SPORT De Competitie-wedstrijden. VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKS- LANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Hollandia—H.R.C. 1-2. In de Landbouw-socicteit „Gérès" werd Maandag 5 Januari 1931 een algemeene vergadering gehouden. Voorzitter de heer Iv. Koster Jz., Midwoud, secre taris de heer J. Sijp Jr., Alkmaar. In zijn openingswoord wijdt de Voorzitter eenige woorden aan de crisis, die haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt en die van dien aard is, dat beter ge sproken kan worden van een tijd van een langdurige ziekte. Spr. wijst daarbij op den verkeerden geest, het optreden van partij-politiek, wat verre van gun stig is voor den landbouw. Ook in ons land is er een hopelooze verdeeldheid en spr. noemt bijv. de gelden die voor de sectescholen worden gebezigd. Was dat niet het geval, wellicht zou de regeering dan de gel den voor de sociale zorgen tot zich trekken. Vooral in dezen tijd zal men een ruimen blik dienen te heb ben en letten op hetgeen gebeurt of gaat gebeuren. Zooveel mogelijk kennis zal men dienen op.te doen en dat is ook het doel onzer vereeniging en tot dat doel worden ook lezingen gehouden. Spr. hoopt dat de cursusvergaderingen dezen winter weder druk bezocht zullen worden en dat allen hun best doen het aantal leerlingen voor de R.L.W.S. zoo groot mogelijk te doen zijn. Met den wensch dat vandaag wederom de belangen van den landbouw in het al gemeen en die der vereeniging in het bijzonder, ver klaart spr. de vergadering voor geopend. Do notulen worden onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd dat aan het Station voor Melk- onderzoek te Schagen een flink aantal monsters op gehalte werd onderzocht, aan het Station te Hoorn in hoofdzaak op deugdelijkheid, wat wordt toegeschre ven aan het mond- en klauwzer. Van de gelegenheid te Beemster tot het bemonsteren van voeder- en mestsoorten wordt weinig gebruik gemaakt. Mededeeling wordt gedaan, dat op 12, 19 en 26 Ja nuari a.s. cursusvergaderingen zullen worden ge houden. Uit het jaarverslag vermelden we een toename van het ledenaantal met 5 leden, op 1 December 1930 be droeg het aantal leden 205, er waren 3 donateurs. Voor een excursie naar Groningen was te weinig belangstelling. De cursusvergaderingen waren we derom flink bezocht. Onder dankzegging aan den secretaris wordt dit verslag aanvaard. De verzekering van de Landbouwers. Door een commissie bestaande uit de heeren Jm. Blaauboer lvz., I). Kaan Ivz., Ir. C. Nobel, Ir. G. Veen- stra, Ir. L. de Vries en J. Sijp Jr., was bovenstaand vraagstuk in studie genomen, welke commissie een rapport had doen verschijnen. De Commisie acht het ten zeerste gewenscht, dat het in den boerenstand gewoonte wordt, dat men zich verzekert tegen armoede op den ouden dag en de weduwe tegen het gemis van inkomsten, dat ont staat door vroegtijdig overlijden van den man, om dat de ervaring leert, dat door het nalaten daarvan vele boerengezinnen op hun ouden dag betrekkelijk gebrek lijden en weduwen en weezen vaak onvol doende verzorgd achterblijven. Voorbeelden hiervan heeft iedereen in zijn omge ving meermalen kunnen zien. Ook voor de meer wel gestelde boeren moet een verzekering niet overbodig worden geacht, omdat ook deze personen vaak niet voldoende kapitaalkrachtig zijn om zich onder alle omstandigheden zelf en hunne kinderen te kunnen helpen en bovendien is alleen daardoor het ontstaan van een algemeen gebruik mogelijk. Het is zeker opmerkelijk, dat verzekering tegen brandschade en ook enkele andere risico's veel meer algemeen gebruikelijk is dan. het sluiten van een le vensverzekering, terwijl dit laatste toch veel belang rijker is. Als bijkomstig voordeel kan nog worden aangemerkt, dat men voor de belasting de premie tot een maximum van f100 van zijn inkomen mag aftrekken en de polis niet als een vermogensbestand deel wordt beschouwd. De Commissie acht het ook niet denkbeeldig, dat de jaarlijksche uitgaaf, die de verzekering vereischt, zal worden beschouwd als een van de onvermijdelijke op het bedrijf drukkende onkosten. Zij verwacht hiervan een gunstige werking tegen het te hoog op drijven der huurprijzen, daar zij veronderstelt, dat bij het vaststellen van de huurprijzen met deze be- drijfsuitgaaf rekening zal worden gehouden. Uit een oogpunt van loyale concurrentie inzake pachtprijzen ware het gewenscht, dat iedere grondgebruiker ver plicht werd zich te verzekeren. Afgescheiden van het risico vroegtijdig te overlij den, wordt men gedwongen regelmatig te besparen. Ongetwijfeld zullen er zijn, die dat zonder verzeke ring wel kunnen, maar toch hebben vele zich daarin vergist. Het bezwaar, dat men bij een depreciatie van het betaalmiddel toch nog gedupeerd zou zijn, geldt in vele gevallen ook voor zelf bespaard geld. De eerste vereeniging, die zich speciaal ten doel stelde den boer een onbezorgdën ouden dag te geven, is zeer zeker het Onderlinge Boerenverzekerings- fonds te Leeuwarden. Omtrent de ontwikkeling van deze nieuwe Coöp. landbouwvorm het volgende: Op 31 December: 1923 waren er 20 leden met f 91000.— verzekerd 1924 waren er 202 leden met f 563000.verzekerd 1925 waren er 335 leden met f1045000.verzekerd 1926 waren er 551 leden met f 1589000.— verzekerd 1927 waren er 772 leden met f2224000.verzekerd 1928 waren er 1059 leden met f 2957000.— verzekerd (Dus meer dan 1000 leden, waarvan in Noord-Hol land de afdeelingen Opmeer en St. Maartensbrug met 16 leden en benevens 17 verspreide leden; in 1929 zijn hierbij nog gekomen de groepen Lutjewinkel en As- sendeift en is het aantal verspreide leden tot pl.m. 40 gestegen). Als regel betreft het een kapitaalsverze- kering; Pensioenverzekering is echter mogelijk, ter wijl een kapitaalsverzekering in een weduwenpen- sioen kan worden omgezet. Het rapport behandelt dan de verschillende syste men en de voor- en nadeelen eraan verbonden, de wijze van uitvoering en de wijze waarop het verze keren kan worden bevorderd, om tenslotte tot de vol gende conclusie te komen: lo. De Commissie meent als allereerste en voor naamste conclusie van hare besprekingen te moeten vastleggen, dat het in den boerenstand gewoonte be hoort te worden, dat men zich verzekert tegen ar moede op den ouden dag en de weduwe tegen gemis van inkomsten bij vroegtijdig overlijden van den ver zorger. 2o. Wat de propaganda betreft meent de Commis sie, dat hier een dankbare taak is weggelegd voor de besturen van prov. Landbouw-organisaties alsmede van hare afdeelingen, terwijl ook de besturen van Prov. Bonden van Zuivelfabrieken, van Coöp. Zuivel fabrieken en C.oóp. Aankoopver. in dezen zeer zeker ook behooren te worden genoemd. 3o. Zoowel om een gemakkelijk betalingssysteem te bevorderen als om te profiteeren van de verlaagde tarieven en te voldoen aan de voorwaarden die bij aansluiting worden gesteld, kan naar de meening der Commissie het verzekeren zeer worden bevorderd door de boeren plaatselijk of in ruimeren kring in het verband der bestaande organisaties te vereeni gen om zich alzoo gezamenlijk bij de Verzekerings instelling hunner keuze aan te sluiten. In dit ver band meent de Commissie er op te moeten wijzen, dat naast propaganda, in het bijzonder de organisaties die periodiek en op korten termijn bedragen met de boe ren hebben te verrekenen, dus zooals de Coöp. Zui velfabrieken en Aankoopver. er voor geëigend zijn, een deel der uitvoering van de uit de afsluiting van collectieve verzekeringen voortvloeiende werkzaam heden op zich te nemen (premie-inning). 4o. Wat de vorm van verzekering betreft meent de Commissie niet één bepaalde vorm met voorbij gaan van alle andere als het meest geschikt voor den boerenstand te moeten aanbevelen. Wel staat zij in het algemeen sympathiek tegen over de zuivere onderlinge vorm. Het komt ons evenwel voor dat het niet noodig is, dat allen zich bij dezelfde instelling aansluiten, hoofdzaak toch is, dat men zich verzekert. 5o. Vooral is het gewenscht zich jong te verzeke ren, de premie is dan lager of zooals bij de groeps verzekering van het Onderling Boerenverzekerings- fonds de ujtkeering hooger. Het Bestuur kan zich met het rapport vereenigen. Een selectiemesterij. Door den heer Ir. L. de Vries worden mededeelin- gen gedaan omtrent de plannen tot stichting eener selectie-mesterij. Spr. begint met het geven van een historisch overzicht over de ontwikkeling van do varkensfokkerij en -mesterij. Waren er in 190Ü in Ne derland 580.000 varkens, in 1930 bedroeg het aantal 1.990.000. In Noordholland waren in 1900 ruim 30.000 varkens, in 1930 103000 varkens. In 1930 waren in Noordholland 207000 runderen, 103000 varkens. 165.000 schapen. In Noordholland is het aantal varkens zeer toegenomen en vooral na 1900 heeft men een geheel ander soort varkens ge kregen. De onveredelde inheemsche rassen, die zeer laat rijp, doch zeer vruchtbaar waren, en die meer spek- dan vleeschvarkens zijn, hebben plaats moe ten maken voor een beteren varkensstapel, wat mede te danken is aan de in 1907. opgerichte Noordhol- landsche Varkensfokvereeniging. Men heeft rekening gehouden met de volgende eischen: lo. varkens van het gewenschte model; 2o. goede vruchtbaarheid; 3o. gelijkmatig zware biggen; 4o. zeugen die voor zog en zorg voor de biggen betoonen; 5o. dat voedsel zoo voordeelig mogelijk worde omgezet. Spr. noemt de verschillende proeven die zijn ge nomen. Ter vervolmaking van een stamboek acht spr. het stichten van een selectiemesterij noodzake lijk. En waar de varkensfokkerij in Noordholland zoo n belangrijk onderdeel van de veehouderij is ge worden, beveelt spr. dit onderwerp ten zeerste aan. In verschillende landen zijn reeds selectie-meste- rijen, in ons land in Friesland, Gelderland, Over ijssel en Drente. De regeering geeft subsidie voor de exploitatiekosten. Eén selectie-mesterij voor de 3 provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht, wordt voldoende geacht en samenwerking met de 3 stamboeken en de landbouworganisaties is ge zocht en daartoe besloten. Hoorn werd eventueel als plaats aangewezen tot stichting van de selectie-mes terij, niet uit provincialisma, maar omdat daar door het rijksproefzuivelboerderij-personeel enz. dagelijks toezicht kan worden gehouden. Immers de Ilolland- sche Maatschappij van Landbouw bezit nog geen proefzuivelboerderij. Aan stichtingskosten zal ver moedelijk een bedrag van 8 a 10 duizend gulden noo dig zijn. Door middel van een grafische voorstelling worden de resultaten verkregen met voorloopige proeven aangeduid. Door den heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, wordt den heer Ir. de Vries gevraagd, of deze een mesterij op een proefboerderij van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, als die er was, gewenschter oor deelde. De heer Ir. De Vries zou daar de voorkeur aan ge ven, omdat er aan de verbinding met de rijkszuivel- boerderij, niet wat ons betreft, maar voor de zuivel- boerderij zelf, eenige bezwaren zijn verbonden. De heer Jm. Blaauboer Kz. wijst op de moeilijkheid om practische proefnemers te krijgen en spr. geeft de wenschelijkheid te kennen van meerdere toe vloeiing van gelden, om clan een proefboerderij in de provincie gesticht te krijgen. De Voorzitter onderschrijft, dat het wenschelijk zou zijn, maar deze quaestie vereischt nogal wat voor bereiding. En spr. zou het beter vinden nu reeds met de rijkszuivelboerderij in zee te gaan. De Secretaris meent, dat vandaag of morgen nog niet met de stichting van de selectie-mesterij wordt begonnen. Blijkt er een ernstig streven aanwezig te zijn, om hier een proefboerderij te stichten, clan zal daar zeker rekening mee worden gehouden. Door den heer E. Dz. Govers worden nog enkele in lichtingen gevraagd. Den heer Ir. de Vries wordt dank gebracht voor zijn inleiding. De rekening 19291930 sluit met een totaal van f932.90, waaronder een bedrag van f 265.38^, gere serveerd voor diverse doeleinden. De begrooting voor 19301931 sluit op f995.381/4, onvoorziene uitgaven f 145.38%- Rekening, zoowel als begrooting worden goedge keurd, waarbij tevens een bedrag van f 150 worlt beschikbaar gesteld voor de stichtingskosten van een selectiemesterij. Door het Bestuur wordt voorgesteld de a.s. Zomer vergadering te houden bij de Wieringermeer. Wordt goedgevonden. Verslag van de .algemeene vergadering door den Algemeenen Bond, zal in de zomervergadering wor den uitgebracht. In de plaats van het periodiek aftredende bestuurs lid, den heer K. Zijp Hz., wordt gekozen de heer H. Schrooder Dz. te Hensbroek, die de benoeming- aanneemt. Vervolgens worden door den heer Ir. L. de Vries mededeeliugen gedaan voor het Veevoederbureau. Meerdere inlichtingen worden gevraagd. Voor het onderzoek van hooknonsters is finanti- eele steun verleend. De mengvoedcrfabricage wordt in handen van de coöperatieve aankoopvereenigingen gewenscht. De voorzitter wijst op de groote activiteit van het veevoederbureau. Ook hierbij komt weer de wensche lijkheid naar voren, dat een proefboerderij wordt ge sticht. Bij de rondvraag wordt door den heer IJ. Visser, oud-leeraar aan de R.L.W.S. gewezen op de geringe opkomst ter vergadering en spr. wijst op de wensche lijkheid dat de oud-leerlingen boven hunne omge ving uitsteken. Als het «aantal leden gaat verminde ren, deugt de geest niet. De Voorzitter zegt dat alles gedaan wordt om de belangstelling te trekken, doch het aantal vergade ringen in dezen winter is groot en misschien is cr voor de dezen middag te houden lezing meer belang stelling. Over het aantal leden hebben we niet te klagen. Waar gewezen wordt op het geringe aantal leden, meent de voorzitter, dat dit verband houdt met de mentaliteit van de oudleerlingen. Laat een ieder zijn best doen de oud-leerlingen op te wekken tot de ver eeniging toe te treden. Ook den heer Velders frappeert het dat zoo weinig oudleerlingen deze vergadering bezoeken. Bij de le zingen blijkt toch wel dat een geest van meeleven be staat. Hierna wordt gepauzeerd. Voetbal. (Nadruk van verslagen uit deze rubriek is verboden.) Zoowel Z.F.C. als Ajax wint. PJE.C. slaat Go Ahead! K.N.V.B.-overzicht van 4 Januari. De oogst is bevredigend! Slechts een drietal matches afgelast en dat met een stroomenden regen. Groote ver rassingen hebben zioh niet voorgedaan. Alleen hebben de staarten in Afd. II, IET en V zioh nogal geroerd. Afdeeling I. Won Z.F.C. thuis met 31 van Hermes-D.V.S., Ajax sloeg 't Gooi in eigen home met 51. Steeds scherper wordt de strijd al. Over 3 weken de vermoedelijke zij 't dan voorloopige ontknoping! H.F.C. had met thuis kans gegeven om D.F.C. eenige puntjes afhandig te maken, omdat in Dordrecht een mooi gelijk spel was bevochten. Ruisch c.s. dachten er blijkbaar anders over en gingen met een 41-overwinning huistoe. V.U.C. Stormvogels was een strijd om de puntjes! Beide hadden ze hard noodig. Doordat de IJmuidenaren er in slaag den dezen ongetwijfeld zwaren strijd met 43- te win nen, staat V.U.C. er al even slecht voor als H.F.C. No. 3, Excelsior, dat heusch zoo zwak niet is, kwam met een gelijk spel uit Den Haag bij H.B.S. vandaan (22), wat een voorsprong bracht van 1 punt op de twee hekke- sluiters. Do stand: Ajax 11 8 2 1 41—10 18 Z.F.C. 11 7 4 0 28—16 18 D.F.C. 11 5 3 3 20—23 13 2e klasje A. We zouden werkelijk niet weten wat belangrijker was: de 31 zege van West-Frisia te A'dam over D.E.C., dan wel de onverwachte nederlaag van Hollandia tegen H.R.C. (12). Een feit is, evenwel, juist door deze twee uitslagen, dat H.R.C. en D.E.C. van plaats zijn verwisseld dat D.E.C. dus onderaan staat! 't Is ongetwijfeld een blijde mare voor allen, die met Racing meevoelt! 't In teressante is dat beide clubs elkaar nog tweemaal ont moeten. Voor W.F.C. was 't maar goed dat ze van A.F.C. wonnen (32), want de Wormerveerders bevonden zich met hun zeven puntjes in een gevaarlijke positie. A.F.C. is toch een eigenaardige vereeniging. Vier overwinnin gen waren een prachtige inzet, maar toen leden ze ach ter elkaar 8 nederlagen. Thans is de positie van de Amsterdammers ('t zelfde geldt voor T.O.G. en Hollan dia) geen haar beter dan van D.E.C.. Zeeburgia won thuis met 53 van Alcmaria, waardoor men dus voor- loopig van een „kopgroep van drie" kan spreken, waarin de kranige Enkhuizers nog steeds ongeslagen den scepter zwaaien! De stand is: West Frisia 10 9 1 0 39—12 19 Z.V.V. 9 7 1 1 25—13 15 Zeeburgia 9 7 0 2 33—14 14 Alcmaria 11 4 3 4 31—31 11 W.F.C. 11 3 3 5 22—26 9 Hollandia 12 3 3 6 22—30 9 T.O.G. 11 3 2 6 23—28 8 H.R.C. 11 3 2 6 16—29 8 A.F.C. 12 4 0 8 20—33 8 D.E.C. 12 2 3 6 19—24 7 2e klasso B. 't Was voor de energieke D.W.S.-ers wel jammer dat de strijd tegen Zandvoort bij een 50 voorsprong ge staakt moest worden. Want omdat Hercules niet speelde hadden ze een punt voor kunnen komen. Haarlem was ook vrij. Baarn, vervulde de rol van H.R.C. in deze af deeling. Ook no. laatst, met 6 punten, won ze van B.F.C. (9 punten), met 30 echter. Bloemendaal dat een 90 nederlaag van Velox slikte, staat nu wederom op de laatste plaats en dat met reeds 14 wedstrijden. V.V.A. verrichtte zeer goed werk door met 21 van De Spar taan te winnen. Hercules 13 9 2 2 40—25 20 D.W.S. 12 9 1 2 42—20 19 Haarlem 12 9 0 3 49—24 18 Velox 13 9 0 4 53—28 18 Spartaan 13 5 2 6 21—24 12 V.V.A. 12 5 0 7 20—29 10 B.F.C. 13 4 1 8 18—31 Baarn 13 3 2 8 16—40 Zandvoort 13 2 3 8 20—35 Bloemendaal 14 2 3 9 21—44 Afdeeling IL K.F.C. heeft zich in 't Stadion tegen Blauw Wit zeer goed gehouden. Evenals in de Koog eindigde ook deze ontmoeting tusschen blauw wit en blauw rood in een gelijk spel (11), waarmee beiden gebaat zijn, gezien de verrichtingen van de momenteel lager geplaatsten. Zoo won A.D.O. in Velsen zonder publiek! van V.S.V. (13) en werd E.D.O. thuis door Hilversum ge slagen (02). De beide Rotterdammers hadden door de regen vrijaf. De stand onderaan is thans: E.D.O. V.S.V. H.V.V. 11 4 1 12 4 1 10 3 1 1520 9 18—23 9 15—29 7 AFDEELING IIL P.E.C.Go Ahead was een wedstrijd waar zeer veel van af hing. Door een overwinning toch zouden de landskampioenen meteen weer een goede kans maken en zou P.E.C. verdrongen geworden zijn door Heracles, dat op eigen terrein een moeilijke 32-zege op A.G.O. V.V. bevocht De uitslag was evenwel 10 voor P.E.C. een kranige prestatie! waardoor de situatie in de kopgroep zoo goed als dezelfde is gebleven behou dens het onverwachte falen van Enschedé te Apel doorn tegen Robur. Voor de Robur-lui is deze 21- overwining een dubbele waarde, onzeker als men is over de gedragingen van de o.i. beslist zwakkere clubs onder hen. Deze ZA.C. en Vitesse speelden te Arnhem tegen elkaar èn ook nu in Zwolle was 't 30 won Vitesse (30). Z.AC. speelde driemaal gelijk en verloor de rest, terwijl Vitesse tweemaal won (van Z.A.C.!) en- de rest verloor, 't Zou ons evenwel niet verwonderen als deze clubs nog voor 't sejpoen- einde voor enkele verrassingen zorgden, zooals ze het van ouds gewoon zijn te doen. Wageningen had tot nu toe niet de eer om als ltam- pioenscandidaat te worden beschouwd. Mede door een ferme 41-zege op Tubantia is dit toch nu een feit geworden, als bedraagt met P.E.C. 3 punten. De volledige stand: P.E.C. 10 7 2 1 33—15 16 Heracles 10 7 1 2 30—18 15 Wageningen 10 5 3 2 25—18 13 Enschedé 10 4 4 2 24—18 12 Go Ahead 9 5 0 4 28—22 10 A.G.O.V.V. 8 4 0 4 19—16 8 Tubantia 10 2 4 4 27—32 8 Robur 10 3 1 6 2433 7 Vitesse 10 2 0 8 IS—37 4 Z.A.C. 9 0 3 6 9—26 3 AFDEELING IV. Longa won met 21 van M,V.V. en heeft nu een voorsprong van 4 punten op Wilhelmina, dat weer ge zelschap heeft gekregen van B.V.V. als no. 9. Verder werd hier de match Zuid-NederlandA. K. Graz ge speeld, die met een gelijken stand (22), eindigde. AFDEELING V. Frisia behaalde een zeer nuttige 21-overwinning op Be Quick. Ook M.S.C. behaalde een punt, n.1. tegen het bezoekende Leeuwarden (33). Friesland welks terrein voor den strijd tegen Velocitas werd afgekeurd staat nu nog steeds met 4 punten onderaan. Verder werd er niet gespeeld. ANNA PAULOWNA. B.K.C. 1 was, ondanks het slechte weer, naar Nieuwe Niedorp 1. Met den stand 72 in 't voordeel van de thuisclub werd 17 minuten voor 't eind gestaakt. (Zie voor uitvoeriger verslag elders in deze rubriek. Red.) B.K.C. 2 kreeg, met twee invallers, met 51 klop van H.R.C. 4. B.K.C. a maakte een boel goed door een 60-over- winning op H.R.C. d. De jongens maken nog steeds een mooie kans; de zware wedstrijden komen echter nog! A.s. Zondag moet het eerste naar Zeemacht; 't twee de is vrij. 't Derde moet naar HelderS, terwijl de ad- spiranten Helder e thuis krijgen. PROGRAMMA N.H.V.B. 1 C. Helder 3Sparta 1; Wieringerwaard 1Texel 1; Zeemacht 1B.K.C. 1; Nieuwe Niedorp 1Succes 1. 2 C: D.T.S. 2—Hollandia 3; M.F.C. 1—Vrone 2. 2 D: Helder 4—H.R.C. 4; Succes 2—J.V.C. 1; 3 C. Hollandia 4—D.T.S. 3; 3 D: DOSKO. 2—Succes 3; H.R.C. 6—Hel der 6; H.R.C. 5Succes 4; J.V.C. 2Wieringerwaard 2; Helder 5-B.K.C. 3. Adsp.: D.T.S. aVrone a; Succes aH.R.C. a; B.K.C, a«H.R.C. e; Helder cSparta b. („Alg Sportblad".) Modder en sensatie! (Van onzen Sportredacteur.) Als de gelegenheid om H.R.C. weer eens te zien spelen je al tweemaal door de speling van het lot door de weergoden is ontglipt, denk je bij het begin van je derde poging wel eens aan het gezegde: „Drie maal is scheepsrecht", waardoor je mogelijk oen der de „dotreis" maakt. Toch waren we bar benieuwd naar H.R.C. en ook naar Hollandia. Men had ons in de diverse verslagen voorgcschiidcrd, dat H.R.C. niet zoo zwak was, dat het alleen maar ongeluk was dat zij zoo laag stond. Nu, daarva hebben we ons eens wilien overtuigen en bovendien een spannend partijtje (dat stond vast!) is altijd wel prei tig. Zoo hebben we ons dan aan de Nederlandsche Spoorwegen toevertrouwd, die ons in recordtijd (drie uur bijna!) in Hoorn bracht. Daar scheen het nog niet zoo hard geregend te hebben; althans de straten waren tamelijk droog. We waren dus nogal optimistisch, maar de lood grijze luchten die van den kant van Alkmaar kwa men opzetten, zagen er nu niet bepaald aanlokkelijk uit. Hollandia's terrein was in vrij goeden staat. On danks het feit dat er Nieuwjaarsdag op gespeeld is, was de grasmat vrij stevig en er stonden geen plas sen op! Daar Hollandia zoo goed als geheel geen concur rentie heeft m Hoorn, kwam er, ondanks het zeer slechte weer, een talrijk publiek. Een duizend man zal er zoowat wel geweest zijn, wat voor zoo'n kleine plaats flink is. 't Was zoo ongeveer twee uur, toen scheidsrechter Kok de beide aanvoerders liet tossen. Bij Hollandia was De Groot aanvoerder, terwijl Bouke Prins voor H.R.C. raadde. Hollandia koos het windnadeel, wat zeer goed gezien bleek. Na rust toch, toen het bijna voortdurend regende, had H.R.C. een groot nadeel van recht tegen de striemende vlagen in te moeten spelen. Om 2.02 trapte Scholten voor H.R.C. af. De opstellin gen waren als volgt: Hollandia. Roode. De Groot Neefjes Veenboer v. d. Rol Haring. Schagen Wakker v. d. Zei P. Tonneman J. Tonneman Scheidsrechter Kok. B. Prins Roobol Scholten Aids Kaptein Luijt Beijer Post De Wijn Siersma W. Goudswaard H.R.C. We zien H.R.C. dus met een andere halflinie, ter wijl Beneker ontbreekt. Reeds dadelijk trekt H.R.C. gesteund door den wind er op uit en bedreigt Holl. met snelle open aanvallen. En reeds na 5 minuten heeft men succes als De Groot naast den keeper te rugspeelt en Bouke Prins, naar we meenden, inloopt. (0—1). Hollandia zet op systematische wijze enkele aanvallen op, die snel zijn, doch niet open gehouden worden. Wel is liet samenspel op de vleugels en van halvcs tot voonvaartsen goed, doch een schutter ont breekt en de lichte spelers uit het binnentrio hebben niet veel te vertellen tegen Siersma en De Wijn. Ten slotte toont Goudswaard zich zeer betrouwbaar. Zoo duurt het een half uur, voordat v. d. Zcl met een kalnien schuiver bij een schermutseling scoort (1—1). Het spel blijft op en neer gaan en 't is niet te zeggen wie sterker is: Hollandia met beter ploegverband of H.R.C. met meer verrassend open spel cn sterke achterhoede. Vijf minuten voor rust zet Kaptein weer eens heel goed voor en Bouke Prins maakt er met een ouderwetschen sprong een onhoudbaar goal van (1—2). 't Was volstrekt niet te voorzien dat het de be slissing zou zijn cn beurtelings verwacht men nog een vorsprong-vergrooting of den gelijkmaker, maar voor rust wordt niet meer gedoelpunt. De tweede helft zetie met een regenbui en een ver woed offensief van Hollandia in. Het terrein is onder- tusschen zeer zwaar geworden en voor het lI.R.C.-doel wordt het al modderiger. Behoorlijke schoten kun nen er niet gelost worden en ook het wegwerken is voor de Racingbacks moeilijk. Af en toe krijgt.do nu uit drie spelers bestaande voorhoede den bal eens en is dan lang niet ongevaarlijk. Zoo kan Roode slechts met moeite een kogel van Prins stoppen en als Scholten niet zoo jammerlijk gefaald had, toen hij den bal bij een pracht voorzet miste, dan had Racing met 3—1 geleid. Dat er aan de andere zijde geen doelpunten kwamen is wonderlijk. Steeds maar weer plaatste v. d. Rol op de vleugels of voor het doel. Wakker zwoegde als een paard, maar alles te vergeefs. Steeds weer was er een H.R.C.-been of de nimmer misgrijpende of stompende hand van Gouds-

Schager Courant | 1931 | | pagina 6