een Arbeider Brabantsche brieven. Onteigening ten algemeene nutte. Marktberichten. Relletjes in Haarlem. Advertentiën. Daan Pool 1 Boet, Voorzien van oen Werkman. FEUILLETON. VERTELLINGEN. Ulvenhout, Ouwejaar 1930. Menler, M'n leste briefkc van deus jaar, op c"n lesten dag van 't jaar. c. ..Ico. Elaans hoef ik nia te maken! Zóów, uit onzen kop, kun nen Trui en ik wel zeggen: „iouw!" Gisteravond op bed. ge wit, me zitten in de lezjees, dus as ge wa te bepraten het doc-d-et maar ln de bed stee toen zee ze zoo: ,,'t is dunne op 'nen riek, Dré, van 't jaar." Ochirrekes, doch ik 'k wiest da-d-et komen zou daar heddet gesallemaander deur de ruiten. „Zoow", zee ik, mee 'nen geeuw, „is ie zoo dunnekes uitgevallen? Ja, wa zummc d'raan doen, ee?" En ik draaide m'n eigen om, op m'nen slaapkaant, om van de sjapieter af te komen. Toen gaf ze me 'nen kaajer in m'nen lenden en foeterde: „Ollce. Pater Goedleven, draai-d-oew eigen nog 's ver-om, mergen emmen gin gelegenthekl en mer- genavond is 't jaar om!" „Vcur d'n bakker, Trui," riep ik: „mergen is 't ouwe jaar, hoe sta-g-et mee d'n worstenbrood; zijn de bul len veur mekaren?" en ik gooide m'n eigen wéér om en trok Trui d'r slopmuts over d'r oogen. „Zeg, 't nouw maar gaauw", geeuwde-n-ik, „waant as ik nouw weer op m'nen slaapkaant staai, draal ik nie meer trug, ouwe! Ge mokt kepleet zo'n pennekoekske van me, hoe hleten z'ok weer, oja, 'n wenteltifke!" „As ge nouw nog 's aan m'n slopmuts trekt, vervelend end lol, dan za'k oew 'n opkaaier verkoopen in oewen rug. da..." „Eerst", zee ik. „Trekt er nog 's aan!" dreigde ze, „as ge 't haart in oew lijf hét!" Toen dee 'k of ik weer zou trekken, 't gebeurde-n- allemaal in de aartstikkedonkerte maar ik nam d'ren goeien ouwen kop ln m'n haanden en... ge begrèpt! „Kan 't nie wa zachter',, vroeg ze. „Schaam-d-oew eiges veur de kienders, ouwe gek!" ,,'k Weet ommers wel wa ge zeggen wil, bezurgd-wef- ke-van-me", suste-n-lk; „'k weet sodejabels goed da me van 't jaar ons duuzend guldens nie overleed emmen, maar wa kan mijn dio verrotte duuzend gulden schil len. Wemmen alles! Bekare, gezondheid, 'n verken ln de kuip om vcur ni de houding te gaan staan, de schuren leggen vol veur de blesten, de winterzaai staat er bij om óp te frèten, raauw uit 't vustje, wemmen 'n aarig kappetaaltjc en 'n onbelast gedoeike, wa kón me toch dieën rooien rug meer of minder maken, ouwe klep pert?" „Hedde gij soms de geldpest?" vroeg ze toen: „1 Is toch veur de kienders, as wij 'r 's niemeer zijn. „Dan zullen ze mee z'n allen duuzend guldens minder erven", foeterde-n-ik, „omda-d-et in heel de weareld zoo belabberd gaat, 't zal er toch nog veul meevallen, Toete- loeris, en daar wil ik nouw gin menuutje te minder om slapen, horre!" „Maar..." „Niks! Ik ben wel 'nen ouwen gek, maar leert ditto van me: kek nie naar 't bietje da ge mist; zie naar 't veule da ge bezif en veur de rest: sloppèl!" Hier, amico, hedde nouw m'nen blaans open-en-bloot veur oew leggen en d'n Jpuwe mag beter uitgevallen zijn, Ik hoop asdat ie nie slechter is, dan hedde nog gin klagen, man! Ik zet er teminste gère m'nen naam veur, da-d-cénendartig nie slechter aflopt. Keb heel 't afge- locpen jaar lekke geschraanst, en 't Is me bekomen as 'n jonge spreeuw; keb veul plazier g'ad. gin groote zur- gen, gin droeve dingskes van beteekenla, dus keb alle rejen om onzenlieveneer op m'n bloote knle-kes te be- daanken! Hij hee mijn van 't jaar weer nie vergeten en waar 'k 't allegaar aan verdiend em...? Maar genogt: ik diukel weer mee ale vertrouwen *t nuuwe jaar in, zooas ik 's zomers in onze Mark plens en ik ben van plan er deur te zwemmen, tusschen de zuiveren vlschke3 en laangst de zuutgele dotterblommen; te dompelen naar d'n lanuwen, witten bojem en op te drogen ln 't zonneke, da'k 't leven, de heele schepping as 'n mollige boerin van melk en bloed op zouw willen pakken, op d'ren kop zetten en teugen d'r gewitwel aan slaan ,om dan weer weg te duiken ln 't klare water, dat de vlokskes schuim teugen de boomekrulnen spat ten! Hah! 't Is ieveraans altij zoo schoon. D'r zijn duu zend oogenblikken ln één jaar. da'k teugen m'n eigen zeg: ,,'t kan In d'n hemel host nie schoonder zijn" en dan zwaai ik d'n eigen aan 'nen boomknoest, da m'n lompen soms in de kruinen blijven hangen. En da's meer as duuzend guldens, amico. Veul meer! Waant één zo'n mementje verpatsen veur 'nen gulden, as da meugelljk was, 't zeu verraad zijn aan onslievenlrke, die op zukke oogenbllkskes 'n knipogske naar oew doet. Da zouw Goud-verkoopen veur-zulver zijn en veur die kaart pós Ik Dan vuul-d-oew eigen mieljenèèr, amico, maar zonder de zürgen van zo'nen geldwolf. Amico. da's allemaal goud. wa zukke menschen em men. mee 'n kurke d'r op en da's kepót! Waant 't bewijst olleen maar, dat er nog 'n mlnde- res oort van goud ls, maar... dat er even mooi uitziet. Maar „mijn" goud as 'k 't zoo dan ls zeggen mag du-d-hee gin kurke noodig. Da's zoo puur, zóó echt, da kunde vuulen ln oew haart. As d'n gouwen glaana van 't zonneke strak weer op m'n akkerlaand lee te beven en 'k zie m'n zaaisel mee schokskes deur d'n gwaren èèrde breken, dan zijn da de muljoenen kurkes op 't zonnegoud, die 'k er hekstra bijkrijg! Da's zoo eerlijk, zóów schoon, zóow waar, - da vuul m'nen Blek nog wol deur z'n krulharon henen, as ie mee zukke dagen teugen me-n-opspringt en mee z'nen tongelap deur m'nen nek sliert, om mijn te bedaanken veur 't goeie da van d'n hemel af komt vallen! Neeë. alles bij mekare genomen, keb dan vol gens Trui 'n kwaal Jaar gemokt maar 'k ben dub- helt-en-dwars tevrejen. En as me-net aander jaar d'r weer zoow deur komen en keb zo'n gevuul van Ja elee. meer hel'k nie te wenschen. Kunnen er duuzend guldens op overschieten... zooveuls te beter! Da's dan 'n bewijs, da-d-et alle menschen weer 'n bietje beter gaat! Waant d'r zijn boerkes, ollee. die kosten van 't Jaar ging dubbeltje missen veur 'n kèrslce bij 't kribke! De polletiekers zeggen: „da zit 'm In 't kappetaal. Kom maar bij ons, gif-d-oew stem maar aan mijn, (dan ls !c ók weer gebrooid...!) dan za'k da vèrken wel veur oew wasschen!" Oehèrme! Da kom van 't kappetaal... Neeë, dat zit 'm ln 't nie-kappctaal. Me zitten nouw eenmaal in de magere jaren, da's gatvernollc ok nie veur 't eerst en daar motten me deurhenen. Ge doe bij ons. in ons vak, nouw eenmaal mee mee één schup cssetce as mee 'nen polletleken speech van tien bockdcclen. Daar groei nog ginnen braandnetel op. En as de mensehen gin centen emmen om genogt veur ons perdukten te betal. dan kunde de schuld wel geven aan 't kappetaal, maar ge kun-d-evengoed zeg gen: „da-ö-hec Jantje of Pieterke gedaan." Aanderen zeggen: ..'t ls dc schuld van de Bolsewle- lters, ('t nie-kappe-taal dus?!), die d'r graan de wea reld Ingooien veur lage prijzen en rolvers op 'n houtje zitten te bijten. En ons Tweede Kamer zee: „brood eten da van èrpelmeel gebakken is en de boeren zijn uit d'n pinarie." Wite wa-d-ik denk? Nle-kappetaal, wel-kappetaal èr- pelmeelbrooikes, lopt allegóar naar de schaans mee oew smoesjes! Aan 'nen boei verkopte gin knollekes veur citroenen en brood van èrpelmeel? It ze mee hapkes, maar dan gaai ik zeivers weer bakken, net as vruuger. 'k Zouw 't Jammer vinden vcur -d'n Fielp, onzen bak ker, maar m'nen oven staat er nog. Vandaag of mergen gaan ze pils brouwen uit zage meelamico, dc lcurkesü Daar zijn de keuren weer, jonk, die motten bewijzen da doublé gin goud is en zagemeel écht zagemeel is! Maar gif mijn vanavond mee d'n ouwejaar maar 'n plnteke pils van doodgewoon graan en worstenbrood van zuiveren blom, horre. Da's me gatsammelievebben 't heele jaar ók nog duu- zend guldens wèèrd! Maar 't is gek, zooaa na den oorlog alles veraanderd ls! Tot 't woordenboekske toe. Vruuger. dan noemden me iemand 't-mes-op-z'n-keel- zetten: uitzuigen! Teugeswoorig hiet 't: „bezuinigen". Vruuger, dan noemden me brood van èrpelmeel: knoeien, vervalschen! Teugeswoorig: „eekonnemie"! 'k Geef toe, amico, deus woorden klinken futsoen- 1 ijker! Maar op die manier gaan me mee al ons futsoen zoo laankzamerhand naar de schaans! Laten me 's he melsnaam de dingeskes bij d'ren waren naam vernoe men. Da's dan wel nie pollitiek, maar me zijn nouw zoo zuutjesaan zóów deurgemazcld aan pollitiek, da me-n-ons bükske d'r knapkes van vol emmen. En pollitlekers, 'n gelukkig nuuwejaar horre, mee alle plazier, maar lot ons, boeren, maar dorschen! Wem men oew nie geroepen, dus: nie noodig vandaag, kop man! zeggen wij hier in de contrijen. 'k Wensch de heele waerelc veur 1931 wa minder „futsoen" toe en wa meer eerlijkheid, daar zummen 't dan maar op houwen! En gij, amico. Ollee! 'k Neem m'n pilske op van echt graan en ik klink mee oew op 'n zalig, 'n heilvol nuuwejaar! 'k Wensch oew toe onzenlieveneer z'nen zegen op oew werk, oew fermilie, op ales wa-d-oew aanbelaangt en dan... dan zal 't zekers nie slecht gaan! 'k Spreek Goddank uit ondervinding! Nogmaals: saantjes en da me 'm nog laank meugen lusten! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. GEBR. KWELDAM wenschen hun bekenden en Cliëntèle een VOORSPOEDIG 1931. Schagen, 1 Januari 1931. De eenigen tijd geleden in deze courant voorkomende advertenüen betreffende onteigening ten behoeve van wegenaanleg zullen vele belanghebbenden hun schre den hebben <£oen richten naar de gemeentesecretarleen in de hoop iets meer te weten te komen omtrent 'tgeen er met hun eigendommen te gebeuren staat. Velen zullen teleurgesteld het raadhuis hebben verlaten, niet wetende dat genoemdo advertenties slechts mededeelingen bevat ten ten aanzien van een voorloopige aanwijzing, die be langhebbenden weinig te zeggen heeft Nu niet alleen voor den aanleg van den weg Schagen Verlaat, doch binnen korten tijd ook omvangrijke ont eigeningen zullen plaats vinden ten behoeve van de kanalisatie van Westfriesland, gelooven wij te voldoen aan het verlangen van velen een uiteenzetting te geven omtrent een onteigeningsprocedure. Vooraf in het kort iets over de onteigening in het algemeen. Onteigening is het woord zegt het reeds een aantasting van het recht op eigendom; aangezien dit recht behoort tot de z.g. Grondrechten spreekt het van zelf dat die aantasting met waarborgen tegen willekeur ia omringd. Artikel 152 der Grondwet zegt: „Onteigening ten al- gemeenen nutte kan niet plaats hebben dan na vooraf gaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut ont eigening vordert en tegen vooraf verzekerde of vooraf genoten schadeloosstelling, een en ander volgens voor schriften der wet. De wet bepaalt de gevallen in welke de voorafgaande verklaring bij de wet niet wordt ver- eiseht. Het verelsohte. dat de verschuldigde schadeloos stelling vooraf betaald of verzekerd zij. geldt niet, wan neer oorlog, oorlogsgevaar, oproer, brand of watersnood een onverwijlde Inbezitneming vordert." Bij onteigening zijn er dus twee elementen: Eenerzljds het overgaan van den eigendom van A op B; anderzijds het betalen of verzekeren v^n schadeloos stelling van B. aan A. Dit ontelgenlngsrecht wordt den staat toegeschreven omdat hij zou hebben een z.g. „do- minlum eminens" een hooger eigendom, waaraan par- ticulier eigendom ln noodzakelijke gevallen moet kun nen worden opgeofferd. Onteigening is niet Iets van den laatsten tijd. Reeds omstreeks 1400 gaf Albrecht van Beieren aan de stad Haarlem het privilegie om grond te onteigenen, tor plaatse waar nu het z.g. Brongebouw staat, ten behoeve van den aanleg van een speelplaats. Willem van Oranje verleende, in naam van den Ko ning van Spanje, aan de stad Leiden octrooi voor ont eigening ten behoeve van de stichting van een univer siteit De Grondwet heeft dus de onteigening omringd met 2 waarborgen: le. een nutswet; 2e. voorafbetaalde of verzekerde schadeloosstelling. In bijzondere gevallen kan de nutswet achterwege blij ven, dooh de 2« waarborg blijft behalve bij onteigening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar, oproer, brand of watersnood in deze gevallen bestaan. Deze vereen voudigde procedure vinden in de onteigeningswet nauw keurige omschrijving. Hoe is nu de algemeene gang van een gewone onteige ningsprocedure? Eerst moet er tot stand zijn gekomen een wet, welke uitspreekt dat het algemeen belang de onteigening vordert. Deze wet komt niet tot stand dan nadat belanghebbenden hunnen bezwaren hebben kun nen uiten. Zij geeft aard en strekking van de onteigening alsmede de hoofdpunten der algemeene richting van het werk, maar niet de te onteigenen perocelen afzonderlijk aan. De te onteigenen perceelen worden eerst na het tot stand komen van vorengenoemde nutswet aange wezen bij Koninklijk besluit, na voorlichting door een commlssio uit Gedeputeerde Staten en nadat wederom belanghebbenden hun bezwaren hebben kunnen Inbren gen. Dit is de z.g. eindaanwijzlng en voor belanghebben den van meer belang dan de voorloopige. Na deze eind- aanwijzing moet do onteigenende party allereerst trach ten het te onteigenen goed in der minne te verkrijgen. Gelukt dat niet kunnen partijen niet tot overeen stemming komen dan kan zy van den rechter ont eigening en vaststelling van het bedrag der schadeloos stelling verkrijgen. Bij de daartoe in te dienen vordering moet zij een bedrag als schadeloosstelling aanbieden. De rechtbank doet uitspraak cp rapport van een rechter commissaris en na vooriiohting door deskundigen, na dat ook belanghebbenden de gelegenheid hebben gehad aan deskundigen en rechtercommissaris hun opvattingen kenbaar te maken. Deze onteigenlngskweaties gaan ter bespoediging voor andere procedures, terwijl zc op korten termijn moeten worden afgehandeld. Nu do schadeloosstelling. By de bepaling hiervan komt alleen de werkelijke waarde in aanmerking, niet do denkbeeldige, welke do zaak uitsluitend voor den persoon des eigenaars heeft (de z.g. affectiewaarde). De rechter mag geen acht slaan op nieuwe getimmerten of op veranderingen gemaakt na de terinzagelegging van de eindaanwijzing. wel op de mlndoro waarde, welke voor het niet-ontelgcndo goed het noodzakelijk gevolg van dc onteigening ls. Indien gebouwen slechts voor een gedeelte in de onteigening zijn begrepen, kan de eigenaar vorderen dat zy geheel zullen worden overgenomen. Hetzelfde geldt voor erven, wanneer zij door de onteigening tot een vierde hunner uitgestrektheid verminderen of kleiner worden dan 10 M2. Voorts worden in de onteigeningswet geregeld de rechten van den huurder, van den hypotheekhouder, van den rechthebbende op een erfdienstbaarheid, van den vruchtgebruiker, van den heffer van grondrechten, en tienden en van den erfpachter. Wanneer de bij het vonnis bepaalde schadevergoeding MEER bedraagt dan het gedane aanbod, wordt do ont eigenende partij en in de overige gevallen de verweerder in de proceskosten verwezen. Van het vonnis der recht bank is hooger beroep niet, cassatie wel mogelijk (cas satie is een rechtsmiddel om te komen tot vernietiging van vonnissen der Rechterlijke macht, die met de wet ten strijden). De toegekende schadeloosstelling moet op straffe van verval der onteigening binnen 6 maanden worden vol daan. Gaat het werk waarvoor onteigend is niet door, dan kan de eigenaar het goed terugvorderen. SCHAGEN, 31 December. 1 gelde koe (mager) f 240, 27 idem (vette) f 250400, 2 kalfkoeien f 300—390, vaarzen f 210—240, 20 nuchtere kalveren f 12—30, 129 overhouders f 34—42, 17 varkens (magere) f 20—35, 18 idem (vette) per Kg. f 0.48—0.49. 52 biggen f 10—17, 8 konijnen f 1—2.50, 31 kippen f 1 —1.50. EIERVEILING. SCHAGEN. 31 December. Aangevoerd zijn 125 partijen 69500 stuks kipeieren, 8 partijen 290 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 56, oendeieren f 4—5. De veiling duurt voort. WARMENHUIZEN, 30 Dec. Roode kool le lcw. f 3.205, 2e kw. f 1.303.10, kale f 1.702.50, gele kool le soort f 1.60—2, D. witte kool le soort f 2.80, 2e soort f 2.10—2.50, uitschot f 1.50—2.20, uien f 1.80, peen f 1—L50, kleine f 0.70 per 100 Kg. Aanvoer: 17600 Kg. roode kool, 1300 Kg. gele kool, 4500 Kg. D. witte kool, 500 Kg. uien, 1650 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 30 Dec. Uien f 1.40—1.90, drielingen f 1.40—1.60, nep f 3.50— 3.60, grove f 2.20—2.40. peen f 1.30—1.50, roode kool f 2.90 —6.30, gele kool f 2.20—3.30, D. witte kool f 2.40—3, per 100 Kg., bloemkool f 6.20—6.70 per 100 stuks. Aanvoer: 10000 Kg. uien, 2000 Kg. peen, 131200 Kg. roode kool, 35400 Kg. gele kool, 60600 Kg. D. witte kool, 450 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Dec. Bloemkool le soort f 5.20—6.10, 2e soort f 0.50 per 100 stuks, roode kool f 1.80—5, gele kool f 1.50—3.40, D. witte kool f 1.203, grove uien f 2—2.30, uien f 1.502, drielingen f 1.10—1.20, bieten 1 2.60—4.80, wortelen f 1.90 per 100 Kg. Aanvoer: 700 stuks bloemkool, 51000 Kg. roode kool, 25000 Kg. gele kool, 27000 Kg. Deensche witte kool, 12600 Kg. uien, 2300 Kg. bieten, 1000 Kg. wortelen. PURMEREND, 30 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 13 stapels fabrlekskaas f 35.50 3 stapels boeren kaas f 36, per 50 Kg. Totaal 16 stapels, wegende 16000 Kg. Handel goed. 907 Kg. boter f 1.55—1.80 per Kg. Vee. 319 Runderen, w.o. 210 vette f 0.901.04, per Kg., 94 melk- en geldekoeien f 1.703.60, 27 stieren, handel matig; 30 paarden f 80200, handel matig, 15 vette kal veren f 1.301.60, handel matig; 172 nuchtere kalveren slacht f 13-41, fok f 24—30, handel matig; 355 vette varkens, voor de zouterij f 0.460.48, voor de slacht f 0.470.50 per Kg., handel vlug; 43 magere varkens f 1836, handel matig; 168 stuks biggen f 1117, handel matig; 865 schapen f 2840, handel matig; 27 bokken; kipeieren f C.256.25, eendeieren f 5.40, piepkuikens f 1 —2.50. EIERVEILING, PURMEREND, 30 Dec. Aanvoer: 16150 stuks kipeieren a f 5.307, 1248 stuks kipeieren b f 55.20, 701 stuks eendeieren a f 5.70. AMSTERDAM, 30 Dec. Zeeuwsche bonten f 44.25, ld. blauwen f 44.25, id. klei industrie f 3.20—3.30, id. juin per 50 Kg. f 1.25—1.50, id. eigenheimers f 3.704, id. eigenheimer poters f 2.20 2.40, ld. blauwe poters f 1.902.10, ld. bonte poters f 1.902.10, ld. Bevelanders f 3.303.40, Vlaamsche in dustries f 3.203.30, ld. eigenheimers f 3.503.80, IJpol- der eigenheimers f 3.754, id. Bevelanders f 33.25, Noordholl. blauwen f 2.50—2.80, Drentsche eigenheimers f 2.403.50, Flakkeesche eigenheimers f 44.25, ld. Juin per 50 Kg. f 1.251.50, Spuischo eigenheimers f 44.25, dl. eigenheimers poters f 2.402.50, Frlesohe borgers f 3.50—3.75, alles per H.L. Werkeloozen aan den gang. Dinsdag hebben hier weder vrij ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Op verschillende plaatsen kwa men demonstrcerende wcrkloozcn in botsing met de politie en hij één dezer ontmoetingen is een agent mishandeld. Den geheclen dag is het in de Haarlemsche bin nenstad rumoerig geweest. Vooral op dc Groote Markt verzamelden zich telkens groepjes mannen, die druk verschillende werkloozen-aangeleganheden bespraken Herhaaldelijk moest de politie zorgen dat de rijweg niet versperd geraakte, want om de werklcozen heen schaarde zich al spoedig een dichte haag van nieuws gierigen en opgeschoten jongens, die meer dan eens blijk gaven op relletjes belust te zijn. In de middaguren deed zich evenwel een ernstig incident voor. Omstreeks drie uur bevonden zich groote groepen werkloozen op dc Groote Markt; daar zij zich rustig gedroegen waren slechts een hoofd agent en een agent voor het Stadhuis geposteerd. Niets wees er op dat de rust verstoord zou worden, tot uit liet Stadhuis een bode te voorschijn trad, die een proclamatie van den burgemeester over de werk loosheid aan den gevel plakte. Dat was voor de de monstranten het sein om op te dringen. Eensklaps rende de goheelo menigte naar het raadhuis, luid loepende: Rood front! De politiemannen aan de deur kregen het zwaar te verantwoorden. Dc massa wilde naar binnen dringen, doch het gelukte nog den hoofdingang bijtijds af te sluiten. Een kort handge meen met dc politie volgde. Toen deze van uaar wa pens gebruik dreigde te maken, trokken de demon strantcn zich terug. Dc hoofdagent wilde nu ecu der belhamels, van wicn hij geconstateerd had dn: leze bij de bestorming van het raadhuis baldadigheid had gepleegd, arresteeren en greep den bewusten man bij den kraag. Mijnheer, gij hebt mij in uw blad van gisteren avond dood gemeld! En is dat niet juist Ik lééf nog, mijnheer!! Dan zullen we u vandaag onder de ge boorteaankondigingen opnemen. Goeden dag! (Pêle MêïeJ Deze verzette zich hevig en vond steun hij zijn ka meraden. Met man en macht keerden zij zich tegen den hoofdagent., die op den grond werd geworpen, en enkele angstige oogenblikken beleefde. De agi-nt S. echter bevrijdde zijn chef: met Manke sabel dreef hij de menigte uiteen en weldra was de hoofdagent weer op de been. De demonstranten gaven echter, aldus de Tel. nog geen kamp en vielen de twee politiemannen van ver schillende zijden aan. Hiervan werd de agent S. het slachtoffer. Terwijl hij bezig was enkele mannen van het lijf te houden, nam één der relletjcsmakers "en fiets en slingerde deze met kracht togen Jen rug van den agent, die op den grond viel. Van dit oogenbük maakte de aanvaller gebruik den agent zijn sabel te ontrukken om vervólgens zijn tegenstander, teen deze probeerde op te staan, met zijn eigen wapen te mishandelen. De agent kreeg verscheiden harde klappen en het gevolg bleef niet uit: spoedig had hij een open snij- wond in zijn arm. Het zou er voor hem leelijk heb ben uitgezien wanneer niet van een naburigen ver keerspost een van zijn collega's was komen opdagen, die den agent ontzette en op zijn beurt den ijlings op de vlucht slaonden aanvaller onder handen nam. Intusschen had ook de hoofdagent het met zijn arrestant warm te verduren; het gelukto hem ech ter het bureau te hereiken, van waar enkele inspec teurs en agenten uitrukten om de rust te herstellen. Ziende, dat op de Markt weinig meer te bereiken viel, trokken de demonstranten weer in optocht door de stad. LOONSVERLAGINGEN IN DUITSCHLAND. De bond van werkgevers der Wurtemborgsche tex tielindustrie heeft besloten met ingang van 12 Jan. a.s. de loonen met 10 te Verlagen. Arbeiders, die hiermee niet accoord gaan kunnen zich als ontslar gen beschouwen. BLOEDIGE STRIJD IN DEN KAUKASUS. Tengevolge van de mislukking der onderhandelin gen tusschen de Sovjet-autoriteiten cn dc Kaukasi- sche opstandelingen, zijn de vijandelijkheden hercat, In de omgeving van Dzjoelfa is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen insurgenten en dc roo de troepen. De Sovjet-autoriteiten hebben talrijke gijzelaars uit Azerbeidzjan gedood. Ook uit vele andere plaatsen van den Kaukasus komen berichten omtrent onlusten op groote schaal. STALIN OP INSPECTIE. Een studie- of propagandareis? Volgens een radio-bericht uit Kowno, zal het bolsche- wistische operhoofd, Stalln, eerlang zijn veilige vertrek ken in het Kremlin verlaten, om een inspectie-reis door sovjet-Rusland te ondernemen. Hij zal op den tocht vergezeld zijn door een groot aan tal staatsambtenaren, en wellicht ook een stuk of wat mannetjes van de Gepoe. Het heet, dat Stalin, die tot dusver van het Kremlin uit zijn orders heeft gegeven en zijn berekeningen ge maakt, zich nu eens persoonli k op de hoogte wil stellen van de politieken toestand in den lande. SPANJE'S KROONPRINS NIET VERLOOFD. Men spreekt formeel de berichten tegen omtrent het aanstaande huwelijk van den kroonprins. Even onjuist is het bericht omtrent een a.s. huwelijk van zijn zus ter, de infante Beatrice. WINKEL. Naar men ons mededeelt, worden door het Witte Kruis-bestuur alhier pogingen aangewend om te komen tot een vaste ultkleedster, wier hulp bij elk overlijden kan worden Ingeroepen. COR BAKKER en Echtgenoote, Garage, wenschen Familie, Vrienden en Be gunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. komt 11 Januari. Bespreekt llw plaatsen. Entrée 75 Cent. BAL NA. Aanbevelend. Jb. BRUIN Cz., St. Maartensbrug. TE KOOP: 7 bij 4, zeer geschikt voor overplaat sing, bij A. DROOG, Molen, Kolhorn J. HOOGSCHAGEN, Schoólvaart 6, Julianadorp Gevraagd; met aankonende Zoon, beide best kun nende melken. C. TROMP, Schoolvaart, Koegras.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2