Abonnementsgelden, N.V.V. 25 jaar. Gemengd Nieuws. Heftige aardschokken in Griekenland. Wilde staking in het Rhurgebied. De Philippijnen door een typhoon geteisterd. Communistisch complot in Hongarije ontdekt. De dood van maarschalk J o f f r e. Onveiligheid in België. Binnenlandsch Nieuws. Werkloozenopstootjes in de hoofdstad. Opnieuw hoogwater. Damwand te Scheveningen bezweken. - i L c t Het is met al die afkortingen wel eens een heksen toer. om te onthouden wat ze beteekenen, Een aan tal hebben echter burgen-echt verkregen en een van deze is ongetwijfeld de bovenstaande, de afkorting van:Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, dus N.V.V. 1 Januari bestond het 25 jaar en groeide in dien tijd van een verbondje van enkele duizenden leden tot een verbond van 266.600 leden. Die hebben zich niet verecnigd om duiven te mel ken of uit visschen te gaan. Hun streven is: beter arbeidsvoorwaarden. Wij zouden dit ook zóó kunnen zeggen: Voor de kinderen een langer., een vroolijker jeugd; voor de volwassenen meer zekerheid van bestaan; voo!' de vrouwen gelegenheid om haar moeder plichten volledig te vervullen; voor de ouden van dagen een behoorlijk Staats pensioen. De omschrijving is niet volledig, doch geeft toch de hoofdzaken aan. Het doel is dus niet gering en niet ieder stemt er mee in. liet is ook nog zoo heel veel jaren niet ge leden, dat de arbeider niet meer was dan de nul voor het cijfer. een machtelooze, die veel plichten had en aan rechten nog niet kon denken. Als éénling is hij nog weinig verder, doch de vak bond is gekomen en heeft het bewijs geleverd, dat ook voor de zwakken en geringen geldt: Eendracht maakt macht. Dit is niet zonder strijd gegaan; de oude macht hebbers konden er niet dalelijk aan wennen, dat hun arbeiders een woordje gipgen medespreken over hun arbeidsvoorwaarden. De wereld zou vergaan, meenden die ouderwetsche werkgevers, en eerst na veel strijd is het zoover gekomen, dat de vertegen woordigers van werkgevers en werknemers zich om cic conferentie-tafel scharen, om als gelijkberechtigde partijen liet arbeidscontract vast te stellen. Het ging niet in elk vak even vlot en nog zijn er arbeiders, die door gebrek aan organisatie niet bij machte zijn om eischen te stelien. Het is hun eigen schuld: zij dupeeren zich zelf en anderen en daar om is het, geen wonder, dat de bij het N.V.V. aange sloten vakbonden steeds werken voor versterking hunner gelederen en thans als parool hebben uitge geven: naar de 300.000. Naast het N.V.V. staan nog andere vakbonden, ker kelijke, neutrale en syndicalistische of anarchisti sche. Het N.V.V. omvat de modern georganiseerden en werkt in nauw verband met de S.D.A.P. Hoe de sterkte van die verbonden zich verhoudt, blijkt uit deze cijfers. Van alle georganiseerde arbeiders zijn er verecnigd in: het N.V.V. 't R.K. Werkliedenverbond Chr. Nat. Vakver. Ned. Vak Centrale (neutraal) Nat. Arb. Secr. Ned. Synd. Vakarb. 266.600 of 49 146£25 of 26.2 78.150 of 14 38.150 of 7 17.525 of 3.3 2.750 of 0.5 Hieruit blijkt wel, dat het N.V.V. er in geslagd is, zich een belangrijke plaats te veroveren in de ar beidersbeweging. Zooals wij reeds zeiden, is dit niet zonder strijd ge gaan. De aangesloten vakbonden moesten herhaalde lijk tot stakingen overgaan, wat van hun kassen in de jaren 1917—1929 een uitgave vorderde van f 11.594.031.64. ««rn-.A. In 1929 bedroegen deze uitgaven o.a. fl.27o.37o.04. Sinds 1922 heeft ook het N.V.V. zelf een stakings fonds, dat per 1 Januari 1930 was aangegroeid tot een bedrag van f 1.670.867. Ook de werkloozen-kassen eischten ontzettend veel. Deze keerden uit: f 440.981.13 f 629.508.68 t 1.208.680.28 f 7.783.0.67.09 f 7.175.383.07 f 5.974.035.09% f 3.708.538.29 f 2.825.901.03 f 2.832.844.57 f 3.004.467.16% f 3.302.971.57 f 2.730.694,74 f 4.234.098.83 f 45.851.171.54 Ondanks deze enorme uitkeeringen blijft de ellende der werkloosheid groot. Als er Iets is, dat het streven der arbeiders naar meer zekerheid van bestaan wettigt, dan is het wel de gedwongen werkloosheid, welke de beste gezinnen tot de bitterste armoede kan doen vervallen. De vakbonden doen echter ook aan andere uitkeerin gen. Hiervoor werd besteed: in 1917 in 1918 in 1919 in 1920 in 1921 in 1922 in 1923 in 1024 in 1925 in 1926 in 1927 in 1928 in 1929 •bij ziekte bij overlijden: overigen: in 1919 f 334.140.— f 48.169.— f 45.750.— in 1920 f 442.405.— f 54.193.— f 41.296.— in 1921 f 415.410 f 55.924 f 59.874.— in 1922 f 412.381.— f 41.470.— f 141.119.— in 1923 f 300.930.— f 37.566.— f 146.156.— in 1924 f 319.111.— f 35.861.— f 69.801.— in 1925 f 355.537.— f 34.787.— f 59.048.— in 1926 f 365.364.— f 32.977.— f 67.069.— in 1927 f 394.722.— f 34.356.— f 59.943.— in 1928 f 356.949.— f 37.840.— f 69.651.— in 1929 f 488.841.— f 38.835.— f 136.524.— Hiermee zijn hun krachten niet uitgeput. De vak bonden hébben ook gespaard en hun vermogen groeide als volgt: 1 Januari 1906 f 1.009.706.24%; 1 Januari 1911 f 1.975.506.92%; 1 Januari 1916 f 2.630.068.11; 1 Januari 1920 f 4.239.807.28; 1 Januari 1921 f 5.343,825.14; 1 Janu ari 1929 f 11.357.536.88%; 1 Januari 1930 l 12.505.652.65%. Waar al die gelden vandaan zijn gekomen? Uit de contributie der aangesloten arbeiders. Duizenden hunner betalen een gulden of meer per week. Wat die arbeiders veroverden heeft hun, behalve ontzettend veel moeite, schatten gelds gekost. Daarbij ging het niet alleen om materieele voordeelen, om hoo- ger loon en korter arbeidstijd. Het N.V.V. is vertegenwoordigd in verscheidene be stuurscolleges, regeerings-commissies en vereenlgingen, die haar werkkring op maatschappelijk terrein hebben. Buitendien beweegt het N.V.V. zich op het gebied van de jeugdbeweging (A.J.C.), terwijl de vakbonden hun (Wgen jeugdwerk hebben; de Arbeidersontwikkeling, "arbeiderspers, het Cooperatiewezen, de Arbeiders-Radlo- omroep en de Arbeiderssport. Het Troelstra-oord is een schepping van het vakver bond. Ook zijn in verschillende plaatsen volksgebouwen in exploitatie. De strfjd voor goed onderwijs en tegen het militairisme heeft de voortdurende aandacht van het N.V.V. On internationaal gebied is het N.V.V., hetzij recht streeks, hetzij vla zijn internationale verbindingen, ver tegenwoordigd op de internationale arbeidsconferen- tie, en op ai die besprekingen, waar de belangen der arbeiders zijn tegenwoordigheid eischen. Hierbij laten wij het, behalve deze mededeeling, dat op de feestelijke receptie de grondslagen zijn gelegd voor een tweede Troelstra-oord, dat aan zee zal verrij zen en waarvoor reeds i 35100 was bijeengebracht. Betaling 4e kwartaal 1930. Aan onze lezers bulten Schagen doen wij het ver. zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het vierde kwartaal 1930, ten bedrage van f 1.80 (voor courant met Zondagsblad 12.53). vóór 15 Januari a.s. aan ons Bnreau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Na genoemden datum wordt geschikt met f0.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou' ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 4 e kwartaal 1930, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1-25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Panorama f2.60 Voor Het Leven f2.50 DE ADMINISTRATIE. AI wat van de stad Corinthe nog over was, nu geheel verwoest. V.D. verneemt d.d. 4 Januari uit Athene: In den afgeloopcn nacht te ongeveer twee uur werden te Athene verscheidene sterke aardschokken gevoeld, zoodat de huizen schudden en de bevolking verschrikt uit de huizen vluchtte. Te Corinthe werden eveneens hevige aardschokken gevoeld waardoor de ruïnen van de bij de laatste aard beving verwoeste huizen gedeeltelijk instortten Te Assos was de aardJbéving zoo krachtig, dat een kerk en tien huizen instortten Hier brak een paniek uit onder de bevolking, die half gekleed naar buiten vluchtte en den nacht onder den blooten hemel door bracht. Het kanaal van Corinthe heeft lichte schade opge- loopen. Geen menschenlevens te betreuren. Later wordt nog gemeld: Te Corinthe en omgeving duren de aardschokken nog steeds voort en gaan gepaard met een sterk onder- aardsch gerommel. Hoewel de zwaar geconstrueerde huizen tot nog toe aan de schokken weerstand hebben geboden, verblijft de bevolking grootendeels in de open lucht. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen getroffen en meer dan duizend tenten naar de betrokken plaat sen gestuurd. De materieele schade van de schokken van gisteren is belangrijk grooter dan men oorspronkelijk had ge docht. In het oude gedeelte van Corinthe zijn 36 hulzen geheel ingestort en de overige zoo goed als onbewoon baar. Ook uit de dorpen uit de omgeving van Corinthe wordt gemeld, dat talrijke huizen zijn ingestort en be schadigd. Er vallen geen menschenlevens te betreuren. Wat sterkte betreft doet deze aardbeving zeker niet onder voor die van 1858 en 1928. Ongeveer 300 huizen verwoest. Naar het B.T.A. uit Athene meldt, zijn bij de aard beving in het district Corinthe vier personen gewond, een gedood en omstreeks 300 huizen vernield. Er worden nog steeds lichte schokken waargenomen, evenals op Korfoe. Ernstige toestand ontstaan door communis tische onruststokerjj. In het Duitsche kolenbekken, het Ruhrgebied, is door communistische onruststokerij een ernstige toe stand ontstaan. Er werd reeds bemiddeld over het bestaande loon- conflict en er bestond tot nog toe uitzicht, dat een ernstige loonstrijd zou kunnen worden vermelden. Dat was echter niet de bedoeling van de commu nisten En onder den invloed van deze is het de vorige week nu gekomen tot een wilde staking onder de mijn werkers in het Ruhrgebied. Aan den communistischen stakingsoproep is ondanks de waarschuwingen van de niet-communistische vak vereenigingen, die tegen alle overijlde stappen waar schuwden, door een aanzienlijk deel der arbeiders ge hoor gegeven, ten deele ook tengevolge van de terreur, die door de communisten werd uitgeoefend. Door de onruststokers wordt sabotage gepleegd, waarbij men tracht de toegang tot de mijnen onklaar te maken. Werkwilligen worden beschoten, waarbij een mijnwerker werd gedood en twee andere mijnwerkers zwaar werden gewond. Een der stakers is door de politie ingerekend, terwijl een ander nog voortvluchtig is. Door de politie zijn drie revolvers en eenige dolkmessen en knuppels in beslag genomen. Afneming der staking. In het district Recklinghausen mislukt. Volgens de laatste berichten uit alle deelen van het Ruhrgebied neemt de stakingsbeweging overal af. In de geheele Ruhrstreek ontbraken van de ochtend ploeg slechts ongeveer 9000 arbeiders. In het district Recklinghausen is de toestand zoozeer verbeterd, dat de staking daar als mislukt kan wor den beschouwd. In 33 mijnen in het Ruhrgebied, waar werd gestaakt, is het geheele personeel weer aan het werk gegaan. Meer dan tachtig dooden. Vijftig ver minkten. Reuter seint uit Manilla: Naar verluidt, moeten bij den jongsten typhoon, die het centrum van de Philippijnen hoeft geteisterd, minstens 82 personen gedood zijn. Er worden nog 50 personen vermist. TWEEHONDERDDUIZEND WERKLOOZEN IN AUSTRALIË. Een op elke vier vakvereenigingsleden. Reuter seint uit Canberra: Van de 446.000 leden der vakhonden is er een op elke vier werkloos en volgens de officieelc cijfers be loopt het aantal werkloozen in Australië thans 200.000. ZWARE SNEEUWVAL IN DENEMARKEN. Het verkeer ontwricht. V.D. verneemt uit Kopenhagen: Sinds Zondag wordt Denemarken geteisterd door hevige sneeuwstormen, die alle verkeer belemmeren. Alle directe lijnen tusschen Kopenhagen en Jutland zijn verbroken. Op het eiland Seeland zitten talrijke automobielen in de sneeuw vast. De treinen komen met groote ver traging aan. De sneeuwval duurt voort. Een vriend van Bela Kun de leider; atlryke aanhoudingen. Wolff meldt uit Boedapest: De politie is er in geslaagd een nieuwe communisti sche samenzwering op het spoor te komen De leider is de voormalige hoofdredacteur van het officieuze blad. Vörös Ujsag (Roode Courant) dat ge durende de proleratische dictatuur in Hongarije ver scheen, Joseph Revai, een intiem vriend vam-Bela. Kun, die na den val van het bolsjewisme in Hongarije naar Rusland was gevlucht. Enkele weken geleden was hij uit Rusland naar Hon garije teruggekeerd om een nieuwe communistische sa- menzweering te organiseeren. Bij zijn verhoor verklaarde hij reeds driemaal onder deknamen in Hongarije te zijn geweest. Verder werden nog twee jongelieden, Gajdos en Görög gearresteerd, die na den val van het bolsjewisme in Hon garije als kinderen met hun ouders naar Rusland waren gegaan, waar zij later in dienst traden bij de Gpoe. Ook zij waren met een speciale taak naar Hongarije terugge keerd. De politie hield verder nog 16 personen aan, die leden van de door Revai op touw gezette beweging waren. Bij huiszoekingen in de woningen der gearresteerden werden groote hoeveelheden drukwerk en geld in beslag genomen EEN AL TE SPANNENDE OORLOGSFILM. Bij vertooningen van „lm Westen nichts Neues" 31 jongens Hauw gevallen. In een bioscoop té Shcffield waar de oorlogsfilm „All quiet on the Western front" („lm Westen nichts Neues") vertoond werd, zijn, naar de „Manchester Guardian" meldt, op verschillende dagen der afgeloo- pen week in het geheel 31 bezoekers, allen jongens tusschen 14 en 18 jaar, flauw gevallen. Vrouwen en mannen van rijperen leeftijd bleken wel bestand te zijn tegen de emoties van de film. Met name het too- nêel in een Duitsch onderkomen, waar jonge solda ten hysterisch worden, schijnt te veel te zijn geweest voor de jeugdige bezoekers. UITSLAG DER VOLKSTELLING IN ZWITSERLAND. Ruim vier mïllioen inwoners. Uit Genève: Het aantal personen, die in Zwitser land een vaste woonplaats hebben, bedraagt volgens de ,op 1 December 1.1. gehouden volkstelling 4.068.740 tegen 3.880.320 vóór tien jaar. KOMITADSJrS PLUNDEREN EEN GRENSPLAATS. Eenige inwoners vermoord. V.D. verneemt uit Athene: Volgens een bericht uit Saloniki hebben komitadsji's op Grieksch gebied een inval gedaan en de grens plaats Derdeni uitgeplunderd. Zijv ontvoerden zes personen, die later vermoord werden. Een detache ment grenstroepen achtervolgt de bandieten. DE VLIEGTOCHT VAN AMY JOHNSON. Het toestel kan ter plaatse niet hersteld worden. Uit het onderzoek ter plaatse is gebleken, dat het vliegtuig van Aray Johnson niet waar het neergekomen is, hersteld kan worden en dus naar Warschau ge bracht moet worden. (Zie ook elders in dit nummer). Hoe lang het herstel daar duren zal, is ook niet met zekerheid te zeggen. De tocht kan dus voorloopig niet woortgezet worden. Volgens een Reuterbericht heeft Amy Johnson ver klaard dat zij er niet aan denkt haar tocht op te ge ven. Zij wil te Warschau wachten, tot het vlieguig hersteld is. De laatste groet van tienduizenden. In vervolg op hetgeen reeds elders in dit nummer over den dood van den Franschen maarschalk Joffre is opgenomen wordt nog het volgende gemeld: Bij tienduizenden is het volk van Parijs opgekomen ora Joffre voor het laatst te zien. Den geheelen dag stroomden de menschen naar de Krijgsschool, waar hij zijn bureau had en waar zijn lijk thans staat op gebaard. Sinds Augustus was hij daar niet geweest. Het is een monumentale zaal, met een prachtig uit zicht op het Maart-veld. De laatste maanden was de zaal wat verwaarloosd, maar nu is er weer orde ge steld. In de reeds lang niet meer gebruikte kapel is het lijk opgebaard. De laatste jaren deed de zaal als kleerenmagazijn dienst. Het is een stemmige, lang werpige, hooge en bijna geheel witte ruimte, met in direct licht. Het stoffelijk overschot is aan den smal- len kant opgebaard. Het gebalsemde lijkt ligt op een veldbed in de maarschalksuniform, op de borst een crucifix en de militaire medaille. Er naast liggen de andere onderscheidingen en de maarschalksstaf, die de overledene o.a. voerde, toen hij met Foch in 1919 zijn triomfantelijken intocht in Parijs dede. Beiden waren toen nog te paard. Achter de baar wordt de vaan van den maarschalk vastgehouden. De lange doodsstrijd heeft zijn gezicht wel veran derd. Het is wasbleek, vermagerd en ontspannen. Men ziet er bijna niet meer het boersche aan, dat Joffre tijdens zijn leven kenmerkte. Vier officieren met getrokken zwaard houden de eerewacht om de baar; elk uur worden zij afgelost. De zaal hangt vol vlaggen van sinds den oorlog af gedankte regimenten. Verder staan er attributen van de wapens, waarin de overledene zich onderscheidde: de genie en de artillerie. Er werden vele groote kransen aangedragen. Ook is rekening gehouden met den wensch der nabestaan den, er te komen bidden. Boven het lijk werd een groot kruis aangebracht met de maarschalksvlag. Naar men weet, heeft Joffre de genademiddelen van de kerk ontvangen. In be paalde kringen heeft dit de aandacht getrokken. Jof fre stond als vrijmetselaar bekend. Voor den oorlog moet hij tot die orde behoord hebben. Naderhand, blijkbaar onder invloed van zijp vrouw, schijnt hij echter tot de kerk toenadering gevonden te hebben. Het défilé ging ordelijk in zijn werk. Wel werden de menschen er haast voorbij gejaagd; vooral bij het uitgaan van de winkels, ateliers en kantoren zwol de menigte onrustbarend aan. De file was toen en kele tientallen meters breed enonafzienbaar. De stemming leed nauwelijks onder het wachten. Het duurde drie uur voordat men bij de kapel was gena derd. Alle klassen der samenleving vermengden zich daar. Vele moeders hadden zelfs heel kleine kinderen megenomen. Overvallen op winkeliersters en caféhoud sters. De tot dusver onbekend gebleven bandieten, die ver scheidene moorden en pogingen tot moord pleegden op winkeliersters en caféhcudsters te Brussel en om streken, hebben de laatste dagen weer van zich laten hooren. In de Brusselsohe voorstad Sinte Agatha Ber- chem werd ahveer een winkelierster op klaarlichten dag overvallen door een manspersoon. De schelm schoot een revolver af in de richting der vrouw, die gelukkig niet werd getroffen. Op haar hulpgeroep sloeg de kerel op de vlucht. Door een buurman der winkelierster ach ternagezet, wist hij echter in het park van een buiten goed te verdwijnen en aldus te ontkomen. Te Erpe bij Aalst is een herbergierster vermoord onder omstandigheden, die de veronderstelling blijken te wet tigen, dat oolc deze moord door de te Brussel opereeren- de bandieten is gepleegd. Drie straatvensters, in verband met deze misdaad gearresteerd, moesten bij gebrek aan bewijzen weer op vrije voeten wbrden gesteld. In de Gijzelstraat te Antwerpen is nu nog een over val gepleegd op een winkelierster door twee schelmen, die Vlaamsch spraken met Duitschen tongval. Ook daar mislukte de aanslag, dank zij de tegenwoordigheid van geest van de vrouw, die bij de keel gegrepen om hulp riep tot een denkbeeldig familielid, dat zich in de keu ken moest bevinden, waarop hare aanranders ijlings den winkel verlieten en verdwenen. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Teeuwis van Stralen, oud 47 jaren, echtge noot van Aótonia Komen. POLITIE. Gevonden: een portemonnaitje met eenig geld; een damestaschje. DINSDAG 6 JANUARI 1931. V.C.J.B. Anna Paulowna, nam. half acht, Bijeenkomst. De omgeving van den Dam in rep en rcer. Gistermorgen hebben te Amsterdam een paar hon derd anarchistische werkloozen de omgeving van den Dam in rep en roer gebracht. Met kartonnen horden, waarop met krijt, stond geschreven: „Wij wcnschen arbeid en brood!" zijn zij in optocht langs de Rozen gracht en dc Raadhuisstraat naar don Dam getrok ken. Bij het postkantoo;* schijnt een hunner een z.g.n. startpistool te hebben afgeschoten, dat een vrij scher pen knal gaf, met het gevolg, dat er onder de te hoop geloopen menigte, die het schreeuwende troepje be geleidde, een paniek ontstond. De menschen stoven vluchtend alle kanten uit, vrouwen begonnen te gil len, en de politic-agenten, die onder leiding van twee inspecteurs met de betoogenden meeliepen, trokken sabel en gummistok en dreven hen uiteen. De schie ter is aangehouden en naar het politicbureau over gebracht. Op den Dam waar de betoogers weer aankwamen, zij het eenigszins in wanorde, werd het relletje voorti gezet. De politie nam hier de borden in beslag wat de be toogers beantwoordden mot veel geschreeuw. Toen zij ook hier op voortdurende sommatic niet wilden door- loopen, werd andermaal de sabel getrokken, terwijl een der belhamels gearresteerd werd en door twee agenten naar het bureau Warmoesstraat werd ge bracht. Den geheelen middag bleven /daarna troepjes op het middengedeelte van den Dam samenscholen; een groot aantal politie-beambten in uniform en in bur ger hielden een oogje in het zeil. BOTER VOOR LEGER EN VLOOT! Een verzoek van den Alg. Ned. Zuivelbond. De Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) heeft aan den minister van Defensie het verzoek gericht, te willen bevorderen, dat voortaan ten behoeve van leger- en vloot boter in plaats van margarine worde verstrekt. De groote rivieren wassen weer. Dorpen op den rechter Maasoever overstroomd. Opnieuw wordt het gebied van Maas en Waal door hoog water bedreigd. De stand van de Maas was gister morgen 3.82 meter of 45.85 meter boven N.A.P. Zij is buiten haar oevers getreden en heeft alle buurtwegen en gedeeltelijk de dorpen aan den rechter Maasoever overstroomd. De Waal voor Nijmegen is in de laatste dagen zóó sterk gewassen, dat het lage gedeelte van de kade weer onder water geloopen is. Zaterdag sprongen Rijn en Ruhr bij Rohrort 1.20 meter omhoog, terwijl Keulen gistermorgen nog 76 c.M. was seinde. De laatste berichten uit Maastricht melden: De Maas blijft hier nog steeds wassen. De laatste 24 uur is zij wederom 29 c.M. gestegen. De stand is thans 3.85 boven nul, hetgeen gelijk staat met 45.86 plus N.A.P. De toegangsweg, van Maarssen is wederom afgesloten. Ook de Seharnerweg staat onder water, zoodat de wijk Het Witte Vrouwenveld geheel van de stad is afgesloten. Uit het Noorden is Maas tricht nog slechts via Heer te bereiken. De werken aan de Nieuwe Maasbrug liggen geheel stop. De werken voor het kanaal in het Bosseheveld konden'tot heden voort gang vinden; er werden slechts 150 arbeiders ontslagen,; Thans zijn echter ook de sluisputten en de pompen on der water geloopen, zoodat het geheele werk moest wor den stilgelegd. België seint echter dat er geen was meer verwacht wordt De verbinding tusschen de oude en nieu we haven doorgebroken. Gistermiddag om 4 uur is over de volle lengte van ongeveer dertig meier de stalen damwand doorge broken, welke, lustend op een ouden kaaimuur, de scheiding vormde tusschen de eerste cn de tweede Scheveningsche binnenhaven. Aan het wegnemen van deze verbinding is reeds eenigen tijd gewerkt en ook gisterochtend was men dacamede nog bezig. De aan nemer De Vries, uit Haarlem, was er al eens door den dienst der Gemeentewerken gewaarschuwd, dat de werkwijze, welke hij toepaste, nl. door het wegbre ken van den kaaimuur, de damwand te veel aan fun deering zou verliezen. Echter heeft Gemeentewerken nimmer eenig voorschrift daaromtrent gegeven, om dat de aannemer verantwoordelijk was voor het werk. Gistermiddag nu is achter dezen damwand, waar een droge put was, een z;g wel ontstaan. Het water is daar namelijk uit den grond gesijpeld, waar tegen de damwand niet bestand was. Deze scheurde en knapte over de geheele lengte af. Hierdoor stroom de het water met groot geweld de tweede binnen!^" ven binnen, die nu dus onder invloed van het getij staat. De directeur van Gemeentewerken, ir. v. d. Vegt en de adjunct-directeur^ ir. Dekker, brachten gister een bezoek aan het werk. Wat nu verder gebeuren moet, is natuurlijk nog niet uitgemaakt. Er zullen verschillende peilingen worden gedaan. De ijzeren platen moeten natuurlijk' weggehaald worden en verder zou het de eenvoudig ste oplossing zijn, als door baggeren bewerkt kan worden, dat de oude fundeering zakt. Deze zit thans vier meter onder A. P.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2