tricots, flanellen, bont, halsdoeken enz., maar wij vergeten dat een kou welke men op de borst vat (en dit is door de onder vinding bewezenminder gevaarlijk is dan die. welke men krijgt door zijn voeten. Verkoud heid, bronchitis, migraine, longontsteking, keelontstekingen, hebben dikwijls geen an dere oorzaak dan koude voeten, en vooral vochtige koude. Het is onnoodig hier in wetenschappelijke beschouwingen te treden op welke wijze ons organisme benadeeld wordt door koude voe ten, maar laat het u gezegd wezen dat dit organisme er een vermindering van weer stand door ondergaat en dientengevolge alle microbische aanvallen begunstigt. Ten griep krijgt men evengoed via de voeten als via den neus Natuurlijk, men krijgt de griepbacillen binnen bij het adem halen, maar iedereen ademt deze in! En niet iedereen wordt ziek! Het zijn de koude voeten die de gunstige omstandigheden voor de griepbacillen schep, pen, waardoor deze zich vermeerderen kun nen en de ziekte op uw lichaam vat krijgt. Dus. hebt nooit koude voeten! Maar hoe moet men het aanleggen om geen koude voeten te hebben In de allere'---*" plaats spelen waterdichte schoenen hiei groote rol. Wanneer het vocht niet kan -ordringen is dikwijls de beweging bij het loopen voldoende om te zorgen dat de voeten warm blijven. Men zal u ook aanraden de voeten in te wrijven en te masseeren, zoodra gij thuiskomt, om de voeten onder koud stroomend water te houden en ze daarna met een wollen doek goed droog te wrijven en een menigte andere ILLUSIE. In 't bosch - waar hooge stammen In stille majesteit, Zich heffen naar den Hemel, Met armen - wijd-gespreid, Stond, bovenop een heuvel, Dicht bij den boschrand-zoom, Alleen - en als verlaten, Een kleine dennenboom. En in het schuchter weten, Van nietig-kleinen top, Keek 't boompje stil verlangend, Steeds naar den Hemel op En zie - als door een wonder Vervulde zich zijn droom, En midden in den Hemel Dacht zich de dennenboom. Die plotseling ontworteld. Onttrokken aan den grond, Als in een droom ontwaakte, En in een Eden stond, Waar kaarsen flonk'rend lichtten. En zang, in jubeltoon, Van Liefd' en Vrede ruischte In zelen, wonderschoon En toen, in bleeken morgen, De schitt'ring was gedoofd, Bleef daar de kleine Kerstboom, Die aan zijn Hemel g'looft H. H. DE B.—L middeltjes, het eene beter dan het ande maar die u van weinig nut zijn. omdat u 9 van de 10 gevallen de tijd ontbreekt ze toe te passen. Ik raad u dus aan u da? mede tevreden te stellen dat gij steeds go? passende schoenen met stevige zolen draa' Voegt daaraan toe de verstandige methc om dikke sokken te dragen. Voor vrouwen het aanbevelenswaardig om zooals tro wens de mode nog steeds voorschrijft dikke kortere kous over de eerste te dragi En tenslotte doet precies zooals ge sj wilt, maar ik herhaal het nog eens: pj op nooit koude voeten te hebben. Dit is der belangrijkste punten van het vraagsj hoe men de winterziektes kan voorkomen DE JAPON. Stippel het grondpatroon na. Geef de hals diepte aan. Zet op de voorkant een lijn op de grootste lengte van het lijfje en zet 12 cM. hooger ook een lijn voor de hoogte van de punt Meet op de onderste waterpaslij n hw af. want de punten moeten voor en achter even groot zijn. Teeken de punten volgens teekening. U teekent hetzelfde aan tal centimeters voor een plooi op de schou der erbij en wordt de plooi in de naad weg genomen, gelijk u op de teekening kunt zien. De achterkant kunt u ook teekenen en moet op de waterpaslijn ook hw afgemeten worden en de zijlijnen moeten even lang zijn. De rok is gewoon recht. De geheele wijdte van de rok is ongeveer 2 x heupwijdte. Denkt u erom dat de lengte van de rok vanaf het hoogste punt van de punt gemeten moet worden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16