Persil Sclapr Courant 25 cent Raad Br. op Langendijk. Raad Hoogwoud. Raad Nieuwe Niedorp. per pakje wordt goedkooper, kost vanaf 1 Januari 1931 nog slechts Derde Blad. .Ai.. het zelfwerkend Waschmiddel, t n -i,"* f Woensdag 31 December 1930 73ste Jaargang. No. 8791 Maandagmiddag 4 uur vergaderde de Raad van bo vengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzit terschap van den Ed. Achtb. heer P. Slot, burgemees ter; secretaris de heer Schelhaas. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en gaat voor in gebed. De notulen van de vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedge keurd Ingekomen stukken. Van den Insepcteurs der Belastingen te Allernaar, le afd. bericht, dat deze gemeente op de kohieren der Grondbelasting 1930 staat vermeld met een bedrag aan opcenten voor de gebouwde eigendommen van f 1223.48, ongebouwde f 210.40, alzoo totaal f 1433.88. Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bericht, dat over 1929 is uitgekeerd als bijdra ge in de salarissen van de onderwijzers f 6280. Volgens de regeling komt ons toe f 7158.44, zoodat alsnog te vorderen is f 878.44. Aanwezig is het proces-verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. In kas was en moest zijn f 1964.81%. Boeken en bescheiden werden In orde bevonden. Van Ged. Staten goedkeuring op het in de vorige vergadering aangenomen besluit tot wijziging der begrooting 1930. Idem op het besluit tot aankoop van het terrein voor lichamelijke oefeningen en op de wijziging van de Bouw- en Woning-verordening. Van Ged. Staten bericht, dat deze gemeente een ult- keering van f 200 zal krijgen uit het Wegenfonds. Van de Vereen. „Het Belang der Jeugd" dankbetui ging, voor de verleende subsidie ten behoeve van het Herhalingsonderwijs. Van den A.N.W.B. dankbetuiging voor de verleende subsidie van f 5. Van den heer K. Huibers een schrijven, waarin hij bedankt als lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Bovenstaande stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- llngs- en -Vacantiekolonies verzoek, om, evenals vorige jaren, een subsidie te mogen ontvangen van f 100. Door de Hoofden van Scholen waren tien kinderen opgegeven. Na keuring door dokter Hoekstra zijn 6 kinderen uitgezonden, terwijl van 1 kind f 25 als tege moetkoming in de verplegingkosten is terugontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt op dit verzoek goed gunstig beschikt. Van een vijftal inwoners is een verzoek ingekomen om een lantaarn te plaatsen achter of bij het perceel van den heer J. Kaas. B. en W. stellen voor, dit verzoek naar B. en W. te renvoyeeren, zoodat deze de situatie eens kunnen bekijken. Aldus besloten. Van de afdeeling Langendijk van de Vereen. „Het Witte Kruis" een schrijven, dat volgens een circulaire van het Consultatiebureau te Alkmaar, het noodig is, dat een kind uit deze gedurende zes maanden in het Sanatorium te Hoog-Blaricum wordt verpleegd. Overeenkomstig het eens genomen raadsbesluit, zullen de kosten van uitzending voor 50 pet. door de gemeen te worden gedragen. De andere 50 pet is voor reke ning van de Provincie. De kosten bedragen f 2.60 per dag. Voorzitter deelt mede, dat het Postkantoor weer voor een jaar is verhuurd tegen den prijs van f 3000 per jaar. Van den heer J. de Boer, café „Welgelegen", bericht dat hij de huur opzegt van het bij zijn zaak gelegene talud. Dit talud was verhuurd voor f 7.50 per jaar en werd gebruikt voor den aanleg van vaartuigen. Van de Ned. Heide-Maatschappij uitnoodiging om als lid toe te treden. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt Van het Algem. Ned. Verbond een verzoek om het gebruiken van vreemde woorden in aankondigingen enz. strafbaar te stellen. Afwijzend beschikt De rekening van de Gemeente Alkmaar, welke ter visie heeft gelegen, wordt voor kennisgeving aangeno men. Nog twee stukken zijn Ingekomen, welke bij punt 8 zullen worden behandeld. Verordening op het Georganiseerd Overleg. Van de Commissie van Beheer der Lichtbedrijven is een voorstel ingekomen tot de goedkeuring van de verordening op het eorganiseerd Overleg. De heer Smak vraagt of deze verordening gemeen schappelijk is opgemaakt Voorzitter antwoordt bevestigend en deelt mede, dat de verordening eenige malen aan de afd. is toegezon den en goedgekeurd. De heer Zuijdam zetgt, dat aan alle raadsleden een reglement met de verplichtingen is toegezonden. Eenige van het personeel hebben er echter nog nooit een ont vangen. Voorzitter antwoordt, dat het hem wel eenigszins onwaarschijnlijk voorkomt doch hij zegt den heer Zuij dam tce, er naar te zullen informeeren. De verordening wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Benoeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim. B. en W. stellen, naar aanleiding van het bedanken door den heer K. Huibers, als zoodanig, de volgende voordracht: 1. G. Strtjbls. 2. Jb. Kostelijk—Bak. Do heer G. Strijbis werd benoemd met 5 stemmen. De heer Kostelijk kreeg 2 stemmen. Voorstel van B. en W. tot de verhuring van het Papenhorn voor den tijd van 2 jaren en 3 optiejaren, gedeeltelijk aan den heer S. Schoon voor f 40.— per jaar en gedeeltelijk aan den heer F. Boramer voor f 40.per jaar wordt met algemeene stemmen aan genomen. Telefoonaansluiting veldwachter. B. en W. stellen voor bij den gemeenteveldwachter Nieuwenhuis een telefoonaansluiting met doorverbin ding aan te brengen. Doorverbinding met het oog op het feit, dat het telefoonkantoor van Zaterdagavond tot Maandagmorgen gesloten is en het wel gewenscht is dat er een telefoon beschikbaar is voor dringende gevallen. De telefoon is dan ook beschikbaar voor ieder, die in den sluitingstijd van het kantoor een dringende boodschap naar buiten heeft, b.v. in geval van ziekte. De heer Smak vraagt naar de kosten. Voorzitter antwoordt, het niet precies te weten, doch meent van f 35.per jaar. De gesprekken zullen echter niet door de gemeente worden betaald. Nleuwjaarsultkeerlng aan d© werkloozen. B. en W. stellen voor een Nieuwjaarsuitkeering aan de werkloozen te doen. Van de afd. Broek op Langendijk van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf en van den Chr. Bestuiirderen-Bond is een adres ingekomen om door middel van werkverschaffing de werkloozen te steunen. Idem van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond. In deze beide adressen wordt gewezen op het feit, dat ieder jaar een post op de begrooting is uitgetrokken. Deze is echter nog nooit gebruikt Voorzitter deelt mede, reeds met eenigen der adres santen te hebben gesproken. Ook met iemand van de Transportarbeiders. Uit deze voorlooplge bespreking is hem gebleken, dat door de transportarbeiders van half Augustus af een te laag inkomen Is genoten om een gezin te onderhouden, terwijl de beide laatste weken bijna niets is verdiend. Dit alles is door B. en W. ernstig onder de oogen gezien. Productieve arbeid te geven, daar staan B. en W. zeer sceptisch tegenover. Zij zien er geen kans toe, een voorstel dienaangaande te doen. Aan het ophoogen van het terrein voor lichamelijke oefening zal geen werk zijn voor 30 of 40 man. Dit moet wel worden opgehoogd, doch om het grasgewas in stand te houden zal dit geleidelijk met kleine hoeveelheden ge beuren. Aan den correspondent voor de Arbeidsbemid deling zijn inliohtingen gevraagd, welke niet erg roos kleurig waren. B. en W. zijn van meening dat wel eeni ge steun moet worden gegeven, doch productief werk is er niet. De arbeiders zijn ongeveer allen georganiseerd en daardoor verzekerd tegen werkloosheid, doch volgens de adressen zijn er al eenige die geen steun meer ontvan gen, die zijn uitgetrokken. Daarom komen B. en W. met het voorstel voor een Nleuwjaarsultkeerlng en wej in deze geest, dat er tusschen de in aanmerking komenden f 250 wordt verdeeld. Voorzitter deelt mede, dat met het Burg. Armbestuur in overleg is getreden. Als de raad f 250 toezegde, zou dit college ook f 200 of f 250 beschikbaar stellen. Spr. had zich voorgesteld dat de verdeeling zou geschieden door het Burg. Armbestuur en 3 of 4 leden der betref fende organisatie. De heer Kamp vraagt of de ongeorganiseerden ook meedeelen. Men vraagt niet om uitkeering, doch om productief werk. Eenigen tijd geleden heb ik gewezen op het baggerwerk achter bakker De Gier, maar heb er niets meer over gehoord. Achter Dr. Veronk is ook wel wat te baggeren. Dit alles bij elkaar zou toch allicht eenigen aan het werk kunnen houden. De heer Zuijdam is van meening dat. daar de nood er nu is, men maar flink in de beurs moet tasten. Het speelterrein moet toch opgehoogd worden. Laten we dat nu doen. De heer Smak zegt dat op de begrooting voor werk loosheid f 500 is uitgetrokken. Dit bedrag kan er toch aan worden besteed. Spr. heeft in de Schager Courant een berichtje gelezen waarin werd gemeld, dat de bur gemeester van Koedijk met vijf omliggende gemeenten in onderhandeling was getreden. Hij zou dan veel werkloo zen aan 't werk kunnen stellen. Een uitkeering is wel mooi, doch productief werk wordt gevraagd. Voorzitter zegt dat men de werkelijkheid onder de oogen moet zien. In een vorige vergadering werd er door een der raadsleden gezegd: Het zal wel niet baten als ik tegen stem, het terrein voor lichamelijke oefening moet toch komen." We waren er allemaal niet erg voor en om er nu zooveel gold aan te besteden en het 1 M. op te hoogen, dat zal ook niet gaan. We hebben ook met de uitgaven van den aankoop te rekenen. Er zal zeer zeker een klein beetje werk aan zijn, dat kunnen de werkloo zen dan doen. Maar voor een werkverschaffing van 40 menschen kan het toch moeilijk dienen. De heer Zuijdam zegt dat als het dit jaar 10 c.M. wordt verhoogd en volgend jaar weer 10 c.M.. waarom dan nu niet heelemaal in orde? Voor de kanalisatie wordt ook veel geld uitgegeven, voor broodgebrek, der menschen kan ook wel wat worden gebruikt. Voorzitter merkt op dat er breedvoerig over kan wor den gesproken, maar er is een voorstel van B. en W. om een Nieuwsjaarsuitkeering te doen. Daar moet over worden beslist. De heer Koedijk is voor het voorstel van B. en W„ doch zou 't naar B. en W. willen renvoyeeren om de zaak te onderzoeken, zooals de andere heeren voorstel len, en te zien, wat er te doen is. Na nog eenige gedachtenwisseling wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer Zuijdam vraagt of er bij de eventueels werk verschaffing ook ongeorganiseerden worden tewerkge steld, welke vraag door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord. De heer Zuijdam vraagt tevens naar de gronden waar op de hekken aan de Sluiskade zijn achteruit geplaatst. Voorzitter antwoordt dat elk jaar de ligger der wegen ■Wordt nagezien. Als de hekken te veel op den weg staan moeten ze achteruit worden geplaatst. Het eigendom is niet absoluut. De heer Glas vraagt over hetzelfde. Iemand dacht, dat de grond hem ontnomen was, en vroeg om vergoe ding. Voorzitter antwoordt, dat de grond het eigendom van den eigenaar blijft, zoodat van een vergoeding geen spra ke kan zijn. Voorzitter denkt dat de raad weer spoedig zal worden bijeengeroepen, met het oog op het crediet aan de tuinders. Er is veel, dat somber stemt, Overal is achteruitgang te constateeren, hoofdzakelijk in den tuin bouw. Spr. sluit de vergadering met den wensch en de bede, dat de crisis spoedig ten einde zal zijn. Vergadering van den Raad op Dinsdag 30 December 1930, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer W. Vijn, loco-burgemeester. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen door Mej. Van der Veen worden gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeellngen en ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat B. en W. besloten hebben de 4 boomen bij de O. L. school in de Kerkelaan openbaar te verkoopen, dat het derde school lokaal te Aartswoud in orde ie, en dat 36 nummerpaal tjes voor het kerkhof zullen kosten f 95. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Tot 1 Januari 1932 is ontheffing verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening, doch onder voorwaarde dat bij gunstig weer door de school aan de Kerkelaan zooveel mogelijk op het sportterrein wordt geoefend en in overweging wordt gegeven om overleg te plegen met den inspecteur L. O. te Den Helder, en het R.K. schoolbestuur tot stichting van een gemeenschappelijk lokaal. Ingekomen is de balans over 1929 van den Vleesch- keurlngsdienst Bij de op 23 December gedane kasopname bij den gemeenteontvanger bleek in kas te zijn, overeenkomstig de boeken en bescheiden f 7908.78%. De bekende motie, aangenomen in de groote open bare vergadering van de afdeelingen der Holl. Mij. van Landbouw in het Noorden van Noord-Holland, wordt voor kennisgeving aangenomen. Gelezen wordt de overeenkomst aan te gaan door de Comm. v. Toezicht op den Vleeschkeuringdicnst, kring Spanbroek, met den kring Midwoud, over de verwerking van afgekeurde dieren. Tegen de overeenkomst heeft geen der leden bezwaar, de raad gaat er dus mee accoord. Van het R.K. schoolbestuur Is de verklaring ingeko men, dat de lokalen naar behooren worden gebruikt en dat per kwartaal het aantal leerlingen bedraagt 205%. Een lagere landbouwschool. Van den R.K. Land- en Tuinbouwbond is het verzoek Ingekomen om een bijdrage in de stichtlngskosten van de te Spanbroek op te richten Lagere Landbouwschool. De totale jaarlijksche kosten worden geraamd op f 1520 en op de gemeente Hoogwoud wordt nu een be roep gedaan om een bijdrage ad f 200 jaarlijks te ver- leenen. De Voorzitter zegt dat de beide wethouders niet een stemmig zijn in hun oordeel. Spr. is er niet voor en wel omdat in de statuten staat dat leerlingen van alle ge zindheden kunnen worden toegelaten en dat godsdienst onderwijs en maatschappelijk onderwijs niet tot de ver plichte vakken behoort, maar wel gegeven kan worden En, spr. vindt dit nu een bezwaar, want het kon wel eens zijn. dat het godsdienstonderwijs hoofdfactor werd. Spr. meent dat de landbouwcursussen voldoende gele genheid tot ontwikkeling geven. De heer Glas meent ook dat de landbouwcursussen heel goed voldoen. Voor hen, die meer willen leeren, be staat to Schagen en Pumerend gelegenheid. Er wordt gepraat over malaise en landbouwcrisis en die is er ook, maar om dan een duur gebouw te stichten is overdreven De kosten verbonden aan de gewone landbouwcursus sen gaan buiten het bezwaar van de gemeentekas om. De heer Schilder deelt mede dat de 3 groote landbouw organisaties, de Hollandsche My. van Landbouw, de Christelijke landbouwbond en de L.T.B. overeen zijn ge komen om lagere landbouwscholen te stichten. De ge wone landbouwcurssussen zijn op 16-jarigen leeftijd toe gankelijk, deze lagere landbouwschool op 13-jarlgen leef tijd en het is zeer nuttig dat dit onderwijls aansluitend aan het gewone schoolonderwijs wordt genoten. De kos ten van f 200 zijn niet onoverkomenlijk, één leerling die de H.B.S. bezocht, kost de gemeente meer. De heer Bossen meent dat de arbeiderskinderen door het schoolgeld ad f 15 niet aan dit onderwijs kunnen deelnemen en is het met den heer Vijn eens, dat het beter was een neutrale school te stichten, laat men het godsdienstonderwijs in de kerk geven. Te Aartswoud is jarenlang landbouwonderwijs gegeven en ledereen kan er aan deelnemen. Waar met Mei een nieuwe onderwijs kracht moet worden benoemd, zal het wel aanbeveling verdienen om er rekening mee te houden dat deze zoo mogelijk de acte landbouw bezit. De heer Groen wijst er op dat f 200 het maximum be drag zal zijn, en er veel kans is, dat het minder wordt. De Voorzitter merkt op dat als met f 200 de landbouw crisis opgeheven werd, we het met beide handen moesten aangrijpen. De heer Klaver zegt dat opgemerkt is dat arbeiders kinderen niet van het onderwijs zullen kunnen profi- teeren, maar spr. meent dat dit juist wel het geval Is, omdat ze het onderwijs op jongeren leeftijd, dus wanneer ze nog heel weinig kunnen verdienen, kunnen volgen. Het bedrag van f 200 vindt spr. ook geen bezwaar om mee te helpen. De heer Glas zegt dat het niet om het bedrag gaat, maar spr. gelooft niet dat het een verbetering wordt, doch eerder een achteruitgang. De heer Klaver merkt op dat uit de rapporten van 2-jarige landbouwcursussen wel blijkt, dat de cursisten niet voldoende op de hoogte zijn en dat onderwijs zou dan ook beter tot zyn recht komen als eerst een lagere landbouwschool was bezocht De heer Schilder zou het jammer vinden, als voer deze zaak geen subsidie werd verleend, wat nuttig is moet gesteund worden. De Voorzitter blijft het godsdienstonderwijs een be zwaar achten en al zegt de heer Schilder ook dat dit onderwijs na het gewone onderwijs gegeven kan worden, spr. oordeelt toch dat het godsdienstonderwijs er niet bij behoort. De heer Glas vraagt of men het dan niet een beetje weelderig vindt om maar weer een nieuw gebouw te stichten. De heer Klaver zegt dat eenmaal is besloten een bepaald aantal lagere landbouwscholen te stichten en als men er dus hier niet één sticht, komt ze elders. De Voorzitter zegt wel te weten, dat het ryk het geld toch uitgeeft. In stemming gebracht, wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten geen subsidie te verleenen, voor subsidieeren stemden de heeren Schilder, Klaver en Groen. Do derde leerkracht te Aarts woud. Volgt de benoeming van een derde leerkracht aan do Openbare Lagere School te Aartswoud. Er waren 4 sollicitanten, 1 werd er elders benoemd, 1 trok zich terug, zoodat er 2 overbleven. De openbare vergadering wordt geschorst. Na her opening blijkt de voordracht te luiden: S. Lutgendorf të Hellendoorn en E. J. Zaadnoordyk te Middelburg. Met algemeene stemmen wordt benoemd S. Lutgendorf. Door den tegen woord igen huurder van land in de Bennemcer. n.1. door den heer P. Veerman te Twisk, was verzocht het land onderhands te huren. B. en W. stellen voor het land thans voor 2 jaren aan Veerman te verhuren, voor f 340 per H.A. In plaats van den tegenwoordigen huurprijs f 160 per HA Algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag bepleit de heer Klaver het aan brengen van witte banden aan boomen of palen op ge vaarlijke hoeken en wel ten bate van het autoverkeer. Spr. noemt bijv. hoeken als bij het Noordeind en bij de Lindeboom. B. en W. zullen nagaan, welke hoeken daarvoor in aanmerking/ komen. De Voorzitter dankt daarna voor de welwillende medewerking in het afgeloopen jaar en wenscht de le den en de pers een voorspoedig einde en een gezegend nieuwjaar en hoopt dat we elkaar in 1931 in gezond heid terug moge zien. Na dezen wensch sluit spr. de vergadering. VerRaderinp op Dinsdag 30 December 1930, des morgens te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Visser, Burgemeester, secreta ris de heer Haringhuizen. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Werkeloosheid. Naar nanleiidng van de notulen zegt de heer Wit, dat het altijd zóó is geweest, dat de werkeloozen in de gemeente te werk werden gesteld bij de waterlei ding. Nu is er weer werk door de waterleiding uit te voeren, maar werken er menschen buiten de ge meente aan. Voorzitter zegt, dat het Prov. Waterleidingbedrijf de bepaling niet meer wenscht omtrent het te werk stellen der werkeloozen. De heer Gaijaard meent, dat waar de gemeente aan het eind van het jaar finantieel aan het werk heeft bij te dragen, de gemeente toch ook medezeg gingschap heeft. Voorzitter herhaalt dat hel P.W.B. het niet wenscht en bovendien heeft het werk thans plaats in min stens drie verschillende gemeenten. De heer Wit merkt op, clat er nu door onderaanbe steding menschen uit 't Veld aan werken. Spr. informeert verder naar de beloofde regeling omtrent de schoolkinderen (de kleintjes) aan de Moerbeek. Voorzitter zegt, dat de regeling bijna voor el kaar is. De heer Borst informeert naar de kwestie Hoog land. Voorzitter zegt, dat dit nader zal worden behan deld. De heer Borst meent, dat waar de gemeente bij draagt aan de instandhouding der Gezondheidscom missie deze slooten zou kunnen uitkeuren, En als de betrokkenen dan de grond niet op hun terrein wenschen. hoe handelt dan het gemeentebestuur? Voorzitter zegt. dat de Gezondheidscommissie al leen adviseert. Het gemeentebestuur kan de betrok-

Schager Courant | 1930 | | pagina 9